ایران - یوریکا

موسسه ایرانی مطالعات اروپا و امریکا

نوشتار دیگران > آلمان > تهاجم تسلیحاتی غرب

تهاجم تسلیحاتی غرب

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۴/۲۰ تعداد بازدید: 606آلمان سومین صادرکننده اسلحه جهان

آلمان در سال گذشته سومین صادرکننده اسلحه در جهان شناخته شد. بر اساس گزارش اخیر سرویس اطلاعات نظامی بریتانیا (جینز)[1] که در دوشنبه 13 ژوئیه 2016 منتشر شد، شرکت‌های اسلحه‌سازی آلمانی در سال 2015، بدون احتساب تسلیحات و مهمات کوچک، 4 میلیارد و 780 میلیون دلار (4/2 میلیارد یورو) صادرات تسلیحات نظامی داشته‌اند. بنا بر این گزارش، ایالات‌متحده آمریکا با صادرات 96/22 میلیارد دلاری اسلحه، بزرگ‌ترین صادرکننده تسلیحاتی جهان در سال 2015 بوده است – آمریکا در سال 2009،  12/9 میلیارد دلار صادرات اسلحه و جنگ‌افزار داشته است. روسیه نیز  با صادرات تسلیحات به ارزش 7/45 میلیارد دلار، در مقام دوم قرارگرفته است. در این گزارش همچنین آمده است، انتظار می‌رود در آینده سهم آلمان از صادرات اسلحه در جهان بسیار افزایش یابد. دلیل این مدعی هم این است که دولت فدرال در سال گذشته میلادی، مجوز صادرات اسلحه را تا رکورد فعلی 12/8 میلیارد یورو صادر کرده است.

رکورد تسلیحاتی

این گزارش علاوه بر اینکه به موتورهای محرکه تولید تسلیحات در جهان اشاره کرده است، کشورهای اصلی خریدار این تسلیحات را نیز معرفی می‌کند. بر این اساس، صادرات تسلیحات و جنگ‌افزار در جهان از سال 2014 تا 2015، رشد بی‌سابقه‌ای داشته است و تا 6/6 میلیارد دلار افزایش یافته است – میزان صادرات درمجموع این یک سال، 65 میلیارد دلار بوده است. علاوه بر این انتظار می‌رود میزان صادرات در سال آینده به حدود 69 میلیارد دلار برسد. در این گزارش همچنین آمده است بیشترین میزان صادرات تسلیحات مربوط به کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) است، چراکه از ده صادرکننده تسلیحاتی جهان، هفت کشور عضو ناتو هستند. سهم این هفت کشور از صادرات جنگ‌افزار در جهان، به‌تنهایی بالغ بر 42/98 میلیارد دلار است که حدود دو سوم کل صادرات تسلیحات در جهان را در بر می‌گیرد.
از آنجا که به دلایل کاملاً روشن، تجهیزات نظامی به کشورهای ضد غرب فروخته نمی‌شود، لذا صادرات اسلحه در جهان تاکنون باعث تقویت نظامی پیمان‌های غربی شده است. البته اسرائیل را هم باید به لیست صادرکنندگان اسلحه اضافه کرد؛ در سال 2015، سهم رژیم صهیونیستی از صادرات تسلیحات جهان 2/11 میلیارد دلار بوده است. از میان ده کشور بزرگ صادرکننده، تنها کشور روسیه با میزان صادرات 7/45 میلیارد دلار به کشورهای اطراف خود و چین با میزان صادرات 1/74 میلیارد دلار، غربی نیستند. بنابر این گزارش، آنچه که باعث افزایش صادرات جنگ‌افزارها و تسلیحات نظامی در سال 2016 می‌شود، بیش از هر چیز رشد صادرات اسلحه در میان هفت کشور عضو ناتو است.

خاورمیانه مقصد اصلی سلاح‌های صادراتی

این گزارش، دو منطقه اصلی را برای صادرات اسلحه شناسایی کرده است؛ یکی از این مناطق، منطقه خاورمیانه و خاور نزدیک است که در حال حاضر محل درگیری‌های مختلف از عراق تا سوریه و یمن است. این منطقه در سال گذشته 21/6 میلیارد دلار برای واردات اسلحه هزینه کرده است که حدود یک سوم کل واردات تسلیحات در جهان می‌باشد. عربستان سعودی با خرید 9/33 میلیارد دلار بزرگ‌ترین خریدار اسلحه به‌حساب می‌آید؛ امارات متحده عربی با واردات تسلیحات جنگی به ارزش 2/08 میلیارد دلار در جایگاه هفتم واردکنندگان اسلحه در جهان قرار گرفته است. در مجموع این دو دیکتاتور عربی که به‌لحاظ سنتی همکاری‌های تنگاتنگی نیز با کشورهای غربی دارند، 11/41 میلیارد دلار برای خرید تسلیحات نظامی هزینه کرده‌اند که این میزان حدود 17/5 درصد کل صادرات اسلحه در جهان است. بر اساس گزارش سرویس اطلاعات نظامی بریتانیا، سهم واردات این کشورها در سال آینده مجدداً تا 13/15 میلیارد دلار (19/5 درصد) افزایش خواهد یافت. در این میان مصر با سهم واردات 2/27 میلیارد دلار در جایگاه چهارم و عراق با سهم واردات 2/14 میلیارد دلار در جایگاه ششم واردکنندگان اسلحه در جهان قرار گرفته‌اند.

جنوب و شرق آسیا، دومین خریدار اسلحه جهان

دومین منطقه‌ای که بیشترین صادرات اسلحه به آنجا صورت می‌گیرد، منطقه جنوب و شرق آسیا است. بر اساس گزارش جینز، صادرات اسلحه به این کشورها در بین سال‌های 2016-2009، بالغ بر 71 درصد کل صادرات اسلحه در این سال‌ها بوده است. کره جنوبی در حال حاضر با واردات 2/18 میلیارد دلاری اسلحه، در جایگاه پنجم رتبه‌بندی جهانی قرار دارد و انتظار می‌رود در سال آتی با واردات 2/50 میلیارد دلاری تسلیحات جنگی به جایگاه چهارم صعود کند.
تایوان با واردات اسلحه به ارزش 1/51 میلیارد دلار در جایگاه دهم قرار گرفته است که بنا بر این گزارش انتظار می‌رود این میزان در سال آینده به 2/01 میلیارد دلار هم برسد و این کشور از جایگاه دهم به جایگاه هفتم کشورهای واردکننده تسلیحات برسد. استرالیا در سال 2015 با واردات 2/31 میلیارد دلاری اسلحه در رتبه سوم قرار گرفته است، اما پیش‌بینی می‌شود در سال 2016، این کشور با خرید تسلیحات نظامی به ارزش 2/06 میلیارد دلار به رتبه 6 تنزل پیدا کند.
طبق گزارش مذکور، در 10 سال آینده علاوه بر عرستان سعودی و امارات متحده عربی، اندونزی با واردات تخمینی 13 میلیارد دلار و ویتنام  با واردات تسلیحات نظامی به ارزش 10 میلیارد دلار نیز در زمره 5 خریدار اصلی اسلحه و جنگ‌افزار جهان قرار خواهند گرفت. اندونزی و ویتنام هر دو از کشورهای حاشیه دریای چین جنوبی هستند. لذا به‌خوبی می‌توان فهمید که هدف ناتو و اتحادیه اروپا از تسلیح کشورهای شرق و جنوب آسیا که رابطه نزدیکی با کشورهای غربی دارند،  مقابله با قدرت‌گیری روزافزون چین است.

پوشش تسلیحاتی آلمان در هر دو منطقه

جمهوری فدرال آلمان از سال‌ها پیش هر دو منطقه را تحت پوشش تسلیحاتی خود دارد؛ به‌عنوان مثال در سال 2014، سنگاپور، اندونزی و برونئی، سه کشور حاشیه دریای چین جنوبی، جزء 10 خریدار اصلی تسلیحات جنگی آلمان محسوب می‌شدند. در سال 2015، کره جنوبی هم در لیست خریداران سلاح از آلمان قرار گرفت و دولت برلین، صادراتی به ارزش بیش از نیم میلیارد یورو به این کشور داشت و به این ترتیب این کشور حاشیه‌ دریای چین شرقی که یکی از پرمناقشه‌ترین مناطق آسیای شرقی به‌شمار می‌‌رود نیز در جایگاه دوم خریداران سلاح‌های آلمانی قرار گرفت تا در صورت بروز درگیری‌های مسلحانه با چین در این منطقه، آنها بتوانند از اسلحه‌ها و جنگ‌افزارهای آلمانی استفاده کنند.
منطقه خاورمیانه و خاور نزدیک نیز از دیگر مناطقی است که کشورهای آن در لیست 10 خریدار اصلی تسلیحات جنگی آلمان قرار دارند؛ به عنوان نمونه کشور کویت که رتبه 10 کشورهای واردکننده سلاح از آلمان را از آن خود کرده است، در سال گذشته میلادی در حوزه تسلیحات نظامی، وارداتی به ارزش 125 میلیون یورو از آلمان داشته است. عربستان سعودی نیز در سال 2015، 270 میلیون یورو تسلیحات و جنگ‌افزار از آلمان وارد کرده است.

افراط‌گرایی غیرقابل‌کنترل آل‌سعود

در این میان گسترش تسلیحات نظامی از سوی عربستان سعودی، بیش از سایر کشورها اهمیت دارد و مسئله‌ای بسیار خاص و خطرناک است. حکومت ریاض به‌دلیل حملات وحشیانه‌اش در یمن، مدتی است که مورد انتقاد جهان قرار گرفته است. چندی پیش نیز در این ارتباط یک رسوایی بزرگی به‌بار آمد و آن این بود که بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، باوجود آنکه ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی در یمن تاکنون ده‌ها مدرسه و بیمارستان این کشور را بمباران کرده و دست‌کم 470 کودک را کشته است، ولی  به‌خاطر تهدید عربستان به قطع کمک‌های مالی به سازمان ملل، این کشور را از لیست کشورهای ناقض حقوق کودکان خارج و از این کشور رفع اتهام کرد تا مبادا تأمین هزینه‌های مالی پروژه‌ها و طرح‌های حمایتی سازمان ملل دچار مخاطره شوند.
بر اساس گزارش‌های موجود، ارتش آل‌سعود از شروع درگیری‌ها در یمن، در کنار دیگر تجهیزات و جنگ‌افزارهای نظامی، از سلاح‌های آلمانی هم استفاده کرده است. سرویس اطلاعات نظامی ارتش بریتانیا همچنین گزارش می‌دهد که حکومت آل‌‌سعود نه‌تنها در حال خرید هرچه بیشتر سلاح‌های تهاجمی است، بلکه تا حد زیادی هم در زمینه تهیه فن‌آوری‌های جاسوسی و کنترل سرمایه‌گذاری کرده است. این واقعیات نشان از تمایل روبه‌‌افزایش عربستان سعودی برای استقلال و عدم وابستگی به ایالات متحده و دیگر کشورهای غربی دارد.
حکومت سلطنتی آل‌سعود تنها دشمن جدی ایران به‌شمار نمی‌رود. این کشور در جنگ‌های مختلف – از جنگ افغانستان در دهه 1980 تا جنگ سوریه در زمان حال – همواره حامی شبه‌نظامیان جهادی بوده است. لذا با توجه به صادرات روز افزون و بی‌رویه سلاح از سوی کشورهای عضو ناتو به عربستان سعودی، در صورت جدایی این کشور از غرب، افراط‌گرایی پادشاهی عربستان سعودیِ سلفی در حوزه سیاست خارجی قابل‌کنترل نخواهد بود./1

 

جرمن فارن پالسی 14 ژوئن 2016[1]. (Der britische Militär-Informationsdienst (Jane's


  فرستادن مقاله چاپ مقاله
 
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

مصاحبه مهم فولکر پرتس رییس اندیشکده مهم آلمانی در باره مسائل سوریه

۱۳۹۶/۲/۱۰

شواهدی در ردّ ادعاهای غرب و کاربرد سلاح‌های شیمیایی در سوریه و دیدگاه کارشناس آلمانی

۱۳۹۶/۱/۲۱

رکورد رشد اقتصادی آلمان

۱۳۹۵/۱۲/۸

سه کشور نروژ، سوئیس و سوئد باثبات‌تر از آلمان

۱۳۹۵/۱۱/۲۳

عدم نیاز آلمان به سلاح هسته ای

۱۳۹۵/۹/۲۴

شکست اطلاعاتی آمریکا در بحران‌های اخیر آلمان

۱۳۹۵/۸/۱۱

آلمان : منافع غرب در بقای داعش

۱۳۹۵/۸/۱

تهاجم تسلیحاتی غرب

۱۳۹۵/۴/۲۰

رایزنی‌های تهران و برلین درباره تحولات منطقه

۱۳۹۵/۳/۲۶

رقابت فشرده برای تجارت با ایران

۱۳۹۵/۳/۴

فساد مالیاتی در کلیسای کاتولیک آلمان

۱۳۹۴/۹/۲۵

دلایل مداخله نظامی آلمان در سوریه: از سیاست داخلی تا سیاست خارجی

۱۳۹۴/۹/۲۵

آلمان، فرماندهی که فرمان‌بردار شد

۱۳۹۴/۹/۱۸

آیا دوره طلایی مرکل به پایان رسیده است؟

۱۳۹۴/۸/۳۰

حمایت نظامی روسیه از سوریه و موضع‌گیری آلمان

۱۳۹۴/۸/۱۹

بحران پناهندگان و تغییر رفتار ناگهانی خانم صدراعظم

۱۳۹۴/۶/۲۶

اتحادیه اروپا از نگاه مردم و احزاب آلمان

۱۳۹۴/۶/۳

تغییرات جمعیتی آلمان در 85 سال آینده

۱۳۹۴/۵/۱۴

ارزیابی دویچه بانک از تاثیر توافقنامه هسته‌ای بر اقتصاد آلمان

۱۳۹۴/۵/۱۰

اهمیت نقش آلمان در مذاکرات هسته‌ای با ایران

۱۳۹۴/۴/۲۵

دیدگاه مردم و احزاب آلمان در خصوص پوشش خبری بحران اکراین در رسانه‌های این کشور

۱۳۹۴/۲/۲۲

توهین به ادیان یا آزادی عقیده؟

۱۳۹۴/۲/۱۴

دیدگاه مردم و احزاب آلمان نسبت به برخورد دولت این کشور با "داعش"

۱۳۹۴/۲/۸

سفرهای دو جانبه مقامات ایرانی و آلمانی از سال 2000 تا 2011

۱۳۹۴/۱/۱۵