ایران - یوریکا

موسسه ایرانی مطالعات اروپا و امریکا

نوشتار دیگران > آلمان > رکورد رشد اقتصادی آلمان

رکورد رشد اقتصادی آلمان

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۱۲/۸ تعداد بازدید: 379

صادرات آلمان در سال گذشته میلادی برای سومین‌بار افزایش یافت و به این ترتیب اقتصاد این کشور به رکورد جدیدی دست یافت. به‌گزارش دفتر آمار فدرال، صادرات آلمان در سال 2016 با افزایش 1/2 درصدی نسبت به سال 2015، به رقم 1/208 هزار میلیارد یورو رسیده است. این در حالی است که واردات به این کشور تنها 0/6 درصد افزایش داشته و بدین ترتیب جمهوری فدرال به‌طور بی‌سابقه‌ای به مازاد تجاری 252/9 میلیارد یورو رسیده است که با احتساب درآمد حاصل از خدمات، درآمد اولیه و ثانویه، مازاد تجاری این کشور به 266 میلیارد یورو می‌رسد که نسبت به رقم سال 2015 (252/6 میلیارد یورو) به‌طور قابل‌توجهی افزایش داشته است. بر این اساس درآمد شرکت‌های آلمانی از تجارت خارجی به‌طور خالص بیش از 250 میلیارد یورو بوده است.

رکورد رشد اقتصادی آلمانمازاد تجاری آلمان، تهدیدی برای ثبات اقتصادی

در حالی‌که سردمداران و رجال آلمانی از صادرات پرسود کشورشان راضی و خوشحال هستند، اما با این وجود از خارج از این کشور اعتراضات زیادی به گوش می‌رسد، چراکه صادرات بی‌رویه آلمان در سال‌های اخیر، مشکلاتی را برای بسیاری از کشورها به‌همراه داشته است. به‌طوری‌که کشورهای بحران‌زده منطقه یورو در جنوب اروپا، به طور مداوم با کسری تجاری بالایی روبرو بوده‌اند. تنها در بین سال‌های 2015-2010 در پی صادرات آلمان به کشورهای بحران‌زده اروپایی، از یونان 19 میلیارد یورو، از ایتالیا 56 میلیارد یورو و از اسپانیا 63 میلیارد یورو، سرمایه وارد آلمان شده است. فرانسه نیز در همین بازه زمانی خروج سرمایه 210 میلیارد یورویی را به آلمان تجربه کرده است. به‌خاطر عواقب زیانبار چنین روندی در خروج سرمایه، اتحادیه اروپا مازاد تجاری بیش از 6 درصد از تولید ناخالص داخلی (GDP) را تهدیدی برای ثبات اقتصادی اعلام کرده است.

اما جمهوری فدرال آلمان از سال 2006 تاکنون به هزینه کشورهای منطقه یورو در جنوب اروپا، از این مرز گذشته است و مازاد تجاری خود را از 8/3 درصد در سال 2015 به 8/6 درصد در سال 2016 افزایش داده است. ایالات متحده  نیز از سال 2010 تا 2015 حدود 225 میلیارد یورو خروج سرمایه به آلمان داشته است که همین مسئله باعث شده است تا رئیس‌جمهور جدید آمریکا دیگر این وضعیت را برنتابد و برای جلوگیری از ادامه این روند، تعرفه‌های تنبیهی برای صادارت به کشورش درنظر بگیرد که این خود تهدیدی جدی برای اقتصاد صادارت‌محور آلمان به‌شمار می‌آید.

محدود ماندن به اتحادیه اروپا

با وجود رکورد اخیر آلمان در بخش صادرات، آینده اقتصادی این کشور در محافل اقتصادی مورد تردید است، چرا که از یک سو تمرکز شرکت‌های آلمانی بر اتحادیه اروپا همواره رو به افزایش است، به‌طوری که در سال 2015،  56/6 درصد سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی آلمان، در اتحادیه اروپا بوده و سهم صادرات این کشور به اتحادیه اروپا نیز در همین سال بیش از 58 درصد اعلام شده است که به نسبت سال قبل از آن افزایش یافته است و در سال 2016 نیز با رشد 2/2 درصدی همراه بوده است. از سوی دیگر صادرات دولت فدرال به کشورهای ثالث که سال‌ها عامل اصلی رشد صادرات این کشور بوده‌اند، حدود 0/2 درصد کاهش یافته است. به این ترتیب، وابستگی آلمان به اتحادیه اروپا رو به افزایش است، آن هم در زمانی که بحران یورو در حال شدت گرفتن است. علاوه‌ بر این، مهم‌ترین فرصت‌های بلندمدت برای رشد اقتصادی در خارج از اروپا قرار دارند. بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، سهم قاره اروپا از تولید ناخالص داخلی واقعی جهان از 40/1 درصد در سال 1970 به 27/9 درصد در سال 2014 کاهش یافته و این روند رو به پایین در سال‌های آینده نیز ادامه خواهد داشت.

بنابراین کشورهایی که مانند بریتانیا عمدتا در خارج از اروپا سرمایه‌گذاری کرده‌اند و صادرات آنها بیشتر به خارج از قاره اروپا بوده است، از نظر استراتژیک بهتر عمل کرده‌اند.

تهدیدات جدی برای اقتصاد آلمان

مشکلاتی که شرکت‌های آلمانی را تهدید می‎کند بیش از هرچیز از جانب بریتانیا و ایالات‌متحده‌آمریکا است. بریتانیا در سال‌های اخیر سومین خریدار محصولات آلمانی بوده است و در سال 2015، ارزش خرید کالاهای آلمانی توسط این کشور حدود 90 میلیارد یورو بوده است. بر اساس محاسبات اولیه اتاق بازرگانی و صنایع آلمان (IHK)، پس از برگزاری همه‌پرسی خروج بریتانیا از اتحادیه و به‌دنبال آن کاهش ارزش پوند، صادرات کالاهای آلمانی به این کشور گران‌تر شد و همین امر کاهش 3 درصدی صادارت آلمان به این کشور را در سال 2016 به‌همراه داشت. لذا چنانچه جمهوری فدرال نتواند پس از خروج کامل بریتانیا از اتحادیه، شرایط تجاری مطلوبی را برای صنعت آلمان فراهم سازد، این تأثیر منفی به مراتب بیشتر خواهد شد. علاوه ‌بر این با وجود ریاست جمهوری جدید آمریکا، هنوز مشخص نیست که روند صادرات آلمان به این کشور چگونه پیش خواهد رفت. ایالات متحده آمریکا در حال حاضر مهم‌ترین شریک تجاری آلمان است، لذا درصورت اعمال محدودیت‎‌های تجاری از سوی دولت واشنگتن، اقتصاد آلمان آسیب سختی خواهد دید.

بازارهای نامطمئن

صادرات آلمان در بخش وسایل نقلیه موتوری در سال 2015، حدود 227 میلیارد یورو بوده است که این رقم 19 درصد کل صادرات این کشور را تشکیل می‌دهد. ایالات متحده آمریکا با سهم 15 درصدی از واردات وسایل نقلیه موتوری آلمان و بریتانیا با سهم 13 درصدی، خریداران اصلی این دست کالاهای صادراتی آلمان به‌شمار می‌روند. لذا تهدید رئیس‌جمهور جدید آمریکا مبنی بر وضع تعرفه‌های تنبیهی بر ورود کالاهای خارجی، آن هم در زمانی که خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا می‌تواند صادرات آلمان را به این کشور به‌طور جدی دچار مشکل کند، ضربه سختی به صنعت خودروسازی این کشور خواهد زد.

رکود در بخش ماشین‌آلات
بر اساس آمار اولیه دفتر آمار فدرال، تولید ماشین‌آلات آلمانی در سال گذشته حدود 0/2 درصد در شرایط واقعی کاهش داشته است. انجمن ماشین‌آلات و تجهیزات صنعتی آلمان (VDMA) نیز از کاهش 2 درصدی سفارشات این بخش در سال گذشته خبر می‌دهد. به‌خصوص در اواخر سال پیش، همراه با شروع شرایط سخت سیاسی، اوضاع این بخش نیز رو به تیرگی نهاده است، به‌طوری که از اکتبر تا دسامبر سال 2016، ورود سفارش‌ها به این بخش نسبت به زمان مشابه آن در سال 2015، در شرایط واقعی 8 درصد کاهش یافته است. شایان ذکر است، کاهش سفارشات به‌خصوص در بخش سفارشات خارجی که در سه ماهه آخر سال 2016 بالغ بر 12 درصد بوده است، تنها از طریق رشد 4 درصدی سفارشات داخلی جبران شده است. لذا با توجه به صادرات حدود 77/4 درصدی ماشین‌آلات آلمانی در سال 2015 و وابستگی شدید این بخش به موفقیت‌های صادراتی، رکود پیش‌بینی شده در این بخش صنعتی بسیار جدی است.

بازارهای آزاد جهانی

بنابراین می‌توان گفت که اقتصاد آلمان به‌شدت وابسته به صادرات این کشور است. به‌طور مثال در حالی‌که صادرات بریتانیا در سال 2015 بالغ بر 27/3 درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور بوده است، سهم صادرات آلمان از تولید ناخالص داخلی این کشور 46/9 درصد اعلام شده است. لذا وابستگی به فروش تولیدات در خارج از مرزها همواره روبه‌افزایش است و آنچه که باعث شده است تا دولت فدرال در نبرد قدرت در برابر ایالات‌متحده فعلی، تحت رهبری ترامپ، به‌عنوان «قدرت لیبرال» موضع‌گیری کند نیز به‌‌همین دلیل است، تا بتوانند از این طریق راه را برای صادرات آلمان به بازارهای جهانی هموار سازند./1

 

جرمن فارن پالیسی  10 فوریه 2017

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
 
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

مصاحبه مهم فولکر پرتس رییس اندیشکده مهم آلمانی در باره مسائل سوریه

۱۳۹۶/۲/۱۰

شواهدی در ردّ ادعاهای غرب و کاربرد سلاح‌های شیمیایی در سوریه و دیدگاه کارشناس آلمانی

۱۳۹۶/۱/۲۱

رکورد رشد اقتصادی آلمان

۱۳۹۵/۱۲/۸

سه کشور نروژ، سوئیس و سوئد باثبات‌تر از آلمان

۱۳۹۵/۱۱/۲۳

عدم نیاز آلمان به سلاح هسته ای

۱۳۹۵/۹/۲۴

شکست اطلاعاتی آمریکا در بحران‌های اخیر آلمان

۱۳۹۵/۸/۱۱

آلمان : منافع غرب در بقای داعش

۱۳۹۵/۸/۱

تهاجم تسلیحاتی غرب

۱۳۹۵/۴/۲۰

رایزنی‌های تهران و برلین درباره تحولات منطقه

۱۳۹۵/۳/۲۶

رقابت فشرده برای تجارت با ایران

۱۳۹۵/۳/۴

فساد مالیاتی در کلیسای کاتولیک آلمان

۱۳۹۴/۹/۲۵

دلایل مداخله نظامی آلمان در سوریه: از سیاست داخلی تا سیاست خارجی

۱۳۹۴/۹/۲۵

آلمان، فرماندهی که فرمان‌بردار شد

۱۳۹۴/۹/۱۸

آیا دوره طلایی مرکل به پایان رسیده است؟

۱۳۹۴/۸/۳۰

حمایت نظامی روسیه از سوریه و موضع‌گیری آلمان

۱۳۹۴/۸/۱۹

بحران پناهندگان و تغییر رفتار ناگهانی خانم صدراعظم

۱۳۹۴/۶/۲۶

اتحادیه اروپا از نگاه مردم و احزاب آلمان

۱۳۹۴/۶/۳

تغییرات جمعیتی آلمان در 85 سال آینده

۱۳۹۴/۵/۱۴

ارزیابی دویچه بانک از تاثیر توافقنامه هسته‌ای بر اقتصاد آلمان

۱۳۹۴/۵/۱۰

اهمیت نقش آلمان در مذاکرات هسته‌ای با ایران

۱۳۹۴/۴/۲۵

دیدگاه مردم و احزاب آلمان در خصوص پوشش خبری بحران اکراین در رسانه‌های این کشور

۱۳۹۴/۲/۲۲

توهین به ادیان یا آزادی عقیده؟

۱۳۹۴/۲/۱۴

دیدگاه مردم و احزاب آلمان نسبت به برخورد دولت این کشور با "داعش"

۱۳۹۴/۲/۸

سفرهای دو جانبه مقامات ایرانی و آلمانی از سال 2000 تا 2011

۱۳۹۴/۱/۱۵