ایران - یوریکا

موسسه ایرانی مطالعات اروپا و امریکا

گزارش تحلیلی > ایالات متحده آمریکا > همایش مبارزه با خشونت گرایی افراطی در کاخ سفید

همایش مبارزه با خشونت گرایی افراطی در کاخ سفید

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۲/۲۸ تعداد بازدید: 920

" در طول تاریخ، گروههای تروریستی در داخل و خارج از کشور، نئو نازی و ضد یهود خطری جهت امنیت کشور و شهروندان بوده­اند. جدیدترین آن، القاعده و سازمانهای وابسته به آن اند. همچنین خطر عضو شدن جوانان و خانواده های مسلمان به عضویت در گروه­های تروریستی وجود دارد. "[1] این جمله های آغازین سند مبارزه با خشونت گرایی افراطی است که در سال 2011 توسط رئیس جمهور آمریکا منتشر شد. اما در سال 2014، شاهد برگزاری همایشی در همین راستا تحت عنوان "همایش مبارزه با خشونت گرایی افراطی" توسط کاخ سفید هستیم.

 این همایش در بازه 17الی 19 فوریه سال جاری میلادی ، مقارن با 28 الی 30 بهمن ماه سال 93 شمسی و در 3 روز متوالی به میزبانی کاخ سفید برگزار گردید. به نقل از سایت رسمی کاخ سفید این همایش سه روزه به منظور برجسته نمودن تلاشهای داخلی و بین المللی به منظور جلوگیری از فعالیت نیروهای افراط‌گرا و حامیان آنان در جذب نیرو و اعمال خشونت‌آمیز بر روی افراد و گروه‌های داخل و خارج از ایالات متحده آمریکا، برگزار گردید.[2] دولت کانادا نیز به عنوان یکی از متحدین اصلی نظامی ایالات متحده آمریکا، در گزارش ضد تروریست خود در سال 2014 به این موضوع و مساله عضو شدن کانادایی‌ها در گروه‌های تروریستی اشاره کرده است.

  به نقل از برخی منابع، ریشه‌های این نشست را می­توان در سال 2001 میلادی جستجو نمود که طی آن جورج بوش، رئیس جمهور وقت آمریکا، در اولین حضور عمومی خود پس از حمله یازدهم سپتامبر به مرکز اسلامی واشنگتن دی سی می­رود تا به مسلمانان آمریکا اطمینان دهد که آمریکا در پی جنگ علیه اسلام نیست و تنها با آن دسته از مسلمانانی که با استفاده از برخی از آیات خاص قرآن به توجیه اعمال خشونت‌آمیز خود می­پردازند، مبارزه می­نماید.[3] مشابه این جملات نیز توسط اوباما بیان شد که آمریکا حساب این گروه‌های تروریستی را از اسلام جدا کرده است.

از سوی دیگر طبق آنچه سایت رسمی کاخ سفید اعلام می‌­نماید، برگزاری این نشست بر اساس استراتژی اعلام شده از سوی کاخ سفید در آگوست 2011 است که بر تقویت همراهان و همکاران محلی به منظور جلوگیری از افراط‌گرایی در آمریکا به­عنوان اولین استراتژی ملی مقابله با افراط‌گرایی در داخل[4] تاکید می­نماید.

در روز چهارشنبه 18 فوریه، دومین روز نشست با سخنرانی اوباما آغاز گشت. در جلسات با تمرکز بر روی موضوعات داخلی، به بررسی و معرفی برنامه‌های پیگیری شده در سه شهر مهم آمریکا شامل بوستون، لس آنجلس و مینآپولیس پرداخته شد که طی آن نمایندگان حاضر از سوی این شهرها به بیان تجربیات خود به عنوان نمونه‌های موفق در زمینه مبارزه با فعالیتهای جذب نیرو از سوی گروههای افراطی در این شهرها پرداختند.

در روز سوم برگزاری نیز، جلسات نشست بیشتر به سمت حیطه جهانی سوق یافته و بر روی تلاش‌های بین المللی در زمینه شناسایی و توقف تروریست‌های خارجی متمرکز گردید. از این رو شاهد هستیم مهمانانی همچون شهردار شهر پاریس[5]، که یک ماه قبل از برگزاری این نشست مورد حملات تروریستی قرار گرفته بود، به همراه شهردارانی از بلژیک و مراکش در نشست شرکت نموده بودند.

اوباما در سخنرانی روز 18 فوریه خود بر این موضوع تاکید نمود که او از اصطلاح "افراط‌گرایی اسلامی" استفاده نمی­کند زیرا معتقد است باعث دامن زدن به عقیده اشتباه جنگ میان غرب و اسلام می­شود که خود به جذب بیشتر افراد (مسلمانان) به گروه های تروریستی می شود. از این رو تاکید می­نماید که هیچ مذهبی در ماهیت خود مسئول تروریست نیست و این افراد هستند که مسئول خشونت و اقدامات تروریستی اند.[6]

آنچه از این جلسات برداشت شد این بود که جلسات در سه سطح سران هیات‌های اعزامی[7]، وزرای امور خارجه و مجمع عمومی برگزار گردیدند.

در نشست برگزار شده در سطح وزرای این همایش، وزرایی از بیش از 60 کشور جهان، نماینده سیاست خارجی اتحادیه اروپا و قائم مقام کمیسیون اتحادیه اروپا، دبیر کل سازمان ملل، دبیر کل شورای اتحادیه اروپا، اتحادیه کشورهای عربی، سازمان دولت‌های (قاره) آمریکا، سازمان همکاری اسلامی، سازمان امنیت و همکاری اروپا، کمیسیونر اتحادیه صلح و امنیت افریقا و نمایندگانی از جامعه مدنی، بخش‌های خصوصی و گروه‌های مردم نهاد به واشنگتن آمدند تا درباره طیف وسیعی از چالش های پیش روی ملت‌ها در مبارزه با افراط‌گرایی به بحث و تبادل نظر بنشینند.

در بیانیه این نشست ضمن محکوم نمودن کلیه عملیات تروریستی در افغانستان، دانمارک، فرانسه، لیبی و... تا سوریه و عراق، بر لزوم حل بحران‌ها و جلوگیری از بوجود آمدن تعارضات جدید که زمینه را برای حرکت‌های تروریستی آماده می­کند تاکید کردند. همچنین تاکید نمودند که اصطلاح خشونت گرایی افراطی همچون اصطلاح تروریسم، نباید به همراه نام هیچ مذهب، ملیت، تمدن و اقلیت‌های قومی آورده شود. [8]

 

اتفاقات و افراد حاضر[9]

از جمله اتفاقات این همایش که بازتاب محدودی در رسانه ها داشت، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. ملاقات و برگزاری نشست خبری وزیر امور خارجه آمریکا با همتای مصری اش شکری[10]؛
 2. سخنرانی سوزان رایس؛
 3. سخنرانی دادستان کل آمریکا، اریک هولدر[11]؛
 4. ملاقات وزیر امور خارجه آمریکا با همتای بنگلادشی اش، علی[12]؛
 5. ملاقات وزیر امور خارجه آمریکا با دبیر کل سازمان ملل، بان کی مون[13] ، وزیر امور خارجه مصر شکری و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا موگرینی[14]؛
 6. ملاقات معاون وزیر بلینکن[15] و دستیار وزیر توماس گرینفیلد[16] با وزیر امور خارجه چاد آقای فکی[17]، وزیر امور خارجه کامرون، پیر بونجو[18] و وزیر امور خارجه نیجریه والی[19] و بازوم[20]وزیر کشور نیجریه؛
 7. ملاقات و نشست خبری کری با وزیر کشور پاکستان، ناصر علی[21] خان؛
 8. ملاقات کری با وزیر امور خارجه لیبی، دایری[22]؛
 9. ملاقات و نشست خبری کری با دبیر کل اتحادیه عرب، الارابی[23]؛
 10. ملاقات کری با سفیر دانمارک، ناکسو جنسن[24] و وزیر امور خارجه دانمارک، لیدگارد[25]؛
 11. ملاقات بلینکن با معاون وزیر امور خارجه عربستان سعودی، پرنس عبدل العزیز بن عبدا.. السعود و سفیر عربستان، الجبیر[26]؛
 12. ملاقات بلینکن و دستیار وزیر، بیسوال[27] با وزیر امور خارجه هند، جیشانکار[28]؛
 13. سخنرانی معاون رئیس یو. اس. اید[29] در دور دوم این همایش؛
 14. سخنرانی دبیر کل شورای اتحادیه اروپا، جگلند[30]؛
 15. سخنرانی رئیس مرکز ملی مبارزه با تروریسم در آمریکا، راسموسن[31] در دور اول جلسات؛
 16. سخنرانی وزیر امور خارجه اردن، جوده[32] در این همایش؛
 17. سخنرانی وزیر کشور فرانسه، کزنو[33]؛
 18. سخنرانی آقای بان کی مون؛
 19. سخنرانی معاون وزیر امور خارجه آمریکا در بخش امنیت شهروندان، دموکراسی و حقوق بشر، سارا سیول[34]؛
 20. سخنرانی دکتر انور محمد گارگاش[35]، وزیر امور خارجه امارات متحده عربی؛
 1. سخنرانی وزیر کشور بریتانیا، ترسا می[36]؛
 1. سخنرانی پیتیر نومن[37]، استاد مطالعات امنیتی در دپارتمان جنگ دانشگاه کینگز کالج لندن[38]؛
 2. سخنرانی توماس گرینفیلد[39]، دستیار روابط خارجی وزارت امور خارجه.؛
 3. سخنرانی مشاور امنیت ملی اوباما، لیسا موناکو[40]؛

همچنین افراد دیگری نیز علاوه بر کسانی که ذکر شدند حضور داشتند که برخی از آنها عبارتند از:

فرستاده جمهوری چک، سفیر هلند، دکلرک[41]، آقای جو بایدن، مسئول سرویس امنیتی روسیه، آقای الکساندر بورتنیکو[42] و نهایتا اسماعیل چرگویی[43] کمیسیونر صلح و امنیت در اتحادیه آفریقا.

از نکات قابل بیان نیز عدم حضور لبنان بود. لبنان که به این همایش دعوت شده بود، ضمن پوزش از عدم حضور خود، اعلام کرد که با کمیته های تخصصی ای که در این همایش تشکیل می شود همکاری خواهد کرد اما در صورتیکه اسرائیل در میان آنها نباشد.[44]

 

جمع بندی

به نظر نگارندگان، این همایش اهداف ذیل را دنبال می کرد:

 1. جبران عدم حضور پررنگ آمریکا در راهپیمایی علیه تروریست در پاریس و پس از ماجرای چارلی ابدو؛
 2. تلاش در جهت پررنگ کردن نقش "رهبری[45]" آمریکا که مکررا در سند استراتژی امنیت ملی بر این واژه تاکید کرده‌اند؛  
 3. یافتن راه‌هایی غیر از گزینه نظامی و استفاده از جنگ نرم علیه خشونت. در واقع آمریکا در تلاش است تا گروه‌ها و جوامعی که ممکن است به عنوان بزرگترین تهدیدش شناخته شوند را جذب خود کند که این موضوع شامل مسلمانان آمریکا نیز قطعا خواهد شد. این کاملا در راستای استفاده از "قدرت هوشمند" می‌باشد که دقیقا همان چیزی است که مدت‌ها است دولت اوباما آن را سر لوحه خود قرار داده است.
 4. تقویت ائتلاف سازی و افزایش عمق روابط با متحدین. این امر نیز کاملا در راستای آن چیزی است که در سند استراتژی امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا اعلام کرده است.

اما آنچه جای تامل دارد این است که آیا حمایت از دیکتاتورهای عرب که خود حامی خشونت و تروریست در منطقه هستند، در تضاد با برگزاری چنین همایش هایی نیست؟ آیا آمریکا خود شکل دهنده بزرگترین گروه‌های تروریستی و از طرفی دیگر، بزرگترین ائتلاف ضد تروریست در جهان نیست؟ و اینکه چرا این همایش که با حضور 60 کشور و جهت تصمیم گیری پیرامون مبارزه در سطح جهان برگزار شد، پوشش خبری نشد؟!

پاسخ سوالات بالا به همراه حمله آمریکا به عراق و افغانستان و اخیرا سوریه، منجر به بی اعتمادی و کم شدن محبوبیت آمریکا در میان مسلمانان شده است. این همایش که هنوز اطلاعات چندانی از آن در دست نیست، قطعا به دنبال راههایی برای کسب مجدد این محبوبیت در میان مسلمانان خواهد بود.

 

طه اکرمی - زهرا امیری  1393/12/17[1] Empowering local partners to prevent violent extremism in the United States”, August 2011

[3] http://thehill.com/blogs/congress-blo ... mit-on-countering-violent

 

[4] 'Empowering Local Partners to Prevent Violent Extremism in the United States,' the first national strategy to prevent violent extremism domestically."

 

[5] Anne Hidalgo

[6] http://www.usatoday.com/story/news/na ... xtremism-speech/23631625/

 

[7] Heads of Delegation

[8]http://www.state.gov/j/ct/cvesummit/releases/237673.htm

[9]  لازم به ذکر است که بنا به اعلام کاخ سفید لیست افراد اعلام نشده است و اسامی با توجه به رصد کارشناسان به دست آمده است. بنابراین این لیست قطعا کامل نیست.

[10] Shoukry

[11] Eric Holder

[12] Ali

[13] Ban Ki-moon

[14] Mogherini

[15] Blinken

[16] Thomas - Greenfield

[17] Faki

[18] Pierre Mbonjo

[19]Wali

[20] Bazoum

[21] Nisar Ali Khan

[22] Dayri

[23] Elaraby

[24] Takso- Jensen

[25] Lidegaard

[26] Al-Jubeir

[27] Biswal

[28] Jaishnkar

[29] USAID

[30] Jagland

[31] Rasmuss

[32] Judeh

[33] Cazeneuve

[34] Sarah Sewall

[35] Dr. Anwar Mohammed Gargash

[36] Theresa May

[37] Peter Neumann

[38] King’s College London

[39] Linda Thomas-Greenfield

[40] Lisa Monaco

[41] De Klerk

[42] Alexander Bortnikov

[43] Smail Chergui

[44]http://www.al-monitor.com/pulse/originals/2015/02/lebanon-boycott-washington-islamic-state-coalition-meeting.html

[45] Leadership

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
 
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

کارنامه یکساله نظامی ترامپ و مواضع احزاب سیاسی

۱۳۹۷/۲/۲۴

کارنامه یکساله اقتصادی ترامپ و مواضع احزاب سیاسی

۱۳۹۷/۲/۲۳

کارنامه یکساله اجتماعی ترامپ و مواضع احزاب سیاسی

۱۳۹۷/۱/۲۶

عوامل موثر بر تصمیمات کاربردی سیاست خارجی امریکا و تاثیرات آن بر منافع جمهوری اسلامی ایران: احتمالات ایجاد شبکه جاسوسان خصوصی

۱۳۹۷/۱/۲۰

قراردادهای فروش تسلیحات به کشورهای جنوب شرق آسیا

۱۳۹۷/۱/۱۹

نقش جارد کوشنر در سیاست خارجی آمریکا در خاورمیانه

۱۳۹۷/۱/۱۹

همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق: لابی کردها در آمریکا، سناریوهای آینده و جمهوری اسلامی ایران

۱۳۹۷/۱/۸

ابرقدرتی زیر سایۀ ترس از روسیه

۱۳۹۶/۱۲/۸

سند راهبرد امنیت ملی ایالات متحده آمریکا و مهار فدراسیون روسیه

۱۳۹۶/۱۲/۲

سیاست انرژی دونالد ترامپ؛ پیامدهای جهانی و تبعات آن برای ایران (بخش دوم)

۱۳۹۶/۸/۱۶

حملات صوتی به دیپلمات‌های آمریکایی در کوبا

۱۳۹۶/۸/۱۶

سیاست انرژی دونالد ترامپ؛ پیامدهای جهانی و تبعات آن برای ایران (بخش نخست)

۱۳۹۶/۸/۷

استراتژی جدید دونالد ترامپ در خصوص ایران؛ نواخت طبل جنگ

۱۳۹۶/۸/۲

ترامپ، سازمان ملل؛ هیاهو برای هیچ

۱۳۹۶/۷/۴

ایالات متحده آمریکا، موضوع هسته‌ای کره شمالی و برجام

۱۳۹۶/۶/۲۸

تحلیل روند اسناد امنیت ملی ایالات‌متحده امریکا از آغاز تا کنون (2015-1987)

۱۳۹۶/۵/۲۱

تشکیل تیم مورد اعتماد ترامپ در مورد موافقت نامه هسته ای ایران

۱۳۹۶/۵/۱

بیم و امید ترامپ از گسترش روابط با روسیه

۱۳۹۶/۴/۲۷

مدل‌سازی دکترین سیاست خارجی دونالد ترامپ

۱۳۹۶/۴/۱۳

چشم‌انداز روابط آمریکا و چین در مواجهه با تهدید کره شمالی

۱۳۹۶/۳/۳۱

مهار و بازداشتن ایران پس ازتوافق هسته ای:مرکزمطالعات بین الملل و راهبردی (CSIS) مارس 2017 مصادف با فروردین ماه 96

۱۳۹۶/۳/۳

ارزیابی سیاست خارجی 14 هفته ای ترامپ

۱۳۹۶/۲/۱۲

حمله موشکی آمریکا به سوریه: پارادوکس سیاست‌های اعلامی و اعمالی

۱۳۹۶/۲/۱۰

بررسی تیم سیاست خارجی و امنیتی ترامپ

۱۳۹۶/۲/۹

معرفی و تحلیل شخصیت مایکل فلین مشاور امنیت ملی سابق ایالات متحده در دولت ترامپ

۱۳۹۵/۱۲/۷

راهبردهای احتمالی دولت ترامپ در سوریه و تاثیرات آن بر منافع جمهوری اسلامی ایران

۱۳۹۵/۱۲/۳

دکترین ترامپ و تیم مشاوران سیاست خارجی او

۱۳۹۵/۱۰/۱۳

جایگاه معاونت ریاست جمهوری در ساختار سیاسی امریکا

۱۳۹۵/۱۰/۷

انتخابات 2016 ریاست جمهوری امریکا؛ معرفی چهره های کلیدی تیم سیاست خارجی هیلاری کلینتون

۱۳۹۵/۹/۱۵

چرایی تفاوت بین خوانش کاخ سفید و کنگره از متن گزارش 28 صفحه‌ای

۱۳۹۵/۷/۷

اختلافات میان امریکا و عربستان؛ تاکتیکی یا راهبردی؟

۱۳۹۵/۵/۱۹

انتخابات 2016ریاست جمهوری امریکا؛ تحلیلی بر آخرین وضعیت انتخابات و بررسی موضع گیری نامزدها نسبت به خاورمیانه و بالاخص ایران

۱۳۹۵/۵/۶

بررسی روابط تسلیحاتی ایالات متحده آمریکا و عربستان سعودی؛با نگاهی به شرکت‌های برتر نظامی جهان

۱۳۹۵/۴/۱۹

آمریـکا؛ سیـاست چرخش به شرق آسیـا و تاثیر آن بر خاورمیانه

۱۳۹۵/۴/۱۴

سرگردانی ناتو در سوریه

۱۳۹۴/۱۲/۲

انتخابات 2016 ریاست جمهوری امریکا؛موضع گیـری نامزدها نسبت به توافق هستـه ای ایـران

۱۳۹۴/۱۰/۱۹

تأثیر تحولات شرق اروپا بر راهبرد چرخش به شرق امریکا: تهدید اصلی چین یا روسیه؟

۱۳۹۴/۹/۲۸

انتخابات 2016 ریاست جمهوری امریکا؛مروری بر فرآیند انتخابات و معرفی کاندیداهای این دوره

۱۳۹۴/۸/۱۳

بررسی گزارش دیلی بیست از تامین اینترنت ایران بوسیله یک شرکت آمریکایی وابسته به سیا

۱۳۹۴/۸/۱۲

بررسی محبوبیت جهانی ایران از دیدگاه مرکز تحقیقاتی پیو

۱۳۹۴/۴/۲۱

مقامات اسرائیل: به تعویق افتادن توافق هسته ای با ایران بهتر از به نتیجه رسیدن آن است

۱۳۹۴/۳/۲۰

همایش مبارزه با خشونت گرایی افراطی در کاخ سفید

۱۳۹۴/۲/۲۸

آمریکا و خاورمیانه

۱۳۹۴/۲/۲۲

روابط آمریکا-کوبا؛ اهمیت آن در حرکت به سمت کاهش تنش در روابط ایالات متحده آمریکا و جمهوری اسلامی ایران

۱۳۹۴/۲/۲۲