ایران - یوریکا

موسسه ایرانی مطالعات اروپا و امریکا

گزارش تحلیلی > ایالات متحده آمریکا > ترامپ، سازمان ملل؛ هیاهو برای هیچ

ترامپ، سازمان ملل؛ هیاهو برای هیچ

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۷/۴ تعداد بازدید: 361

نگارنده: دکتر فاطمه محمدی

Trump_UN

به‌رسم شهریورماه هرسال، روسای جمهور کشورها در مجمع عمومی سازمان ملل به ایراد سخنان و دیدگاه‌ها و راهبردهای خود پیرامون مسائل داخلی، منطقه‌ای و جهانی می‌پردازند؛ درعین‌حال تلاش می‌کنند تا چهره موجه و مثبتی از کشور خود ارائه دهند. بااین‌حال شاهد بودیم که سخنرانی رئیس‌جمهور آمریکا با سبک خشن مابانه خود، امپریالیسم قرن بیست و یکم را بار دیگر زنده کرد. به‌زعم برخی بی‌تجربگی سیاسی ترامپ سبب گردیده است که در راستای بهبود افول هژمونی آمریکا از روشی نادرست بهره گیرد. موضع‌گیری‌های او نشان از عدم آشنایی با قواعد دیپلماتیک دارد که به‌جای به ارمغان آوردن صلح از دل نهادی که در راستای ایجاد صلح شکل‌گرفته است، به‌نوعی صلح جهانی را به تهدید واداشته است. درواقع سخنرانی او مملو از تهدید به جنگ و تهدید بود که به‌نوعی، منشور سازمان ملل را به سخره می‌کشاند. به‌عبارتی‌دیگر ترامپ چهره جدیدی از آمریکا را به نمایش گذاشته است که برای بازسازی هژمونی خود آماده دست زدن به هرگونه ماجراجویی خواهد بود.

تحلیلگران و اندیشکده­های آمریکایی بسیاری به پایش و تحلیل اولین سخنرانی رئیس‌جمهور آمریکا در سازمان ملل پرداختند. ازجمله آنکه بهنام بن طالب لو در مقاله «گزینه‌های ترامپ و نتانیاهو برای توافق هسته‌ای ایران: اصلاح یا مخالفت» در بنیاد دفاع از دموکراسی به اولین سخنرانی ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل پرداخته است و به موضوعاتی نظیر محکوم کردن رفتار ایران در خاورمیانه و توافق هسته‌ای ایران بیشتر توجه داشته است و این را بیان کرده است که دولت ترامپ باید ابهام در خصوص آنچه در ماه اکتبر رخ خواهد داد را کاهش دهد و از ایجاد شکاف بین اروپا و آمریکا از سوی رئیس‌جمهور ایران جلوگیری کند. بالأخص آنکه اروپا در حال حاضر مشتاق برقراری روابط به‌خصوص تجاری با ایران است. طالب لو به این مطلب نیز اشاره داشته است که سخنان ماکرون نیز می‌تواند فرصتی جهت ایجاد تعامل با اروپا در خصوص این مسائل باشد. هرچند رهبران اروپا مخالف مذاکره مجدد هستند اما نظراتی همچون ماکرون خوش بیتی محتاطانه‌ای را به دولت ترامپ در خصوص دستیابی به راه‌حل‌های خلاقانه برای حل معضل هسته‌ای می‌دهد و سر آخر توصیه کرده است که ترامپ باید از فرصت نهادهای بین‌المللی نظیر سازمان ملل جهت ایجاد یک تفسیر و برداشت مشترک از توافق بهره گیرد و سپس شرایط را برای مذاکره مجدد فراهم سازد.

نیل گاردینر از اندیشکده هریتج نیز به سخنرانی ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل پرداخت که به‌زعم او یک سخنرانی قوی بوده است، او به محکوم نمودن رژیم‌های کره شمالی، ایران، ونزوئلا، کوبا در سخنرانی توجه داشت و همچنین این را بیان نمود که سخنرانی ترامپ از سبک و مفهومی متفاوت برخوردار نبوده است و به‌طور خاص کره شمالی و ایران را مورد هدف قرارداد. توافق هسته‌ای اوباما با ایران را خجالت‌آور توصیف کرد و اینکه برنامه جامع اقدام مشترک شکست‌خورده است. بر حاکمیت به‌عنوان اصلی برای حمایت از آزادی تأکید کرد که باید از سوی سازمان ملل و اتحادیه اروپا موردتوجه قرار گیرد.

توماس رایت در مقاله‌ای تحت عنوان «آغاز کار ضعیف ترامپ در سازمان ملل» در اندیشکده بروکینگز سخنرانی ترامپ در سازمان ملل را یکی از ضعیف‌ترین سخنرانی‌های ارائه‌شده از سوی روسای جمهور آمریکا قلمداد نمود و این ضعف را نه بر مبنای چارچوب‌ها و شاخص‌های مرسوم سیاست خارجی بلکه بر اساس چارچوب‌های خود شخص ترامپ شکست‌خورده دانسته است زیرا ترامپ به‌صورت خشن سخنرانی نمود؛ بیان کرد که در صورت حمله به کره شمالی، آن را نابود خواهد کرد؛ توافق هسته‌ای با ایران را شرم‌آور توصیف نمود؛ جهانی گرایی را رد کرد و بر حاکمیت، ملی‌گرایی و وطن‌پرستی تأکید نمود.

اندیشکده بروکینگز به این مقاله اشاره‌کرده است که «چرا حاکمیت قدرتمند ترامپ آشناتر از آن چیزی است که فکر می‌کنید» و در آن به انتقاد ترامپ از کره شمالی، ایران، ونزوئلا، کوبا به‌عنوان گروه کوچکی از رژیم‌های سرکش پرداخته است و بیان داشته است که درواقع آن‌ها در مقابل دو وظیفه مستقل ترامپ یعنی احترام به منافع مردم خود و حقوق سایر ملل مستقل قرار دارند. ترامپ اگرچه تلاش کرد تحت مفهوم حقوق بشر به‌نقد از برخی از کشورها بپردازد اما هیچ اشاره‌ای به نقض حقوق بشر در سایر کشورها و متحدان خود نظیر عربستان سعودی نکرد و حتی اشاره‌ای به وضعیت بغرنج اقلیت مسلمان در میانمار ننمود که تحت‌فشار بسیار هستند؛ در مقابل به ایراد این سخن پرداخت که مردم در کره شمالی تحت‌فشار قرار دارند. به‌نوعی تناقضی آشکار در خصوص موضوع حقوق بشر در سخنرانی ترامپ مشهود است اگرچه در مورد آزادی صحبت کرد اما اشاره‌ای به حقوق فردی نکرد. به‌زعم برخی تحلیلگران این ناهماهنگی در رویکرد ترامپ یک ویژگی تکراری در سیاست خارجی آمریکا است زیرا همیشه ارزش‌های ملت و منافع راهبردی همسو نیستند. شایان‌ذکر است اگرچه ترامپ در سخنرانی خود بر مفهوم حاکمیت و نقش مهم آن تأکید برجسته‌ای داشت اما اصلاً اشاره‌ای به روند صلح اعراب و اسرائیل نکرد؛ علی‌رغم اینکه پیش‌ازاین اشاره کرد بود که هدف مهم دولت او پیگیری این موضوع خواهد بود.

پرواضح است که ترامپ در پی آن است که تمام جهان او را به‌عنوان فردی قوی در نظرگیرند ازاین‌روست که به‌طور مکرر خود را هوادار نظامی‌گری و کابینه خود را به‌عنوان یک گروه از قاتلان توصیف کرده است. سخنرانی او را در سازمان ملل می‌توان در چارچوب ماکیاولیستی تعبیر و تفسیر کرد و اینکه در پی آن بود بیشتر از آنکه دوست داشته شود از او بترسند.

صحبت‌های ترامپ در خصوص توافق با ایران سبب ایجاد پرسش‌هایی در این خصوص می‌گردد که آیا در پی وضع تحریم‌های جدید و یا فروپاشی توافق است که این خود سبب بحران فرا آتلانتیک می‌گردد زیرا همه کشورهای اروپایی ازجمله بریتانیا، به‌طورجدی از برجام حمایت می‌کنند. ترامپ می‌توانست از فرصت ایجادشده در سخنرانی در جهت ارائه راهبردهای خود استفاده کند و به‌جای توضیح درباره دلایل عدم انطباق ایران، به اقدامات ایران در خاورمیانه پرداخت. سخنان ترامپ دستاوردی برای ایران بود و نشان داد که رئیس‌جمهوری آمریکا هیچ مدرکی را علیه ایران ندارد. حتی روز بعد از سخنرانی ترامپ اعلام کرد که تصمیم خود را در خصوص توافق هسته‌ای با ایران گرفته است اما هنوز آن را اعلام نکرده است.

اگرچه ترامپ غیرقابل‌پیش‌بینی است اما اگر اعلام کند که ایران دیگر به توافق هسته‌ای عمل‌نکرده است باید تصمیم بگیرد که تحریم‌هایی را مجدداً علیه ایران وضع می­کند و یا خیر. نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل در یک سخنرانی در موسسه آمریکایی بیان داشته است که دولت در این مورد بی‌طرف باقی خواهد ماند و تصمیم‌گیری را به کنگره منتقل خواهد نمود. ازآنجایی‌که تجارت آمریکا با ایران عملاً در حد صفر است کنگره با چالش‌هایی برای مجازات ایران و مجازات شرکت‌های غیر آمریکایی نظیر شرکت‌های اتحادیه اروپا که با ایران در حال تجارت هستند، مواجه خواهد شد. مقامات اتحادیه اروپا بیان کرده‌اند که با تحریم‌ها مخالفت خواهند کرد و قوانینی را تصویب خواهند کرد تا تحریم‌های آمریکا را غیرقانونی سازند.

سخنان ترامپ در مورد کره شمالی نیز بدتر بود؛ او می تونست به‌جای اینکه بگوید کره شمالی را نابود می‌کند بگوید اگر کره شمالی به ایالات‌متحده یا متحدانش حمله کند، آمریکا رژیم کیم را نابود می‌کند، چیزی که کاملاً با آموزه‌های ایالات‌متحده برای چندین دهه متفاوت است. سخنان این‌چنینی سبب می‌گردد که رقبای آمریکا بیش‌ازپیش با یکدیگر متحد گردند و حتی حمایت مردمی کره جنوبی در جهت اتحاد با ایالات‌متحده تضعیف گردد؛ و این حرف‌ها دستاویزی برای کیم خواهد گردید. همچنین ترامپ به این مسئله اصلاً اشاره نکرد که اگر کره شمالی به موشک‌های بالستیک بین‌قاره‌ای[1] دست پیدا کند اما از آن‌ها استفاده نکند چه نتایجی را برای کیم یا چین خواهد داشت. در حال حاضر ترامپ در مسیری قرارگرفته است که در آن به تهدیدهای مخرب و مبهم می‌پردازد اما کیم به آزمایش سلاح‌های خود ادامه می‌دهد و مشخص نبودن راهبرد ترامپ سبب ایجاد فرصت‌های راهبردی برای کره شمالی می‌گردد. سخنان ترامپ در خصوص کره شمالی و ایران تداعی‌گر دیدگاه جرج بوش درزمانی بود که بر محور شرارت تأکید نمود؛ تنها تفاوت آن‌ها در این است که ترامپ در پی تحمیل سیستم سیاسی آمریکایی به سایر کشورها نیست.

ترامپ در خصوص روسیه و چین بسیار محتاطانه عمل نمود و شاید بتوان این‌گونه عنوان نمود که روسیه برنده سخنرانی ترامپ بود. سه سال پیش اوباما در سخنرانی خود روسیه را به چالش کشید و به این متهم کرد که در زمینه روند دموکراتیک اقدام کافی را انجام نداده است درحالی‌که ترامپ چیزی در این خصوص نگفت. در سخنرانی خود به چین و روسیه اشاره نکرد و فقط یک جمله مبهم و کوتاه در خصوص تجاوز به اوکراین بیان نمود و تلاش کرد از طریق پررنگ کردن مفهوم حاکمیت، به روسیه و چین به‌صورت مستتر اشاره کند.

 

گروه تخصصی ایالات متحده  آمریکا
دکترفاطمه محمدی
(کارشناس گروه تخصصی ایالات متحده آمریکا)

3 مهر 1396


[1] intercontinental ballistic missile (ICBM)

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
 
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

کارنامه یکساله نظامی ترامپ و مواضع احزاب سیاسی

۱۳۹۷/۲/۲۴

کارنامه یکساله اقتصادی ترامپ و مواضع احزاب سیاسی

۱۳۹۷/۲/۲۳

کارنامه یکساله اجتماعی ترامپ و مواضع احزاب سیاسی

۱۳۹۷/۱/۲۶

عوامل موثر بر تصمیمات کاربردی سیاست خارجی امریکا و تاثیرات آن بر منافع جمهوری اسلامی ایران: احتمالات ایجاد شبکه جاسوسان خصوصی

۱۳۹۷/۱/۲۰

قراردادهای فروش تسلیحات به کشورهای جنوب شرق آسیا

۱۳۹۷/۱/۱۹

نقش جارد کوشنر در سیاست خارجی آمریکا در خاورمیانه

۱۳۹۷/۱/۱۹

همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق: لابی کردها در آمریکا، سناریوهای آینده و جمهوری اسلامی ایران

۱۳۹۷/۱/۸

ابرقدرتی زیر سایۀ ترس از روسیه

۱۳۹۶/۱۲/۸

سند راهبرد امنیت ملی ایالات متحده آمریکا و مهار فدراسیون روسیه

۱۳۹۶/۱۲/۲

سیاست انرژی دونالد ترامپ؛ پیامدهای جهانی و تبعات آن برای ایران (بخش دوم)

۱۳۹۶/۸/۱۶

حملات صوتی به دیپلمات‌های آمریکایی در کوبا

۱۳۹۶/۸/۱۶

سیاست انرژی دونالد ترامپ؛ پیامدهای جهانی و تبعات آن برای ایران (بخش نخست)

۱۳۹۶/۸/۷

استراتژی جدید دونالد ترامپ در خصوص ایران؛ نواخت طبل جنگ

۱۳۹۶/۸/۲

ترامپ، سازمان ملل؛ هیاهو برای هیچ

۱۳۹۶/۷/۴

ایالات متحده آمریکا، موضوع هسته‌ای کره شمالی و برجام

۱۳۹۶/۶/۲۸

تحلیل روند اسناد امنیت ملی ایالات‌متحده امریکا از آغاز تا کنون (2015-1987)

۱۳۹۶/۵/۲۱

تشکیل تیم مورد اعتماد ترامپ در مورد موافقت نامه هسته ای ایران

۱۳۹۶/۵/۱

بیم و امید ترامپ از گسترش روابط با روسیه

۱۳۹۶/۴/۲۷

مدل‌سازی دکترین سیاست خارجی دونالد ترامپ

۱۳۹۶/۴/۱۳

چشم‌انداز روابط آمریکا و چین در مواجهه با تهدید کره شمالی

۱۳۹۶/۳/۳۱

مهار و بازداشتن ایران پس ازتوافق هسته ای:مرکزمطالعات بین الملل و راهبردی (CSIS) مارس 2017 مصادف با فروردین ماه 96

۱۳۹۶/۳/۳

ارزیابی سیاست خارجی 14 هفته ای ترامپ

۱۳۹۶/۲/۱۲

حمله موشکی آمریکا به سوریه: پارادوکس سیاست‌های اعلامی و اعمالی

۱۳۹۶/۲/۱۰

بررسی تیم سیاست خارجی و امنیتی ترامپ

۱۳۹۶/۲/۹

معرفی و تحلیل شخصیت مایکل فلین مشاور امنیت ملی سابق ایالات متحده در دولت ترامپ

۱۳۹۵/۱۲/۷

راهبردهای احتمالی دولت ترامپ در سوریه و تاثیرات آن بر منافع جمهوری اسلامی ایران

۱۳۹۵/۱۲/۳

دکترین ترامپ و تیم مشاوران سیاست خارجی او

۱۳۹۵/۱۰/۱۳

جایگاه معاونت ریاست جمهوری در ساختار سیاسی امریکا

۱۳۹۵/۱۰/۷

انتخابات 2016 ریاست جمهوری امریکا؛ معرفی چهره های کلیدی تیم سیاست خارجی هیلاری کلینتون

۱۳۹۵/۹/۱۵

چرایی تفاوت بین خوانش کاخ سفید و کنگره از متن گزارش 28 صفحه‌ای

۱۳۹۵/۷/۷

اختلافات میان امریکا و عربستان؛ تاکتیکی یا راهبردی؟

۱۳۹۵/۵/۱۹

انتخابات 2016ریاست جمهوری امریکا؛ تحلیلی بر آخرین وضعیت انتخابات و بررسی موضع گیری نامزدها نسبت به خاورمیانه و بالاخص ایران

۱۳۹۵/۵/۶

بررسی روابط تسلیحاتی ایالات متحده آمریکا و عربستان سعودی؛با نگاهی به شرکت‌های برتر نظامی جهان

۱۳۹۵/۴/۱۹

آمریـکا؛ سیـاست چرخش به شرق آسیـا و تاثیر آن بر خاورمیانه

۱۳۹۵/۴/۱۴

سرگردانی ناتو در سوریه

۱۳۹۴/۱۲/۲

انتخابات 2016 ریاست جمهوری امریکا؛موضع گیـری نامزدها نسبت به توافق هستـه ای ایـران

۱۳۹۴/۱۰/۱۹

تأثیر تحولات شرق اروپا بر راهبرد چرخش به شرق امریکا: تهدید اصلی چین یا روسیه؟

۱۳۹۴/۹/۲۸

انتخابات 2016 ریاست جمهوری امریکا؛مروری بر فرآیند انتخابات و معرفی کاندیداهای این دوره

۱۳۹۴/۸/۱۳

بررسی گزارش دیلی بیست از تامین اینترنت ایران بوسیله یک شرکت آمریکایی وابسته به سیا

۱۳۹۴/۸/۱۲

بررسی محبوبیت جهانی ایران از دیدگاه مرکز تحقیقاتی پیو

۱۳۹۴/۴/۲۱

مقامات اسرائیل: به تعویق افتادن توافق هسته ای با ایران بهتر از به نتیجه رسیدن آن است

۱۳۹۴/۳/۲۰

همایش مبارزه با خشونت گرایی افراطی در کاخ سفید

۱۳۹۴/۲/۲۸

آمریکا و خاورمیانه

۱۳۹۴/۲/۲۲

روابط آمریکا-کوبا؛ اهمیت آن در حرکت به سمت کاهش تنش در روابط ایالات متحده آمریکا و جمهوری اسلامی ایران

۱۳۹۴/۲/۲۲