ایران - یوریکا

موسسه ایرانی مطالعات اروپا و امریکا

گزارش تحلیلی > ایالات متحده آمریکا > معرفی و تحلیل شخصیت مایکل فلین مشاور امنیت ملی سابق ایالات متحده در دولت ترامپ

معرفی و تحلیل شخصیت مایکل فلین مشاور امنیت ملی سابق ایالات متحده در دولت ترامپ

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۱۲/۷ تعداد بازدید: 476

نگارنده: فاطمه رضایی

مایکل فلین به عنوان ستوان دوم در بخش جاسوسی ارتش آغاز به کار کرد و سمتهای متعددی را در طول فعالیت های اطلاعاتی خود در این بخش داشته است. او به یک بازیگر کلیدی در فعالیت های نظامی ایالات متحده در جنگ های عراق و افغانستان تبدیل شد که اغلب فعالیت های او برپایه ترکیبی از نیروهای عملیاتی ویژه  و عوامل و تحلیلگران اطلاعاتی ایالات متحده انجام گرفتند. او با سفرهای متعدد به عراق و افغانستان به عنوان افسری عجول، بی پروا و صریح و دارای استعداد خاص در انحلال گروه های تروریستی شناخته شد. همه حامیان و منتقدان سرسخت فلین فعالیت های او را دراین جنگ ها  تحسین می کنند. 

جهانبینی خاص فلین بیشتر مبتنی بر تئوریهای توطئه است و با آشنایی با مایکل لدین نویسنده و یکی از مقامات دولت ریگان، دو طرف جهان بینی  مشابه خود از آمریکا را به اشتراک گذاشتند. این جهان بینی که فلین بیشتر با آن در کمپین انتخاباتی شناخته شد این است که آمریکا با یک تهدید فراگیر روبرو است که تنها  عبارت "تروریسم افراطی اسلامی" از نظر او می تواند یک تعریف صحیح برای توصیف این تهدید باشد.

فلین در مورد دونالد ترامپ نیز نظرات خاص خود را دارد و معتقد است ترامپ باید به عنوان "رهبر بالقوه جهان آزاد"، دقت بیشتری را در لحن اظهار نظرهای خود به خرج دهد.  هرچند فلین گفته که سیاست های مورد نظر خود را برای هدف"اول آمریکا"در زمینه های مختلف تجاری، نظامی و غیره برای ترامپ توئیت می کند، اما در مصاحبه ای با الجزیره اعلام کرد که با همه اظهار نظرهای ترامپ موافق نیست که از جمله این اظهار نظرها می توان به "اخراج خانواده تروریست ها" اشاره کرد. بنابراین از همین ابتدای امر می توان پیش بینی می شد که اختلافات مهمی میان این دو وجود داشته باشد که احتمالا در سیاست گذاری های  دولت ترامپ در حوزه خارجی تاثیر به سزایی خواهد داشت تا حد زیادی نیز به خصوصیات اخلاقی هر دو نیز مرتبط خواهد بود. 

فلین در سمت های پیشین خود رفتار تندی را هم با مقامات زیردست و حتی بالادست داشته و در اختلافات از سازگاری خودداری می کرده و منتقدان، جهانبینی او را یک جهان بینی توطئه آمیز تشخیص داده اند. بنابراین این نوع نگاه برای مشاور امنیت ملی مساله ساز به نظر می رسید خصوصا اینکه این مقام باید در صدد تعدیل اختلافات وزرای کابینه و سازمان های ریاست جمهوری برآید که هیچ تجربه ای در زمینه مسائل دفاعی یا سیاست خارجی ندارند. در صحبت های مقامات آژانس آمده است که فلین بیشتر افراد وفادار و مطیع را به دور خود جمع می کرده هرچند که او قدرت ارتباط گیری موثر را نداشته و به عنوان یک افسر ارشد ارتش از زیردستان خود انتظار اطاعت و فرمانبرداری را داشته و هیچگونه نافرمانی را نمی پذیرفته است.

شخصیت مقتدر و  در عین حال خودرأی فلین تا حدی این تصور را به دست می داد که در موضوعات مورد اختلاف با ترامپ درگیر شود و اینکه کدامیک حرف آخر را در تصمیم نهایی خواهد زد تا حد زیادی مبهم به نظر می رسید. اهمیت این خصیصه فلین می توانست در ایجاد همبستگی در داخل دولت ترامپ بسیار مؤثر واقع شود و احتمالا منجر به اشتباهات جبران ناپذیری در آینده خواهد شد چرا که به گفته نیویورک تایمز، پست مشاور امنیت ملی نقش مهمی در ایجاد هماهنگی میان اعضای کابینه ایفا می کند.

سازمان جاسوسی دیا و فعالیت های مایکل فلین در سیستم اطلاعاتی ایالات متحده

سابقه کاری فلین از ابتدای آغاز فعالیت او بیشتر در حوزه اطلاعاتی جاسوسی ایالات متحده متمرکز بوده است.  او یکی از  بازیگران کلیدی در فعالیت های نظامی ایالات متحده در جنگ های عراق و افغانستان بود که اغلب این فعالیت ها برپایه ترکیبی از نیروهای عملیاتی ویژه  و عوامل و تحلیلگران اطلاعاتی ایالات متحده انجام می گرفتند. او مسئولیت های اطلاعاتی  متعددی را برعهده داشت که نقطه اوج آنها در این دو جنگ بود و برخی از اقدامات او مورد تحسین منتقدان نیز قرار گرفت.   

 ریاست آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا(دیا) که مهمترین و آخرین سمت دولتی او به شمار می رود، سازمانی قدرتمند در تهیه اطلاعات برای پنتاگون و ستاد مشترک کارکنان وزارت دفاع ایالات متحده است. این سازمان بسیار بوروکراتیک، مسئولیت تمامی خبرچین های وزارت دفاع این کشور را به عهده دارد. فلین با تجربه های متعدد خود در این حوزه به دلیل مخالفت با سیاست های خارجی دولت اوباما و خصوصیات خاص اخلاقی خود از ادامه اداره این سمت بازداشته شد.

فلین رئیس و مدیرعامل موسسه ای به نام "گروه جاسوسی فلین" نیز  هست که در حال حاضر اطلاعات دقیقی درمورد تعداد اعضا و فعالیت های اصلی این گروه در دست نیست و نام فلین به عنوان تنها عضو این گروه در منابع مختلف ذکر شده البته بسیاری از منابع خبری از لابی این شرکت با دولت های خارجی خصوصا ترکیه خبر داده اند که در ادامه مباحث به این موضوع پرداخته خواهد شد.

دیدگاه فلین درباره اسلام

فلین تا کنون اظهار نظرهای اسلام ستیزانه ای از خود نشان داده و بنابر اطلاعات منابع متعدد در برخی از سازمان های اسلام ستیز فعالیت دارد. او بارها به طور رسمی و غیر رسمی عناد خود را با اسلام بیان کرده، اسلام را "سرطان" خوانده و در توئئیتر خود نیز آورده که ترس از مسلمانان، منطقی است و اسلام را بیشتر یک ایدئولوژی سیاسی و نه یک مذهب می‌داند و تلویحا گسترش شریعت اسلام در آمریکا را باعث ترس و افزایش تروریسم تعبیر کرده است . فلین در مصاحبه ای با فاکس نیوز نیز خود را در جنگ با اسلام یا بخشی از آن تعریف کرده.  او همچنین با همکاری مایکل لدین کتابی ضد اسلامی را با نام "میدان جنگ: چگونه می توانیم در جنگ جهانی علیه اسلام افراطی و متحدانش پیروز شویم"  منتشر کردند و در آن به تشریح مواضع و دیدگاه های خود در مورد اسلام و به اصطلاح اسلام افراطی پرداخته اند. البته با توجه به گفته های فلین می توان دریافت که او تنها با اسلام افراطی مخالف نیست بلکه اسلام را مایه افراطی گری و خشونت و ترس می داند. او در این کتاب می نویسد: "ما در یک جنگ جهانی علیه جنبش مردمی شیطانی  هستیم که بسیاری از آنها از ایدئولوژی تمامیت خواهی یعنی اسلام رادیکال، الهام گرفته اند " و بنابراین ترس از مسلمانان را منطقی می داند.

واکنش های اسلام ستیزانه فلین تنها به چند اظهار نظر رسمی و غیر رسمی منتهی نمی گردد بلکه او در برخی از سازمانهای ضد اسلامی نیز مسئولیت های مدیریتی دارد.به عنوان مثال او از اعضای هیئت مدیره سازمان فعالیت برای آمریکا[1] است که  بنا به ادعای سایت آن ، این سازمان با 400000 عضو، بزرگترین سازمان مردمی در حوزه امنیت ملی است.  مراجعه به سایت این سازمان نشان داد که سازمان ها و انجمن های مهم اسلامی در شمال آمریکا زیر ذره بین این سازمان بوده و به هرکدام به طور مجزا پرداخته شده و فعالیت های آنها نیز تروریستی و افراطی معرفی شده اند. این سازمان با اهداف اسلام ستیزانه خود توانسته در تصویب برخی قوانین ایالتی و همچنین کشوری علیه مسلمانان و همچنین ایران دخیل باشد. فلین در مقاله ای در نیویورک تایمز " موضع خود درباره اسلامی افراطی " را دلیل اخراج از سازمان دیا می داند. مایکل فلین تا حد زیادی با نظرات ضد اسلامی ترامپ همراهی می کرد. برای مثال او در مورد تصویب قانونی برای ممنوعیت ورود مسلمانان به ایالات متحده با ترامپ هم عقیده است هرچند قبلا اعلام کرده که این اقدام را عملی نمی داند اما در عین حال از بازرسی شدید مسلمانانی که از سوریه و دیگر مکان هایی که در آنها تروریسم، تهدید اصلی است حمایت کرده بود.

احتمال لابی مایکل فلین با دولت ترکیه

در میان کشورهای اسلامی که فلین آنها را افراطی می خواند ترکیه یک استثنا است که فلین آن را متحد آمریکا می خواند و در ماجرای کودتای این کشور نیز مخالفت خود را با تامین امنیت رهبر پیشین ترکیه به وسیله دولت آمریکا اعلام کرد. برخی خبر گزاری ها نیز از ارتباط فلین با دولت ترکیه خبر داده اند و اینکه برخی از عوامل این دولت در حال لابی کردن درمورد لوایحی است که بودجه وزارت خانه های دفاع و امور خارجه را تعیین می کند. هرچند گفته شده فلین هیچ ارتباط تجاری با دولت ترکیه ندارد و اظهارات عمومی او درباره مسائل خارجی و امنیت ملی کاملا متعلق به خود اوست .با این وجود خود فلین در روز انتخابات مقاله ای را درسایت هیل[2] منتشر و اذعان  کرد که ایالات متحده نباید "پناهگاه امنی"[3] برای فتح الله گولن فراهم کند زیرا دولت ترکیه او را به دست داشتن در کودتای نافرجام این کشور در تابستان گذشته متهم کرده است. فلین در ادامه این نکته را بیان کرده که آمریکا باید جهان را از زاویه ترکیه بنگرد و در ادامه گولن را با امام خمینی مقایسه کرده است.

هرچند خود فلین لابی گر نیست اما به گفته برخی خبرگزاری ها شرکت او با نام "گروه اطلاعاتی (جاسوسی) فلین"[4]در کنگره آمریکا به عنوان یک سازمان لابی گر به ثبت رسیده است. این شرکت علی الظاهر تنها یک عضو دارد که خود فلین است  و اینکه چند نفر در این شرکت فعالیت و یا با آن همکاری می کنند مشخص نیست. علیرغم انکار روابط این شرکت با دولت ترکیه به وسیله فلین، کامل اکیم [5] یکی از مشتریان این شرکت و یک تاجر ترک  اذعان کرده که یکی از شرکت های او به نام اینوو بی وی[6] " ده ها هزار دلار" برای تحلیل موضوعات جهانی به شرکت فلین پرداخت کرده است.

فلین و بهبود روابط آمریکا و روسیه

هرچند روابط مایکل فلین با دولت روسیه کاملا شفاف نیست اما تنها چند نمونه از فعالیت های او می تواند نشانگر رابطه نزدیک او با مقامات روسیه باشد البته کاملا مشخص است اکثر اعضای کابینه ترامپ از جمله فلین با بهبود روابط ایالات متحده و روسیه موافق هستند.  از مباحث جنجالی که در مورد رابطه فلین با دولت روسیه در رسانه های آمریکا مطرح شد حضور او در شبکه دولتی روسیه به نام آرتی است. او دلیل شرکت در برنامه سالگرد تاسیس شبکه آرتی روسیه و قرار گرفتن در کنار پوتین را صرفا فرصتی برای بهبود روابط آمریکا با روسیه اعلام کرد و ادعا کرد هیچ مبلغی را برای شرکت در این برنامه از سوی روس ها دریافت نکرده است.  فلین در مورد حضور خود در شبکه آر تی اینگونه توضیح داد که برای صحبت در مورد "اسلام افراطی" به این برنامه دعوت شده و در ادامه مباحث برنامه به موضوع سوریه هم پرداخته، فلین ضمن اشاره به اتفاقات فرانسه نقش ایران را منفی دانست و بخش هایی که روسیه از نظر فلین می تواند در آنها بازیگری کند را تشریح کرد. او به عبارت دیگر از روسیه خواست تا ایران را وادار به عقب نشینی از جنگ های نیابتی کند که سوریه یکی از آنها است.از نظر او با کنار رفتن ایران از این جنگ ها جامعه جهانی قادر به حل و فصل موضوع خواهد بود. او همچنین همکاری بیشتر واشنگتن با مسکو را در قبال مبارزه با داعش لازم می‌دانست. واضح و مبرهن است که حضور چنین فردی در یک برنامه تلویزیونی دولتی یک کشور کاملا مستقل و به دور از روابط سیاسی شکل گرفته باشد بلکه باید به عنوان اتفاق مهمی در تحلیل و پیش بینی روابط دو کشور مورد ارزیابی قرار گیرد.

فلین در زمان ریاست سازمان دیا اولین افسر آمریکایی بود که اجازه ورود به مرکز اطلاعات روسیه را دریافت کرد وحتی  برای کارکنان این سازمان کلاسی تخصصی با عنوان " رهبری" برگزار و مفصلا در مورد اینکه چگونه این جهان در حال از هم پاشیدگی است صحبت کرد.

مواضع ضد ایرانی فلین و خطرهای احتمالی برای ایران

اظهارات ضد ایرانی فلین بیشتر در چارچوب تفکرات ضد اسلامی او قابل بررسی است هرچند که پیش از دستیابی به پست مشاور امنیت ملی ایالات متحده اظهارات قابل توجه و ارزشمندی درباره ایران نداشته است. در سال 2012 که فلین هنوز اداره دیا را برعهده داشت درباره حمله ی شبه نظامیان به مقر دیپلماتیک آمریکا در  شهر بنغازی لیبی در همین سال،  از نقش ایران در این اتفاق سخن گفت و زیردستان خود در آژانس امنیت ملی را با این اظهار نظر حیرت زده کرد. او اثبات این مدعا را وظیفه کارکنان این سازمان دانست و تلویحا قصد داشت عواملی را که کاخ سفید برای این حمله معرفی کرده بود غلط جلوه دهد.

او که پیش از ریاست جمهوری ترامپ، یکی از اعضای تیم سیاست خارجی او بود در موضوعاتی مانند مذاکره دوباره بر سر برجام با ترامپ همراه بود. او پس از پیروزی ترامپ و جای گرفتن در سمت کنونی در اولین سخنرانی عمومی خود، اظهارات شدید الحنی را علیه ایران ابراز و اخیرا در واکنشی تند به آزمایش موشکی ایران و حمله حوثی ها به عربستان سعودی با لحنی شدیدا تحقیر آمیز ایران را تهدید کرد که آمریکا به آنها پاسخ خواهد داد. او این دو حرکت ایران را نشان دهنده " رفتار بی ثبات کننده ایران در منطقه خاورمیانه" خواند. او در این جلسه بار دیگر اوباما را به دلیل " عدم پاسخ دهی درست به فعالیت های خطرناک ایران مانند انتقال سلاح، حمایت از تروریسم، و نقض دیگر قوانین بین المللی" مورد انتقاد قرار داد. او در ادامه صحبت های خود به "انتقاد شدید ترامپ  از توافق ایران با دولت اوباما و سازمان ملل" و "ضعیف و بی اثر" بودن این توافق از نظر ترامپ اشاره کرد. فلین در ادامه صحبت های خود ایران را حامی اصلی تروریسم و رهبری ایران را عاملی تهدید کننده برای ایالات متحده و متحدانش توصیف کرد. این سخنرانی فلین علیه ایران با لحنی بسیار تحقیرآمیز انجام گرفت و فلین با اینگونه تعبیرها ایران را به شدت تهدید به برخورد جدی آمریکا کرده است.

 اظهار نظر های تند و توهین آمیز ترامپ و اعضای کابینه او مانند مایکل فلین باید زنگ خطری برای ایران در پیگیری مسائل خود در حوزه بین الملل باشد. به نظر می رسد با وجود افرادی چون فلین ایران باید منتظر رفتارها و احتمالا برخوردهای پراکنده غیر منطقی و خطرناک از سوی ایالات متحده باشد هرچند که در مواضع این کشور در قبال ایران هیچگاه تغییر جدی ایجاد نشده و تنها نمود های این مواضع متغیر بوده اند. با این وجود و با توجه به خصوصیات اخلاقی ترامپ مسئولین ایرانی باید با دقت بیشتری شرایط موجود را مدیریت کنند و اجازه ادامه این روند را ندهند چرا که ممکن است عدم مدیریت مناسب این جریان عواقب خطرناکی را برای ایران به دنبال داشته باشد. همزمان با اینگونه واکنش ها، بهبود احتمالی روابط ایالات متحده با ترکیه و روسیه نیز برای ایران در موضوع سوریه هزینه های زیادی را در پی داشته باشد خصوصا بهبود روابط آمریکا و روسیه و احتمال تشکیل مثلثی از این دو با اسرائیل، ایران را در سطح منطقه با هزینه های هنگفتی در موضوعات متعدد چون سوریه و فلسطین روبرو کند. 

ماجرای استعفای فلین

سرانجام مایکل فلین دوشنبه شب گذشته از سمت خود  استعفا داد. گفته می شود این اقدام او به دلیل  افشای تماس های غیر قانونی با سفیر روسیه در ایالات متحده و سخنان مشکوک او در این باره خطاب به دولت ترامپ بوده است.  استعفای او در میان فشارهای متعدد به دولت ترامپ برای اظهار نظرهای نادرست درمورد این کار فلین انجام گرفت. واشنگتن پست نیز در همان روز دوشنبه گزارشی را منتشر کرد که بر طبق آن دادگستری آمریکا ماه گذشته درباره توضیحات نادرست فلین درمورد روابط او با دیپلمات روس هشدار داد و اعلام کرد فلین احتمالا از طرف مسکو به باج دهی مجبور  شده باشد. او در نامه استعفای خود چنین گفته" از اینکه سهوا اطلاعات ناقصی را درباره تماس های تلفنی خود با سفیر روسیه در اختیار معاون اول و دیگران قرار داده‌ام صمیمانه از رئیس جمهور و معاون اول عذرخواهی می‌کنم." منابع مختلف از احتمال عزل او بوسیله ترامپ در آینده نزدیک خبر داده و گفته اند فلین ترجیح داده پیش از عزل شدن بوسیله ترامپ، خود استعفا دهد.

هرچند استعفای فلین بسیاری را غافلگیر کرد اما بدون شک حذف او از این سمت، تغییرات شدیدی را در مواضع دولت ترامپ در قبال روسیه ایجاد نخواهد کرد. البته با توجه به جایگاه مشاور امنیت ملی در دولت ایالات متحده باید گفت  فردی که جایگزین فلین می‌شود می‌تواند در این زمینه بسیار موثر عمل کند.

  

گروه تخصصی ایالات متحده  آمریکا
فاطمه رضایی (کارشناس گروه تخصصی ایالات متحده  آمریکا)

اسفند ماه 1395[1] Act for America

[2] The Hill

[3] A Safe Haven

[4] Flynn Intel Group

[5] Kamil Ekim

[6] Inovo BV

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
 
 

 پاسخ به معرفی و تحلیل شخصیت مایکل فلی...

سلام کتاب ژنرال فلین توسط انتشارات فروزان ترجمه و منتشر شده لطفا اطلاع رسانی کنید
http://opac.nlai.ir/opac-prod/search/ ... tKeyValue2=sortkey_author

مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

کارنامه یکساله نظامی ترامپ و مواضع احزاب سیاسی

۱۳۹۷/۲/۲۴

کارنامه یکساله اقتصادی ترامپ و مواضع احزاب سیاسی

۱۳۹۷/۲/۲۳

کارنامه یکساله اجتماعی ترامپ و مواضع احزاب سیاسی

۱۳۹۷/۱/۲۶

عوامل موثر بر تصمیمات کاربردی سیاست خارجی امریکا و تاثیرات آن بر منافع جمهوری اسلامی ایران: احتمالات ایجاد شبکه جاسوسان خصوصی

۱۳۹۷/۱/۲۰

قراردادهای فروش تسلیحات به کشورهای جنوب شرق آسیا

۱۳۹۷/۱/۱۹

نقش جارد کوشنر در سیاست خارجی آمریکا در خاورمیانه

۱۳۹۷/۱/۱۹

همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق: لابی کردها در آمریکا، سناریوهای آینده و جمهوری اسلامی ایران

۱۳۹۷/۱/۸

ابرقدرتی زیر سایۀ ترس از روسیه

۱۳۹۶/۱۲/۸

سند راهبرد امنیت ملی ایالات متحده آمریکا و مهار فدراسیون روسیه

۱۳۹۶/۱۲/۲

سیاست انرژی دونالد ترامپ؛ پیامدهای جهانی و تبعات آن برای ایران (بخش دوم)

۱۳۹۶/۸/۱۶

حملات صوتی به دیپلمات‌های آمریکایی در کوبا

۱۳۹۶/۸/۱۶

سیاست انرژی دونالد ترامپ؛ پیامدهای جهانی و تبعات آن برای ایران (بخش نخست)

۱۳۹۶/۸/۷

استراتژی جدید دونالد ترامپ در خصوص ایران؛ نواخت طبل جنگ

۱۳۹۶/۸/۲

ترامپ، سازمان ملل؛ هیاهو برای هیچ

۱۳۹۶/۷/۴

ایالات متحده آمریکا، موضوع هسته‌ای کره شمالی و برجام

۱۳۹۶/۶/۲۸

تحلیل روند اسناد امنیت ملی ایالات‌متحده امریکا از آغاز تا کنون (2015-1987)

۱۳۹۶/۵/۲۱

تشکیل تیم مورد اعتماد ترامپ در مورد موافقت نامه هسته ای ایران

۱۳۹۶/۵/۱

بیم و امید ترامپ از گسترش روابط با روسیه

۱۳۹۶/۴/۲۷

مدل‌سازی دکترین سیاست خارجی دونالد ترامپ

۱۳۹۶/۴/۱۳

چشم‌انداز روابط آمریکا و چین در مواجهه با تهدید کره شمالی

۱۳۹۶/۳/۳۱

مهار و بازداشتن ایران پس ازتوافق هسته ای:مرکزمطالعات بین الملل و راهبردی (CSIS) مارس 2017 مصادف با فروردین ماه 96

۱۳۹۶/۳/۳

ارزیابی سیاست خارجی 14 هفته ای ترامپ

۱۳۹۶/۲/۱۲

حمله موشکی آمریکا به سوریه: پارادوکس سیاست‌های اعلامی و اعمالی

۱۳۹۶/۲/۱۰

بررسی تیم سیاست خارجی و امنیتی ترامپ

۱۳۹۶/۲/۹

معرفی و تحلیل شخصیت مایکل فلین مشاور امنیت ملی سابق ایالات متحده در دولت ترامپ

۱۳۹۵/۱۲/۷

راهبردهای احتمالی دولت ترامپ در سوریه و تاثیرات آن بر منافع جمهوری اسلامی ایران

۱۳۹۵/۱۲/۳

دکترین ترامپ و تیم مشاوران سیاست خارجی او

۱۳۹۵/۱۰/۱۳

جایگاه معاونت ریاست جمهوری در ساختار سیاسی امریکا

۱۳۹۵/۱۰/۷

انتخابات 2016 ریاست جمهوری امریکا؛ معرفی چهره های کلیدی تیم سیاست خارجی هیلاری کلینتون

۱۳۹۵/۹/۱۵

چرایی تفاوت بین خوانش کاخ سفید و کنگره از متن گزارش 28 صفحه‌ای

۱۳۹۵/۷/۷

اختلافات میان امریکا و عربستان؛ تاکتیکی یا راهبردی؟

۱۳۹۵/۵/۱۹

انتخابات 2016ریاست جمهوری امریکا؛ تحلیلی بر آخرین وضعیت انتخابات و بررسی موضع گیری نامزدها نسبت به خاورمیانه و بالاخص ایران

۱۳۹۵/۵/۶

بررسی روابط تسلیحاتی ایالات متحده آمریکا و عربستان سعودی؛با نگاهی به شرکت‌های برتر نظامی جهان

۱۳۹۵/۴/۱۹

آمریـکا؛ سیـاست چرخش به شرق آسیـا و تاثیر آن بر خاورمیانه

۱۳۹۵/۴/۱۴

سرگردانی ناتو در سوریه

۱۳۹۴/۱۲/۲

انتخابات 2016 ریاست جمهوری امریکا؛موضع گیـری نامزدها نسبت به توافق هستـه ای ایـران

۱۳۹۴/۱۰/۱۹

تأثیر تحولات شرق اروپا بر راهبرد چرخش به شرق امریکا: تهدید اصلی چین یا روسیه؟

۱۳۹۴/۹/۲۸

انتخابات 2016 ریاست جمهوری امریکا؛مروری بر فرآیند انتخابات و معرفی کاندیداهای این دوره

۱۳۹۴/۸/۱۳

بررسی گزارش دیلی بیست از تامین اینترنت ایران بوسیله یک شرکت آمریکایی وابسته به سیا

۱۳۹۴/۸/۱۲

بررسی محبوبیت جهانی ایران از دیدگاه مرکز تحقیقاتی پیو

۱۳۹۴/۴/۲۱

مقامات اسرائیل: به تعویق افتادن توافق هسته ای با ایران بهتر از به نتیجه رسیدن آن است

۱۳۹۴/۳/۲۰

همایش مبارزه با خشونت گرایی افراطی در کاخ سفید

۱۳۹۴/۲/۲۸

آمریکا و خاورمیانه

۱۳۹۴/۲/۲۲

روابط آمریکا-کوبا؛ اهمیت آن در حرکت به سمت کاهش تنش در روابط ایالات متحده آمریکا و جمهوری اسلامی ایران

۱۳۹۴/۲/۲۲