ایران - یوریکا

موسسه ایرانی مطالعات اروپا و امریکا

نوشتار دیگران > فرانسه > راهکارهای پیش روی اتحادیه اروپا در صورت خروج امریکا از برجام

راهکارهای پیش روی اتحادیه اروپا در صورت خروج امریکا از برجام

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۸/۱ تعداد بازدید: 227

اتحادیه اروپا_امریکا_برجامهمان‌طور که انتظار می‌رفت دونالد ترامپ هفته گذشته از تائید برجام امتناع کرد. اکنون کنگره 60 روز فرصت دارد تا درباره پایبندی امریکا به این قرارداد چندجانبه تصمیم‌گیری نماید.گزینه‌های احتمالی کنگره امریکا

1- ممکن است کنگره طی شصت روز آینده هیچ اقدامی انجام ندهد. درنتیجه قرارداد همچون گذشته ادامه پیدا خواهد کرد. در این شرایط باید دید آیا در ژانویه ترامپ تداوم تعلیق تحریم‌ها را تمدید می‌نماید یا خیر. در غیر این صورت برجام از بین خواهد رفت.

2- کنگره می‌تواند جزئیات قرارداد را تغییر دهد. این  مسیری است که دولت امریکا به کنگره توصیه کرده است و البته چنین اقدامی به معنای بازگرداندن فوری تحریم‌ها نیست. اما به معنای تعیین برخی خطوط قرمز است به‌این‌ترتیب که اگر ایران این یا آن اقدام را مثلاً در زمینه بالستیک انجام دهد تحریم‌ها به‌خودی‌خود بازخواهند گشت. این مسئله البته بسیار خطرناک خواهد بود، چراکه هرگونه فرصت بررسی بیشتر و مشورت میان دولت و کنگره امریکا را از میان خواهد برد. آن دسته از افرادی که از ابتدا مخالف برجام بودند، این گزینه را به دولت پیشنهاد می‌کنند.

3- گزینه سوم به شکلی متناقض تا حدودی به نفع برجام است و بر اساس آن الزام رئیس‌جمهور نسبت به تائید پایبندی ایران به برجام در هر 90 روز حذف خواهد شد. می‌دانیم که ترامپ از این کار متنفر است. معنای چنین گزینه‌ای برای شرکت‌های اروپایی این خواهد بود که پیش‌بینی پذیری مسائل بسیار افزایش خواهد یافت. چراکه هر 90 روز نگران برهم خوردن برجام نیستند. بلکه فقط با این مسئله روبرو خواهند بود که ترامپ تحریم‌ها را برمی‌گرداند یا خیر.

درمجموع باید گفت کنگره در موقعیتی نیست که گزینه اول یا دوم را انتخاب کند. درنتیجه گزینه سوم محتمل‌تر است و تنش‌ها را نیز کاهش می‌دهد. بعید است که گزینه دوم بخصوص در سنا رأی بیاورد. چراکه تنها 52 سناتور جمهوری‌خواه در سنا هستند و بازگرداندن تحریم‌ها به شصت رأی نیاز دارد. این در حالی است که هنوز 3 تا 4 نفر از آنان نیز قانع نشده‌اند تحریم‌ها را برگردانند.

درنتیجه در پایان شصت روز احتمالاً شاهد ترکیبی از گزینه دوم و همچنین حذف استلزام ترامپ نسبت به لزوم تائید پایبندی ایران به برجام خواهیم بود. ولی به نظر نمی‌رسد کنگره در موقعیتی باشد که دست دولت امریکا در مذاکرات بخصوص در تعامل با اروپا و سایر بازیگران را ببندد.

اروپا برای نجات برجام چه ابزارهایی در اختیار دارد به‌ویژه اگر گزینه دوم انتخاب شود؟

اروپا در خصوص برجام به دو مسئله اشاره‌کرده است. یکی بحث زمان انقضای برجام[1] است که بر اساس آن بخش‌هایی از این قرارداد تنها تا زمان مشخصی اعتبار دارد و پس‌ازآن منقضی خواهد شد و دیگری به مسئله توانمندی موشکی ایران و ارتباط آن با برنامه هسته‌ای این کشور مربوط می‌شود.

این مسائل نیازمند گفتگوهای سختی است چراکه به‌عنوان‌مثال در زمینه پایان برجام، طرفین برای ماه‌های متمادی با یکدیگر مذاکره کرده‌اند. به نظر می‌رسد دولت جدید امریکا در این خصوص آگاهی کافی ندارد. مسئله این است که اگر یکی از شرایط قرارداد مثلاً زمان انقضای آن تغییر کند، ایران در حوزه دیگری امتیاز خواهد خواست و این به معنای گشوده شدن مجدد باب مذاکرات خواهد بود. اروپایی‌ها به‌روشنی گفته‌اند که نمی‌خواهند دوباره مذاکره کنند.

آنچه برخی از کشورهای اروپایی ازجمله فرانسه بر آن تأکید کرده‌اند، این است که اگر امریکا به‌طور کامل به قرارداد متعهد بماند آنگاه فرانسوی‌ها آماده خواهند بود مذاکرات تکمیلی را با ایران آغاز نمایند. البته این مسئله نیازمند نوعی تفاهم برد-برد مجدد است. درنتیجه فرانسه از یک‌سو تلاش می‌کند امریکا را به قرارداد متعهد نگاه دارد و از سوی دیگر مسیری را برای مذاکره با ایران در سایر حوزه‌ها پیدا کند. در این شرایط اگر کنگره به‌عنوان‌مثال، معیارهایی را برای بازگرداندن تحریم‌ها تعریف کند یا اینکه ترامپ در ژانویه اعلام کند که دیگر تحریم‌ها را تعلیق نخواهد کرد، بدین ترتیب امریکا از قرارداد خارج خواهد شد.

آنگاه اگر اروپایی‌ها بخواهند برجام را حفظ کنند باید از ایران درخواست کنند، به‌طور کامل به تعهداتش پایبند بماند. در چنین شرایطی اروپا، چین و روسیه باید نوعی بسته پیشنهادی به ایران معرفی کنند که بتواند این کشور را به قرارداد پایبند نگاه دارد.

یکی از پرسش‌های کلیدی این است که چگونه می‌توان فضایی را برای کمپانی‌های اروپایی ایجاد کرد تا بتوانند به‌رغم تحریم‌های امریکا، به حضور خود در ایران ادامه دهند. پرسش اصلی دیگر این است که با توجه به برد وسیع دلار امریکا در اقتصاد جهانی چنین چیزی چگونه امکان‌پذیر است؟

مسئله این است که چگونه می‌توان تأثیر تحریم‌ها را کاهش داد یا اینکه در حالت ایدئال، جلوی آن‌ها را گرفت. این‌یک اقدام بی‌سابقه و بسیار پیچیده است. نزدیک‌ترین و تنها تجربه در این زمینه به دهه 1990 و مقابله اتحادیه اروپا با تحریم‌های دولت کلینتون علیه ایران، لیبی و کوبا برمی‌گردد.

واقعیت این است که از آن زمان تاکنون سیاست‌های تحریم اقتصادی امریکا بسیار هوشمندتر عمل می‌کنند. در حال حاضر سیستم‌های موجود و شبکه‌های مالی میان اروپا و امریکا بسیار بیش از گذشته درهم‌تنیده شده‌اند. علاوه بر این، شرکت‌های اروپایی که در سطح جهانی فعالیت می‌کنند پیوندهای بسیار عمیق‌تری با بازارهای امریکا دارند. همچنین گستره تأثیر دلار امریکا این شرکت‌ها را تحت تأثیر مقررات مالی و تجاری امریکا قرار می‌دهد. این مسئله به‌ویژه با توجه وجود بخشی از دارایی‌های این شرکت‌ها در امریکا اهمیت پیدا می‌کند. درنتیجه اکنون با وضعیت متفاوتی روبرو هستیم. شرایط امروز با زمانی که امریکایی‌ها به اروپا می‌آمدند و خواستار جریمه شرکت‌های اروپایی می‌شدند متفاوت است. اکنون مسئله این است که بخشی از دارایی شرکت‌های اروپایی در امریکاست و تحت تأثیر قوانین آن کشور قرار خواهد گرفت. علاوه بر این اگر این شرکت‌ها بخواهند اقدامی برخلاف سیاست خارجی امریکا انجام دهند، دسترسی آن‌ها به بازار مالی امریکا نیز تحت تأثیر تحریم‌ها قرار خواهد گرفت.

به بیان ساده‌تر، تهدیدی که امریکا مطرح می‌کند عبارت است از اینکه اگر شرکت‌های اروپایی تحریم‌های این کشور را نادیده بگیرند و در معاملات تجاری [با ایران] از دلار امریکا استفاده کنند با جریمه نسبتاً سنگینی روبرو خواهند شد. (جریمه‌ای  که می‌تواند به 6 تا 8 میلیارد دلار بالغ گردد.) معنای دیگر این موضوع آن است که شرکت‌های اروپایی باید از تجارت با ایران آن‌قدر منتفع شوند که به جریمه سنگین امریکا بیازرد.

مسئله سردرگمی شرکت‌ها یکی از مهم‌ترین موانع گسترش همکاری‌ها با ایران بوده است. در حال حاضر شرکت‌ها نمی‌دانند در شصت روز آینده کنگره چه تصمیمی خواهد گرفت. پس‌ازآن معلوم نیست اگر ترامپ در ژانویه از تصمیم کنگره خوشش نیاید، چه تصمیمی خواهد گرفت. در چنین شرایطی اروپایی‌ها باید با این تردید و سردرگمی مداوم که برآمده از سیاست‌های داخلی امریکاست دست‌وپنجه نرم کنند.

آیا اروپا می‌تواند کاری کند که شرکت‌ها هم‌زمان با ایران و امریکا تجارت کنند و درعین‌حال از احساس امنیت نیز برخوردار باشند؟

1- اولویت اروپا در درجه اول این است که امریکا را در برجام نگاه دارد. چراکه در غیر این صورت با حجم گسترده‌ای از مسائل حقوقی و قانونی بسیار پیچیده در رابطه با تحریم‌ها روبرو خواهد بود. درنتیجه ترجیح این است که امریکا در برجام بماند حتی اگر قرار باشد با دولتی بسیار غیرقابل‌پیش‌بینی در امریکا روبرو باشیم.

2- حتی اگر در چند ماه آینده برجام حفظ شود، اروپایی‌ها باید بدانند که در ساله‌ای آینده با دولتی در امریکا روبرو خواهند بود که در خصوص حل‌وفصل برخی مسائل مرتبط با اجرای برجام به‌ویژه در زمینه مسائل مالی و بانکی انعطاف بسیار کمی از خود نشان خواهد داد. تا همین امروز نیز این مسئله دست شرکت‌ها اروپایی برای تجارت مشروع با ایران را تا حد زیادی بسته است. مسئله این است که چگونه می‌توان راه‌های جایگزین پیش پای شرکت‌های اروپایی قرارداد که با ایران تجارت کنند و درعین‌حال هدف جریمه غیرمنصفانه امریکا نیز قرار نگیرند.

1- یک‌راه این است که تمرکز خود را بر شرکت‌های کوچک و متوسط اروپایی قرار دهیم که دارایی بسیار کمتری در امریکا دارند یا اینکه اصلاً دارایی در آنجا ندارند. البته این شرکت‌ها قادر نیستند انتظارات مقامات ایران از اروپا را برآورده نمایند و سرمایه‌گذاری‌های بزرگی در این کشور انجام دهند. اما این مسئله می‌تواند به بازگشایی تدریجی راه‌های ارتباطی با ایران کمک کند. البته باید گفت برخی از غول‌های تجاری اروپا مثل توتال، حتی در دوران ترامپ نیز اعلام کرده‌اند که سرمایه‌گذاری بلندمدت یک دهه‌ای در ایران انجام خواهند داد. توتال اعلام کرده که خود، تأمین مالی پروژه‌هایش را بر عهده می‌گیرد و به ترتیبی عمل خواهد کرد که تحت تأثیر تحریم‌های امریکا قرار نگیرد. حضور شرکت‌های بزرگی همچون توتال، ایرباس و بی پی نیز موجب گشایش تدریجی روابط با ایران خواهد شد. بااین‌حال هیئت‌مدیره شرکت‌های بزرگ در اروپا باید تصمیم‌های سختی بگیرند و بین ریسک تحریم‌های امریکا و پاداش ناشی از همکاری با ایران یکی را انتخاب کنند.

 دولت‌های اروپایی چگونه می‌توانند تضمین‌های بیشتری را به شرکت‌های خصوصی بدهند تا آن‌ها نیز قادر باشند تصمیم‌گیری کنند و در مقابل تحریم‌های امریکا کمتر آسیب‌پذیر باشند.

1- یکی از راه‌های پیش روی اروپا، مقابله با امریکا و فشار سیاسی است. البته با توجه به خروج امریکا از قرارداد اقلیمی پاریس، خروج از یونسکو و پروسه عدم تائید پایبندی ایران به برجام، به نظر می‌رسد این راه در مقابل دولت ترامپ چندان اثربخش نیست و به‌طورکلی اهرم سیاسی اروپا در برابر دولت جدید امریکا کارایی چندانی ندارد. تحریم، یکی از مهم‌ترین ابزارهای قدرت در قرن 21 است و امریکا نیز به شکل فزاینده‌ای از این ابزار بهره می‌برد. ولی اروپایی‌ها خود را در حاشیه می‌بینند و مجبورند به سیاست‌هایی واکنش نشان دهند که در جای دیگری اتخاذشده‌اند و بعضاً در مغایرت باسیاست خارجی اتحادیه اروپا قرار دارند.

البته اگر مسیرهای سیاسی جواب ندهد گزینه‌های دیگری نیز وجود خواهد داشت.

2- یکی از گزینه‌ها، استفاده از ابزارهای فنی و قانونی است. به‌عنوان‌مثال طرح شکایت در سازمان جهانی تجارت برعلیه تحریم ایران، کوبا و لیبی که قبلاً نیز امتحان شده است می‌تواند در دستور کار قرار گیرد. اما راه‌های دیگری نیز وجود دارد. مثلاً اگر امریکا بخواهد مجازات‌های ناعادلانه‌ای را علیه شرکت‌های اروپایی اعمال کند، آنگاه اروپا احتمالاً باید مکانیسم‌هایی را بررسی کند که می‌توانند فعالیت تجاری شرکت‌های امریکایی در اروپا را تحت تأثیر قرار دهند یا برخی فشارهای قانونی و حقوقی را در دستور کار قرار دهد. البته این مسیر می‌تواند نوعی جنگ تجاری میان اروپا و امریکا راه بی اندازد و مسیری است که به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود. اما از سوی دیگر مسئله این است که اگر مقابله‌ای صورت نگیرد، تحریم‌های امریکا در آینده گسترده‌تر خواهند شد و نه‌تنها در خصوص مسئله ایران، بلکه ممکن است در سایر حوزه‌هایی که مخالف سیاست خارجی اروپا است، اخلال ایجاد نماید.

 

منبع: پادکست گفتگوی مارک لئونارد و الی گران‌مایه در خصوص مواضع جدید دولت ترامپ در رابطه با برجام و راهکارهای پیش روی اتحادیه اروپا

 

گروه تخصصی فرانسه
محسن جلالی (کارشناس گروه تخصصی فرانسه)
29 مهر 1396[1] sunset close provisions

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
 
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

تحول احزاب دست راستی فرانسه

۱۳۹۶/۱۱/۱۷

فرانسه در 2018

۱۳۹۶/۱۱/۱۷

چارچوب راهبردی فرانسه در حوزه دفاعی-امنیتی

۱۳۹۶/۸/۶

اولویت های راهبردی حوزه دفاعی و امنیت ملی فرانسه

۱۳۹۶/۸/۱

راهکارهای پیش روی اتحادیه اروپا در صورت خروج امریکا از برجام

۱۳۹۶/۸/۱

افزایش تنش‌ها در منطقه پیرو سخنان ترامپ درباره خلیج فارس

۱۳۹۶/۷/۲۶

برقراری روابط میان ایران و فرانسه در سطوح عالی ضروری است

۱۳۹۶/۷/۳

واکاوی قرارداد توتال با ایران

۱۳۹۶/۴/۲۷

تلاش فرانسه برای حل بحران دیپلماتیک بین قطر و عربستان سعودی

۱۳۹۶/۳/۲۸

راه دشوار پاریس در تبدیل شدن به مرکزیت مالی اروپا پس از برکسیت

۱۳۹۶/۳/۲۷

دیدار راهبردی امانوئل ماکرون و پوتین در ورسای

۱۳۹۶/۳/۹

پی‌یر کنسا: روابط فاسد فرانسه و عربستان سعودی

۱۳۹۶/۲/۱۱

مصاحبه رادیو فرانسه با رئیس اتحادیه سازمان‌های اسلامی فرانسه درباره موضع نامزدها در قبال اسلام

۱۳۹۶/۲/۹

چرا انتخابات ریاست جمهوری فرانسه مهم است؟

۱۳۹۶/۲/۴

بررسی چرایی ضرورت حضور دومین ناو هواپیما‌بر شارل دوگل

۱۳۹۶/۲/۳

کم رنگ شدن تاثیرگذاری فرانسه در اتحادیه اروپا

۱۳۹۶/۱/۱۹

پاسکال بونیفاس: کاهش چشمگیر محبوبیت فرانسه در خارج از این کشور

۱۳۹۶/۱/۱۵

واکاوی وضعیت اقتصادی فرانسه در پایان دوران ریاست جمهوری اولاند

۱۳۹۶/۱/۱۴

اروپا: اتحاد یا گسیختگی

۱۳۹۶/۱/۱۴

انتقاد امنستی انترناسیونال از فروش تسلیحات فرانسوی به عربستان

۱۳۹۶/۱/۵

مرکز تحلیل، آینده نگری و مطالعات راهبردی و منازعات سوری: واکاوی خطاهای تحلیلی و سناریو‌های خیالی

۱۳۹۵/۱۲/۲۵

امانوئل ماکرون و یهودیان فرانسه

۱۳۹۵/۱۲/۸

احتمال شکست مارین لوپن در دور دوم انتخابات 2017 فرانسه

۱۳۹۵/۱۱/۳۰

عدم شناخت درست دیپلماسی فرانسه از وضعیت کشورهای آفریقای شمالی

۱۳۹۵/۱۱/۲۶

آرنو دان ژان: تحلیلی بر عملیات‌های نظامی نیروهای اروپایی و فرانسوی در کشور مالی

۱۳۹۵/۱۱/۲۰

اعتقاد حامیان مارین لوپن بر پیروزی وی در انتخابات سال 2017

۱۳۹۵/۱۱/۱۷

حمایت رسانه‌ها از ماکرون؛ فرانسوا فیون، نامزدی خارج از سیستم

۱۳۹۵/۱۱/۱۶

محبوبیت ماکرون در بین رسانه‌های آمریکایی و بریتانیایی

۱۳۹۵/۱۱/۳

تحلیلی بر داده‌های توئیتر پس از نخستین مناظره‌ی نامزدهای انتخابات مقدماتی احزاب چپ

۱۳۹۵/۱۰/۲۹

انتقاد نماینده پارلمان فرانسه از سیاست دولت اولاند در قبال سوریه

۱۳۹۵/۱۰/۲۶

دلایل و تبعات حمایت همسر سابق اولاند از امانوئل ماکرون

۱۳۹۵/۱۰/۲۵

فرانسه: امنیتی سازی جامعه؛ مرگ دموکراسی

۱۳۹۵/۱۰/۲۲

مقایسه بودجه دفاعی آلمان و فرانسه تا سال 2020

۱۳۹۵/۱۰/۲۲

همکاری سرویس های اطلاعاتی آمریکا و فرانسه در زمینه پرداز داده ها

۱۳۹۵/۱۰/۱۵

تأملی بر نتایج پژوهش «بررسی نسل جوان اروپا»

۱۳۹۵/۱۰/۸

ماکرون یا فیون، شباهت‌ها و تفاوت‌ها

۱۳۹۵/۱۰/۴

ارزیابی نادرست جامعه فرانسه از جمعیت مسلمانان کشور خود

۱۳۹۵/۱۰/۱

نگرانی‌مردم فرانسه از آینده‌ی بیمه درمانی در دولت آتی

۱۳۹۵/۹/۱۷

دیدگاه‌های مختلف مردم فرانسه درباره‌ی برنامه اقتصادی فیون

۱۳۹۵/۹/۱۶

انتخاب فیون و پیچیدگی‌های مسئله پوپولیسم در اروپا

۱۳۹۵/۹/۱۵

ترامپ، برکسیت، 21 آوریل .... تضعیف حزب چپ

۱۳۹۵/۹/۱۴

نظرسنجی‌ها: افزایش احتمال پیروزی فیون در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه

۱۳۹۵/۹/۱۳

انتخابات مقدماتی احزاب راست و میانه: معمای هواداران چپ در دور دوم

۱۳۹۵/۹/۷

بررسی تطبیقی دیدگاه‌های فیون و ژوپه درباره‌ی سوریه، روسیه و ترامپ

۱۳۹۵/۹/۷

جایگاه اندیشکده‌ها در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه

۱۳۹۵/۸/۲۵

ترامپ و بازگشت سنت فرانسه آزاری

۱۳۹۵/۸/۱۸

واکاوی سیاست مدیترانه‌ای فرانسه

۱۳۹۵/۸/۱۷

بررسی علل بستن مساجد در فرانسه

۱۳۹۵/۸/۱۵

فرانسه، کشور سالخورده‌ها؟

۱۳۹۵/۸/۱۵

چرایی حمایت مالی امارات متحده عربی از جبهه ملی فرانسه

۱۳۹۵/۸/۱۰

فرانسه، بهشت مالیاتی قطر

۱۳۹۵/۸/۸

بررسی علل حضور چشم‌گیر مهاجران در زندان

۱۳۹۵/۸/۸

کاهش مهاجرت یهودیان فرانسوی به اسرائیل

۱۳۹۵/۸/۸

تحلیلی بر نظرسنجی‌های اخیر انتخابات مقدماتی احزاب راست و میانه

۱۳۹۵/۸/۵

قطر و روابط تنگاتنگ با فرانسه

۱۳۹۵/۸/۴

بازگشت سارکوزی به قدرت: تهدیدی برای آینده‌ی کشور مالی

۱۳۹۵/۸/۲

دانشجویان آفریقایی، ثروتی باد آورده‌ برای فرانسه

۱۳۹۵/۷/۲۸

ژوپه و سیاست آفریقایی فرانسه

۱۳۹۵/۷/۲۸

زندان‌های فرانسه: در میان پر ازدحام ترین‌ها در اروپا

۱۳۹۵/۷/۱۸

رشد بازار جذب دانشجوی خارجی در فرانسه

۱۳۹۵/۷/۱۴

شیمون پرز، خریدار بمب هسته‌ای از فرانسه

۱۳۹۵/۷/۱۰

فرانسه: رکورد فروش تسلیحات در سال 2016

۱۳۹۵/۷/۴

مطالعه ای بر گوناگونی مسلمانان در فرانسه

۱۳۹۵/۶/۲۹

امانوئل ماکرون:2.5 میلیون کم سواد در فرانسه

۱۳۹۵/۶/۲۷

بیلان تاسف بار دیپلماسی فرانسه در دوران پنج ساله ریاست جمهوری اولاند

۱۳۹۵/۶/۱۷

حیرت طراح بورکینی از جنجال در فرانسه

۱۳۹۵/۶/۶

تمامی بخش‌های توریستی فرانسه در معرض خطر جدی

۱۳۹۵/۵/۲۵

خواسته والس از موسسات اسلامی : تلاش برای ایجاد تغییرات اساسی

۱۳۹۵/۵/۱۰

نگرانی سناتورهای فرانسه از مبلغان دینی تحصیل کرده در خارج از این کشور

۱۳۹۵/۵/۶

از ایران تا نیس، مقابله تمام عیار با تروریسم

۱۳۹۵/۵/۳

نیس، از مهم‌ترین مراکز رشد افراطی‌گری در فرانسه

۱۳۹۵/۴/۲۸

دلایل حمله مجدد تروریستی به فرانسه

۱۳۹۵/۴/۲۷

تحلیلی بر آینده نظامی اروپا

۱۳۹۵/۴/۲۳

میزان درآمد فرانسویان بر اساس سن، جنسیت و میزان تحصیلات

۱۳۹۵/۴/۸

برکسیت: شکاف بین طبقات سیاسی در فرانسه

۱۳۹۵/۴/۶

نتایج «برکسیت» برای فرانسه از منظر 3 اقتصاددان

۱۳۹۵/۴/۱

اعتراضات به قانون جدید کار ناشی از ترس و ناامیدی حاکم در فرانسه است.

۱۳۹۵/۴/۱

واکاوی معضل رشد خشونت در فرانسه

۱۳۹۵/۳/۳۱

عواقب خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا برای فرانسه

۱۳۹۵/۳/۳۰

مذهب، اسب تروآی ترکیه در فرانسه؟

۱۳۹۵/۱/۳۱

آیا جنبش "شب ایستاده" در فرانسه با آینده ای بدون ساختار سیاسی است؟

۱۳۹۵/۱/۲۵

افزایش نابرابری‌ها در ایل دو فرانس

۱۳۹۵/۱/۲۴

مشکلات دستگاه دیپلماسی فرانسه برای حل منازعات اسرائیلی- فلسطینی

۱۳۹۵/۱/۲۴

ناتالی گوله: «فرانسه در گسترش سلفی‌گری در این کشور سهیم بوده است.»

۱۳۹۵/۱/۱۸

وضعیت کودکان بی‌سرپرست در فرانسه

۱۳۹۴/۱۲/۴

بررسی دیپلماسی ضعیف فرانسه در دولت فرانسوا اولاند

۱۳۹۴/۱۱/۲۰

حمایت از اپوزسیون میانه رو، سیاست خارجی فرانسه درسوریه

۱۳۹۴/۱۱/۱۲

آیا فرانسه خواستار وضع تحریم علیه ایران است؟

۱۳۹۴/۱۱/۱۲

گزارش رییس ستاد عملیاتی ارتش فرانسه از آخرین وضعیت داعش

۱۳۹۴/۱۱/۱۱

میزان خشونت های خانوادگی در فرانسه در سال 2014

۱۳۹۴/۱۱/۱۰

لزوم میانجی‌گری مستقیم فرانسه بین ایران و عربستان

۱۳۹۴/۱۱/۳

استراتژی ائتلاف ضد داعش چیست؟

۱۳۹۴/۱۰/۳۰

مجلس فرانسه: لزوم سیاست صنعتی مهاجم در برابر چین

۱۳۹۴/۱۰/۲۸

چهره نفاق غرب: سکوت در برابر نقض حقوق بشر در عربستان سعودی

۱۳۹۴/۱۰/۲۱

یک سوم داعشی‌های فرانسوی را زنان تشکیل می دهند

۱۳۹۴/۱۰/۱۹

ناتالی گوله: « بازگشت ایران به صحنه بین المللی برای عربستان سعودی غیر قابل تحمل است».

۱۳۹۴/۱۰/۱۵

پیش‌بینی سال 2016 برای اروپا از منظر استراتفور

۱۳۹۴/۱۰/۱۳

بحران مهاجرت در اروپا به روایت نمودارها

۱۳۹۴/۹/۳۰

نقش و وزن فرانسه در صحنه سیاسی بین المللی چیست؟

۱۳۹۴/۹/۲۸

برنامه اقتصادی حزب جبهه ملی فرانسه

۱۳۹۴/۹/۲۲

چگونه جبهه ملی از تهدیدات تروریستی برای پیروزی در انتخابات استفاده کرد؟

۱۳۹۴/۹/۱۷

اتحاد فرانسه و انگلستان برای رهبری اروپا

۱۳۹۴/۹/۱۶

جان گرفتن جبهه ملی به دلیل انفعال دولت فرانسه علیه اسلام رادیکال

۱۳۹۴/۹/۱۵

سکوت رسانه های فرانسوی در برابر کشته شدن غیرنظامیان سوری و عراقی

۱۳۹۴/۹/۸

خیز بلند برای اتحاد فرانسه، روسیه و ایران ؛ پاریس از واشنگتن دور می‌شود

۱۳۹۴/۹/۸

آیا فرانسه باید عربستان سعودی را به عنوان متحد خود حفظ کند؟

۱۳۹۴/۹/۷

برافروختن آتش جنگی جدید در عراق و سوریه توسط فرانسه و اسرائیل

۱۳۹۴/۹/۴

حوادث تروریستی مرگبار پاریس به نفع چه کسی است؟

۱۳۹۴/۹/۳

اتحاد فرانسه، روسیه و آمریکا برای مقابله با داعش؟

۱۳۹۴/۹/۱

تحلیل بشار اسد از سیاست خارجی فرانسه

۱۳۹۴/۸/۳۰

آیا حملات فرانسه به رقه باعث تضعیف داعش شد؟

۱۳۹۴/۸/۳۰

اسلام هراسی دسیسه‌ی داعش برای تفرقه میان مسلمانان

۱۳۹۴/۸/۲۷

بر شمردن شباهت های سخنرانی اولاند و جرج بوش در روزنامه لوموند فرانسه

۱۳۹۴/۸/۲۷

فشار بر اولاند برای انجام اصلاحات در سیاست خارجی

۱۳۹۴/۸/۲۶

نتایج ژئوپلتیکی سوء‌قصد پاریس در خاورمیانه

۱۳۹۴/۸/۲۴

چرا فرانسه مورد حملات پی در پی داعش قرار می گیرد؟

۱۳۹۴/۸/۲۴

فرانسه تنها کشور اروپایی مقاوم در برابر بحران کمبود جمعیت

۱۳۹۴/۸/۱۳

آیا بحران پناهجویان نشان دهنده فروپاشی اتحاد کشورهای اروپایی است؟

۱۳۹۴/۸/۱۲

ایران، بازیگر جدید در بازی بزرگ منطقه؟

۱۳۹۴/۸/۱۰

سیاست خارجی نامفهوم فرانسه در قبال جمهوری اسلامی ایران و سوریه

۱۳۹۴/۸/۹

فرانسه محتاط تر از همسایگان خود در پذیرش مهاجران

۱۳۹۴/۸/۶

خداحافظی جوانان فرانسوی از کشورشان

۱۳۹۴/۸/۴

تداوم سیاست فرانسه در ایجاد وحشت در خاورمیانه

۱۳۹۴/۷/۲۹

بحران اجتماعی و بیکاری در فرانسه از دریچه‌ی 11 نمودار

۱۳۹۴/۷/۲۸

مصاحبه شبکه خبری آر تی ال با فرانسوا اولاند

۱۳۹۴/۷/۲۷

موضع فرانسه درباره خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا چیست؟

۱۳۹۴/۷/۲۶

گوشت خوک دست‌آویزی برای سیاستمداران فرانسوی

۱۳۹۴/۷/۲۲

9 درصد مردم فرانسه را مهاجرین تشکیل می دهند

۱۳۹۴/۷/۲۱

چرا فرانسه می خواهد بشار اسد را سرنگون کند؟

۱۳۹۴/۷/۲۰

سیاست یک بام و دو هوای فرانسه در خاورمیانه

۱۳۹۴/۷/۱۹

فرانسه به دنبال نقش استعماری سابق خود در سوریه

۱۳۹۴/۷/۱۹

اخطار قاضی ترودیک: فرانسه دشمن شماره یک داعش است.

۱۳۹۴/۷/۱۲

چرا فرانسه ناوهای جنگی سفارش روسیه را تحویل نداد؟

۱۳۹۴/۷/۸

سه پرسش اساسی درباره‌ی حملات فرانسه به داعش در سوریه

۱۳۹۴/۷/۶

شرکت‌های فرانسوی درصدد رسیدن به بهشت ایرانی

۱۳۹۴/۶/۳۱

محدود کردن فضای مجازی فرانسوی ها توسط دولت

۱۳۹۴/۶/۲۵

فروش خودرو در فرانسه همچنان پایین‌تر از سطح پیش از بحران

۱۳۹۴/۶/۲۴

اروپا و بحران مهاجرت

۱۳۹۴/۶/۲۱

پیش‌بینی جمعیت فرانسه تا سال 2050 و پویایی جمعیت این کشور

۱۳۹۴/۶/۱۸

ناخشنودی فرانسه از استقرار نیروهای نظامی روسیه در سوریه

۱۳۹۴/۶/۱۶

سارکوزی در جاده دشوار کاندیدای ریاست جمهوری

۱۳۹۴/۵/۲۶

افزایش تعداد کشته شده های فرانسوی در میان گروهک تروریستی داعش

۱۳۹۴/۵/۲۴

رکود اقتصاد داخلی فرانسه در سه ماهه دوم امسال

۱۳۹۴/۵/۲۴

پنج راه‌حل برای حل بحران مهاجران در کاله

۱۳۹۴/۵/۱۴

فرانسه بازیچه دست آمریکایی ها

۱۳۹۴/۵/۱۳

ایران بهشت سرمایه گذاران فرانسوی خواهد شد؟

۱۳۹۴/۵/۲

مصاحبه روزنامه لوموند با وزیر امور خارجه فرانسه پس از توافق

۱۳۹۴/۴/۲۴

بازنده مذاکرات هسته ای فرانسه است

۱۳۹۴/۴/۲۳

فرانسه، کشور موردتوجه داعش

۱۳۹۴/۴/۱۰

فرانسه و آلمان، دو موتور محرکه اتحادیه اروپا

۱۳۹۴/۳/۱۹

بدون کمک ایران نمی توان داعش را شکست داد

۱۳۹۴/۳/۱۸

اوباما به دنبال وارد کردن مجدد ایران به بازی های دیپلماتیک

۱۳۹۴/۲/۱

چارچوب توافق در موضوع هسته ای ایران: مرحله ای تاریخی؟

۱۳۹۴/۱/۲۲