ایران - یوریکا

موسسه ایرانی مطالعات اروپا و امریکا

نوشتار دیگران > آلمان > عدم نیاز آلمان به سلاح هسته ای

عدم نیاز آلمان به سلاح هسته ای

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۹/۲۴ تعداد بازدید: 311

علیرغم عدم حضور رسمی دونالد ترامپ در کاخ سفید، سایه سنگین ریاست جمهوری وی در آینده نزدیک، متحدان اروپایی آمریکا را برآشفته است. این آشفتگی آلمان را به بحث در رابطه با خروج از چارچوب ها واداشته است.  همزمان با جنجال ژئوپولیتیک بوجود آمده پس از تماس تلفنی رئیس جمهوری تایوان با ترامپ، اروپا نیز نگران تهدیدات احتمالی در صورت عدم اقدام صریح در جهت ارتقا توان دفاعی خود می با شد. به تازگی رودریش کیزوتر [1]، عضو حزب دموکرات مسیحی، در رابطه با توان بازدارندگی اروپا با تکیه بر تسلیحات اتمی بریتانیا و فرانسه و حمایت مالی آلمان، اظهار نظر نموده است.

عدم نیاز آلمان به سلاح هستهایبرخی نظیر برتولد کوهلر[2]، ناشر روزنامه فرانکفورتر آلگماینه تسایتونگ، لزوم بهره مندی آلمان از تسلیحات اتمی را به دلیل برخورداری روسیه از چنین تسلیحاتی، قابل تامل دانسته اند. پس از پیروزی دونالد ترامپ، احتمال عدم تضمین امنیتی (اتمی) از سوی آمریکا در قبال اروپا و ضعف زرادخانه های هسته ای بریتانیا و فرانسه گزینه تسلیح اتمی آلمان را مطرح نموده است. در صورت تولید قانونی تسلیحات اتمی، خروج آلمان از معاهده عدم اشاعه (NPT) لازم خواهد بود. البته چنین اقدامی از سوی آلمان سبب وسوسه کشورهایی چون ترکیه و عربستان سعودی برای خروج از این رژیم خواهد بازدارنده خواهد شد.

تجدیدنظر در ماده سوم قرارداد 2+4 از سوی آلمان، که "صرف نظر از تولید، برخورداری و دسترسی به تسلیحات اتمی، بیولوژیک و شیمیایی" را تصریح می دارد، پیامدهایی خطرناک را رقم خواهد زد. آلمان در راستای دستیابی به تسلیحات اتمی چاره جز کنار گذاشتن معاهده و یا تغییر آن با موافقت کشورهای امضاکننده، نخواهد داشت. برپایه دکترین clausula rebus sic stantibus، تنها در صورتی کنار گذاشتن تعهدات از سوی آلمان قابل توجیه خواهد بود، که نه تنها بی اعتمادی نسبت به ضمانت های هسته ای وجود نداشته باشد، بلکه بایستی مطابق با قوانین باشد.

در کنار موانع حقوقی، اساسا تلاش آلمان در جهت دستیابی  به تسلیحات هسته ای، امری است که لزوم آن نیاز به بررسی خواهد داشت. از یک سو تسلیحات موجود فرانسه و بریتانیا در چارچوب بیانیه  ناتو در1974 اوتاوا، بخشی از راهبرد بازدارندگی اروپا، می باشد، که در بیانیه سران ورشو تجدید گردید. و از سوی دیگر زرادخانه های هسته ای فرانسه و بریتانیا بر اساس "بازدارندگی حداقلی"، به دنبال ممانعت در برابر روسیه عمل می نمایند. در صورت حذف چتر امنیتی اتمی آمریکا از اروپا، کیفیت کارایی زرادخانه های اتمی بریتانیا و فرانسه به عنوان بخشی از راهبرد بازدارنده اروپا زیر سوال خواهند رفت.

در نهایت، در صورت چرخش آلمان به سمت دستیابی به سلاح هسته ای، نه تنها امنیت این کشور تقویت نخواهد شد، بلکه به دلیل ایجاد تغییرات در پارامترهای نظم اروپا، تضعیف خواهد شد. همچنین رقابت همسایگان اروپایی به منظور توسعه توان نظامی خود و تمایل اندک کشورهایی چون لهستان و ایتالیا در قرارگرفتن تحت چتر امنیتی اتمی آلمان، مداخله روسیه محتمل خواهد بود. چنین رقابتی منجر به اشاعه تسلیحات اتمی نیز خواهد شد.

 

روزنامه اشپیگل 11 دسامبر 2016

Roderich Kiesewetter-[1]

Berthold Kohler-[2]

 

ایران- یوریکا: با مروری بر تاریخ سیاسی آلمان پس از جنگ جهانی دوم، می توان دریافت که این کشور همواره پیش از اعلام سیاست های اجرایی خود، همراه با جریانات منطقه ای یا بین المللی مخالف یا موافق وقت، ابراز همسویی نموده و تدریجا دغدغه های خود را عادی سازی می نماید. بدین ترتیب موج مخالفت ها با سیاست های اعلامی این کشور به حداقل میزان ممکن می رسد. آلمان پس از جنگ جهانی دوم، از طرفی با به اشتراک گذاری امنیت خود با متحدان منطقه ای و فراآتلانتیک، دست به تنش زدایی زده است و از طرف دیگر با معرفی خود به عنوان کشوری معطوف به اقتصاد در حال پیشبرد تدریجی اهداف ملی خود و غرب می باشد./3

 

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
 
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

مصاحبه مهم فولکر پرتس رییس اندیشکده مهم آلمانی در باره مسائل سوریه

۱۳۹۶/۲/۱۰

شواهدی در ردّ ادعاهای غرب و کاربرد سلاح‌های شیمیایی در سوریه و دیدگاه کارشناس آلمانی

۱۳۹۶/۱/۲۱

رکورد رشد اقتصادی آلمان

۱۳۹۵/۱۲/۸

سه کشور نروژ، سوئیس و سوئد باثبات‌تر از آلمان

۱۳۹۵/۱۱/۲۳

عدم نیاز آلمان به سلاح هسته ای

۱۳۹۵/۹/۲۴

شکست اطلاعاتی آمریکا در بحران‌های اخیر آلمان

۱۳۹۵/۸/۱۱

آلمان : منافع غرب در بقای داعش

۱۳۹۵/۸/۱

تهاجم تسلیحاتی غرب

۱۳۹۵/۴/۲۰

رایزنی‌های تهران و برلین درباره تحولات منطقه

۱۳۹۵/۳/۲۶

رقابت فشرده برای تجارت با ایران

۱۳۹۵/۳/۴

فساد مالیاتی در کلیسای کاتولیک آلمان

۱۳۹۴/۹/۲۵

دلایل مداخله نظامی آلمان در سوریه: از سیاست داخلی تا سیاست خارجی

۱۳۹۴/۹/۲۵

آلمان، فرماندهی که فرمان‌بردار شد

۱۳۹۴/۹/۱۸

آیا دوره طلایی مرکل به پایان رسیده است؟

۱۳۹۴/۸/۳۰

حمایت نظامی روسیه از سوریه و موضع‌گیری آلمان

۱۳۹۴/۸/۱۹

بحران پناهندگان و تغییر رفتار ناگهانی خانم صدراعظم

۱۳۹۴/۶/۲۶

اتحادیه اروپا از نگاه مردم و احزاب آلمان

۱۳۹۴/۶/۳

تغییرات جمعیتی آلمان در 85 سال آینده

۱۳۹۴/۵/۱۴

ارزیابی دویچه بانک از تاثیر توافقنامه هسته‌ای بر اقتصاد آلمان

۱۳۹۴/۵/۱۰

اهمیت نقش آلمان در مذاکرات هسته‌ای با ایران

۱۳۹۴/۴/۲۵

دیدگاه مردم و احزاب آلمان در خصوص پوشش خبری بحران اکراین در رسانه‌های این کشور

۱۳۹۴/۲/۲۲

توهین به ادیان یا آزادی عقیده؟

۱۳۹۴/۲/۱۴

دیدگاه مردم و احزاب آلمان نسبت به برخورد دولت این کشور با "داعش"

۱۳۹۴/۲/۸

سفرهای دو جانبه مقامات ایرانی و آلمانی از سال 2000 تا 2011

۱۳۹۴/۱/۱۵