ایران - یوریکا

موسسه ایرانی مطالعات اروپا و امریکا

نوشتار دیگران > آلمان > فساد مالیاتی در کلیسای کاتولیک آلمان

فساد مالیاتی در کلیسای کاتولیک آلمان

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۹/۲۵ تعداد بازدید: 917

پاپ فرانسیس در ملاقات با اسقفان آلمان در 20 نوامبر 2015، در خصوص موضوعات مهمی همچون پول، قدرت و فساد صحبت کرد. وی در این دیدار تأکید کرد، «خطر فساد در کلیسا همیشه وجود دارد. این خطر هنگامی اتفاق می‌افتد که کلیسا به جای آنکه خود را وقف به ایمان به خدا، صلح، شادی و رستگاری کند، مغلوب پول و قدرت شود.»
اسقف‌های هر کشور معمولا هر پنج سال یک بار برای ارائه گزارش به پاپ و مشورت با مقامات واتیکان به رم سفر می‌کنند. اینکه پاپ فرانسیس در ملاقات خود با اسقفان آلمانی و در خطاب به آنها در خصوص موضوع  پول و قدرت صحبت کرده است، اتفاقی نیست، چراکه در هیچ جای دیگر دنیا، کلیسای کاتولیک چنین پول و قدرتی را در اختیار ندارد.

پاپ فرانسیس اغلب از اشتیاق وافرش نسبت به «کلیسایی که فقیر است و کلیسایی که برای فقراست» صحبت کرده است. اما او چنین کلیسایی را در آلمان نخواهد یافت. کشوری که کلیسای آن به یمن مالیات‌هایی که میلیون‌ها دلار به خزانه اسقف‌نشین‌ روانه می‌سازد، صاحب ثروتی افسانه‌ای است.
باید در نظر داشت پولی که وارد کلیسای کاتولیک می‌شود از محل اعانه‌های جمع‌آوری شده در مراسم عشاء ربانی نیست، بلکه این قانون است که مردم را ملزم به پرداخت درصدی از درآمدشان به کلیسا می‌کند. بر اساس قانون آلمان، هر فردی که عضو کلیسا است باید به کلیسا مالیات بدهد؛ این مبلغ توسط دولت جمع آوری می‌شود. بنابراین ثروت کلیسای کاتولیک در آلمان به طور مستقیم از دولت و به طور غیر مستقیم از افراد مذهبی گرفته می‌شود. از این‌رو باید راه‌ها و زمینه‌های فساد در این زمینه مشخص باشد. البته شایان ذکر است، هر فردی که به عنوان یک کاتولیک‌، ثبت شده باشد، بالاجبار موظف به پرداخت مالیات به کلیسا است، جدای از آنکه وی در کلیسای محل خود به‌طور مستمر و فعال حضور داشته باشد یا نه.

این سیاست غیرمعمول دو نتیجه دارد: اول اینکه کلیسای کاتولیک دارای قدرت عظیم مالی می‌شود و دوم اینکه، سلسله سران و مقامات کاتولیک انگیزه روشن و قانع‌کننده‌ای برای به حداکثر رساندن تعداد کاتولیک‌ها پیدا می‌کنند. صرف‌نظر از اینکه آنها به انجام فرایض دینی بپردازند یا نه.
ثروت مالی کلیسا در آلمان سرسام آور است. مالیات کلیسا در هر سه سال گذشته با یک روند تصاعدی، بالغ بر بیش از 5 میلیارد یورو (5/3 میلیارد دلار) بوده است. این درآمد بالا به کلیسا این اجازه را می‌دهد تا حامی طیف گسترده‌ای از برنامه‌های پزشکی، آموزشی و اجتماعی کشور شود. در واقع کلیسای کاتولیک در آلمان، بعد از دولت، دومین کارفرمای بزرگ کشور است!
سال گذشته درباره «اسقف تجمل‌پرست» آلمانی خبرهای زیادی در جهان منتشر شد: اسقف فرانس پتر تبارتس فان اِلست (Franz-Peter Tebartz van Elst)، رئیس مرکز اسقف نشین لیمبورگ (Limburg)، پس از انتقادهای فراوان به خاطر بازسازی مجتمع اقامتی لوکس و تجملاتی‌اش به ارزش 43 میلیون دلار، از سمت خود استعفا داد. اما در حقیقت این نوع ولخرجی تفاوت چندانی با ولخرجی‌های دیگر اسقف‌های آلمانی ندارد؛ به‌عنوان مثال، کاردینال راینهارد مارکس (Cardinal Reinhard Marx) از شهر مونیخ، رئيس کنفرانس اسقف‌های آلمان و عضو شورای کاردینال‌ها، برای دفتر مرکزی قلمرو اسقف اعظم مبلغی به ارزش 186 میلیون دلار را هزینه کرده است.

حقوقی که یک کاردینال آلمانی دریافت می‌کند حدود 16 هزار دلار در ماه است؛ تقریبا سه برابر آنچه که یک کاردینال آمریکایی دریافت می‌کند. این مبلغ بدون محاسبه هزینه اقامتگاه، خودرو، مواد غذایی، مراقبت‌های بهداشتی و هزینه‌های سفر او است که البته همگی مخفی هستند. به بیان دیگر درآمد یک اسقف اعظم آلمانی برابر درآمد یک مسئول ارشد اجرایی در یک شرکت بزرگ است. اما یک تفاوت اساسی وجود دارد: اسقف اعظم توسط دولت حقوق می‌گیرد.
به هر حال دولت تنها به‌خاطر شهروندانی که به عضویت کلیسای کاتولیک درمی‌آیند، این حقوق را پرداخت می‌کند و اگر تعداد اعضای کلیسای کاتولیک کم شود، به همان میزان نیز درآمد اسقف‌ها کاهش پیدا خواهد کرد. از این‌رو اسقف‌ها و مقامات کاتولیک آلمانی از اینکه کاتولیک‌ها به عضویت کلیسا درنمی‌‌آیند، همواره نگران هستند و اقداماتی را نیز برای محروم کردن کاتولیک‌های ثبت نشده از مراسم آیینی کلیسا انجام داده‌اند.
این رفتار سرسختانه کلیسا نسبت به ثبت و یا عدم ثبت کاتولیک‌ها که با  فراخوان‌های عمومی اسقف‌های آلمان برای استقبال کلیسا از کاتولیک‌ها کاملا در تضاد است، باعث انصراف تعداد زیادی از گروه‌های کاتولیک از عضویت در کلیسا شده است که البته بیشتر به‌خاطر خروج از لیست مالیاتی کلیسا بوده است. چند سالی است که کاتولیک‌ها به‌طور فزاینده‌ای در حال انصراف از عضویت خود در کلیسا هستند. مالیات روبه افزایش کلیسا باعث شده است که کاتولیک‌های غیرفعال، برای اینکه بتوانند پولشان را ذخیره کنند، به‌طور رسمی نام خود را از لیست اعضای کاتولیک کلیسا حذف کنند. از سال 2012 تا کنون، هر ساله بیش از 100 هزار کاتولیک آلمانی دست به این اقدام زده‌اند که پیش‌بینی می‌شود در سال جاری این تعداد به 200 هزار نفر هم برسد.

Korruption

نتیجه این که سلسله سران و مقامات کاتولیک آلمانی تلاش می‌کنند، در حالی‌که هر روز از تعداد اعضای کلیسای کاتولیک کم می‌شود، رونق این تجارت را که یک امپراتوری خدمات اجتماعی است، حفظ کنند. آیا جای تعجب نیست که مقامات کاتولیک آلمانی خواستار سهولت در قوانین کلیسایی می‌شوند؟ اسقف‌های آلمانی از کلیسا خواسته‌اند که با کاتولیک‌های همجنسگرا، مطلقه و فمینیست با مهربانی و شفقت رفتار کند. آیا این درخواست با انگیزه‌های صادقانه و به منظور قرب الهی و نزدیک کردن هر چه بیشتر افراد به خدا انجام گرفته است و یا با انگیزه‌های مالی و برای نگه داشتن مردم در لیست اعضای کلیسا. در شرایط فعلی و با وجود مالیات‌هایی که کلیسا می‌گیرد، تمایز قائل شدن میان مهربانی و آزمندی غیرممکن است.
سنت توماس آکویناس (St. Thomas Aquinas) در جامع الهیات (Summa Theologica) خود نوشت: «این کاملا درست و به‌ جا است که رؤسای کلیسا از گرفتن مالیات خودداری ‌کنند، وقتی که آنها نمی توانند بدون جنجال و رسوایی این کار را انجام دهند.» لذا بهترین و ساده ترین راه در جهت اصلاح کلیسا در آلمان، چشم‌پوشی از مشارکت در سیستم مالیاتی کلیسا خواهد بود./1

کاتولیک کالچر 20 نوامبر 2015

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
 
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

مصاحبه مهم فولکر پرتس رییس اندیشکده مهم آلمانی در باره مسائل سوریه

۱۳۹۶/۲/۱۰

شواهدی در ردّ ادعاهای غرب و کاربرد سلاح‌های شیمیایی در سوریه و دیدگاه کارشناس آلمانی

۱۳۹۶/۱/۲۱

رکورد رشد اقتصادی آلمان

۱۳۹۵/۱۲/۸

سه کشور نروژ، سوئیس و سوئد باثبات‌تر از آلمان

۱۳۹۵/۱۱/۲۳

عدم نیاز آلمان به سلاح هسته ای

۱۳۹۵/۹/۲۴

شکست اطلاعاتی آمریکا در بحران‌های اخیر آلمان

۱۳۹۵/۸/۱۱

آلمان : منافع غرب در بقای داعش

۱۳۹۵/۸/۱

تهاجم تسلیحاتی غرب

۱۳۹۵/۴/۲۰

رایزنی‌های تهران و برلین درباره تحولات منطقه

۱۳۹۵/۳/۲۶

رقابت فشرده برای تجارت با ایران

۱۳۹۵/۳/۴

فساد مالیاتی در کلیسای کاتولیک آلمان

۱۳۹۴/۹/۲۵

دلایل مداخله نظامی آلمان در سوریه: از سیاست داخلی تا سیاست خارجی

۱۳۹۴/۹/۲۵

آلمان، فرماندهی که فرمان‌بردار شد

۱۳۹۴/۹/۱۸

آیا دوره طلایی مرکل به پایان رسیده است؟

۱۳۹۴/۸/۳۰

حمایت نظامی روسیه از سوریه و موضع‌گیری آلمان

۱۳۹۴/۸/۱۹

بحران پناهندگان و تغییر رفتار ناگهانی خانم صدراعظم

۱۳۹۴/۶/۲۶

اتحادیه اروپا از نگاه مردم و احزاب آلمان

۱۳۹۴/۶/۳

تغییرات جمعیتی آلمان در 85 سال آینده

۱۳۹۴/۵/۱۴

ارزیابی دویچه بانک از تاثیر توافقنامه هسته‌ای بر اقتصاد آلمان

۱۳۹۴/۵/۱۰

اهمیت نقش آلمان در مذاکرات هسته‌ای با ایران

۱۳۹۴/۴/۲۵

دیدگاه مردم و احزاب آلمان در خصوص پوشش خبری بحران اکراین در رسانه‌های این کشور

۱۳۹۴/۲/۲۲

توهین به ادیان یا آزادی عقیده؟

۱۳۹۴/۲/۱۴

دیدگاه مردم و احزاب آلمان نسبت به برخورد دولت این کشور با "داعش"

۱۳۹۴/۲/۸

سفرهای دو جانبه مقامات ایرانی و آلمانی از سال 2000 تا 2011

۱۳۹۴/۱/۱۵