ایران - یوریکا

موسسه ایرانی مطالعات اروپا و امریکا

گزارش تحلیلی > ایالات متحده آمریکا > انتخابات 2016 ریاست جمهوری امریکا؛مروری بر فرآیند انتخابات و معرفی کاندیداهای این دوره

انتخابات 2016 ریاست جمهوری امریکا؛مروری بر فرآیند انتخابات و معرفی کاندیداهای این دوره

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۸/۱۳ تعداد بازدید: 2565

مقدمه
به عنوان مهم ترین انتخابات پیش رو در امریکا، انتخابات  ریاست جمهوری این کشور است که در 8 نوامبر 2016 مقارن با 17 آبان ماه سال 1395 برگزار خواهد شد.  این انتخابات نه تنها در  امریکا، بلکه در سطح جهان بسیار حائز اهمیت است زیرا به قول ریچارد هس[1]، رییس اندیشکده  معروف شورای روابط خارجی[2]، " این انتخاب قطعاً می‌تواند پیامدهای مثبت یا منفی زیادی برای کل جهان داشته باشد. این مسئله بیشتر از هر چیز دیگری بازتاب‌دهنده‌ی تداوم واقعیت قدرت آمریکاست و همچنین منعکس‌کننده‌ی این واقعیت است که رییس‌جمهور آینده‌ی آمریکا جهانی پرآشوب را به ارث می‌برد. بنابراین نوع اقدامات او و چگونگی و کیفیت آن‌ها تا حدود زیادی برای مردم جهان اهمیت خواهد داشت."

electionمروری بر فرآیند انتخابات ریاست جمهوری در امریکا
کل فرآیند انتخابات امریکا معمولا چیزی حدود دو سال به طول می انجامد. انتخابات ریاست جمهوری امریکا بر مبنای رای گیری غیرمستقیم می‌باشد که طی آن شهروندان حائز حق رای در مرحله اول به نمایندگان آنچه به عنوان الکترال کالج خوانده می‌شود، رای می‌دهند. در مرحله بعد این نمایندگان منتخب الکترال کالج[3] (مجامع گزینندگان) هستند که رییس جمهور و همچنین معاون اول رییس جمهور را انتخاب می‌کنند.

انتخابات ریاست جمهوری هر چهارسال یکبار در روز سه شنبه بعد از اولین دوشنبه ماه نوامبر که شامل بازه زمانی دوم تاهشتم ماه نوامبر می‌باشد، برگزار می گردد. بر اساس این مدل انتخابات 2016، در هشتم نوامبر این سال خواهد بود.

فرآیند انتخابات بر اساس ترکیبی از قوانین فدرال و ایالتی تنظیم شده‌اند. بدین ترتیب که برای هر ایالت سهم تعداد نمایندگان آنها در الکترال کالج معادل با تعداد سناتورها و نمایندگان مجلس نمایندگان آن ایالت در نظر گرفته شده است. با این توضیح که خود واشنگتن بعنوان پایتخت که مستقل از هر ایالتی تعریف شده است، دارای سهمی همانند سهم کوچکترین ایالت معرفی شده است.

 نکته قابل توجه دیگر آن است که بر اساس قانون اساسی امریکا، انتخابات ریاست جمهوری در روز انتخابات، نه تحت نظارت دولت فدرال، بلکه توسط خود ایالت ها برگزار می‌شود. بدین معنا که قوه مقننه هر ایالت اجازه دارد که خود روش انتخاب نمایندگان الکترال کالجش را طراحی نمایند.

نمایندگان الکترال کالج نیز گرچه می‌توانند به هر فردی که خود بخواهند رای دهند ولی طبق سنت دیرینه آنها به کسانی رای می‌دهند که در ایالتهایشان دارای بیشترین رای بوده‌اند و این انتخاب آنان بعدتر توسط کنگره، بعنوان داور نهایی انتخاب نمایندگان الکترال، در اوایل ژانویه همان سال تایید می‌شود.

فرآیند معرفی نامزدها
در حال حاضر فرآیند معرفی نامزدها شامل دو مرحله اصلی می‌باشد. مرحله اول شامل زنجیره ای از انتخابات انجمن های حزبی و مقدماتی ریاست جمهوری[4] که در هر ایالت برگزار می‌گردد و مرحله بعد شامل مجمع های معرفی نامزدهای ریاست جمهوری[5] که توسط احزاب سیاسی برگزار می‌شوند.

انتخابات مقدماتی[6] توسط ایالت ها و دولت های محلی اجرا میشوند درحالی که انجمن های حزبی[7] مستقیما توسط احزاب سیاسی راه اندازی می‌شوند. برخی از ایالت ها تنها از انتخابات مقدماتی، برخی فقط از انجمن های حزبی و برخی از ترکیبی از این دو برای تعیین نمایندگان الکترال کالج استفاده می‌کنند. در این فرآیند به صورت سنتی ایالت های آیوا و نیوهمپشایر به ترتیب اولین انتخابات انجمن های حزبی و انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری امریکا را برگزار می‌نمایند. از این رو این کسب رای در این دو ایالت امری کلیدی محسوب می‌شود.

تفاوت انتخابات انجمن های حزبی با انتخابات مقدماتی
انتخابات مقدماتی
فرآیندی ست که طی آن کل افراد واجد شرایط ساکن در یک ایالت، معمولا با ثبت نام قبلی در یک حزب، در انتخابات شرکت نموده و کاندیداهای منتخب خود را جهت نامزدی برای احزاب تعیین می‌نمایند. همانند انتخابات همگانی، رای دهندگان انتخابات مقدماتی رای پنهان خود را برای انتخابات به صندوق می‌اندازند. نتایج این انتخابات تکلیف افراد نهایی جهت کاندیدا توری برای مرحله مجامع ملی هر حزب را مشخص می‌کند.

اساسا انتخابات مقدماتی به دو صورت برگزار می‌گردند: یکی به صورت باز[8] که تمامی رای دهندگان ثبت نام نموده می‌توانند به هر کاندیدايی بدون توجه به حزب وابسته به آن رای دهند. به این معنا که رای دهنده ثبت نام کرده در حزب دموکرات می‌تواند به نامزد جمهوری خواه و رای دهنده ثبت نام کرده در حزب جمهوری خواه می‌تواند به نامزد دموکرات رای دهد. اما در انتخابات به صورت بسته[9]، رای دهندگان تنها می‌توانند به کاندیداهای مربوط به حزب ثبت نامی خود رای دهند.

اکنون که اکثر ایالت ها انتخابات مقدماتی را برگزار می کنند، انجمن های حزبی که زمانی معمول ترین روش انتخاب نامزدهای ریاست جمهوری بوده‌اند، تنها در تعداد انگشت شماری از ایالت های برگزار می گردند. طبق اعلام  کمیسیون انتخابات فدرال[10]، امروزه ایالت های آلاسکا، کلرادو، هاوایی، کانزاس، مین، مینوسوتا، نوادا، داکوتای شمالی، وایومینگ و آیوا، تنها ایالت هایی هستند که صرفا به انتخابات بر اساس انجمن های حزبی متکی‌اند. قلمروهای ساموآ و گوام و جزایز ویرجین[11] نیز از فرآیند انجمن های حزبی استفاده می‌کنند. تمامی دیگر ایالت ها و همچنین قلمرو پورتوریکو یا روش انتخابات مقدماتی ویا ترکیبی از این دو را بکار می‌گیرند.

در روش انتخابات انجمن های حزبی[12]، تنها اعضای حزب گردهم آمده و اعلام حمایت از کاندیدای مطلوب خود برای نامزدی ریاست جمهوری می‌نمایند. زمان و مکان نشست انجمن های حزبی یا توسط ایالت ویا خود احزاب سیاسی تعیین می‎‌‌گردد. دریک فرآیند منحصر به فرد، شرکت‌کنندگان می‌توانند به صورت آشکار و معلوم حمایت خود را از کاندیدای مورد نظر خود اعلام نمایند. اعلام رای اغلب با بالا بردن دست می‌باشد. نتایج انتخابات انجمن های حزبی نمایندگان نهایی حاضر در بخش ها، ایالت و نهایتا سطح ملی احزاب را تعیین می‌نماید. اغلب اوقات تنها رای دهندگان از پیش ثبت نام نموده می‌توانند در انتخابات انجمن های حزبی شرکت کرده و انتخاب آنان محدود به انجمن حزبی وابسته به حزب مشخص است.

به طور خلاصه در فرآیند کمپین های ریاست جمهوری، انجمن های حزبی سیستم گردهمایی محلی هستند یعنی جایی که رای دهندگان تصمیم می‌گیرند که اولا از چه کاندیدايی حمایت کنند و ثانیا نمایندگانی[13] را برای مجامع ملی اعلام نامزدهای نهایی انتخاب می کنند. اما انتخابات مقدماتی  فرآیند رای گیری درگستره ایالت[14] است که در آن رای دهندگان به نمایندگان[15] خود برای مرحله مجامع ملی[16] رای میدهند. در واقع همانند انتخابات همگانی، انتخابات انجمن های حزبی و مقدماتی نیز انتخابات غیرمستقیم می‌باشند. نهایتا زمانی که انتخابات مقدماتی و انجمن های حزبی در همه ایالت انجام شد، یک مجمع ملی برگزار می شود که در آن نامزدهای احزاب برای انتخابات ریاست جمهوری به صورت رسمی برای عموم اعلام می شوند. نامزدهایی که در این مرحله بیشترین رای را از سوی نمایندگان منتخب[17] می آورند بعنوان نامزدهای نهایی احزاب معرفی می‌شوند. در واقع پایان کار این مجمع، همزمان با آغاز به کار فرآیند انتخابات همگانی خواهد بود.

تقویم انتخابات
مبارزات انتخاباتی برای ریاست جمهور اغلب یک سال یا بیشتر قبل از انتخابات مقدماتی نیوهمپشایر و تقریبا دو سال قبل از انتخابات همگانی آغاز می شود. بر اساس قوانین مالی کمپین فدرال[18]، نامزدهای ریاست جمهوری معمولا باید قصد خود را برای شرکت در انتخابات بصورت رسمی در بهار سال  قبل اعلام نمایند. تحت قانون کمپین انتخابات فدرال[19] از میان افراد آنهایی که در مجموع بیش از 5000 دلار کمک[20] جذب می‌کند ویا در مجموع بیش از 5000 دلار هزینه مینماید، میتوانند اعلام کاندیداتوری در کمیسیون انتخابات فدرال[21] نمایند.

تقویم انتخاباتی 

معرفی مختصری از نامزدهای دو حزب در انتخابات 2016 امریکا

نامزدهای حزب دموکرات

معرفی پنج نفری که بعنوان نامزد حزب دموکرات در انتخابات 2016 امریکا  ثبت نام نموده اند، به شرح زیر است:

نامزدهای حزب دموکرات 1

نامزدهای حزب دموکرات 2

نامزدهای حزب دموکرات 3

نامزدهای حزب دموکرات 4

نامزدهای حزب دموکرات 5

نامزدهای حزب جمهوری خواه
از سوی حزب جمهوری خواه، 16 نفر اقدام به ثبت نام برای نامزدی انتخابات 2016 ریاست جمهوری نموده اند. معرفی این افراد به شرح زیر است:

 republican1

republican2

republican3

republican4

republican5

republican6

republican7

republican8

republican9       republican10

republican11

republican12

republican13

republican14

republican15

republican16

نتایج آخرین نظر سنجی ها
آخرین نظرسنجی های انجام شده مربوط به ماه جولای (مقارن با تیرماه) سال جاری می‌باشد که توسط پنج مرکز متفاوت شامل سی ان ان، یواس ای تودی، فاکس نیوز، ای بی سی نیوز، مون ماوس و پی پی پی اجرا شده است.طبق این نظرسنجی ها در میان نامزدهای دموکرات هیلاری کلینتون با فاصله قابل توجهی بالاتر از دیگر رقبای خود در حزب دموکرات قرار دارد. (رجوع شود به جدول شماره 1)

درمیان جمهوری خواهان ترامپ و جب بوش و واکر پیشتاز رقابت هستند. (رجوع شود به جدول شماره 2)

لازم به ذکر است که کارشناسان و تحلیل گران معتقدند موفقیت ترامپ گذرا بوده و دوام نمی آورد و بیشتر در نتیجه شهرت وی بعنوان مجری تلویزیون می‌باشد. جیاف گارین[24] رییس موسسه نظرسنجی دموکرات هارت ریسج[25] به نکته‌ای مهم در این خصوص اشاره می‌کند. گارین می‌گوید: "در این شکی نیست که ترامپ از شهرت خود بهره برده است ولی به نظر من نکته مهم تر این است که در حال حاضر شاهد میزان لبریز شده ای از گروه خاصی در میان رای دهندگان جمهوری خواه هستیم که به شدت ضد سیاستمدران[26] هستند."

در دسته ای دیگر از نظرسنجی ها که بین هیلاری کلینتون و چند تن از نامزدهای مطرح چمهوری خواه بصورت جداگانه، نظر سنجی انجام شده است، بطور قابل تاملی شاهد برتری هیلاری کلینتون نسبت به نامزدهای جمهوری خواه می‌باشیم. ( رجوع شود به جداول شماره 3 تا 13)

جمع بندی و نظریه
در قالب چکیده ای از آنچه در ابتدای گزارش توضیح داده شد، می‌توان بطور کلی فرآیند انتخابات در امریکا را در چهار مرحله خلاصه نمود. مرحله اول شامل انتخابات انجمن های حزبی و مقدماتی ریاست جمهوری[27]است که طی آن اعضای حزب به کاندیدای منتخب خود برای نمایند‌گی حزب در انتخابات نهایی رای می‌دهند. مرحله دوم شامل مجامع ملی[28] است که توسط هر یک از احزاب برگزار می‌شود و طی رقابتی فشرده بین کاندیداها، تنها یک نفر بعنوان نامزد نهایی از سوی حزب معرفی می‌شود. درمرحله سوم هر حزب با تعیین ومعرفی نامزد نهایی خود، وارد فرآیند کمپین‌های رقابتی در سراسر ایالات متحده امریکا می‌شوند و در جهت کسب بیشترین رای در انتخابات همگانی ماه نوامبر تلاش می‌نمایند. البته انتخاب در مرحله همگانی نه بصورت مستقیم، بلکه بصورت غیرمستقیم و با انتخاب نمایندگان الکترال کالج[29] انجام می‌گردد. در مرحله آخر پس از تعیین نمایندگان ایالتها در الکترال کالج، این نمایندگان به فرد مورد نظر خود از میان نامزدهایی نهایی رای خواهند داد. لازم به ذکر است که سهم هر ایالت در الکترال کالج از قبل معلوم و متناسب با جمعیت شان در نظر گرفته شده است، به این صورت که کالیفرنیا با 52 نماینده دارای بیشترین اعضا و رودآیلند با 4 نماینده دارای کمترین عضو می‌باشد. در مجموع الکترال کالج شامل 538 نماینده از مجموع ایالات است.

ازمیان 16 کاندیدای جمهوری خواه و 5 کاندیدای دموکرات انتخابات پیش رو، آنچه در مجموع از نتایج نظرسنجی ها و بررسی سوابق نامزدها و همچنین گروه های حامی آنان برمی آید، به نظر می‌رسد هیلاری کلینتون در صدر لیست مورد حمایت دموکرات‌ها قرار گرفته و شانس اول کاندیداتوری نهایی آنها می‌باشد. برخی پیش بینی ها حتی از وی بعنوان بخت اول ریاست جمهوری در انتخابات نهایی یاد می‌کنند. البته نباید سندرز را که فوق العاده قابلیت تبدیل شدن به یک نیروی بزرگ در حزب دموکرات را داراست، فراموش نمود.

 نکته قابل تامل دیگری در خصوص کمپین دموکراتها، حضور نام جو بایدن بر سرزبانهاست. وی گرچه هنوز به صورت رسمی سخنی در این خصوص مطرح ننموده است ولی برخی تحلیل گران معتقدند که وی منتظر است تا بعد از ماه آگوست نامزدی خود را اعلام نماید. بایدن که اکنون مسئولیت معاون اولی رییس جمهور اوباما را برعهده دارد، طی سالهای طولانی بعنوان سناتور ایالت دلاور مشغول به کار بوده است. سایت آتلانتیک در تحلیلی توجه می دهد که وی تنها چهره شاخص دموکرات است که تا ماه مارچ سال 2015 به هر سه ایالت آیوا، نیوهمپشایر و کارولینای جنوبی به عنوان اولین ایالتهای برگزار کننده انتخابات مقدماتی، سفر نموده است. در حالیکه بیشترانتظار شنیدن نام دیگر نامزدهای مطرحی چون کلینتون یا ساندرز را در این خصوص می‌رفت.در نتیجه علیرغم عدم اعلام رسمی از سوی بایدن، نام وی در نظرسنجی ها آورده می‌شود.

در خصوص کمپین جمهوری خواهان نیز، اسکات واکر و جب بوش و همچنین روبیو جز نامزدهای با شانس بالا به حساب می آیند. این در حالی ست که در آخرین نظرسنجی ها نام ترامپ در صدر قرار گرفته است ولی به نظر کارشناسان موفقیت وی دوامی نخواهد داشت و امری زود گذر است.  جب بوش در مصاحبه ای اختصاصی با لستر هالت مجری ان بی سی نیوز، از نامزدی ترامپ بعنوان یک "پدیده" یاد کرده و موفقیت اخیر وی را در نظرسنجی ها تنها حاصل اقبال رای دهندگان به وی بابت احساس خشم و ناامیدی که نسبت یبه شرایط حال حاضر دارند، عنوان نمود. وی نارضایتی هایی همچون عدم حاکمیت قانون، مرزهای گشوده و بحث مهاجرت را از عوامل خشم مردم امریکا در حال حاضر دانست که در این مرحله  باعث جذب آنان به نامزد صریح الهجه ای چون ترامپ گردیده است. در تحلیلی در سایت اینوستوپدیا[30] آمده است بیشتر طرفداران ترامپ، در بیان دلایل حمایتشان از وی، بعنوان مهم ترین دلیل او را فردی ضد سیاستمداران[31] معرفی می‌کنند.  فردی که در ساختار سیاسی واشنگتن حضور نداشته و احتیاجی نیز به پول و کسب حمایت لابی ها ندارد. از این رو او را فردی می‌دانند که به راحتی و بدون نگرانی از رنجش گروه خاصی، به صراحت در مورد مسائل به ابراز نظر می‌پردازد.

از سوی دیگر در میان نامزدهای جمهوری خواه، به نظر می‌رسد فردی همچون تد کروز را نیز نمی شود نادیده گرفت زیرا همان طور که قبلا ذکر شد او ثابت کرده است که بخوبی با قواعد بازی و چگونگی برنده شدن بعنوان یک فرد به ظاهر دارای کمترین شانس پیروزی، آشناست.  

در پایان بعنوان نکته ای بسیار حائز اهمیت در مورد انتخابات 2016 امریکا، شاهد تاکید کارشناسان بر اهمیت بحث سیاست خارجی در اعلام نظرات از سوی نامزدها در نتیجه نهایی انتخابات هستیم. در یادداشتی به قلم ریچارد هاس، رییس اندیشکده شورای روابط خارجی، به بررسی کمپین انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا پرداخته و معتقد است  "به نظر می‌رسد که سیاست خارجی نقش پررنگ‌تری در انتخاب نامزد خصوصا در حزب جمهوری خواه ایفا خواهد کرد. زیرا بهبود اقتصاد آمریکا در زمان دولت باراک اوباما، از اهمیت این موضوع نزد رأی دهنگان کاسته است. در مقابل آشفتگی‌های موجود در جهان، فرصت بیشتری را برای حمله به دموکرات‌ها و اوباما، در اختیار جمهوری‌خواهان قرار داده است." وی همچنین تاکید کرد که قطعا مذاکرات هسته‌ای ایران از یکی از دو موضوع است که بر مناظره‌های انتخاباتی آمریکا غالب می‌شود.

با این چشم انداز، بعنوان بحثی کلیدی، چگونگی موضع گیری ها و نفطه نظرات نامزدها در خصوص مسائل مربوط به سیاست خارجی امریکا به طور عمومی و به صورت ویژه ایران و  بحث توافق هسته ای، موضوع مورد رسیدگی در پرونده بعدی از مجموعه پژوهشی- تحلیلی انتخابات 2016 ریاست جمهوری امریکا خواهد بود./2

 

گروه تخصصی امریکا – 19مرداد ماه 1394[1] Richard Hass

[2] The Council on Foreign Relations (CFR)

[3] Electoral colleges

[4] presidential primary elections and caucuses

[5] presidential nominating conventions

[6] The primary elections

[7] caucuses

[8] open primary

[9] closed primary

[10] the Federal Election Commission

[11] the Virgin Islands

[12] caucuses

[13] delegates

[14] statewide voting

[15] delegates

[16] the national conventions

[17] The elected delegates

[18] Federal campaign finance laws

[19] the Federal Election Campaign Act

[20] contributions

[21] the Federal Election Commission

[22] nominating conventions

[23] Foster Friess

[24] Geoff Garin

[25] the Democratic polling firm Hart Research

[26] anti-politician

[27] presidential primary elections and caucuses

[28] National Conventions

[29] The Electoral College

[30] Investopedia

[31]an anti-politician

 

پیوست جداول رقابت نامزدهای انتخاباتی در تحریریه موجود است.

                                                                                                                        

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
 
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

کارنامه یکساله نظامی ترامپ و مواضع احزاب سیاسی

۱۳۹۷/۲/۲۴

کارنامه یکساله اقتصادی ترامپ و مواضع احزاب سیاسی

۱۳۹۷/۲/۲۳

کارنامه یکساله اجتماعی ترامپ و مواضع احزاب سیاسی

۱۳۹۷/۱/۲۶

عوامل موثر بر تصمیمات کاربردی سیاست خارجی امریکا و تاثیرات آن بر منافع جمهوری اسلامی ایران: احتمالات ایجاد شبکه جاسوسان خصوصی

۱۳۹۷/۱/۲۰

قراردادهای فروش تسلیحات به کشورهای جنوب شرق آسیا

۱۳۹۷/۱/۱۹

نقش جارد کوشنر در سیاست خارجی آمریکا در خاورمیانه

۱۳۹۷/۱/۱۹

همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق: لابی کردها در آمریکا، سناریوهای آینده و جمهوری اسلامی ایران

۱۳۹۷/۱/۸

ابرقدرتی زیر سایۀ ترس از روسیه

۱۳۹۶/۱۲/۸

سند راهبرد امنیت ملی ایالات متحده آمریکا و مهار فدراسیون روسیه

۱۳۹۶/۱۲/۲

سیاست انرژی دونالد ترامپ؛ پیامدهای جهانی و تبعات آن برای ایران (بخش دوم)

۱۳۹۶/۸/۱۶

حملات صوتی به دیپلمات‌های آمریکایی در کوبا

۱۳۹۶/۸/۱۶

سیاست انرژی دونالد ترامپ؛ پیامدهای جهانی و تبعات آن برای ایران (بخش نخست)

۱۳۹۶/۸/۷

استراتژی جدید دونالد ترامپ در خصوص ایران؛ نواخت طبل جنگ

۱۳۹۶/۸/۲

ترامپ، سازمان ملل؛ هیاهو برای هیچ

۱۳۹۶/۷/۴

ایالات متحده آمریکا، موضوع هسته‌ای کره شمالی و برجام

۱۳۹۶/۶/۲۸

تحلیل روند اسناد امنیت ملی ایالات‌متحده امریکا از آغاز تا کنون (2015-1987)

۱۳۹۶/۵/۲۱

تشکیل تیم مورد اعتماد ترامپ در مورد موافقت نامه هسته ای ایران

۱۳۹۶/۵/۱

بیم و امید ترامپ از گسترش روابط با روسیه

۱۳۹۶/۴/۲۷

مدل‌سازی دکترین سیاست خارجی دونالد ترامپ

۱۳۹۶/۴/۱۳

چشم‌انداز روابط آمریکا و چین در مواجهه با تهدید کره شمالی

۱۳۹۶/۳/۳۱

مهار و بازداشتن ایران پس ازتوافق هسته ای:مرکزمطالعات بین الملل و راهبردی (CSIS) مارس 2017 مصادف با فروردین ماه 96

۱۳۹۶/۳/۳

ارزیابی سیاست خارجی 14 هفته ای ترامپ

۱۳۹۶/۲/۱۲

حمله موشکی آمریکا به سوریه: پارادوکس سیاست‌های اعلامی و اعمالی

۱۳۹۶/۲/۱۰

بررسی تیم سیاست خارجی و امنیتی ترامپ

۱۳۹۶/۲/۹

معرفی و تحلیل شخصیت مایکل فلین مشاور امنیت ملی سابق ایالات متحده در دولت ترامپ

۱۳۹۵/۱۲/۷

راهبردهای احتمالی دولت ترامپ در سوریه و تاثیرات آن بر منافع جمهوری اسلامی ایران

۱۳۹۵/۱۲/۳

دکترین ترامپ و تیم مشاوران سیاست خارجی او

۱۳۹۵/۱۰/۱۳

جایگاه معاونت ریاست جمهوری در ساختار سیاسی امریکا

۱۳۹۵/۱۰/۷

انتخابات 2016 ریاست جمهوری امریکا؛ معرفی چهره های کلیدی تیم سیاست خارجی هیلاری کلینتون

۱۳۹۵/۹/۱۵

چرایی تفاوت بین خوانش کاخ سفید و کنگره از متن گزارش 28 صفحه‌ای

۱۳۹۵/۷/۷

اختلافات میان امریکا و عربستان؛ تاکتیکی یا راهبردی؟

۱۳۹۵/۵/۱۹

انتخابات 2016ریاست جمهوری امریکا؛ تحلیلی بر آخرین وضعیت انتخابات و بررسی موضع گیری نامزدها نسبت به خاورمیانه و بالاخص ایران

۱۳۹۵/۵/۶

بررسی روابط تسلیحاتی ایالات متحده آمریکا و عربستان سعودی؛با نگاهی به شرکت‌های برتر نظامی جهان

۱۳۹۵/۴/۱۹

آمریـکا؛ سیـاست چرخش به شرق آسیـا و تاثیر آن بر خاورمیانه

۱۳۹۵/۴/۱۴

سرگردانی ناتو در سوریه

۱۳۹۴/۱۲/۲

انتخابات 2016 ریاست جمهوری امریکا؛موضع گیـری نامزدها نسبت به توافق هستـه ای ایـران

۱۳۹۴/۱۰/۱۹

تأثیر تحولات شرق اروپا بر راهبرد چرخش به شرق امریکا: تهدید اصلی چین یا روسیه؟

۱۳۹۴/۹/۲۸

انتخابات 2016 ریاست جمهوری امریکا؛مروری بر فرآیند انتخابات و معرفی کاندیداهای این دوره

۱۳۹۴/۸/۱۳

بررسی گزارش دیلی بیست از تامین اینترنت ایران بوسیله یک شرکت آمریکایی وابسته به سیا

۱۳۹۴/۸/۱۲

بررسی محبوبیت جهانی ایران از دیدگاه مرکز تحقیقاتی پیو

۱۳۹۴/۴/۲۱

مقامات اسرائیل: به تعویق افتادن توافق هسته ای با ایران بهتر از به نتیجه رسیدن آن است

۱۳۹۴/۳/۲۰

همایش مبارزه با خشونت گرایی افراطی در کاخ سفید

۱۳۹۴/۲/۲۸

آمریکا و خاورمیانه

۱۳۹۴/۲/۲۲

روابط آمریکا-کوبا؛ اهمیت آن در حرکت به سمت کاهش تنش در روابط ایالات متحده آمریکا و جمهوری اسلامی ایران

۱۳۹۴/۲/۲۲