ایران - یوریکا

موسسه ایرانی مطالعات اروپا و امریکا

نوشتار دیگران > ایالات متحده امریکا > گزینه‌های احتمالی برای معاون اولی هیلاری کلینتون

گزینه‌های احتمالی برای معاون اولی هیلاری کلینتون

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۴/۱۲ تعداد بازدید: 394

 ازآنجاکه هیلاری کلینتون به‌شدت به جلب آرای طیف چپ‌ از حزب دموکرات و طیف میانه‌روی مخالف ترامپ از حزب جمهوری‌خواه نیاز دارد، انتخاب گزینه مناسب برای معاون اولی‌اش، نقش مهمی در جلب آرای این دو طیف به نفع او بازی خواهد کرد. لازم به توضیح است که بنا به قانون حاکم بر انتخابات امریکا، در مرحله نهایی انتخابات ریاست جمهوری، رأی‌گیری از افراد، هم برای خود رئیس‌جمهور و هم معاون اول او صورت می‌گیرد. ازاین‌رو انتخاب درست معاون اول برای نامزدها، نقش مهمی را در شکست یا پیروزی نهایی آنان بازی خواهد کرد.هیلاری کلینتون، نامزد انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا، با وجود سابقه دموکراتیک در پرونده کاری خویش، اکنون پا به عرصه بررسی صلاحیت معاونان به عنوان برگه برنده حزب خود در انتخابات نوامبر گذاشته است. فرایندی که در انتخابات 2016، پیچیدگی‌های خاص خود را داراست.

درحالی‌که انتظار می‌رفت کلینتون به منظور جلب آرای گروه بزرگ و رو به رشد لاتینو تبارهای آمریکایی، معاون پیشنهادی خود را از میان آنان انتخاب کند، اما به لطف اظهارات ستیزه‌جویانه دونالد ترامپ درباره مردم مکزیک، بسیاری بر این باورند که وی پیشاپیش موفق به جلب حمایت آرای این گروه شده‌ است.

در این راستا، به گفته تحلیلگران سیاسی، کلینتون می‌بایست بر گزینش معاونی تمرکز کند که گروه جمعیتی دیگری را هدف قرار دهد.

او با دو شرط مهم در انتخاب معاون مواجه است، این شروط عبارت‌اند از:

- مورد نخست؛ انتخاب گزینه‌ای که بیشتر به سمت جناح چپ گرایش داشته و قادر باشد که آرای طیف حامیان برنی سندرز را به سمت خود جلب کند.
- مورد دوم؛ انتخاب گزینه‌ای میانه‌رو، که بتواند به کلینتون در جلب حمایت رأی‌دهندگان سفیدپوست (گروهی که سابقاً برای برقراری ارتباط با آن‌ها مجادلات بسیار کرده) و جمهو‌ری‌خواهان ناراضی از ریاست جمهوری ترامپ، کمک کند.

به گفته ویل مارشال، رئیس موسسه خط‌‌مشی مترقی[1]، اندیشکده‌‌ی نزدیک به دولت بیل کلینتون، موفقیت باورنکردنی ترامپ در نامزدی حزب جمهوری‌خواه، طیف گسترده‌ای از آرای میانه‌روهای جمهوری‌خواه را به وجود آورده که مخالف ترامپ می‌باشند. مارشال می‌افزاید:« من اگر جای هیلاری کلینتون بودم، هدف خود را جلب پتانسیل موجود در مورد آرای آن دسته از طرفداران یک حزب که ممکن است به سمت کاندیدای حزب مقابل تمایل ‌یابند، می‌گذاشتم. این‌ها درواقع می‌تواند شامل همین طیف ایجاد شده از میانه‌روهای مخالف ترامپ در حزب جمهوری‌خواه ‌باشند.»

با در نظر داشتن این اولویت‌ها، افرادی که می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای معاون اولی هیلاری کلینتون باشند و به جلب آرای بیشتری به نفع او بی انجامند، به شرح ذیل‌اند:

الیزابت وارن

در میان افراد مطرح در این خصوص، نام الیزابت وارن، 66 ساله، بیش از هر کس دیگری شنیده می‌شود. او که همواره با استفاده از زبان تند و تیز خود در سخنرانی‌هایش به‌شدت به ترامپ تاخته و او را فردی گوش‌خراش، زننده و متقلب معرفی می‌نماید، به‌مثابه سلاحی قوی علیه ترامپ، به هیلاری کلینتون کمک کرده است. توانایی وارن در همراه کردن حامیان ناامید سندرز با طرفداران کلینتون، نقطه قوت انتخاب وی به عنوان معاون اول خواهد بود. با این حال، برخی نگران‌اند که وجود دو زن در عرصه انتخابات ممکن است آرای قسمتی از جمعیت مردان را علیه دموکرات‌ها تغییر دهد. این در حالی است که دیدگاه‎‌های به‌شدت مترقی خانم وارن، احتمال به خطر افتادن کسب رأی جمهوری‌خواهان میانه‌رو را نیز با خود خواهد شد.

تیم کین

تیم کین، 58 ساله، سناتور ویرجینیا و فرماندار سابق این ایالت کلیدی که جز سویینگ استیتز یا ایالت‌های بنفش شمرده می‌شود، است. بنفش بدین معنا که نه جزو ایالت‌های قطعاً قرمز جمهوری‌خواه به شمار می‌آیند و نه جز ایالت‌های دموکرات که با رنگ آبی نشان داده می‌شوند. این‌ها، ایالت‌هایی هستند که در آن‌ها فعلاً هیچ یک از کاندیداهای جمهوری‌خواه و یا دموکرات، به پیروزی نسبی دست نیافته‌اند و تکلیف این ایالت‌ها در رأی‌گیری نهایی هنوز مشخص نشده است. ازاین‌رو جلب آرای آن‌ها بسیار مهم ارزیابی‌شده و در تعیین نتیجه نهایی کلیدی تلقی می‌شود. بنابراطلاعات گردآوری‌شده از نظرسنجی‌ها و پیش‌بینی‌های پردیکت‌وایز، کین به عنوان محتمل‌ترین گزینه برای سمت معاون رئیس‌جمهور شناخته می‌شود.

در واشنگتن به او به چشم یک گزینه مطمئن اما غیر مهیج می‌نگرند. وی فردی کاتولیک بوده که برای راه‌اندازی مدرسه‌ای در هندوراس که توسط مبلغان دینی تأسیس‌شده بود، یک سال از هاروارد مرخصی گرفت. کین که به شیوایی اسپانیایی صحبت می‌کند، فردی میانه‌رو به‌حساب آمده و سابقه خوبی از کارکردن با رهبران هر دو جناح را در پرونده خود دارد. به گفته کارل توبیاس[2]، پروفسور دانشگاه حقوق ریچموند که سال‌هاست کین را می‌شناسد: " او که خود متعلق به طبقه کارگر بوده است، رابطه خوبی با مردم این طبقه اجتماعی و با اتحادیه کارگران برقرار نموده است." توبیاس معتقد است که او با آن دسته از اقشار میانه‌رو از رأی‌دهندگان جمهوری‌خواه که ترامپ به‌شدت در تلاش برای جلب رأی آن‌هاست، رابطه بسیار خوب دارد.

جولیان کسترو

جولیان کسترو، 41 ساله،‌ جوان‌ترین عضو کابینه باراک اوباما و یکی از ستارگان لاتینو تبار حزب دموکرات است. کسترو شهردار سابق سن آنتونیو بوده که در سال 2012 برای استخدام در سمت وزیر مسکن و توسعه شهری آمریکا به واشنگتن آورده شده بود. این موقعیت از دیدگاه حزب دموکرات به عنوان فرصتی برای تقویت رزومه و همچنین سنجش وی محسوب می‌شد. او از آن زمان تاکنون اشتباهات چندانی در پرونده کاری خود نداشته اما تغییر بزرگی هم در سمت خود به عنوان عضو ردیف دوم کابینه ایجاد نکرده است. لازم به ذکر است‌ که برادر دوقلوی او عضو کنگره است. کسترو که مدت‌ها به عنوان یک گزینه بالقوه مطرح بوده، در ماه‌های اخیر دیگر در مرکز توجهات قرار ندارد. زمانی که از وی سؤال شد، «آیا صلاحیت او برای این کار مورد بررسی واقع شده است؟» پاسخ او منفی بود.

 

شرود برون

شرود برون،‌ 63 ساله، ‌سناتور اهل اوهایو، در صورت گزینش، شانس برد کلینتون در ایالت زادگاه خویش که ازجمله ایالات بنفش برجسته  آمریکا به شمار می‌رود را افزایش داده و همچنین به جلب آرای پایگاه سندرز کمک می‌کند. با توجه به ریشه‌های چپ‌گرایانه وی، شرون پل ارتباطی بالقوه‌ای برای جلب آرای جناح چپ دموکرات‌ها مهیا خواهد کرد. این در حالی است که نسبت به الیزابت وارن، از جنجال‌برانگیزی کمتری برخوردار است.

البته در مصاحبه‌ای در ماه مارس، او اعلام می‌نماید که نمی‌خواهد معاون رئیس‌جمهور باشد. زیرا انتخاب وی برای این سمت، باعث می‌شود که دموکرات‌ها یک صندلی از سنا را از دست بدهند. زیرا در این مدت جان کاسیش[3]، فرماندار جمهوری‌خواه اوهایو گزینه جانشین او خواهد بود.

کوری بوکر

کوری بوکر، 47 ساله، که به لحاظ شهرت و شخصیت کاریزماتیک در حزب دموکرات‌، مدت‌ها با اوباما مقایسه می‌شد، در صورت تمایل کلینتون به جلب آرای جوانان و سیاه‌پوستان آمریکایی، گزینه‌ی مناسبی به شمار می‌آید. آقای بوکر، سناتور نیوجرسی، اولین بار به عنوان شهردار نیوآرک[4]، به دلیل کمک به کاهش نرخ جرائم و همچنین نجات یکی از اعضای کادر خود از آتش‌سوزی خانگی، به شهرت ملی دست یافت. در مجلس سنا، وی یکی از حامیان بستن کانال‌های زیرزمینی فروش اسلحه بوده است.

با این وجود کاندیداتوری وی، مشکلات مشابهی را همچون براون شکل خواهد داد. انتخاب وی، به کریس کریستی[5]، فرماندار جمهوری‌خواه نیوجرسی، اجازه می‌دهد تا در باقی‌مانده دوره نمایندگی، جایگزین وی شود. درحالی‌که آقای بوکر دستیار فعالی برای خانم کلینتون در مبارزات انتخاباتی به شمار می‌رفته، اما در هفته گذشته، تأکید کرد که صلاحیت وی برای معاون ریاست جمهوری مورد بررسی قرار نگرفته است.

توماس پرز

توماس پرز، 54 ساله، وزیر کار آمریکا، نامی است که چندان در عرصه ملی شناخته شده نیست. اما به اعتقاد برخی دموکرات‌ها، به دلیل اینکه پرز ترکیبی از نقاط قوت سایر رقبا را در عین نداشتن نقاط ضعف آنان داراست، درنتیجه یک معاون کامل برای کلینتون محسوب می‌شود.

 با توجه به سابقه کاری طولانی وی در جایگاه یک وکیل حقوق مدنی که سابقاً برای تد کندی[6] کار می‌کرده است، پرز توسط دموکرات‌‎ها به عنوان یکی از افراد تاثیرگزار در کابینه باراک اومابا در نظر گرفته می‌شود. او یک مبارز قوی برای افزایش حداقل دستمزد بوده است و با اتحادیه‌های کشور ارتباط نزدیکی دارد. این دو ویژگی، به عنوان دو نکته مهم در سابقه پرز، می‌توانند وی را نزد حامیان چپ سندرز مهم گردانند.

او که اصالتاً اسپانیایی-آمریکایی است، می‌تواند در جلب حمایت آرای لاتینوهای آمریکا به هیلاری کلینتون کمک می‌کند. همچنین انتخاب وی هیچ نقطه آسیب‌پذیری را برای دموکرات‌ها در سنا به همراه ندارد. اما به گفته برخی دموکرات‌ها، کلینتون می‌بایست همراهی را برای خود برگزیند که محبوبیت و شهرت بیشتری را داشته باشد تا بتواند از توجهات معطوف به ترامپ بکاهد./4/2

 

فایننشیال‌تایمز   20 ژوئن 2016[1] - Progressive Policy Institute

[2] - Carl Tobias

[3] - John Kasich

[4] Newark

[5] - Chris Christie

[6] - Ted Kennedy

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
 
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

پنج سناریوی محتمل در مورد سرنوشت برجام

۱۳۹۷/۱/۲۸

راهبرد امنیت ملی ایالات متحده آمریکا – دسامبر 2017

۱۳۹۶/۱۰/۳

اندیشکده رند: نابود کردن اقتصاد ایران کمکی به ایالات‌متحده نخواهد کرد

۱۳۹۶/۸/۱۴

توصیه اندیشکده کارنگی به تجدیدنظر در خصوص برخوردهای سخت­‌گیرانه با ایران

۱۳۹۶/۸/۶

گزینه ترامپ: مدل برجام ایران یا بمب هسته‌ای کره شمالی؟

۱۳۹۶/۷/۲۹

متن مصاحبه محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران با فرید زکریا

۱۳۹۶/۷/۴

گزینه‌های ترامپ در مورد توافق اتمی با ایران

۱۳۹۶/۵/۱۷

دخالت آمریکا و عربستان در انتخابات سایر کشورها

۱۳۹۶/۲/۲۰

پایان سلطه آمریکا و باقی ماندن تعداد انگشت‌شماری قدرت جهانی تا سال 2030

۱۳۹۵/۸/۲۶

اروپا اولویت نخست رئیس‌جمهور بعدی امریکا

۱۳۹۵/۸/۱۷

سردرگمی امریکا در جهانی خطرناک

۱۳۹۵/۷/۲۸

انتخابات آمریکا و تأثیر آن بر روابط این کشور با ژاپن

۱۳۹۵/۷/۱۹

میزان مشارکت مسلمانان امریکا در انتخابات، زنگ خطری برای ترامپ

۱۳۹۵/۷/۱۰

پایان یک انقلاب سیاسی! بلی یا خیر؟

۱۳۹۵/۴/۲۳

آیا ترس مردم امریکا از داعش واقعی است؟

۱۳۹۵/۴/۱۴

گزینه‌های احتمالی برای معاون اولی هیلاری کلینتون

۱۳۹۵/۴/۱۲

خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و فروپاشی کلان روایت جهانی شدن

۱۳۹۵/۴/۶

دیدگاه مردم آمریکا نسبت به پناه‌جویان خاورمیانه‌ای

۱۳۹۵/۴/۵

منازعه اوباما و ترامپ بر سر عبارت "اسلام رادیکال"

۱۳۹۵/۳/۳۱

ایران رئالیست است

۱۳۹۵/۳/۱۶

سایه مصایب ناشی از مداخله گرایی بر سر سیاست خارجی آمریکا

۱۳۹۵/۲/۲۱

تجویزات مشاور سابق اوباما برای تغییر شرایط امریکا در خاورمیانه

۱۳۹۵/۲/۲۰

فروش تسلیحات قدرت های بزرگ به مناطق مختلف جهان

۱۳۹۵/۲/۸

تشدید فعالیت های ایالات متحده در عراق و سوریه

۱۳۹۵/۱/۳۰

کاهش عناصر قدرت ارتش امریکا

۱۳۹۵/۱/۲۷

بازخوانی استفان والت از کارنامه سیاست خارجی اوباما

۱۳۹۵/۱/۲۳

تشدید جنگ سایبری و اطلاعاتی امریکا در منطقه

۱۳۹۵/۱/۹

ریگانیسم در بحران؛ جمهوری خواهان نیازمند باز تعریف هویت خود

۱۳۹۵/۱/۸

اوباما در قامت منتقد سیاست های اروپا در لیبی و خاورمیانه

۱۳۹۴/۱۲/۲۲

تشدید بحران بی اعتمادی بین واشنگتن و آنکارا

۱۳۹۴/۱۲/۵

واکاوی تئوریک آینده ی ایده‌ی جهان‌گرایی در آمریکا

۱۳۹۴/۱۱/۲۸

ضرورت راهبرد امریکا در قبال عربستان از نگاه اندیشکده هوور

۱۳۹۴/۱۱/۲۴

راهبرد و سیاست امریکا در خاورمیانه؛ طرح مشترک شورای روابط خارجی و موسسه رند

۱۳۹۴/۱۱/۲

ضرورت توازن بخشی به سیاست خارجی ایالات متحده در منطقه ی خاورمیانه

۱۳۹۴/۱۰/۳۰

برندگان و بازندگان واقعی کاهش قیمت نفت

۱۳۹۴/۱۰/۲۰

چه کسی برنده انتخابات ریاست جمهوری امریکا می شود؟

۱۳۹۴/۱۰/۹

تساهل مذهبی، شرط ادامه ی روابط آمریکا و غرب با عربستان سعودی؟!

۱۳۹۴/۹/۱۸

گزینه ی مرجح ایالات متحده و ناتو در برخورد با داعش از نظر ریچارد هاس

۱۳۹۴/۹/۴

درگیر ساختن جهان در سوریه

۱۳۹۴/۸/۱۳

تئاتر اوباما در تئاتر ریچارد راجرز!! دفاعی تمام قد از حزب دموکرات

۱۳۹۴/۸/۱۲

چامسکی: تهاجم سال 2003 امریکا به عراق بدترین جنایت قرن21

۱۳۹۴/۸/۱۰

پس از اوکراین و سوریه، آسیای میانه جبهه جدید تقابل بین امریکا و روسیه

۱۳۹۴/۸/۹

طرح امریکا برای حمله به میدان‌های نفتی تحت کنترل داعش

۱۳۹۴/۸/۶

کسینجر: نیاز امریکا به راهبرد و اولویت های جدید

۱۳۹۴/۷/۲۸

راهبرد واقعی دولت باراک اوباما؛ خانه ای بر روی شن

۱۳۹۴/۷/۲۳

کارت عراق در دستان کدام یک؟ ایالات متحده یا روسیه!!

۱۳۹۴/۷/۲۲

اشتباهات فاحش سرویس اطلاعاتی آمریکا و ضرورت صورت بندی نوین آن

۱۳۹۴/۷/۲۰

فرید زکریا : ایالات متحده نیازمند راهبردی صریح در جنگ سوریه

۱۳۹۴/۷/۱۴

برژینسکی: روس ها می باید در آوردگاه سوریه، بر له و نه علیه ایالات متحده عمل کنند

۱۳۹۴/۷/۱۳

آینده ی همکاری ایالات متحده و روسیه در بحران سوریه

۱۳۹۴/۷/۷

سوریه محملی برای تقریب یا تخریب روابط ایالات متحده با روسیه ؟؟!

۱۳۹۴/۷/۶

چامسکی: امریکا بزرگترین تهدید برای صلح جهانی است نه ایران

۱۳۹۴/۷/۵

الزام آمریکا و غرب برای بازخوانی هنرهای جنگ و راهبردهای کلان

۱۳۹۴/۷/۴

پاسخ ایالات متحده به جنگ داخلی سوریه و بحران پناهندگان

۱۳۹۴/۶/۲۴

پیشقراولان الهام بخش بر نامزدهای انتخاباتی آمریکا

۱۳۹۴/۶/۲۲

دیالکتیکی برای فهم موضع کنگره آمریکا در قبال موافقت نامه ی هسته ای ایران

۱۳۹۴/۶/۱۸

هشداری به آمریکا در مورد برنامه ی موشکی ایران

۱۳۹۴/۶/۱۷

فقدان اقتدار وزارت خارجه در آمریکا برای بیش از سیزده سال

۱۳۹۴/۶/۱۶

قمار بزرگ امریکا و ترکیه در قبال تحولات اخیر منطقه

۱۳۹۴/۵/۱۴

افزایش اختلاف نظر یهودیان امریکا در قبال توافق هسته ای

۱۳۹۴/۵/۱۱

کشورهای باقی‌مانده در لیست تحریم‌های آمریکا

۱۳۹۴/۵/۴

تحرکات نظامی روسیه نمایانگر بازی با آتش پوتین

۱۳۹۴/۵/۴

چهار افسانه در رابطه با برنامه هسته ای ایران

۱۳۹۴/۴/۲۲

چگونگی برخورد با مسئله "ابعاد نظامی احتمالی" (PMD) در متن نهایی توافق

۱۳۹۴/۴/۷

آیا ایالات متحده آمریکا کشوری مسیحی است؟

۱۳۹۴/۳/۲

راهبرد جدید آمریکا در خاورمیانه: سیاست دو گانه

۱۳۹۴/۲/۲۹

اوباما در حال پیروی از الگوی کیسینجر است

۱۳۹۴/۲/۲۷

جنگ‌های خاورمیانه شاید تا 10 سال دیگر ادامه یابند

۱۳۹۴/۲/۲۷

علت غیبت پادشاه عربستان و برخی دیگر از رهبران عربی در نشست 1+6

۱۳۹۴/۲/۲۳

فعالیت های سیگنالی سازمان های اطلاعاتی آمریکا در قبال شوروی

۱۳۹۴/۲/۱۳

چرا آمریکا باید در مقابل ایران صبور باشد

۱۳۹۴/۲/۱