ایران - یوریکا

موسسه ایرانی مطالعات اروپا و امریکا

نوشتار دیگران > فرانسه > اولویت های راهبردی حوزه دفاعی و امنیت ملی فرانسه

اولویت های راهبردی حوزه دفاعی و امنیت ملی فرانسه

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۸/۱ تعداد بازدید: 341

سخنرانی فلورانس پارلی وزیر نیروهای مسلح فرانسه (مرکز مطالعات راهبردی و بین المللی واشنگتن)امروز وقتی به شرایط خاورمیانه، تروریسم، بحران مهاجرت، تنش در اروپای شرقی و آزمایشات متعدد موشکی و هسته ای نگاه می کنیم، به نظر می رسد جهان در حال گذار به یک وضعیت مبهم و ناشناخته است. در چنین شرایطی فرانسه و امریکا نیروهای خود را برای مبارزه با تهدیدات مشترک تجمیع کرده اند. 

دوستی فرانسه و امریکا از قدمت زیادی برخوردار است. این دوستی ریشه در قلب و ذهن ما دارد. در قلب ما ریشه دارد، چرا که ما هیچ گاه حمایت های امریکا از ملت خود در دوران بحران را فراموش نمی کنیم. این مساله همچنین از ذهن ما بر می آید، به این معنا که ما به عنوان دو کشور دموکراتیک و دارای ارزشهای مشترک هر دو به خوبی می دانیم که در جهان کنونی لازم است بیش از هر زمان دیگری با یکدیگر همکاری نماییم. درست است که ما در حوزه هایی همچون قرارداد اقلیمی پاریس یا مساله یونسکو از یکدیگر فاصله گرفته ایم. اما در حوزه نظامی هیچ زمانی به اندازه امروز کشورهایمان به یکدیگر نزدیک نبوده اند. فرانسه و امریکا هم اکنون در زمینه مبارزه با تروریسم از منطقه شام گرفته تا منطقه ساحل، شانه به شانه یکدیگر تلاش می کنند. من به چشم خود این همکاری را در عراق، ساحل آفریقا و جاهای دیگر دیده ام. هردو کشور همچنین در زمینه بازدارندگی و اطمینان بخشی در قالب بازوی شرقی ناتو با یکدیگر همکاری می کنند. فرانسه به لحاظ نظامی همواره متحدی قابل اتکا و توانمند بوده است. هر دو کشور با منافع و تهدیدات امنیتی مشابهی روبرو هستند. فرانسه قطعا مایل است متحدی توانمند و جدی باقی بماند. وزارت دفاع فرانسه در دوران ماکرون در حال بازسازی مجدد است. امانوئل ماکرون جوان ترین رهبر فرانسه از زمان ناپلئون است. اغلب بخش های دولت به جای سیاست مداران حرفه ای از میان جامعه مدنی انتخاب شده اند. رئیس جمهور تلاش می کند اصلاحات عمیقی را (از قوانین بازارکار گرفته تا نظام مالیاتی) در کشور به اجرا گذارد.

وی در زمینه مسائل دفاعی نیز بسیار مقتدرانه عمل می کند و بودجه دفاعی فرانسه را تا 2025 به 2 درصد تولید ناخالص داخلی افزایش خواهد داد. وی اهمیت فراوانی برای حوزه سیاست خارجی قائل است و با نگاه ویژه ای به اتحادیه اروپا و همچنین روابط فراآتلانتیک می نگرد. در اینجا لازم می دانم به برخی از حوزه های همکاری پیش روی دو کشور اشاره نمایم:

1- فرانسه و امریکا همکاری های گسترده ای در زمینه مبارزه با تروریسم داشته اند. هم اکنون در عراق باید به دولت این کشور کمک کنیم تا پیروزی های خود بر علیه داعش را تحکیم ببخشد و از سیاست های فرقه گرایانه دوری کند. این مساله ای است که البته زمان بر خواهد بود. همچنین لازم است برای کاهش تنش با کرد ها، تلاش کنیم.

2-در سوریه باید اولا داعش را کاملا نابود کنیم. اما این پایان داستان نیست. باید از بروز فجایع دیگر نیز جلوگیری نماییم. این موضوع مستلزم جلوگیری از چهار مساله است. نخست، اجتناب از جنگ با کردها. دوم، جنگی که اسرائیل و سپس لبنان را درگیر نماید، سوم مساله استفاده از سلاح های شیمیایی است و نهایتا دولتی که (چه شیعه چه سنتی) به ترور دامن بزند. ما در افریقا با همکاری امریکا دستاوردهای گسترده ای داشته ایم، ما توانستیم با کمک یکدیگر، مالی را حفظ نماییم و تروریسم را محدود کنیم.

امیدواریم همکاری های فرانسه و امریکا هم در زمینه امنیتی و هم در زمینه های اطلاعاتی گسترش یابد. حوزه دیگری که در آن با امریکایی ها همکاری می کنیم جلوگیری از اشاعه هسته ایست که به ایران و کره شمالی ارتباط می یابد.

در خصوص ایران و مساله برجام باید به این نکته اشاره کرد که رهبران فرانسه، آلمان و بریتانیا بر لزوم پایبندی همه طرف ها به قرارداد تاکید کرده اند، اما در عین حال آمادگی خود برای رسیدگی به فعالیت های موشکی ایران و همچنین فعالیت های این کشور در منطقه را نیز اعلام کرده اند. ما به برجام نیاز داریم. از بین بردن آن به معنای اهدای جایزه به تندرو ها در ایران است و نخستین گام به سوی جنگ در آینده خواهد بود. ولی در عین حال باید در خصوص فعالیت های بی ثبات کننده این کشور در زمینه موشک های بالستیک و همچنین فعالیت های منطقه ای ایران با جدیت برخورد کنیم. هم اکنون در حال کارکردن بر روی این موضوع هستیم. این مساله الان در کنگره در حال بررسی است. فرانسه هیچ تمایلی به مداخله در سیاست های داخلی امریکا ندارد. با این حال موضع ما در خصوص برجام واضح است.

همکاری با امریکا در ناتو و همچنین در زمینه تامین امنیت اروپا

فرانسه متحدی قابل اعتماد در ناتو است. ما کاملا بر این باوریم که اروپایی ها باید سهم بیشتری در دفاع از خود بر عهده بگیرند. در این زمینه رئیس جمهور فرانسه ابتکاری را تحت عنوان (The European intervention initiative) در اتحادیه اروپا مطرح کرده است که مقدمه ای برای صندوق دفاع اروپایی و همچنین همکاری های دفاعی اروپایی می باشد.

سند راهبردی بازنگری در امور دفاعی و امنیت ملی فرانسه

فرانسه در دوران کنونی با چالش های امنیتی متعددی در سرتاسر جهان روبرو است و این موضوع موجب بازنگری فرانسه در سیاست های دفاعی اش شده است. این سند مبنایی برای برنامه ریزی دفاعی چند سال آینده فرانسه خواهد بود که طرح های دفاعی فرانسه در 5 سال آینده را تعیین خواهد کرد. در اینجا به برخی از مهمترین محورهای آن اشاره می کنم:

در سند سفید دفاعی فرانسه در 2013 به برخی از ریسک ها و مخاطرات آینده اشاره شده بود که بسیاری از آنها، شدید تر از آنچه پیش بینی شده بود به تحقق پیوستند. اروپا به شکلی بی سابقه شاهد ظهور همزمان مجموعه ای از چالش ها بوده است که از زمان جنگ سرد تا کنون هرگز بدین شکل رخ نداده بودند. در نتیجه نیروهای نظامی فرانسه خود را برای مقابله با این چالش ها در چهار حوزه اصلی آماده کرده اند. نخست مبارزه با تروریسم بویژه در مالی و همچنین در منطقه شام (در قالب نیروهای ائتلاف تحت رهبری امریکا) و همچنین درون مرزهای ملی فرانسه است. افزون بر این فرانسه تمرکز خود را بر چهار منطقه دیگر نیز معطوف کرده است، منطقه بالکان که هنوز آسیب پذیر است، آفریقای جنوب صحرا، دریای مدیترانه که از یک سو با مسائل امنیتی مواجه است (مساله مهاجرت، فعالیت های تروریستی) و از سوی دیگر با چالش های دفاعی رو برو است (بازگشت به سیاست قدرت سنتی و تمرکز امکانات نظامی کشورهای غیر غربی در آب های مدیترانه شرقی) و در نهایت باید به آسیا اشاره کرد که مسابقه تسلیحاتی و آزمایشات متعدد موشکی و در برخی موارد آزمایشات اتمی در آن به راه افتاده است. آن هم در منطقه ای که از  معماری امنیتی پایداری برخوردار نیست. بنابراین محیط اطراف ما بیش از هر زمانی بی ثبات و غیر قابل پیش بینی شده است. ما اکنون شاهد تمایل خطرناک کشورها نسبت به تضعیف و به چالش کشیدن مقررات و نرم های بین المللی هستیم. در برخی موارد سرزمین هایی که در همسایگی بلافصل ما قرار دارند نیز تحت تاثیر قرار گرفته اند. بازیگران دولتی و غیر دولتی دسترسی روزافزونی به تسلیحات پیشرفته پیدا کرده اند و برتری نظامی نیروهای غربی در حال رنگ باختن است. در چنین شرایطی انجام عملیات نظامی سخت تر و پر هزینه تر شده است. با توجه به این مسائل، فرانسه به منظور مقابله با چالش های روزافزون، دو هدف را مد نظر قرار داده است. نخست، حفظ استقلال راهبردی فرانسه و دوم کمک به ایجاد اروپای قدرتمند تر و همچنین اتحادهای پایدار تر.

حفظ استقلال و خودمختاری فرانسه نیازمند تقویت مولفه بازدارندگی هسته ای و همچنین تقویت بخش اطلاعات، قدرت پیش بینی و نیز برخورداری از نیروی نظامی همه جانبه و متوازن می باشد. به طور مشخص نیروهای فرانسه باید از آمادگی لازم برای انجام اقدامات مستقل در زمینه بازدارندگی هسته ای، حفظ سرزمین ملی و همچنین فعالیت در حوزه های اطلاعاتی و نیز فضای سایبری برخوردار باشند. دستیابی به این موارد می تواند مشروعیت و اعتبار لازم به منظور همکاری فرانسه با متحدین اش را فراهم نماید. قطعا ما نمی توانیم تمامی اقدامات را به تنهایی انجام دهیم. از این رو فرانسه خواهان تقویت ابزارها و ابتکارات نظامی و دفاعی اروپاست. این مساله نیازمند ایجاد صندوق دفاعی مشترک خواهد بود. بودجه نظامی فرانسه نیز در سال آینده (2018)  1.8 میلیارد یورو افزایش خواهد یافت که البته این رقم احتمالا  از بودجه رختشویی پنتاگن هم کمتر است! اما 5 درصد افرایش بودجه نظامی در فرانسه از اهمیت بالایی برخوردار است و در عرصه عملیات نظامی تاثیر بسیار مهمی می تواند داشته باشد.

ما به همکاری با نیروهای ائتلاف در خاورمیانه متعهد هستیم و تمام تلاش خود را برای مبارزه با تروریسم خواهیم کرد. تروریست ها در این منطقه تهدیدی برای همه گروه ها از جمله اروپایی ها، امریکایی ها و همچنین مسلمانان به شمار می روند. در خصوص عراق، اگر مشکل کردها شود و ثبات نسبی برقرار گردد، این کشور می تواند در مسیر وحدت ملی گام بردارد. اما در مورد سوریه هنوز هیچ چیز مشخص نیست. می دانیم که بعد از مرحله نظامی، مرحله سیاسی فرا خواهد رسید، ولی هیچ آینده مشخصی را پیش رو نداریم.

پرسش و پاسخ:

پرسش اول: معنای استقلال نظامی فرانسه مشخص است ( توانمندی بازدارندگی هسته ای و برخورداری از ارتش همه جانبه). اما استقلال نظامی اروپا مفهومی مبهم است. ایا اتحادیه اروپا قصد دارد در برخی حوزه ها به شکل موازی یا مستقل از امریکا یا ناتو عمل کند؟

پاسخ: اکنون سران کشورها به خوبی می دانند مساله تروریسم تنها نگرانی یکی از کشورهای عضو نیست، بلکه کل اروپا را تهدید می کند. در نتیجه سران کشورهای اروپایی نسبت به لزوم تقویت توانمندی دفاعی اروپا آگاه شده اند. امانوئل ماکرون مایل است بین تمام کشورهایی که مایل اند نیروهای خود را وارد میدان جنگ نمایند و آن را یک نیاز ضروری تلقی می کنند، نوعی همبستگی ایجاد نماید. البته در حال حاضر این پروسه بسیار دراز مدت به نظر می رسد و به طور کامل هم در دستور کار قرار نگرفته است. اما در مجموع، برنامه این است که بر اساس یک ابتکار ضربتی و فوری، هر زمان که نیاز شد، نیروهای نظامی مختلف اروپایی بتوانند کنار هم قرار گیرند. ابتکار دفاعی اتحادیه اروپا به هیچ وجه به معنای موازی کاری با ناتو و تضعیف آن نیست. سرمایه گذاری اروپا در زمینه توانمندی نظامی اش به معنای تقویت تعهدات آن به ناتو خواهد بود و این دو مقوله کاملا قابل جمع هستند. در شرایط کنونی که اروپا از ناحیه شرقی و همچنین جنوبی احساس نا امنی می کند، این طرح به اروپا کمک خواهد کرد که بتواند اقدامات اثربخش تری را انجام دهد. یکی از مهمترین مسائل نحوه تامین مالی ابتکار دفاعی اتحادیه اروپا است. پیشنهاد ایجاد صندوق دفاعی اروپا به همین منظور مطرح شده و البته ابتکار جدیدی است. هرچند این بدان معنا نیست که اروپا هم اکنون آمادگی تامین هزینه ی تمام عملیات نظامی که دولت های اروپایی در خارج از مرزهای خود انجام می دهند را دارد. با این حال این مساله بسیار مهمی است که باید در سطح اروپا حل شود.

پرسش دوم: یکی از موضوعات مهم نظامی، مساله آماده نگاه داشتن نیروهاست. بر اساس داده های موجود، 30 هزار نیروی فرانسوی در عملیات مختلف نظامی در دنیا مشارکت دارند و چهار هزار نفر از آنها در حوزه های پر تنش و مناطق درگیری حضور دارند. حدود ده درصد از نیروی نظامی فرانسه نیز هم اکنون در داخل مرزهای این کشور به منظور تامین امنیت ملی در برابر حملات تروریستی فعالیت می کنند. آماده نگاه داشتن این نیروها چالش بسیار بزرگی است. بخصوص با توجه به اینکه (همانطور که در سند هم اشاره شده) عملیات نظامی خارجی بطور متوسط 10 تا 15 سال طول می کشد و بودجه کافی برای تداوم عملیات طی 10 تا 15 سال وجود ندارد. اولویت های شما برای آماده نگاه داشتن نیروهای فرانسه چیست؟

پاسخ: در خصوص حفظ امنیت داخلی فرانسه برنامه های جدیدی را در نظر گفته ایم و تعداد این نیروها را کاهش خواهیم داد و بر قابلیت جابجایی نیروها تمرکز کرده ایم. قراردادن 10 هزار نفر در درون مرزها بسیار هزینه بر است و تلاش می کنیم بهترین استفاده را از این نیروها ببریم.

پرسش سوم: صنایع نظامی فرانسه به نقاط مختلف جهان صادر می شوند. آیا فرانسه به صادرات تسلیحات نظامی خود ادامه خواهد داد؟

پاسخ: صنایع دفاعی فرانسه یکی از محورهای استقلال نظامی فرانسه است. برای پایدار نگاه داشتن این صنعت، به صادرات نیاز داریم. البته ما به دقت قوانین بین المللی در این زمینه را رعایت می کنیم و همچنین مصرف کننده نهایی این تسلیحات را زیر نظر می گیریم.

 

گروه تخصصی فرانسه
محسن جلالی (کارشناس گروه تخصصی فرانسه)
29 مهر 1396

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
 
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

تحول احزاب دست راستی فرانسه

۱۳۹۶/۱۱/۱۷

فرانسه در 2018

۱۳۹۶/۱۱/۱۷

چارچوب راهبردی فرانسه در حوزه دفاعی-امنیتی

۱۳۹۶/۸/۶

اولویت های راهبردی حوزه دفاعی و امنیت ملی فرانسه

۱۳۹۶/۸/۱

راهکارهای پیش روی اتحادیه اروپا در صورت خروج امریکا از برجام

۱۳۹۶/۸/۱

افزایش تنش‌ها در منطقه پیرو سخنان ترامپ درباره خلیج فارس

۱۳۹۶/۷/۲۶

برقراری روابط میان ایران و فرانسه در سطوح عالی ضروری است

۱۳۹۶/۷/۳

واکاوی قرارداد توتال با ایران

۱۳۹۶/۴/۲۷

تلاش فرانسه برای حل بحران دیپلماتیک بین قطر و عربستان سعودی

۱۳۹۶/۳/۲۸

راه دشوار پاریس در تبدیل شدن به مرکزیت مالی اروپا پس از برکسیت

۱۳۹۶/۳/۲۷

دیدار راهبردی امانوئل ماکرون و پوتین در ورسای

۱۳۹۶/۳/۹

پی‌یر کنسا: روابط فاسد فرانسه و عربستان سعودی

۱۳۹۶/۲/۱۱

مصاحبه رادیو فرانسه با رئیس اتحادیه سازمان‌های اسلامی فرانسه درباره موضع نامزدها در قبال اسلام

۱۳۹۶/۲/۹

چرا انتخابات ریاست جمهوری فرانسه مهم است؟

۱۳۹۶/۲/۴

بررسی چرایی ضرورت حضور دومین ناو هواپیما‌بر شارل دوگل

۱۳۹۶/۲/۳

کم رنگ شدن تاثیرگذاری فرانسه در اتحادیه اروپا

۱۳۹۶/۱/۱۹

پاسکال بونیفاس: کاهش چشمگیر محبوبیت فرانسه در خارج از این کشور

۱۳۹۶/۱/۱۵

واکاوی وضعیت اقتصادی فرانسه در پایان دوران ریاست جمهوری اولاند

۱۳۹۶/۱/۱۴

اروپا: اتحاد یا گسیختگی

۱۳۹۶/۱/۱۴

انتقاد امنستی انترناسیونال از فروش تسلیحات فرانسوی به عربستان

۱۳۹۶/۱/۵

مرکز تحلیل، آینده نگری و مطالعات راهبردی و منازعات سوری: واکاوی خطاهای تحلیلی و سناریو‌های خیالی

۱۳۹۵/۱۲/۲۵

امانوئل ماکرون و یهودیان فرانسه

۱۳۹۵/۱۲/۸

احتمال شکست مارین لوپن در دور دوم انتخابات 2017 فرانسه

۱۳۹۵/۱۱/۳۰

عدم شناخت درست دیپلماسی فرانسه از وضعیت کشورهای آفریقای شمالی

۱۳۹۵/۱۱/۲۶

آرنو دان ژان: تحلیلی بر عملیات‌های نظامی نیروهای اروپایی و فرانسوی در کشور مالی

۱۳۹۵/۱۱/۲۰

اعتقاد حامیان مارین لوپن بر پیروزی وی در انتخابات سال 2017

۱۳۹۵/۱۱/۱۷

حمایت رسانه‌ها از ماکرون؛ فرانسوا فیون، نامزدی خارج از سیستم

۱۳۹۵/۱۱/۱۶

محبوبیت ماکرون در بین رسانه‌های آمریکایی و بریتانیایی

۱۳۹۵/۱۱/۳

تحلیلی بر داده‌های توئیتر پس از نخستین مناظره‌ی نامزدهای انتخابات مقدماتی احزاب چپ

۱۳۹۵/۱۰/۲۹

انتقاد نماینده پارلمان فرانسه از سیاست دولت اولاند در قبال سوریه

۱۳۹۵/۱۰/۲۶

دلایل و تبعات حمایت همسر سابق اولاند از امانوئل ماکرون

۱۳۹۵/۱۰/۲۵

فرانسه: امنیتی سازی جامعه؛ مرگ دموکراسی

۱۳۹۵/۱۰/۲۲

مقایسه بودجه دفاعی آلمان و فرانسه تا سال 2020

۱۳۹۵/۱۰/۲۲

همکاری سرویس های اطلاعاتی آمریکا و فرانسه در زمینه پرداز داده ها

۱۳۹۵/۱۰/۱۵

تأملی بر نتایج پژوهش «بررسی نسل جوان اروپا»

۱۳۹۵/۱۰/۸

ماکرون یا فیون، شباهت‌ها و تفاوت‌ها

۱۳۹۵/۱۰/۴

ارزیابی نادرست جامعه فرانسه از جمعیت مسلمانان کشور خود

۱۳۹۵/۱۰/۱

نگرانی‌مردم فرانسه از آینده‌ی بیمه درمانی در دولت آتی

۱۳۹۵/۹/۱۷

دیدگاه‌های مختلف مردم فرانسه درباره‌ی برنامه اقتصادی فیون

۱۳۹۵/۹/۱۶

انتخاب فیون و پیچیدگی‌های مسئله پوپولیسم در اروپا

۱۳۹۵/۹/۱۵

ترامپ، برکسیت، 21 آوریل .... تضعیف حزب چپ

۱۳۹۵/۹/۱۴

نظرسنجی‌ها: افزایش احتمال پیروزی فیون در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه

۱۳۹۵/۹/۱۳

انتخابات مقدماتی احزاب راست و میانه: معمای هواداران چپ در دور دوم

۱۳۹۵/۹/۷

بررسی تطبیقی دیدگاه‌های فیون و ژوپه درباره‌ی سوریه، روسیه و ترامپ

۱۳۹۵/۹/۷

جایگاه اندیشکده‌ها در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه

۱۳۹۵/۸/۲۵

ترامپ و بازگشت سنت فرانسه آزاری

۱۳۹۵/۸/۱۸

واکاوی سیاست مدیترانه‌ای فرانسه

۱۳۹۵/۸/۱۷

بررسی علل بستن مساجد در فرانسه

۱۳۹۵/۸/۱۵

فرانسه، کشور سالخورده‌ها؟

۱۳۹۵/۸/۱۵

چرایی حمایت مالی امارات متحده عربی از جبهه ملی فرانسه

۱۳۹۵/۸/۱۰

فرانسه، بهشت مالیاتی قطر

۱۳۹۵/۸/۸

بررسی علل حضور چشم‌گیر مهاجران در زندان

۱۳۹۵/۸/۸

کاهش مهاجرت یهودیان فرانسوی به اسرائیل

۱۳۹۵/۸/۸

تحلیلی بر نظرسنجی‌های اخیر انتخابات مقدماتی احزاب راست و میانه

۱۳۹۵/۸/۵

قطر و روابط تنگاتنگ با فرانسه

۱۳۹۵/۸/۴

بازگشت سارکوزی به قدرت: تهدیدی برای آینده‌ی کشور مالی

۱۳۹۵/۸/۲

دانشجویان آفریقایی، ثروتی باد آورده‌ برای فرانسه

۱۳۹۵/۷/۲۸

ژوپه و سیاست آفریقایی فرانسه

۱۳۹۵/۷/۲۸

زندان‌های فرانسه: در میان پر ازدحام ترین‌ها در اروپا

۱۳۹۵/۷/۱۸

رشد بازار جذب دانشجوی خارجی در فرانسه

۱۳۹۵/۷/۱۴

شیمون پرز، خریدار بمب هسته‌ای از فرانسه

۱۳۹۵/۷/۱۰

فرانسه: رکورد فروش تسلیحات در سال 2016

۱۳۹۵/۷/۴

مطالعه ای بر گوناگونی مسلمانان در فرانسه

۱۳۹۵/۶/۲۹

امانوئل ماکرون:2.5 میلیون کم سواد در فرانسه

۱۳۹۵/۶/۲۷

بیلان تاسف بار دیپلماسی فرانسه در دوران پنج ساله ریاست جمهوری اولاند

۱۳۹۵/۶/۱۷

حیرت طراح بورکینی از جنجال در فرانسه

۱۳۹۵/۶/۶

تمامی بخش‌های توریستی فرانسه در معرض خطر جدی

۱۳۹۵/۵/۲۵

خواسته والس از موسسات اسلامی : تلاش برای ایجاد تغییرات اساسی

۱۳۹۵/۵/۱۰

نگرانی سناتورهای فرانسه از مبلغان دینی تحصیل کرده در خارج از این کشور

۱۳۹۵/۵/۶

از ایران تا نیس، مقابله تمام عیار با تروریسم

۱۳۹۵/۵/۳

نیس، از مهم‌ترین مراکز رشد افراطی‌گری در فرانسه

۱۳۹۵/۴/۲۸

دلایل حمله مجدد تروریستی به فرانسه

۱۳۹۵/۴/۲۷

تحلیلی بر آینده نظامی اروپا

۱۳۹۵/۴/۲۳

میزان درآمد فرانسویان بر اساس سن، جنسیت و میزان تحصیلات

۱۳۹۵/۴/۸

برکسیت: شکاف بین طبقات سیاسی در فرانسه

۱۳۹۵/۴/۶

نتایج «برکسیت» برای فرانسه از منظر 3 اقتصاددان

۱۳۹۵/۴/۱

اعتراضات به قانون جدید کار ناشی از ترس و ناامیدی حاکم در فرانسه است.

۱۳۹۵/۴/۱

واکاوی معضل رشد خشونت در فرانسه

۱۳۹۵/۳/۳۱

عواقب خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا برای فرانسه

۱۳۹۵/۳/۳۰

مذهب، اسب تروآی ترکیه در فرانسه؟

۱۳۹۵/۱/۳۱

آیا جنبش "شب ایستاده" در فرانسه با آینده ای بدون ساختار سیاسی است؟

۱۳۹۵/۱/۲۵

افزایش نابرابری‌ها در ایل دو فرانس

۱۳۹۵/۱/۲۴

مشکلات دستگاه دیپلماسی فرانسه برای حل منازعات اسرائیلی- فلسطینی

۱۳۹۵/۱/۲۴

ناتالی گوله: «فرانسه در گسترش سلفی‌گری در این کشور سهیم بوده است.»

۱۳۹۵/۱/۱۸

وضعیت کودکان بی‌سرپرست در فرانسه

۱۳۹۴/۱۲/۴

بررسی دیپلماسی ضعیف فرانسه در دولت فرانسوا اولاند

۱۳۹۴/۱۱/۲۰

حمایت از اپوزسیون میانه رو، سیاست خارجی فرانسه درسوریه

۱۳۹۴/۱۱/۱۲

آیا فرانسه خواستار وضع تحریم علیه ایران است؟

۱۳۹۴/۱۱/۱۲

گزارش رییس ستاد عملیاتی ارتش فرانسه از آخرین وضعیت داعش

۱۳۹۴/۱۱/۱۱

میزان خشونت های خانوادگی در فرانسه در سال 2014

۱۳۹۴/۱۱/۱۰

لزوم میانجی‌گری مستقیم فرانسه بین ایران و عربستان

۱۳۹۴/۱۱/۳

استراتژی ائتلاف ضد داعش چیست؟

۱۳۹۴/۱۰/۳۰

مجلس فرانسه: لزوم سیاست صنعتی مهاجم در برابر چین

۱۳۹۴/۱۰/۲۸

چهره نفاق غرب: سکوت در برابر نقض حقوق بشر در عربستان سعودی

۱۳۹۴/۱۰/۲۱

یک سوم داعشی‌های فرانسوی را زنان تشکیل می دهند

۱۳۹۴/۱۰/۱۹

ناتالی گوله: « بازگشت ایران به صحنه بین المللی برای عربستان سعودی غیر قابل تحمل است».

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

پیش‌بینی سال 2016 برای اروپا از منظر استراتفور

۱۳۹۴/۱۰/۱۳

بحران مهاجرت در اروپا به روایت نمودارها

۱۳۹۴/۹/۳۰

نقش و وزن فرانسه در صحنه سیاسی بین المللی چیست؟

۱۳۹۴/۹/۲۸

برنامه اقتصادی حزب جبهه ملی فرانسه

۱۳۹۴/۹/۲۲

چگونه جبهه ملی از تهدیدات تروریستی برای پیروزی در انتخابات استفاده کرد؟

۱۳۹۴/۹/۱۷

اتحاد فرانسه و انگلستان برای رهبری اروپا

۱۳۹۴/۹/۱۶

جان گرفتن جبهه ملی به دلیل انفعال دولت فرانسه علیه اسلام رادیکال

۱۳۹۴/۹/۱۵

سکوت رسانه های فرانسوی در برابر کشته شدن غیرنظامیان سوری و عراقی

۱۳۹۴/۹/۸

خیز بلند برای اتحاد فرانسه، روسیه و ایران ؛ پاریس از واشنگتن دور می‌شود

۱۳۹۴/۹/۸

آیا فرانسه باید عربستان سعودی را به عنوان متحد خود حفظ کند؟

۱۳۹۴/۹/۷

برافروختن آتش جنگی جدید در عراق و سوریه توسط فرانسه و اسرائیل

۱۳۹۴/۹/۴

حوادث تروریستی مرگبار پاریس به نفع چه کسی است؟

۱۳۹۴/۹/۳

اتحاد فرانسه، روسیه و آمریکا برای مقابله با داعش؟

۱۳۹۴/۹/۱

تحلیل بشار اسد از سیاست خارجی فرانسه

۱۳۹۴/۸/۳۰

آیا حملات فرانسه به رقه باعث تضعیف داعش شد؟

۱۳۹۴/۸/۳۰

اسلام هراسی دسیسه‌ی داعش برای تفرقه میان مسلمانان

۱۳۹۴/۸/۲۷

بر شمردن شباهت های سخنرانی اولاند و جرج بوش در روزنامه لوموند فرانسه

۱۳۹۴/۸/۲۷

فشار بر اولاند برای انجام اصلاحات در سیاست خارجی

۱۳۹۴/۸/۲۶

نتایج ژئوپلتیکی سوء‌قصد پاریس در خاورمیانه

۱۳۹۴/۸/۲۴

چرا فرانسه مورد حملات پی در پی داعش قرار می گیرد؟

۱۳۹۴/۸/۲۴

فرانسه تنها کشور اروپایی مقاوم در برابر بحران کمبود جمعیت

۱۳۹۴/۸/۱۳

آیا بحران پناهجویان نشان دهنده فروپاشی اتحاد کشورهای اروپایی است؟

۱۳۹۴/۸/۱۲

ایران، بازیگر جدید در بازی بزرگ منطقه؟

۱۳۹۴/۸/۱۰

سیاست خارجی نامفهوم فرانسه در قبال جمهوری اسلامی ایران و سوریه

۱۳۹۴/۸/۹

فرانسه محتاط تر از همسایگان خود در پذیرش مهاجران

۱۳۹۴/۸/۶

خداحافظی جوانان فرانسوی از کشورشان

۱۳۹۴/۸/۴

تداوم سیاست فرانسه در ایجاد وحشت در خاورمیانه

۱۳۹۴/۷/۲۹

بحران اجتماعی و بیکاری در فرانسه از دریچه‌ی 11 نمودار

۱۳۹۴/۷/۲۸

مصاحبه شبکه خبری آر تی ال با فرانسوا اولاند

۱۳۹۴/۷/۲۷

موضع فرانسه درباره خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا چیست؟

۱۳۹۴/۷/۲۶

گوشت خوک دست‌آویزی برای سیاستمداران فرانسوی

۱۳۹۴/۷/۲۲

9 درصد مردم فرانسه را مهاجرین تشکیل می دهند

۱۳۹۴/۷/۲۱

چرا فرانسه می خواهد بشار اسد را سرنگون کند؟

۱۳۹۴/۷/۲۰

سیاست یک بام و دو هوای فرانسه در خاورمیانه

۱۳۹۴/۷/۱۹

فرانسه به دنبال نقش استعماری سابق خود در سوریه

۱۳۹۴/۷/۱۹

اخطار قاضی ترودیک: فرانسه دشمن شماره یک داعش است.

۱۳۹۴/۷/۱۲

چرا فرانسه ناوهای جنگی سفارش روسیه را تحویل نداد؟

۱۳۹۴/۷/۸

سه پرسش اساسی درباره‌ی حملات فرانسه به داعش در سوریه

۱۳۹۴/۷/۶

شرکت‌های فرانسوی درصدد رسیدن به بهشت ایرانی

۱۳۹۴/۶/۳۱

محدود کردن فضای مجازی فرانسوی ها توسط دولت

۱۳۹۴/۶/۲۵

فروش خودرو در فرانسه همچنان پایین‌تر از سطح پیش از بحران

۱۳۹۴/۶/۲۴

اروپا و بحران مهاجرت

۱۳۹۴/۶/۲۱

پیش‌بینی جمعیت فرانسه تا سال 2050 و پویایی جمعیت این کشور

۱۳۹۴/۶/۱۸

ناخشنودی فرانسه از استقرار نیروهای نظامی روسیه در سوریه

۱۳۹۴/۶/۱۶

سارکوزی در جاده دشوار کاندیدای ریاست جمهوری

۱۳۹۴/۵/۲۶

افزایش تعداد کشته شده های فرانسوی در میان گروهک تروریستی داعش

۱۳۹۴/۵/۲۴

رکود اقتصاد داخلی فرانسه در سه ماهه دوم امسال

۱۳۹۴/۵/۲۴

پنج راه‌حل برای حل بحران مهاجران در کاله

۱۳۹۴/۵/۱۴

فرانسه بازیچه دست آمریکایی ها

۱۳۹۴/۵/۱۳

ایران بهشت سرمایه گذاران فرانسوی خواهد شد؟

۱۳۹۴/۵/۲

مصاحبه روزنامه لوموند با وزیر امور خارجه فرانسه پس از توافق

۱۳۹۴/۴/۲۴

بازنده مذاکرات هسته ای فرانسه است

۱۳۹۴/۴/۲۳

فرانسه، کشور موردتوجه داعش

۱۳۹۴/۴/۱۰

فرانسه و آلمان، دو موتور محرکه اتحادیه اروپا

۱۳۹۴/۳/۱۹

بدون کمک ایران نمی توان داعش را شکست داد

۱۳۹۴/۳/۱۸

اوباما به دنبال وارد کردن مجدد ایران به بازی های دیپلماتیک

۱۳۹۴/۲/۱

چارچوب توافق در موضوع هسته ای ایران: مرحله ای تاریخی؟

۱۳۹۴/۱/۲۲