ایران - یوریکا

موسسه ایرانی مطالعات اروپا و امریکا

گزارش تحلیلی > ایالات متحده آمریکا > سرگردانی ناتو در سوریه

سرگردانی ناتو در سوریه

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۱۲/۲ تعداد بازدید: 819

بحران "هویت"،یکی از مولفه های کنونی پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) است؛ به طوری که اعضای آن با چالش های درونی غیر قابل انکاری روبرو هستند. اقداماتی که پیمان ناتو تاکنون در قبال مساله سوریه انجام داده ، از راهبرد مطمئنی پیروی نکرده و به همین جهت شاهد آشفتگی در این کارزار، نیز هستیم. امنیت اروپا،نحوه برخورد با روسیه بویژه پس ازتحولات اوکراین و همچنین گسترش این پیمان به سمت شرق،از اولویت های ناتو اعلام شده است. 

Natoاگر چه ناتو به همراه اتحادیه اروپا و سازمان امنیت و همکاری اروپایی  در تلاش است تا در مدیریت درگیری ها و حل و فصل آن در جهت منافع خود ایفای نقش نماید و با حضور بیش از 18 هزار نیرو در ماموریت های ناتو در سطح جهان و در مناطقی همچون افغانستان ، کوزوو، اوکراین، مدیترانه و شاخ افریقا حضور دارد  اما ، هجوم مهاجران و آوارگان سوری ،و نیز انفجارات پاریس  صرفا ازاین جهت که برخی از کشورهای مهم عضو این پیمان را دچار مشکل و دردسر ساخته است کرده مورد اهتمام ناتو قرار گرفته است و حضور ناتو در ارتباط با ترکیه نیز عمدتا تا این اواخر به ارائه و تبادل  اطلاعات ، استقرار موشک های پاتریوت و نیز حمایت های لفظی محدود بوده است.  
 در نشست اخیر وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه گذشته(10 و 11 فبریه 2016) در مقر دایمی این پیمان  نیز در بروکسل برگزارشد و مساله سوریه به عنوان یک محور فرعی در نشست پنجشنبه و پس از ضیافت شام  مورد بررسی قرار گرفت.  
ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، درهفته گذشته در حالی ادعای حمایت همه جانبه از یافتن یک راه حل مسالمت آمیز برای بحران سوریه را مطرح کرد و حملات هوایی روسیه علیه گروههای تروریستی را عامل افزایش تنش های منطقه ای خواند که سازمان تحت مدیریت او در مواجهه با بحران سوریه،رفتاری منفعلانه و به دور از ارزشهای انسانی و حقوق بشری را پیگیری کرده است به نحوی که انتقال تروریست ها عمدتا از مبادی رسمی فرودگاه ها و بنادر رسمی  عضو این پیمان به ترکیه  و سپس پیوستن آنها به گروه های تروریستی معارضی چون داعش وجبهه النصره و احرار الشام،طی پنج سال گذشته،به آسانی و بدون کمترین مانعی صورت گرفته است و بر اساس آخرین مطلب منتشره در فایننشال تایمز  در اوج درگیری های هفته گذشته حداقل 400 تکفیری در ظرف یک شب  از ترکیه وارد مناطق شمالی سوریه شده اند.
علاوه بر آن،حمایت های مالی و لجستیکی،ارسال غیررسمی تسلیحات و تجهیزات نظامی گسترده برای دهها هزار نیروی عمدتا تروریستی در حال جنگ در سوریه و عراق و نیز سرقت و قاچاق محموله های نفتی سوریه به بیرون از مرزهای آن کشور و همچنین نقل و انتقال های بانکی توسط گروه های تروریستی،تنها وتنها با چشمان بسته (‌و بواقع با یک چشم بسته !)و بی تفاوتی آشکار این سازمان و البته با حمایت های پنهان و آشکار برخی از اعضاء ائتلاف نمایشی قریب به 60 کشوربه رهبری آمریکا و در کنار آن اسرائیل مواجه گردید.  
دبیر کل ناتو در تناقض آشکار دیگری در اظهاراتی با اشاره به مساله سوریه از خود سلب مسئولیت کرده و پرداختن به آن را وظیفه ناتو نمی داند. موضوعی که نشان می دهد نشست ناتو اراده ای برای مقابله جدی و واقع بینانه با بحران سوریه نداشته است .عقب نشینی ناتو از مسئولیت پذیری در قبال بحرانی که در گسترش آن موثر بوده و این خطر در کنار دو عضو مهم این پیمان و به عبارتی ترکیه و یونان قرار دارد که از یکی برای اعمال فشار حداکثری (ترکیه) و دیگری برای کاهش مقداری فشار(یونان) در قبال سوریه انجام می شود، از نوعی بلاتکلیفی و استانداردهای دوگانه نشات می گیرد.  
مایه تاسف بیشتر آن که اعضای ائتلاف باصطلاح ضد داعش ، در اقدامی تعجب برانگیز، موفقیتهای ارتش و نیروهای مردمی سوریه علیه گروه های تروریستی و آزادسازی مناطق تحت اشغال آنان را محکوم نموده  و طرح عربستان برای انجام عملیات نظامی زمینی در حمایت از تروریستها را مورد استقبال قرار داده و از سازمان ناتو درخواست کمک کرده اند. خواسته ای که با موافقت ناتو در ارسال هواپیماهای آواکس و اعزام ناو گروه به دریای اژه برای نظارت بر پناهجویانی که از سوریه بطرف یونان و ترکیه فرار می کنند مواجه شده است.
آیا با ادامه چنین رویکردی و در حالی که اعضای پیمان ناتو اهداف متضادی را در پرونده سوریه دنبال می کنند و وحدت نظری میان آنان در خصوص این مسئله کلان وجود ندارد ، می توان روزنه امیدی برای کار آمدی نشست هایی چون بروکسل و برلین و ...در آینده متصور بود و یا اینکه این اعضای کلیدی این پیمان و در راس آن امریکا در حال سوق دادن مهمترین عضو مسلمان خود به درگیری با روسیه و شعله ور ساختن هر چه بیشتر این جنگ و بی ثبات ساختن این کشور مهم جهان اسلام در این منطقه مهم  می باشند؟

  

حسین حسینی   1اسفند 1394

                                                                                                                  

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
 
 

 پاسخ به سرگردانی ناتو در سوریه

سرگردانی ناتو در سوریه
پس از خواندن گزارش ما هم در امور سوریه و ناتو سرگردان شدیم. اگر ناتو دچار بحران "هویت است و اعضای آن با چالش های درونی غیر قابل انکاری روبرو هستند، و از راهبرد مطمئنی پیروی نکرده اند، چگونه توانسته اند آشفتگی در کارزار سوریه ایجاد کنند. ضما اگر اولویت ناتو امنیت اروپا،نحوه برخورد با روسیه بویژه پس ازتحولات اوکراین و همچنین گسترش این پیمان به سمت شرق،است ؟ چگونه در سوریه سرگردان شده است.
دومآ روسیه هم عضو سازمان امنیت و همکاری اروپایی است . چگونه روسیه در کنار ناتو در تلاش است تا در مدیریت درگیری ها و حل و فصل آن در جهت منافع غرب ایفای نقش نماید. ضمنا نیروهای حاضر در افغانستان و آفریقا و.. .با مندیت سازمان ملل حضور دارند و رطی ب ناتو ندارد . به عنوان مثال در افغانستان 42 کشور حضور نظامی داشتند در حالیکه ناتو 28 عضو دارد .
این جمله چه معنی می دهد ؟ اما ، هجوم مهاجران و آوارگان سوری ،و نیز انفجارات پاریس صرفا ازاین جهت که برخی از کشورهای مهم عضو این پیمان را دچار مشکل و دردسر ساخته است کرده مورد اهتمام ناتو قرار گرفته است .
وقتی ترکیه عضو ناتو می باشد ، حضور ناتو در ارتباط با ترکیه چه معنی می دهد . ضمنا در حال حاضر سامانه موشکی پاتریوت در ترکیه مستقر نمی باشد .
در این جمله " سازمان تحت مدیریت او در مواجهه با بحران سوریه،رفتاری منفعلانه و به دور از ارزشهای انسانی و حقوق بشری را پیگیری کرده است" آیا وظیفه ناتو دفاع از ارزش های انسانی و حقوق بشر است ؟ آیا وظیفه ناتو کنترل مبادی رسمی فرودگاه ها است؟
آیا وظیفه ناتو جلوگیری از نقل و انتقال های بانکی توسط گروه های تروریستی، که تنها وتنها با چشمان بسته (‌و بواقع با یک چشم بسته !)و بی تفاوتی آشکار این سازمان صورت می گیرد؟
در این بخش اشاره شده که دبیر کل ناتو در تناقض آشکار دیگری در اظهاراتی با اشاره به مساله سوریه از خود سلب مسئولیت کرده و پرداختن به آن را وظیفه ناتو نمی داند.بنظر نویسنده آیا راه حل بحران سوریه ناتو می باشد؟
موضوعی که نشان می دهد نشست ناتو اراده ای برای مقابله جدی و واقع بینانه با بحران سوریه نداشته است .
ای جمله به چه معنی است ؟ عقب نشینی ناتو از مسئولیت پذیری در قبال بحرانی که در گسترش آن موثر بوده و این خطر در کنار دو عضو مهم این پیمان و به عبارتی ترکیه و یونان قرار دارد که از یکی برای اعمال فشار حداکثری (ترکیه) و دیگری برای کاهش مقداری فشار(یونان) در قبال سوریه انجام می شود،
در این جمله "مایه تاسف بیشتر آن که اعضای ائتلاف باصطلاح ضد داعش ، در اقدامی تعجب برانگیز، موفقیتهای ارتش و نیروهای مردمی سوریه علیه گروه های تروریستی و آزادسازی مناطق تحت اشغال آنان را محکوم نموده و طرح عربستان برای انجام عملیات نظامی زمینی در حمایت از تروریستها را مورد استقبال قرار داده و از سازمان ناتو درخواست کمک کرده اند.
اگر منظور از اعضای ائتلاف کشورهای غربی هستند ک نیاز ندارد از ناتو درخواست کمک نمایند. ضمنا ساده انگاری است که نویسنده ارسال هواپیماهای آواکس و اعزام ناو گروه به دریای اژه را برای نظارت بر پناهجویانی که از سوریه بطرف یونان و ترکیه فرار می کنند، ارزیبی کرده است. . .
چرا مقاله تاکید دارد علیرغم اینکه اعضای پیمان ناتو اهداف متضادی را در پرونده سوریه دنبال می کنند و وحدت نظری میان آنان در خصوص این مسئله کلان وجود ندارد ، اما باید راه حل سوریه باشند .

مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

کارنامه یکساله نظامی ترامپ و مواضع احزاب سیاسی

۱۳۹۷/۲/۲۴

کارنامه یکساله اقتصادی ترامپ و مواضع احزاب سیاسی

۱۳۹۷/۲/۲۳

کارنامه یکساله اجتماعی ترامپ و مواضع احزاب سیاسی

۱۳۹۷/۱/۲۶

عوامل موثر بر تصمیمات کاربردی سیاست خارجی امریکا و تاثیرات آن بر منافع جمهوری اسلامی ایران: احتمالات ایجاد شبکه جاسوسان خصوصی

۱۳۹۷/۱/۲۰

قراردادهای فروش تسلیحات به کشورهای جنوب شرق آسیا

۱۳۹۷/۱/۱۹

نقش جارد کوشنر در سیاست خارجی آمریکا در خاورمیانه

۱۳۹۷/۱/۱۹

همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق: لابی کردها در آمریکا، سناریوهای آینده و جمهوری اسلامی ایران

۱۳۹۷/۱/۸

ابرقدرتی زیر سایۀ ترس از روسیه

۱۳۹۶/۱۲/۸

سند راهبرد امنیت ملی ایالات متحده آمریکا و مهار فدراسیون روسیه

۱۳۹۶/۱۲/۲

سیاست انرژی دونالد ترامپ؛ پیامدهای جهانی و تبعات آن برای ایران (بخش دوم)

۱۳۹۶/۸/۱۶

حملات صوتی به دیپلمات‌های آمریکایی در کوبا

۱۳۹۶/۸/۱۶

سیاست انرژی دونالد ترامپ؛ پیامدهای جهانی و تبعات آن برای ایران (بخش نخست)

۱۳۹۶/۸/۷

استراتژی جدید دونالد ترامپ در خصوص ایران؛ نواخت طبل جنگ

۱۳۹۶/۸/۲

ترامپ، سازمان ملل؛ هیاهو برای هیچ

۱۳۹۶/۷/۴

ایالات متحده آمریکا، موضوع هسته‌ای کره شمالی و برجام

۱۳۹۶/۶/۲۸

تحلیل روند اسناد امنیت ملی ایالات‌متحده امریکا از آغاز تا کنون (2015-1987)

۱۳۹۶/۵/۲۱

تشکیل تیم مورد اعتماد ترامپ در مورد موافقت نامه هسته ای ایران

۱۳۹۶/۵/۱

بیم و امید ترامپ از گسترش روابط با روسیه

۱۳۹۶/۴/۲۷

مدل‌سازی دکترین سیاست خارجی دونالد ترامپ

۱۳۹۶/۴/۱۳

چشم‌انداز روابط آمریکا و چین در مواجهه با تهدید کره شمالی

۱۳۹۶/۳/۳۱

مهار و بازداشتن ایران پس ازتوافق هسته ای:مرکزمطالعات بین الملل و راهبردی (CSIS) مارس 2017 مصادف با فروردین ماه 96

۱۳۹۶/۳/۳

ارزیابی سیاست خارجی 14 هفته ای ترامپ

۱۳۹۶/۲/۱۲

حمله موشکی آمریکا به سوریه: پارادوکس سیاست‌های اعلامی و اعمالی

۱۳۹۶/۲/۱۰

بررسی تیم سیاست خارجی و امنیتی ترامپ

۱۳۹۶/۲/۹

معرفی و تحلیل شخصیت مایکل فلین مشاور امنیت ملی سابق ایالات متحده در دولت ترامپ

۱۳۹۵/۱۲/۷

راهبردهای احتمالی دولت ترامپ در سوریه و تاثیرات آن بر منافع جمهوری اسلامی ایران

۱۳۹۵/۱۲/۳

دکترین ترامپ و تیم مشاوران سیاست خارجی او

۱۳۹۵/۱۰/۱۳

جایگاه معاونت ریاست جمهوری در ساختار سیاسی امریکا

۱۳۹۵/۱۰/۷

انتخابات 2016 ریاست جمهوری امریکا؛ معرفی چهره های کلیدی تیم سیاست خارجی هیلاری کلینتون

۱۳۹۵/۹/۱۵

چرایی تفاوت بین خوانش کاخ سفید و کنگره از متن گزارش 28 صفحه‌ای

۱۳۹۵/۷/۷

اختلافات میان امریکا و عربستان؛ تاکتیکی یا راهبردی؟

۱۳۹۵/۵/۱۹

انتخابات 2016ریاست جمهوری امریکا؛ تحلیلی بر آخرین وضعیت انتخابات و بررسی موضع گیری نامزدها نسبت به خاورمیانه و بالاخص ایران

۱۳۹۵/۵/۶

بررسی روابط تسلیحاتی ایالات متحده آمریکا و عربستان سعودی؛با نگاهی به شرکت‌های برتر نظامی جهان

۱۳۹۵/۴/۱۹

آمریـکا؛ سیـاست چرخش به شرق آسیـا و تاثیر آن بر خاورمیانه

۱۳۹۵/۴/۱۴

سرگردانی ناتو در سوریه

۱۳۹۴/۱۲/۲

انتخابات 2016 ریاست جمهوری امریکا؛موضع گیـری نامزدها نسبت به توافق هستـه ای ایـران

۱۳۹۴/۱۰/۱۹

تأثیر تحولات شرق اروپا بر راهبرد چرخش به شرق امریکا: تهدید اصلی چین یا روسیه؟

۱۳۹۴/۹/۲۸

انتخابات 2016 ریاست جمهوری امریکا؛مروری بر فرآیند انتخابات و معرفی کاندیداهای این دوره

۱۳۹۴/۸/۱۳

بررسی گزارش دیلی بیست از تامین اینترنت ایران بوسیله یک شرکت آمریکایی وابسته به سیا

۱۳۹۴/۸/۱۲

بررسی محبوبیت جهانی ایران از دیدگاه مرکز تحقیقاتی پیو

۱۳۹۴/۴/۲۱

مقامات اسرائیل: به تعویق افتادن توافق هسته ای با ایران بهتر از به نتیجه رسیدن آن است

۱۳۹۴/۳/۲۰

همایش مبارزه با خشونت گرایی افراطی در کاخ سفید

۱۳۹۴/۲/۲۸

آمریکا و خاورمیانه

۱۳۹۴/۲/۲۲

روابط آمریکا-کوبا؛ اهمیت آن در حرکت به سمت کاهش تنش در روابط ایالات متحده آمریکا و جمهوری اسلامی ایران

۱۳۹۴/۲/۲۲