ایران - یوریکا

موسسه ایرانی مطالعات اروپا و امریکا

گزارش تحلیلی > آلمان > روایتی دیگر از همکاری جاسوسی آلمان و آمریکا

روایتی دیگر از همکاری جاسوسی آلمان و آمریکا

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۲/۲۷ تعداد بازدید: 1146

اختصاصی ایران-یوریکا


در اردیبهشت ماه سال جاری با انتشار گزارشی از سازمان امنیت و اطلاعات آلمان (BND) در رسانه‌های عمومی، این ادعا مطرح شده است که آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) به منظور جاسوسی از مقامات فرانسوی در وزارت خارجه این کشور، کاخ الیزه و کمسیون اتحادیه اروپا، از مرکز شنود سازمان امنیت و اطلاعات آلمان (BND) واقع در شهر باد آیبلینگ در ایالت بایرن سوء استفاده کرده است. در این ارتباط با استناد به تحقیقات داخلی، خبرهایی نیز مبنی بر جاسوسی از شرکت‌های اروپایی و آلمانی (به منظور کنترل هر چه بیشتر این شرکت‌ها در پایبندی و یا نقض تحریم‌های وضع شده از سوی آمریکا) و آگاهی دولت آلمان از این جاسوسی‌ها از سال 2008، منتشر شده است.

پس از انتشار این اخبار و با تشديد فشارها و انتقاد شخصيت‌هاي سياسي و سران احزاب مخالف دولت آلمان، بالاخره آنگلا مرکل، صدر اعظم اين کشور، در پی دفاع از سازمان امنیت و اطلاعات آلمان در برابر انتقادات و اتهامات مطرح شده به دلیل همکاري با آژانس امنيت ملي آمريکا، آمادگی دفترش را برای همکاری کامل با کمیته تحقیقات پارلمان اعلام کرد؛ این اولین واکنش رسمی صدراعظم به این موضوع محسوب می‌شود. وی در صحبت‌های خود، از طرفی جاسوسی از کشورهای دوست را امری غیر قابل قبول معرفی کرد و از طرف دیگر، دولت آلمان را در برابر تهدیدهای تروریسم بین المللی موظف به همکاری با سازمان‌های اطلاعاتی که در رأس آن‌ها آژانس امنیت ملی آمریکا قرار دارد، دانست.
بر اساس گزارش‌ رسانه‌‌های آلمان، ظاهرا دولت این کشور در قبال دریافت اطلاعات سری در زمینه مبارزه با تروریسم از آژانس امنیت ملی آمریکا، جاسوسی این سازمان از شرکت‌های اروپایی و آلمانی را نادیده گرفته است.

spion

ویکی لیکس به تازگی و درست یک سال پس از آغاز جلسات عمومی کمیته تحقیقات پارلمان آلمان (2014) درخصوص فعالیت‌های آژانس امنیت ملی آمریکا، پروتکل‌های این جلسات را در 1380 صفحه به صورت آنلاین منتشر کرده است که گواه بر همکاری دولت آلمان با آژانس امنیت ملی آمریکا و مشارکت فعال آن در برنامه‌های جاسوسی و نظارتی این آژانس است. جولیان آسانژ، مؤسس ویکی لیکس، درباره چرایی انتشار این اسناد معتقد است که تنها ابزار شفاف سازی و برقراری عدالت در این زمینه، نظارت و آگاهی عمومی است. به نظر وی سیاست هدف دیگری را دنبال می‌کند و سعی دارد پرونده همکاری‌ جاسوسی آلمان و آمریکا را هرچه سریع‌تر مختومه اعلام کند.
یکی از موارد قابل توجه در این مجموعه 1380 صفحه‌ای، پروتکل مربوط به بیست و ششمین جلسه کمیته تحقیقات پارلمان است. در این جلسه که در تاریخ 4 دسامبر 2014 و با حضور کای اووه ریکه (Kai-Uwe Ricke)، مدیرعامل وقت شرکت مخابرات آلمان(Deutsche Telekom)، برگزار می‌شود، همکاری این شرکت با سازمان‌های امنیتی و اطلاعاتی آلمان و آمریکا مورد بررسی قرار می‌گیرد. برنامه «Eikonal» که به گفته آژانس امنیت ملی آمریکا، «نگین همکاری‌های استراتژیک» این آژانس و سازمان امنیت و اطلاعات آلمان است، از مهم‌ترین موضوعاتی است که در این نشست به آن پرداخته می‌شود. هدف عملیاتی این برنامه بیش از هر چیز، ضبط کامل اطلاعات در شاهراه مرکزی انتقال داده‌های اینترنتی فرانکفورت (De-Cix) توسط سرویس‌های مخفی بوده‌ است که شرکت مخابرات آلمان به منظور پشتیبانی لجستیکی آن باید ماهانه مبلغ 6000 یورو از این سرویس‌ها دریافت کرده باشد.
آنچه در این جلسه در ارتباط با برنامه «Eikonal» به آن پرداخته می‌شود و تاکنون نیز از آن صحبتی به میان نیامده بود، نامه‌‌ای است که مدیر‌عامل شرکت مخابرات آلمان پیش از شروع این برنامه در سال 2003 یا 2004، با عنوان «شخصی» از دفتر صدراعظم دریافت کرده است. البته به دلیل علنی بودن جلسه، به محتوای نامه اشاره نمی‌شود اما با توجه به سؤالات مطرح شده از ریکه در این جلسه و موضع‌گیری‌های اعضاء کمیته تحقیقات، می‌توان اینگونه استنباط کرد که محتویات این نامه در ارتباط با قراردادهای برنامه «Eikonal» بوده است و ارتباطی میان این برنامه، نامه واصله از دفتر صدراعظم و ملاقات‌های ریکه، مدیر عامل اسبق شرکت مخابرات آلمان با رئیس وقت سازمان امنیت و اطلاعات آلمان، آگوست هانینگ (August Hanning) وجود داشته است.

spion

البته از نام فرانک والتر اشتاین مایر (Frank-Walter Steinmeier) هم در این جریان نباید غافل شد، زیرا به گفته مارکوس کومپا (Markus Kompa)، کارشناس مسائل حقوقی، در مقاله‌ای که از وی با عنوان «افشای جاسوسی دوجانبه اشتاین مایر» در 10 اکتبر 2014 به چاپ رسیده است، این وزیر خارجه فعلی و رئیس سابق دفتر صدراعظم و همچنین هماهنگ‌کننده سرویس‌ مخفی اطلاعاتی در دوران صدارت اعظمی شرودر، نقش کلیدی در اجرای برنامه «Eikonal» ایفا کرده است.

جمع بندی:
به هر حال کاملا واضح و روشن است که این نامه محرمانه قبل از نوامبر 2005 و پیش از شروع صدارت اعظمی آنگلا مرکل، به مدیرعامل شرکت مخابرات آلمان فرستاده شده است و مسئولیت آن بر عهده صدر اعظم وقت آلمان، گرهارد شرودر و همچنین فرانک والتر اشتاین مایر است. البته این موضوع، فشار موجود بر آنگلا مرکل را کمتر نمی‌کند، زیرا همانطور که از ارتباطات بین دفتر صدراعظم و کاخ سفید مشخص است، دولت مرکل در خصوص امضاء قرارداد ضد جاسوسی با آمریکا، افکار عمومی را به شدت فریب داده است و بر خلاف ادعای مقامات آلمانی، آمریکایی‌ها عملا هرگز تمایلی به امضاء چنین قراردادی با آلمان نداشته‌اند. در حالی که پس از افشای اسنادی توسط ادوارد اسنودن در سال2013 مبنی بر شنود مکالمات تلفنی آنگلا مرکل توسط سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا از سال ۲۰۰۲ و به دنبال برانگیخته شدن خشم آلمان‌‌ها از این موضوع، دفتر صدر اعظم در مبارزات انتخاباتی خود در همان سال، با دادن وعده دروغین امضاء «قرارداد ضد جاسوسی با آمریکا»، شهروندان را فریب داده و از این طریق برای خود رأی جمع کرده است. از این‌رو افشای همکاری‌ جاسوسی آلمان و آمریکا می‌تواند بیش از هرچیز خطری باشد برای اعتبار آنگلا مرکل، صدراعظم فعلی آلمان.
در پایان این سؤال مطرح می‌شود که چرا سیاستمداران و سران عالی‌رتبه آلمان با وجود به خطر افتادن امنیت و منافع ملی کشورشان و همچنین خطر تضعیف جایگاه سیاسیشان در داخل و خارج از کشور، به چنین همکاری‌هایی تن درمی‌دهند و به جای تلاش برای متوقف ساختن چنین اقداماتی، درمقابل آن‌ها سکوت پیشه می‌کنند؟ ‎

صفورا رئوفی
27 اردیبهشت 1394
گروه تخصصی آلمان

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
 
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

کمیسیون شرق اقتصاد آلمان

۱۳۹۷/۱/۲۱

بررسی اهداف و ابزارهای نفوذ آلمان در خاورمیانه: کردستان هدف اصلی آلمان

۱۳۹۷/۱/۲۰

ترجمه کامل سخنرانی وزیر خارجه آلمان در کنفرانس بررسی سیاست خارجی آلمان

۱۳۹۷/۱/۱۲

ماراتن تشدید تنش‌ها در روابط ترکیه و آلمان

۱۳۹۶/۵/۱

راهکارهای تصمیم سازان بنیاد علم و سیاست آلمان SWP برای حفظ ترکیه در بلوک غرب

۱۳۹۶/۱/۱۹

از سیاست نگاه به شرق تا سیاست سرد: مرکل، پوتین و سیاست خارجی آلمان در قبال روسیه

۱۳۹۶/۱/۱۵

جایگاه منطقه خلیج فارس در سیاست خارجی و امنیتی آلمان پس از جنگ سرد

۱۳۹۶/۱/۱۵

برآورد آلمان از سیاست خارجی ترامپ

۱۳۹۵/۱۲/۲۵

لایحه جدید وزارت دفاع آلمان؛ کنترل‌های امنیتی اسلامگرایان افراطی در ارتش

۱۳۹۵/۱۰/۱۵

بررسی اهداف و منافع روسیـه، ترکیـه و آلمـان در قبال یکدیگر

۱۳۹۵/۹/۲۹

بررسی اجمالی پرخاشگری کلامی مقامات آلمانی علیه ایران

۱۳۹۵/۹/۳

اهداف آلمان در دور جدید "امنیتی سازی" و "ایران‌هراسی"

۱۳۹۵/۷/۲۸

پیشرفت میلیتاریسم در سیاست خارجی آلمان

۱۳۹۵/۷/۲۴

روند جدید در سیـاست خارجی آلمـان و اهداف این کشور در مداخله نظامی سوریه

۱۳۹۵/۴/۱۵

برگ‌هایی از سیاست خارجی آلمان با مرور زندگی یک وزیر خارجه

۱۳۹۵/۴/۶

فهم سیاست در آلمان

۱۳۹۵/۲/۲۹

تغییر نگرش در سیاست خارجی آلمان

۱۳۹۵/۲/۴

معرفی کتاب «قدرت در مرکز»اثر دکتر هرفرید مونکلر

۱۳۹۴/۱۲/۱۱

ترمیم وجهه عربستان در مسئله تروریسم، سیاست جدید ائتلاف غربی

۱۳۹۴/۱۲/۲

تحلیلی کوتاه از سفر اشتاین مایر وزیر امور خارجه آلمان به تهران

۱۳۹۴/۹/۲۵

نگاهی کوتاه به زندگی و دوران صدارت اعظمی هلموت اشمیت

۱۳۹۴/۸/۳۰

رسوایی های اطلاعاتی اخیر در آلمان؛ بازتابی از سیاست خارجی آلمان و روابط فراآتلانتیکی

۱۳۹۴/۴/۱۵

سیاست خارجی آلمان در قبال روسیه

۱۳۹۴/۴/۱۵

روایتی دیگر از همکاری جاسوسی آلمان و آمریکا

۱۳۹۴/۲/۲۷

افشای حمایت مالی آلمان از برنامه‌ هسته‌ای رژیم صهیونیستی

۱۳۹۴/۲/۱۵

نگرش نزدیکِ ایران و آلمان نسبت به تحولات یمن

۱۳۹۴/۲/۱۴

حمايت رئيس جديد پليس جنايي آلمان BKA از مبارزه با تروریسم اسلامگرایانه

۱۳۹۴/۲/۱۳