ایران - یوریکا

موسسه ایرانی مطالعات اروپا و امریکا

گزارش تحلیلی > ایالات متحده آمریکا > انتخابات 2016 ریاست جمهوری امریکا؛موضع گیـری نامزدها نسبت به توافق هستـه ای ایـران

انتخابات 2016 ریاست جمهوری امریکا؛موضع گیـری نامزدها نسبت به توافق هستـه ای ایـران

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۱۰/۱۹ تعداد بازدید: 1314

مقدمه

در پرونده شماره 1 از مجموعه پژوهشی- تحلیلی بررسی انتخابات 2016 ریاست جمهوری در ایالات متحده امریکا تلاش گردید تا فرآیند انتخابات در این کشور مورد بررسی قرار گرفته و ساختار قانونی حاکم بر آن به تفصیل شرح داده شود. همچنین در بخش دوم از گزارش مزبور به معرفی نامزدهای انتخابات 2016 پرداخته و نتایج آخرین نظرسنجی ها  ارائه گردید.

در همین راستا به عنوان نکته ای قابل تامل در بسیاری از تحلیل ها شاهد  تاکید فراوان کارشناسان بر اهمیت بحث سیاست خارجی در اظهارات کاندیداها و همچنین مناظرات میان آنان به عنوان عامل کلیدی درتعیین سرنوشت نهایی انتخابات هستیم. به عنوان نمونه ریچارد هاس[1] تحلیل گر ارشد امریکایی و رییس اندیشکده شورای روابط خارجی، در یادداشتی به بررسی انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا می‌پردازد و با تاکید بر اهمیت موضوع سیاست خارجی، اعلام می‌کند: به نظر می‌رسد که سیاست خارجی نقش پررنگ‌تری در انتخاب نامزد خصوصا در حزب جمهوری خواه ایفا خواهد کرد. زیرا بهبود اقتصاد آمریکا در زمان دولت باراک اوباما، از اهمیت این موضوع نزد رأی دهنگان کاسته است. در مقابل آشفتگی‌های موجود در جهان، فرصت بیشتری را برای حمله به دموکرات‌ها و اوباما، در اختیار جمهوری‌خواهان قرار داده است. وی در ادامه تاکید می‌نماید که قطعا مذاکرات هسته‌ای ایران یکی از مهم ترین موضوعاتی است که بر مناظره‌های انتخاباتی آمریکا غالب می‌شود.

از این رو در این پرونده و پرونده بعدی، بر آنیم که  به تفصیل به بررسی موضوع سیاست خارجه در گفتمان نامزدهای 2016 انتخابات ریاست جمهوری پرداخته  و مدل ها و سیاست های مطلوب اتخاذی آنها را در صورت کسب مقام ریاست جمهوری امریکا استخراج و معرفی نماییم. با توجه به اهمیت موضوع هسته ای ایران بعنوان مهم ترین موضوع مطرح در زمان حاضر و اثر مستقیم آن بر روی جمهوری اسلامی ایران، رسیدگی و تحلیل موضع گیری نامزدها نسبت به توافق را در اولویت اول بررسی حوزه سیاست خارجی آنان قرار داده و پرونده شماره 2 را به آن اختصاص داده ایم. در پرونده بعد نیز به بررسی تفصیلی سیاست خارجی در سطح کلی آن، از نقطه نظر نامزدهای انتخابات 2016 ریاست جمهوری امریکا، خواهیم پرداخت.آخرین تغییرات در لیست نامزدها

در فاصله  زمانی بین پرونده شماره 1 تا گزارش حاضر، شاهد چند تغییر اساسی در میان نامزدهای حزب جمهوری خواه بوده‌ایم. از یک سو جیم گیلمور[2] فرماندار سابق ویرجینیا طی سالهای 1998 تا 2002، در 29 جولای 2015 رسما کاندیداتوری خود را اعلام نمود. او همچنین به مدت یکسال ریاست کمیته ملی جمهوری خواهان[3] را عهده دار بوده است. در سال 2008 نیز در رقابت های مریوط به سنا از سوی ایالت ویرجینیا شرکت نمود ولی با اختلاف 31 رای رقابت را به رقیب خود مارک وارنر[4] واگذار کرد. قبل از سنا ابتدا گلیمور برای مدت کوتاهی اقدام به فعالیت برای شرکت در رقابت های مربوط به ریاست جمهوری نمود که بعد بجای آن برای انتخابات سنا اقدام کرد. سایت آتلانتیک[5] در تحلیل خود شانس وی را در این رقابت بسیار ناچیز می‌داند.

از سوی دیگر ریک پری، فرماندار سابق تگزاس، در 11 سپتامبر 2015 اعلام نمود: امروز من کمپین انتخاباتی خود را برای انتخابات ریاست جمهوری معلق می‌نمایم. وی در واقع اولین جمهوری خواهی است که انصراف خود را از حضور در انتخابات اعلام نموده است. همچنین پس از اعلام انصراف ریک پری، در اقدامی غیرمنتظره، به تازگی شاهد اعلام انصراف از سوی دیگر نامزد جمهوری خواه اسکات واکر فرماندارایالت ویسکانسین آمریکا بوده‌ایم. این اقدام واکر موضوعی قابل تامل است زیرا اگرچه وی طبق آخرین نظرسنجی ها بعد از مناظره اخیرمیان جمهوری خواهان با تنزل محبوبیت روبرو گردیده بود ولی از همان ابتدا جز  رقبای اصلی و با بخت بالاشناخته می‌شد. در کنفرانسی خبری واکرضرورت کناره گیری خود را در جهت تمرکز  وائتلاف بیشتر جمهوری خواهان و منابع شان بر روی گزینه های جایگزین مثبت و محافظه کار نسبت به دونالد ترامپ اعلام می‌کند. او در سخنان خود با اخطار نسبت به میزان جذابیت دونالد ترامپ برای را‌دهندگان، از سایر جمهوری‌خواهان خواست تا به خاطر منافع حزب و در راستای تمرکز بر روی یک نامزد واحد کمپین‌های خود را تعلیق و از شرکت در انتخابات کنار بکشند.

لازم به ذکر است با توجه به اعلام انصراف واکر در مرحله پایانی از آماده سازی این گزارش و همچنین اهمیت معرفی نوع نگرش و رویکرد وی به عنوان نماینده قشر مهم و تاثیرگذاری از جمهوری خواهان نسبت به بحث برجام، بخش مربوط به اظهارات او در این خصوص حذف نگردید.

نامزدهای حزب دموکرات

لازم به تذکر است به لحاظ زمانی ارائه اظهارنظرهای مربوط به هر یک از نامزدها ، به ترتیب از تازه ترین صحبت های آنان به سمت اظهارات قبلی ترشان می‌باشد.

 لینکن چافی

لینکن چافی (Lincoln Chafee)

- چافی با استناد به برنامه توسعه هسته ای ایران حمایت خود را از مذاکرات هسته‌ای با ایران اعلام می نماید. او می گوید: "البته که ما باید با ایران مذاکره کنیم. این همان کار درستی است که در زمان جنگ سرد انجام دادیم. صحبت با چین، روسیه و... راه درستی است که به صلح می انجامد."
- در سال 2008 چافی مقاله ای در روزنامه هافینگتن پست درباره تاکید ایران بر اهمیت دیپلماسی در مسئله خلع سلاح های هسته ای می نویسد. او در این مقاله به امریکا توصیه می کند که موقعیت ایران را در نظر بگیرند. او می نویسد: "اگر ما نیز جای ایرانیان بودیم در حراست از منافع و منابع وسیع خود در جهانی تشنه به نفت، دچار سوء ظن می شدیم."

 

hillary clintonهیلاری کلینتون (Hillary Clinton)

- در نهم سپتامبر 2015، هیلاری کلینتون طی سخنرانی خود  در موسسه بروکینگز[6] در خصوص موضوع توافق هسته ای به ایران هشدار داده و می‌گوید: "ایالات متحده امریکا هرگز به شما اجازه نخواهد داد که به سلاح هسته ای دست پیدا کنید. من بعنوان رییس جمهور، هر آنچه از اقدامات که برای حفظ امریکا و متحدانش لازم است را بکار خواهم بست. در تصمیم گیری برای  اقدام نظامی نیز من لحظه‌ای تردید نخواهم کرد." وی در ادامه اعلام می‌کند که او نگرانی اسرائیل را در خصوص بحث توافق درک می‌نماید و می‌افزاید: "من اگر فکر می‌کردم که این توافق، اسرائیل را در خطر بزرگتری قرار می‌دهد حتی برای یک لحظه هم از آن پشتیبانی نمی‌کردم". کلینتون تاکید می‌کند که رویکرد وی در اجرای توافق "بی اعتمادی و راستی آزمایی"[7] خواهد بود.

- در دهم اگوست 2015 هیلاری کلینتون به دفاع از توافق هسته‌ای انجام شده با ایران پرداخت و متذکر گردید که این حاصل تلاش مشترک کشورهای مختلف است و رد توافق از سوی امریکایی ها به چهره آنان در سطح بین‌الملل لطمه خواهد زد. او افزود: در این صورت اروپایی ها، روس ها و چینی ها خواهند گفت که "ما درکنار آمریکایی ها قرار گرفتیم و در موافقت با آنان به چکش کاری توافق نامه هسته ای پرداختیم. ولی به نظر رییس جمهور آنان قادر به تصمیم گیری در سیاست خارجی نمی باشد!"

- بعد از آنکه که توافق هسته ای ایران در 14 جولای 2015- مقارن با 23 تیرماه 1394- نهایی گردید، هیلاری کلینتون اعلام نمود: "بر اساس آنچه اکنون من از آن اطلاع دارم، این مهم ترین قدم برداشته شده است که می‌تواند مانع برنامه هسته ای ایران شود. وی هشدار داد که توافق باید با قدرت و بصورت خستگی ناپذیر پیگیری و انجام شود.

- در دوم آوریل 2015 کلینتون در صحبت هایی این گونه عنوان می نماید: "درک اینکه قدرت های بزرگ و اصلی جهان در برابر ایران برای مذاکره قرار گرفته اند، قدم بسیار مهمی خواهد بود به سوی توافقی گسترده که هم از دستیابی ایران به سلاح هسته ای جلوگیری می کند و هم امنیت ایالات متحده امریکا و اسرائیل و منطقه را بالا برده و تقویت می نماید. رییس جمهور اوباما و جان کری، طی یک دهه فشار هر دوحزب و دیپلماسی، به صورت مجدانه و مصمم در پی دستیابی به این هدف بوده اند. طی کردن بقیه راه تا ماه ژوئن برای رسیدن به توافق نهایی کار بسیار پراهمیت است که قطعا آسان نخواهد بود.  من به خوبی آگاهم که در این گونه مذاکرات اصل کار در جزییات قرار گرفته است. بنابراین حمایت قاطعانه خود را از رییس جمهور اوباما و  تلاش های وزیر امورخارجه کری در فاصله حالا تا ماه ژوئن و رسیدن به توافق نهایی اعلام می نمایم. توافقی که تمام مسیرهای ایران را برای دستیابی به سلاح هسته ای قطع می نماید، یک برنامه بازرسی سرزده از تمامی سایت ها و بدون هیچ استثنایی را به ایران تحمیل می کند، زمان گریز هسته ای[8] راگسترش داده و  به صورت واضح و قاطع عواقب نقض توافق را تعیین می کند. این مسئولیت بر دوش ایران است و این کشور  هرگز نمی تواند مجاز به به دستیابی به سلاح هسته ای باشد. همچنین این موضوع بسیار حیاتی است از این بابت که این تلاش ها در واقع بخشی از استراتژی گسترده و کلی امریکا در کنترل جاه طلبی های ایران در منطقه می باشد. در نتیجه از منافع متحدان و شرکای ما دفاع کرده و رهبری امریکا در خاورمیانه را تقویت می نماید. کارهای بسیاری برای انجام و صحبت‌های  بسیار بیشتری برای بازگو شدن در ماه های آتی باقی مانده که در حال حاضر قابل عنوان نیست."

 

مارتین او. مالیمارتین او. مالی (Martin O'Malley)

- در مصاحبه ای با رادیوی محلی آیوا، در جولای 2015، مارتین او. مالی توصیه می‌کند که توافق هسته ای ایران به مثابه مسیری برای ایالات متحده امریکا در جهت "راه انداختن جریان صلح[9] می‌باشد." او. مالی می‌افزاید: "نکته کلیدی در  این است که مطمئن بشویم که توافق قابل اجراست و از قابلیت اثبات و نظارت سخت برخوردار است. همچنین ما آماده خواهیم بود که در صورت هرگونه تخطی و فریب کاری ایرانیان تمامی تحریم ها را به صورت یکجا به جای اول خود برگردانیم.[10] البته من معتقدم این توافق قول های بسیاری را در درون خود به دنبال دارد. این به نظر من این همان روشی است که نشان می دهد که چگونه بکارگیری یک سیاست خارجی موثر، کارا می باشد. سیاستی که نه فقط متکی به نیروی نظامی ما که حاوی قدرت سیاسی‌کاری سیاستمداران است. ما باید به دنبال ایجاد جریان صلح باشیم و این توافق  مسیر آن را در پیش رو قرار می دهد."

- در 29 مارچ 2015، او. مالی اعلام می کند: "بزرگترین خطری که در زمان کنونی امریکا با آن روبروست مسئله هسته ای ایران و در رابطه با آن، موضوع خشونت گروه های افراطی است. به نظر من این دو موضوع جدایی ناپذیرند و به صورت مرتبط با هم پیش می روند. ما در ایالت خود بیش از هر ایالت دیگری تحریم های خود را علیه ایران گسترش داده ایم. هدف ما از بکارگیری این سیاست، سوق دادن هر چه بیشتر ایران به سمت میز مذاکره بوده است. من معتقدم باید از رییس جمهور اوباما در مسیر مذاکرات حمایت نماییم. از این رو روزی که در آن برخی از اعضای سنا نامه ای بر ضد مسیر مذاکرات نوشتند، روز ناراحت کننده ای برای کشور محسوب می شود. اگر تنفر شما از رییس جمهور امریکا بیش از بی اعتمادی تان به نظام آیت الله هاست، پس شما صلاحیت عضویت در سنای ایالات متحده امریکا را ندارید."

  

برنی سندرزبرنی سندرز (Bernie Sanders)

توجه شود اگرچه برنی سندرز به عنوان سناتور مستقل در سنای امریکا حضور دارد ولی جهت حضور در رقابت انتخاباتی 2016 او به عنوان نامزد حزب دموکرات در رقابت شرکت نمود.[11]

- در نهم سپتامبر 2015، برنی سندرز طی صحبت های خود در صحن سنا، حمایت خود را از توافق هسته ای ایران اعلام نموده و همکاران جمهوری خواه خود را جنگ طلب[12] می‌خواند. او می‌گوید: "اعتقاد راسخ من این است که آزمون یک ملت بزرگ که دارای قویترین ارتش بر روی زمین است،  به تعداد جنگ هایی نیست که در آنها شرکت کرده است. بلکه به توانایی آن کشوردر استفاده از قدرت و ظرفیت هایش برای حل اختلافات بین‌المللی در مسیر صلح آمیز است. من معتقدم این مسئولیت الزامی ماست که به توافق صورت گرفته فرصتی جهت موفقیت دهیم."

- در 14 جولای 2015، سندرز توافق نهایی انجام شده با ایران را یک موفقیت دیپلماتیک خواند و به ستایش افرادی که در این توافق حضور داشتند پرداخت. او اعلام می کند: "من به رییس جمهور اوباما و وزیر امور خارجه، کری و همین طور رهبران قدرت های اصلی جهان بابت دستیابی به چنین توافق گسترده و همه جانبه ای که مانع دستیابی ایران به سلاح هسته ای می گردد، تبریک می‌گویم."

- در دوم آوریل 2015 نیز طی اظهار نظری این  گونه عنوان می‌کند: "در زمان حاضر که کارهای بسیار بیشتری برای انجام باقی مانده، چارچوب تعیین شده قدم بسیار مهمی در حرکت رو به جلو محسوب می‌شود. حال اینکه ایران نتواند به سلاح هسته‌ای دست یابد امری الزام آور است و ما نیز هر آنچه امکان پذیر است را انجام می‌دهیم که به راه حلی سیاسی دست یافته و از جنگ بی پایان در خاورمیانه دوری نماییم. من مشتاقانه منتظر بررسی جزییات توافق انجام شده و اطمینان از موثر و قدرتمند بودن آن هستم."

  
جیم وبجیم وب (Jim Webb)

- جیم وب نارضایتی خود را از توافق هسته ای ایران در 20 اگوست 2015 اعلام می‌کند. او در مصاحبه ای با سی ان ان اعلام می‌نماید: "به نظر من تمرکز این توافق به طرز ساده‌ای تنها بر روی کم کردن سرعت کسب بالقوه سلاح های هسته ای از سوی ایران است و ما هرگز قبل از این در چنین موقعیتی قرار نداشتیم، در جایی‌که نوعی تایید ضمنی برای کسب نهایی سلاح های هسته ای برای کشوری دیگر داده شده است."

 

نامزدهای حزب جمهوری خواه

لازم به تذکر است به لحاظ زمانی ارائه اظهارنظرهای مربوط به هر یک از نامزدها ، به ترتیب از تازه ترین صحبت های آنان به سمت اظهارات قبلی ترشان می‌باشد.

  

جب بوشجب بوش (Jeb Bush)

- در دوم آوریل 2015، جب بوش اقدام به انتشار بیانیه ای در خصوص توافق هسته ای ایران می‌نماید. در این بیانیه آمده است:

"گزارش جزییات توافق هسته با ایران شامل امتیازات قابل توجه به ملتی است که رهبران آن مردم را به شعار مرگ بر امریکا و نابودی اسرائیل فرا می‌خوانند. با این توافق ایران عامل اصلی بی ثباتی در منطقه باقی می‌ماند. این در حالی ست که در عین حال مشغول فعالیت بر علیه منافع امریکا نیز می‌باشد. امروز دولت اوباما با حذف تحریم‌های امریکا و تحریم های بین المللی علیه ایران موافقت نموده است.آن هم در شرایطی که به ایران اجازه می‌دهد به غنی سازی اورانیوم با استفاده از بیشترین سانتریفیوژهای فعال بپردازد. در عین حال انجام تحقیقات را برای ایرانیان تسریع نموده و تسهیلات زیرزمینی در فردو را برایشان حفظ نموده و ایران ظرفیت های موشک های بالستیک خود را گسترش خواهد داد. این توافق همچنین در تضمین بازرسی های کافی ناتوان است. از سوی دیگر از ایران خواسته نشده که به افشای فعالیت های تسلیحاتی گذشته خود بپردازد و بسیاری از مفاد این قرارداد نیز، در آینده نزدیک منقضی خواهند شد.

این مذاکرات ، همان گونه که خود اوباما نیز بدان اقرار می‌کند، به منظور تلاش برای انکار ظرفیت های هسته ای ایران آغاز گردید درحالیکه در عوض تمامی آن فعالیت ها را مشروعیت خواهد داد. هیچ چیز در توافقی که دولت آن را توصیف می‌کند لغو تحریم های امریکا و تحریم های بین المللی را توجیه نمی‌کند. تحریم هایی که حاصل سال ها تلاش هر  دو حزب بوده است. من هرگز نمی‌توانم در پشت چنین توافق ناقصی قرار گیرم و از آن حمایت کنم."

 

بن کارسونبن کارسون(Ben Carson)                               

- در 14 جولای 2015، بن کارسون مفاد توافق هسته ای تازه اعلام شده با ایران را مورد انتقاد قرار داد. وی اعلام می‌کند: "ذکر نشدن قید فرا مکانی و فرا زمانی برای بازرسی‌های ناگهانی از تاسیسات، پیگرد و حسابرسی کامل ازگذشته فعالیت های مخفی هسته ای ایران، از بین بردن ذخایر اورانیوم و رفع هرگونه تحریم تنها پس از تایید همکاری ایران همگی حاکی از آن است که توافق انجام شده توافق خوبی نیست. این توافق تنها دستورالعملی ست برای یک فاجعه و برداشتن اولین قدم سرنوشت ساز  به سمت آنچه نهایتا به یک مسابقه دیوانه وار تسلیحات هسته ای در خاورمیانه می‌انجامد."

- در دوم آوریل 2015، کارسون بیانیه زیر را درباره توافق هسته  ای ایران  بر روی صفحه فیس بوک خود منتشر کرد: "پس از گذشت ماهها از آنچه اوباما آن را دیپلماسی اصولی و سخت می‌نامد، ایالات متحده امریکا هنوز تنها به چارچوبی برای توافقی رسیده[13] که قرار است جزییات کلیدی آن طی سه ماه آینده نهایی شود. پس از مذاکرات چند ماه گذشته، این طرف ایرانی است که به بیشترین دستاورد پس از همه صحبت های انجام شده دست یافته است. اکنون در حالی تنها به چارچوبی برای توافق بالقوه آینده رسیده ایم که ایرانیان بطور همزمان مشغول افزایش ظرفیت غنی سازی اورانیوم خود بوده اند. زمانیکه مذاکرات از سر گرفته شوند، ایران بر سر شروع مذاکرات از نقطه آغازین با پیشرفت محدود اصرار خواهند کرد. در حالیکه سانتریفیوژهای نصب شده در ایران از 19000به 6000 کاهش می‌یابد، معلوم نیست که چرا مقررات خاصی به لحاظ زمان انقضا و لغو باهم تفاوت دارند آن هم در بازه زمانی شامل 10 سال، 15 سال، 25 سال و نامحدود! این موضوع قبلا آشکار شده است که طرف های مذاکره ترجمان و تفسیرهای متفاوتی از چارچوب تعیین شده برای توافق دارند. ظریف اعلام نموده است که فردو شامل چارچوب نمی‌شود. این بسیار موضوع ضروری و پراهمیتی است زیرا فردو بهترین سانتریفیوژها را نگه داری می‌کند. مقررات مربوط به محدودیت ها گمراه کننده بوده و حاکی از آنچه اوباما آن را یک توافق خوب می‌خواند، نیستند. بیایید امیدوار باشیم که هر دو مجلس کنگره نقش کلیدی را در ماههای آتی در نهایی کردن تصمیمات بر سر میز مذاکرات ایفا نماید. رسیدن به توافقی که شامل بازرسی های بی قید و شرط، ارتباطات شفاف، و حافظ منافع ایالات متحده امریکا، اسرائیل و دیگر متحدانش است امری  بی‌نهایت حیاتی برای ما می‌باشد. نتیجه اصلی ای که از مذاکرات انجام شده در ماههای اخیر می‌توان گرفت این است که ایرانیان مذاکره‌کنندگان بهتری بوده‌اند."

 

کریس کریستیکریس کریستی (Chris Christie)

- در 8 سپتامبر 2015، کریس کریستی به همراه 14 تن دیگراز فرمانداران به امضای نامه‌ای خطاب به اوباما مبادرت نمود که طی آن به مخالفت با توافق ایران پرداخته و از حفظ تحریم های ایالتی بر ضد ایران حمایت می‌نماید.

- در مصاحبه ای با فاکس نیوز در تاریخ دوم سپتامبر 2015، کریستی اوباما را متهم می‌کند که  جهت کسب رای برای حمایت از توافق ایران، دست به یک توافق سری با برخی  نمایندگان کنگره زده است. او می‌افزاید: "من نمی‌توانم باور کنم که  بسیاری از این افراد واقعا موافق این توافق باشند مگر اینکه قول چیز دیگری بابت آن از رییس جمهور گرفته باشند!"[14]

- در 25 اگوست 2015، طی صحبت در کنفرانسی مطبوعاتی، کریستی سناتور کوری بوکر را به مخالفت با توافق ایران تشویق می‌نماید. او می‌گوید: "به کسانی که هنوز مخالفت خود را با توافق اعلام ننموده اند، مخصوصا به دوست خودم سناتور بوکر، می‌گویم که موافقت نمی‌تواند صرفا بابت سیاسی کاری یا پذیرش چنین عقیده ناقصی که می‌گوید توافق بد بهتر از نبود توافق است، باشد."

- در پیگیری مسائل مربوط به توافق هسته ای ایران، در جولای 2015، فرماندار کریستی به دیگر مخالفان پیوسته و مخالفت قوی خود را با توافق اعلام می‌نماید. او می‌گوید: "پس از دو سال دادن امتیازات تحقیرآمیز از سوی اوباما، بالاخره او به توافق نهاییش با ایرانیان رسید. با این توافق ایران به لیست کشورهایی که از خطوط قرمز امریکا گذشته اند، می‌پیوندد. رییس جمهور در حال انجام بازی خطرناکی با امنیت ملی ماست. چنین توافقی ایران و به دنبال آن خاورمیانه را به سمت هسته ای شدن سوق می‌دهد. این توافق اسرائیل را تهدید می‌کند، ایالات متحده امریکا را تهدید می‌کند وسیاست های 70 ساله هسته ای را در نقطه اوجش تغییر جهت می‌دهد. من در صحبت هایم با دموکرات ها و جمهوری خواهان حاضر در کنگره، از آنان درخواست نمودم که درباره این موضوع سیاست بازی را کنار گذاشته و بعنوان موضوعی در سطح منافع ملی عمل نمایند. تعداد رای ها باید به اندازه ای باشد که بتواند وتوی رییس جمهور را بشکند."

 

(تد کروزTed Cruz)

- تد کروز در دهم سپتامبر 2015،  اقدام به چاپ مقاله ای در یواس ای تودی[15] در اعتراض به توافق ایران می‌نماید. وی اینگونه  استدلال می‌آورد که با توافق انجام شده دولت اوباما تبدیل به سرمایه گذار پیشرو در جهان برای تروریست های اسلام گرای افراطی  شده و با به حال خود رها کردن چهار گروگان امریکایی،  راه ایران را برای دستیابی به سلاح هسته ای هموار نموده است.

- در اول سپتامبر 2015، امریکن تینکر[16] مصاحبه ای را با تد کروز منتشر می‌نماید که وی در آن مخالفت صریح خود را با توافق ایران اعلام می‌نماید. او با توصیف اینکه در نگاه ایرانیان ایالات متحده امریکا بعنوان شیطان بزرگ و اسرائیل بعنوان شیطان کوچک یکی می‌باشند، می‌افزاید: "قصد آنان نابود کردن هر دوی ماست. ما با دشمنی روبرو هستیم که از ما متنفر است و در اعلام کردن اینکه قصدشان از بین بردن اسرائیل و امریکاست، بسیار صریح بوده اند. دشمنان ما توسط ایدئولوژی افراطی دینی که مرگ و خودکشی را  ستایش و تجلیل می‌کند هدایت می‌شود.[17]  این توافق به توافق 1938 مونیخ[18]  برمی‌گردد که به دیوانگان آدمکش اجازه دستیابی به سلاح های کشتار دسته جمعی را می‌دهد". او ادامه می‌دهد: "دولت اوباما سرمایه گذار پیشرو تروریسم افراط گرای اسلامی خواهد شد. میلیاردها دلار به ایران خواهد رفت که صرف کشتن امریکایی ها و اسرائیلی ها توسط تروریست ها خواهد شد. نتیجه این توافق این خواهد بود که دولت اوباما مستقیما سرمایه گذاری یک حادثه 11 سپتامبر دیگر را در آینده انجام می‌دهد."

- تد کروز قطع نامه ای[19] را در 30 جولای 2015 به منظور به تاخیر انداختن فرصت بررسی 60 روزه توافق هسته‌ای ایران از سوی کنگره ارائه نمود. هدف وی به تاخیر انداختن آن تا زمانی بود که دولت اوباما تمامی موارد مربوط به توافق شامل "توافقات جنبی‌"[20] بین ایران و آژانس انرژی هسته ای را نیز منتشر نمایددر 21 جولای 2015 نیز کروز به بحث درباره نظرش درخصوص پیامدهای احتمالی توافق هسته ای ایران پرداخت. او می‌گوید: "اگر ایران به سلاح شیمیایی دست یابد، یکی از خطرناک ترین کارهایی که او می‌تواند انجام دهد نصب آن سلاح بر روی یک کشتی وپرتاب کلاهک آن در هر جای جو اقیانوس اطلس است. اگر شما به اندازه کافی در بالا قرار داشته باشید و کلاهک را منفجر نمایید قادر به تنظیم پالسی الکترومغناطیسی به نام  EMP خواهید بود که می‌تواند کل شبکه برق در ساحل شرقی را خاموش نماید.‌ همین طور می‌تواند کل بازار سهام و سیستم مالی ما را پایین بکشد، و از همه مهم تر به لحاظ تامین مواد غذایی، آب، گرما، سیستم تهویه و حمل نقل ما را دچار مشکل نماید. پیش بینی ها نشان می‌دهند که شلیک یک کلاهک هسته ای در سواحل شرقی می تواند منجر به مرگ ده ها میلیون آمریکایی گردد."

- در 14 جولای 2015، تد کروز توافق نهایی با ایران را "فاجعه ای سرگیجه آور"[21] خواند. او می‌افزاید: "این توافق یک خیانت بنیادین نسبت به مسئله امنیت ملی ایالات متحده امریکا و متحدان نزدیکش، در درجه اول اسرائیل است."

- در 17 آوریل 2015، کروز در نامه ای به جان کری استدلال می‌آورد که به دلیل آنکه وجود اختلاف در عناصر کلیدی برنامه جامع اقدام مشترک[22] روشن شده است، P5 + 1 و ایران باید  یک توافق چارچوب مشترک را به عموم ارائه دهند که به ترسیم پارامترهایی که بر روی آنها قبلا توافق شده بپردازد و ذکر مواردی که در طی مذاکرات آتی به آنها ارجاع داده خواهد شد نیز در هر دو فرم طبقه بندی شده و طبقه بندی نشده ادامه داده شود.

- در سوم آوریل 2015 نیز کروز طی بیانیه ای درمورد توافق هسته ای ایران اعلام می‌دارد: "توافق رییس جمهور اوباما با ایران و جزییاتی که او در سطح وسیعی مخفی نگه داشته، بنا به گفته خود اوباما توافقی تاریخی[23] است زیرا خطر فاجعه باری را برای امنیت ملی امریکا و متحدانش به بار خواهد آورد.این به اصطلاح توافق انجام شده، بصورت یک جانبه و بدون مشورت با کنگره تنظیم شده است که شامل رفع تحریم بوده و بطور موثری ایران را در مسیر دستیابی به بمب دریک افق ده ساله قرار می‌دهد. احتمال آن که رهبران ایران از این سلاح ها علیه اسرائیل استفاده کنند به طرز غیرقابل قبولی بسیار بالاست. اسرائیلی که  آن را "شیطان کوچک"[24] می‌خوانند و به صراحت اعلام کرده اند که آرمانشان پاک کردن اسرائیل و امریکا‌(بعنوان شیطان بزرگ[25]) از روی نقشه جهان می‌باشند. تحت هیچ شرایطی رییس جمهور امریکا نباید تحریم ها را لغو نماید و اعطای قدرت هسته ای به ملتی نماید که با افتخار شعار "مرگ بر امریکا" سرمی‌دهند. این یک توافق بسیار بد است و امروز روزی بسیار تیره و تار برای امریکا می‌باشد. رییس جمهور اوباما کاملا حق دارد که نگران مخالفت گسترده از سوی مردم امریکا و نمایندگانشان در کنگره امریکا باشد. زیرا فقدان رضایت و تایید کنگره، این توافق را برای زمانی که اوباما مقام خود را ترک خواهد کرد الزام آور نخواهد نمود."

 

(کارلی فیوریناCarly Fiorina)

- پس از آنکه توافق هسته ای ایران در 14 جولای 2015 نهایی گردید، کارلی فیورینا روش و نتیجه نهایی مذاکرات را مورد انتقاد قرار داد. او می‌گوید: "اگر چنانچه ایران بازیگر خوبی بود و با ایمان واقعی مذاکره می‌کرد، بحث توافق بسیار امر متفاوتی بود. ولی موضوع این است که اینگونه نیست. من هرگز در مذاکرات هسته ای ایران به عنوان مذاکره کننده حاضر نبوده ام ولی تجربه حضور دربسیاری از مذاکرات مخاطره آمیز را داشته ام. برای مذاکرات قوانینی وجود دارند که دراینجا همگی آنها شکسته شده اند. او همچنین درباره همکاری ایران با بازرسان ابراز تردید نمود."

- در مقاله ای به تاریخ دوم آوریل 2015، فیورینا درباره توافق هسته ای ایران این گونه می‌نویسد: "توافقی که ایالات متحده امریکا با ایران برسرآن مذاکره کرده است، خطر بزرگی را برای امنیت امریکا، چه درمرزهای داخلی و چه خارجی، تحمیل می‌نماید. مقامات رسمی امریکا به خوبی می‌دانند که ایران مدت زیادی است که برای دستیابی به سلاح هسته ای و بی ثبات نمودن منطقه از طریق حمایت از سازمان های تروریستی نقشه کشیده است. و این کامل مشخص شده است که رییس جمهور روحانی هرگز با بازرسی های کامل و نامحدود بازرسان سازمان ملل از تاسیسات هسته ای ایران موافقت نکرده است. دولت ایران بارها و بصورت مکرر و وقیحانه تحریم هایی را که در سازمان ملل وضع شده اند را نقض نموده اند. ما می‌دانیم که آنها همواره درباره آنچه از تسلیحات هسته‌ای در طول سه دهه گذشته ساخته اند دروغ گفته اند. این نمی‌تواند رفتار قابل قبولی از سوی یک متحد یا هم پیمان بالقوه باشد. اینها اقدامات صورت گرفته از سوی کشوری است که در تلاش برای بلوف زدن و متقاعد نمودن سازمان ملل و امریکا به منظور کسب اجازه توسعه آزادانه سلاح هسته ای برای اهداف نظامی اش است. با استناد به این واقعیات، ما نمی‌توانیم به ‌هیچ گونه توافقی که آنها امضا می‌نمایند اعتماد نماییم. و تا زمانی که ایران آماده نشده باشد که عملا درهای تسلیحات هسته ای خود را برای بازرسی های کامل و نامحدود بازرسان سازمان ملل باز نماید و خواست خود را برای توقف غنی سازی اورانیوم ثابت نکرده باشد، ما نمی‌توانیم هیچ گونه اعتمادی را نسبت به هرگونه توافقی در این خصوص قائل باشیم... این توافقی نیست که امریکاییها بخواهند به آن افتخار کنند. این توافقی نیست که نشانگر قدرت و عزم ما در داخل و خارج از مرزهایمان باشد. متحدان ما نیز چنین توافقی را حاوی پیام حمایت مستمر ما نسبت به خودشان تفسیر نخواهند نمود."

 

لیندزی گراهاملیندزی گراهام (Lindsey Graham)

- با اشاره به وقایع سال 88 (2009 میلادی) و فعالیت های ضد رژیم در ایران، لیندزی گراهام در سپتامبر 2015 عنوان می‌نماید: "نیروی نازی مذهبی که هدایت ایران را در دست دارد با هیچ گونه عواقبی بابت اقداماتشان روبرو نشده اند... بدون حمایت دموکراسی های بزرگ در دنیا، حرکت معترضان محکوم به فنا گردید.  رهبر ایران و سرسپردگانش در سپاه پاسداران  همه ایرانیان خواستار اصلاحات را در سکوت خبری کشته یا زندانی نمودند." گراهام در ادامه می‌افزاید: "آنها دقیقا می‌دانستند که با چه کسانی روبرو هستند. آنها ضعف اوباما را دیده و از هر منفعت ممکنی را به نفع خود  استفاده نمودند."

- در اول سپتامبر 2015، گراهام به همراه صدها  معترض دیگر ،  اقدام به گردهم آمدن در بیرون دفتر سناتور کریستن گلیبرند بابت اعلام حمایت وی از توافق هسته ای ایران، نمود.
- در 10 اگوست 2015، لیندزی گراهام اعلام می‌کند که وی تلاش خواهد نمود که مبلغ 88 میلیون دلاربودجه درنظر گرفته شده برای آژانس انژری اتمی[26] را تا زمانی که کنگره توافقات جنبی[27] بین ایران و آژانس را تایید نماید، بلوکه کند. او می‌افزاید: "این یک توافق محرمانه بین دو طرف است که بازرسی از تاسیسات نظامی آنها را محدود می‌کند. من تا زمانی که خود کاملا آن را بررسی نکرده باشم، اعتتقادی به آن به عنوان یک توافق ندارم. و مشکل همین جاست. من شرط می‌بندم اگر شما به بندهای توافق نگاه عمیق بیاندازید خواهید دانست که چیزی بیشتر از یک جوک نیست!"

- در 13 اگوست 2015 نیز گراهام در نامه ای خطاب به جان کری، او را درباره نیت اش در مذاکرات مورد سوال قرار داده وبه او یادآوری می‌نماید: "در آژانس انرژی هسته ای سابقه ای وجود دارد که طی آن توافقات جانبی بین آژانس و دولت ایران را به اشتراک می‌گذاشتند. در یکی از موارد آژانس سندی ارائه داد با عنوان "تفاهمات جمهوری اسلامی ایران و آژانس انرژی اتمی بر روی مدالیته های حل وفصل موضوعات برجسته[28]"."در ادامه گراهام به شدت بر لزوم ارائه نسخه هایی از این توافقات جانبی اصرار نموده و اهمیت آن را به لحاظ بحث امنیت ملی امریکا جدی می‌خواند. او به نشانه جدی بودن در این درخواست اعلام می‌کند که قصد دارد برای سال 2016 کمک های داوطلبانه امریکا به آژانس انرژی اتمی را بلوکه نماید.

- در 29 جولای 2015، طی صحبت های اشتون کارتر وزیر دفاع امریکا که در جلسه کمیسیون نیروهای مسلح سنا در حال ارائه گزارش بود، گراهام اظهار می‌نماید که امریکا بدون شک در جنگ با ایران پیروز خواهد شد. او می‌پرسد: "آیا ما می‌توانیم پیروز جنگ با ایران باشیم؟ چه کسی برنده جنگ بین امریکا و ایران است؟ واقعا چه کسی؟ من می‌گویم ما!" 

- در 21 جولای 2015، گراهام اوباما را "نویل چمبرلین زمان ما[29]" می‌خواند. کنایه او به شباهت کار اوباما در توافق هسته ای با ایران، به سیاست مماشات نخست وزیروقت بریتانیا نسبت به آلمان نازی از نظر اوست. او می‌افزاید: "من فکر نمی‌کنم که اوباما آدم بدی است، من معتقدم که او درک درستی از جهان و خاورمیانه ندارد."

- در 20 جولای 2015، گراهام با پیوستن به جو لیبرمن[30] و جان مک کین[31]، تور 60- روزه چند ایالتی باعنوان "ایران بدون سلاح هسته ای[32]" راه انداختند که هدف ازآن تشویق نمایندگان کنگره به مخالفت با توافق هسته‌ای با ایران بود. او درباره توافق هسته ای می‌گوید: "شما تضمین نمودید که اعراب به سمت دست یابی به سلاح هسته ای خواهند رفت. شما اسرائیل را در بدترین شرایط ممکن قرار دادید. اگر اسرائیل این توافق را عقب نزند، این برایش تبدیل به مرگ تدریجی خواهد شد."

- بعد از توافق نهایی با ایران در 14 جولای 2015، گراهام اینگونه می‌گوید: "این توافق حتی بدتر از آن چیزی است که من در خواب می‌دیدم و به مانند کابوسی برای منطقه، امنیت ملی ما و در نهایت برای تمام دنیا می‌ماند. او می‌افزاید: اگر‌ گزارشات اولیه درمورد جزییات این توافق صادق باشد، بعنوان رییس جمهور امریکا برای این توافق هیچ چیزی وجود ندارد که بخواهم به آن افتخار کنم. این توافق به شدت برای امنیت ملی ما خطرناک است وآن را شبیه به اعلان جنگ به اعراب سنی و اسرائیل توسط P5 + 1 می‌کند زیرا این توافق ضمانت می‌کند که ایران به عنوان دشمن شماره یک آنها به یک قدرت هسته ای تبدیل شود  و این به آنها اجازه تجدید تسلیحات متعارف را می‌دهد."

- طی مصاحبه ای با برنامه "فاکس نیوز یکشنبه[33]" در 19 آوریل 2015، گراهام به ارائه نظر درباره چارچوب احتمالی توافق هسته ای با ایران و مسئله اختیار و قدرت عمل کنگره امریکا در رابطه با پذیرش یا رد توافق می‌پردازد. او می‌گوید: "من فکر نمی‌کنم کوچکترین شانسی برای تایید این توافق شوم از سوی کنگره وجود داشته باشد. این یک توافق بسیار ضعیف در زمان حاضر است درحالیکه ما نیاز داریم که قدرتمند باشیم. من فکر نمی‌کنم هیچ یک از جمهوری خواهان یا دموکرات ها اجازه نهایی شدن چنین توافقی را دهند."

- در دوم آوریل 2015، گراهام بیانیه ای به شرح زیر را در رابطه با توافق هسته ای ایران منتشر نمود: "زمانی که قرار شد رسیدگی به جاه طلبی ایرانی ها در زمینه هسته ای در عمل رسیدگی شود، من بسیار سازگارانه و سرراست با آن برخورد نمودم. من معتقدم که هرگونه توافقی با ایران باید مستلزم برنامه نابودی سلاح های هسته ای آنها بوده و وجود هرگونه مسیر ممکن برای توسعه سلاح هسته ای را برایشان ممنوع نماید. من معتقدم نباید اقدام به رفع تحریم ها نماییم مگر تا زمانی که ایران کاملا پاک شده باشد و تمامی ابعاد برنامه هسته ای نظامی اش، چه در گذشته و چه در حال، کاملا روشن شده باشد. من معتقدم مراحل به گونه ای باید انجام شود که تضمین نماید که برنامه هسته ای ایران تنها با هدف استفاده صلح آمیزدر جریان است و هرگز نباید درگیر برنامه ای شویم که به ایران اجازه توسعه ظرفیت سلاح‌های هسته ای را می‌دهد....  این به صورت فزاینده ای ضروری است که کنگره هرگونه توافقی را قبل از نهایی شدن و قبل از رفع تحریم های کنگره بررسی نماید. من همچنین قاطعانه این صحبت اوباما را "که اگر کنگره توافق را نپذیرد به معنای اعلان جنگ خواهد بود" را رد می‌کنم. بزرگترین ترس من توافق بد است که می‌تواند ایران را به دولتی در آستانه هسته ای تبدیل نماید. بعلاوه، این می‌تواند بزرگترین متحد ما را در منطقه، یعنی اسرائیل را به خطر بزرگی بیاندازد. اثر توافق بد با ایران بر روی امنیت ملی ما، کل منطقه ومتحدانمان غیرقابل تصور است."

 

مایک هاکبیمایک هاکبی (Mike Huckabee)

- مایک هاکبی در 20 اگوست 2015، اقدام به نوشتن مقاله ای به منظور فراخوان برای تغییر رژیم ایران در روزنامه جروسالم پست[34] می‌نماید. او می‌نویسد: "من در اولین روز از شروع کار خودم بعنوان رییس جمهور اعلام خواهم کرد که سیاست ایالات متحده امریکا در قبال ایران حمایت از آزادی در تهران خواهد بود. من تحریم های سنگین علیه ایران را دوبرابر خواهم کرد. مقامات رسمی در ایران، نهاد روحانیت و نیروی نظامی با انتخاب واضحی روبرو خواهند بود: آنها یا می‌‌توانند بر عرشه کشتی در حال غرق شدن باقی بمانند یا رژیمی که عمرمفید آن به سر آمده را ترک کنند."

- در هشتم آگوست 2015، هاکبی به تشویق سناتور چاک شومر[35]، سناتور دموکرات ایالت نیویورک، برای مخالفت با توافق هسته ای می‌پردازد. او می‌گوید: "خدا را بابت وجود سناتور شومر و مخالفتش با توافق هسته‌ای ایران شکر می‌نمایم. در وجود اینکه من در بسیاری از مسائل با سناتور شومر اختلاف نظر دارم، او را بخاطر تلاشش برای حفظ آرامش می‌ستایم و این خیلی بالاتر از رقابت های حزبی قرار می‌گیرد. علیرغم فشار بسیار زیاد از سوی کاخ سفید، سناتور شومر سیاستمدار بودن را برحزبی رفتار نمودن ‌اولویت داد."

- در 25 جولای 2015، هاکبی رییس جمهور اوباما را متهم به در خطر انداختن امنیت اسرائیل با موافقت با توافق هسته ای ایران نمود. او می‌گوید: "سیاست خارجی این رییس جمهور یکی از سست ترین نمونه‌ها در تاریخ امریکاست. این بسیار ساده لوحانه است که او به ایرانیان اعتماد می‌کند. با چنین عملی، او اسرائیل را به خطر می‌اندازد. توافق هسته ای با ایران، احمقانه ترین کار است. این توافق باید هم از سوی هر دو حزب دموکرات و جمهوری خواه در کنگره و هم از سوی مردم امریکا رد شود. من توافق را بطور کامل خوانده ام. ما همه چیز را به حراج گذاشته ایم. باید آن را متوقف نماییم."

- در21 جولای 2015 و در اعتراض به توافق هسته ای با ایران، هاکبی کلیپی را در فضای مجازی منتشرمی‌کند که برگرفته از شخصیت های کارتون شیر شاه[36] بوده و نابودی همه چیز را طی یک انفجار هسته ای به تصویر می‌کشد. و در زیر آن این پیغام را می‌گذارد که: "گفتن "نگران نباشید" استراتژی برخورد با ایران نیست! به کنگره بگویید که توافق هسته ای را نابود نماید!"

- در 21جولای 2015، هاکبی در پاسخ به سوال وولف بلیتزر[37] از سی ان ان[38] مبنی بر اینکه "اگر رییس جمهور بشوید، پیشنهاد جایگزین شما برای توافق هسته ای ایران چه خواهد بود؟" اینگونه پاسخ می‌دهد: "عمل جایگزین دست زدن به اقداماتی است که توافق را لغو نموده و تحریم ها را برگردانند و به وضوح نشان دهد که تا چه حد توافق انجام شده وحشتناک بوده است. این توافق در شرایطی انجام گرفته که در واقع حمایت مردم امریکا را در برنداشته و حامل بیشترین پایبندی به صلح نمی‌باشد. توافقی که نتیجه آن بروز یک کلانتر جدید در شهر است و این کلانتر جدید به دنبال پذیرش توافق آنگونه که ما می‌خواهیم بر پایه آن زندگی کنیم نمی‌باشد. زیرا ما نمی‌توانیم درکنار ایرانی که دارای قدرت هسته‌ای ست زندگی نماییم."

- در دوم آوریل 2015، مایک هاکبی بیانیه زیر را منتشر می‌نماید: "هرروز و هر لحظه ایران متحدان ما را تضعیف نموده، منافع حیاتی ما را تهدید کرده و شهروندان بسیاری را در جهان به قتل می‌رساند. جان کری از قضاوت صحیح، عقل سلیم و شفافیت اخلاقی کمتری نسبت به ایرانیان برای مذاکره و انجام توافق برخوردار است. من بسیار نگران  چارچوب چنین توافقی هستم. ما باید حلقه تحریم های خود را سفت تر کنیم، نه اینکه آنها را در جهت منافع آیت الله ها واگذار کنیم."

 

(بابی جیندالBobby Jindal)

- در هشتم سپتامبر 2015، بابی جیندال به همرا 14 تن دیگر از فرمانداران، در نامه‌ای به اوباما مخالفت خود با توافق را اعلام و از حفظ تحریم های ایالتی موجود علیه ایران حمایت نمود.

- در 29 جولای 2015، بابی جیندال نارضایتی خود را نسبت به توافق هسته ای اعلام نمود. او می‌گوید: "ما به بازرسی های سرزده در هر زمان و مکانی دست نیافته ایم.هزاران سانتریفیوژ در ایران باقی مانده است.اسرائیل از چنین توافقی بیزار است.اما بشار اسد درسوریه بابت آن خوشحال است.بنابراین شاهد هستیم که دشمنان ما از توافق خشنود و متحدانمان ناراضی اند. اسرائیل مهم ترین هم پیمان ما به شمار می‌آید. ما نیاز داریم که درکنار اسرائیل بایستیم. بیایید به مفاد توافق نگاهی بیاندازیم. این یک توافق بسیار بسیار بد است."

- جیندال بیانیه ای به شرح زیر در آوریل 2015 منتشر نمود: "گزارش می‌دهند که توافق هسته ای با ایران نشانه مثبتی از غالب بودن عقل سلیم و مسئله امنیت ملی است. توافقی که بنابر گزارشات به ایران اجازه می‌دهد به تولید سانتریفیوژ و غنی سازی اورانیوم ادامه دهد و در عوض نیز تقریبا هیچ چیز در ازای آن درخواست نشده است. چنین توافقی، توافقی بد برای امریکا و اسرائیل به حساب می‌آید. در این خصوص نخست وزیر نتانیوهو بسیار به جا گفته است که: ایران در عمل هیچ چیز نمی‌دهد و در عوض همه چیز دریافت می‌کند. هر گونه توافقی که در آن منافع ایران بر امنیت ملی آمریکا، اسرائیل و دیگر متحدان ما ارجحیت داده شود، غیرقابل قبول است."

 

جان کاسیچجان کاسیچ(John Kasich) 

- در هشتم سپتامبر 2015، جان کاسیچ به همرا 14 تن دیگر از فرمانداران، در نامه ای به اوباما مخالفت خود با توافق را اعلام و از حفظ تحریم های ایالتی موجود علیه ایران حمایت نمود.

- طی یک سخنرانی درکنفرانسی از سوی  بنیاد امریکای نو[39] در 24 آوریل 2015، کاسیچ در مورد توافق هسته‌ای ایران نگرانی خود را ابراز می‌نماید. او می‌گوید:  "این بده بستان بسیار مهمی مربوط به نوع بشر است. و من می‌خواهم توافقی داشته باشیم که بتوان در آینده به آن اعتماد نمود. این مسئله مربوط به دختر 15 ساله من و بقای اوست. ما باید در اینجا نسبت به آنچه انجام می‌دهیم دقت نظر داشته باشیم."

 

جورج پاتاکی  (George Pataki)

جورج پاتاکی- در کنفرانسی از ائتلاف جمهوری خواهان یهودی در آوریل 2015، جورج پاتاکی اعلام می‌کند: "ایران هرگز نمی‌تواند اجازه داشته باشد که دارای سلاح هسته ا ی  گردد. در 24 آوریل 2015 نیز پاتاکی از دیگر کاندیدای ریاست جمهوری، رند پاول، دعوت نمود که درکنار او اپوزیسیون توافق هسته ای ایران را تشکیل دهند."

پاتاکی2

- جورج پاتاکی هم چنین در توئیتی در تاریخ 24 آوریل 2015، نسبت به نامه گشاده سناتورهای جمهوری خواه به رهبران ایران در خصوص پیشرفت های هسته ای شان، انتقاد خود را ابراز داشت. او می‌نویسد: "سیاست خارجی و مذاکرات با کشورهای خارجی باید توسط رییس جمهور و تیم وابسته به او انجام شود. ما نباید با تصمیمات موافق باشیم. من خود شروط و ملاحظات فراوانی را نسبت به آنچه با ایران مذاکره می‌شود در نظر دارم ولی فکر نمی‌کنم کنگره این اجازه را داشته باشد که بصورت مستقل از دولت امریکا، موضع متفاوتی را نسبت به سیاست های دولت حاکم، به یک دولت دیگر اعلام نماید."

 

رند پالرند پال (Rand Paul)

- در 21 جولای 2015، رند پال اعلام کرد چنانچه ایران با ساخت سلاح هسته ای توافق هسته ای را نقض نماید،وی از بکارگیری نیروی نظامی علیه ایران حمایت خواهد کرد.او توضیح می‌دهد: "من فکرمی‌کنم نیروی نظامی باید همیشه از دیپلماسی پشتیبانی نماید. دیپلماسی بدون تکیه به نیروی نظامی کارآ نخواهد بود. البته من فکر می‌کنم گرفتن چنین تصمیمی کار سختی خواهد بود ولی نهایتا ما باید دارای فشار نیروی نظامی‌ای باشیم که از دیپلماتهای مذاکرکننده مان پشتیبانی نماید. ما باید بگوییم که نیاز است زور در پس زمینه این موضوع وجود داشته باشد." نکته جالب توجه آن است که زمانی که رند پاول جانشینی پدرش ران پاول را از سال 2008 برعهده گرفت، بطرز ناباورانه، در اظهار نظری متفاوت (با رویکرد پدرش) ایران  را تهدیدی برای امنیت ملی امریکا خواند.

- در 14 جولای 2015، رند پاول با استناد به نگرانی های زیر بر علیه توافق هسته ای ایران صحبت می‌کند:" 1) لغو تحریم ها مقدم بر تایید همکاری و مطابقت ایران قرار گرفته 2) ایران با ظرفیت هسته ای قابل توجهی رها شده است 3) توافق منع بلند مدت فروش سلاح های پیشرفته را به ایران برداشته است". او در ادامه می‌افزاید: "در حالی که من همچنان معتقدم مذاکرات بهتر از جنگ است، ترجیح می‌دهم به جای پذیرش توافقی بد شرایط توافق موقت را بر سر جای خود نگه داریم."

 - در سوم مارس 2015، راند پاول از حامیان قانون بازبینی توافق هسته ای ایران[40] می‌گوید: "من معتقدم که به نفع همه است که راه مسالمت آمیز جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای را پیدا کنیم. کاملا مشروط به تصویب کنگره، هر گونه توافقی با ایران باید قوی، قابل تایید و در نهایت دارای نتایج ملموس در صورت عدم همراهی ایران باشد. این قانون به دولت انگیزه مذاکره از موضع قدرت را خواهد داد."

- در نهم مارس 2015، رند پاول به همراه 46 سناتور دیگر جمهوری خواه، نامه ای سرگشاده به مقامات ایران را امضا می‌نماید. این نامه با اشاره به اصل تفکیک قوا و نیاز به مشروعیت یافتن قانونی هرگونه توافقی بین ایران و امریکا برای آینده، هشدار می‌دهد: "رییس جمهور بعدی با یک حرکت قلم می‌تواند چنین توافقی را لغو و کنگره های بعدی می‌توانند شرایط توافق را در هر زمان اصلاح نمایند."

- پیش از سرگیری مذاکرات با ایران در اوایل سال 2015، رند پاول کسانی چون مارک روبیو و تد کروز را به چالش می‌کشد و میزان تاثیر اعمال تحریم ها را در طول مذاکرات مورد سوال قرار می‌دهد. او همچنین می‌پرسد: "آیا شما آمادگی ارسال نیروی های زمینی به ایران را دارید؟ آیا شما آمادگی بمب انداختن بر آنها را دارید؟ آیا شما می‌توانید 100000 سرباز را برای فرستادن به ایران آماده کنید؟ من از طرفداران بزرگ دنبال نمودن و بکارگیری گزینه های دیپلماتیک مدامی که عملیاتی است می‌باشم. ولی اگر این راه جواب ندهد من به از سرگیری تحریم های قبلی و اعمال تحریم های جدید رای خواهم داد. اما اگر شما در میانه مذاکرات چنین کاری کنید، به مسیر مذاکرات آسیب خواهید زد."

- در سال 2012 رند پاول با اعلام حمایت از لایحه وضع تحریم علیه ایران، اعلام موافقت نهایی خود را منوط به همراهی آن با اصلاحیه ای[41] که مانع تفسیر و استفاده از این لایحه برای اعلان جنگ و مجوز استفاده از زور علیه ایران شود نمود. رند پاول می‌پرسد: "در صورت دارا بودن سلاح هسته ای، شما چه عکس العملی در برابر آنها می‌توانید داشته باشید و یا چگونه می‌توانید مانع آنها از دستیابی به سلاح هسته ای شوید؟ شما یا می‌توانید کاری نکنید ویا می‌توانید کار جزئی که از نظر من اعمال تحریم است را انجام دهید و یا اینکه یک جنگ تمام عیار که شما آغازگر آن خواهید بود را راه بیاندازید. من بالاخره به این نتیجه رسیدم که انجام کاری جزئی بهتر از دست روی دست گذاشتن است."

- در سال 2007 در مصاحبه ای رادیویی با آلکس جونز[42]، رند پاول با اشاره به اینکه ایران حتی قادر به تصفیه نفت خود نبوده و از سوی دیگر دارای نیروی هوایی و دریایی آنچنانی نیز نمی‌باشد،در مورد تهدید بودن ایران برای امریکا ابراز تردید نمود.

 

مارکو روبیومارکو روبیو (Marco Rubio)

- در 19 اگوست 2015، روبیو اقدام به صدور نامه ای مشترک با سناتور مارک کرک[43] نمود. او از جان کری خواست که اقدام به انتشار نامه هایی نماید که وی درباره مقرارت بازگشت پذیری[44] در توافق هسته ای ایران  به کشورهای فرانسه، انگلستان، آلمان و چین نوشته است. سناتورها می‌نویسند: "این نامه ها نوشته شده است تا این دولت ها ی خارجی را مطمئن سازد که شرکت هایشان در صورت بازگشت تحریم ها در زمانی که ایران توافق را نقض می‌نماید، آسیب نخواهند دید. این درحالیست که مقامات رسمی دولتی چنین چیزی موضوع مهمی نیست. ما فکر می‌کنیم که برای عموم مردم امریکا موضوع بسیار مهم این است که بتوانند اطمینان بخشی شما را به کشورهای خارجی بخوانند در زمانی که نمایندگان منتخب آنها در حال بازبینی این توافق در هفته های آتی هستند."

- در 24 جولای 2015، روبیو اصرار می‌ورزد که رییس جمهور بعدی نباید به توافق هسته ای ایران احترام گذاشته و بدان افتخار کند. او می‌گوید: "این یک توافق با دولت اوباماست. این یک معاهده نیست و برای رییس جمهور بعدی الزام آور نمی‌باشد. و من پیش بینی می کنم که رییس جمهور بعدی ایالات متحده امریکا، که اگر من باشم یعنی من!، تحریم هایی که هم اکنون در قانون تعریف شده اند را دوباره اعمال خواهند نمود."

- در 21 جولای 2015، روبیو با صدور بیانیه ای از اوباما نسبت به قرار ندادن اولویت اول به آزادی روزنامه نگار بین المللی، جیسون رضاییان، و دیگر زندانیان سیاسی در ایران در روند مذاکرات انتقاد نمود. او می‌گوید: "این موضوعی غیرقابل قبول است که دولت اوباما چنین فرصتی را برای آزادی جیسون، همچنین امیر حکمتی و سعید عابدینی و همین طور کسب اطلاعات در خصوص گمشدن رابرت لوینسون فلوریدایی بعنوان اولویتی در روند مذاکرات از دست می‌دهد. جیسون نباید بخاطر حرفه خود که روزنامه نگاریست در پشت میله های زندان باقی بماند و او باید بدون هیچ قید وشرطی آزاد شود."

- در 15 جولای 2015، روبیو درباره اوباما و توافق نهایی اش با ایران به اظهار نظر پرداخته و آن را تنها موضوعی برای به نمایش گذاشتن در کتابخانه ریاست جمهوری خواند. او ادامه می‌دهد: "به پوشش خبری این موضوع نگاه بیاندازید. برخی از آنان چنان به ستایش آن می‌پردازند که گویی بخشی از یک توافق تاریخی ست و این بسیار مضحک است.در حال حاضر یک قدرت استبدادی پست با یک قدرت جهانی،یعنی ایالات متحده امریکا، در موضع برابری قرار گرفته است. آنها در حال حاضر کشوری در آستانه هسته ای شدن هستند که به امضای توافقی با ایالات متحده امریکا و شش قدرت جهانی دیگر نشسته اند. به همین دلیل است که آنها در حال جشن و شادی در خیابان های تهران هستند. در حالیکه شما شاهد هیچ گونه جشنی در امریکا، در تل آویو نیستید زیرا آنان می‌دانند که این یک توافق یکطرفه است."

- در دوم آوریل 2015، روبیو بیانیه ای به شرح زیر را در خصوص توافق هسته ای ایران منتشر می‌نماید: "من مشتاقانه منتظر شنیدن صحبتی از مقامات رسمی دولت می‌باشم تا توضیح دهد که ایران با چه مفاد خاصی بعنوان بخشی از آنچه قرار بود چارچوب توافق جامع[45] باشد موافقت کرده است. این درحالی است که اطلاعات اولیه بسیار نگران کننده به نظر می‌رسند. طی بیش از یک دهه تلاش برای حل نگرانی های بین المللی در خصوص برنامه هسته ای ایران، این رژیم همواره در خصوص جاه طلبی های خود دروغ گفته و ماهیت واقعی تلاش های خود را از دید جهان پنهان داشته است. درمیان دیگر مسائل، اینکه ایران اجازه یافته هزاران عدد از سانتریفیوژهای خود را حفظ نماید و امکاناتی همچون فردو همچنان باز نگه داشته شوند و برنامه های موشک های بالستیک آنها محدود نگردد، همگی بیانگر آن است که این توافق یک اشتباه بزرگ است.  این تلاش برای جا زدن یک شکست دیپلماتیک بعنوان یک موفقیت، تنها نمونه ای از رویکرد مضحک دولت اوباما نسبت به ایران است. تحت نظارت این رییس جمهور، ایران نفوذ خود را در خاورمیانه گسترش داده و تخم بی ثباتی را در منطقه کاشته است. حمایت بی وقفه  ایران از تروریسم بدون واکنش جدی از سوی ایالات متحده امریکا  ادامه یافته است. سرکوب مردم ایران و بازداشت شهروندان امریکایی از سوی این رژیم ادامه دارد. حال در چنین شرایطی شاهد هستیم که به تهران پذیرش بین المللی از جاه طلبی ها ی هسته‌ای اش داده شده است و میزان قابل توجهی از تحریم ها، بدون گرفتن امتیاز ویژه ای از آنان، از روی ایران برداشته خواهد شد. من قصد دارم که با کمک همکارانم این موضوع را پیگیری نماییم که در صورت رسیدن به توافق نهایی، کنگره حتما توافق را بررسی نماید و اطمینان حاصل نماییم که اعمال آن دسته از تحریم های اضافی[46]  بر ایران تا زمان دست برداشتن کامل ایرانی ها از جاه طلبی های هسته ایشان و تغییر رفتارهای مخربشان، ادامه پیدا کند. پیام ما به ایران باید واضح باشد: تا زمانی که رژیم ایران مسیر متفاوتی را پی می‌گیرد، ایالات متحده امریکا  سیاست منزوی نمودن ایران و اعمال فشار بر آن را پی خواهد گرفت. آنچه امروز از سوی دولت ما اعلان می‌شود حرکت در مسیر مخالف است و من بیم آن را دارم که نتایج مخربی برای سیاست منع گسترش سلاح های هسته‌ای، امنیت ما وشرکا و هم پیمانان سیاسی مان و بر روی منافع امریکا در منطقه در بر داشته باشد."

 

ریک سنترومریک سنتروم (Rick Santorum)

- در هشتم سپتامبر 2015، سایت خبری بریتبارت[47] گزارش می‌دهد  ریک سنتروم کنگره را به رای دادن به توافق ایران به مثابه یک معاهده فرا می‌خواند. او می‌گوید: "حقایق کاملا روشن هستند. اوباما شروط توافق کروکر- کاردین[48] را با ارائه نکردن توافق نامه و همه مفاد مربوط به آن به کنگره، نقض کرده است. از این رو رهبر اکثریت، مک کانل،[49] باید فورا برای رای‌گیری جهت تصویب توافق با ایران در قالب یک معاهده که شرایطش در قانون اساسی ذکر شده است، اعلام فراخوان نماید. الان زمانی است که سنای با اکثریت جمهوری خواه از قدرت قانونی خود استفاده کرده و به این خطر تهدید کننده امنیت جهانی رای منفی دهند."

- در سخنرانی مقابل فدراسیون یهودیان دس موینز و حامیان آیوائی اسرائیل[50]، در تاریخ 31 اگوست 2015، ریک سنتروم با به کارگیری سیاست بازدارندگی[51] مخالفت نموده و اعلام کرد که در صورت ادامه گسترش برنامه هسته ای از سوی ایران، او از نیروی نظامی علیه ایران استفاده خواهد کرد. او می‌افزاید: "آنها هیچ شکی نخواهند داشت که اگر ریک سنتروم رییس جمهور شود، تسهیلات هسته ای آنها نابود شده و خواهد سوخت  مگر اینکه از قوانین پیروی نمایند."

- در 14 جولای 2015، سنتروم علیه نسخه نهایی توافق هسته ای ایران صحبت می‌نماید. او درباره ایران می‌گوید: "ما به آنها مشروعیت در جامعه بین المللی داده ایم، چیزی که آنان عمیقا به دنبالش بودند و در عوض اساسا هیچ کاری در قبال آن انجام نداده اند. آنها از این ماجرا بسیار بسیار قویتر، و از نظر من، بسیار بدخیم تر از قبل در قبال مسئولیت بسیار ناچیزی  بیرون آمده اند. در واقع چیزی در این توافق آنها را در فعالیت های تروریستی شان محدود نمی‌کند و چیزی مبنی بر اینکه بگوید آنها هر نوع فعالیت تروریستی شان را متوقف خواهند کرد وجود ندارد."

- در سوم آوریل 2015، سنتروم در خصوص توافق هسته ای ایران، پست های بسیار جدی و تندی را در فیس بوک به اشتراک گذاشت. او می‌نویسد:  "آزمایش واقعی اینکه آیا مذاکرات با ایران به توافق خوبی منجر شده است یا نه؟! با سپردن آن به کنگره و بررسی و تصویب از سوی کنگره صورت خواهد گرفت. .. ایران کشوری نیست که شما بتوانید با آن وارد مذاکره شوید. آنها هرگز حتی به یک معاهده  نیز پایبند نمانده اند....  ایران یک دشمن غیرقابل اعتماد است. توافق با ایران به آنها فرصت می‌دهد که سلاح هسته ای خود را گسترش دهند. این شامل منافع ایالات متحده امریکا نمی‌شود... آنچه ایران هسته ای را متوقف می‌کند وجود یک امریکای قوی است. ما به رییس جمهوری نیاز داریم که دشمن را بشناسد و از رهبری نهراسد."  

 

دونالد ترامپدونالد ترامپ (Donald Trump)

- در هشتم سپتامبر 2015، دونالد ترامپ اقدام به نوشتن مقاله ای در یواس‌ای تودی[52] در انتقاد از توافق هسته ای ایران می‌نماید. او می‌نویسد:  "برای کسانیکه متهم به حمله به توافق با ایران می‌شوند، چنین توافقی نشان از اقدامی غیرحرفه‌ای می‌باشد که بی کفایتی کامل رییس جمهور و سیاستمداران ما را در پیش چشمان جهانیان به نمایش می‌گذارد. مبرهن است که ما به هر قیمتی به دنبال توافق هستیم به جای اینکه پیرو توصیه رونالد ریگان[53] از این توافق دور شویم زیرا عدم توافق بهتر از یک توافق بد است."

- در مصاحبه ای با دیلی کالر[54]، که در تاریخ هفتم سپتامبر 2015 به چاپ رسید، دونالد ترامپ درباره توافق هسته‌ای ایران این گونه اظهار می‌دارد: "تقریبا از هر بعدی که نگاه کنید این توافق یک فاجعه است. یک بعد از آن که حتی صحبتی از آن نشده است مربوط به این نکته است که آنها دارای یک بند مربوط به حمله هستند مبنی بر اینکه اگر کسی به آنها حمله کند، ما باید از ایشان حفاظت نماییم! حالا چه اتفاقی خواهد افتاد اگر اسرائیل به آنها حمله نماید؟؟ این سوالی است که حتی خود جان کری هم قادر به پاسخ گویی آن نیست."

- دونالد ترامپ طی سخنرانی اعلام کاندیداتوری خود در 16 ژوئن 2015، اعلام می‌نماید که توافق هسته ای با ایران با درنظر گرفتن مسئله سلاح های هسته ای، می‌تواند به نابودی اسرائیل بیانجامد.

- در مارس 2015، طی  حضوردر برنامه ای در شبکه فاکس[55] زمانیکه از ترامپ پرسیده می‌شود که او چرا فکر می‌کند مذاکرات با ایران به شکست خواهد انجامید؟ ترامپ یادآور می‌شود که  زمان بسیار درازی صرف شده است تا این توافق کامل شود. به نظر او ایرانیان "مذاکره کنندگان بزرگی"[56] بوده اند و دولت اوباما دارای مذاکرکنندگان وحشتناک و بسیار بدی است. او می‌افزاید که می‌بایستی تحریم ها را قبل از مذاکرات دو یا سه برابر می‌کردند و همچنین جان کری دور از میز مذاکرات قرار می‌گرفت.

- ترامپ در کتاب خود با عنوان "موعد سخت گیری"[57] این گونه می‌نویسد:  "هدف اولیه و اصلی امریکا در قبال ایران باید نابودی تمامی جاه طلبی های هسته ای آن باید باشد. اجازه دهید این را به ساده ترین حالتی که میدانم بگویم! برنامه هسته ای ایران باید متوقف شود حال با هر وسیله ای که نیاز است. ما نمی‌توانیم اجازه دهیم  چنین رژیم رادیکالی به سلاح هسته ای دست یابد، سلاحی که یا خود از آن استفاده خواهد کرد ویا به دست تروریست‌ها خواهد داد."

 

اسکات واکر (Scott Walker)اسکات واکر

- در هشتم سپتامبر 2015، اسکات واکر به همراه 14 تن دیگر از فرمانداران، نامه ای در مخالفت با توافق هسته ای ایران و حمایت از حفظ تحریم های ایالتی موجود بر ضد ایران خطاب به اوباما امضا نمود.

- در 13 جولای 2015، یک روز قبل از آنکه توافق هسته ای به امضای طرفین رسد، واکر نشان داد که در صورت انتخاب شدن به عنوان رییس جمهور امریکا، توافق فوق را فورا لغو نموده و تمامی تحریم ها را دوباره اعمال خواهد کرد. او اعلام می‌کند: "ما نیاز داریم که توافق بد با ایران را درست در همان روز اول پایان داده و ایران را تحت اعمال تحریم های سنگین و فلج کننده اقتصادی قرار دهیم و متحدانمان را نیز به انجام عملی مشابه متقاعد سازیم."

- در 30 ژوئن 2015، اسکات واکر با چاپ مقاله ای در نشنال ریویو[58] به انتقاد از دولت اوباما در چگونگی مدیریت کردن مذاکرات با ایران پرداخت. واکر می‌نویسد:  "الگوی عقب نشینی اوباما چنان پیام گویایی از موضع ضعف فرستاد که ایرانیان، حتی اگر توافق را امضا نمایند، بدون شک عزم امریکا را دوبار و چندباره امتحان خواهند کرد. دولت به ما می‌گوید نگران نباشید! زیرا به دلیل بازرسی های  بی سابقه[59] هرگونه حقه ای را از سوی ایرانیان کشف خواهند نمود. ولی موضوع آن است که بازرسی های موثر بدون همکاری ایرانیان رخ نخواهد داد چیزی که رهبر آنان، (آیت الله سید ) علی خامنه ای، به صراحت آن را رد کرده است. همچنین هر گونه پاسخی به نقض توافق از سوی ایرانیان، حسن همکاری و حسن نیت طرف های روسی و چینی را نیز می‌طلبد چیزی که بسیار کم قبل تامین است."

- در جایی واکر اعلام می‌کند که امریکا باید استفاده گسترده تری از بحث تحریم های اقتصادی و استفاده از نیروهای نظامی در قبال ایران نماید. او توضیح می‌دهد: "ما باید پیامی واضح و بلند ارسال نماییم  مبنی بر اینکه امریکا خواهان توافقی است که طی آن ایران تمامی زیر ساخت های هسته ای غیرقانونی خود را نابود نموده و با شفافیت و راستی آزمایی کامل موافقت نماید. ما باید به جهان یادآوری کنیم که ایران بصورت فعال  در حال نقض قطعنامه های متعددی از سوی شورای امنیت سازمان ملل می‌باشد. ما باید تلاش مان را برای دوبرابر کردن تحریم های فلج کننده بر ایران دوبرابر نماییم و تاثیر منطقه ای ایران را کاهش دهیم. ما باید توجه بین المللی را نسبت به کارنامه  ایران در خصوص مسئله  حقوق بشر و حمایتش از تروریسم جلب نماییم. همچنین ما باید در کنار متحدان کلیدی خود خصوصا اسرائیل بایستیم."

- در 25 آوریل 2015، اسکات واکر اعلام می‌کند که ما احتیاج داریم به رییس جمهور بگوییم که از توافق بد با ایران عقب نشینی کند.

- در دوم آوریل 2015، واکر در توئیتی در خصوص توافق هسته ای ایران می‌نویسد: "توافق خطرناک اوباما با ایران، پاداش دادن به دشمن است و متحدان ما را تضعیف و امنیت ما را به خطر می‌اندازد."

 اسکات واکر2  

- در مصاحبه ای با مجری محافظه کار رادیو، چارلی سایکس[60]، واکر اعلام می‌نماید که او از هر گونه توافقی با ایران عقب خواهد نشست و توضیح می‌دهد که: "این توافق نه تنها اسرائیل را که ایران خواستار نابودی اش است دچار مشکلات می‌نماید،  بلکه مشکلاتی را در مورد سعودی ها، اردنی ها و دیگرانی که خواهان دستیابی به سلاح هسته ای نیز خواهند شد در پی خواهد داشت."

 

جیم گیلمورجیم گیلمور(Jim Gilmore)                                        

- به همراه دونالد ترامپ و تد کروز، در نهم سپتامبر 2015، با شرکت در تظاهراتی علیه توافق هسته ای ایران، گیلمور اعلام می‌نماید: "این توافق صلحی را ایجاد نمی‌کند و فقط جنگ را به تعویق می‌اندازد. رییس جمهور حاضر می‌گوید که ما چاره دیگری نداریم! باید بگوییم بله، نبود انتخاب دیگر برای ما به این خاطر است که  او با نحوه مذاکرات خود ما را در شرایط ناگزیری و نبود انتخابی دیگر قرار داده است. امریکا هیچ وقت در چنین شرایطی قرار نگرفته بود."

- در 18 اگوست 2015، گیلمور با حضور در ام اس ان بی سی[61] اعلام می‌نماید  چنانچه امکان باطل نمودن توافق هسته ای با ایران وجود نداشته باشد، به منظور تامین امنیت جمعی در خاورمیانه وتضمین حفاظت و ثبات آن تحت رهبری امریکا، او اقدام به تشکیل یک ناتو برای خاورمیانه خواهد نمود.

- در 30 جولای 2015، گیلمور در مخالفت با توافق هسته ای ایران با فاکس نیوز مصاحبه می‌نماید. وی در پاسخ به سوالی درباره نظرش در رابطه با این توافق اعلام می‌نماید: "این توافق آنچه را که نیاز به انجام است را انجام نداده و محقق نمی‌سازد. من فکر  می‌کنم رییس جمهور اوباما ما را در موقعیتی قرار داده که یا باید مذاکره نماییم و یا باید آماده جنگ شویم. این موقعیت مضری است. بعنوان رییس جمهور من تلاش خواهم نمود این توافق را ملغی نمایم. او در ادامه می‌افزاید: در شرایط کنونی ایالات متحده امریکا در حوزه خارجی در موضعی فاقد قدرت بوده و ضعیف عمل نموده است."

- در دوم آوریل 2015، گیلمور در یادداشتی در واشنگتن تایمز[62] اقدام به فراخوانی برای شفافیت و نظارت کنگره بر هر گونه توافقی با ایران می‌نماید. او می‌نویسد: "اوباما با چارچوب اولیه از توافق با ایران موافقت نموده که باید ایران را از توسعه سلاح های هسته ای بازدارد. اینکه این توافق شامل چه نکاتی است بر ما معلوم نمی‌باشد و ظاهرا این رییس جمهور است که باید تصمیم بگیرد نه ما و نه کنگره!! این برای مردم امریکا قابل قبول نیست زیرا چنین توافقی اثر چشمگیری بر امنیت ملی ما و متحدانمان در خاورمیانه خواهد داشت."

نکات مهم مناظره اخیر میان جمهوری خواهان

مطابق با جدول اعلامی مناظرات توسط کمیته ملی جمهوری خواهان، جدیدترین مناظره میان نامزدهای این حزب در 16 سپتامبر مقارن با 25 شهریور برگزار گردید که توسط سی ان ان بصورت  زنده به نمایش درآمد. نکته جالب توجه درباره این مناظرات برگزاری آن در دو دسته اصلی با پخش در ساعات اوج بیننده[63] و فرعی با پخش در پیش ازساعات اوج تماشاچی[64] می‌باشد. طبق تعریف اعلام شده کاندیداهایی حائز شرایط شرکت در گروه اصلی مناظره شناخته می‌شوند که جز 10 نامزد برتر در لیست نظرسنجی ها در یک فاصله زمانی تعیین شده باشند. درنهایت نظر به شرایط حاکم با اندکی تغییر در تعیین فاصله زمانی سنجش نتایج نظرسنجی ها، 11 تن از نامزدها شامل  جب بوش، کارسون، کریستی، کروز، فیورینا، هاکبی، کاسیچ، رند پاول، روبیو، ترامپ و واکر موفق به اخذ مجوز حضور در مناظره اصلی گردیدند. بابی جیندال، گراهام، سنتروم و پاتاکی نیز برای مناظره فرعی شرکت نمودند. ریک پری نیز جز دعوت شدگان برای مناظره فرعی به حساب می‌آمد که بعلت انصراف وی از حضور در انتخابات نامش حذف گردید. گیلمور نیز تنها نامزد جمهوری خواه بود که موفق به کسب شرایط لازم برای دریافت مجوز حضور در هیچ یک از این دو دسته از مناظرات نگردید.

ذیل آنچه در این مناظره بین نامزدهای جمهوری خواه رد و بدل گردید، آخرین اظهار نظرها از سوی برخی از آنان در خصوص مسئله هسته ای ایران به شرح زیر می‌باشد. تد کروز به صراحت اعلام نمود که در صورت برگزیده شدن در همان روز اول کاری خود توافق فاجعه انگیز را پاره پاره خواهد کرد. کارلی فیورینا نیز امریکا را به نمایش رهبری

درست بر مبنای اصول و بحث امنیت ملی فراخواند و اظهار نمود که وی این دو اصل بسیار مهم را در زمینه توافق با ایران مد نظر خواهد داشت. دو اصلی که یکی از امنیت مردم امریکا و دیگری از هویت آنان حفاظت می‌کند. وی اعلام نمود در شرایطی که  هنوز کسی طرحی در این خصوص ارئه نداده است، طرح پیشنهادی وی بدین شرح است: در صورت پذیرفته شدن به عنوان رییس جمهور، در اولین روز کاری خود من دو تماس تلفنی خواهم داشت. اول با دوست بسیار خوب خود یعنی نتانیاهو تماس خواهم گرفت تا به وی اطمینان دهم که امریکا در کنار اسرائیل خواهد ایستاد. دوم با رهبر ایران تماس گرفته و به وی خواهم گفت در صورتی که او تمامی ساختار نظامی و تسهیلات هسته ای خود را در اختیار کامل بازرسان ما در هر زمان و مکانی که آنان درخواست می‌نمایند قرار ندهد، امریکا تا آنجا که بتواند عرصه را خصوصا در حوزه سیستم مالی جهانی بر آنان تنگ خواهد نمود. این کاری است که امریکا به تنهایی و بدون نیاز به همکاری کس دیگری قادر به انجام آن خواهد بود. به این ترتیب همه متحدان و همین طور همه دشمنان ما خواهند دانست که ایالات متحده امریکا به جایگاه پیشین خود بازگشته است. مایک هاکبی نیز ضمن مخالفت با این توافق اخطار داد که توافق هسته ای با ایران بقای تمدن غرب را به خطر خواهد انداخت. او ادامه می‌دهد که این توافق بلافاصله اسرائیل را به خطر می‌اندازد و همین طور خاورمیانه و خود ایالات متحده امریکا را به خطر خواهد انداخت. ما به هیچ وجه نمی‌توانیم با دولت هسته ای ایران که به دنبال کسب قدرت است تعامل نماییم. دولت ایران دولتی است که برای 36 سال امریکایی ها را کشته، ربوده و مجروح ساخته است. آنها از گروههای تروریستی همچون حماس و حزب الله حمایت کرده اند و خطری هستند که جوهر و ماهیت تمدن غرب را تهدید می‌کنند. درمیان رقبای حزب جمهوری خواه جان کاسیچ تنها نامزدی بود که اعلام نمود حمایت از توافق هسته ای با ایران را در نظر خواهد داشت. وی اظهار داشت: این یک توافق انجام شده است، ما نمی‌دانیم در 18 ماه  آینده چه اتفاقی خواهد افتاد. من 18 ماه در کمیته دفاع[65] خدمت کرده ام و با مسائل فراوانی از حوزه امور خارجی برخورد نموده ام. به لحاظ سیاست بین المللی ما باید استوار و محکم برخورد نماییم. اگر ایرانیان کلک بزنند تمامی تحریم ها به جای اولیه خود بازخواهند گشت. اگر ایرانیان به حماس و حزب الله کمک نمایند باز تمامی تحریم ها باز خواهند گشت. اگر ما دریابیم که آنها ممکن است درپی توسعه سلاح هسته ای باشند، گزینه برخورد نظامی روی میز خواهد بود. ما زمانی که با تمدن غرب و دوستان اروپایی خود کارکنیم قوی تر خواهیم بود. من فکر نمی‌کنم که گزینه اقدام به تنهایی و بدون همکاری با متحدانمان سیاست درستی باشد.

جمع بندی ونظریه

در مجموع آنچه در ا ین گزارش به تفصیل از مجموعه اظهارنظرات نامزدهای ریاست جمهوری جمع آوری و ارائه گردید، نکات زیر قابل دستیابی‌ست.

همان گونه که از قبل انتظار می‌رفت برخورد نامزدهای دموکرات عموما در جهت حمایت و نامزدهای جمهوری‌خواه در مسیر انتقاد و کوبیدن توافق حاصل شده بین ایران و امریکاست. البته نوع تفسیرها و ریشه یابی چرایی موافقت‌ها و مخالفت ها موضوعی تامل برانگیز است و می‌تواند ما را در شناسایی منابع حمایتی هر یک از نامزدها، گرایش‌های سیاسی آنها و اینکه وامدار چه گروه و مجموعه ای هستند کمک نماید. این مسئله از آن جهت حائز اهمیت است که هریک از آنان گزینه ای بالقوه برای دور بعد ریاست جمهوری در امریکا محسوب می‌شوند. از این رو نوع جهت‌گیری سیاستی هریک از آنان و دستور کاری که از قبل در پیش گرفته اند آینده سیاست خارجی امریکا را در حالت کلی و نوع سیاست برخوردی با ایران را به صورت خاص رقم خواهند زد. در اینجا لازم به تاکید است که هدف اولیه از تحلیل این گزارش در این مرحله  صرفا تعیین نوع جهت گیری نامزدها و دسته بندی فکری آنان است.

در حزب دموکرات، از میان پنج نامزد حاضر، تنها جیم وب به مخالفت با توافق هسته ای با ایران موسوم به برجام پرداخت. چهار نامزد دیگر این حزب، ضمن اعلام حمایت از مسیر توافق به تجلیل از آن پرداختند. چافی آن را "کاری درست و در مسیر صلح" خواند. مارتین او. مالی در تحلیلی مشابه از آن بعنوان "مسیری برای به راه انداختن صلح" یاد کرد  و ساندرز آن را یک "موفقیت دیپلماتیک" دانست. در این میان نوع برخورد هیلاری کلینتون بعنوان بخت اول فعلی ریاست جمهوری در حزب دموکرات، مسئله ای قابل تامل و جالب است. وی در برخورد با مسئله توافق با ایران و موضوع برجام در طول زمان رویکردی دوگانه را در پیش گرفت.  از یک سو، خصوصا در مراحل اولیه، به اعلام حمایت جدی از آن پرداخته و آن را "مهم ترین قدم برداشته شده که مانع ایران هسته ای خواهد بود" دانست. از سوی دیگر با اعلام حمایت از موضع اسرائیل و در تلاش برای اطمینان بخشی به آنان، رویکرد آینده خود را ، بعنوان رییس جمهور آتی ایالات متحده امریک،  نسبت به توافق هسته ای ایران، "رویکرد بی اعتمادی و راستی آزمایی" اعلام نمود و علنا ایران را  به بکارگیری گزینه اقدام نظامی علیه آن تهدید نمود.

از سوی دیگر در جبهه جمهوری خواهان جو کاملا متفاوتی نسبت به دموکرات ها غالب است. تمامی نامزدهای این حزب بصورت یکصدا به انتقاد از برجام پرداخته و تنها در میزان مخالفتشان و شدت و حدت آن و نوع استدلال‌شان در مخالفت با آن با هم متفاوت هستند. در این خصوص شاهد آنیم که چند تن از آنان همچون تد کروز، مایک هاکبی و اسکات واکر صراحتا و گیلمور تلویحا لغو توافق را سیاست قطعی خود در قبال ایران به محض انتخاب در سمت ریاست‌جمهوری معرفی کردند.  کسانی همچون رند پال و مارک روبیو الزام آور بودن توافق را برای رییس جمهور بعدی زیر سوال می‌برند. کلید واژگانی همچون امنیت اسرائیل، امنیت ملی امریکا، گزینه جنگ، خطر برای منطقه و خاورمیانه هسته ای، لزوم بازرسی های بی قید وشرط از جمله مواردی هستند که بیش از همه از سوی نامزدهای جمهوری خواه  بکار گرفته شده اند. نوع تاکید بر بکارگیری هر یک از آنها تا حدی می‌تواند بیانگر نوع گرایش و وامداری آنان نسبت به مراکز قدرت و ثروت تفسیر شود. این موضوع در تعیین اولویت های ذهنی آنان و نوع سیاست‌گذاری های آتی ایشان بسیار موثر است.

جب بوش تنها به صدور بیانیه ای بسنده نمود. وی با یادآوری بکارگیری شعار مرگ بر اسرائیل و مرگ بر امریکا از سوی ایرانیان، "توافق را وسیله ای برای مشروعیت دادن به فعالیت هسته ای ایران" معرفی کرد. او با تاکید بر اینکه هیچ چیزی نمی‌تواند لغو همه تحریم ها را توجیه نماید اعلام نمود از چنین توافق ناقصی حمایت نخواهد کرد.

بن کارسون توافق را "فاجعه ای منتهی به مسابقه دیوانه وار هسته ای در خاورمیانه" خوانده و با صدور بیانیه ای بر "لزوم حفظ امنیت اسرائیل و بازرسی های بی قید وشرط" تاکید نمود.

تدکروز دولت اوباما را متهم به تبدیل شدن به سرمایه گذاری بر روی گروه های تروریستی اسلام گرای افراطی نموده و ایران را خطری بزرگ برای امنیت امریکا و اسرائیل معرفی نمود. نکته جالب در مورد تد کروز نوع استراتژی بکارگرفته شده از سوی وی در جلب افکار عمومی امریکاست.  وی بسیار در پی ایجاد تصویر رعب و وحشت از ایران برای امریکاییان بوده و با معرفی ایران بعنوان نیرویی که در پی نابودی امریکا و اسراییل است، توافق را مسئله ای که منجر به مرگ ده ها میلیون امریکایی خواهد شد معرفی می‌نماید. ارجاع نمودن مدام وی به زندانیان امریکایی در ایران و نام بردن از آنها بعنوان گروگان های امریکایی در دست ایران نمایانگر تلاش وی در این مسیر است. وی با اعلام اینکه فقدان رضایت عمومی و عدم تایید کنگره توافق را الزام آور نخواهد کرد، رسما تصمیم خود را به زیرپا گذاشتن و لغوآن به محض انتخاب اعلام نمود.

کارلی فیورینا نیز با متهم کردن ایران به رفتار ریاکارانه و عدم همکاری آن با بازرسان، توافق را خطری برای امنیت ملی امریکا نامید. وی سیاست خود را در قبال توافق با ایران، صحبت با نتانیاهو و اطمینان بخشی به وی درباره حمایت امریکا از منافع اسرائیل در قدم اول و سخت گرفتن و تنگ کردن عرصه به ایران در قدم بعدی معرفی نمود.

لیندزی گراهام نیز با گره زدن موضوع توافق به حوادث سال 88 ایران و نازی خواندن دولت ایران، دولت اوباما را متهم به برخورد از موضع ضعف نمود. وی توافق را به مثابه اعلام جنگ به اعراب و اسرائیل دانست.  او آژانس را تهدید به بلوکه نمودن بودجه مربوط به کمک های  مالی امریکا نموده و بر استفاده از گزینه جنگ علیه ایران و پیروزی قطعی بر ایران تاکید نمود.

مایک هاکبی نیز همچون گراهام با زدن گریزی به حوادث مربوط به سال 88 در ایران، با اعلام فراخوان برای تغییر رژیم ایران در روزنامه اسرائیلی جروسالم، سیاست خود را مبتنی بر حمایت از جریان آزادی در قبال تهران اعلام نمود. وی ایران و توافق با ایران را خطری برای بقای تمدن غرب معرفی کرد. هاکبی همچنین به شدت اوباما را بخاطر به خطر انداختن امنیت اسرائیل مورد انتقاد قرار داد. وی نیز به لغو توافق در صورت رییس جمهور شدن تاکید نمود.

در مورد رند پال دیگر نامزد جمهوری خواه، یک تغییر در رویکرد در طول زمان به نظر می‌رسد. وی که به نام پدرش ران پال شناخته شده است، در سال 2007 نسبت به تهدید ایران برای امنیت امریکا ابراز تردید می‌نماید. بعدها در موضوع لایحه وضع تحریم بر علیه ایران، بر وجود اصلاحیه ای در آن که مانع تفسیر استفاده از این قانون برای اعلان جنگ با ایران شود تاکید نمود. پیش از سرگیری مذاکرات نیز رند پال مارک روبیو و تدکروز را به چالش کشیده و بر لزوم بکارگیری راه حل دیپلماتیک و ارجحیت آن بر رویکردهای منتهی به جنگ اصرار می‌ورزد. اما در تغییر جهتی جالب توجه وی با معرفی ایران بعنوان تهدید برای امنیت ملی آمریکا، به همراه 47 سناتور دیگر در نامه ای سرگشاده به مقام معظم رهبری هشدار می‌دهند که رییس جمهور بعدی می‌تواند توافق صورت گرفته را لغو نماید. وی همچنین اعلام می‌کند که در صورت نقض توافق و ساخت سلاح هسته ای از سوی ایران، وی از بکارگیری گزینه نظامی علیه ایران حمایت خواهد کرد!

در نقطه مقابل اقدام رند پال، شاهد هستیم که  جورج پاتاکی به شدت نسبت به ارسال نامه سرگشاده از سوی سناتورهای جمهوری خواه به رهبر ایران انتقاد کرده و آن را در حیطه تصمیم گیری رییس جمهور می‌خواند.

مارک روبیو نیز با مطرح نمودن بحث آزادی روزنامه نگار امریکایی ایرانی الاصل، جیسون رضائیان، و دیگر زندانیان سیاسی توافق را توافقی با دولت اوباما اعلام می‌کند و آن را برای رییس جمهور بعدی الزام آور نمی‌داند. وی با حمایت از موضع اسرائیل، از قرار گرفتن ایران در موضعی برابر با قدرت های جهانی انتقاد می‌نماید. او همچنین در بیانیه ای از تلاش مضحک اوباما برای جا زدن یک شکست دیپلماتیک بعنوان یک موفقیت صحبت می‌کند.

دونالد ترامپ توافق حاصله را یک فاجعه و نشان از بی کفایتی رییس جمهور می‌خواند. وی آن را تهدیدی برای اسرائیل معرفی کرده و در کتاب خود تاکید می‌کند که برنامه هسته ای ایران باید به هر وسیله ممکن نابود شود.

اسکات واکر صراحتا اعلام می‌نماید که توافق را به محض انتخاب شدن لغو خواهد کرد و تمامی تحریم ها را بر سرجای خود بازخواهد گرداند. وی معتقد است که امریکا باید استفاده گسترده تری از بحث تحریم های اقتصادی نموده و به استفاده از نیروی نظامی نیز بیاندیشد. در نهایت واکر تاکید می‌کند که امریکا باید حتما در کنار هم‌پیمان خود یعنی اسرائیل بایستد.

گیلمور نیز در اظهار نظری اعلام می‌کند که این توافق فقط جنگ را به تعویق می‌اندازد. به عبارت دیگر وی جنگ را عاقبت گریزناپذیر رابطه ایران- امریکا می‌داند. وی همچنین اعلام می‌کند که تلاش خواهد نمود تا توافق را لغو نماید. ولی در صورت عدم امکان ابطال توافق، اقدام به تشکیل ناتو برای خاورمیانه خواهد نمود تا از رهبری امریکا برای تامین امنیت خاورمیانه دفاع نماید.

ریک سنتروم بعنوان نامزدی با مواضع تند نسبت به توافق ایران،  از یک سو بر لزوم نظارت و تایید کنگره به منظور مشروعیت بخشیدن به توافق هسته ای ایران تاکید نموده و از سوی دیگر کنگره با اکثریت جمهوری خواه را به رای قاطع

منفی درباره توافق دعوت می‌نماید. وی صراحتا اعلام می‌‎کند که سیاست برخوردی وی در قبال ایران، نه سیاست بازدارندگی که سیاست بکارگیری گزینه نظامی علیه  ایران خواهد بود.گزینه ای که  در گفته های  دیگر نامزدهای جمهوری خواه همچون لیندزی گراهام، اسکات واکر، گیلمور و حتی رند پال صراحتا اعلام شده است. 

همچنین شاهد هستیم که در اقدامی مشترک توسط سه تن از نامزدهای جمهوری خواه شامل کریس کریستی، بابی جیندال و جان کاسیچ و با همراهی 11 فرماندار دیگرایالت های امریکا، این افراد اقدام به ارسال نامه ای خطاب به اوباما می‌نمایند که بر لزوم حفظ تحریم های ایالتی بر ضد ایران اصرار می‌ورزد. علاوه بر این شاهد هستیم که  کریس کریستی با هشدار دادن درمورد به خطر انداختن اسرائیل، توافق را تهدیدی برای امنیت اسرائیل می‌خواند.  وی همچنین  با همراهی کسانی مثل لیندزی گراهام و مایک هاکبی تلاش خود را برای جلب آرای منفی اعضا کنگره به توافق ایران معطوف می‌دارد. بابی جیندال نیز موضوع نارضایتی اسرائیل بعنوان مهم ترین هم پیمان امریکا را هسته اصلی مخالفت خود قرار داده است. اما در موضعی متفاوت، در خلال مباحثات جدیدترین مناظره میان جمهوری خواهان،  جان کاسیچ تنها نامزدی است که تلویحا از توافق هسته‌ای اعلام حمایت ضمنی نموده و اعلام می‌کند که باید دید که در 18ماه آینده چه اتفاقی خواهد افتاد. وی در این مسیر بر لزوم همکاری امریکا با متحدان اروپایی اش بسیار تاکید دارد.

در مجموع آنچه گفته شدحاکی از اهمیت بحث سیاست خارجی در روند انتخابات امریکاست. این اهمیت از دو منظر زیر قابل توجه است:

1- تاثیر مستقیم هرگونه اظهارنظر نامزدها در خصوص سیاست خارجی بر روی میزان محبوبیت شان نزد افکار عمومی امریکا از یک سو و جلب حمایت گروههای مختلف ذی‌نفوذ سیاسی و اقتصادی از سوی دیگر، امری انکارناپذیر است. در این دوره از انتخابات امریکا این موضوع در جبهه جمهوری خواهان خصوصا با توجه به تعدد اسامی نامزدها در این حزب نقش بسیار پررنگ تری پیدا کرده است. جدای از اهمیت ماهوی آن و بنا به برخی  از تحلیلها با توجه به موفقیت نسبی اوباما در حوزه اقتصادی بعنوان برگ برنده دموکراتها، حوزه سیاست خارجی به موضوعی مناقشه انگیز و تاثیرگذار در سرنوشت انتخابات تبدیل شده است. از این رو شاهد هستیم که بخش قابل توجهی از اظهارات و مناظره های انتخاباتی معطوف به این موضوع شده است.

2- از سوی دیگر اهمیت خاورمیانه و نقش کلیدی ایران خصوصا در تقابل با جهت گیری ها نسبت به اسرائیل بعنوان هم پیمان استراتژیک برای امریکا، باعث طرح قطعی بخشی از سوالات و اظهارات در این خصوص گردیده است. بخاطر همزمانی بحث توافق هسته ای با ایران و مسئله برجام با فعالیت انتخاباتی نامزدها بعنوان آخرین و مهم ترین موضوع مربوط به ایران، این موضوع منجر به طیف گسترده ای از اظهارات و جهت گیری ها گردیده و به موضوعی اصلی در تبلیغات انتخاباتی آنها خصوصا در میان جمهوری خواهان تبدیل شده است. همانگونه که در گزارش حاضر نیز بطور مفصل به آن پرداخته شد در این حزب هر یک از نامزدها تلاش نمودند که در مخالفت با برجام و خصوصا جلب حمایت اسرائیل و لابی های یهود گوی سبقت را از یکدیگر بربایند.

 

گروه تخصصی امریکا/2 – 8 مهرماه 1394

 

 [1] Richard Hass

[2] Jim Gilmore

[3] the Republican National Committee

[4] Mark Warner

[5] The Atlantic

[6] Brookings Institution

[7]distrust and verify

[8]breakout

[9] waging peace

[10] snap sanctions back

[11] http://www.usatoday.com/story/news/po ... arty-affilation/15146337/

[12] hawkish

[13] framework for a deal

[14] http://edition.cnn.com/2015/09/02/pol ... eal-chris-christie-obama/

[15] USA Today 

[16] American Thinker

[17] اشاره وی به عملیات انتحاری است.    

[18] the Munich Deal of 1938

[19] resolution

[20] side deals

[21] staggeringly bad

[22] Joint Comprehensive Plan of Action

[23] historic

[24] little Satan

[25] The Great Satan

[26] IAEA

[27] side deals

[28]Understandings of Islamic Republic of Iran and the IAEA on the Modalities of Resolution of the Outstanding Issues

[29] Neville Chamberlain of our time

[30] Joe Lieberman 

[31] John McCain

[32] No Nukes for Iran

[33] Fox News Sunday 

[34] The Jerusalem Post 

[35]  Chuck Schumer

[36]  The Lion King 

[37] Wolf Blitzer

[38] CNN

[39] the New America Foundation

[40] Iran Nuclear Agreement Review Act of 2015

[41] amendment

[42] Alex Jones

[43] Mark Kirk

[44] snapback 

[45] comprehensive framework agreement

[46] additional sanctions

[47] Brietbart

[48] the Corker-Cardin agreement

[49] McConnell

[50] the Greater Des Moines Jewish Federation and Iowans Supporting Israel

[51] containment

[52] USA Today

[53] Ronald Reagan

[54] Daily Caller 

[55] FOX's "The O'Reilly Factor"

[56] great negotiatiors

[57] Time to Get Tough

[58] National Review

[59] unprecedented inspections

[60] Charlie Sykes

[61] MSNBC

[62] the Washington Times 

[63] primetime

[64] pre-primetime

[65] the Defense Committee

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
 
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

کارنامه یکساله نظامی ترامپ و مواضع احزاب سیاسی

۱۳۹۷/۲/۲۴

کارنامه یکساله اقتصادی ترامپ و مواضع احزاب سیاسی

۱۳۹۷/۲/۲۳

کارنامه یکساله اجتماعی ترامپ و مواضع احزاب سیاسی

۱۳۹۷/۱/۲۶

عوامل موثر بر تصمیمات کاربردی سیاست خارجی امریکا و تاثیرات آن بر منافع جمهوری اسلامی ایران: احتمالات ایجاد شبکه جاسوسان خصوصی

۱۳۹۷/۱/۲۰

قراردادهای فروش تسلیحات به کشورهای جنوب شرق آسیا

۱۳۹۷/۱/۱۹

نقش جارد کوشنر در سیاست خارجی آمریکا در خاورمیانه

۱۳۹۷/۱/۱۹

همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق: لابی کردها در آمریکا، سناریوهای آینده و جمهوری اسلامی ایران

۱۳۹۷/۱/۸

ابرقدرتی زیر سایۀ ترس از روسیه

۱۳۹۶/۱۲/۸

سند راهبرد امنیت ملی ایالات متحده آمریکا و مهار فدراسیون روسیه

۱۳۹۶/۱۲/۲

سیاست انرژی دونالد ترامپ؛ پیامدهای جهانی و تبعات آن برای ایران (بخش دوم)

۱۳۹۶/۸/۱۶

حملات صوتی به دیپلمات‌های آمریکایی در کوبا

۱۳۹۶/۸/۱۶

سیاست انرژی دونالد ترامپ؛ پیامدهای جهانی و تبعات آن برای ایران (بخش نخست)

۱۳۹۶/۸/۷

استراتژی جدید دونالد ترامپ در خصوص ایران؛ نواخت طبل جنگ

۱۳۹۶/۸/۲

ترامپ، سازمان ملل؛ هیاهو برای هیچ

۱۳۹۶/۷/۴

ایالات متحده آمریکا، موضوع هسته‌ای کره شمالی و برجام

۱۳۹۶/۶/۲۸

تحلیل روند اسناد امنیت ملی ایالات‌متحده امریکا از آغاز تا کنون (2015-1987)

۱۳۹۶/۵/۲۱

تشکیل تیم مورد اعتماد ترامپ در مورد موافقت نامه هسته ای ایران

۱۳۹۶/۵/۱

بیم و امید ترامپ از گسترش روابط با روسیه

۱۳۹۶/۴/۲۷

مدل‌سازی دکترین سیاست خارجی دونالد ترامپ

۱۳۹۶/۴/۱۳

چشم‌انداز روابط آمریکا و چین در مواجهه با تهدید کره شمالی

۱۳۹۶/۳/۳۱

مهار و بازداشتن ایران پس ازتوافق هسته ای:مرکزمطالعات بین الملل و راهبردی (CSIS) مارس 2017 مصادف با فروردین ماه 96

۱۳۹۶/۳/۳

ارزیابی سیاست خارجی 14 هفته ای ترامپ

۱۳۹۶/۲/۱۲

حمله موشکی آمریکا به سوریه: پارادوکس سیاست‌های اعلامی و اعمالی

۱۳۹۶/۲/۱۰

بررسی تیم سیاست خارجی و امنیتی ترامپ

۱۳۹۶/۲/۹

معرفی و تحلیل شخصیت مایکل فلین مشاور امنیت ملی سابق ایالات متحده در دولت ترامپ

۱۳۹۵/۱۲/۷

راهبردهای احتمالی دولت ترامپ در سوریه و تاثیرات آن بر منافع جمهوری اسلامی ایران

۱۳۹۵/۱۲/۳

دکترین ترامپ و تیم مشاوران سیاست خارجی او

۱۳۹۵/۱۰/۱۳

جایگاه معاونت ریاست جمهوری در ساختار سیاسی امریکا

۱۳۹۵/۱۰/۷

انتخابات 2016 ریاست جمهوری امریکا؛ معرفی چهره های کلیدی تیم سیاست خارجی هیلاری کلینتون

۱۳۹۵/۹/۱۵

چرایی تفاوت بین خوانش کاخ سفید و کنگره از متن گزارش 28 صفحه‌ای

۱۳۹۵/۷/۷

اختلافات میان امریکا و عربستان؛ تاکتیکی یا راهبردی؟

۱۳۹۵/۵/۱۹

انتخابات 2016ریاست جمهوری امریکا؛ تحلیلی بر آخرین وضعیت انتخابات و بررسی موضع گیری نامزدها نسبت به خاورمیانه و بالاخص ایران

۱۳۹۵/۵/۶

بررسی روابط تسلیحاتی ایالات متحده آمریکا و عربستان سعودی؛با نگاهی به شرکت‌های برتر نظامی جهان

۱۳۹۵/۴/۱۹

آمریـکا؛ سیـاست چرخش به شرق آسیـا و تاثیر آن بر خاورمیانه

۱۳۹۵/۴/۱۴

سرگردانی ناتو در سوریه

۱۳۹۴/۱۲/۲

انتخابات 2016 ریاست جمهوری امریکا؛موضع گیـری نامزدها نسبت به توافق هستـه ای ایـران

۱۳۹۴/۱۰/۱۹

تأثیر تحولات شرق اروپا بر راهبرد چرخش به شرق امریکا: تهدید اصلی چین یا روسیه؟

۱۳۹۴/۹/۲۸

انتخابات 2016 ریاست جمهوری امریکا؛مروری بر فرآیند انتخابات و معرفی کاندیداهای این دوره

۱۳۹۴/۸/۱۳

بررسی گزارش دیلی بیست از تامین اینترنت ایران بوسیله یک شرکت آمریکایی وابسته به سیا

۱۳۹۴/۸/۱۲

بررسی محبوبیت جهانی ایران از دیدگاه مرکز تحقیقاتی پیو

۱۳۹۴/۴/۲۱

مقامات اسرائیل: به تعویق افتادن توافق هسته ای با ایران بهتر از به نتیجه رسیدن آن است

۱۳۹۴/۳/۲۰

همایش مبارزه با خشونت گرایی افراطی در کاخ سفید

۱۳۹۴/۲/۲۸

آمریکا و خاورمیانه

۱۳۹۴/۲/۲۲

روابط آمریکا-کوبا؛ اهمیت آن در حرکت به سمت کاهش تنش در روابط ایالات متحده آمریکا و جمهوری اسلامی ایران

۱۳۹۴/۲/۲۲