ایران - یوریکا

موسسه ایرانی مطالعات اروپا و امریکا

گزارش تحلیلی > بریتانیا > نگاهی به انجمن بریتانیایی فابیان و فعالیت های آن در ارتباط با خاورمیانه

نگاهی به انجمن بریتانیایی فابیان و فعالیت های آن در ارتباط با خاورمیانه

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۶/۱۷ تعداد بازدید: 932

مقدمه

انجمن فابیان[1] با هدف پیشبرد اصول سوسیالیسم دموکراتیک از طریق تلاش تدریجی و ایجاد دموکراسی به‌جای سرنگونی و انقلاب در بریتانیا تأسیس یافت. واژه فابیان از فابیوس گرفته شده که از فرماندهان امپراتوری روم بود و اعتقاد داشت با در پیش گرفتن سیاست صبر و انتظار باید در موقع مناسب وارد عمل شد. فابیان‌ها به اصلاح‌طلبی تدریجی گرایش داشتند. از جمله محورهای مورد تأیید این گروه این بود که ثروت عظیم سرمایه‌داران حاصل سخت‌کوشی‌ها نیست بلکه ریشه در عوامل مختلف دارد. از سال 1900 تا به امروز انجمن فابیان سیاست بریتانیا را به انحای مختلف تحت تأثیر قرار داده است. از اصول فابیانیسم برای ایجاد دموکراسی سوسیالیستی در هند، پاکستان، نیجریه و جاهای دیگر استفاده شده و در ارتباط با کشورمان نیز دارای فعالیت‌هایی است.

انجمن بریتانیایی فابیانبنیان گذران اولیه جامعه فابیان

انجمن بریتانیایی فابیان1انجمن فابیان قدیمی‌ترین اندیشکده بریتانیاست که در  سال 1884 تأسیس شده است. بررسی اسناد موجود حاکی از آن است که انجمن فابیان در سال 1884 پس از یک یادداشت بجای مانده از سوی دربی فابیان هنری هاچینسون[2] به همراه 10 هزار پوند برای فابیانی ها و تبلیغات و مقاصد آنان ایجاد گردید.

این انجمن به علت برخورداری مالی و نیز بهره گیری از نخبگان، یکی از مؤسسات پیشرو در جهان و یک نهاد متشکل از سیاستمداران بانفوذ، اقتصاددانان، روزنامه نگاران، نخست وزیران و میلیاردرهای لیبرال جهانی است.

انجمن فابیان با پیشنهاد فرانک پودمر به‌افتخار ژنرال رومی فابیوس ماکسیموس چنین نام گرفت. از اعضای مؤسس آن فرانک پودمر، ویلیام کلارک، هوبرت شیرین، پرسیوال چوب و فردریک کدل بودند. انجمن فابیان بلافاصله پس از آغاز به کار خود، شروع به جذب بسیاری از چهره‌های برجسته معاصر از جمله جرج برناردشاو، اچ. جی. ولز، آنی بیسانت، گراهام والز، چارلز ها مارسون، سیدنی اولیویه، اولیور الج و رمزی مک دونالد نموده و حتی برتراند راسل نیز به عضویت آن در آمد. در هسته این انجمن، سیدنی و بئاتریس وب نیز بودند. بسیاری از اعضای فابیان در شکل گیری حزب کارگر در سال 1900 شرکت داشتند.

فابیان‌ها در پی اصلاح سیاست خارجی امپریالیستی بریتانیا در جهت طرح سیاست انترناسیونالیستی بودند. بهره برداری کامل از فرصت‌های تجاری، حفظ آمادگی بالای نیروهای مسلح بریتانیا، ایجاد یک ارتش شهروند به‌جای ارتش حرفه‌ای از جمله اهداف دیگر این انجمن  بوده است. در دوره بین دو جنگ جهانی، نسل دوم فابیان‌ها از جمله نویسندگانی همچون هارولد لاسکی را شامل می‌شدند که در پی اصلاحات اجتماعی-دموکراتیک بودند.

فابیانیسم به یکی از جریان‌های اصلی الهام بخش سوسیال دموکراسی بین‌المللی تبدیل شد و نفوذ مستقیم یا غیرمستقیم جنبش فابیان در بسیاری از جنبش‌های سیاسی دیگر نیز نمایان است. گروه فابیان جوان نیز در سال 1960 برای جوانان (زیر 31 سال) و فعالان حزب کارگر تأسیس شد و به یک سازمان و شبکه تبدیل شد که حتی نقش مهمی در انتخابات 1994 و انتخاب تونی بلر به‌عنوان رهبر کادر ایفا کرده است.

آرم انجمن فابیان، یک لاک پشت است که به‌عنوان تمایل این گروه برای حرکت آهسته و انتقال غیر محسوس تغییرات در جوامع است. گرگی که گوسفندی را حمل می‌کند نیز از نشان‌های اولیه جامعه فابیان بوده است.

انجمن بریتانیایی فابیان2

انجمن بریتانیایی فابیان3

نشان‌واره‌ی موسوم به پنجره فابیان توسط جورج برنارد شاو در سال 1910 طراحی شده است. در این نشان‌واره عده‌ای دارند جهان کنونی را ویران و نابود می‌سازند تا پس از آن جهانی بنا شود که کام فرد آزاد را زودتر مهیا سازد و به عبارتی به کام آزادگان باشد.

این تابلو با توجه به رباعی شاعر قرون میانه ایران، خیام نیشابوری طراحی شده است و جالب آنکه کلمات رباعی خیام نیز در نشان‌واره دیده می‌شود.

 نقش انجمن بریتانیا در عرصه سیاست و اجتماع بریتانیا

این انجمن پیش قراول ایده‌های سیاسی در حال توسعه و سیاست‌های عمومی چپ‌گرایان با اولویت‌ مواجه با آینده و آینده پژوهی، شکوفایی کشور بریتانیا، همگرایی و زندگی سبز است. فابیان سوسیالیسم نوع انگلیسی برای ارتقاء کمونیسم بین‌الملل و تجارت آزاد با چهره‌های دوستانه‌تر ایجاد کرده است. برخلاف دستور کار انقلابی، خشن و باز مارکس، دستور کار فابیان‌ها کاملاً در جهت رخنه و نفوذ و هدایت مجدد دولت‌های ایجاد شده بود.

این انجمن یکی از مؤسسین اصلی حزب کارگر انگلیس بوده و به‌عنوان انجمن سوسیالیست وابسته به این حزب نامیده می‌شد. این انجمن عضو بنیاد مطالعات پیشرو اروپایی[3]  و یکی از مؤسسات سیاسی  دمکرات در سطح اروپا و وابسته به حزب سوسیالیست‌های اروپایی است. جوامع مشابهی از انجمن فابیان نیز در استرالیا، کانادا، سیسیل و نیوزیلند تأسیس یافته و مقامات برجسته‌ای در این انجمن‌ها فعالیت داشته‌اند. در ارتباط با استرالیا و انجمن مربوطه که در سال 1947 ایجاد شده است می‌توان به نام گاف ویتلم[4]  نخست وزیر سابق استرالیا اشاره نمود.

این انجمن مؤسس مدرسه اقتصاد و علوم سیاسی لندن[5] در سال 1895 با هدف بهینه سازی جامعه بوده است. این مدرسه در حال حاضر یکی از معتبرترین مؤسسات جهانی بوده و محل پرورش سیاستمداران، خبرنگاران، مقامات برجسته و لیبرال‌های بانفوذ می‌باشد.

بر اساس اسناد منتشره، فابیانی ها همچنین به ایجاد دادگاه بین‌المللی در لاهه کمک نمودند. فابیانی ها اولین اتحادیه ملت‌ها را سبب شدند و به عبارتی پیشگام در ایجاد سازمان ملل بوده‌اند. نفوذ فابیان در ایجاد سازمان ملل امری مخفی نبوده است در حالی که بسیاری از انقلابیون مارکسیستی از نسخه خشن همچون روسیه، چین، کوبا و غیره استفاده کردند. دیگران همچون آمریکا با استفاده از مدل فابیان برای برادری و صلح جهانی تأثیر گذار بودند. امروز مدل سوسیالیستی فابیان در تمامی جنبش‌های سیاسی جهانی سلطه پیدا کرده است.

این انجمن در طول حیات خود بارها مورد انتقاد قرار گرفته است. برای نمونه به دنبال انتقاد روزنامه گاردین در 14 فوریه 2008 در قبال نسل ربوده شده[6] در سال‌های اخیر، بومیان این کشور توانسته‌اند برخی حق و حقوق از دست رفته خود را احیا کنند. به‌گونه‌ای که فشار افکار عمومی در قضیه کودکان ربوده شده باعث شد تا دولت استرالیا در فوریه ۲۰۰۸، رسماً از بومیان این کشور به خاطر مصائبی که به این ترتیب بر آنان وارد شده عذرخواهی کند. اما سوسیالیست‌های فابیانی به ارائه توجیهات روشنفکری در مقابل رسوایی نسل‌های دزدیده شده استناد کرده‌اند.

انجمن فابیان 7000  عضو دارد که 80 درصد آنان (5600) از اعضای حزب کارگر هستند. این انجمن  به‌طور منظم جلساتی را برگزار و افراد سرشناسی در آن جلسات سخنرانی می‌نمایند. فابیان از بیش از 56 انجمن در سرتاسر انگلیس برخوردار بوده که به‌طور  منظم جلساتی را برگزار می‌کنند.

فابیان‌ها در ابتدا داعیه سوسیالیستی داشتند، اما به‌مرور برای انباشت مالی و نیازهای خود با لیبرال‌ها ارتباط برقرار کردند و حتی از شیوه‌های آنان برای بیشتر کردن پول خود بهره بردند.[7]  بر اساس گزارش مالی تهیه شده، درآمد انجمن در سال 2015، 712451 پوند بوده است.

اندرو هاروپ[8] از پاییز سال 2011 دبیر کل این انجمن می‌باشد. این انجمن دارای کمیته اجرایی است که برخی از آنان از نمایندگان مجلس عوام  و از رهبران و شخصیت‌های برجسته حزب کارگر می‌باشند که البته برای دو سال انتخاب می‌شوند. در میان افرادی که در ارتباط با این انجمن می‌باشند نام مقامات و شخصیت‌های معروفی همچون جرمی کوربین، تونی بلر، صادق خان، نیل کینوک و پیتر هین معاون سابق وزارت خارجه انگلیس به چشم می‌خورد. اعضای کمیته اجرایی فابیان برای سال 17-2015 به شرح زیر می‌باشد:

 - کمیته اجرایی[9] برای  سال‌های 17-2015  

سیما مالهوترا[10] ، کیت گرین[11]، صادق خان[12] (شهردار فعلی لندن)، سارا ساکمن[13]، ریما پاتل[14]، ایوانا بارتولتی[15]، آلیسون مک گاورن[16]، بارونس جانت رویال[17]، آده آدیمی[18]، سارا ابراهیم[19]

- نمایندگان انجمن‌های محلی فابیان[20] از جمله سالی پرنتیس[21]، جیمز رابرتز[22]، هوارد استوات[23]،
- نیک باتلر[24] از مدیران سابق بریتیش پترولیوم و مشاور ارشد گوردون براون نخست وزیر سابق و استاد کینکز کالج لندن و مشاور سیاست انرژی تعدادی از شرکت‌های بزرگ و از مقاله نویسان فایننشیال تایمز، مؤسس پروژه آمریکا-بریتانیا[1]  و نیز تهیه کننده سخنرانی‌های نیل کینوک رهبر سابق حزب کارگر بوده است. باتلر قبلاً رئیس شاخه جوانان و در حال حاضر خزانه دار انجمن فابیان می‌باشد. وی همچنین مدتی  رئیس مرکز اصلاحات اروپا[1] که مشترکا از سوی دیوید میلیبند وزیر خارجه سابق ایجاد شده بود و نیز عضو هیئت رئیسه مشاور بین‌الملل دانشگاه Yale  امریکا بوده است.

- لرد هابز[25] از نمایندگان سابق حزب کارگر و عضو کمیته‌های مختلف مجلس عوام و نیز رئیس مجلس اعیان و همچنین رئیس انجمن فابیان طی سال‌های 95-1994 بوده است.

- بارونس هایتر[26] از سیاستمداران انگلیسی و رئیس حزب کارگر طی سال ای 8-2007 و دبیر کل انجمن فابیان (82-1976)، رئیس اجرائی پارلمان اروپایی حزب کارگر (96-1990) و رئیس انجمن فابیان طی سال‌های 93-1992 بوده است.

- مارگارت هادگ[27] سیاستمدار زن انگلیسی و یهودی متولد قاهره که در دولت‌های کارگری سمت‌هایی را در سطح وزیر عهده دار بوده است. وی در مقاله‌ای از جنگ عراق به عنوان اشتباه بزرگ در سیاست خارجی یاد و موجب تردید اعتماد بلر نسبت به وی گردید. وی در سال‌های 99-1998 رئیس موسسه فابیان بوده است.

- لرد کینوک از سیاستمداران معروف انگلیس که طی سال‌های 83-1970 نماینده مجلس و سپس رهبر سابق حزب کارگر (92-1983) بوده و بعدها کمیسیونر اروپایی و نیز معاون ریاست کمیسیون اروپا در زمان رومانو پرودی (2004-1999) و رئیس بریتیش کانسیل و نیز رئیس دانشگاه کاردیف بوده است.

- بارونتس تورنتو[28] از اعضای سابق مجلس اعیان انگلیس و معاون سابق وزیر بهداشت

- همچنین جرمی کوربین رهبر جدید حزب کارگر نیز در ابتدای سال میلادی جاری در نشستی در این انجمن شرکت و در کنار بسیاری از شخصیت‌های سرشناس حزبی سخنرانی نمود. از این سخنرانی به عنوان مرام نامه جامع برای سوسیالیسم فراگیر اروپا نیز یاد می‌شود. این مرام نامه به‌واقع کار گروه رهبری جدید حزب کارگر انگلستان است. در بخشی از سخنرانی خود کوربین به موضوع نگرش حزب کارگر در قبال اتحادیه اروپا پرداخته و اظهار می‌دارد که:"حزب کارگر از ادامه عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا حمایت می‌کند و این ابقا را بهترین محمل برای استمرار تجارت و تعاون در عین حفظ و حراست از حقوق بشر (با کمک معاهدات موجود اروپایی) می‌دانیم، چیزی که در بافتِ شرایط قرن ٢١ دست یافتنی باشد؛ اما اینک ما نیاز داریم که فرآیند تصمیم‌سازی درون اتحادیه اروپا را پاسخگو و مسئولانه کنیم."

این انجمن در حال حاضر به عنوان اندیشکده و یکی از 15 انجمن سوسیالیستی مرتبط با حزب کارگر فعال بوده و دارای بخش‌های مختلف همچون انجمن زنان  به ریاست ایوانا آرتولت[29]  و انجمن جوانان فابیان است. انجمن جوانان فابیان که در سال 1960 ایجاد شده است دارای 1700 عضو است که افراد زیر 31 سال  را شامل می‌گردد.

این انجمن به‌طور مرتب کتاب‌هایی را نیز منتشر می‌نماید که برای نمونه می‌توان به موارد زیر از تونی بلر رهبر سابق حزب کارگر و نخست وزیر سابق انگلیس اشاره نمود.

  1. راه سوم: سیاست‌های جدید برای قرن جدید (1998)
  2. مواجهه به آینده (1995)
  3. هزینه‌های یک جامعه امن و سوسیالیسم (1994)

این انجمن همچنین دارای جایزه‌ای بنام جنی جگار[30]  (رئیس وقت انجمن در سال 1984) است.

نفوذ فابیان‌ها در امریکا

فابیان‌ها از سال 1898 شروع به رخنه و نفوذ در آمریکا کردند. یکی از مصادیق آن خانم اما گولدن[31]  است. وی یک یهودی ارتدوکس روس تبار مهاجر در امریکا بود که بعدها با یک آنارشیست اسکاتلندی بنام جیمز کولتون در 1925  ازدواج کرد، از وی به عنوان مؤسس آنارکا-فمینیسم[32] نیز یاد می‌شود. وی خود را یک سوسیالیست فابیان معرفی و به‌ خاطر به‌کارگیری خشونت از جانب وی از جمله تائیدیه ضمنی ترور رئیس جمهور وقت امریکا یعنی ویلیام مک کینلی[33] در سال 1901 توسط  لئون ژول گُش[34] منجر به تبعید وی به روسیه گردید.

با روی کار آمدن رئیس جمهور آمریکا وودرو ویلسون و ورود به جنگ جهانی اول فابیان‌ها در سمت‌های کلیدی قرار گرفتند و افراد کلیدی پیش نویس اولین اتحادیه ملل را تهیه و به‌مرور عناصر آنان در پست‌های بالاتر همچون شورای روابط خارجی آمریکا نفوذ پیدا کردند. ایده جدید فابیان‌ها برای نظام برابر جهانی با ارتش امپریالیستی آمریکا و با اصول دادگاه‌های بین‌المللی ترکیب گردید که هدف فوری آن ایجاد ارتش معتبر سازمان ملل با مجوز برای اعمال قوانین بین‌الملل علیه شورشیان گردید و سازمان ملل منشور حقوق ایالات متحده امریکا را با اعلامیه حقوق بشر پس از جنگ جهانی دوم جایگزین نمود. تبلیغات فابیان‌ها و فراماسون‌ها هر دو امور و مسائل را تقریباً به یک طرف سوق داده و البته این دو دارای اختلافاتی نیز می‌باشند.

طرح فابیان‌ها برای حاکمیت آمریکا بر همسایگان خود بر اساس مدل‌های روسی و چینی جوامع توتالیتر بوده است. عبارات کلیدی فابیان‌ها امنیت جهانی، حقوق بشر، بشر دوستانه، عدالت اجتماعی و صلح است. شما هرگز نمی‌شنوید که یک فابیان از قانون ملی مشروع بر اساس منشور حقوق ایالات متحده[35] دفاع کند. آنان آزادی فردی را منسوخ و تاریخ گذشته می‌دانند. هدف آنان دست‌کاری و گمراه ساختن افراد آزاد، در جهت تسلیم نمودن آزادی در قبال صلح و امنیت جهانی است. فابیان‌ها می‌گویند که اصول آزادی امریکا باید در جهت "نجات این سیاره" و "متوقف ساختن تروریسم جهانی" متوازن گردد. آنان در هر نهاد دولتی در جهان رسوخ کرده و نفوذ خود را بر خروجی رسانه‌های اصلی تأثیر گذار اعمال می‌کنند.

انجمن فابیان و مدرسه اقتصاد لندن پایگاه خود در آمریکا را با ایجاد باشگاه سوسیالیستی هاروارد[36] ارتقاء داده و امروزه فابیان‌های انگلیسی جهان را به‌طرف راه سوم سوق می‌دهند. بسیاری از روسای جمهور آمریکا و یا فرزندان آنان با استفاده از بورس‌های بریتانیایی همچون سیسیل رودز[37] و رودزیا در دانشگاه‌های طراز اول این کشور تحصیل می‌کنند.

خانواده راکفلر به‌صورت پنهانی با فابیان‌ها روابط نزدیکی داشته و دارای منافع مشترکی با آنان نیز می‌باشند. چنانچه دیوید راکفلر نقش دایه مهربان‌تر از مادر را ایفا کرده و  پایان نامه ارشد  خود در  دانشگاه هاروارد  را با این موضوع به انجام رسانید: ("فقر از دیدگاه جامعه فابیان،" 1936)  جای تعجب نیست که بنیاد راکفلر تعداد  بی‌شماری از  پروژه‌های انجمن فابیان را تأمین نموده است.[38] یکی دیگر از روش‌های راکفلر در  تأمین بودجه پروژه‌های فابیان از طریق صندوق بین‌المللی پول بوده است. صندوق بین‌المللی پول وام‌هایی را به حزب کارگر (مرتبط با فابیان) همچون 250 میلیون دلار  به دولت اتلی در سال 1947 تحویل داد.[39]

انجمن فابیان در خاورمیانه

حزب بعث در خاورمیانه از نظریه‌های جنبش فکری جامعه فابیان بریتانیا الهام گرفته است. انطباق سوسیالیسم خاورمیانه به رهبری دولت برای کنترل صنایع بزرگ، حمل و نقل، بانک‌ها، تجارت داخلی و خارجی بوده است. میشل عفلق[40] بنیان‌گذار جنبش بعثی یک سوسیالیست فابیان بوده است. ایده عفلق در قالب رژیم‌های دیکتاتوری در عراق و سوریه تبلور یافت. سلمه موسی از مصر، یکی دیگر از قهرمان برجسته سوسیالیسم عرب طرفدار جدی انجمن فابیان بود.[41]

فعالیت‌های انجمن در ارتباط با کشورمان، منطقه و مسلمانان

بخشی از اصلاح‌طلبان ایران طرفداران نوعی اصلاح‌طلبی گام‌به‌گام و به‌گونه‌ای فابیانیسم بودند که می‌توان گفت که سیستم فکری آن‌ها ترکیبی از اصلاح‌طلبی و محافظه‌کاری به‌صورت توأمان بود. درعین‌حال برخی از طرفداران فردگرایی لیبرال در یک سر طیف تا سلطنت‌طلبان روحانی در طیف دیگر را هم شامل می‌شد.[42]

جی براوان نویسنده کتاب دین بهایی می‌گوید: در هنگامی که جرج برنارد شاو در انجمن فابیان سخنرانی خود را با عنوان دین آینده ایراد می‌کرد گفت، من تمایل ندارم که غرب بیش از این به پذیرش سیستم یکی از دین‌های شرقی  تن دردهد. بلکه دینی می‌خواهیم که در آن انسان سرآمد باشد و انسانیت اصل خوبش باشد و انسان از خدا جدا نباشد. وی می‌گوید که در زمانی من به سخنان وی گوش می‌سپردم از شباهت زیاد میان حرف‌های وی با بهاییت در شگفت شدم.[43]

در کتاب "چگونه دولت جدید می‌بایست با خاورمیانه کار کند" به قلم اندرو کولسول و مروان درویش که در 17 فوریه 2015 منتشر شده است با اشاره به تحولات دهه گذشته منطقه و ایران در بخشی به موضوع کودتا علیه دکتر مصدق از سوی آمریکا و انگلیس، انقلاب اسلامی، جنگ 8 سال عراق با حمایت آمریکا علیه ایران ، موضوع هسته‌ای ایران و تحولات اخیر منطقه اشاره شده و اینکه آمریکا اگر قرار است با داعش مبارزه کند کم و بیش بایستی گفتمان با ایران را داشته باشد.

در یکی از مطالب منتشره از سوی انجمن فابیان و در ارتباط با فعالیت‌های آن در خصوص کشورمان آمده است که: موفقیت لابی گری برای تحریم ایران در سویفت و ممانعت از تسهیل در  نقل و انتقال مالی در سراسر جهان، به قطع خدمات مؤسسات مالی ایران، از جمله بانک مرکزی ایران منجر شد، ایران بدون دسترسی به سوئیفت تا حد زیادی از نظام مالی جهانی جدا شد و بدون شک یکی از فشارهایی بود  که ایران را به میز مذاکره بازگرداند.[44]

در کتاب دیگری در مورد آینده، مدافعان نظامی عراق نویسنده پرفسور مالکوم چامرز (معاون و مدیر موسسه روسی) می‌گوید که  توانایی غرب در موفقیت خود در کارزار علیه داعش با این واقعیت که هیچ یک از بازیگران کلیدی خارجی (روسیه، ایران، عربستان و ترکیه) و نه دولت سوریه و عراق آماده این نیستند که نابودی داعش را اولویت اول خود قرار دهند به تحلیل برده شده است.

در کتاب سیاست خارجی و چپ‌ها[45]: گام اول صدمه نزدن است[46]:  به قلم جرالد هالتمن[47] مدیر سابق موسسه مطالعاتی IPPR  آمده است: زمانی که صدام به ایران حمله کرد ما در پشت صحنه از وی حمایت کردیم. وقتی به کویت حمله کرد مقابل وی ایستادیم و در نهایت زمانی که دیگر به کسی حمله نکرد وی را سرنگون نمودیم. با خوبی و خوشی با مبارک و سعودی‌ها رفتار کردیم در حالی که در جهت حذف (خانواده) اسد تلاش کردیم.

در یکی از بیانه‌های همبستگی حزب کارگر با اکراد آمده است که این گروه از جنبش اکراد در انگلستان که خواستار حمایت و ارائه کمک تسلیحاتی بیشتر به اکرادی که در سوریه و عراق علیه داعش مبارزه می‌کنند شده است. "ما نیز از نمایندگان مجلس انگلیس می‌خواهیم که به دیدگاه‌های اکراد گوش دهند." کاروان جمال طاهر (نماینده عالی اکراد در انگلستان) گفته است که در ژوئن گذشته "داعش یک سوم عراق را در یک شب تصرف و برای چند ماه  حملاتی را به منطقه کردستان انجام داد. حملات هوایی سریع انگلیس، آمریکا، فرانسه و در کنار آن اقدامات پیش‌مرگان  بود که ما را مجدداً نجات داد! بدون انجام این حملات هوایی ما شکست بخوریم."

فابیان‌ها به‌منظور کنترل منابع نفتی، خود را به مسلمانان نزدیک کردند و حتی خود را حامی کشورهای مسلمان در مقابل امپریالیست‌ها به‌حساب می‌آوردند و از این رو موفق شدند که بعضی از افراد مهم همچون محمدعلی جناح و ماهاتما گاندی در کشورهای اسلامی و یا کشورهای تحت استعمار انگلستان را جذب نمایند.

این انجمن در ارتباط با کشورهای همسایه جمهوری اسلامی ایران و خاورمیانه نیز فعال بوده و در این رابطه جلساتی را برگزار و یا در کتب خود نیز به کشورهای منطقه اشاره نموده است. همچنین این انجمن با تهیه طومارهایی در مواردی از درخواست‌های صورت گرفته از جانب سازمان‌های مختلف حمایت نموده است.

 

گروه تخصصی بریتانیا/2   تیر 1395[1] Fabian Society

[2]  Derby Fabian Henry Hutchinson

[3]  Foundation for European Progressive Studies

[4]  Gough Whitlam

[5]  London School of Economics and Political Science

[6] نسل ربوده‌شده یا کودکان ربوده‌شده عنوانی است که به نسل‌هایی از کودکان بومی استرالیا که توسط سفیدپوستان از خانواده‌هایشان جدا شدند اطلاق می‌شود

[7] Quigley, Carroll, the Anglo-American Establishment: From Rhodes to Cliveden, GSG & Associates, San Pedro, CA, 1981. p. 118

[8]  Andrew Harrop

[9]  Executive Committee

[10] Seema Malhotra

[11] Kate Green

[12] Sadiq Khan

[13] Sarah Sackman

[14] Reema Patel

[15]  Ivana Bartoletti

[16] Alison McGovern

[17] Baroness Janet Royall

[18] Ade Adeyemi

[19] Sara Ibrahim

[20] Representing local Fabian Societies      

[21] Sally Prentice

[22] James Roberts

[23] Howard Stoate

[24] Nick Butler

[25] Lord Dubbs

[26] Baroness Hayter

[27] Dame Margaret Hodge

[28] Baroness Thornto

[29] Ivana Artolett

[30]  The Jenny Jegar Prize

[31] Emma Goldman

[32] anarcha-feminism

[33] McKinley William

[34] Leon Czolgosz

[35] US Bill of Rights

[36] Harvard Socialist Club

[37] Rhodes Cecil  

[38] modernhistoryproject.org › Articles › Books › Onsite › FabianSociety

[39] Martin, Rose, Fabian Freeway: High Road to Socialism in the U.S.A., Chicago, IL, 1966.p 77.

[40] Michel Aflaq

[41] Baram, Amatzia. (2003). Broken Promises, Woodrow Wilson International Center for Scholars.

[42] hamshahrionline.ir/details/9716

[43] E. G. Browne, Edward Granville Browne. (1961). The Bábí Religion, Cambridge University Press

[44] Roberts, Marcus and Storck, Ulrich. (2013).  ONE NATION IN THE WORLD A NEW FOREIGN POLICY FOR THE LEFT, London, UK,  FABIAN SOCIETY.P 635

[45] Foreign policy and the left

[46] first, do no harm

[47] Holtham

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
 
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

گزارش موارد نقض حقوق بشر توسط بریتانیا

۱۳۹۷/۱/۱۲

بررسی عملکرد موسسه ایران‌شناسی بریتانیا (BIPS)

۱۳۹۶/۶/۱۳

متغیرتقسیم، تفوق و فرقه سازی جمعیت مسلمان در سیاست خارجی بریتانیا

۱۳۹۶/۳/۲۴

جدایی احتمالی ایرلند شمالی از بریتانیا؛ ابعاد و عواقب احتمالی آن برای بریتانیا و اتحادیه اروپا

۱۳۹۶/۲/۳۱

پایگاه‌های نظامی و اطلاعاتی انگلستان در قبرس و نقش آن در تحولات منطقه

۱۳۹۵/۱۲/۷

اسلام سیاسی در خاورمیانه از نگاه بریتانیا؛ با محوریت فعالیت‏های اخوان‌المسلمین

۱۳۹۵/۱۲/۳

بریتانیای خارج از اتحادیه اروپا و ترامپ:ازدواج مصلحتی و ضرورت ناگزیر بازنگری در روابط ویژه فرا آتلانتیک

۱۳۹۵/۱۲/۳

مواضع متناقض دولت بریتانیا در قبال انتخابات اخیر امریکا

۱۳۹۵/۹/۳

ملاحظاتی در خصوص نقش بریتانیا در جنگ اقتصادی علیه داعش

۱۳۹۵/۸/۱

خلاصه گزارش چشم‌انداز وزارت امور خارجه بریتانیا

۱۳۹۵/۷/۳

نگاهی به انجمن بریتانیایی فابیان و فعالیت های آن در ارتباط با خاورمیانه

۱۳۹۵/۶/۱۷

خروج بریتانیا: بازی با حاصل جمع صفر یا بازی باخت – باخت

۱۳۹۵/۶/۸

تأثیر سیاست خارجی روسیه بر امنیت بریتانیا و متحدان آن

۱۳۹۵/۶/۶

چرایی برکسیت و آینده بریتانیا در نظام بین الملل: نگاهی اکتشافی

۱۳۹۵/۵/۶

خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا: تأثیرات جهانی و منطقه‌ای و روابط با جمهوری اسلامی ایران

۱۳۹۵/۴/۲۶

گزارش چیلکات یا لاپوشانی جرایم جنگی بریتانیا در عراق

۱۳۹۵/۴/۲۳

بهار بریتانیایی اتحادیه اروپا

۱۳۹۵/۴/۵

بررسی موقعیت و نقش جزیره دیگو گارسیا

۱۳۹۵/۳/۱

زوال سیاست خارجی اخلاقی در دولت بریتانیا

۱۳۹۴/۱۱/۱۳

واکاوی نقش بریتیش کانسیل به عنوان بازوی فرهنگی بریتانیا در جهان و ایران

۱۳۹۴/۱۰/۲۰

انتخابات ریاست حزب کارگر بریتانیا

۱۳۹۴/۷/۱۹

تحلیلی بر گزارش ایندیپندنت از "مبارزه تا تظاهر" غربی‌ها در قبال داعش

۱۳۹۴/۷/۱۱

مجادلات جدید بریتانیا و اسپانیا بر سر جبل الطارق

۱۳۹۴/۶/۱۱

ابعاد و عواقب جدایی احتمالی اسکاتلند برای بریتانیا و اتحادیه اروپا و حساسیت موضوع برای جمهوری اسلامی ایران

۱۳۹۴/۶/۱۰

بررسی مشارکت رأی‌دهندگان اسکاتلندی در انتخابات گوناگون بریتانیا

۱۳۹۴/۵/۲۵

روابط عربستان سعودی و بریتانیا

۱۳۹۴/۵/۲۵

بررسی افراط‌گرایی و پراکندگی تروریسم 10 سال پس از بمب گذاری لندن

۱۳۹۴/۴/۱۶

پدیده داعش و سیاست خارجی بریتانیا

۱۳۹۴/۴/۱۵

کاهش رو به رشد نقش ملموس بریتانیا در جهان

۱۳۹۴/۳/۲

روابط دوجانبه بریتانیا و بحرین در پرتوی سفر پادشاه بحرین به بریتانیا

۱۳۹۴/۲/۳۰

انتخابات بریتانیا و عملکرد حزب ملی اسکاتلند

۱۳۹۴/۲/۲۲

معضلات همه‌پرسی برای انگلستان

۱۳۹۴/۲/۲۱

فرصت طلبی فرانسه و قرار گرفتن به جای انگلیس به عنوان نزدیک ترین متحد کشورهای خلیج فارس

۱۳۹۴/۲/۱۶