ایران - یوریکا

موسسه ایرانی مطالعات اروپا و امریکا

گزارش تحلیلی > فرانسه > واکاوی سیاست خارجی ماکرون، نامزد منتخب دور اول انتخابات ریاست جمهوری 2017 فرانسه

واکاوی سیاست خارجی ماکرون، نامزد منتخب دور اول انتخابات ریاست جمهوری 2017 فرانسه

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۲/۱۰ تعداد بازدید: 659

نگارنده: فریده کریمی‌مهر

با توجه به پیروزی امانوئل ماکرون، نامزد انتخابات ریاست جمهوری 2017 فرانسه در دور نخست انتخابات، ضرورت بررسی مواضع این نامزد در قبال برخی از مسائل مهم منطقه‌ای و جهانی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. نوشتار زیر می‌کوشد تا مواضع این نامزد را در قبال ایران و برجام، منازعات اسرائیلی- فلسطینی، آینده روابط فرانسه با ایالات‌متحده آمریکا، بحران سوریه و همچنین عربستان و قطر را موردبررسی قرار دهد.

ایران و برجام: حمایت از ایران در زمینه برقراری روابط اقتصادی در سطح بین‌المللی و همچنین ادغام مجدد ایران دربازی‌های بین‌المللی به‌شرط پایبندی ایران به برجام. نگران از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای. معتقد به متقاعد نمودن ایران بر چشم‌پوشی از افزایش توان نظامی و اتخاذ سیاست‌هایی در راستای رشد اقتصادی به‌عنوان یکی از روش‌های مؤثر تأثیرگذاری[1].

منازعات اسرائیلی- فلسطینی: معتقد به هم‌پیمانی دیپلماتیک و اقتصادی فرانسه. معتقد به‌ضرورت حمایت از رژیم اشغالگر قدس. بااین‌وجود وی معتقد است صلح پایدار تنها در سایه به رسمیت شناختن دولت فلسطین حاصل خواهد شد. منتقد سیاست استعماری اسرائیل. معتقد به اصول پیمان اسلو. منتقد رأی فرانسه در قطعنامه یونسکو در رابطه با انکار روابط تاریخی بیت‌المقدس با یهودیت. معتقد به‌ضرورت احترام فرانسه به‌تمامی ادیان و تأکید بر همزیستی مسالمت‌آمیز تمامی ادیان در بیت‌المقدس[2].

آینده روابط فرانسه با ایالات‌متحده آمریکا: روابط فرانسه و ایالات‌متحده آمریکا مبتنی بر ساختارهایی چون مسئله دفاع از حقوق بشر و همچنین منافع مشترک در برقراری ثبات در منطقه است. این دو کشور همکاری‌های اطلاعاتی و همچنین نظامی مناسبی داشته‌اند و این همکاری‌ها باید تداوم یابد. همکاری اطلاعاتی آمریکا با فرانسه در ساحل با توجه به تهدیدات این منطقه حائز اهمیت است. منتقد شنود مقامات اروپایی توسط سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا، معتقد به اهمیت محور آتلانتیک ضمن ایجاد توازن در روابط آمریکا و اروپا[3].

سایت خبری لوموند در تاریخ 24 آوریل 2017 در خبری از حمایت دموکرات‌های آمریکا و باراک اوباما از ماکرون خبر داده است. هرچند دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در مصاحبه با آسوشیتدپرس مارین لوپن را نامزدی جدی‌تر در قبال اتفاقات فرانسه و مرزهای این کشور دانسته است، بااین‌وجود، رینس پریبوس، رئیس دفتر دونالد ترامپ اذعان داشته است این اظهارنظر به‌هیچ‌وجه به معنای حمایت ترامپ از لوپن نمی‌باشد. شایان‌ذکر است بنا به گزارش لوموند، ترامپ در قبال نتایج دور اول انتخابات فرانسه سکوت اختیار کرده است[4].

بحران سوریه: سایت خبری- تحلیلی لِزیو دو موند[5]، فعال در حوزه ژئوپلیتیک، سیاست خارجی ماکرون در حوزه‌هایی چون اروپا، مداخله نظامی در مالی و همچنین سیاست سخت‌گیرانه نسبت به روسیه را مشابه فرانسوا اولاند دانسته است. بااین‌وجود، سیاست خارجی ماکرون نسبت به بحران سوریه تا حدودی مبهم به نظر می‌رسد. برخلاف اولاند، ماکرون در سفر خود به لبنان در تاریخ 23 ژانویه 2017 کناره‌گیری بشار اسد از قدرت به‌عنوان پیش‌شرط مذاکرات را نادرست تلقی نموده است. بااین‌وجود، وی معتقد به اتخاذ سیاستی متوازن با حضور طرفین منازعات و همچنین کشورهای عربی بوده است؛ بنابراین در این مسئله نیز سیاست خارجی ماکرون در تداوم سیاست اروپایی و مداخله‌جویانه اولاند قرار می‌گیرد[6].

سایت خبری لیبراسیون نیز در تحلیل سیاست خارجی ماکرون در قبال سوریه با ذکر عباراتی متناقض از ماکرون، سیاست سوری او را مبهم تلقی نموده است. از منظر این سایت، هرچند ماکرون معتقد به انتقال قدرت در اولین فرصت ممکن است ولی درجایی دیگر اعلام نموده است برای انتقال قدرت در سوریه باید با نمایندگان اسد همکاری نمود. ماکرون همچنین در یادداشتی در صفحه توییتر خود در تاریخ 6 آوریل 2017 اعلام نموده است اسد باید در برابر دادگاه بین‌المللی پاسخگوی جنایات جنگی خود باشد[7].

عربستان سعودی و قطر: ماکرون در کارزار انتخاباتی خود در تاریخ 9 آوریل 2017 اعلام نموده است در صورت پیروزی در انتخابات به توافقاتی که مطلوب قطر می‌باشد پایان خواهد داد. وی همچنین اظهار داشته است در دولت‌های گذشته خصوصاً در دوره 5 ساله دولت نیکولا سارکوزی، فرانسه نسبت به اشتباهات قطر با اغماض فراوانی برخورد کرده است. این نامزد انتخاباتی همچنین اظهار داشته است در صورت پیروزی، رویکردی مطالبه‌گرانه نسبت به عربستان سعودی و قطر خواهد داشت. وی همچنین خواهان شفافیت بیشتری در حوزه تأمین مالی و یا اقدامات این دو کشور در قبال گروه‌های تروریستی گردیده است[8]. بااین‌وجود، سایت لوسوآر بلژیک در تاریخ 26 فوریه 2017 به انتشار خبری مبنی بر تأمین مالی 30% از مخارج کارزار انتخاباتی ماکرون توسط عربستان سعودی پرداخته است[9]. هرچند برخی از سایت‌های فرانسوی مانند لوموند این مسئله را دسیسه سایت‌های روسی دانسته‌اند اما با توجه به انتشار این خبر در سایت معتبر لوسوآر بلژیک در فوریه 2017 و پیش از جنجال‌های مطرح‌شده در آوریل 2017 در رسانه‌های فرانسوی و روسی، به نظر می‌رسد خبر حمایت مالی عربستان از کارزار ماکرون مبتنی بر واقعیت باشد. 


گروه تخصصی فرانسه
فریده کریمی‌مهر (کارشناس گروه تخصصی فرانسه)

9 اردیبهشت 1396[1] Emmanuel Macron, Révolution C’est notre combat pour la France, XO Editions, 2016.

[2] Emmanuel Macron, Révolution C’est notre combat pour la France, XO Editions, 2016.

[3] Emmanuel Macron, Révolution C’est notre combat pour la France, XO Editions, 2016.

[5] Les Yeux du Monde

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
 
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

دولت‌های جدید آمریکا و فرانسه: تحلیل ابعاد همگرایی‌ها و واگرایی‌های پیش رو با تأکید بر راهکارهای ایران برای بهره‌برداری

۱۳۹۶/۹/۲۹

قدم زنان در شهر تهران

۱۳۹۶/۶/۲۸

پرونده شماره 3 نظامی‌گری فرانسه: حرکت به سمت بازیگری نخست نظامی در غرب آسیا

۱۳۹۶/۳/۱۷

واکاوی سیاست خارجی ماکرون، نامزد منتخب دور اول انتخابات ریاست جمهوری 2017 فرانسه

۱۳۹۶/۲/۱۰

انتخابات ریاست جمهوری 2017 فرانسه: پدیده نوظهور ماکرون

۱۳۹۵/۱۲/۱۷

گزارش دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه (2017): فرانسوا فیون، دلایل پیروزی و سیاست های پیش‌رو

۱۳۹۵/۱۲/۳

انتخابات ریاست جمهوری 2017 فرانسه

۱۳۹۵/۱۰/۲۸

معرفی برترین اندیشکده‌های فرانسوی در عرصه‌ی سیاست خارجی

۱۳۹۵/۹/۲۳

بررسی مؤسسات اسلامی در فرانسه

۱۳۹۵/۸/۱۵

لزوم تغییر نگرش فرانسه به لبنان به‌عنوان عامل ثبات‌بخش در منطقه

۱۳۹۵/۵/۱۹

جنبش «ایستـاده در شب» در فرانسه

۱۳۹۵/۵/۳

بررسی سیاست‌ خارجی فرانسه در قبال سوریه از سال 2011

۱۳۹۵/۴/۱۵

بررسی سیاست خارجی فرانسه در قبال عراق

۱۳۹۵/۳/۱۰

چرخش دوباره فرانسه به خاورمیانه

۱۳۹۴/۱۰/۱۳

لزوم توجه ایران به بحران اقتصادی در فرانسه

۱۳۹۴/۹/۲

جزایر پولینزی و رویای استقلال از فرانسه

۱۳۹۴/۸/۱۲

افزایش اغفال شدگان فرانسوی توسط داعش

۱۳۹۴/۶/۸

موضع فرانسه برای مقابله با تروریسم

۱۳۹۴/۵/۱۲

رویکرد نظامی‌گری فرانسه

۱۳۹۴/۴/۱۵

کوبا، سرزمینی نو برای پیشبرد سیاست‌های فرانسه

۱۳۹۴/۲/۲۲