ایران - یوریکا

موسسه ایرانی مطالعات اروپا و امریکا

نوشتار دیگران > آلمان > آلمان : منافع غرب در بقای داعش

آلمان : منافع غرب در بقای داعش

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۸/۱ تعداد بازدید: 385

بعد از داعش چه پیش می‌آید؟ ازلحاظ نظامی در گوشه‌ای تحت‌فشار روزهای خلافت خود می‌گذرد. ولی آیا نابودی تروریست‌ها واقعاً ایده خوبی محسوب می‌شود؟ یا آیا می‌تواند داعش برای غرب مفید باشد؟ طبق محاسبات اسراییل، داعش حتماً می‌تواند برای غرب مفید باشد.آیا غرب منفعتی را از استمرار گروهک تروریستی داعش می‌تواند داشته باشد؟ طبق محاسبات اسرائیل ،یکی از دشمنان بزرگ تعریف‌شده برای خلیفه خود خوانده، یک نظریه صریح می‌گوید: بله، نابودی کامل ساختار داعش یک خطای بزرگ  استراتژیک هست. غرب باید به کار خود در این زمینه ادامه دهد تا داعش ضعیف شود ولی نابودی کامل آن طبق نوشته «افراییم اینبار[1]»؛ مدیر مرکز مطالعات استراتژیک "بگین-سادات"، یکی از منبع تفکرات محافظه‌کاران راست‌گرا که زیر نظر حکومت اسرائیل و ناتو تحقیق می‌کند، غیر سازنده خواهد بود.
کشورهای غربی احساس می‌کنند رفتارهای داعش عمیقاً وحشیانه و غیراخلاقی است. هزاران نفر از مردم به شکل فجیع و غیرانسانی توسط شبه‌نظامیان کشته شدند. بااین‌وجود، نباید این آشفتگی نگاه درست بر روی واقعیت‌ها را از غرب بگیرد. چراکه، طبق استدلال "اینبار" داعش نه‌تنها توانایی‌های بسیار محدودی ازلحاظ نظامی دارد؛ بلکه این گروهک تروریستی  رقیب دیگر دشمنان غرب هست.
درهرحال، موفقیت‌های نظامی را سازمان فقط درجایی می‌تواند به دست بیاید که خلأ سیاسی حاکم هست یا  بوده است.حملات در عراق و سوریه اگرچه نشان داده که داعش قابلیت تاکتیک‌های مشخصی را دارد اما آن‌ها حملات به حکومت‌های ضعیف با توان نظامی پایین بودند. دلایل یکسانی را می‌توان در ضمن به  موفقیت‌های داعش در لیبی، در صحرای سینا یا دیگر گروه‌های تروریستی اسلامی مثل بوکوحرام که در شمال نیجریه نسبت داد. به‌محض اینکه اسلام‌گرایان ازلحاظ نظامی تحت‌فشار قرار می‌گیرند، همیشه ضعف ساختاری این سازمان‌ها در میدان جنگ را نشان می‌دهد مثل حمله علیه ارتش ترکیه یا نیروهای پیشمرگ کرد.

ریسک بالای مرگ برای تروریست‌ها

طبق گفته «اینبار» تا زمانی که داعش وجود دارد مسلمانان رادیکال جوان و ناامید رو جذب می‌کند. همچنین باید رادیکال‌های خشونت‌آفرین، همواره به‌صورت نسبی به‌خوبی شناسایی می‌شوند، زیرا آن‌ها خودشان در یک منطقه معینی اقامت می‌کنند. اگر روزی بیاید که خلافت خود نامیده شده، دیگر وجود نداشته باشد، بیشتر احتمال دارد که رادیکال‌ها به خانه‌هایشان برگردند و در آنجا اقدامات خشونت‌آمیز انجام بدهند.
«اینبار» از تشکیل مناطقی با سکونت اقلیت مذهبی[2] هشدار می‌دهد و تأکید می‌کند که محاسبات صهیونیستی زیر رو باید انجام داد: در محدوده داعش هرکسی با پتانسیل تروریست شدن با ریسک بالای کشته شدن قرار دارد. طبق نوشته «اینبار» بخصوص آن جنگجوهایی که در میدان جنگ کشته می‌شوند، برای کشورشان به خاطر سفر به قلمرو داعش یک نعمت محسوب می‌شوند. زنده ماندن داعش طبق احتمال محاسباتی باعث می‌شود. افراد بیشتری با پتانسیل تروریستی در عراق و سوریه کشته شوند به همین دلیل غرب باید در این زمینه انگیزه داشته باشد. زیرا این تروریست‌های رادیکال هم می‌توانند حملات تروریستی را به‌خوبی در پاریس و برلین انجام دهند.
علاوه بر این می‌تواند یک حکومت اسلامی خود خوانده، ضعیف، جوانان رادیکال را ناامید کرده و مانع آن‌ها برای سفر به قلمرو داعش شود. به‌هرحال یک حکومت اسلامی ضعیف قدرت جذب کمتری دارد، تا یک خلافت دارِد که توسط اتحاد قوی آمریکایی نابودشده و به این شکل افسانه غرب که همیشه با اسلام در جنگ است همچنان زنده نگه‌داشته می‌شود.
و در آخر داعش برای اسرائیل هم می‌تواند یک کارکرد مهم داشته باشد. به‌محض اینکه یک‌شبه نظامی وجود داشته باشد، در کنارش بقیه "جوانان خبیث" در منطقه مشغول هستند. «اینبار» از حزب‌الله، جبهه النصره، رئیس‌جمهوری سوریه؛ «اسد» و طبیعتاً ایران صحبت می‌کند. او از داعش به‌عنوان عاملی که از بزرگ‌تر شدن دشمن‌های اسراییل در منطقه جلوگیری می‌کند یاد می‌کند. به نوشته «اینبار» شاید صهیونیستی به نظر می‌آید؛ اما این‌طوری جوانان خبیث مشغول هستند و وقت کمتری برای حمله به جوانان خوب دارند. به‌این‌ترتیب، «اینبار»، همواره اسرائیل و غرب را به‌عنوان جوانان خوب می‌بیند. شکست داعش می‌تواند به خیال‌پردازی‌های ایران جان دوباره‌ای ببخشد، روسیه می‌تواند ترغیب شود و در بحران‌های منطقه مداخله کند و حکومت ظالمانه اسد تداوم یابد؛ که همه این‌ها به نفع اسرائیل نیست.
بااین‌وجود هنوز قوی‌ترین متحد اسراییل نفهمیده است که چگونه داعش می‌تواند مورداستفاده قرار بگیرد. در آخر گزارش گفته می‌شود که "دولت امریکا متوجه نشده است که داعش می‌تواند یک سلاح مفید علیه سیطره ایران در منطقه باشد."/2

ان تیوی  30 اوت 2016

 

ایران-یوریکا: تغییر رویکرد کشورهایی که از بقای داعش منتفع می‌شوند، به‌ویژه پس‌ازآنکه دامن کشورهایی نظیر فرانسه و بلژیک و آلمان را فراگرفت، مشاهده شد امکان ترسیم جغرافیای گسترده‌تر برای داعش وجود دارد که نمونه‌های آن را در لیبی، افغانستان و شرق آسیا مشاهده نمودیم. بنابراین، برخی از کشورها از این مسئله ابراز نگرانی کردند اما برخی دیگر مانند اسرائیل بقای خود را در بقای داعش می‌بیند و به تعبیری از داعش برای مقاصد بازدارندگی علیه ایران بهره‌برداری می‌کند. به همین دلیل از فرسایشی شدن جنگ داخلی سوریه استقبال کرده است. از سوی دیگر، همکاری‌های استراتژیک ایران و روسیه می‌تواند، ائتلاف‌های منطقه‌ای را تغییر دهد. در کنار این مؤلفه‌ها، تبدیل داعش به بازیگر غیردولتی به‌عنوان ابرازی برای برهم زدن توازن منطقه‌ای و حتی بین‌المللی به نفع حامیان این گروه، و یا پایان تاریخ‌مصرف سیاسی این گروه برای قدرت‌های بزرگ حامی آن و به دنبال پیدا کردن جایگزینی برای دوران به‌اصطلاح پساداعش موارد دیگری هستند که می‌توانند گروه‌های ذی‌نفع را تحت تأثیر قرار بدهد.[1]-Efraim Inbar

[2]-Diaspora

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
 
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

مصاحبه مهم فولکر پرتس رییس اندیشکده مهم آلمانی در باره مسائل سوریه

۱۳۹۶/۲/۱۰

شواهدی در ردّ ادعاهای غرب و کاربرد سلاح‌های شیمیایی در سوریه و دیدگاه کارشناس آلمانی

۱۳۹۶/۱/۲۱

رکورد رشد اقتصادی آلمان

۱۳۹۵/۱۲/۸

سه کشور نروژ، سوئیس و سوئد باثبات‌تر از آلمان

۱۳۹۵/۱۱/۲۳

عدم نیاز آلمان به سلاح هسته ای

۱۳۹۵/۹/۲۴

شکست اطلاعاتی آمریکا در بحران‌های اخیر آلمان

۱۳۹۵/۸/۱۱

آلمان : منافع غرب در بقای داعش

۱۳۹۵/۸/۱

تهاجم تسلیحاتی غرب

۱۳۹۵/۴/۲۰

رایزنی‌های تهران و برلین درباره تحولات منطقه

۱۳۹۵/۳/۲۶

رقابت فشرده برای تجارت با ایران

۱۳۹۵/۳/۴

فساد مالیاتی در کلیسای کاتولیک آلمان

۱۳۹۴/۹/۲۵

دلایل مداخله نظامی آلمان در سوریه: از سیاست داخلی تا سیاست خارجی

۱۳۹۴/۹/۲۵

آلمان، فرماندهی که فرمان‌بردار شد

۱۳۹۴/۹/۱۸

آیا دوره طلایی مرکل به پایان رسیده است؟

۱۳۹۴/۸/۳۰

حمایت نظامی روسیه از سوریه و موضع‌گیری آلمان

۱۳۹۴/۸/۱۹

بحران پناهندگان و تغییر رفتار ناگهانی خانم صدراعظم

۱۳۹۴/۶/۲۶

اتحادیه اروپا از نگاه مردم و احزاب آلمان

۱۳۹۴/۶/۳

تغییرات جمعیتی آلمان در 85 سال آینده

۱۳۹۴/۵/۱۴

ارزیابی دویچه بانک از تاثیر توافقنامه هسته‌ای بر اقتصاد آلمان

۱۳۹۴/۵/۱۰

اهمیت نقش آلمان در مذاکرات هسته‌ای با ایران

۱۳۹۴/۴/۲۵

دیدگاه مردم و احزاب آلمان در خصوص پوشش خبری بحران اکراین در رسانه‌های این کشور

۱۳۹۴/۲/۲۲

توهین به ادیان یا آزادی عقیده؟

۱۳۹۴/۲/۱۴

دیدگاه مردم و احزاب آلمان نسبت به برخورد دولت این کشور با "داعش"

۱۳۹۴/۲/۸

سفرهای دو جانبه مقامات ایرانی و آلمانی از سال 2000 تا 2011

۱۳۹۴/۱/۱۵