ایران - یوریکا

موسسه ایرانی مطالعات اروپا و امریکا

نشست های تخصصی > آلمان > نشست تخصصی آلمان 20: آلمان- گفتمان همگرایی و چالش های راست افراطی

نشست تخصصی آلمان 20: آلمان- گفتمان همگرایی و چالش های راست افراطی

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۷/۲۷ تعداد بازدید: 653

بیستمین نشست تخصصی گروه آلمان از ساعت 17 تا 20، دوشنبه، 26 مهرماه 1395، با حضور دکتر جهانبخش ایزدی استاد روابط بین الملل و معاون کمیته سیاسی، دفاعی و امنیتی دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام، دکتر حسین غریبی مدیر گروه اتحادیه اروپای موسسه ایران-یوریکا، دانش‌آموخته علوم سیاسی از آلمان، سفیر سابق ایران در پرتغال و دیپلمات اسبق ایران در آلمان، دکتر شیخ عطار سفیر سابق جمهوری اسلامی ایران در آلمان، دکتر داوود کیانی قائم مقام وعضو شورای علمی موسسه ایراس، استاد دانشگاه و کارشناس تحولات سیاسی-امنیتی اروپا و آلمان، دکتر احمد نادری متخصص انسان‌شناسی سیاسی، مدیرگروه انسان‌شناسی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران و استاد رشته مطالعات کشورهای آلمانی زبان دانشگاه تهران، آقای مرتضی خوانساری دیپلمات اسبق ایران در آلمان، اتریش و سوئیس و کارشناس مسائل کشورهای آلمانی زبان، دکتر محمدرضا دوستی‌زاده مدیرگروه رشته مطالعات کشورهای آلمانی‌زبان و زبان آلمانی دانشگاه تهران، آقای علی مشکین مهر نفر دوم ج.ا.ا. در اتریش و کارشناس مسائل آلمان، آقای جبار خدادوست کارشناس مسائل آلمان، آقای خبازی کارشناس مسائل سیاسی آلمان، آقای محمود نورانی مدیر امور محتوایی موسسه، آقای محمد حسن طاهری مدیر گروه آلمان و تعدادی از کارشناسان موسسه ایران یوریکا برگزار شد.

موضوع اصلی این نشست تخصصی، «آلمان- گفتمان همگرایی و چالش های راست افراطی» بود. سخنرانی این جلسه را آقای دکتر داوود کیانی بر عهده داشت.

مطالب مطرح شده در نشست:

در این نشست دکتر کیانی با معرفی احزاب راست اروپایی و تفاوت و ویژگی حزب افراطی آلمانی AfD  (آلترناتیو برای آلمان) با احزاب مشابه خود در سایر کشورهای اروپایی، آنان را یک جنبش اجتماعی معرفی کرد که علیرغم موفقیت در جلب آرای مردم انتخابات ها، قابلیت بیشتری در راه انداختن کمپین ها و رفراندوم ها دارند، به همین دلیل به طور کلی این احزاب فاقد برنامه دقیق هستند. این حزب به عبارتی یک نوع حزب واکنشی و اعتراضی به سیاستهای احزاب حاکم ارزیابی می شود که در آغاز با انگیزه انتقادی نسبت به واحد پولی یورو در سال 2013 تشکیل شد. اما با آغاز بحران سوریه و ورود گسترده پناهجویان به اروپا علی الخصوص آلمان، جهت گیری حزب راستگرای AfD به سمت مخالفت با مهاجرین و علیه مسلمانان تغییر کرد. لذا آمار بالا و قابل توجه این حزب در جذب آرای رای دهندگان آلمانی، لزوماً به معنای موافقت مردم این کشور با شعارها و گفتمان حزب مذکور نیست. در انتخابات بعدی، بنا بر برآوردها و نظرسنجی ها، حدود 12 الی 15 درصد شهروندان آلمانی به نمایندگان این حزب رای خواهند داد. اما تا انتخابات پیش رو که در سپتامبر 2017 برگزار می شود، رویدادهای متعددی از جمله آینده بحران سوریه و وضعیت خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، در رشد یا ریزش آرای احزاب راست در سطح آلمان موثر خواهد بود. همچنین در صورت موفقیت بیشترِ این حزب در آینده، نباید انتظار تغییرات شدید در رفتار دولت آلمان داشت. زیرا ما تجربه تشکیل حزب سبزها و ورود آن به دولت بودیم. حزبی که با ورود به دولت در سیاستهای خود تجدید نظر کرد و آن را تعدیل نمود.

در ادامه این نشست حاضرین جلسه با ارائه نقطه نظرات خود، ماهیت و آینده حزب آلترناتیو برای آلمان را نقد و بررسی کردند. در حوزه ماهیت این حزب، برخی معتقد به ماهیت هویتی AfD و شکسته شدن تابو ملی گرایی درآلمان بعد از جنگ جهانی دوم و به عبارتی دیگر احیای هویت و فرهنگ آلمانی بودند. از طرفی ظهور این حزب، دلیلی بر شکست پروژه ادغام و همگرایی در اروپا ارزیابی شد. یکی از گروههای اساسی در پروژه ادغام، مسلمانان بودند که اکثریت پناهجویان وارد شده به آلمان را نیز تشکیل می دهند. لذا شاهد مواضع تند مقامات این حزب راستگرا علیه اسلام ومسلمانان هستیم. همچنین ماهیت هویتی حزب آلترناتیو برای آلمان، موجب به خطر افتادن همگرایی و  تهدید آینده اتحادیه اروپا می گردد. در این مساله، برخی از حضار معتقد بودند که به طور کلی احزاب راست اروپایی مخالف موجودیت نهادی مانند اتحادیه اروپا نیستند بلکه با سیاستهای کنونی حاکم بر آن مخالف هستند و در صورت قدرت گرفتن، تنها در این اتحادیه تغییراتی صورت خواهد گرفت. بالاخره اینکه موفقیت های حزب AFD از این حیث که همگرایی اروپایی را تضعیف می کند، می تواند مطلوب جمهوری اسلامی ایران باشد.

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
 
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

نشست تخصصی گروه آلمان23: دومین جلسه بررسی سند راهبرد دفاعی 2016 آلمان

۱۳۹۶/۸/۱۰

نشست تخصصی آلمان 22: بررسی کتاب سفید 2016 آلمان، چالش‌ها و فرصت‌های آن برای جمهوری اسلامی ایران

۱۳۹۵/۱۱/۲۷

نشست تخصصی آلمان 21: کاربرد سیاسی رسانه در آلمان

۱۳۹۵/۱۰/۱۹

نشست تخصصی فوق العاده: افراط گرایی اسلامی در روسیه؛ زمینه‌ها، پراکنش‌ها، پیامدها و تأثیر آن بر تحولات اروپا

۱۳۹۵/۹/۳

نشست تخصصی آلمان 20: آلمان- گفتمان همگرایی و چالش های راست افراطی

۱۳۹۵/۷/۲۷

دعوت به همکاری از کارشناسان حوزه تخصصی آلمان

۱۳۹۵/۷/۲۴

معرفی کتاب «سیاست خارجی، سیاست خاورمیانه‌ای و سیاست در قبال ایرانِ آلمان فدرال» تألیف بهزاد احمدی لفورکی

۱۳۹۵/۵/۶

نشست تخصصی آلمان 19: سیاست خارجی و منطقه‌ای آلمان در قبال شورای همکاری خلیج‌فارس (با تأکید بر عربستان) و چشم‌انداز آینده

۱۳۹۵/۴/۳۰

دعوت به همکاری

۱۳۹۵/۳/۲۳

نشست تخصصی آلمان 18 (ویژه): با سخنرانی خانم آزاده ضمیری‌راد، کارشناس بنیاد علم و سیاست آلمان (SWP)

۱۳۹۵/۲/۳۰

نشست با مهمانان اتحادیه اروپا

۱۳۹۴/۱۲/۱۹

نشست تخصصی آلمان 17: جایگاه روسیه در سیاست خارجی آلمان

۱۳۹۴/۱۲/۵

نشست تخصصی آلمان 16: تحول در سیاست خاورمیانه‌ای آلمان

۱۳۹۴/۱۰/۲۴

نشست تخصصی آلمان 15: ویژگی‌های یک آلمان مطلوب برای ایران

۱۳۹۴/۹/۱۶

نشست تخصصی آلمان 14: تحول در سیاست خارجی آلمان (2)

۱۳۹۴/۷/۲۲

نشست تخصصی آلمان 13: تحول در سیاست خارجی آلمان (1)

۱۳۹۴/۷/۲

نشست تخصصی آلمان 12: رویکرد نوین جهانی و منطقه‌ای آلمان

۱۳۹۴/۶/۳

نشست تخصصی آلمان 11: تحولات داخلی و خارجی آلمان بعد از جنگ جهانی دوم، در برگیرنده منافع و تهدیدات مربوطه برای ج.ا.ا.

۱۳۹۴/۵/۱۷

نشست تخصصی آلمان 10: چالش‌ها و فرصت‌های روابط ایران و آلمان و تأثیر آن بر موقعیت جهانی ج.ا.ا.

۱۳۹۴/۵/۱۲

نشست تخصصی آلمان 4: سیاست خارجی آلمان با محوریت سیاست منطقهای روز

۱۳۹۴/۲/۲۰