ایران - یوریکا

موسسه ایرانی مطالعات اروپا و امریکا

نوشتار دیگران > آلمان > شواهدی در ردّ ادعاهای غرب و کاربرد سلاح‌های شیمیایی در سوریه و دیدگاه کارشناس آلمانی

شواهدی در ردّ ادعاهای غرب و کاربرد سلاح‌های شیمیایی در سوریه و دیدگاه کارشناس آلمانی

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱/۲۱ تعداد بازدید: 252

کاربرد سلاح‌های شیمیایی در سوریهتردیدهای جدی در ادعاهای ایالات متحده امریکا در مورد حملات شیمیایی سوریه وجود دارد و برخی کارشناسان دیدگاههای متفاوتی را در این باره ابراز می نمایند.کاربرد سلاح‌های شیمیایی در سوریه

تصاویر نگران کننده از شهر خان شیخون در سوریه حاکی از حمله با گاز عصبی سارین Nervengift Sarin  بود. این حادثه با تلفات 80 نفر، از جمله بیش از 30 کودک موجب انتقادات زیادی شد. در حالی که غرب دولت اسد در سوریه را به استفاده از گاز اعصاب متهم می کند، روسیه شبه نظامیان سوریه فتح الشام را مسئول می‌داند که یک انبار گاز اعصاب آنان توسط نیروی هوایی سوریه مورد اصابت قرار گرفته است. سارین یک عامل جنگ شیمیایی بسیار سمی که حتی حملات در کوچکترین مقادیر سیستم عصبی خودکار و منجر به فروپاشی اندام است. که در واقع با مواد ساده مانند کلرید و فسفات تولید شده، اما تولید و ذخیره سازی آن نیاز به یک سطح معینی از تجربه و تخصص دارد. علاوه بر این، عمر مفید سارین بستگی به شرایط تولید دارد. کارشناسان سلاح های شیمیایی مانند رالف تراپ Ralf Trapp و جان هارت John Hart  از موسسه بین المللی تحقیقات صلح در استکهلم SIPRI عقیده دارند شبه نظامیان قادر به تولید این سم هستند. فرستاده سوریه در سازمان ملل متحد اظهار داشته که در اواخر سال 2013 تروریست ها از مواد مشابه استفاده کرده اند. سارین برای اولین بار در غوطه شرقی سوریه در پایان ماه آگوست، 2013 استفاده شد.

Ali Şeker

Ali Şeker

Eren Erdem

 Eren Erdem

دو تن از نمایندگان پارلمان ترکیه از حزب اپوزیسیون جمهوری خواه خلق (CHP) Cumhuriyet Halk Partis، بنام ارِن اردِمEren  Erdem و علی شِکِر Ali Şeker اعلام کردند که در دوره نمایندگی آنان تا پایان سال 2015 دادستان استان آدانا چند نفر، از جمله یک گروه شبه نظامی سوریه را دستگیر کرده بود که بدنبال به دست آوردن موادی برای استفاده به آماده سازی مناسب از گاز اعصاب بوده اند. همچنین دادستانی مدارکی ارائه نموده که نشان می دهد که سرویس امنیتی میت ترکیه، شرکت صنایع شیمیایی و مکانیکی ترکیه (MKE)در فعالیت های گروههای به اصطلاح جهادی سوریه در تهیه و آموزش مواد شمیایی شریک بوده اند. آنان طی یک کنفرانس مطبوعاتی در اکتبر 2015 اعلام کردند که شواهدی در دست است که در تامین اقلام شیمیایی، تروریست های القاعده و میت و شرکت صنایع شیمیایی MKE نقش داشته اند. بنابر گفته های ارِن اردِم در روزنامه زمان ترکیه، پشتیبانی از ارسال سلاح به مخالفان بشار اسد می باشد.

بالاخره این سوال مطرح شد که آیا ترکیه بعنوان کشور ترانزیت سلاح به سوریه عمل می کند؟ یا حتی مواد اولیه تولید سلاح را برای گروههای به اصطلاح جهادی را ارسال می کند؟ میشائیل لودرز Michael Lüders کارشناس خاورمیانه در گفتگو با مارکوس لانتس  Markus Lanz مجری برنامه تاک شاو TV-Talkshow در شبکه تلویزیونی ست. د. اف. ZDF آلمان، در 14 فروردین 96 (5 آوریل 2017) ترکیه را متهم کرد که به گروههای سوری در تامین یا تولید سلاح های شیمیایی کمک کرده است. وی با نظرات ارِن اردِم که اغلب غرب را متهم به ارسال مواد اولیه برای مخالفان دولت سوریه می کند، مخالف است. ارِن اردِم حتی سازمان ملل را بعنوان مطلع از شرایط سوریه در ارسال و تولید تسلیحات شریک می‌داند.

Michael Lüdersمیشائل لودِرز در شبکۀ تلویزیونی ZDF اظهار داشت: "باید بدانیم جنگ خونین و کثیفی در سوریه در جریان است و بازیگران زیادی در این جنگ به ایفای نقش می‌پردازند. جنگ سوریه فقط یک جنگ داخلی نیست، در وهله اول جنگی نیابتی در جریان است که درآن بطور ساده دو طرف مقابل هم صف آرایی کرده‌اند. در یک طرف آمریکا و اتحادیۀ اروپا و ترکیه و کشورهای عرب خلیج فارس که خواستار سقوط حکومت بشار اسد هستند و در طرف دیگر روسیه و ایران و چین در سوی دیگر دقیقاً با آن مخالفند... اکنون وضعیت به جنگی وحشیانه تبدیل شده، جنگی که غیرنظامیان، بیشترین رنج را از آن می‌کشند. در غرب از ابتدا اینگونه تبلیغ می شود که مردم سوریه علیه بشار اسد قیام کرده اند و مردم غرب باید برای حفظ ارزش های (لیبرال) خود، در جبهۀ مردم سوریه قرار بگیرند و با صدای بلند علیه ظالمان ،از آنها با سلاح نیز حمایت کنند. اما واقعیت این است که  فقط بخشی از مردم سوریه بودند که علیه حکومت بشاراسد قیام کردند، هرگز همۀ مردم نبودند. به ویژه اقلیت های مذهبی دخالتی در مخالفت‌ با بشار اسد نداشتند. غربی‌ها می دانستند که اگر اسد سقوط کند به اصطلاح جهادی ها قدرت را به دست می‌گیرند. مخالفان بشار اسد دمکرات های دوست داشتنی نیستند بلکه جهادیند، یا از جبهۀ النصره و یا داعش "

میشائیل لودز با بررسی وضعیت حملۀ شیمیایی سال 2013 در سوریه گفت که در آن زمان هم بدون بررسی‌های کافی، فقط ادعا شد اسد به مردم خود با گاز سارین حمله کرده است، اما سازمان های اطلاعاتی آمریکا با تحقیقات بیشترِ خود دریافتند که دولت سوریه گاز سارین نداشته و این دولت ترکیه بوده که در همکاری با تروریست های النصره، به آنها گاز سارین داده است.

جان دوندار Can Dündar سردبیر مستعفی روزنامه جمهوریت ترکیه و منتقد این کشور که دادگاه وی توسط رژیم این کشور خبر ساز بود، ترکیه را متهم ساخته که برای تروریست های داعش سلاح تهیه و از طریق سازمان اطلاعات این کشور به سوریه ارسال می نماید. وی تابستان سال گذشته تصاویر و ویدئوهایی را منتشر کرده بود که در آن‌ها نشان داده می‌شد در ژانویه ۲۰۱۴ در یک پاسگاه ژاندارمری ترکیه در نزدیکی مرز سوریه خمپاره‌ها و مهمات جنگی را به‌طور پنهانی در جعبه‌های دارو بسته‌بندی کرده و با کامیون‌های متعلق به سازمان اطلاعات ملی ترکیهMIT  تحت پوشش نام یک سازمان بشردوستانه به سوریه و به تروریست ها می‌رساندند.Can Dündar

اوزکان اوزتاش Özkan Öztaş ، کارشناس ترک نیز در سال 94 گفته بود، دستگاه اطلاعات نظامی ترکیه صدها کامیون سلاح از طریق بندر اسکندرون برای تروریست‌ها ارسال کرده‌است و دولت حزب عدالت و توسعه از هر اقدامی برای پوشیده نگه داشتن حقایق و دلایلی که حمایت آنکارا از تروریست ها در سوریه را افشا می نمایند، استفاده می‌کند.

Özkan Öztaş

دیدگاه:

با توجه به آنچه که از دیدگاههای مستقل در باره کاربرد سلاح های شیمیایی در سوریه بر می آید، اقدام شتابزده امریکا در موشک‌باران پایگاه هوایی الشعیرات سوریه بدون هرگونه تحقیق در باره واقعیت اتهام کاربرد سلاح شیمیایی، بر این امر دلالت دارد که ایالات متحده امریکا علاقه چندانی به واقعیت‌های میدانی ندارد، بلکه بیشتر به این می‌اندیشد که چگونه می‌تواند به اهداف خود دست یابد. آغاز تهاجم گروههای تروریستی بلافاصله پس از حمله موشکی امریکا نشان می‌دهد عملیات امریکا پاداشی برای تروریست های سوریه بوده و از کارویژه‌های اصلی آن تقویت روانی گروههای ضد دولت سوریه است. از دیگر اهداف امریکا توقف روند پیروزی‌های میدانی اخیر دولت سوریه و اقدامی برای تغییر شرایط جاری به ضرر دولت سوریه می باشد. همچنین ایالات متحده توانست با تهاجم موشکی اخیر خود، بخشی از مطالبات متحدان منطقه‌ای خود نظیر رژیم صهیونیستی، عربستان و ترکیه برآورده سازد. بدیهی است این اقدام، در بهبود روابط منطقه‌ای امریکا با متحدان منطقه ای موثر خواهد بود. بنظر می رسد ترامپ مایل است بار دیگر تصویری از قدرت سخت امریکا را که تداعی‌کننده دوران جمهوری‌خواهان است، نشان دهد. اما باید توجه داشت کاهش نسبی توان تهدید و ضعف‌ها و موانع در بکارگیری ابزار نظامی از سوی امریکا سبب شده تا این گونه حملات موشکی بیش از آنکه بتواند ایالات متحده را بعنوان یک ابر‌قدرت آماده‌‌جنگ به رخ رقبا بکشد؛ چنین اقدامات نسنجیده‌ای مذاکرات صلح سوریه را به حاشیه می‌راند و با راه حل‌های مسالمت آمیز در بحران سوریه مغایر است. برخی مقامات آلمانی نیز اقدام امریکا را از این حیث سازنده نمی‌دانند./ط

 

شبکه تلویزیونی ست. د. اف آلمان- 5 آوریل 2017

سایت پروپاگاندا شاو- 6 آوریل 2017

سایت وِشتِر- 8 آوریل 2017

و ....

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
 
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

مصاحبه مهم فولکر پرتس رییس اندیشکده مهم آلمانی در باره مسائل سوریه

۱۳۹۶/۲/۱۰

شواهدی در ردّ ادعاهای غرب و کاربرد سلاح‌های شیمیایی در سوریه و دیدگاه کارشناس آلمانی

۱۳۹۶/۱/۲۱

رکورد رشد اقتصادی آلمان

۱۳۹۵/۱۲/۸

سه کشور نروژ، سوئیس و سوئد باثبات‌تر از آلمان

۱۳۹۵/۱۱/۲۳

عدم نیاز آلمان به سلاح هسته ای

۱۳۹۵/۹/۲۴

شکست اطلاعاتی آمریکا در بحران‌های اخیر آلمان

۱۳۹۵/۸/۱۱

آلمان : منافع غرب در بقای داعش

۱۳۹۵/۸/۱

تهاجم تسلیحاتی غرب

۱۳۹۵/۴/۲۰

رایزنی‌های تهران و برلین درباره تحولات منطقه

۱۳۹۵/۳/۲۶

رقابت فشرده برای تجارت با ایران

۱۳۹۵/۳/۴

فساد مالیاتی در کلیسای کاتولیک آلمان

۱۳۹۴/۹/۲۵

دلایل مداخله نظامی آلمان در سوریه: از سیاست داخلی تا سیاست خارجی

۱۳۹۴/۹/۲۵

آلمان، فرماندهی که فرمان‌بردار شد

۱۳۹۴/۹/۱۸

آیا دوره طلایی مرکل به پایان رسیده است؟

۱۳۹۴/۸/۳۰

حمایت نظامی روسیه از سوریه و موضع‌گیری آلمان

۱۳۹۴/۸/۱۹

بحران پناهندگان و تغییر رفتار ناگهانی خانم صدراعظم

۱۳۹۴/۶/۲۶

اتحادیه اروپا از نگاه مردم و احزاب آلمان

۱۳۹۴/۶/۳

تغییرات جمعیتی آلمان در 85 سال آینده

۱۳۹۴/۵/۱۴

ارزیابی دویچه بانک از تاثیر توافقنامه هسته‌ای بر اقتصاد آلمان

۱۳۹۴/۵/۱۰

اهمیت نقش آلمان در مذاکرات هسته‌ای با ایران

۱۳۹۴/۴/۲۵

دیدگاه مردم و احزاب آلمان در خصوص پوشش خبری بحران اکراین در رسانه‌های این کشور

۱۳۹۴/۲/۲۲

توهین به ادیان یا آزادی عقیده؟

۱۳۹۴/۲/۱۴

دیدگاه مردم و احزاب آلمان نسبت به برخورد دولت این کشور با "داعش"

۱۳۹۴/۲/۸

سفرهای دو جانبه مقامات ایرانی و آلمانی از سال 2000 تا 2011

۱۳۹۴/۱/۱۵