ایران - یوریکا

موسسه ایرانی مطالعات اروپا و امریکا

نشست های تخصصی > فرانسه > شرح کامل هفدهمین نشست تخصصی فرانسه: بررسی مواضع نامزدهای انتخابات 2017 فرانسه و پیامدهای آن برای منافع ملی ایران

شرح کامل هفدهمین نشست تخصصی فرانسه: بررسی مواضع نامزدهای انتخابات 2017 فرانسه و پیامدهای آن برای منافع ملی ایران

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۱/۱۹ تعداد بازدید: 588

نشست فرانسه17در این نشست تخصصی فرانسه در ابتدا به تفاوت انتخابات ریاست جمهوری 2017 فرانسه و افزایش نامزدهای ضد سیستم پرداخته شده است. سپس گزارشی از نامزدهای چهار طیف اصلی حاضر این دوره از انتخابات فرانسه و موضوعات متعددی از جمله سیاست عمومی فرانسه در قبال جمهوری اسلامی مورد بررسی قرار گرفته است.این نشست تخصصی به مدیریت آقای جهانبخش ایزدی استاد روابط بین الملل دانشگاه از ساعت 17 تا 19:15، سه شنبه 10 اسفند 1395 برگزار گردید. ارائه این نشست را آقای پیروز ایزدی کارشناس مرکز تحقیقات استراتژیک بر عهده داشت. در این نشست آقای پیروز ایزدی به عنوان سخنران، ضمن معرفی نامزدهای چهار طیف حاضر در انتخابات، حزب میانه، حزب سوسیالیست، حزب راست میانه و راست افراطی و مواضع هر یک از ان ها پرداختند و انتخابات 2017 فرانسه را رقابت میان دو طیف طرفدار سیستم و ضد سیستم اعلام کردند. موضوعات مطرح شده به تفضیل ذیل می‌باشند:

افزایش محبوبیت نامزدهای ضد سیستم در فرانسه

در حال حاضر فرانسه به‌گونه‌ای دچار بحران‌های متعدد از جمله بحران اقتصادی و امنیتی است. حوادث تروریستی صورت گرفته در طول دو سال گذشته و بحران اقتصادی در کنار مسائلی از جمله بیکاری که از مشکلات مزمن فرانسه می‌باشند باعث شده که موجی از پوپولیسم کشور فرانسه و حتی آمریکا و سایر کشورهای اروپایی را فرا بگیرد. در حال حاضر ترس از روی کار آمدن جناح‌های افراطی در فرانسه به صورت جدی‌تری جلوه‌گر شده است. این ترس هم اکنون بیشتر از هر زمان دیگری مشهود است زیرا اکثر نظرسنجی‌هایی صورت گرفته در مورد همه پرسی برکسیت و انتخابات آمریکا نتایج معکوسی در پی داشته است. مطابق با نظرسنجی‌های انجام شده اگر چه خانم لوپن با  26% آرا ممکن است که به دور دوم انتخابات راه پیدا کند، اما در دور دوم قطعاً شکست خواهد خورد. البته این موضوع نیز قابل پیش بینی نیست و ممکن است تا آن زمان حوادث دیگری رخ بدهند و در روند این انتخابات تأثیر گذار باشند. انتخابات 2017 فرانسه رقابت میان دو طیف طرفدار سیستم و ضد سیستم است که در حال حاضر نمایندگان این دو طیف با هم در حال مبارزه هستند. هم اکنون در صحنه سیاسی فرانسه به طور کلی 4 طیف حضور دارند. در انتخابات مقدماتی احزاب راست و میانه، آقای فرانسوا فیون که در نظرسنجی‌های چند ماه قبل از انتخابات مذکور مقام سوم را دارا بود، توانست اکثریت آرا را بدست آورد. در انتخابات مقدماتی حزب سوسیالیست نیز در حالی که پیش بینی می‌شد آقای والس پیروز باشد، آقای بونوا آمون که جز منتقدان سیاست‌های حزب بود، توانست بیشترین آراء را بدست آورد. نماینده جنبش «به پیش» امانوئل ماکرون و نامزد جبهه ملی، مارین لوپن نیز که در نظرسنجی‌ها اکثریت آراء را بدست آورده‌اند. این مسئله خود نشان از شکست نخبگان پیشین فرانسه در جلب اعتماد مردم این کشور است.

مواضع پنج نامزد اصلی انتخابات 2017 فرانسه

1. فرانسوا فیون، نامزد حزب جمهوری خواه

فرانسوا فیون نامزد حزب جمهوری خواه در تاریخ ٢٧ نوامبر با کسب ٦٦ درصد آراء و شکست رقیب خود آلن ژوپه در انتخابات مقدماتی به عنوان نامزد حزب معرفی شد. این نامزد انتخاباتی در دوران ریاست جمهوری سارکوزی طی سال‌های ٢٠٠٧ تا ٢٠١٢ نخست وزیر فرانسه بوده است. او از اهالی وانده[1] است و یک محافظه کار سنتی محسوب می‌شود؛ بدین معنا که از لحاظ اقتصادی یک لیبرال و از لحاظ اجتماعی محافظه کار می‌باشد.

الف. مواضع اقتصادی:

سیاست های اقتصادی او به ترتیب کاهش هزینه‌های عمومی و رساندن آن به ٥٠ درصد تولید ناخالص داخلی (از ٥٧ درصد کنونی)، افزایش ساعات کار هفتگی از ٣٥ به ٣٩ ساعت، افزایش سن بازنشستگی به ٦٥ سال تا ٢٠٢٠ (از ٦٢ سال فعلی)، حذف پانصد هزار شغل دولتی، کاهش مالیات بر درآمد و حذف مالیات بر ثروت و افزایش مالیات بر ارزش افزوده می باشد.

ب. مواضع اجتماعی و امنیتی:

سیاست های اجتماعی و امنیتی نامزد مذکور به ترتیب مخالفت با فرزند خواندگی زوج‌های همجنسگرا، تقویت دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی، سلب تابعیت از کسانی که برای جهاد رهسپار سوریه و عراق شده‌اند و مراقبت بیشتر از مرزها و سخت‌تر کردن دسترسی به مزایای اجتماعی برای مهاجران می‌باشد.

پ. سیاست خارجی:

فیون در زمینه سیاست خارجی خواهان کاهش قدرت کمیسیون اروپا و بانک مرکزی اروپا می‌باشد و یکی از محورهای اصلی وی حرکت به سمت ایده‌ی اروپای دولت‌ها می‌باشد. او معتقد به واگذاری حاکمیت بیشتر به دستگاه بروکراسی اتحادیه اروپا در بروکسل نیست. از دیگر مواضع وی در زمینه سیاست خارجی ایجاد اتحادیه دفاعی اروپا، حمایت از برداشته شدن تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه به دلیل انضمام کریمه، اولویت قراردادن مبارزه با داعش و ضرورت حفظ دولت بشار اسد و همکاری با روسیه و ایران در این زمینه (که می‌تواند برای ایران مهم باشد) و حمایت از مسیحیان در منطقه می‌باشد و معتقد است که با کنار رفتن بشار اسد، مسیحیان سوریه با خطر مواجه می‌شوند. او در راستای مبارزه با تروریسم جهادی، خواستار تشکیل یک ائتلاف جهانی علیه تروریسم با شرکت حزب الله لبنان، کردها و دولت‌های عراق و سوریه گردید. وی مخالفت خود را با حمایت از گروه‌های شورشی در سوریه از جمله ارتش آزاد ابراز داشت و اعلام کرد با این گروه‌ها نمی‌توان با داعش مبارزه کرد. از آنجایی که این نامزد گرایش‌های مسیحی بسیار قوی دارد، با بیان اینکه مسیحیت مورد تهدید اسلام افراطی قرار دارد، ابراز عقیده کرد که باید از مداخله نظامی روسیه در جنگ داخلی سوریه حمایت کرد و با بشار اسد و جمهوری اسلامی ایران در این زمینه به همکاری پرداخت چرا که داعش خطر بزرگ‌تری است. او همچنین در این راستا به رفع تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه ابراز علاقه کرد. فیون همچنین در هنگام اعلام آمادگی دولت فرانسه برای حمله به سوریه به دنبال جنجال کشف استفاده از سلاح‌های شیمیایی در جنگ داخلی سوریه، اعلام داشته بود که او با بمباران سوریه مخالف است و مردم فرانسه نیز علاقه‌ای به مداخله نظامی فرانسه ندارند.

وی برای حمایت از مسیحیان سوریه به حمایت از بشار اسد تأکید کرده است. در زمینه اروپا نیز فیون بر ضرورت تقویت بنیه دفاعی اروپا و اینکه فرانسه نباید تابع قواعدی باشد که آمریکا وضع می‌کند، تأکید دارد. او از مقررات تازه ترامپ در مورد مهاجرت و منع ورود اتباع ٧ کشور مسلمان و عدم ذکر نام برخی حکومت‌های پادشاهی نفت خیز در خلیج فارس که از حامیان تفکرات افراطی می‌باشند، انتقاد کرده است.

2. بونوا آمون، نامزد حزب چپ

نامزد حزب چپ آقای بونوا آمون می‌باشد. این نامزد که پیش‌تر سخنگوی حزب سوسیالیست بوده است، از منتقدین دولت اولاند به خصوص قانون کار بوده و به همین دلیل نیز استعفا داده بود. این نامزد به آرمان‌های حزب سوسیالیست وفادار است و بیشتر می‌خواهد که این حزب خط اصیل خود را دنبال کند.

الف. مواضع اقتصادی

در زمینه سیاست اقتصادی، فیون خواهان کاهش ساعات کار هفتگی به ٣٢ ساعت، طرفدار برقراری یک نوع حقوق حداقلی همگانی با توجه به کاهش فرصت‌های شغلی، مخالف باسیاست‌های ریاضتی، خواهان کنار گذاشتن شرط اتحادیه اروپا در خصوص عدم تجاوز کسر بودجه دولت از ٣ درصد تولید ناخالص داخلی، لغو قانون کار تصویب شده در دولت مانوئل والس و دستیابی به هدف اختصاص ٥٠ درصد از سبد انرژی به انرژی‌های تجدیدپذیر می‌باشد. یک نکته مهم در ارتباط با آقای بونوا آمون این است که مشاور اقتصادی وی آقای توماس پیکتی[2] است. آقای توماس پیکتی که نویسنده کتاب معروف «سرمایه در قرن 21 ام» معتقد است که شکاف بین غنی و فقیر تهدیدی برای ثبات جهان می‌باشد.

ب. مواضع اجتماعی و امنیتی

در زمینه سیاست اجتماعی و امنیتی خواهان تقویت نیروهای پلیس و ژاندارمری، تقویت دستگاه‌های اطلاعاتی، اعطای ویزای بشردوستانه به پناهندگان جنگ، قانونی کردن خرید و فروش حشیش،  اصلاح قانون اساسی و انتخاب رئیس جمهور برای یک دوره ٧ ساله می باشد.

پ. سیاست خارجی

در زمینه سیاست خارجی نیز به دنبال اصلاح ساختار اتحادیه اروپا و تشکیل پارلمان منطقه یورو، اتخاذ سیاستی قاطع‌تر در برابر روسیه، اتخاذ موضع تندتر در قبال بشار اسد، به رسمیت شناختن دولت فلسطین و ایجاد توازن در روابط میان ایران و اعراب خلیج فارس می باشد. این نامزد معتقد است که سیاست‌های فرانسه در منطقه یک وزن خیلی بیشتری برای کشورهای عربی خلیج فارس قائل شده است که در بلند مدت این سیاست‌های اتخاذ شده به منفعت کشور فرانسه نخواهد بود. او در سخنرانی‌های خود اعلام کرده است که برتر شمردن پادشاهی‌های نفت خیز بر ایران یک عدم توازن خطرناک در سیاست خارجی فرانسه در قبال خاورمیانه پدید آورده است. در رابطه با مسئله فلسطین- اسرائیل معتقد است که به رسمیت شناختن دولت فلسطینی به منظور وارد کردن اسرائیل در یک محیط صلح آمیز در جهت تأمین امنیت آن کشور ضروری است.

با توجه به مواضع نامزدهای انتخاباتی فرانسه در ارتباط با مسائل منطقه و خاورمیانه می‌توان گفت که نامزدهای مذکور به دلیل تهدید داعش مخالف سیاست‌های دولت فرانسه به خصوص حمایت از نیروهای مخالف بشار اسد به خصوص ارتش آزاد هستند و خواهان تشکیل یک ائتلاف و حمایت از دولت سوریه حتی برای مدت زمانی موقت می‌باشند.  

3. خانم مارین لوپن، نامزد حزب جبهه ملی

خانم مارین لوپن نامزد حزب جبهه ملی، از منظر مقامات فرانسه تهدید محسوب می‌شود و خیلی از احزاب جریان اصلی به دنبال جلوگیری از به قدرت رسیدن خانم مارین لوپن هستند. خانم مارین لوپن در حال حاضر عضو پارلمان اروپا است و گرایش وی راست افراطی؛ پوپولیسم است. وی مخالف نخبه گرایی است و معتقد است که نخبگان حاکم در فرانسه قادر به حل مشکلات کشور فرانسه نبوده‌اند. او همچنین طرفدار حمایت گرایی یا ناسیونالیسم اقتصادی؛ مخالف جهانی شدن؛ حامی گرایش‌های بیگانه ستیزی و اسلام ستیزی و مخالف اتحادیه اروپا و یورو است. لوپن اعلام کرده است که در صورت پیروزی ابتدا قصد مذاکره با اتحادیه اروپا را دارد و در صورت بی نتیجه بودن مذاکرات ر ابتدا برای خروج از یورو و در نهایت خروج از اتحادیه اروپا همه پرسی برگزار خواهد کرد.

الف. مواضع اقتصادی

سیاست اقتصادی خانم لوپن به ترتیب خروج از اتحادیه اروپا و واحد پولی یورو، حمایت از اقتصاد فرانسه در برابر رقابت‌های غیرمنصفانه و پیامدهای جهانی شدن و گسترش دولت رفاه و اولویت قائل شدن برای فرانسویان در زمینه فرصت‌های شغلی و مسکن است. اگر چه خانم مارین لوپن مواضعی راست دارد اما مواضع او در زمینه اقتصادی در طیف چپ قرار می‌گیرد. در حال حاضر خانم لوپن با سیاست‌های اقتصادی که اتخاذ کرده‌اند توانسته‌اند رأی بسیاری از کارگران را که قبلاً به احزاب چپ اعم از کمونیست و سوسیالیست رأی می‌دادند، به نفع خود جلب کند.

ب. مواضع اجتماعی و امنیتی

در زمینه سیاست های اجتماعی و امنیتی خواهان پایان دادن به مهاجرت‌های گسترده، اتخاذ موضعی سخت‌گیرانه در خصوص مسائل مربوط به قانون و نظم در جهت جلوگیری از حوادث تروریستی، ساخت زندان‌های بیشتر و تقویت هویت فرانسوی است. این نامزد انتخاباتی معتقد است که سیل گسترده مهاجرانی که هم اکنون در فرانسه زندگی می‌کنند هویت مردم فرانسه را به خاطر انداخته‌اند. علاوه بر این بسیار معتقد به لائیسیته و سکولاریسم در سیاست داخلی فرانسه هستند.

پ. سیاست خارجی

در زمینه سیاست خارجی معتقد به فرانسه‌ای قدرتمند و مستقل در زمینه امور دفاعی و خارجی، مخالفت با سیاست‌های غرب و دولت فرانسه در قبال سوریه و عراق به عنوان عاملی برای ورود سیل مهاجرین و خواهان حمایت از روسیه در زمینه مبارزه با تروریسم است. ناظران در اروپا معتقدند که روسیه در جهت تضعیف اتحادیه اروپا از احزاب کشورهای اروپایی که مخالف با اتحادیه اروپا هستند حمایت می‌کند. روسیه حمایت‌هایی نیز از خانم لوپن کرده است. خانم لوپن برای مبارزات انتخاباتی خود در انتخابات دوره‌های قبل، انتخابات منطقه‌ای و انتخابات پارلمان اروپا از بانک‌های روسیه وام گرفته است. در رابطه با مسائل منطقه در سخنرانی‌های خود اعلام کرده است سیاست‌های آمریکا و اتحادیه اروپا مسئول هرج و مرج جاری در سوریه می‌باشند. اروپا وقت خود را صرف سرنگونی دولت بشار اسد کرده است در حالی که روسیه در حال جنگ با تروریست‌ها می‌باشد و این سیاست‌های غیرمسئولانه غرب سبب ورود سیل مهاجران به اروپا شده است و به نظر می‌رسد امروز تکیه بر بشار اسد مطمئن‌ترین راه حل برای مبارزه با داعش باشد. او همچنین حمایت‌های خود را از سیاست‌های ترامپ اعلام کرده است. او معتقد است که این سیاست‌ها فصل جدیدی را در سیاست‌های جهانی گشوده است و می‌تواند ثمرات خوبی برای آمریکا و جهان داشته باشد. لازم به ذکر است که خانم لوپن جزو اولین نفراتی بوده که پیروزی آقای ترامپ را تبریک گفته است.

4. آقای ژان لوک ملانشون، نماینده حزب چپ

آقای ژان لوک ملانشون نماینده حزب چپ و عضو پارلمان اروپا و دارای گرایش‌های ضد لیبرالی و ضد سرمایه گذاری است و به تازگی جنبشی را تحت عنوان «جنبش فرانسه تسلیم ناپذیر» به راه انداخته است. او مخالف پیمان تجارت آزاد اتحادیه اروپا با آمریکا و کانادا، خواهان ابطال قانون کار، افزایش حداقل دستمزد (به ١٣٠٠ یورو)، کاهش سن بازنشستگی (به ٦٠ سال)، بازپرداخت کل هزینه‌های بهداشتی، گذار از انرژی هسته‌ای به انرژی‌های تجدید پذیر و خروج از ناتو می‌باشد. سیاست‌هایی که هم اکنون چپ‌های اروپایی چه در زمینه محیط زیست، اقتصادی و بازرگانی دنبال می‌کنند.

ملانشون در سخنرانی‌های خود از مداخله نظامی روسیه در سوریه حمایت کرده است و نیز حمله ترکیه به کردها در ترکیه و سوریه را محکوم کرده است. البته او بر نقش سازمان ملل در سوریه حمایت کرده و اعلام داشته است که حل مسئله سوریه نباید تنها بر عهده روسیه باشد بلکه این امر باید بر عهده سازمان ملل گذاشته شود. او همچنین ابراز داشته است که کریمه برای روسیه از اهمیت حیاتی برخوردار است.

5. امانوئل ماکرون، نماینده جنبش «به پیش»

آقای امانوئل ماکرون نماینده جنبش تازه تأسیس خود موسوم به «جنبش به پیش» در انتخابات فرانسه می‌باشد. در حال حاضر آقای امانوئل ماکرون به رقیب اصلی خانم لوپن در انتخابات تبدیل شده است. در واقع بعد از رسوایی‌های مالی آقای فرانسوا فیون، آقای ماکرون شانس بیشتری را در انتخابات پیدا کرده‌اند. در نظرسنجی‌های اخیر صورت گرفته، آقای امانوئل ماکرون بیشترین آراء (حدود 22% تا 23%) را بعد از خانم لوپن دارا می‌باشد. این نامزد یک فرد سوسیال لیبرال است، یعنی در عین حال که به سیاست های اقتصاد بازار آزاد معتقد است، به دنبال حمایت از اقشار ضعیف در معرض سیاست‌های بازار است.

الف. مواضع اقتصادی

در زمینه اقتصادی ماکرون طرفدار اصلاحات اقتصادی، چند فرهنگ گرایی، حمایت از سرمایه گذاری خصوصی و نوآوری، کاهش مالیات شرکت‌ها برای افزایش ریسک پذیری آن‌ها، ایجاد انعطاف در مقررات ٣٥ ساعت کار در هفته، حذف سهم بیمه بهداشتی و بیکاری از حقوق به منظور افزایش قدرت خرید مردم و در مقابل افزایش مالیات عمومی و املاک  و همگرایی بیشتر اروپایی است. او زمینه سیاست داخلی طرفدار شدت عمل با جهادیانی است که از سوریه و عراق باز می‌گردند.

ب. سیاست خارجی:

در زمینه سیاست خارجی معتقد به حمایت از راه حل سیاسی و اتخاذ سیاستی متوازن‌تر در قبال بحران سوریه، همدردی با پناهندگان و اعلام اینکه هیچ مذهبی در فرانسه دردسر ساز نیست و مخالفت با سیاست‌های مهاجرتی ترامپ می‌باشد. در واقع ماکرون معتقد به حمایت از دولت بشار اسد در مذاکرات و آینده سیاسی سوریه می‌باشد. در حال حاضر رویکرد میانه روی امانوئل ماکرون و اعلام حمایت آقای فرانسوا بایرو از وی سبب شده است تا محبوبیت این نامزد افزایش یابد. او همچنین مخالف سیاست‌های ترامپ می‌باشد. از منظر این نامزد سیاست‌های ترامپ نگران کننده هستند و موجب پیچیدگی در روابط میان اروپا و آمریکا خواهد شد. او مخالف با سیاست‌های ترامپ در رابطه با احداث دیوار و منع سفر است و در سخنرانی‌های خود در بیروت حمایت خود را از گفتگوهای صلح در سوریه و اتخاذ سیاستی متوازن‌تر در قبال بحران سوریه اعلام کرده است.

احتمال راه‌یابی هر یک از نامزدهای انتخاباتی به دور دوم

مساله ای که در حال حاضر مطرح است این است که چه نامزدی همراه خانم لوپن به دور دوم انتخابات راه پیدا خواهد کرد. اگر آقای ماکرون به دور دوم انتخابات راه پیدا می‌کند، می‌تواند به دلیل داشتن رویکردی میانه رو آرایی را هم از جناح چپ و هم از جناح راست از آن خود کند. هرچند که شاید طرفدارانی از حزب گلیست که بیشتر به جناح راست و محافظه کار تمایل دارند رأی خود را به نفع خانم لوپن به صندوق‌ها بریزند.

اگر آقای فیون به دور دوم راه پیدا کند، با توجه به اینکه سیاست‌های وی به شدت اولترا لیبرال هستند نمی‌تواند آراء چپ‌گرایان را اذعان خود کند، در نتیجه ممکن است که تعداد آراء کمتری را کسب کند.

اگر آقای آمون به دور دوم راه پیدا کند، ممکن است طرفدارانی که بیشتر به جناح راست و محافظه کار تمایل دارند رأی خود را یا به نفع خانم لوپن به صندوق‌ها بریزند و یا اینکه در انتخابات شرکت نکنند.

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که حدود 40 تا 45% امکان دارد که خانم لوپن رأی بیاورد و یا احتمال دارد که با اختلاف 40، 60 و یا 55، 45 شکست بخورد.

مزایا و معایب سیاست‌های هر یک از نامزد‌ها برای جمهوری اسلامی ایران

با توجه به مواضع نامزدهای انتخاباتی فرانسه در ارتباط با مسائل منطقه و خاورمیانه می‌توان گفت که نامزدهای مذکور به دلیل تهدید داعش مخالف سیاست‌های دولت فرانسه به خصوص حمایت از نیروهای مخالف بشار اسد به خصوص ارتش آزاد هستند و خواهان تشکیل یک ائتلاف و حمایت از دولت سوریه حتی برای مدت زمانی موقت می‌باشند.  

با توجه به موارد مذکور هر کدام از نامزدهای انتخاباتی فرانسه می‌توانند برای ایران مزایا و یا معایبی داشته باشند. مواضع خانم لوپن و آقای فیون به ایران نزدیک‌تر بوده است. البته مواضع اسلام ستیزی خانم لوپن می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. آقای ماکرون بیشتر در راستای سیاست‌های دولت فعلی می‌باشد، اگر چه مواضع آقای ماکرون واقع بینانه تر به نظر می‌رسد. مواضع نمایندگان حزب چپ، آقای ملانشون و آمون نسبت به بحران سوریه ملایم تر به نظر می‌رسد. البته با توجه به شکافی که ممکن است میان کشورهای اتحادیه اروپا و آقای ترامپ به وجود آید، فرصتی را برای ایران در جهت همکاری بیشتر با کشورهای اتحادیه اروپا و فرانسه به وجود آورد.  

ضرورت بررسی 24 محور در مناظرات انتخاباتی فرانسه

سال 2015 کتابی تحت عنوان «فرانسه در سال 2015» به چاپ رسید. این کتاب دو هفته پیش مجدداً باز نشر شده است. در کتاب مذکور 24 محور مورد بررسی قرار گرفته است. سلسله مناظره انتخاباتی که هم در دور اول و هم در دور دوم انتخابات اتفاق خواهد افتاد، 24 محور کتاب فرانسه در سال 2015 را در دستور کار خواهد داشت.

1. اشتغال و رشد 2. بدهکاری‌ها، بودجه،کسری‌ها و مالی عمومی 3. نظام مالیاتی 4. تجارت خارجی 5. قدرت رقابت 6. قدرت خرید 7. ساعت کاری 8. جامعه پیر و بازنشسته فرانسه، وابستگی خیلی از صندوق‌های تأمین اجتماعی 9. مسکن 10. حاشیه نشین‌ها 11. نظام آموزشی از جمله آموزش مستمر در مدارس و دانشگاه‌ها 12. لائیسیته بر سر موضوع اقلیت مسلمان 13. حقوق برابر زنان 14. قوه قضاییه 15. مهاجرت 16. نهادهای حکومتی 17. تمرکز زدایی 18.محیط زیست 19. توسعه پایدار20. جامعه اطلاعاتی و عصر دیجیتال 21.  فرهنگ 22. فرانکوفونی 23. جهانی شدن 24.اتحادیه اروپا

نکات حائز اهمیت در انتخابات 2017 فرانسه

  • آقای ماکرون یکی از پدیده‌های این انتخابات بوده است. از جمله طرفداران این نامزد فرانسوا بایرو[3] بود و اکنون شخصیتی که به این فرد ملحق می‌شود آقای ژان لویی بورلو[4] است. آقای بورلو در واقع وزیر محیط زیست و شخصیت مهم کابینه سارکوزی بود. در صورت ملحق شدن آقای بورلو به آقای ماکرون، طرفدارانی از طیف میانه و راست به آقای ماکرون جذب خواهد شد.
  • نکته دیگری که در این انتخابات وجود دارد، بحث افشاگری‌ها می باشد. تا کنون در فرانسه بی سابقه بوده که دو نامزد مطرح و اصلی پرونده قضایی داشته باشند. جالب توجه است که با مطرح شدن پرونده‌ها، میزان محبوبیت آقای فرانسوا فیون در نظرسنجی‌ها روند نزولی داشته و آراء خانم لوپن روند سعودی داشته است. در حقیقت پرونده سازی برای خانم لوپن به دلیل رویکرد ضد سیستمی وی نتیجه عکس دارد و این‌گونه به نظر می‌رسد که به دلیل داشتن رویکرد ضد سیستمی برای وی پرونده سازی شده است.
  •  در گزارش رئیس داووس به مسائلی از جمله نظام اقتصادی، هویت، تغییرات آب و هوایی و پوپولیسم که رهبران جهان باید در چند سال آینده مدیریت کنند، اشاره شده است.

حمایت یهودیان از امانوئل ماکرون و تلاش خانم لوپن در جلب یهودیان فرانسه

اگر چه آقای آمون سعی می‌کند که خود را متفاوت از آقای فرانسوا اولاند و مانوئل والس[5] جلوه بدهد اما در جامعه فرانسه به عنوان ادامه دهنده راه آن‌ها قلمداد می‌شود و بنابراین همان افول محبوبیت اولاند بر او تأثیر گذاشته و نتوانسته آن‌گونه که باید و شاید جایگاه خود را پیدا کند. در ارتباط با ماکرون باید گفت که سیاست‌های وی بسیار مبهم می‌باشد. به نظر می‌رسدکه یهودی‌ها از ماکرون پشتیبانی می‌کنند و حتی می‌توان گفت که نامزد محبوب یهودی‌ها در این انتخابات ماکرون می‌باشد. آنچه قابل توجه است روابط نزدیک ماکرون با سگولن رویال[6] است، زیرا سگولن رویال مورد حمایت یهودی‌ها و حتی منافقین نیز بوده است. این بدین معنی است که ماکرون به نوعی ادامه دهنده رویکردی است که یهودیان در جامعه فرانسه دارند. یک‌بار آقای ماکرون اعلام کرد که اسلام و لائیسیته سازگار می‌باشند اما بعد از متوجه شدیم که ایشان بیشتر هدفشان حفظ حقوق یهودیان بوده است. او اخیراً نیز اعلام کرد که مخالف تحریم اسرائیل و کالاهای اسرائیلی می باشد. به رقم اینکه ماکرون سعی می‌کند مواضع معتدل‌تری را در ارتباط با سوریه در پیش بگیرد ولی خیلی قابل اعتماد نمی‌باشد؛ بنابراین ایران باید در ارتباط با مواضع ماکرون خیلی هوشیار باشد.

اگر چه پدر خانم مارین لوپن گاهی سیاست‌های مستقلی را اتخاذ می‌کرد و یهودیان چندان از وی خرسند نبودند اما خانم لوپن تلاش می کند که نظر یهودیان جامعه فرانسه را بیشتر به خود جلب کند.

فیون، نامزد مورد تائید نظام حاکم و عموم جامعه فرانسه

این دیدگاه که آقای فیون نامزد مورد تأیید نظام حاکم است، متفاوت از نظرات قبل می‌باشد. در فرانسه دو بخش نظام حاکم و عموم جامعه فرانسه وجود دارند. بخش عموم مردم فرانسه از عقلانیت نسبی در انتخابات تبعیت می‌کنند. در واقع در سال 2002 وحشتی که از آقای لوپن در جامعه فرانسه وجود داشت باعث شد که همه، حتی طرفداران چپ به آقای شیراک رأی دهند و او رئیس جمهور فرانسه شود. نظام حاکم نیز در فرانسه به هر حال به دنبال منافع خود و جریانی که فرانسه در دنیا رقم می‌زند هستند.

این نظام با توجه به اینکه فرانسه را قدرت اول اروپا ولی ما بین شرق و غرب می‌داند، حرکت می‌کند. آقای ماکرون از خانواده‌ی روچیلد[7]، یک خانواده 350 میلیارد یورویی فرانسوی آلمانی انگلیسی می‌باشد که از 250 سال پیش مشغول کار اقتصادی است. خانم مرکل هم به پیشنهاد خانواده روچیلد که بخش انگلیسی دارد به آقای ماکرون اجازه‌ی دیدار می‌دهد. خانواده روچیلد‌ها و خود خانم ملق که همسر آقای ادوارد روچیلد هست، زمانی که در تهران بودند اعلام کردند که آقای ماکرون را برای ای ام اف[8] آماده می‌کنند. روچیلد رئیس صندوق بین المللی پول را نیز محسوب می‌کند و بعد از خانم لگرد[9] احیاناً آقای ماکرون رئیس این صندوق خواهد بود. لذا آقای ماکرون خود را برای صندوق بین المللی پول آماده می‌کند. همین صحبت‌ها قبل از مباحث انتخاباتی فرانسه، نشان از این دارد که عرض اندام آقای ماکرون در مباحث انتخاباتی منجر به رئیس جمهور شدن این فرد نمی‌شود. با توجه به اوضاع روسیه و آمریکا و شرایط منطقه که سرزمین‌های سنتی فرانسوی‌ها در منطقه خاور نزدیک است و البته شمال آفریقا، نظام حاکم فرانسه یک راست میانه رویی را برای به قدرت رسیدن مد نظر خواهد داشت، نه چپ که اقبال عمومی ندارد و نه آقای ماکرون که به پشتوانه روچیلد یک بازی انحرافی را دنبال می‌کند. در تحلیل این وضعیت، خانم ناتالی دوگول[10] نوه زاده آقای دوگول که حزب راست فرانسه برای این خانم به طور سمبلیک ارزش قائل هستند زمانی که در تهران بودند پیش بینی کردند که آقای فیون رأی خواهد آورد. به پیش بینی این دوستان که از نظام حاکم هستند، به همراه نظر پژو توأم با نظر خاندان روچیلد، علی رقم اتفاقاتی که افتاده، آقای فیون در انتخابات رأی خواهد آورد.

سیاست عمومی فرانسه در قبال ایران

با این احتساب فرانسوی‌ها در منطقه ما همان سیاست ایران ترسناک، همراه با جریانی که ترامپ ایجاد کرده و تثبیت بازارهای فرانسوی در ایران را دنبال می‌کنند. در هر صورت موضع فرانسوی‌ها در قبال ایران با توجه به اینکه تأمین کننده مالی اول آن‌ها در این دوره اعراب هست، موضع فریب، دروغ، اعمال فشار و تثبیت بازار است. لذا بعید به نظر می‌رسد که تحت هیچ شرایطی فرانسه رابطه سازنده‌ای در جهت ورود ایران به جامعه جهانی بازی کند. به عنوان مثال صحبت‌های فریبنده آقای ژرارد آرو[11] مدتی پیش در تهران که اعلام کردند ایران قدرتی منطقه‌ای و طرفدار صلح است. این بیانات علناً اگر به مرحله اجرا برسد برای فرانسوی‌ها خیلی هزینه بردار است زیرا تمام کشورهای عربی منطقه هزاران میلیارد دلار در آنجا سرمایه گذاری کرده‌اند. اگر این سخنان صرفاً مانور باشد برای بالا بردن قیمت خود فرانسوی‌ها در منطقه و اخذ سرمایه گذاری بیشتر از اعراب است. ایران برای آزمودن فرانسوی‌ها پیشنهاد‌های متعدد و متفاوتی داده است. به عنوان مثال فرانسه از تعریف مشارکت‌های متفاوت که منجر به یک درصد قوی‌تر شدن بنیه اقتصاد ایران شود استقبال نکرد. با توجه به تجربه دوازده ساله در اتاق بازرگانی باید بگویم که سیاست فرانسوی‌ها در قبال ایران سیاست فشار و کاسبی از پیرامون ایران و جاری کردن بازار خود و جلوگیری از ورود رقبا به بازار ایران است. علاوه بر بخش اقتصادی تصور می‌کنم که در بخش‌های اجتماعی و فرهنگی نیز فرانسه سیاست‌هایی را دنبال می‌کند و نفوذ رو به رشدی دارد./2


[1] Vendée

[2] Thomas Piketty

[3] Francois Bayrou

[4] Jean-Louis Borloo

[5] Manuel Valls

[6] Ségolène Royal

[7] Edward Rothschild

[8] L'Autorité des marchés financiers) AMF)

[9] Lagarde

[10] Nathalie de Gaulle

[11] Gérard Araud

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
 
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

نشست تخصصی گروه فرانسه 24: راهکارهای اروپا برای حفظ برجام

۱۳۹۷/۲/۲۷

نشست تخصصی گروه فرانسه 23: بررسی روابط دوجانبه ایران-فرانسه

۱۳۹۶/۱۲/۱۵

نشست تخصصی گروه فرانسه 22: نگاه افکار عمومی و نخبگان فرانسه به مسائل ایران

۱۳۹۶/۱۲/۲

نشست ویژه: چشم‌انداز روابط ایران-فرانسه با توجه به تحولات ژئوپلیتیک خاورمیانه

۱۳۹۶/۱۲/۲

نشست تخصصی گروه فرانسه 21: الزامات و اقتضائات سفر ماکرون به جمهوری اسلامی ایران؛ بررسی ابعاد مختلف سفر با تأکید بر فرصت‌ها و چالش‌های موجود در مناسبات دو کشور

۱۳۹۶/۱۰/۲۷

نشست تخصصی گروه فرانسه 20: دیدگاه‌های فرانسوی‌ها نسبت به جمهوری اسلامی ایران از منظر علمی، فرهنگی، سیاسی و افکار عمومی

۱۳۹۶/۷/۱۹

نشست بررسی سیاست‌های خاورمیانه‌ای فرانسه با حضور سفیر سابق این کشور در سوریه

۱۳۹۶/۷/۳

نشست تخصصی فرانسه 19: دولت‌های جدید فرانسه و آمریکا و تحلیل ابعاد همگرایی‌ها و واگرایی‌ها با تاکید بر راهکارهای ایران برای بهره‌برداری

۱۳۹۶/۶/۸

نشست تخصصی فرانسه 18: سیاست‌ خارجی دولت فرانسه در قبال ایران، تحولات منطقه و تروریسم

۱۳۹۶/۳/۳

شرح کامل هفدهمین نشست تخصصی فرانسه: بررسی مواضع نامزدهای انتخابات 2017 فرانسه و پیامدهای آن برای منافع ملی ایران

۱۳۹۶/۱/۱۹

نشست تخصصی فرانسه 17: بررسی مواضع نامزدهای انتخابات 2017 فرانسه به ویژه در قبال منطقه و پیامدهای آن برای منافع ملی جمهوری اسلامی ایران

۱۳۹۵/۱۲/۱۱

مصاحبه با دکتر توماس فلیشی، استاد روابط بین الملل پاریس

۱۳۹۵/۹/۱۳

نشست تخصصی فرانسه 16: فرصت‌ها و دستاوردهای سفر رئیس‌جمهور به فرانسه

۱۳۹۵/۴/۲۳

نشست با مهمانان فرانسوی

۱۳۹۵/۲/۲۱

نشست با مدیر موسسه رومانیایی دیپلماتیک

۱۳۹۵/۲/۱

نشست تخصصی فرانسه 15: حوزه‌ی همکاری ایران و فرانسه، پس از برجام و اولویت‌های مترتب بر آن

۱۳۹۴/۹/۲۴

نشست تخصصی فرانسه 14: موانع و راهکارهای روابط ایران و فرانسه

۱۳۹۴/۹/۲۴

نشست تخصصی فرانسه 13 : تغییرات سیاست خارجی فرانسه در منطقه خاورمیانه

۱۳۹۴/۵/۳۱

نشست تخصصی فرانسه 13: تغییر رویکرد سیاست خارجی فرانسه در منطقه خاورمیانه

۱۳۹۴/۵/۳۱

نشست تخصصی فرانسه 12: حقوق بشر در فرانسه و ایران

۱۳۹۴/۵/۱۲

نشست تخصصی فرانسه 11: امنیت زدایی از روابط ایران و فرانسه

۱۳۹۴/۵/۱۲

نشست تخصصی فرانسه 10: تصویر سیاسی ایران و فرانسه از یکدیگر

۱۳۹۴/۲/۲۹

نشست تخصصی فرانسه 9:روابط فراآتلانتیکی فرانسه و تاثیر آن بر روابط دوجانبه ایران و فرانسه

۱۳۹۴/۲/۲۹

نشست تخصصی فرانسه 8: موانع پیش روی روابط دوجانبه از نظر نخبگان و سیاستمداران فرانسوی

۱۳۹۴/۲/۲۹

نشست تخصصی فرانسه 7: بررسی عوامل و ابعاد حادثه تروریستی مجله شارلی ابدو

۱۳۹۴/۲/۲۹

نشست تخصصی فرانسه 6: روابط دو جانبه ایران و فرانسه فرصت‌ها و چالش‌ها

۱۳۹۴/۲/۲۹

نشست تخصصی فرانسه 5: روابط دو جانبه فرانسه و ج.ا.ایران و پتانسیل های موجود فی مابین و تضاد های دو کشور

۱۳۹۴/۲/۲۹

نشست تخصصی فرانسه 4: رویکرد فرانسه در قبال کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس و منطقه شامات

۱۳۹۴/۲/۲۹

نشست تخصصی فرانسه 3: جایگاه فرانسه در نظام بین الملل

۱۳۹۴/۲/۱۶

نشست تخصصی فرانسه1 و 2: اصول و مبانی سیاست خارجی فرانسه از ابتدای جمهوری پنجم

۱۳۹۴/۲/۱۶