ایران - یوریکا

موسسه ایرانی مطالعات اروپا و امریکا

نوشتار دیگران > آلمان > سه کشور نروژ، سوئیس و سوئد باثبات‌تر از آلمان

سه کشور نروژ، سوئیس و سوئد باثبات‌تر از آلمان

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۱۱/۲۳ تعداد بازدید: 673

انتخاب ترامپ به‌عنوان رئیس‌جمهور آمریکا، خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، بحران پناهجویان و قدرت گرفتن ملی‌گرایان باعث شده‌اند که جهان غرب بی‌ثبات‌تر و ناامن‌تر از گذشته شود.بر اساس نقشه خطرخیزی جهان که از سوی مؤسسه «مشاور ریسک و کارگزار بین‌المللی بیمه مارش» ارائه شده، خطرات سیاسی زیادی برای سال 2017 پیش‌بینی شده است که آلمان نیز از محدوده این خطرات در امان نخواهد بود و تنها دو کشور شمالی اروپا و یک کشور دامنه آلپ کاملا امن و باثبات خواهند ماند.

بنا بر نظر مؤسسه مارش، سال گذشته دو رویداد غیر‌منتظره جهان را به شدت تکان داد، انتخاب دونالد ترامپ به‌عنوان رئيس‌جمهور آمریکا و تصمیم بریتانیا مبنی بر خروج از اتحادیه اروپا. این مؤسسه که برای هر دو رویداد از واژه «شوک» استفاده می‌کند، معتقد است، هر دو واقعه در حوادث سیاسی جهان در سال‌های آینده تأثیر به‌سزایی خواهند داشت.

مارش همچنین با اشاره به قدرت گرفتن «ملی‌گرایان و مخالف طبقه حاکم» در سرتاسر جهان به‌واسطه افزایش موج مهاجرت، رشد تروریسم و بحران مالی جهانی، کشورهای آلمان، فرانسه و ایتالیا را نیز در معرض این تهدید ‌دانسته و بر این باور است که «گرایشات ناسیونالیستی و رویکردهای حمایتی از تولید داخل» می‌تواند آسیب سختی به بدنه تجارت جهانی وارد کند.

آلمان در آستانه دوران بی‌ثباتی سیاسی

به گفته مؤسسه مارش، جمهوری فدرال آلمان به‌ویژه با توجه به انتخابات پارلمانی پیش‌روی این کشور، در آستانه دوران بی‌ثباتی ‌سیاسی قرار دارد. همچنین بحران پناهجویان در آلمان باعث افزایش تنش‌های اجتماعی در این کشور شده است و مشخص نیست که آیا پس از انتخابات، مجددا دولت ائتلافی بزرگ تشکیل خواهد شد یا اینکه به حزب سومی برای تشکیل دولت نیاز خواهد بود. با این حال به باور مؤسسه مارش، آلمان سال‌ها «سمبل ثبات اروپا» باقی خواهد ماند. به نظر این مؤسسه، جمهوری فدرال آلمان با وجود بحران مهاجرت و حزب راست-افراطی «بدیل برای آلمان» (AfD)، نسبت به سال گذشته تغییر چندانی نکرده است و این کشور از نظر ثبات و امنیت در رتبه‌بندی مشابه سال قبل قرار دارد.

مؤسسه مارش سه کشور نروژ، سوئد و سوئیس را باثبات‌تر از آلمان ارزیابی کرده است. بر این اساس، حزب محافظه‌کار نروژ در سپتامبر سال جاری مجددا با حمایت حزب پیش‍رو، دولت اقلیت این کشور را تشکیل خواهد داد. وجه تمایز این کشور از سایر کشورها، سابقه طولانی نروژ در داشتن دولت‎های باثبات است که البته می‌توان اختلاف طبقاتی پایین، نهادهای شفاف و نظام تأمین اجتماعی قوی را نیز به آن افزود.

در سوئد، دولت سوسیال دموکرات در خصوص پناهجویان مجبور به تجدیدنظر شد و سیاست کنترل‌مرزی را جایگزین سیاست آغوش باز کرد. با این وجود وضعیت سیاسی در این کشور پایدار و باثبات است و تنها مسئله‌ای که می‌تواند تشکیل دولت را در آینده اندکی با مشکل روبرو کند، ورود دموکرات‌هاست که مخالف پذیرش پناهجویان در این کشور هستند.

مؤسسه مارش وجود «یک اجماع سیاسی گسترده‌» در سوئیس را بیش از هرچیز دیگری، دلیل امنیت و ثبات این کشور می‌داند. بر این اساس، سوئیس امن‌ترین و باثبات‌ترین کشور جهان است، کشوری که در آن، همه‌پرسی‌ها مشارکت بالای شهروندان را به دنبال دارند، دولت می‌تواند مستقل از سازمان‌های بین‌المللی به‌طور آزاد عمل کند و هیچ مناقشه و درگیری‌ای با کشورهای همسایه خود ندارد.

مؤسسه مارش، ناامن‌ترین کشورها را سوریه، سودان، جمهوری آفریقای مرکزی و یمن می‌داند، کشورهایی که سال‌هاست درگیر جنگ‌های داخلی هستند. این مؤسسه همچنین با اشاره به درگیری‌ها و مناقشات در دریای چین‌جنوبی و سیاست‌های اخیر روسیه (همچون حضور نظامی این کشور در سوریه)، نسبت به شدت یافتن رقابت بین قدرت‌های جهانی در سال 2017 ابراز نگرانی می‌کند. مارش همچنین، این موضوع را که ترامپ نسبت به باراک اوباما، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا، سیاست خارجی «تهاجمی‌تری» را در پیش خواهد گرفت، کاملا مشخص و بارز می‌داند و بر این باور است که این موضوع می‌تواند به بی‌ثباتی‌ و ناامنی‌ بیشتری در جهان منجر شود./1

   

ولت/ اِن24   8 فوریه 2017

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
 
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

مصاحبه مهم فولکر پرتس رییس اندیشکده مهم آلمانی در باره مسائل سوریه

۱۳۹۶/۲/۱۰

شواهدی در ردّ ادعاهای غرب و کاربرد سلاح‌های شیمیایی در سوریه و دیدگاه کارشناس آلمانی

۱۳۹۶/۱/۲۱

رکورد رشد اقتصادی آلمان

۱۳۹۵/۱۲/۸

سه کشور نروژ، سوئیس و سوئد باثبات‌تر از آلمان

۱۳۹۵/۱۱/۲۳

عدم نیاز آلمان به سلاح هسته ای

۱۳۹۵/۹/۲۴

شکست اطلاعاتی آمریکا در بحران‌های اخیر آلمان

۱۳۹۵/۸/۱۱

آلمان : منافع غرب در بقای داعش

۱۳۹۵/۸/۱

تهاجم تسلیحاتی غرب

۱۳۹۵/۴/۲۰

رایزنی‌های تهران و برلین درباره تحولات منطقه

۱۳۹۵/۳/۲۶

رقابت فشرده برای تجارت با ایران

۱۳۹۵/۳/۴

فساد مالیاتی در کلیسای کاتولیک آلمان

۱۳۹۴/۹/۲۵

دلایل مداخله نظامی آلمان در سوریه: از سیاست داخلی تا سیاست خارجی

۱۳۹۴/۹/۲۵

آلمان، فرماندهی که فرمان‌بردار شد

۱۳۹۴/۹/۱۸

آیا دوره طلایی مرکل به پایان رسیده است؟

۱۳۹۴/۸/۳۰

حمایت نظامی روسیه از سوریه و موضع‌گیری آلمان

۱۳۹۴/۸/۱۹

بحران پناهندگان و تغییر رفتار ناگهانی خانم صدراعظم

۱۳۹۴/۶/۲۶

اتحادیه اروپا از نگاه مردم و احزاب آلمان

۱۳۹۴/۶/۳

تغییرات جمعیتی آلمان در 85 سال آینده

۱۳۹۴/۵/۱۴

ارزیابی دویچه بانک از تاثیر توافقنامه هسته‌ای بر اقتصاد آلمان

۱۳۹۴/۵/۱۰

اهمیت نقش آلمان در مذاکرات هسته‌ای با ایران

۱۳۹۴/۴/۲۵

دیدگاه مردم و احزاب آلمان در خصوص پوشش خبری بحران اکراین در رسانه‌های این کشور

۱۳۹۴/۲/۲۲

توهین به ادیان یا آزادی عقیده؟

۱۳۹۴/۲/۱۴

دیدگاه مردم و احزاب آلمان نسبت به برخورد دولت این کشور با "داعش"

۱۳۹۴/۲/۸

سفرهای دو جانبه مقامات ایرانی و آلمانی از سال 2000 تا 2011

۱۳۹۴/۱/۱۵