ایران - یوریکا

موسسه ایرانی مطالعات اروپا و امریکا

گزارش تحلیلی > ایالات متحده آمریکا > حملات صوتی به دیپلمات‌های آمریکایی در کوبا

حملات صوتی به دیپلمات‌های آمریکایی در کوبا

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۸/۱۶ تعداد بازدید: 287

حملات صوتی_آمریکا_کوبا

نگارنده: نازنین صنعت‌کار

مقدمه:

در پی درج خبر حملات صوتی به دیپلمات‌های آمریکایی مقیم در کوبا و متعاقب آن، تعدیل کارمندان سفارت امریکا در هاوانا، دولت کوبا این اتهامات را بی‌اساس خواند. این در حالی است که تحقیقات صورت گرفته توسط محققین سرویس امنیتی امریکا نیز هیچ نتایجی در بر نداشته است. قطعاً اتهاماتی نظیر حملات صوتی اولین و آخرین از سوی کشورِ همسایه کوبا نمی‌باشد. این در حالی است که هیچ توضیح منطقی برای علائم (تهوع- میگرن- از دست دادن شنوایی- کاهش درک- صدمات خفیف مغزی) که از سوی مقامات آمریکایی عنوان‌شده، وجود ندارد. از سوی دیگر دانشمندان وجود سلاحی را با چنین تنوع و گستردگی تأثیرات مخرب را رد کردند و منابع موثق خبری نیز دسترسی کوبا به چنین سلاحی را (حتی در صورت وجود) نفی کردند.

باید در نظر داشت که در شرایط مبهم ایجادشده و باوجود اطلاعات ناکافی و اخبار مبهم انتشاریافته، شرایط مناسبی ایجادشده تا گروهی از آب گل‌آلود ماهی بگیرند. به‌عنوان‌مثال سناتور کوبایی الاصل مارکو روبیو به رکس تیلرسون نامه‌ای نوشته و خواهان بسته شدن سفارت کوبا و قطع روابط دیپلماتیکی با این کشور شده است. البته این موضوع مورد حمایت افراد دیگری از مافیای میامی نیز قرار گرفته است. به‌عنوان‌مثال، در مقاله‌ای در وبسایت نوئبو هرالد[1]، فرانک کالزون[2]، عضو گروه تروریستی آلفا 66، بدون ارائه هیچ‌گونه مدرکی مقامات کوبایی را مسئول این امر شناخته است.

به نظر می‌رسد تنها موضوع مورد بحث آمریکا این است که کوبا باید در برابر یک "عامل ناشناخته" از دیپلمات‌های آمریکایی محافظت نماید! درنتیجه، این‌ها تنها بازی دیپلماسی و رسانه‌هاست که با اصطلاحاتی نظیر "نامعلوم"، "اثبات نشده"، "فرضی" سعی در وانمود کردن و توجیهِ وقوع حملات صوتی دروغی دارند. موضوع بر سر ایجاد دلیل و بهانه‌ای برای دولت امریکا برای دروغ گفتن و استفاده از آن به‌عنوان توجیه برای برهم زدن روابط با کوبا می‌باشد.

فرضیه‌های محتمل:

  1.  حملات به کارمندان آمریکایی از نوع صوتی و یا غیر آن بر اثر استفاده از تجهیزات فنی سازمان اطلاعاتی امریکا صورت گرفته‌اند. یکی از کارمندان سیا مدعی شده که مشکل از تجهیزات LRAD-RX طراحی شده توسط گروه (ATC) می‌باشد که به‌منظور ایجاد مکالمات سیا با مأمورینش طراحی شده است. ولی درنهایت علیرغم آگاهی به مضرات این تجهیزات آن‌ها تنها به دفاع از کارمندان خود پرداختند و علت را نامعلوم معرفی کردند که بیشتر با سیاست خارجی ترامپ که بر پایه ایجاد رعب و وحشت در مردم جهان بنا نهاده شده، منطبق می‌باشد.
  2. موضوع دیگر بر سر جانشینی نیکلاس مادورو در ونزوئلاست که تنها با دخالت کوبا این امر به‌نوعی مسالمت‌آمیز حل خواهد شد. می‌توان با نگاهی دیگر این اتهامات وارده به کوبا از سوی امریکا را به‌نوعی تحت‌فشار قرار دادن کوبا برای عدم‌حمایت از مادورو در ونزوئلا قلمداد کرد.
  3. فشار گروه‌های ضد کوبایی مجلس امریکا به ترامپ به سرکردگی روبیو برای قطع روابط با کوبا. دراین‌بین قطعاً برای ترامپ راضی نمودن این گروه‌ها که در داخل بدنه دولت او نیز وجود دارند راحت‌تر و کم‌هزینه‌تر خواهد بود.[3]
  4. می‌توان موضوع را مرتبط با تحرکات روس‌ها، چینی‌ها و یا کره شمالی در کوبا به‌منظور بر هم زدن روابط بین کوبا و امریکا دانست.
  5. می‌توان کوبایی‌ها را مقصر اصلی در حملات صوتی دانست. ولی با در نظر گرفتن این فرضیه این سؤال پیش می‌آید که اگر این حملات از سوی کوبایی‌ها صورت گرفته است، به چه علت کوبایی‌ها این تهاجمات را علیه کانادایی‌ها نیز به کار بردند؟ با در نظر گرفتن این موضوع که کانادایی‌ها اولین سرمایه‌گذاران در کوبا به شمار می‌آیند و حتی کانادایی‌ها نیز مقامات کوبایی و یا سرویس امنیتی کوبا را در این موضوع متهم نکرده‌اند.

پیامدها:

تصمیم دولت ترامپ مبنی بر کاهش نیروی سفارت امریکا در کوبا پنج پیامد اصلی داشته است:

  1. ایجاد مشکل برای صدور ویزا برای کوبایی‌ها: در صفحه وبسایت سفارت امریکا درج شده که نیروهای آمریکایی مقیم سفارت کوبا از این پس تنها مسئول انجام امور کنسولی و دیپلماتیکی مهم و یا یاری‌دادن به شهروندان آمریکایی مقیم کوبا هستند و بیشتر بخش پروسه صدور ویزا در این سفارت لغو گردیده و کوبایی‌ها برای دریافت ویزا باید به دیگر سفارت‌ها و کنسولگری‌های امریکا مراجعه کنند.
  2. کاهش تمایل آمریکایی‌ها برای سفر به جزیره کوبا: هشدار به شهروندان آمریکایی برای سفر به کوبا به علت احتمال آسیب به‌سلامتی آن‌ها، تا به امروز از سه میلیون توریستی که به جزیره کوبا سفر کردند یک مورد هم از علائم بیماری ذکر شده، گزارش نشده است!!! و این حملات صوتی و عوارض تنها برای دیپلمات‌های آمریکایی گزارش شده است. بر اساس آمار اعلام شده از سوی سفیر کوبا در واشنگتن بین ژانویه و اوت 2017 آمار توریست‌ها در مقایسه با سال قبل 173% افزایش داشته است. این در حالی است که در سال 2016 تنها 280 مسافر به کوبا سفر کرده بودند.
  3. کاهش سطح همکاری‌های دوجانبه: از 17 دسامبر 2017 قراردادهایی در زمینه محافظت از محیط‌زیست، تبادلات امنیتی، برقراری سیستم پستی و ایجاد پروازهای مستقیم بین دو کشور به امضا رسید. ولی با پایان یافتن دوران اوباما چرخش محسوسی در سیاست‌های امریکا ایجاد شد. ترامپ سخت‌گیری‌های زیادی درزمینه توافقات انجام شده اعمال نمود، البته هنوز این توافقات بر جای خود باقی هستند گرچه عملاً بی کاربرد شدند.
  4. موج فزاینده تهدیدها: هنوز دیپلمات‌های کوبایی در واشنگتن ترک پست نکرده و به فعالیت‌های جاری خود می‌پردازند، این در حالی است که کوبا تصمیم امریکا برای برکناری دو دیپلمات کوبایی در واشنگتن در ماه می‌گذشته را تنها به علت احتمال وقوع حملات صوتی توجیه‌ناپذیر خواند و حتی اجازه تحقیقات اف بی آی در خاک کشورش را صادر کرد که نتایجی در برنداشت.
  5. حملات صوتی مبهم شرایط را پیچیده‌تر خواهد کرد: از سویی هشدار برای عدم مسافرت به کوبا به کاهش شمار مسافران خارجی و لطمه اقتصادی خواهد انجامید و از سوی دیگر عدم صدور ویزا برای شهروندان کوبایی به وخامت اوضاع اجتماعی داخلی کوبا و وقوع یک تراژدی بشری خواهد انجامید.

گروه‌های ذینفع:

ایروئل سانچز معتقد است: «برهم زدن روابط دیپلماتیکی با کوبا هدف راست‌های افراطی مقیم فلوریدا می‌باشد. حذف مهاجرت قانونی و ایجاد شرایط مجدد برای مهاجرت غیرقانونی به شکل‌گیری بحران مهاجرت منجر خواهد شد که درنتیجه کوبا را تهدیدی برای امنیت ملی امریکا معرفی خواهد نمود. از سوی دیگر ایجاد درگیری بین دو کشور به کاهش سیل توریست‌های جاری شده به سمت جزیره خواهد انجامید که همه و همه بخشی از برنامه گروه‌های راست افراطی مقیم فلوریدا می‌باشد. (در دهه نود حتی با سرمایه‌گذاری و بمب‌گذاری به این اهداف دست یافتند.) روی کار آمدن ترامپ برای این گروه راست افراطی به معنای ایجاد تغییراتی در راستای دستیابی به این اهداف بود؛ تصمیم دولت جدید امریکا بر سه وجه "دیپلماسی، مهاجرت و اقتصاد" در کوبا تأثیر گذاشته است.»

هسته اصلی محرک شکل‌گیری جنگی بین کوبا و امریکا به سرکردگی سناتور روبیو شکل‌گرفته است. این گروه از چند هفته قبل نیز به ایجاد تحرکاتی برای محکوم نمودن کوبا و ایجاد تحریم علیه کوبا پرداختند.

- این سؤال مطرح است که چه کسانی از عادی‌سازی روابط کوبا با اوباما و پس‌ازآن با ترامپ ناراضی بودند؟ در پاسخ می‌توان گفت گروهی که به ترامپ پیشنهاد قطع رابطه با کوبا را داده و حتی سیاست "تغییر رژیم" در کوبا را نیز مطرح نمودند و در این راه حتی پای کانادا را نیز وسط کشیدند. گروهی به سرکردگی روبیو که امروز نه‌تنها در مجلس امریکا بلکه در سازمان امنیت، دفاع و سیاست خارجی امریکا نیز نفوذ دارند.

مارکو روبیو و مایک پومپِئو به دنبال چراغ سبز ترامپ برای عملیات پرچم دروغین بر ضد کوبا هستند. گردانندگان اصلی این طرح روبیو و پومپِئو، که دوستان صمیمی نیز هستند، این عملیات مخفی و جنگ رسانه‌ای ضد کوبایی را با هدف رویارویی کوبا و امریکا راه انداختند. در اصل این عملیات مخفی محصول همکاری سیا با گروه‌های راست افراطی امریکا بوده است.

دوگانه پومپئو- روبیو با طرح‌ریزی قبلی و در سه مرحله طرح ضد کوبایی خود را به ترامپ عرضه کردند:

1) 12 می 2017، روبیو از پومپئو و اندرو مک کابه(رئیس اف بی آی) در جلسه کمیته امنیت مجلس سنا برای از بین بردن اعتبار دولت کوبا بهره برده و با یک فرضیه اشتباهی وانمود کردند که کوبایی‌ها سعی در تأثیر گذاشتن بر گروهی از مقامات و رهبران آمریکایی دارند تا تیم اجرایی ترامپ را برای بهبود روابط بین دو کشور و برداشتن تحریمات کوبا تحت‌فشار قرار دهند.

2) 19 ژوئن هم‌زمان با تلاش روبیو، پومپئو درب‌های سیا را به روی گروهی از مزدوران شکست خورده لشکر 2506 باز نمود. برخی از آن‌ها به‌مانند فلیکس ایسمائل رودریگز (که در طرح ریزی قتل ارنستو گوارا در1967 در بولیوی نقش داشت) مأموران اسبق سیا بودند.

3) اوایل ماه اوت، روبیو و پومپئو طبق قراری که از دو ماه قبل با مأموران اسبق و مزدوران در دیدار آن‌ها از سیا گذاشته بودند، ترتیب ملاقاتی را با ترامپ در کاخ سفید دادند.

جمع بندی:

با بررسی‌های صورت گرفته و بر اساس اجماع آراء در خصوص این موضوع هیچ مدرک و شاهدی دال بر وجود "سلاح صوتی" و یا "حمله صوتی" علیه دیپلمات‌های آمریکایی وجود ندارد و حتی اگر چنین سلاح پیشرفته‌ای نیز وجود داشته باشد خیلی بعید به نظر می‌رسد که کشوری مثل کوبا امکان دستیابی به آن را داشته باشد. از سوی دیگر اگر کوبا در این زمینه مقصر بود تا به این حد آزادانه به مقامات اف بی آی و سیا اجازه انجام تحقیقات در خاک کشورش را نمی‌داد. بیشتر احتمال همکاری سیا و گروه‌های راست افراطی مقیم امریکا به‌منظور برهم زدن روابط دوستانه ایجاد شده بین دو کشور وجود دارد. قطعاً بعد از برقراری روابط دوستانه و با حذف مهاجرت غیرقانونی کوبایی‌ها به امریکا، دیگر کوبا تهدیدی برای امنیت ملی امریکا بشمار نمی‌آید. از سوی دیگر حجم بالای توریست‌های جاری شده به‌سوی امریکا به بهبود اقتصاد کوبا از 2014 کمک شایانی نموده است. همه‌ی این‌ها با منافع گروه‌های کوبایی مافیایی مقیم میامی در تضاد است و می‌تواند موتور محرکی برای متوسل شدن به راه‌هایی برای صدمه زدن به برقراری این رابطه شود، چه‌بسا در شرایط مبهم و فضای عدم اطمینان، آن‌ها بهتر بتوانند به نفع خود به فعالیت بپردازند. از سویی با این اتهامات پروسه صدور ویزا برای کوبائیان را لغو نمودند و از سوی دیگر با هشدار دولت امریکا برای عدم مسافرت به کوبا باعث کاهش آمار مسافرت‌های توریستی به جزیره شده‌اند. در این راستا استفاده از بازی‌های رسانه‌ای در این موضوع مثمر ثمر واقع‌شده و دروغ‌های منتشرشده از سوی این رسانه‌ها به برهم زدن روابط بین دو کشور کمک شایانی نموده است.

 علاوه بر این موضوع حملات صوتی از سال 2014 و در دوران اوباما نیز مطرح بوده ولی در آن زمان اوباما هیچ دلیلی را برای عدم ازسرگیری روابط دیپلماتیک نپذیرفت. تنها در حال حاضر آنچه تغیر یافته سیستم حکومتی امریکاست که با روی کارآمدن ترامپ فضای بیشتری به راست‌های افراطی کوبا به سرکردگی روبیو داده تا اوضاع را به نفع خود برگردانند، درست در زمانی که دولت کوبا کوچک‌ترین مخالفتی برای برقراری روابط دوستانه و دیپلماتیک با دولت امریکا ندارد!

علیرغم وجود فرضیه‌های مختلف که در متن به آنها اشاره شد؛ من جمله تجهیزات شنود سازمان سیا، اعمال فشار بر روی کوبا به‌منظور قطع حمایت از ونزوئلا، تحرکات روس‌ها، چینی‌ها و کره شمالی در منطقه و دست داشتن خود کوبایی‌ها در این حملات، در یک جمع بندی می‌توان اینگونه نتیجه گرفت که به‌احتمال‌زیاد تنها راست‌های افراطی مقیم امریکا که از عادی‌سازی روابط بین دو کشور متضرر می‌شوند و موافق طرح تغییر رژیم در کوبا هستند، می‌توانند عاملین اصلی تیره شدن روابط بین دو کشور باشند علی‌الخصوص که رائول کاسترو اعلام نموده که در 24 فوریه 2018 قصد واگذاری حکومت را دارد. (علیرغم اینکه خود تا 2021 می‌تواند به‌عنوان رئیس حزب کمونیسم به فعالیت ادامه دهد.) و این موضوع می‌تواند عاملی برای آغاز فعالیت حامیان تغییر رژیم در کوبا باشد که زمان را مغتنم شمرده و در مدت کم باقی‌مانده تا این انتقال قدرت در کوبا، قصد زمینه‌سازی برای تغییر رژیم در کوبا را دارند.

 

گروه تخصصی ایالات متحده آمریکا
نازنین صنعت‌کار (کارشناس گروه تخصصی آمریکای لاتین) 
آبان 1396[1] Nuevo Herald

[2] Frank Calzon

[3] 12 مهر 1396- دومینگو آموچاستگی (باز نشر کوبا پوسیبله)

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
 
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

کارنامه یکساله نظامی ترامپ و مواضع احزاب سیاسی

۱۳۹۷/۲/۲۴

کارنامه یکساله اقتصادی ترامپ و مواضع احزاب سیاسی

۱۳۹۷/۲/۲۳

کارنامه یکساله اجتماعی ترامپ و مواضع احزاب سیاسی

۱۳۹۷/۱/۲۶

عوامل موثر بر تصمیمات کاربردی سیاست خارجی امریکا و تاثیرات آن بر منافع جمهوری اسلامی ایران: احتمالات ایجاد شبکه جاسوسان خصوصی

۱۳۹۷/۱/۲۰

قراردادهای فروش تسلیحات به کشورهای جنوب شرق آسیا

۱۳۹۷/۱/۱۹

نقش جارد کوشنر در سیاست خارجی آمریکا در خاورمیانه

۱۳۹۷/۱/۱۹

همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق: لابی کردها در آمریکا، سناریوهای آینده و جمهوری اسلامی ایران

۱۳۹۷/۱/۸

ابرقدرتی زیر سایۀ ترس از روسیه

۱۳۹۶/۱۲/۸

سند راهبرد امنیت ملی ایالات متحده آمریکا و مهار فدراسیون روسیه

۱۳۹۶/۱۲/۲

سیاست انرژی دونالد ترامپ؛ پیامدهای جهانی و تبعات آن برای ایران (بخش دوم)

۱۳۹۶/۸/۱۶

حملات صوتی به دیپلمات‌های آمریکایی در کوبا

۱۳۹۶/۸/۱۶

سیاست انرژی دونالد ترامپ؛ پیامدهای جهانی و تبعات آن برای ایران (بخش نخست)

۱۳۹۶/۸/۷

استراتژی جدید دونالد ترامپ در خصوص ایران؛ نواخت طبل جنگ

۱۳۹۶/۸/۲

ترامپ، سازمان ملل؛ هیاهو برای هیچ

۱۳۹۶/۷/۴

ایالات متحده آمریکا، موضوع هسته‌ای کره شمالی و برجام

۱۳۹۶/۶/۲۸

تحلیل روند اسناد امنیت ملی ایالات‌متحده امریکا از آغاز تا کنون (2015-1987)

۱۳۹۶/۵/۲۱

تشکیل تیم مورد اعتماد ترامپ در مورد موافقت نامه هسته ای ایران

۱۳۹۶/۵/۱

بیم و امید ترامپ از گسترش روابط با روسیه

۱۳۹۶/۴/۲۷

مدل‌سازی دکترین سیاست خارجی دونالد ترامپ

۱۳۹۶/۴/۱۳

چشم‌انداز روابط آمریکا و چین در مواجهه با تهدید کره شمالی

۱۳۹۶/۳/۳۱

مهار و بازداشتن ایران پس ازتوافق هسته ای:مرکزمطالعات بین الملل و راهبردی (CSIS) مارس 2017 مصادف با فروردین ماه 96

۱۳۹۶/۳/۳

ارزیابی سیاست خارجی 14 هفته ای ترامپ

۱۳۹۶/۲/۱۲

حمله موشکی آمریکا به سوریه: پارادوکس سیاست‌های اعلامی و اعمالی

۱۳۹۶/۲/۱۰

بررسی تیم سیاست خارجی و امنیتی ترامپ

۱۳۹۶/۲/۹

معرفی و تحلیل شخصیت مایکل فلین مشاور امنیت ملی سابق ایالات متحده در دولت ترامپ

۱۳۹۵/۱۲/۷

راهبردهای احتمالی دولت ترامپ در سوریه و تاثیرات آن بر منافع جمهوری اسلامی ایران

۱۳۹۵/۱۲/۳

دکترین ترامپ و تیم مشاوران سیاست خارجی او

۱۳۹۵/۱۰/۱۳

جایگاه معاونت ریاست جمهوری در ساختار سیاسی امریکا

۱۳۹۵/۱۰/۷

انتخابات 2016 ریاست جمهوری امریکا؛ معرفی چهره های کلیدی تیم سیاست خارجی هیلاری کلینتون

۱۳۹۵/۹/۱۵

چرایی تفاوت بین خوانش کاخ سفید و کنگره از متن گزارش 28 صفحه‌ای

۱۳۹۵/۷/۷

اختلافات میان امریکا و عربستان؛ تاکتیکی یا راهبردی؟

۱۳۹۵/۵/۱۹

انتخابات 2016ریاست جمهوری امریکا؛ تحلیلی بر آخرین وضعیت انتخابات و بررسی موضع گیری نامزدها نسبت به خاورمیانه و بالاخص ایران

۱۳۹۵/۵/۶

بررسی روابط تسلیحاتی ایالات متحده آمریکا و عربستان سعودی؛با نگاهی به شرکت‌های برتر نظامی جهان

۱۳۹۵/۴/۱۹

آمریـکا؛ سیـاست چرخش به شرق آسیـا و تاثیر آن بر خاورمیانه

۱۳۹۵/۴/۱۴

سرگردانی ناتو در سوریه

۱۳۹۴/۱۲/۲

انتخابات 2016 ریاست جمهوری امریکا؛موضع گیـری نامزدها نسبت به توافق هستـه ای ایـران

۱۳۹۴/۱۰/۱۹

تأثیر تحولات شرق اروپا بر راهبرد چرخش به شرق امریکا: تهدید اصلی چین یا روسیه؟

۱۳۹۴/۹/۲۸

انتخابات 2016 ریاست جمهوری امریکا؛مروری بر فرآیند انتخابات و معرفی کاندیداهای این دوره

۱۳۹۴/۸/۱۳

بررسی گزارش دیلی بیست از تامین اینترنت ایران بوسیله یک شرکت آمریکایی وابسته به سیا

۱۳۹۴/۸/۱۲

بررسی محبوبیت جهانی ایران از دیدگاه مرکز تحقیقاتی پیو

۱۳۹۴/۴/۲۱

مقامات اسرائیل: به تعویق افتادن توافق هسته ای با ایران بهتر از به نتیجه رسیدن آن است

۱۳۹۴/۳/۲۰

همایش مبارزه با خشونت گرایی افراطی در کاخ سفید

۱۳۹۴/۲/۲۸

آمریکا و خاورمیانه

۱۳۹۴/۲/۲۲

روابط آمریکا-کوبا؛ اهمیت آن در حرکت به سمت کاهش تنش در روابط ایالات متحده آمریکا و جمهوری اسلامی ایران

۱۳۹۴/۲/۲۲