ایران - یوریکا

موسسه ایرانی مطالعات اروپا و امریکا

گزارش تحلیلی > آلمان > رسوایی های اطلاعاتی اخیر در آلمان؛ بازتابی از سیاست خارجی آلمان و روابط فراآتلانتیکی

رسوایی های اطلاعاتی اخیر در آلمان؛ بازتابی از سیاست خارجی آلمان و روابط فراآتلانتیکی

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۴/۱۵ تعداد بازدید: 845

در سال های اخیر رسوایی های اطلاعاتی در آلمان را با افشا شدن یک جاسوسی امریکا در سرویس خارجی آلمان BND و در ادامه ی آن، شنود مکالمات مقامات آلمانی توسط دستگاههای اطلاعاتی امریکا، شاهد بودیم. اما اکنون قطار رسوایی های اطلاعاتی در آلمان به ایستگاهی رسیده که در آن، سرویس اطلاعات خارجی آلمان[1](BND) به همکاری های اطلاعاتیِ خارج از قاعده با آژانس امنیت ملی امریکا NSA متهم است. بنحوی که سطح این همکاری ها تا جاسوسی از شرکت ها و موسسات آلمانی و مراکز اروپایی پیش رفته است.

مشکل اینگونه بروز کرد که آژانس امنیت ملی امریکا NSA ، عباراتی را از سرویس اطلاعاتی آلمان استعلام کرده بود که به جاسوسی از کشورهای اتحادیه اروپا مربوط بوده اند؛ در صورتیکه طبق توافق، استعلامات امریکا از آلمان می بایست در چارچوب تحولات مناطق بحرانی مانند سومالی، افغانستان و ...  باشند. علیرغم چنین تخلفی از سوی امریکایی ها، سرویس آلمان، موضوع را به اطلاع مقامات آلمانی نرسانده است. در روند پیگیری ماجرا، با اعتراض احزاب مخالف به این حوادث مواجهیم. دنبال کردن اخبار اعتراضات اپوزیسیون و واکنش های مقامات سیاسی و امنیتی آلمان، پرده از روابطی برمی دارد که پرداختن به آن به شناخت ماهیت روابط میان آلمان و ایالات متحده امریکا کمک می کند.

 

BNDفشار مخالفین بر دولت آلمان و آرام سازی فضا توسط دولت

زيگمار گابريل[2]، رئيس حزب سوسيال دموکرات آلمان[3] در رسوايي جاسوسي سرويس مخفي آمريکايي NSA و سرويس اطلاعاتي خارجي آلمان، خطاب به آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان گفت: " ما بايد هر چه سريع‌تر اين سوء ظن را که سرويس اطلاعاتي خارجي آلمان به سرويس‌هاي آمريکايي در جاسوسي از شرکت‌ها و مؤسسات آلماني کمک کرده، از بين ببريم. اين يک رسوايي حکومتي است."

معاون صدراعظم از دولت آلمان خواست، در برخورد با فهرست‌ اهداف اطلاعاتی ايالات متحدة آمريکا درست عمل کند. از نظر حزب سوسيال دموکرات، اين فهرست‌ها بايد در صورت لزوم، برخلاف تمايل آمريکايي‌ها نيز منتشر شوند. گرچه احزاب دموکرات/سوسيال مسيحي[4] نيز مايلند، اين فهرست‌ها را مشاهد کنند ، اما نسبت به اقدامات ضد امریکایی به شريک ائتلافي خود هشدار مي‌دهند.

نحوة برخورد با فهرست‌هاي جاسوسي باعث اختلاف بين گابريل و فرانک-والتر اشتاين‌ماير[5] نيز شده است. ظاهراً اشتاين‌ماير به گابريل گفته که از نظر وي، پيشنهاد انتشار اين فهرست‌ها با وجود مقاومت ايالات متحدة آمريکا، اقدام سنجيده‌اي نيست. گابريل گفت، پارلمان آلمان بايد به شيوه‌اي مناسب به مدارک سرويس اطلاعاتي خارجي آلمان دسترسي پيدا کند. وي خواستار رفع ابهام سريع از سوء ظن جاسوسي اقتصادي شد. خانم یاسمين فهيمي[6]، دبير کل حزب سوسيال دموکرات گفت: "صدراعظم آلمان نبايد در برابر ايالات متحدة آمريکا با چاپلوسي و فرومايگي عمل کند." فولکر کاودر[7]، رئيس فراکسيون احزاب دموکرات/سوسيال مسيحي ضمن ابراز عصبانيت و انتقاد از حزب سوسيال دموکرات، از مسائلي که ائتلاف را تحت فشار قرار مي‌دهند، سخن گفت: "در يک ائتلاف نبايد اين گونه با يکديگر رفتار کرد." ولفگانگ کوبيکی[8]، معاون حزب دموکرات آزاد آلمان[9] به مرکل نسبت به اين که در اين رسوايي جاسوسي شهرت خوب خود را به خطر بيندازد، هشدار داد. وي گفت،: "صدراعظمي که به قانون اساسي و دفع ضرر و زيان به مردم آلمان قسم خورده، هم‌اکنون بايد واقعيت را بيان کند. در غير اين صورت به شدت به وجهة او آسيب وارد خواهد شد. اين مسأله در اين بين به خاطر عدم آمادگي کافي براي رفع ابهام، ابعاد رسوايي واترگيت در ايالات متحدة آمريکا را به خود گرفته است."

ديتمار بارچ[10]، معاون فراکسيون حزب چپ[11] گفت، رسوايي NSA مدت‌هاست که به يک رسوايي دولتي تبديل شده است. خانم سيمونه پتر[12]، رئيس سبزها [13]نيز گفت، رسوايي سرويس اطلاعاتي خارجي آلمان هم‌اکنون مانند يک سنگ آسياب بزرگ بر گردن ائتلاف بزرگ آويزان شده است.

در رسوايي بر سر کمک سرويس اطلاعاتي خارجي آلمان به جاسوسي‌هاي سرويس مخفي آمريکايي NSA، اپوزيسيون بر فشار خود به دولت آلمان مي‌افزايد. حزب چپ  و سبزها خواستار آن شده‌اند که دولت فهرست کامل ميليون ها عبارت را که NSA  بر اساس آن‌ها از اهداف خود جاسوسي مي‌کرده، در اختيار کميسيون تحقيقات دربارة فعاليت سرويس‌هاي اطلاعاتی[14] قرار دهد. اما از سوی دیگر احزاب ائتلافي دمکرات مسیحی و سوسیال دمکرات هنوز دسترسی به این اسناد حساس توسط پارلمان را مورد تردید قرار می دهند.

خانم مارتينا رنر[15]، نمايندة حزب چپ روز سه‌شنبه 19 مه گفت:” BND  در ابعاد خيلي وسيع‌تر از آن چه که تاکنون مشخص شده به NSA در بررسي اطلاعات ضبط‌شده کمک کرده است. تنها در ماه آگوست سال 2013 هشت تا نُه ميليون عبارت NSA را مورد بررسي قرار داده است. “

گفته می‌شود احزاب ائتلافي حاکم در اين دعوا طرفدار تعيين نماينده‌اي از سوي پارلمان آلمان براي تحقيقات در اين باره هستند تا از آن طریق بتوانند فهرست‌ها را مشاهده کنند. اما حزب چپ و سبزها به شدت با اين مسأله مخالفت مي‌کنند و معتقدند که دولت باید اسناد مربوطه را در اختیار کمیسیون تحقیق در باره سرویس ها قرار دهد.

آنچه تاکنون مشخص نشده این است که تعداد عباراتي که آمريکايي‌ها در اختيار BND قرار داده‌اند، چقدر بوده است. بطور کلی اپوزيسيون درصدد است تا فهرست کامل اين عبارات را مشاهده نماید . حزب چپ و سبزها در این رابطه تأکيد کردند که اگر دولت به نمايندگان امکان دسترسي به اين فهرست‌ها را ندهد، طرح شکايت خواهند کرد.

اما همزمان دولت ائتلافی آلمان تلاش کرد تا به آرام نمودن فضای داخلی بپردازد. ياسمين فهيمي، دبير کل حزب سوسيال دموکرات گفت: "من اميدوارم که بتوان طي روزهاي آينده به توافقي دربارة عملکردي مناسب دست يافت. اين فهرست بايد در اختيار اعضاي منتخب کميسيون تحقيقات NSA قرار گيرد..." فهيمي پس از نشست هيأت رئيسة حزب سوسيال دموکرات گفت: "ما به هيچ وجه قصد ايجاد اختلاف با ايالات متحدة آمريکا را نداريم و قصد ما فقط رفع ابهام از اين مسأله است. توماس اشتروبل[16]، معاون فراکسيون احزاب دموکرات/سوسيال مسيحي نيز در واکنش به اين مسأله گفت: "به نظر مي‌رسد که حزب سوسيال دموکرات در حال بازگشت به راه درايت و برخوردي توام با اعتماد در ائتلاف است." ... اشتروبل دربارة اظهارات فهيمي گفت، پس از اظهارات گمراه‌کنندة ضد آمريکايي روزهاي گذشته، اين که سوسيال‌دموکرات‌ها هم‌اکنون ظاهراً به اين مسأله پي برده‌اند که روابط خوب با ايالات متحدة آمريکا به نفع آلمان است، مسألة مهمي است."

مارتين شفر[17]، سخنگوي فرانک والتر اشتاين‌ماير، وزير خارجة آلمان گفت" امکان هماهنگ کردن منافع امنيتي و علاقة پارلمان و اذهان عمومي برای رفع ابهام وجود دارد و اين مسأله منافاتي با قوانين بين‌الملل ندارد."  اشتفن زايبرت[18]، سخنگوي دولت روز دوشنبه 18 مه گفت: "فرايند رايزني با ايالات متحدة آمريکا دربارة مسألة برخورد با اين فهرست طول مي‌کشد. دولت بر اساس اين نتيجه و بررسي‌هاي ديگر تصميم‌گيري خواهد کرد. فهيمي ضمن رد انتقاد هورست زهوفر[19]، رئيس حزب سوسيال مسيحي از زيگمار گابريل، رئيس حزب سوسيال دموکرات گفت، به عقيدة من رفتار گابريل درست همان چيزي است که بايد از يک دولتمرد مسؤول انتظار داشت. زهوفر اظهارات اخير گابريل را غير قابل قبول توصيف کرده و گفته بود، اين رفتار با مسؤوليت دولتي‌اي که يک حزب دولتي دارد، مطابقت ندارد.

 

بازتاب رسوایی اطلاعاتی آلمان در خارج از این کشور

رویدادهای اطلاعاتی یاد شده اخیر، در سطح بين‌المللي نيز باعث نارضايتي هایی گردید.

لوکزامبورگ از دولت آلمان خواستار رفع ابهام از جاسوسي‌هاي احتمالي سرويس اطلاعاتي خارجي آلمان يا سرويس مخفي آمريکايي NSA در اين کشور شد. اين مسأله را  خاویر بتل[20] ، نخست‌وزير اين کشور روز دوشنبه 18 مه در پاسخي به پرسش يکي از نمايندگان پارلمان اعلام کرد. وي گفت: مراجع مسؤول لوکزامبورگ در تماس با همکاران آلماني و آمريکايي خود هستند.

ژان آسلبورن[21]، وزير خارجة لوکزامبورگ نیز روز دوشنبه در حاشية نشست شوراي وزيران اتحادية اروپايي در بروکسل با فرانک والتر اشتاين‌ماير، وزير خارجة آلمان گفتگو کرد. وی بر لزوم همکاري جامع و شفاف در اين مورد تأکيد کرد. وي همچنین تاکید کرد که سفير لوکزامبورگ در واشنگتن مأمور شده تا از ايالات متحدة آمريکا توضيح بخواهد.

بر اساس گزارش رسانه‌ها، از جمله، اطلاعاتي که از يک کابل فيبر نوري بين لوکزامبورگ و وين منتقل مي‌شده‌اند، توسط سرويس اطلاعاتي خارجي آلمان وNSA  جمع‌آوري شده‌اند. در بيانية نخست‌وزير لوکزامبورگ آمده است، اين کشور در حال حاضر اطلاعاتي دربارة اهداف احتمالي سرويس‌هاي مخفي خارجي ندارد.

پتر پيلتس[22]، نمايندة سبزها در شوراي ملي اتريش گفت، شواهدي دال بر اين مسأله وجود دارد که BND از چندين کابل اطلاعاتي داخل اروپا براي NSA اطلاعات جمع‌آوري مي‌کرده است که وين و روتردام، وين و لوکزامبورگ، زالسبورگ و آمستردام يا وين و استکهلم از جمله این کشورهای می باشند. جم ازدمير[23]، رئيس سبزهاي آلمان خواستار رفع ابهام کامل از اين اتهامات جاسوسي در داخل اروپا شد.

دولت هلند نیز اعلام کرد اين اتهام را که BND از کابل انتقال اطلاعات از هلند براي NSA جاسوسي و اطلاعات جمع‌آوري کرده، مورد بررسي قرار خواهد داد. رولاند پلاسترک[24]، وزير کشور هلند روز سه‌شنبه 19 مه در پارلمان اين کشور در لاهه وعده  داد که  اين کار را بر عهدة سرويس اطلاعات هلند گذاشت. پارلمان اين کشور نيز خواستار رفع ابهام کامل از اين رسوايي شده است.

 

پاسخ شنیدنی رییس BND  در جایگاه متهم

گردهارد شیندلر[25] رییس سازمان اطلاعات خارجی آلمان BND ، از عصر روز پنجشنبه 31 اردیبهشت 94 تا نیمه های شب، در کميسيون تحقيقات مجلس فدرال آلمان دربارة فعاليت‌هاي آژانس امنیت ملی امریکا NSA حضور یافت و همچون یک متهم به سوالات مربوط به رسوایی همکاری BNDبا NSA پاسخ داد. اظهارات ایشان در مجلس آلمان، حاوی اظهاراتی است که عمق و چگونگی روابط آلمان و ایالات متحده امریکا را در ابعاد اطلاعاتی روشن می سازد.

گرهارد شيندلر، ضمن اعتراف به اشتباهات BND در همکاري با  NSA، از همکاري با آمريکايي‌ها دفاع کرد.  وی گفت: "عبارات و کلید واژه هایی که NSA براي جستجو در اختيار قرار داده، به اندازة کافي بررسي نشده‌اند. اشتباهاتي در برنامه‌ريزي صورت گرفته که بايد رفع شوند، اما همکاري با NSA غير قابل اجتناب است."

شيندلر در توجیه موضوعِ کتمان استعلامات خارج از توافق سرویس های اطلاعاتی آلمان و امریکا گفت:

"احتمالاً کارمندان سرویس آلمان احساس کرده‌اند که گزارش به مقامات فايده‌اي ندارد و يا اين که نبايد به خاطر وابستگي فني که به  NSAوجود دارد سرو صدا به راه بيندازند. براي خود من هم غير قابل تصور بوده که آمريکايي‌ها به همراه اطلاعاتي از مناطق بحراني مانند سومالي و افغانستان، عباراتي را در ارتباط با اتحادية اروپايي نيز براي جستجو در اختيار قرار دهند. NSA امنيت آلمان را به خطر نمي‌اندازد، بلکه به حفظ آن کمک مي‌کند.... ما به NSA وابسته‌ايم و نه برعکس. ما نمي‌توانيم بدون همکاري بين‌المللي (منظور وی همکاری اطلاعاتی با آمریکایی ها) از عهدة انجام وظايف خود برآييم. اما در حال حاضر اين خطر وجود دارد که به اين همکاري لطمة شديدي وارد شود...  گرچه جاسوسي از اهداف اروپايي توسط NSA تخطي از توافق مشترک سرويس‌هاي مخفي دو کشور است، اما تخطي از قانون آلمان نيست و اين مسأله‌اي است که به ارزيابي سياسي مربوط است."

نمايندگان احزاب مختلف در کميسيون، با سردرگمي نسبت به اظهارات شیندلر واکنش نشان دادند:

کنستانتين فن نوتس[26]، نمايندة سبزها گفت: "پيام مقامات عالی سرويس اطلاعاتي خارجي آلمان اين است: "ما هيچ اطلاعي نداريم. اين خيلي عجيب است." خانم مارتينا رنر، نمايندة حزب چپ گفت: "من نسبت به اين اظهارات ترديد دارم. " کريستيان فليسک[27]، نمايندة حزب سوسيال دموکرات این ماجرا را به بازي موش و گربه تشبیه کرد و از اين که هيچ‌کس در BND مايل نيست، مسؤوليت اشتباهات انجام‌گرفته را بر عهده گيرد، انتقاد کرد.

 

تاثیرات رسوایی اطلاعاتی بر روند داخلی آلمان

در اين بين، در کشمکش بر سر انتشار فهرست‌هاي NSA، صحبت از پايان کار زودتر از موعد ائتلاف بزرگ نيز به ميان آمده است. ميشائيل فوکس[28]، معاون فراکسيون احزاب دموکرات/سوسيال مسيحي آلمان به « گفت، در صورت برگزاري انتخابات جديد، امکان دستيابي احزاب دموکرات/سوسيال مسيحي و دموکرات آزاد به اکثريت و يا حتي ادارة کشور به تنهايي توسط CDU/CSU وجود دارد.

هايکو ماس[29]، وزير دادگستري آلمان خواستار کنترل جامع سرويس اطلاعاتي خارجي آلمان شد. ما بايد کل فعاليت‌هاي سرويس اطلاعاتي خارجي را تحت يک کنترل دموکراتيک درآوريم. وي پيشنهاد مشخصي در اين ارتباط ارائه نداد. ادارة صدراعظمي آلمان مسؤوليت کنترل سرويس اطلاعاتي خارجي را بر عهده دارد.

به عقيدة توماس اشتروبل، معاون حزب دموکرات مسيحي نيز فعاليت سرويس اطلاعاتي خارجي آلمان بايد بر پايه و اساس جديد استوار گردد. وي نيز گفت، ما به مباني حقوقي روشني براي کنترل سرويس اطلاعاتي خارجي نياز داريم.

 

ملاحظه و نظریه:

1- در اغلب کیس های رخ داده میان دستگاههای اطلاعاتی ایالات متحده امریکا و آلمان در سال های گذشته (جاسوسی امریکا از BND، شنود مکالمات تلفنی مقامات آلمانی و ...)، آلمانی ها بطور انفعالی عمل نموده و از توجیه افکار عمومی و نمایندگان مجلس فدرال این کشور ناتوان بوده اند.

2- اما همزمان دولت ائتلافی آلمان تلاش کرد تا به عادی سازی فضای داخلی و و آرام نمودن افکار عمومی و اپوزیسیون  بپردازد. در تمام رسوایی های گذشته سرویس های اطلاعاتی آلمان، که یکطرف ماجرا امریکا بوده، دولت آلمان چنین رویکردی را دنبال کرده و واکنش جدیدی محسوب نمی گردد.

3- بسیار بعید بنظر می رسد که رسوایی های اطلاعاتی در آلمان به شکست دولت ائتلافی بیانجامد. تجربه نشان داده دولت آلمان همواره موفق شده تا با آرام سازی مخالفین از شکل گیری جو ضد امریکایی در میان افکار عمومی و تشدید انتقادات علیه سرویس بخصوص در مورد همکاری اطلاعاتی با امریکا جلوگیری کند. لذا این موضوع نمی تواند در آینده عامل مهمی در عدم تشکیل دولت ائتلافی گردد.

4- مطالب افشا شده ی اخیر حکایت از این دارد که ابعاد همکاری های اطلاعاتی سرویس های اطلاعاتی آلمان و ایالات متحده امریکا نه تنها در سطح بین المللی و بخصوص مناطق بحرانی که دو کشور اهداف مشترکی را در آن دنبال می کنند، صورت می گرفته، بلکه طیف وسیعی از اهداف اطلاعاتی، و حتی در کشورهای هم پیمان امریکا را نیز شامل می شده و بسیاری از پایتخت های اروپایی با آن درگیر بوده اند.

5- مرکز ثقل ماهیت روابط اطلاعاتی امریکا و آلمان،از دیدگاه شیندلر رییس سرویس آلمان، اولا وابستگی آلمان به سیستم اطلاعاتی امریکا، ثانیا نیاز آلمان به همکاری اطلاعاتی با امریکا برای انجام وظایف بین المللی، ثالثا ضرورت حفظ امنیت در آلمان و ارتباط آن با همکاری اطلاعاتی با NSA و رابعا اجتناب ناپذیر بودن همکاری اطلاعاتی با امریکا می باشد. این موارد را یک بار دیگر در سخنان شیندلر و مقامات آلمانی را مرور می کنیم:

. ما (دولت آلمان) به هيچ وجه قصد ايجاد اختلاف با ايالات متحدة آمريکا را نداريم و قصد ما فقط رفع ابهام از اين مسأله است.
. ما (آلمان) به NSA وابسته‌ايم و نه برعکس.
. ما (آلمان) نمي‌توانيم بدون همکاري بين‌المللي (منظور وی همکاری اطلاعاتی با آمریکایی ها) از عهدة انجام وظايف خود برآييم.
. NSA به حفظ امنیت آلمان کمک می کند.
. همکاری آلمان با NSA اجتناب ناپذیر است.
. ...روابط خوب با ايالات متحدة آمريکا به نفع آلمان است...

6- رسوایی های اطلاعاتی گذشته در آلمان و اکنون همکاری های افشا شده آلمان و امریکا در ابعاد وسیع اطلاعاتی، بر میزان اشراف اطلاعاتی ایالات متحده امریکا بر متحدین اروپای و تسط بر سرویس های اطلاعاتی آلمان را نشان داده و بر عمق روابط فراآتلانتیکی یکطرفه آلمان و امریکا صحه می گذارد.

7- اظهارات شیندلر یا بعبارت دقیق تر اعترافات وی بویژه در خصوص سطح و نوع همکاری اطلاعاتی با امریکا، حکایت از این دارد که جایگاه آلمان در نظام بین الملل و بحران های منطقه ای بعنوان یک همکار، بگونه ای تعریف شده که در آن ابتکار عمل در اختیار ایالات متحده امریکا می باشد و آلمان نقش تاثیر گذار و قابل توجهی در طراحی، هدایت و پیشبردِ روابط و همکاری ها ندارد. آلمان ها در این روابط، اغلب نقش کمک کننده به اهداف سیاست خارجی امریکا را بازی می کنند که در قبال آن، دریافت کننده کالای "امنیت" می باشند.

8- هرچند در آلمان، منافع ملی و راهکارهای پیشبرد آن در نظام بین الملل، اغلب در چارچوب ابزارهای قدرت نرم و بخصوص توان اقتصادی این کشور تعریف شده، اما بنظر می رسد از زمان پایان جنگ دوم جهانی تاکنون، در مباحث امنیتی وابستگی های امنیتیِ آلمان به ایالات متحده امریکا دست نخورده باقی مانده است. لذا علیرغم وجود زمینه های حداقلی برای تعاملات دو جانبه و منطقه ای میان ایران و آلمان، ضروری است ملاحظات فوق در تحلیلِ سیاست خارجی آلمان بعنوانِ قلب و موتور اتحادیه اروپا در نظر گرفته شود و انتظار بیشتر از آلمان بعنوان بازیگری که بتواند سیاست خارجی کاملا مستقلی را در تحولات بین المللی و منطقه ای و بخصوص در رابطه با ایران دنبال نماید، دستاورد فوق العاده ای نخواهد بود.

 

محمد حسن طاهری/  4 خرداد 1393

 [1] . (Bundesnachrichtendienst (BND

[2] . Sigmar Gabriel

[3] . SPD

[4] . CDU/CSU

[5] . Frank-Walter Steinmeier

[6] . Yasmin Fahimi (ایرانی الاصل از پدر ایرانی و مادر آلمانی)

[7] . Volker Kauder

[8] . Wolfgang Kubicki

[9] . FDP

[10] . Dietmar Bartsch

[11] . Die Linke

[12] . Simone Peter

[13] . Die Gruenen

[14] . G 10-Kommission

[15] . Martina Renner

[16] . Thomas Strobl

[17] . Martin Schäfer

[18] . Steffen Seibert

[19] . Horst Seehofer

[20] . Xavier Bettel

[21] . Jean Asselborn

[22] . Peter Pilz

[23] . Cem Özdemir

[24] . Ronald Plasterk

[25] . Gerhard Schindler

[26] . Konstantin von Notz

[27] . Christian Flisek

[28] . Michael Fuchs

[29] . Heiko Maas

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
 
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

کمیسیون شرق اقتصاد آلمان

۱۳۹۷/۱/۲۱

بررسی اهداف و ابزارهای نفوذ آلمان در خاورمیانه: کردستان هدف اصلی آلمان

۱۳۹۷/۱/۲۰

ترجمه کامل سخنرانی وزیر خارجه آلمان در کنفرانس بررسی سیاست خارجی آلمان

۱۳۹۷/۱/۱۲

ماراتن تشدید تنش‌ها در روابط ترکیه و آلمان

۱۳۹۶/۵/۱

راهکارهای تصمیم سازان بنیاد علم و سیاست آلمان SWP برای حفظ ترکیه در بلوک غرب

۱۳۹۶/۱/۱۹

از سیاست نگاه به شرق تا سیاست سرد: مرکل، پوتین و سیاست خارجی آلمان در قبال روسیه

۱۳۹۶/۱/۱۵

جایگاه منطقه خلیج فارس در سیاست خارجی و امنیتی آلمان پس از جنگ سرد

۱۳۹۶/۱/۱۵

برآورد آلمان از سیاست خارجی ترامپ

۱۳۹۵/۱۲/۲۵

لایحه جدید وزارت دفاع آلمان؛ کنترل‌های امنیتی اسلامگرایان افراطی در ارتش

۱۳۹۵/۱۰/۱۵

بررسی اهداف و منافع روسیـه، ترکیـه و آلمـان در قبال یکدیگر

۱۳۹۵/۹/۲۹

بررسی اجمالی پرخاشگری کلامی مقامات آلمانی علیه ایران

۱۳۹۵/۹/۳

اهداف آلمان در دور جدید "امنیتی سازی" و "ایران‌هراسی"

۱۳۹۵/۷/۲۸

پیشرفت میلیتاریسم در سیاست خارجی آلمان

۱۳۹۵/۷/۲۴

روند جدید در سیـاست خارجی آلمـان و اهداف این کشور در مداخله نظامی سوریه

۱۳۹۵/۴/۱۵

برگ‌هایی از سیاست خارجی آلمان با مرور زندگی یک وزیر خارجه

۱۳۹۵/۴/۶

فهم سیاست در آلمان

۱۳۹۵/۲/۲۹

تغییر نگرش در سیاست خارجی آلمان

۱۳۹۵/۲/۴

معرفی کتاب «قدرت در مرکز»اثر دکتر هرفرید مونکلر

۱۳۹۴/۱۲/۱۱

ترمیم وجهه عربستان در مسئله تروریسم، سیاست جدید ائتلاف غربی

۱۳۹۴/۱۲/۲

تحلیلی کوتاه از سفر اشتاین مایر وزیر امور خارجه آلمان به تهران

۱۳۹۴/۹/۲۵

نگاهی کوتاه به زندگی و دوران صدارت اعظمی هلموت اشمیت

۱۳۹۴/۸/۳۰

رسوایی های اطلاعاتی اخیر در آلمان؛ بازتابی از سیاست خارجی آلمان و روابط فراآتلانتیکی

۱۳۹۴/۴/۱۵

سیاست خارجی آلمان در قبال روسیه

۱۳۹۴/۴/۱۵

روایتی دیگر از همکاری جاسوسی آلمان و آمریکا

۱۳۹۴/۲/۲۷

افشای حمایت مالی آلمان از برنامه‌ هسته‌ای رژیم صهیونیستی

۱۳۹۴/۲/۱۵

نگرش نزدیکِ ایران و آلمان نسبت به تحولات یمن

۱۳۹۴/۲/۱۴

حمايت رئيس جديد پليس جنايي آلمان BKA از مبارزه با تروریسم اسلامگرایانه

۱۳۹۴/۲/۱۳