ایران - یوریکا

موسسه ایرانی مطالعات اروپا و امریکا

گزارش تحلیلی > ایالات متحده آمریکا > کارنامه یکساله اجتماعی ترامپ و مواضع احزاب سیاسی

کارنامه یکساله اجتماعی ترامپ و مواضع احزاب سیاسی

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱/۲۶ تعداد بازدید: 187

کارنامه_اجتماعی_ترامپ

نگارنده: فاطمه رضایی

تبعیض نژادی

تبعیض نژادی ازجمله شاخص‌های منفی ایالات‌متحده به شمار می‌رود و با ورود ترامپ به عرصه سیاسی کشور و سخنرانی‌های او  علیه اقلیت‌ها شدت بیشتری یافته است. فعالیت‌های ناسیونالیستی و نژادپرستی سفیدپوستان در حال افزایش است و این افزایش از تهاجمات آنلاین گرفته تا سازمان‌دهی فعال و ارعاب در دانشگاه‌ها ملموس است. مقامات مسئول اجرای قانون در شهرهایی مانند نیویورک، شاهد افزایش شدید این خشونت‌ها هستند و یک مرکز حقوقی نیز افزایش تعداد گروه‌های نژادپرست را گزارش کرده است. همه این‌ها به دلیل وجود نژادپرستی در پشت‌صحنه عرصه سیاسی اتفاق افتاده است. دونالد ترامپ برای دستیابی به پست ریاست جمهوری، فعالیت‌های خود را بر اساس ملی‌گرایی قومی  انجام داده تا رأی‌دهندگان سفیدپوست علاقه‌مند به این دیدگاه را به حمایت از خود جلب و آن‌ها را به ابراز تنفر به نژادها و اقلیت‌های مذهبی دیگر را از طریق رأی دادن وادار کند. کمپین او گروه‌ها، افراد و مؤسسات نژادپرستانه را به‌طور مستقیم وارد عرصه سیاسی این کشور کرد. در آخرین نظرسنجی که در اوت 2017و به فاصله کوتاهی از حادثه در شارلوتسویل انجام شد تقریباً از هر ده آمریکایی، شش نفر اظهار داشتند که نژادپرستی به‌عنوان یک مشکل بزرگ در جامعه ایالات‌متحده - تقریباً 8 درصد افزایش از سال 2015 و دو  برابر نوامبر 2011 – به نظر می‌رسد.

باگذشت تقریباً یک سال از ریاست جمهوری دونالد ترامپ، اکثریت مردم آمریکا(60٪) می‌گویند انتخاب او باعث بدتر شدن روابط نژادی در ایالات‌متحده شده است. فقط 8 درصد معتقدند انتخاب ترامپ به روابط بهتر نژادی منجر شده درحالی‌که 30 درصد بر این باورند که این انتخاب، تفاوتی ایجاد نکرده است. اندکی پس از پیروزی او در سال گذشته، رأی‌دهندگان انتظارات منفی کمتري نسبت به تأثیر انتخاب او بر روابط نژادی داشتند. در نوامبر 2016 تقریباً نیمی (46٪) گفتند که این امر منجر به بدتر شدن روابط نژادی خواهد شد، درحالی‌که 25٪ انتظار داشتند انتخاب او منجر به بهبود روابط نژادی شود 26٪ دیگر نیز تغییرات کمی را انتظار داشتند.

نظرسنجی ملی انجام‌شده به‌وسیله مرکز تحقیقات پیو در تاریخ 29 دسامبر نشان داد که دیدگاه مردم در مورد وضعیت کلی روابط نژادی در ایالات‌متحده، منفی است. اکثریت (56٪) روابط نژادی را به‌طورکلی بد می‌دانند، درحالی‌که 38٪ می‌گویند که این روابط به‌طورکلی خوب هستند. سهم آمریکایی‌هایی که امروز می‌گویند روابط نژادی بدتر می‌شود، نسبت به  ماه مه سال 2016 از 38٪ به 44٪ افزایش‌یافته است. دیدگاه‌ها در مورد وضعیت کلی روابط نژادی در سال‌های اخیر منفی بوده است البته دیدگاه‌های مثبت در مدت کوتاهی پس از ریاست جمهوری اوباما در سال 2009 افزایش یافت و 66 درصد از مصاحبه‌شوندگان، روابط نژادی را به‌طورکلی خوب می‌دانستند.

کارنامه_اجتماعی_ترامپ1

بااین‌حال، دیدگاه‌های مثبت پس از حوادث مشهوری چون قتل مسلحانه سیاه‌پوستان غیرمسلح در سال‌های 2014 و 2015 به‌طور قابل‌توجهی کاهش یافت. یک سال بعد، در یک نظرسنجی عمومی درباره نگرش عمومی نسبت به نژاد و نابرابری نژادی، نظرات در مورد وضعیت روابط نژادی به دو قسمت  به‌طورکلی بد(48%) و  به‌طورکلی خوب (44%) تقسیم شد. در حال حاضر اکثریت 56٪ درباره روابط نژادی نظر منفی دارند، درحالی‌که 38٪ معتقدند که روابط به‌طورکلی خوب است. سفیدپوستان همچنان دید مثبت‌تری نسبت به سیاه‌پوستان و هیسپانیک‌ها درباره روابط نژادی دارند.

کارنامه_اجتماعی_ترامپ2

 

کارنامه_اجتماعی_ترامپ3

تعداد خشونت‌های نژادپرستانه در سراسر ایالات‌متحده در سال 2016 افزایش‌یافته و برای اولین بار است که در یک دهه این کشور شاهد افزایش سالیانه حوادثی بوده که در آن‌ها افراد به خاطر نژاد، مذهب، جنسیت، معلولیت و یا ملیت مورد خشونت قرارگرفته‌اند. داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط مرکز مطالعات  افراط‌گرایی در دانشگاه سن برناردی نو ، نشان می‌دهد که جنایات متخلف از 2015 تا 2016 حدود 5 درصد افزایش‌یافته است. سیاست‌های دیگر ترامپ نیز تبعیض نژادی را بیش‌ازپیش در جامعه آمریکا تقویت می‌کند که برخی از آن‌ها در زیر آورده شده‌اند:

- حمایت از سیاست‌های اقتصادی  زیان‌بار برای رنگین‌پوستان اکثر بودجه‌هایی که ترامپ پیشنهاد کاهش آن‌ها را داده است برنامه‌های کلیدی خدمات اجتماعی را با مشکل مواجه می‌کنند. به‌عنوان‌مثال، 41 درصد از 9 میلیون زن، نوزاد و کودک دریافت‌کننده این خدمات رنگین‌پوست هستند.  بودجه همچنین آژانس توسعۀ صنایع اقلیت را حذف می‌کند که توسعه کسب‌وکار را برای افراد رنگین‌پوست - سریع‌ترین نژاد در رشد جمعیت – تضمین می‌کند.

- حمایت از سیاست‌های آموزشی که دانشجویان رنگین‌پوست را پشتیبانی نمی‌کنند.

- سیاست‌گذاری‌هایی در قبال محیط‌زیست که بر جوامع رنگین‌پوست تأثیر منفی می‌گذارد.

تبعیض مذهبی

- نقض آزادی مذهبی با قانون منع ورود مسلمانان: اقدام اجرایی رئیس‌جمهور ترامپ در مورد پناهندگان در 27 ژانویه و تجدیدنظر آن در 6 مارس، هر دو باهدف ممنوعیت سفر به ایالات‌متحده برای اتباع کشورهای مسلمان و اساساً تغییر برنامه پذیرش پناهندگان به‌منظور اولویت‌بخشی به ادعاهای مسیحیان انجام گرفت. اقدامات ترامپ، نه‌تنها موجب بیزاری جوامع مسلمان ایالات‌متحده شده بلکه روابط مهم آمریکا با متحدان امنیت ملی را در سراسر جهان تحت‌الشعاع قرار داده است.

- تلاش برای تعریف مجدد آزادی مذهبی فقط برای مسیحیان محافظه‌کار:  ممنوعیت سفر مسلمانان و اظهارنظرهایی علیه هولوکاست، دولت را به تهدیدی برای اقلیت‌های مذهبی تبدیل کرده که اکثر آن‌ها در برابر حوادث خصومتی فزاینده، آسیب‌پذیر هستند. وعده لغو اصلاحات جانسون، که  سازمان‌های غیرانتفاعی- ازجمله اماکن عبادی – را از حمایت از نامزدهای سیاسی منع می‌کند. الگوی طرح‌ریزی‌شده برای تغییر تعریف آزادی مذهبی در مسیری است که تنها از افراد دارای اعتقادات مسیحی محافظه‌کار حمایت می‌کند.

کارنامه_اجتماعی_ترامپ4

دیدگاه احزاب

به‌طورکلی، 60 درصد از آمریکایی‌ها براین باورند که انتخاب ترامپ به روابط نامطلوب نژادی در ایالات‌متحده منجر شده است. اختلافات دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات نیز در مباحث نژادی با ریاست جمهوری ترامپ تشدید شده است هرچند در برخی از موارد دو حزب در انتقاد از ترامپ تا حدی همسو می‌شوند. در یک نظرسنجی در نوامبر 2016، 46 درصد از رأی‌دهندگانی که در انتخابات شرکت کرده‌اند، اذعان کردند که انتخاب ترامپ به بدتر شدن روابط نژادی منجر خواهد شد و تنها 17% آن‌ها معتقدند انتخاب ترامپ موجب بهبودی روابط نژادی خواهد گردید. دموکرات‌ها نیز در یک جلسه دادرسی کمیته قضایی مجلس سنا، ترامپ را مقصر افزایش خشونت‌های نژادپرستانه دانستند. مزی ایرونو[1] سناتور دموکرات، در جریان دادرسی با اشاره به قانون ممنوعیت سفر ترامپ گفت:" افزایش خشونت‌های نژادپرستانه اتفاقی نیست زیرا ما در محیطی قرار داریم که رئیس‌جمهور آن مسلمانان را با کلامش مورد هدف قرار می‌دهد".  دیان فاینشتاین[2] سناتور دموکرات نیز در اظهاراتی ابراز کرد رئیس‌جمهور آمریکا باید این موضوع را درک کند که نمی‌توان مردم را از هم جدا کرد بلکه باید کاری کرد تا مردم متحد شوند. برخی از جمهوری‌خواهان چون مایک پنس نیز  تلویحاً از ترامپ به دلیل اظهارات سخیف او درباره نژادها و اقلیت‌های مذهبی انتقاد کرده‌اند. هرچند این انتقادات به حد تقابل نرسیده است. کاکس سیاه‌پوستان کنگره نیز در نامه‌ای به رئیس‌جمهور ترامپ از رفتارها و سیاست‌های نژادپرستانه او انتقاد کرده و خواستار ارائه راه‌حل‌های مناسب در جهت بهبود روابط نژادی شدند.

جلوگیری از خشونت مسلحانه

با شدت گرفتن حوادث تیراندازی در ایالت‌های مختلف آمریکا، انتظارات از مسئولین خصوصاً رئیس‌جمهور برای حل این معضل بسیار جدی افزایش‌یافته اما به نظر می‌رسد ترامپ نگرانی خاصی درباره خشونت‌های مسلحانه ندارد.  برای مثال تیراندازی در لاس‌وگاس در 1 اکتبر 2017، فردی  مسلح به گروهی از تماشاگران کنسرت تیراندازی کرد که منجر به قتل 58 نفر و زخمی شدن بیش از 500 تن شد و خبرگزاری‌ها آن را به‌عنوان مرگبارترین تیراندازی جمعی در تاریخ معاصر آمریكا اعلام کردند. ازنظر ترامپ قوانین سست تسلیحات، مقصر برخی از تیراندازی‌های مرگ‌بار است. به گفته او افراد مسلح می‌توانند مداخله کرده و جان‌ها را نجات دهند. او اغلب هیلاری کلینتون، رقیب انتخاباتی خود را به انجام اقدامی برای حذف حقوق اسلحه در صورت پیروزی متهم می‌کرد. البته او از طرح جلوگیری از خرید اسلحه به‌وسیله افراد لیست ممنوعه فدرال حمایت کرده است. او قانونی را برای تضعیف نظام بررسی پیشینه تسلیحات گرم امضا کرد که اجرای قانون فعلی را که بر طبق آن افراد خاص با بیماری جدی روانی را از مالکیت اسلحه منع می‌کند، تضعیف می‌کند. دولت اوباما قانونی را در دسامبر 2016 تصویب کرد که بر طبق آن از طریق اشتراک اطلاعات با نظام بررسی پیشینه، بیماران ذهنی مجاز به خرید اسلحه نیستند اما ترامپ قانون جدیدی را برای حذف این قانون امضا کرد. جدول ذیل تغییرات سال‌های اخیر را نشان می‌دهد.

 کارنامه_اجتماعی_ترامپ5دیدگاه احزاب

دموکرات‌های کنگره بر این باورند که دونالد ترامپ به دنبال تغییر درروند مبارزه با خشونت مسلحانه است و دلیل این مدعا را سخنان پیشین او درباره کنترل تسلیحات و سخنان اخیر او درباره توافق با دموکرات‌ها می‌دانند. اما برخی از دموکرات‌ها که از هر نوع اقدام جدی در مورد این مسئله ناامید هستند، رئیس‌جمهور را مایل به میدان دادن به جمهوری‌خواهانی می‌دانند که با اعمال قوانینی برای کنترل اسلحه مخالف هستند. به‌هرحال کاخ سفید هیچ اقدامی را در جهت خواست دموکرات‌ها انجام نداده است. به گفته یک منبع مرتبط با کمیته ملی جمهوری‌خواهان، مقامات ارشد دولتی در تلاش‌اند از وضع قوانین جدید برای کنترل تسلیحات جلوگیری کنند. دموکرات‌های سنا که از همتایان جمهوری‌خواه خود در کنگره ناامید شده‌اند توجه خود را به دونالد ترامپ متمرکز کرده و اظهارات متعدد و به‌نوعی متناقض او را در جلسات هفتگی خود پشت درهای بسته موردبررسی قرار می‌دهند. مایک تامسون نماینده دموکرات کنگره که مدیریت ستاد مبارزه با خشونت مسلحانه را بر عهده دارد از تهیه نامه‌ای به رئیس‌جمهور سخن گفت که در آن اعضای این ستاد از رئیس‌جمهور خواستار اعمال راه‌حل مناسب برای جلوگیری از خشونت مسلحانه شدند. به نظر می‌رسد جمهوری‌خواهان به‌طورکلی علاقه‌ای به اعمال سخت‌گیری‌های بیشتر دراین‌باره ندارند هرچند دموکرات‌ها به دنبال اعمال فشار بیشتر برای وضع قوانین جدید و کاربردی‌تری هستند.

مهاجرت

ترامپ از اولین روزهای مبارزات انتخاباتی خود ، سخت‌گیری به مهاجران غیرقانونی را یکی از مسائل مهم ریاست جمهوری خود اعلام کرد. او متعهد شد میلیون‌ها مرد، زن و کودک را که به‌طور غیرقانونی در این کشور زندگی می‌کنند، جمع‌آوری و اخراج کند. او قول داد دیوار مکزیک را بسازد و این کشور را مجبور به پرداخت هزینه‌های آن کند. او همچنین قول داد که یک "درب بزرگ و زیبا" در آن دیوار برای تسهیل مهاجرت قانونی ایجاد کند. ترامپ مدت کوتاهی پس از ریاست جمهوری خود، دستورالعمل اجرایی گسترده‌ای را برای اجرای قوانین مهاجرت صادر کرد و خواستار پایان دادن به اختیارات شهرهای پناه دهنده به مهاجران و افزایش شدید منابع برای وزارت امنیت داخلی به‌منظور افزایش میزان اخراج مهاجران غیرقانونی شد. این اقدام می‌تواند بیش از 11 میلیون مهاجر غیرقانونی در ایالات‌متحده را تحت تأثیر قرار دهد. بااین‌حال، او تمایل خود را به اجرای برنامه تعویقی برای ورود "دریمرها"[3] اعلام کرد، این برنامه‌ای است که اوباما طی آن شروع به ارائه خدمات قانونی برای افرادی کرد که در کودکی به ایالات‌متحده آمدند و هنوز هم در آنجا زندگی می‌کنند. بااین‌وجود دولت ترامپ، کاهش قابل‌توجهی در عبور از مرزهای غیرقانونی جنوب غربی را به‌عنوان مدرکی مبنی بر اینکه رئیس‌جمهور به‌سرعت وضعیت در مرز را تغییر داده است، اعلام کرد.

کارنامه_اجتماعی_ترامپ6

بازداشت صدها مهاجر غیرقانونی نیز در شهرهای پناه دهنده ظرف چهار روز در ایالت‌هایی چون لس‌آنجلس، سیاتل، سان‌فرانسیسکو، نیویورک و... در ماه سپتامبر 2017 انجام گرفت که طی آن حدود 500 نفر از مهاجران غیرقانونی دستگیر شدند. این اقدام ترامپ انتقادات گسترده‌ای را از سوی مدافعان حقوق بشر در پی داشت. همچنین ترامپ در راستای سیاست‌های مهاجرتی خود، خواستار استخدام 10،000 کارمند دیگر برای کار درزمینهٔ مهاجرت و گمرک و 5،000 کارمند جدید برای حفاظت از گمرک و مرز شد.

دیدگاه احزاب

 شعارهای جنجال‌برانگیز ترامپ درباره مهاجرت در مبازات انتخاباتی به ایجاد دو جبهه منجر گردیده؛ یک جبهه افراد نژادپرست و تندروها شامل می‌شود که از ترامپ به خاطر چنین شعارهایی حمایت کرده‌اند و جبهه دیگر نیز شامل اقشار مختلف جامعه آمریکا است که به‌شدت با این تفکر ترامپ مخالف هستند. البته شدت این موافقت و مخالفت‌ها متغیر است اما در دو حزب اصلی آمریکا نیز این دو جبهه مشاهده می‌شود. اکثریت جمهوری خوان با شعارها و به‌تبع آن اقدامات اجرایی ترامپ در قبال مهاجران همراهی کرده و از او در مناصب مختلف سیاسی خود حمایت کرده‌اند البته تعداد اندکی از آن‌ها نیز به سیاست‌های مهاجرتی ترامپ انتقاداتی را وارد کرده‌اند. دموکرات‌ها در جبهه مقابل ترامپ قرارگرفته‌اند و اعتراضات تندی را دراین‌باره علیه ترامپ وارد کرده‌اند. اختلافات دو حزب به حدی بالا گرفت که منجر به عدم تصویب متمم بودجه در مجلس سنا و درنهایت تعطیلی چندروزه دولت گردید. خود ترامپ در مسئله مهاجرت به‌طور کامل با جمهوری‌خواهان محافظه‌کار همراه است و پیشنهاد توافق دو حزب در مورد امنیت مرزی و ضعف در اصلاحات مهاجرت را "وحشتناک" توصیف کرد. او پیشنهاد سنا مبنی بر رفع درخواست‌های دموکرات‌ها برای حمایت از " دریمرها" –  را شکست‌خورده دانست. بسیاری از دموکرات‌ها گفته بودند که به لایحه بودجه، بدون عقد  یک معاهده مهاجرت، رأی نمی‌دهند و جمهوری خواهان حداقل به تعدادی از رأی دموکرات‌ها نیاز داشتند تا بتوانند متمم بودجه دولت را به تصویب برسانند.  به گفته چاک شومر[4] سناتور دموکرات،" مذاکره با ترامپ مانند مذاکره با ژله است".  دونالد ترامپ در وسط دعوای دو حزب قرارگرفته و رسیدن به نتیجه مشترک کار بسیار دشواری است. مهاجرت یک مسئله‌ی مبهم و بحث‌برانگیز است و رهبران جمهوری‌خواه به سنا، مجلس و کاخ سفید وعده‌هایی داده‌اند که برآوردن آن‌ها تقریباً غیرممکن است.

تحصیلات تکمیلی:سیاست‌های عجیب ترامپ تحصیلات تکمیلی را نیز تحت‌الشعاع قرار داده و موجب دشواری بیشتر ادامه تحصیل برای دانشجویان کم‌درآمد شده است. البته در مقاطع پایین‌تر نیز سیاست‌هایی برخلاف منافع دانش آموزان و معلمان در پیش‌گرفته شده است. برخی از این سیاست‌ها به شرح ذیل‌اند:

- لغو حمایت از متقاضیان وام دانشجویی : دولت ترامپ در 16 مارس 2017، اقدامات مربوطه برای حمایت از متقاضیان وام‌های دانشجویی را لغو و بازپرداخت این وام‌ها را  با پرداخت سود 16 درصدی سخت‌تر کرد، این روند حتی باوجود موافقت متقاضیان برای پرداخت بدهی در مدت‌زمان شصت روز تغییری نمی‌کند. این‌یکی از مواردی است که متقاضیان را برای پرداخت بدهی با مشکل جدی روبرو کرده است.

- عدم کمک به دانشجویان با تعطیلی یک منبع مهم کمک مالی و بازپرداخت وام: سازمان خدمات درآمد داخلی و وزارت آموزش‌وپرورش ایالات‌متحده در اقدامی بدون هشدار قبلی ، یکی از ابزارهای کلیدی در وب را که میلیون‌ها دانشجو برای درخواست کمک مالی و بازپرداخت وام‌های خود از آن استفاده می‌کردند ، در ماه مارس 2017 غیرفعال کردند. عدم اطلاع‌رسانی موجب شد  متقاضیان کمک مالی در معرض خطر از دست دادن دسترسی به کمک‌های مالی برای تأمین هزینه‌های کالج را قرار گیرند و وام‌گیرندگان را با افزایش صدها دلاری بازپرداخت روبرو کرد.

- به مخاطره انداختن دانشجویان با انتصاب مسئولین سودجوی کالج‌ در مناصب بالای دولتی: رابرت ایتل[5]، مشاور ارشد خانم دیووس وزیر آموزش‌وپرورش، و تیلور هانسن[6] مشاور سابق او، از نمونه‌های بارز این مسئله هستند

دیدگاه احزاب: کارشناسان سیاسی می‌گویند که تضعیف اعتبار دانشگاه‌ها ازجمله مهم‌ترین مفاد لایحه 542 صفحه‌ای بودجه خواهد بود و نشان می‌دهد که چگونه ترامپ و همراهانش برای از بین بردن میراث نظارتی اوباما تعجیل دارند. به گفته آن‌ها جمهوری خواهان می‌توانند نظام آموزش عالی را که از بهترین‌ها در جهان است، متوقف کنند. امی لایتینن[7]، یکی از کارمندان پیشین اوباما و مدیر گروه تحقیقاتی آموزش عالی در نیویورک، گفت: "تسهیلات کوتاه‌مدت، پایه و اساس نظام آموزش عالی است، بنابراین ممکن است {اقدام ترامپ} فاجعه‌بار باشد. این مسئله می‌تواند منجر به اتفاقاتی شود حتی نمی‌توانیم تصورشان کنیم - مانند باز کردن مسیر جدیدی برای مؤسسات آموزشی سودجو بدون هیچ‌گونه ضمانت". اما درحالی‌که جمهوری‌خواهان، این قوانین را موجب ایجاد هرج‌ومرج می‌دانند، دموکرات‌های کنگره این لایحه را "جنگ علیه دانشجویان" نامیده‌اند. دموکرات‌های مجلس نمایندگان می‌گویند جمهوری‌خواهان ماه‌ها از گفتگو درباره تصویب مجدد این لایحه، که آن را به‌عنوان مزایده‌ای برای صنعت سودجویی نمایان می‌دانند را رد کردند. راجا کرشنامورثی[8] نماینده دموکرات نیز اظهار کرد لغو کامل این مقررات "باعث می‌شود که دانشجویان به مدارک نامعتبر روی‌آورند. "

سلامت: ترامپ و پل رایان[9]، سخنگوی مجلس نمایندگان به دنبال وضع قوانینی هستند که جنبه‌های کلیدی قانون "مراقبت مقرون‌به‌صرفه" را که اوباما کر نیز نامیده می‌شود، لغو می‌کنند. تغییر بازار بیمه درمانی یک کسب‌وکار پیچیده است و توافق جهانی در مورد چگونگی تأثیر هر قانون بر پوشش بیمه وجود ندارد. اما دفتر بودجه کنگره، بهترین پیش‌بینی خود را منتشر کرد که برخی از اعداد کاملاً بزرگ هستند.

دولت ترامپ دستورالعمل‌هایی را صادر کرد که طبق آن مدیکید[10] به‌طور مؤثر متوقف می‌شود و به ایالت‌ها اجازه می‌دهد مقررات تنبیهی را در مورد دریافت‌کنندگان آن بکار ببرد که از هر 10 نفر بیش از 7 نفر پرستار یا دانش‌آموز هستند. اگرچه این سیاست‌ها در نگاه اول منطقی به نظر می‌رسند، اما در عمل، راهی برای محروم کردن کارگران بیکار از بیمه درمانی است. این‌گونه اقدامات ترامپ می‌تواند درنهایت منجر به معافیت‌های مالیاتی به نفع ثروتمندان و به ضرر کارگران آمریکایی گردد.

به گفته تحلیلگران با اجرای این قوانین حداقل 6.3 میلیون آمریکایی ازجمله دانش آموزان، پرستاران و بازنشستگان در معرض خطر از دست دادن مراقبت‌های بهداشتی قرار می‌گیرند. 640 هزار نفر از10 ایالت، خواستار لغو این قانون شدند.  احتمالاً ایالت‌های دیگر نیز به جمع این 10 ایالت اضافه خواهند شد. او  یارانه‌ی شرکت‌های بیمه درمانی را که هزینه‌های افراد کم‌درآمد را پرداخت می‌کنند لغو خواهد کرد.  ترامپ دستورالعمل  تغییرات گسترده در سیستم بیمه آمریکا را صادر کرده که سیاست‌های فروش ارزان‌تر با مزایای کمتر و حفاظت کمتر برای مصرف‌کنندگان را شامل می‌شود.

شرکت‌های بیمه بدون یارانه به‌سرعت از بین می‌روند.  بیمه‌گران نیز گفته‌اند که حق بیمه‌های بسیار بیشتری را دریافت خواهند کرد و درصورتی‌که یارانه‌ها قطع شوند، ممکن است از مبادلات بیمه‌ای که تحت قانون "مراقبت مقرون‌به‌صرفه" ایجادشده است خارج شوند. انتظار می‌رفت که یارانه‌ها در سال آینده به 9 میلیارد دلار و نزدیک به 100 میلیارد دلار در دهه آتی برسد. او  یارانه‌های شرکت‌های بیمه درمانی را که هزینه‌های افراد کم‌درآمد را پرداخت می‌کنند لغو خواهد کرد.  ترامپ دستورالعمل  تغییرات گسترده در سیستم بیمه آمریکا را صادر کرده که سیاست‌های فروش ارزان‌تر با مزایای کمتر و حفاظت کمتر برای مصرف‌کنندگان را شامل می‌شود .

دیدگاه احزاب

اکثر دموکرات‌ها مخالف طرح بیمه درمانی ترامپ هستند و برخلاف اکثریت جمهوری خواهان که در این موضوع با ترامپ همراه هستند سه تن از آن‌ها به‌طور خاص و در مجامع عمومی مخالفت صریح خود را باسیاست‌های بیمه درمانی ترامپ اعلام کرده‌اند. این افراد سناتور جان مک‌کین[11]، سوزان کالینز[12] و راند پاول[13]، مقامات رده‌بالای جمهوری‌خواه هستند. پس از اعتراضات برخی جمهوری‌خواهان به لایحه نیز ترامپ در پاسخ به مخالفت جمهوری‌خواهان با لایحه سنا ابراز"ناامیدی" کرد. سیاستمداران معتقدند اجرای این قانون موجب افزایش شدید حق بیمه و عدم توانایی اقشار کم‌درآمد در پرداخت و  درنهایت محرومیت اقشار کم‌درآمد خصوصاً رنگین‌پوستان از خدمات بیمه‌ای خواهد شد.

جمع‌بندی

سنجش تأثیر سیاست‌های ترامپ بر جامعه آمریکا تنها یک سال پس از ریاست جمهوری او دشوار است، هرچند برخی از مصادیق در همین ابتدا قابل‌درک هستند اما نمی‌توان با قطعیت نتایج ادامه این روند را پیش‌بینی کرد. آنچه تاکنون از سیاست‌ها و رفتارهای ترامپ برمی‌آید بی‌مبالاتی و غیرقابل‌پیش‌بینی بودن او در اعمال سیاست‌های مختلف در عرصه‌های متعدد ازجمله سیاست‌های اجتماعی است. بر اساس آنچه تاکنون اتفاق افتاده، ترامپ بر طبق افکار نژادپرستانه و همچنین دیدگاه‌های اقتصادی خود تصمیم‌گیری می‌کند و مصالح عمومی جامعه، حفظ امنیت و اتحاد ملی را به‌هیچ‌وجه در نظر نمی‌گیرد کما اینکه در موارد مطرح‌شده در این گزارش به دنبال سرکوب مخالفان و افراد از نژادهای دیگر و همچنین مسلمانان است و هیچ‌گونه ملاحظه‌ای را درباره عواقب اجتماعی چنین برخوردهایی را در نظر نمی‌گیرد. بدیهی است رویه کنونی ترامپ چه در رفتار و چه در سیاست‌گذاری‌های اجتماعی، ایالات‌متحده را به هرج‌ومرج اجتماعی- و احتمالاً درگیری‌های شدید میان نژادها، اقلیت‌های مذهبی و خشونت‌های مسلحانه شدیدتری- خواهد کشاند و همچنین اقشار پایین‌دست جامعه را به‌سوی انحطاط و محرومیت بیشتر – از تحصیل، خدمات درمانی و درنهایت ناتوانی در پیشرفت اقتصادی- سوق خواهد داد.                                                          

 

گروه تخصصی ایالات متحده آمریکا

 7 بهمن 1396

 


[1] Mazie Hirono

[2] Dianne Feinstein

[3] Dreamersکودکانی که به‌صورت غیرقانونی به آمریکا مهاجرت کرده‌اند :

[4] Chuck Schumer

[5] Robert Eitel

[6] Taylor Hansen

[7] Amy Laitinen

[8] Raja Krishnamoorthi

[9] Paul Ryan

[10] Medicaid

[11] Sens. John McCain

[12] Susan Collins

[13] Rand Paul

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
 
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

ونزوئلا؛ انتخاب مجدد مادورو و چالش‌های پیش رو

۱۳۹۷/۳/۱۴

کارنامه یکساله نظامی ترامپ و مواضع احزاب سیاسی

۱۳۹۷/۲/۲۴

کارنامه یکساله اقتصادی ترامپ و مواضع احزاب سیاسی

۱۳۹۷/۲/۲۳

کارنامه یکساله اجتماعی ترامپ و مواضع احزاب سیاسی

۱۳۹۷/۱/۲۶

عوامل موثر بر تصمیمات کاربردی سیاست خارجی امریکا و تاثیرات آن بر منافع جمهوری اسلامی ایران: احتمالات ایجاد شبکه جاسوسان خصوصی

۱۳۹۷/۱/۲۰

قراردادهای فروش تسلیحات به کشورهای جنوب شرق آسیا

۱۳۹۷/۱/۱۹

نقش جارد کوشنر در سیاست خارجی آمریکا در خاورمیانه

۱۳۹۷/۱/۱۹

همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق: لابی کردها در آمریکا، سناریوهای آینده و جمهوری اسلامی ایران

۱۳۹۷/۱/۸

ابرقدرتی زیر سایۀ ترس از روسیه

۱۳۹۶/۱۲/۸

سند راهبرد امنیت ملی ایالات متحده آمریکا و مهار فدراسیون روسیه

۱۳۹۶/۱۲/۲

سیاست انرژی دونالد ترامپ؛ پیامدهای جهانی و تبعات آن برای ایران (بخش دوم)

۱۳۹۶/۸/۱۶

حملات صوتی به دیپلمات‌های آمریکایی در کوبا

۱۳۹۶/۸/۱۶

سیاست انرژی دونالد ترامپ؛ پیامدهای جهانی و تبعات آن برای ایران (بخش نخست)

۱۳۹۶/۸/۷

استراتژی جدید دونالد ترامپ در خصوص ایران؛ نواخت طبل جنگ

۱۳۹۶/۸/۲

ترامپ، سازمان ملل؛ هیاهو برای هیچ

۱۳۹۶/۷/۴

ایالات متحده آمریکا، موضوع هسته‌ای کره شمالی و برجام

۱۳۹۶/۶/۲۸

تحلیل روند اسناد امنیت ملی ایالات‌متحده امریکا از آغاز تا کنون (2015-1987)

۱۳۹۶/۵/۲۱

تشکیل تیم مورد اعتماد ترامپ در مورد موافقت نامه هسته ای ایران

۱۳۹۶/۵/۱

بیم و امید ترامپ از گسترش روابط با روسیه

۱۳۹۶/۴/۲۷

مدل‌سازی دکترین سیاست خارجی دونالد ترامپ

۱۳۹۶/۴/۱۳

چشم‌انداز روابط آمریکا و چین در مواجهه با تهدید کره شمالی

۱۳۹۶/۳/۳۱

مهار و بازداشتن ایران پس ازتوافق هسته ای:مرکزمطالعات بین الملل و راهبردی (CSIS) مارس 2017 مصادف با فروردین ماه 96

۱۳۹۶/۳/۳

ارزیابی سیاست خارجی 14 هفته ای ترامپ

۱۳۹۶/۲/۱۲

حمله موشکی آمریکا به سوریه: پارادوکس سیاست‌های اعلامی و اعمالی

۱۳۹۶/۲/۱۰

بررسی تیم سیاست خارجی و امنیتی ترامپ

۱۳۹۶/۲/۹

معرفی و تحلیل شخصیت مایکل فلین مشاور امنیت ملی سابق ایالات متحده در دولت ترامپ

۱۳۹۵/۱۲/۷

راهبردهای احتمالی دولت ترامپ در سوریه و تاثیرات آن بر منافع جمهوری اسلامی ایران

۱۳۹۵/۱۲/۳

دکترین ترامپ و تیم مشاوران سیاست خارجی او

۱۳۹۵/۱۰/۱۳

جایگاه معاونت ریاست جمهوری در ساختار سیاسی امریکا

۱۳۹۵/۱۰/۷

انتخابات 2016 ریاست جمهوری امریکا؛ معرفی چهره های کلیدی تیم سیاست خارجی هیلاری کلینتون

۱۳۹۵/۹/۱۵

چرایی تفاوت بین خوانش کاخ سفید و کنگره از متن گزارش 28 صفحه‌ای

۱۳۹۵/۷/۷

اختلافات میان امریکا و عربستان؛ تاکتیکی یا راهبردی؟

۱۳۹۵/۵/۱۹

انتخابات 2016ریاست جمهوری امریکا؛ تحلیلی بر آخرین وضعیت انتخابات و بررسی موضع گیری نامزدها نسبت به خاورمیانه و بالاخص ایران

۱۳۹۵/۵/۶

بررسی روابط تسلیحاتی ایالات متحده آمریکا و عربستان سعودی؛با نگاهی به شرکت‌های برتر نظامی جهان

۱۳۹۵/۴/۱۹

آمریـکا؛ سیـاست چرخش به شرق آسیـا و تاثیر آن بر خاورمیانه

۱۳۹۵/۴/۱۴

سرگردانی ناتو در سوریه

۱۳۹۴/۱۲/۲

انتخابات 2016 ریاست جمهوری امریکا؛موضع گیـری نامزدها نسبت به توافق هستـه ای ایـران

۱۳۹۴/۱۰/۱۹

تأثیر تحولات شرق اروپا بر راهبرد چرخش به شرق امریکا: تهدید اصلی چین یا روسیه؟

۱۳۹۴/۹/۲۸

انتخابات 2016 ریاست جمهوری امریکا؛مروری بر فرآیند انتخابات و معرفی کاندیداهای این دوره

۱۳۹۴/۸/۱۳

بررسی گزارش دیلی بیست از تامین اینترنت ایران بوسیله یک شرکت آمریکایی وابسته به سیا

۱۳۹۴/۸/۱۲

بررسی محبوبیت جهانی ایران از دیدگاه مرکز تحقیقاتی پیو

۱۳۹۴/۴/۲۱

مقامات اسرائیل: به تعویق افتادن توافق هسته ای با ایران بهتر از به نتیجه رسیدن آن است

۱۳۹۴/۳/۲۰

همایش مبارزه با خشونت گرایی افراطی در کاخ سفید

۱۳۹۴/۲/۲۸

آمریکا و خاورمیانه

۱۳۹۴/۲/۲۲

روابط آمریکا-کوبا؛ اهمیت آن در حرکت به سمت کاهش تنش در روابط ایالات متحده آمریکا و جمهوری اسلامی ایران

۱۳۹۴/۲/۲۲