ایران - یوریکا

موسسه ایرانی مطالعات اروپا و امریکا

گزارش تحلیلی > بریتانیا > گزارش موارد نقض حقوق بشر توسط بریتانیا

گزارش موارد نقض حقوق بشر توسط بریتانیا

تاریخ انتشار: ۱۳۹۷/۱/۱۲ تعداد بازدید: 129

نقض_حقوق_بشر_انگلیس

مقدمه

انتقاد ها از وضعیت حقوق بشر در بریتانیا درست زمانی صورت می گیرد که این کشور در حال مذاکره با کشورهای اروپایی و در تلاش برای دستیابی به توافقی مناسب برای خروج از اتحادیه اروپا است. بنابر گزارش روزنامه گاردین در سپتامبر 2017، بریتانیا از پذیرفتن بیش از 100 توصیه حقوق بشری از سوی سازمان ملل امتناع ورزیده است. از حدود 229 توصیه سازمان ملل، بریتانیا تنها الزام به اجرای 96 مورد را پذیرفته است و اعلام داشته است که مابقی موارد را "ملاحظه" خواهد کرد. بنابراین دولت بریتانیا تنها 42 % از موارد توصیه شده را پذیرفته است که این میزان در مقایسه با میانگین پذیرش توصیه های حقوق بشری از سوی سایر کشورهای اروپایی (73%) بسیار کم است.

در این بخش جدا از موارد نقض عمومی و یا موراد مطروحه در دادگاه های محلی، به گزارش سازمان ها و نهادهای حقوق بشری استناد شده است؛ در ضمن رجوع به این اسناد به ارجاع آن در گزارش های مستقل نیز اشاره می گردد.

مفهوم نقض حقوق بشر

حقوق بشر اساسی ترین و ابتدایی ترین حقوقی است که هر فرد به طور ذاتی، فطری و به صرف انسان بودن از عواقب و بازتاب اجتماعی و سیاسی مهمی که برای مردم و حکومت ها دارد بهره مند میشود. مطابق اعلامیه جهانی حقوق بشر و سایر اسناد بین المللی شمول بودن، سلب ناشدنی، انتقال ناپذیری، تفکیک ناپذیری، عدم تبعیض و برابری طلبی، به هم پیوستگی و در هم تنیدگی را دارا است . از این رو به تمامی افراد در هر جایی از جهان که تعلق دارد و هیچ کس را نمیتوان به صرف منطقه جغرافیایی که در آن زیست میکند، از حقوق بشر محروم کرد ضمن اینکه همه افراد فارغ از عواملی چون نژاد، ملیت، جنسیت و غیره در برخورداری از این حقوق با هم برابر و یکسانند و در این خصوص کسی را بر دیگری برتری نیست . این حقوق شامل حقوق طبیعی یا حقوق قانونی می شود که در قوانین ملی و بین المللی موجودند. دکترین و فعالین حقوق بشر، در فعالیتهای بین المللی خود در زمینه حقوق بین الملل، نهادهای جهانی و منطقه ای، سیاستهای دولتی و در فعالیت های سازمان های غیردولتی، اساس و شالوده سیاستهای عمومی و اختصاصی در این زمینه را بنا نهاده است . در واقع میتوان گفت در صورتی که جامعه جهانی در فضای صلح، با یک زبان مشترک اخلاقی، گفتگو و مباحثه کنند، این زبان مشترک اخلاقی، در واقع، حقوق بشر نامیده میشود. درباره مفهوم نقض حقوق بشر نیز گفته می ­شود؛ نقض حقوق بشر شامل رعایت نکردن، نقض و ممانعت از برخورداری انسان‌ها از تمامی حقوقی است که به صرف انسان بودن از آن حقوق برخوردارند و در اسناد بین‌المللی مطرح شده‌اند. اما در تعریف دیگر آمده است که ،زمانی که دولت و نهادهای وابسته به آن و یا نهادهای غیر دولتی حقوق اساسی افراد از جمله حقوق مدنی، سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی آنها را انکار می کنند و مورد تجاوز قرار می دهند، نقض حقوق بشر رخ داده است . نقض حقوق بشر در دو سطح قوانین و اجرا در بریتانیا قابل مشاهده است که در ذیل بدان اشاره می شود.

الف ) نقض حقوق بشر در قوانین

قانون مبارزه با تروریسم نخستین گام جدی دولتمردان بریتانیا در راستای نقض حقوق بشر است. این قانون که معروف به Terrorist Act 2000 است اولین لایحه قانونی دولت انگلیس است که بدنبال لایحه موقت تروریسم 1989 و لایحه 1996 ایرلند شمالی به تصویب رسید که بخش هایی از آن همچون بخش 44 در خصوص متوقف ساختن و تجسس یا  stop-and-search در تضاد با دادگاه حقوق بشر اروپاست. در این قانون گروههای تروریستی بنام مشخص شده و از جمله گروه تروریستی منافقین در این لایحه گنجانده شد که البته چند سال بعد بدلائلی از این فهرست خارج گردید. بدنبال آن قانونی پارلمانی در رابطه با رأی 16 دسامبر 2004 مجلس اعیان تصویب گردید. طبق رأی مجلس اعیان بازداشت بدون محاکمه 9 نفر خارجی در زندان بلمارش غیرقانونی و مغایر با حق بشر اروپایی و داخلی بود.

قانون 2005 به وزارت داخلی این اجازه را می‌دهد که مقررات کنترل را بر افراد مظنون به همکاری در تروریسم اعمال کند. این مقررات در مواردی ممکن است از قوانین حقوق بشر تخطی کند.

 قانون جلوگیری از تروریسم اختیارات بی‌سابقه‌ای را به دولت برای اجرای «مقررات کنترل» به منظور تحدید آزادی، جابه‌جایی و فعالیت های افراد مظنون به تروریسم، بر اساس اطلاعات محرمانه داد. تحمیل «مقررات کنترلی» برای قوه مجریه در حکم «اعلام اتهام»، «محاکمه» و «صدور رأی»‌برای یک فرد بود.

قانون 2005 این اجازه را می‌دهد که یک فرد را از حقوق مربوط به محاکمه‌ای عادلانه محروم کنند. از جمله حقوقی که بر اساس این قانون از فرد سلب می شود به شرح زیر است:

- حق مطلع بودن فوری و با جزییات نسبت به ماهیت و علت اتهامش

- حق داشتن محاکمه‌ای در یک دوره زمانی منطقی یا آزاد بودن در جریان دادگاه

- حق فرض بی‌گناهی که در مورد همه متهم شدگان به جرم جنایی رعایت می‌شود

- حق برابری در برابر قانون و حمایت برای قانون بدون هیچ تبعیضی

- حق دفاع از خود شخصاً یا از طریق وکیل حقوقی که خودش انتخاب کرده باشد.

این قوانین به مرور با افزایش اقدامات تروریستی در این کشور شدت گرفته بطوریکه در ابتدای آبان ماه سال جاری و در پی اظهارات مایکل فالون وزیر دفاع، روری استوارت معاون وزیر خارجه اعلام داشت که انگلیسی هایی که به داعش ملحق می شوند بایستی کشته شوند که می بایستی در این رابطه در انتظار قوانین سخت تری در قبال اینگونه افراد در قبال انگلیس و متحدان اصلی آن همچون امریکا بود.

ب ) نقض حقوق بشر در اجرا

نمونه های بسیار زیادی در نقض حقوق بشر در اجرا وجود دارد به طور مثال در سال 2009(1388)که دانشجویان انگلستان به افزایش شهریه های دانشگاه ها معترض شدند و در این زمان با تصویب لایحه افزایش شهریه دانشگاهها در انگلستان شدت اعتراضات دانشجویی به اوج خود رسید که خسارات مالی و مجروحین زیادی را در میان دانشجویان و نیروهای پلیس بر جای گذاشت.

هرالد اسکاتلند نوشت: معترضین قصد هیچ گونه حمله یا صدمه ای به پرنس چارلز و همسرش را نداشتند. اعتراضهای خاموش آنها با برخورد شدید پلیس انگلیس مواجه شد و این در حالیست که آزادی بیان و تجمع صلح آمیز از بخشهای مهم و مورد تاکید قانون حقوق بشر در اروپا است. بر اساس گزارش الجزیره، بر اساس وقایعی که در راستای اعتراض به بالا رفتن شهریه در انگلیس رخ داد، دانشجویان معترض به ماشین حامل پرنس ولز حمله کرده و یکی از آنها نیز دچار آسیب جدی از ناحیه سر شد. به گفته پلیس، ۴۳ معترض و ۱۲ افسر پلیس در این تظاهرات زخمی شده و ۲۲ نفر نیز دستگیر شدند. در نهایت در جریان اعتراضات مردمی یک هفته ای مردم انگلستان، پلیس این کشور بیش از 3 هزار نفر را دستگیر کرد.

این موارد تنها گوشه ای از موارد نقض حقوق بشر در جزیره بریتانیا بود که می توان در کنار آن سیاهه ای بلند از لشکرکشی به این سو و آن سوی دنیا و کشتار روزانه مردم بی گناه را اضافه کرد تا بدین ترتیب ناقض واقعی حقوق بشر مشخص شود.

 بخش اول داخلی

1 ) پیشینه انگلیس در نقض حقوق بشر    

دولت انگلیس در زیر پا گذاشتن حقوق اولیه انسان­ ها چه در حیطه سرزمینی خود و چه در سایر کشورها به ویژه کشورهای تحت استعمار و استثمارش ید طولایی دارد، به طوری که حتی رسانه های انگلیسی از عناوین و تعابیری چون ' کشور دارای بدترین تاریخ چه حقوق بشری در اتحادیه اروپا' برای کشور متبوع خود استفاده کرده اند و همواره اقدامات ضدحقوق بشری این کشور در مستعمرات سابق و نیز عراق و افغانستان امروزی و نیز حرکت ­های ضدانسانی دستگاه اطلاعاتی انگلیس را یادآور شده‌اند. سایت روزنامه ایندپندنت اکتبر سال 2005 بریتانیا را دارای بدترین تاریخچه حقوق بشری در اتحادیه اروپا عنوان کرد و نوشت: « بیش از 100 پرونده در مورد نقض حقوق بشر به وسیله بریتانیا وجود دارد که عمده آن‌ها در مورد حقوق کودکان و عدم وجود دادگاه های عادلانه است ».

'مارک کورتیس' کارشناس امور بین الملل موسسه سلطنتی "چتم هاوس" و نویسنده چندین کتاب در مورد سیاست خارجی بریتانیا ، در سال 2007 در کتابی سیاست های حقوق بشری بریتانیا به ویژه در بعد خارجی و بین المللی آن را زیر سوال برده است.[5] وی در کتاب خود اقداماتی همچون حمایت انگلیس از کشتار مردم در عراق و روی کار آوردن صدام در دهه 1960، اقدامات علیه کردها، دخالت در جنگ ویتنام، کودتا در برخی کشورها همچون اوگاندا و شیلی و اقدامات سری و تروریستی در نیجریه، اندونزی و غنا و به راه انداختن جنگ کثیف در خاورمیانه را نمونه هایی از سیاست های ضد بشری بریتانیا در عرصه بین الملل و نادیده گرفتن حقوق انسان‌ها عنوان کرده است. 

کورتیس در این کتاب می نویسد: (از نظر بریتانیا) انسان‌هایی متفاوت با غربی ها وجود دارند که زندگی آنها برای دنبال کردن رشد اقتصادی و اهداف سیاسی بریتانیا مصرف می‌شود. کارشناس پیشین موسسه سلطنتی امور بین الملل معروف به 'چتم هاوس' در ادامه به حضور و اقدامات خلاف حقوق بشری بریتانیا در عراق و عملیات اطلاعاتی بریتانیا با تکیه بر منابع رسمی پرداخته و تاکید کرده است که دولت بریتانیا تعهداتش به حقوق بین الملل را در مورد مداخلات نظامی که به همراه آمریکا در دیگر کشورها انجام داده ، نادیده می‌گیرد. کورتیس در کتاب خود اقداماتی همچون حمایت بریتانیا از کشتار مردم در عراق و روی کار آوردن صدام در دهه 1960، اقدامات علیه کردها، دخالت درجنگ ویتنام، کودتا در برخی کشورها همچون اوگاندا و شیلی و اقدامات سری و تروریستی در نیجریه، اندونزی و غنا و به راه انداختن جنگ کثیف در خاورمیانه را نمونه هایی از سیاست های ضد بشری بریتانیا در عرصه بین الملل و نادیده گرفتن حقوق انسان‌ها عنوان کرده است.

جدیدترین گزارش نقض حقوق بشر در انگلیس...

 

(جهت مطالعه 90% باقی‌مانده‌ی پژوهش، با موسسه ایران-یوریکا تماس حاصل‌نمائید.)

این پژوهش در آبان 1396، توسط گروه تخصصی بریتانیا در موسسه ایران-یوریکا تهیه و منتشر شده است.


  فرستادن مقاله چاپ مقاله
 
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

گزارش موارد نقض حقوق بشر توسط بریتانیا

۱۳۹۷/۱/۱۲

بررسی عملکرد موسسه ایران‌شناسی بریتانیا (BIPS)

۱۳۹۶/۶/۱۳

متغیرتقسیم، تفوق و فرقه سازی جمعیت مسلمان در سیاست خارجی بریتانیا

۱۳۹۶/۳/۲۴

جدایی احتمالی ایرلند شمالی از بریتانیا؛ ابعاد و عواقب احتمالی آن برای بریتانیا و اتحادیه اروپا

۱۳۹۶/۲/۳۱

پایگاه‌های نظامی و اطلاعاتی انگلستان در قبرس و نقش آن در تحولات منطقه

۱۳۹۵/۱۲/۷

اسلام سیاسی در خاورمیانه از نگاه بریتانیا؛ با محوریت فعالیت‏های اخوان‌المسلمین

۱۳۹۵/۱۲/۳

بریتانیای خارج از اتحادیه اروپا و ترامپ:ازدواج مصلحتی و ضرورت ناگزیر بازنگری در روابط ویژه فرا آتلانتیک

۱۳۹۵/۱۲/۳

مواضع متناقض دولت بریتانیا در قبال انتخابات اخیر امریکا

۱۳۹۵/۹/۳

ملاحظاتی در خصوص نقش بریتانیا در جنگ اقتصادی علیه داعش

۱۳۹۵/۸/۱

خلاصه گزارش چشم‌انداز وزارت امور خارجه بریتانیا

۱۳۹۵/۷/۳

نگاهی به انجمن بریتانیایی فابیان و فعالیت های آن در ارتباط با خاورمیانه

۱۳۹۵/۶/۱۷

خروج بریتانیا: بازی با حاصل جمع صفر یا بازی باخت – باخت

۱۳۹۵/۶/۸

تأثیر سیاست خارجی روسیه بر امنیت بریتانیا و متحدان آن

۱۳۹۵/۶/۶

چرایی برکسیت و آینده بریتانیا در نظام بین الملل: نگاهی اکتشافی

۱۳۹۵/۵/۶

خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا: تأثیرات جهانی و منطقه‌ای و روابط با جمهوری اسلامی ایران

۱۳۹۵/۴/۲۶

گزارش چیلکات یا لاپوشانی جرایم جنگی بریتانیا در عراق

۱۳۹۵/۴/۲۳

بهار بریتانیایی اتحادیه اروپا

۱۳۹۵/۴/۵

بررسی موقعیت و نقش جزیره دیگو گارسیا

۱۳۹۵/۳/۱

زوال سیاست خارجی اخلاقی در دولت بریتانیا

۱۳۹۴/۱۱/۱۳

واکاوی نقش بریتیش کانسیل به عنوان بازوی فرهنگی بریتانیا در جهان و ایران

۱۳۹۴/۱۰/۲۰

انتخابات ریاست حزب کارگر بریتانیا

۱۳۹۴/۷/۱۹

تحلیلی بر گزارش ایندیپندنت از "مبارزه تا تظاهر" غربی‌ها در قبال داعش

۱۳۹۴/۷/۱۱

مجادلات جدید بریتانیا و اسپانیا بر سر جبل الطارق

۱۳۹۴/۶/۱۱

ابعاد و عواقب جدایی احتمالی اسکاتلند برای بریتانیا و اتحادیه اروپا و حساسیت موضوع برای جمهوری اسلامی ایران

۱۳۹۴/۶/۱۰

بررسی مشارکت رأی‌دهندگان اسکاتلندی در انتخابات گوناگون بریتانیا

۱۳۹۴/۵/۲۵

روابط عربستان سعودی و بریتانیا

۱۳۹۴/۵/۲۵

بررسی افراط‌گرایی و پراکندگی تروریسم 10 سال پس از بمب گذاری لندن

۱۳۹۴/۴/۱۶

پدیده داعش و سیاست خارجی بریتانیا

۱۳۹۴/۴/۱۵

کاهش رو به رشد نقش ملموس بریتانیا در جهان

۱۳۹۴/۳/۲

روابط دوجانبه بریتانیا و بحرین در پرتوی سفر پادشاه بحرین به بریتانیا

۱۳۹۴/۲/۳۰

انتخابات بریتانیا و عملکرد حزب ملی اسکاتلند

۱۳۹۴/۲/۲۲

معضلات همه‌پرسی برای انگلستان

۱۳۹۴/۲/۲۱

فرصت طلبی فرانسه و قرار گرفتن به جای انگلیس به عنوان نزدیک ترین متحد کشورهای خلیج فارس

۱۳۹۴/۲/۱۶