ایران - یوریکا

موسسه ایرانی مطالعات اروپا و امریکا

گزارش تحلیلی > بریتانیا > مواضع متناقض دولت بریتانیا در قبال انتخابات اخیر امریکا

مواضع متناقض دولت بریتانیا در قبال انتخابات اخیر امریکا

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۹/۳ تعداد بازدید: 564

گزارش حاضر به طور مختصر به بیان مواضع متناقض رهبران بریتانیا در قبال انتخابات سال گذشته آمریکا و چگونگی چرخش مواضع آنان نسبت به دونالد ترامپ، رئیس جمهور جدید آمریکا پرداخته است.

دولت بریتانیا در حال بررسی دعوت از دونالد ترامپ رئیس‌جمهور منتخب برای انجام یک سفر رسمی به این کشور است. این در حالی است که رهبران بریتانیا و نیز نمایندگان مجلس این کشور در ماه‌های منتهی به این انتخابات، مواضع متناقض و عمدتاً منفی (در قبال دونالد ترامپ) اتخاذ نمودند.

در ابتدای سال جاری تعدادی از نمایندگان مجلس عوام خواهان ممنوعیت سفر ترامپ به بریتانیا شدند؛ دیوید کامرون نخست‌وزیر  قبلی بریتانیا  نیز در دسامبر 2015 در یک اجلاس خبری درباره اظهارات جنجالی ترامپ درباره جلوگیری از ورود مسلمانان به آمریکا اعلام کرد، این ایده "تفرقه‌آمیز، احمقانه و اشتباه" بوده و به‌کارگیری این سیاست غلط است.

در آن زمان اظهارات جنجالی ترامپ علیه مسلمانان باعث ایجاد موج محکومیت سرتاسری در جهان علیه وی شده و کامرون در مجلس عوام بریتانیا این اظهارات را احمقانه و تفرقه‌آمیز توصیف کرده و گفته بود: اگر ترامپ به بریتانیا سفر کند، باعث اتحاد ما علیه وی خواهد شد. به فاصله کوتاهی پس‌ازاین اظهارات جورج پاپاداپولاس، مشاور سیاست خارجی ترامپ در گفت‌وگویی دراین‌باره گفت: تیم انتخاباتی ترامپ از این اظهارات کامرون متعجب شدند. وی ادامه داد: من نمی‌توانم به‌جای ترامپ صحبت کنم اما به نظر می‌رسد که نخست‌وزیر بریتانیا باید یک عذرخواهی و یا کاری مشابه آن را انجام دهد.

با اتمام انتخابات امریکا و پیروزی ترامپ به فاصله کوتاهی نایجل فاراژ رهبر حزب استقلال بریتانیا[1] به‌عنوان اولین سیاستمدار انگلیسی در امریکا حاضر و با دونالد ترامپ دیدار نمود.  هم‌زمان خانم ترزا می نخست‌وزیر این کشور نیز که همچون بسیاری از رهبران اروپایی امیدوار به پیروزی خانم کلینتون بوده و از برخی اظهارات ترامپ نیز انتقاد نموده بود با پیروزی رئیس‌جمهور منتخب پیام تبریکی را در 19 آبان ماه برای وی ارسال داشت. نخست‌وزیر در پیام  ارسالی "بر روابط پایدار و ویژه دو کشور که بر اساس ارزش‌های آزادی ، دمکراسی و نیز سرمایه‌گذاری بنیان نهاده شده است تأکید نمود."

 در جدیدترین موضع‌گیری دونالد ترامپ روز دوشنبه گذشته (96/9/1) در رسانه‌های اجتماعی از نایجل فاراژ رهبر حزب استقلال بریتانیا به‌عنوان سفیر این کشور در آمریکا حمایت نموده و گفت که بسیاری از مردم دوست دارند فاراژ سفیر بریتانیا در آمریکا باشد و وی به‌عنوان سفیر در آمریکا می‌تواند کارهای بزرگی انجام دهد.

متعاقباً گفته شد که فاراژ پیشنهاد تصدی سمت سفارت بریتانیا در آمریکا را رد کرده اما درعین‌حال از تعریف و تمجید غیرمعمول ترامپ در قبال خود استقبال نموده است. نایجل فاراژ همچنین طی صحبت‌هایی اعلام داشت که سفیر بریتانیا در واشنگتن کیم داروچ[2]  به خاطر قصور در ایجاد ارتباط با ترامپ بایستی برکنار شود .این در حالی است که وزارت خارجه بریتانیا اعلام داشته است که سفارت آن کشور در واشنگتن در تماس با ترامپ بوده و یکی از مقامات انگلیسی نیز دراین‌ارتباط ضمن بیان این مطلب که در حال حاضر  پست خالی در آمریکا برای فاراژ وجود ندارد، از ادامه مأموریت «کیم داروچ» به‌عنوان سفیر فعلی بریتانیا در آمریکا حمایت کرده است.

روزنامه دیلی‌تلگراف نیز در گزارشی خبر از انتقاد تعدادی از وزرای دولت خانم ترزا می را داده است که بر اساس آن این وزرا، خانم می را به دلیل اینکه اجازه داده است رهبر حزب استقلال بریتانیا از وی سبقت گرفته و با رئیس‌جمهور منتخب امریکا روابط را توسعه دهد به چالش کشیده‌اند.

روزنامه فایننشیال تایمز در سرمقاله هفته گذشته خود گفت که "بنیان‌های سیاست خارجی بریتانیا با تحولات رخ‌داده در 6  ماه گذشته مورد تهدید قرارگرفته است و موضوع روابط ویژه با امریکا و چگونگی کار با متحد غیرقابل‌پیش‌بینی، موجب سردرگمی شده است. در کنار فرصت‌های به وجود آمده (همچون ارتباط نایجل فاراژ با دونالد ترامپ) خطراتی نیز وجود دارد. در کنار مشکلات ترزا می، موضوع ناشناخته این است که ترامپ چگونه سیاست‌های خارجی خود را به‌پیش خواهد برد و اولویت‌ها و راهبردها توسط ترامپ دیکته خواهد شد. و اینکه نگرش وی در قبال روسیه، توافق هسته‌ای ایران و درگیری ناتو با منافع بریتانیا چگونه خواهد بود؟"

 می‌بایستی توجه داشت که روابط ویژه با امریکا همواره نه‌فقط بر اساس منافع مشترک بلکه ارزش‌های مشترک نیز بوده است. رئیس‌جمهور منتخب امریکا نه‌فقط بر اساس لفاظی ‏ها بلکه بر اساس اقدامات در هنگام کار مورد قضاوت قرار خواهد گرفت. از هنگام پیروزی، وی از برخی مواضع افراطی عقب‌نشینی کرده است. اگر اوضاع بر همین منوال به‌پیش برود مسیر اتحاد سنتی هموار و بریتانیا قادر به ایفای نقش بااهمیت خود خواهد بود. ترامپ شریک راحتی نخواهد بود و ممکن است تصمیماتی را در مورد داخل و خارج اتخاذ کند که تعهد بریتانیا در قبال ارزش‌های لیبرالیستی و دمکراسی را به هم بزند.

اینکه پالمرسون سیاستمدار انگلیسی قرن نوزده می‌گفت "ملت‌ها نه دوست و نه متحد دائمی دارند بلکه فقط دارای منافع دائمی هستند" دیگر کافی نیست. چراکه مهم ارزش‌های بریتانیایی است.

برخی حامیان خروج (برکسیت) همچون فاراژ اعلام داشته‌اند که ترامپ به دلیل مادر اسکاتلندی و سرمایه‌گذاری در اسکاتلند احتمالاً به روابط دو کشور بیش از اوباما اهمیت می‌دهد درعین‌حال برخی دیگر در مورد اینکه ترامپ اولویت را به توافق تجاری بعد از برکسیت بدهد شک و تردید دارند.

گفته می‌شود که دولت بریتانیا درصدد است که احتمالاً از خانواده سلطنتی برای ترمیم این روابط و بهبود آن در ابعاد سیاسی و تجاری استفاده نماید. لذا دولت بریتانیا در حال بررسی دعوت برای سفر رسمی دونالد ترامپ  می‌باشد که قرار است از اول بهمن‌ماه (20 ژانویه) قدرت را در دست بگیرد .

سفر رسمی شامل دیدارهای رسمی با سران خارجی است که معمولاً بر اساس توصیه وزارت خارجه و در دو نوبت در سال انجام می‌شود که طی آن ملکه بریتانیا میزبان مقام خارجی است که در کاخ باکینکهام  و یا قلعه وینزور (در خارج از لندن) اقامت می‌کند . مراسم نیز با حضور ملکه بریتانیا و دیگر مقامات ارشد دولتی و خانواده سلطنتی آغاز می‌گردد.

 

مجید قهرمانی

مدیر گروه بریتانیا[1] UKIP

[2] Kim Darroch

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
 
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

گزارش موارد نقض حقوق بشر توسط بریتانیا

۱۳۹۷/۱/۱۲

بررسی عملکرد موسسه ایران‌شناسی بریتانیا (BIPS)

۱۳۹۶/۶/۱۳

متغیرتقسیم، تفوق و فرقه سازی جمعیت مسلمان در سیاست خارجی بریتانیا

۱۳۹۶/۳/۲۴

جدایی احتمالی ایرلند شمالی از بریتانیا؛ ابعاد و عواقب احتمالی آن برای بریتانیا و اتحادیه اروپا

۱۳۹۶/۲/۳۱

پایگاه‌های نظامی و اطلاعاتی انگلستان در قبرس و نقش آن در تحولات منطقه

۱۳۹۵/۱۲/۷

اسلام سیاسی در خاورمیانه از نگاه بریتانیا؛ با محوریت فعالیت‏های اخوان‌المسلمین

۱۳۹۵/۱۲/۳

بریتانیای خارج از اتحادیه اروپا و ترامپ:ازدواج مصلحتی و ضرورت ناگزیر بازنگری در روابط ویژه فرا آتلانتیک

۱۳۹۵/۱۲/۳

مواضع متناقض دولت بریتانیا در قبال انتخابات اخیر امریکا

۱۳۹۵/۹/۳

ملاحظاتی در خصوص نقش بریتانیا در جنگ اقتصادی علیه داعش

۱۳۹۵/۸/۱

خلاصه گزارش چشم‌انداز وزارت امور خارجه بریتانیا

۱۳۹۵/۷/۳

نگاهی به انجمن بریتانیایی فابیان و فعالیت های آن در ارتباط با خاورمیانه

۱۳۹۵/۶/۱۷

خروج بریتانیا: بازی با حاصل جمع صفر یا بازی باخت – باخت

۱۳۹۵/۶/۸

تأثیر سیاست خارجی روسیه بر امنیت بریتانیا و متحدان آن

۱۳۹۵/۶/۶

چرایی برکسیت و آینده بریتانیا در نظام بین الملل: نگاهی اکتشافی

۱۳۹۵/۵/۶

خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا: تأثیرات جهانی و منطقه‌ای و روابط با جمهوری اسلامی ایران

۱۳۹۵/۴/۲۶

گزارش چیلکات یا لاپوشانی جرایم جنگی بریتانیا در عراق

۱۳۹۵/۴/۲۳

بهار بریتانیایی اتحادیه اروپا

۱۳۹۵/۴/۵

بررسی موقعیت و نقش جزیره دیگو گارسیا

۱۳۹۵/۳/۱

زوال سیاست خارجی اخلاقی در دولت بریتانیا

۱۳۹۴/۱۱/۱۳

واکاوی نقش بریتیش کانسیل به عنوان بازوی فرهنگی بریتانیا در جهان و ایران

۱۳۹۴/۱۰/۲۰

انتخابات ریاست حزب کارگر بریتانیا

۱۳۹۴/۷/۱۹

تحلیلی بر گزارش ایندیپندنت از "مبارزه تا تظاهر" غربی‌ها در قبال داعش

۱۳۹۴/۷/۱۱

مجادلات جدید بریتانیا و اسپانیا بر سر جبل الطارق

۱۳۹۴/۶/۱۱

ابعاد و عواقب جدایی احتمالی اسکاتلند برای بریتانیا و اتحادیه اروپا و حساسیت موضوع برای جمهوری اسلامی ایران

۱۳۹۴/۶/۱۰

بررسی مشارکت رأی‌دهندگان اسکاتلندی در انتخابات گوناگون بریتانیا

۱۳۹۴/۵/۲۵

روابط عربستان سعودی و بریتانیا

۱۳۹۴/۵/۲۵

بررسی افراط‌گرایی و پراکندگی تروریسم 10 سال پس از بمب گذاری لندن

۱۳۹۴/۴/۱۶

پدیده داعش و سیاست خارجی بریتانیا

۱۳۹۴/۴/۱۵

کاهش رو به رشد نقش ملموس بریتانیا در جهان

۱۳۹۴/۳/۲

روابط دوجانبه بریتانیا و بحرین در پرتوی سفر پادشاه بحرین به بریتانیا

۱۳۹۴/۲/۳۰

انتخابات بریتانیا و عملکرد حزب ملی اسکاتلند

۱۳۹۴/۲/۲۲

معضلات همه‌پرسی برای انگلستان

۱۳۹۴/۲/۲۱

فرصت طلبی فرانسه و قرار گرفتن به جای انگلیس به عنوان نزدیک ترین متحد کشورهای خلیج فارس

۱۳۹۴/۲/۱۶