ایران - یوریکا

موسسه ایرانی مطالعات اروپا و امریکا

گزارش تحلیلی > فرانسه > لزوم تغییر نگرش فرانسه به لبنان به‌عنوان عامل ثبات‌بخش در منطقه

لزوم تغییر نگرش فرانسه به لبنان به‌عنوان عامل ثبات‌بخش در منطقه

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۵/۱۹ تعداد بازدید: 570

حزب‌الله بزرگ‌ترین حزب شیعی و تشکیلاتی سیاسی، نظامی و مذهبی در لبنان به شمار می‌آید که در اوایل سال‌های ۱۹۸۰ و با الهام از ایدئولوژی اسلام سیاسی امام خمینی (ره) در لبنان ظهور کرد. بخش نظامی حزب‌الله به‌عنوان شاخه‌ی مقاومت اسلامی در لبنان تاكنون نقش عمده‌ای در حفظ تماميت ارضي اين كشور ايفا كرده است. درحالی‌که دولت لبنان و سایر کشورها ازجمله جمهوري اسلامي ایران این گروه را گروهی مشروع و در جهت منافع مردم لبنان می‌دانند اما برخی کشورهای غربی و نيز كشورهاي محافظه‌کار عرب در شورای همکاری خلیج‌فارس از ماه مارس سال گذشته (2015) و در پی شدت گرفتن خصومت سعودی‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران، این گروه مردمی را به‌عنوان گروهی تروریستی معرفی نموده‌اند.

رابطه‌ی حسنه این گروه با جمهوري اسلامي ایران و محوريت آن در جبهه مقاومت و مبارزه با اسرائیل در شکل‌گیری چنین نگرشی نزد کشورهای خلیج‌فارس که ایران را رقیب خود می‌دانند دور از انتظار نیست. نگرشی که برخی از کشورهای غربی را نیز با خود همراه داشته و به دلیل حمایت غرب از اسرائیل، بان کی‌مون، دبیر کل سازمان ملل متحد در گزارشی به شورای امنیت سازمان ملل متحد، حزب‌الله لبنان و سایر گروه‌های شبه‌نظامی را متهم به ایجاد بی‌ثباتی در این کشور کرده است.

در شرایط امروز به دلیل نابسامانی‌های رخ‌داده از جانب گروه تروريستي داعش (ISIS) در این منطقه و به‌تبع آن بازتاب این نابسامانی‌ها در قالب حملات تروریستی در خود کشورهای غربی ازجمله فرانسه، ثبات در منطقه‌ی خاورمیانه و به‌ویژه مبارزه با داعش برای غربیان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار گشته و حتی نزد برخی قدرت‌های غربي به مهم‌ترین اولویت تبدیل‌شده است. فرانسویان که خود طرفدار خروج بشار اسد از قدرت بودند و در ابتدا به ایجاد ناآرامی در کشور سوریه دامن می‌زدند، اکنون آتش این ناامني آن‌هم با 236 کشته توسط داعش در طی 18 ماه دامن خودشان را فراگرفته است؛ حملاتی تروریستی که به بخشی از زندگی عادی مردم فرانسه تبدیل‌شده است و حتی روسای این کشور نیز صراحتاً از ادامه‌دار بودن این حملات سخن گفته‌اند. امانوئل والس نخست‌وزیر فعلي این کشور دراین‌باره اظهار داشته است: «فرانسه باید منتظر حملات و قربانیان بی‌گناه دیگری باشد.» و ضمن تمدید چندباره‌ی وضعیت اضطراری در فرانسه در اوایل ژوئیه ٢٠١٦ کشورش را در وضعیت جنگی با داعش دانسته است.

در این میان و پس از حادثه تروریستی 13 نوامبر 2015 در پاریس که 130 کشته برجای گذاشت فرانسوا فیون نخست‌وزیر سابق فرانسه با اظهارنظری مثبت درباره‌ی گروه حزب‌الله لبنان، کردها و ارتش سوریه، همکاری با آن‌ها را در جهت مبارزه علیه داعش مفید دانسته است. وی در مصاحبه‌ای با فرانس اینتر اظهار داشته است: «ایجاد یک ائتلاف جهانی به همراه همه‌ی مبارزان واقعی آن‌هم علیه داعش به‌عنوان گروهی متفرق کار آسانی نیست. حزب‌الله است که می‌تواند با حمایت ایران و نیز ارتش ملی سوریه و ارتش عراق به کمک ما بیایند.»

وی در پاسخ به تروریستی خواندن گروه حزب‌الله توسط برخی از کشورها اظهار داشته است: «اگر ما با تمامی مبارزان واقعی علیه داعش همکاری نکنیم وارد جنگی بیست‌ساله خواهیم شد و جایگزین این امر شرکت خودمان در جنگ علیه داعش است. همه می‌دانند که غرب برای مبارزه زمینی به سوریه نخواهد رفت. آمریکایی‌ها نیز هرگز وارد این مبارزه نخواهند شد و بدون آمریکایی‌ها سایر کشورهای غربی نیز در این جنگ دخالت نخواهند کرد.» وی حتی بر ناکارآمد بودن مبارزه‌ی معارضان سوری علیه داعش تأکید کرده و بر لزوم پایداری و بقاي دولت اسد در این کشور تأکید نموده است. ازنظر او سقوط بشار اسد باعث باز خیزی داعش و سلطه‌ی وی بر سوریه خواهد شد. این صحبت‌ها محدود به فرانسوا فیون نشده و ژان مارک آیرو، وزیر خارجه فرانسه نیز در سفر خود به بیروت در ماه ژوئیه گذشته با هیئت سیاسی حزب‌الله در محل دیدار نمود.

قابل‌توجه آنکه حادثه‌ی تروریستی 13 نوامبر پایانی بر حملات تروریستی در فرانسه نبود و تا به امروز سه حمله‌ی تروریستی دیگر در این کشور رخ‌داده که مهم‌ترین آن‌ها حادثه‌ی 14 ژوئیه 2016 در شهر نیس بود که 85 کشته بر جای گذاشت.

اظهارنظر فرانسوا فيون به‌عنوان یکی از سیاسیون سابق دولت فرانسه که در رأس وزارت خارجه این کشور قرار داشته است می‌تواند نقطه‌ی عطفی در درک حقایق واقعی موجود در منطقه داشته باشد. این سخنان مهر تائیدی بر استراتژی ایران در منطقه مبني بر حمايت از حزب‌الله لبنان به‌عنوان محور مقاومت است. برخی از کشورهای غربی که دولت سوریه و حزب‌الله را عامل بی‌ثباتی در منطقه قلمداد می‌کردند اکنون از آن‌ها در جهت مبارزه علیه داعش مدد می‌جویند و آن‌ها را عامل ثبات و پایداری در منطقه می‌دانند. شاید ابراز این دیدگاه‌ها روزنه‌ای از امید را ایجاد کند و نوید درک بهتر وقایع از جانب غرب را بدهد اما به نظر می‌رسد چنين اظهاراتی بيانگر تغییر جدي رویکرد فرانسه در قبال تحولات لبنان نباشد.

در شرایطی که به‌صورت دوره‌ای شاهد تغییر نگرش فرانسه نسبت به مسائل مختلف غرب آسیا ازجمله تغییر نگرش نسبت به سقوط بشار اسد و نیز مددجویی از حزب‌الله لبنان در مبارزه با داعش بوده‌ایم؛ وقت آن فرا رسیده است که فرانسه نگاه دقیق‌تری به بازيگران ثبات‌بخش ازجمله ايران و حزب‌الله و بازيگران ثبات زدا مثل عربستان سعودي و داعش داشته باشد. این نگاه به‌خودی‌خود می‌تواند ضمن اصلاح نگرش دولتمردان فرانسوي در مورد نظم امنيتي منطقه غرب آسیا در نزدیک کردن نگاه دو کشور ايران و فرانسه در مبارزه هماهنگ با تروریسم مؤثر واقع شود./1

نوشین لک

19 مرداد 1395

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
 
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

سیاست انرژی فرانسه در غرب آسیا با تأکید بر جایگاه و نقش ایران

۱۳۹۷/۱/۱۲

دولت‌های جدید آمریکا و فرانسه: تحلیل ابعاد همگرایی‌ها و واگرایی‌های پیش رو با تأکید بر راهکارهای ایران برای بهره‌برداری

۱۳۹۶/۹/۲۹

قدم زنان در شهر تهران

۱۳۹۶/۶/۲۸

پرونده شماره 3 نظامی‌گری فرانسه: حرکت به سمت بازیگری نخست نظامی در غرب آسیا

۱۳۹۶/۳/۱۷

واکاوی سیاست خارجی ماکرون، نامزد منتخب دور اول انتخابات ریاست جمهوری 2017 فرانسه

۱۳۹۶/۲/۱۰

انتخابات ریاست جمهوری 2017 فرانسه: پدیده نوظهور ماکرون

۱۳۹۵/۱۲/۱۷

گزارش دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه (2017): فرانسوا فیون، دلایل پیروزی و سیاست های پیش‌رو

۱۳۹۵/۱۲/۳

انتخابات ریاست جمهوری 2017 فرانسه

۱۳۹۵/۱۰/۲۸

سیاست خارجی فرانسه در قبال تحولات لبنان

۱۳۹۵/۱۰/۷

معرفی برترین اندیشکده‌های فرانسوی در عرصه‌ی سیاست خارجی

۱۳۹۵/۹/۲۳

بررسی مؤسسات اسلامی در فرانسه

۱۳۹۵/۸/۱۵

لزوم تغییر نگرش فرانسه به لبنان به‌عنوان عامل ثبات‌بخش در منطقه

۱۳۹۵/۵/۱۹

جنبش «ایستـاده در شب» در فرانسه

۱۳۹۵/۵/۳

بررسی سیاست‌ خارجی فرانسه در قبال سوریه از سال 2011

۱۳۹۵/۴/۱۵

بررسی سیاست خارجی فرانسه در قبال عراق

۱۳۹۵/۳/۱۰

چرخش دوباره فرانسه به خاورمیانه

۱۳۹۴/۱۰/۱۳

لزوم توجه ایران به بحران اقتصادی در فرانسه

۱۳۹۴/۹/۲

جزایر پولینزی و رویای استقلال از فرانسه

۱۳۹۴/۸/۱۲

افزایش اغفال شدگان فرانسوی توسط داعش

۱۳۹۴/۶/۸

موضع فرانسه برای مقابله با تروریسم

۱۳۹۴/۵/۱۲

رویکرد نظامی‌گری فرانسه

۱۳۹۴/۴/۱۵

کوبا، سرزمینی نو برای پیشبرد سیاست‌های فرانسه

۱۳۹۴/۲/۲۲