ایران - یوریکا

موسسه ایرانی مطالعات اروپا و امریکا

گزارش تحلیلی > ایالات متحده آمریکا > بررسی گزارش دیلی بیست از تامین اینترنت ایران بوسیله یک شرکت آمریکایی وابسته به سیا

بررسی گزارش دیلی بیست از تامین اینترنت ایران بوسیله یک شرکت آمریکایی وابسته به سیا

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۸/۱۲ تعداد بازدید: 585

 به گزارش خبرگزاری دیلی بیست آمریکا شرکتی که برای جاسوسان و ژنزال های آمریکایی فعالیت می کند، اخیرا تامین اینترنت جمهوری اسلامی ایران را آغاز کرده است. این شرکت تخصصی که در یکی از خیابان های حومه واشنگتن دی سی واقع شده است وزارت دفاع ایالات متحده را به عنوان بزرگترین مشتری خود به شمار می آورد. این شرکت برنامه جدید تامین شبکه اینترنت جمهوری اسلامی ایران را در پیش گرفته است اما این شرکت هنوز سرمایه گذاری جدید خود را رسما اعلام نکرده است.

در این گزارش آمده است شرکت مذکور هیچ خبری را مبنی بر قرارداد خود با یک شبکه کابل زیردریایی که سرویس اینترنت را به ایران و دیگر کشورهای خلیج فارس می فروشد منتشر نکرده است .لازم به ذکر است که یکی از این کابل های زیر دریایی در نزدیکی سواحل بوشهر قرار دارد که مکان قرارگیری یکی از نیروگاه های هسته ای ایران و یکی از موضوعات مهم در مباحث نقش آن در برنامه هسته ای ایران بوده است. 

در عوض این مشارکت در ماه مه گذشته از طریق پیامی در توییتر اعلام شد و پس از آن هر دو طرف درمورد این قرارداد سکوت اختیار کرده اند. در ارتباطی که خبرگذاری دیلی بیست با اپراتور کابل زیردریایی دوحه به نام "گالف بریج اینترنشنال" برقرار کرده است، سخنگوی GTT گفت این قرارداد چند هفته آینده نهایی خواهد شد. با این همه آمار بدست آمده نمایان‌گر آن است که این شرکت در طول ماههای گذشته به آماده سازی شبکه اینترنت برای ایران اشتغال داشته است.

این خبر بوسیله شین هریس در دیلی بیست منتشر شده است. سوابق خبرنگاری و نویسندگی هریس بیشتر در زمینه های اطلاعات و امنیت آمریکا متمرکز است. کتاب جدید او با نام " جنگ: ظهور بحران نظامی- اینترنتی" خطوط مقدم ایالات متحده را در جنگ جدید سایبری علیه کشورها مورد بررسی قرار می دهد. به هر حال این گزارش بر اساس اهداف امنیت ملی و هدف او در تحت فشار قرار دادن ایران تنظیم شده است. به عبارت دیگر هریس رویکرد خصمانه ای را علیه ایران در این گزارش پیاده کرده است. او که این اتفاق را نه به ضرر ایران بلکه به زیان آمریکا در نظر گرفته است مسئولین ایالات متحده را به دلیل تامین اینترنت ایران مورد بازخواست قرار می دهد.

هریس به این نکته اشاره می کند که سال گذشته وزارت خزانه داری آمریکا قوانین جدیدی را تصویب کرده است که فروش " خدمات اتصال اینترنت بر اساس نیاز مشتری" را مدیریت می کند. این اتفاق آغازی برای GTT همانند دیگر شرکت های آمریکایی شد که خواهان ورود به تجارت با ایران در زمینه اینترنت بوده اند. چرا که بازار استفاده از اینترنت در ایران بیشتر به دلیل موج خروشان جدید کاربران تلفن همراه بسیار پررونق محسوب می شود. به گفته او شرکت مورد نظر، آماده سازی پهنای باند برای شرکت مخابرات ایران را از طریق یکی از کابل های زیر دریایی     "گالف بریج" از تاریخ دهم ژوئن آغاز کرده است. این خبر را  داگ مادوری یک ماه پیش از توافق هسته ای ایران و 1+5 به خبرگزاری دیلی بیست اعلام کرد. او مدیر یک شرکت تحقیقاتی است که اتصال اینترنت را مورد بررسی و تحلیل قرار می دهد.

هرچند رویکرد هریس در این گزارش علیه ایران بوده و او با افشای این گزارش قصد تحت فشار قرار دادن مقامات را در جریان توافق 1+5 با ایران داشته  اما می توان با رویکردی دو سویه به این گزارش نگریست. رویکرد اول را میتوان همان رویکرد هریس در نظر گرفت، به این معنا که ایالات متحده پیش از نهایی شدن توافق عملا برخی تحریم ها را نادیده گرفته واقدام به رفع برخی از نیازهای استراتژیک آن همچون افزایش پهنای باند کرده است. با این اوصاف دولت آمریکا در اجرای توافق پیش دستی کرده و امکاناتی را در اختیار ایران و بویژه مقامات دولتی آن قرار داده است که به گفته هریس ایران با استفاده از آنها مواضع منطقه ای خود را در سوریه تقویت می کند و این به نفع ایالات متحده نخواهد بود.

اما می توان با رویکرد دیگری بر خلاف رویکرد هریس به این گزارش اندیشید چرا که نکات قابل توجهی را برای مسئولین ایر انی می تواند در بر داشته باشد. برای توضیح بیشتر این رویکرد چند سوال مطرح می شود. اولا چرا یک شرکت آمریکایی که بیشتر پروژه های سایبری و امنیتی سیا و ژنرالهای آن را در دست داشته است اقدام به تامین پهنای باند ایران کرده است؟ ثانیا این شرکت چه اهدافی را -جدای از اهداف اقتصادی ذکر شده در گزارش- خصوصا در منطقه استراتژیک بوشهر دنبال می کند؟ ثالثا چگونه چنین اقدامی آغاز شده درحالیکه هنوز توافق هسته ای ایران و موضوع لغو تحریم ها به مرحله نهایی خود نرسیده است و آیا امکان دارد مقامات ایرانی از این اتفاق بی اطلاع باشند؟

به گفته هریس دفتر مرکزی شرکت ارتباطات GTT در نزدیکی بخش مرکزی سیا قرار دارد و بوسیله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی سازمان های اطلاعاتی و اپراتورهای ماهواره ای مختلف از ایالات متحده که نام آنها ذکر نشده به کار گرفته شده است. بنابراین نمی توان این امکان را که شرکت مذکور با اهداف جاسوسی و امنیتی با ایران وارد معامله شده باشد نادیده گرفت. این در حالی است که هیچ یک از مسئولین دولتی دو طرف در این باره اظهار نظر نکرده اند هرچند طبق این گزارش شرکت GTT خدمات خود را به شرکت مخابرات ایران ارائه داده است. نکته دیگری که این احتمال را تقویت می کند اشاره هریس به این مساله است که تنها مسئولین ایرانی از درصد دقیق ترافیک اینترنت ایران که از GTT به ایران و یا بالعکس جریان دارد مطلع هستند . هریس این نکته را از مادوری، اولین کسی ماه گذشته متوجه حضور شرکت در  ایران شد نقل می کند. او با این وجود بیان کرده اینترنت ایران از حدود 5,000 مسیر شبکه تشکیل شده است و در اوج  ماه آگوست آن " GTT تمام ترافیک های بین الملل را مدیریت کرده است " که بیش از 1800 مسیر و به عبارتی 16.6 درصد از کل مسیرها را تشکیل می داده است. بنابراین این شرکت تامین موقت اینترنت را بر عهده نداشته است. آن روت سخنگوی  GTTدر مصاحبه با این خبرگزاری ارائه جزئیات بیشتر را به پس از نهایی شدن قرار داد موکول کرد. او همچنین گفته است که این شرکت تحریم ها را نقض نکرده و در راستای "سیاست آمریکا برای تسهیل جریان اطلاعات به ایران و بالعکس" عمل می کند. به گفته روت " GTT در هیچ زمینه تجاری با ایران و یا حکومت ایران ارتباط ندارد. او همچنین افزود " ترافیکهای خروجی اینترنت ایران که از شبکه IP جهانی GTT عبور می کنند به طور غیر مستقیم از مشتریان عمده و یا کاربران منطقه خاورمیانه هستند. طبق اظهارات مادوری، اوایل این ماه این شرکت ترانزیت 521 مسیر ایرانی را انجام داده است. این به مفهوم آن است کهGTT   مسئولیت " انتشار این مسیر ها را به شبکه اینترنت وسیع‌تر" به عهده داشته است. GTT به طور موثر این مسیر را برای ترافیک های منتهی به آدرس های اینترنتی خاص در ایران اعلام کرده است.

این که شرکتGTT  ترافیک چه آدرس هایی را به عهده داشته مبحثی بس قابل تامل است. از این منظر و با توجه به قرار گیری یکی از این کابل ها در نزدیکی بوشهر این احتمال تقویت می شود که ارائه این گونه خدمات نه تنها به ضرر دولت آمریکا نبوده است بلکه با توجه به سابقه این شرکت در مباحث اطلاعاتی و امنیتی می تواند امنیت اطلاعاتی ایران را به مخاطره بیندازد و خسارات اطلاعاتی جبران ناپذیری را برای ما به دنبال داشته باشد. در نتیجه هرچند این گزارش اهداف این شرکت ها را اقتصادی ذکر کرده است اما به نظر می رسد لازم است مسئولین ایرانی هرچه سریعتر نسبت به شفاف سازی و اقدام در این زمینه وارد عمل شوند./3

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
 
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

کارنامه یکساله نظامی ترامپ و مواضع احزاب سیاسی

۱۳۹۷/۲/۲۴

کارنامه یکساله اقتصادی ترامپ و مواضع احزاب سیاسی

۱۳۹۷/۲/۲۳

کارنامه یکساله اجتماعی ترامپ و مواضع احزاب سیاسی

۱۳۹۷/۱/۲۶

عوامل موثر بر تصمیمات کاربردی سیاست خارجی امریکا و تاثیرات آن بر منافع جمهوری اسلامی ایران: احتمالات ایجاد شبکه جاسوسان خصوصی

۱۳۹۷/۱/۲۰

قراردادهای فروش تسلیحات به کشورهای جنوب شرق آسیا

۱۳۹۷/۱/۱۹

نقش جارد کوشنر در سیاست خارجی آمریکا در خاورمیانه

۱۳۹۷/۱/۱۹

همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق: لابی کردها در آمریکا، سناریوهای آینده و جمهوری اسلامی ایران

۱۳۹۷/۱/۸

ابرقدرتی زیر سایۀ ترس از روسیه

۱۳۹۶/۱۲/۸

سند راهبرد امنیت ملی ایالات متحده آمریکا و مهار فدراسیون روسیه

۱۳۹۶/۱۲/۲

سیاست انرژی دونالد ترامپ؛ پیامدهای جهانی و تبعات آن برای ایران (بخش دوم)

۱۳۹۶/۸/۱۶

حملات صوتی به دیپلمات‌های آمریکایی در کوبا

۱۳۹۶/۸/۱۶

سیاست انرژی دونالد ترامپ؛ پیامدهای جهانی و تبعات آن برای ایران (بخش نخست)

۱۳۹۶/۸/۷

استراتژی جدید دونالد ترامپ در خصوص ایران؛ نواخت طبل جنگ

۱۳۹۶/۸/۲

ترامپ، سازمان ملل؛ هیاهو برای هیچ

۱۳۹۶/۷/۴

ایالات متحده آمریکا، موضوع هسته‌ای کره شمالی و برجام

۱۳۹۶/۶/۲۸

تحلیل روند اسناد امنیت ملی ایالات‌متحده امریکا از آغاز تا کنون (2015-1987)

۱۳۹۶/۵/۲۱

تشکیل تیم مورد اعتماد ترامپ در مورد موافقت نامه هسته ای ایران

۱۳۹۶/۵/۱

بیم و امید ترامپ از گسترش روابط با روسیه

۱۳۹۶/۴/۲۷

مدل‌سازی دکترین سیاست خارجی دونالد ترامپ

۱۳۹۶/۴/۱۳

چشم‌انداز روابط آمریکا و چین در مواجهه با تهدید کره شمالی

۱۳۹۶/۳/۳۱

مهار و بازداشتن ایران پس ازتوافق هسته ای:مرکزمطالعات بین الملل و راهبردی (CSIS) مارس 2017 مصادف با فروردین ماه 96

۱۳۹۶/۳/۳

ارزیابی سیاست خارجی 14 هفته ای ترامپ

۱۳۹۶/۲/۱۲

حمله موشکی آمریکا به سوریه: پارادوکس سیاست‌های اعلامی و اعمالی

۱۳۹۶/۲/۱۰

بررسی تیم سیاست خارجی و امنیتی ترامپ

۱۳۹۶/۲/۹

معرفی و تحلیل شخصیت مایکل فلین مشاور امنیت ملی سابق ایالات متحده در دولت ترامپ

۱۳۹۵/۱۲/۷

راهبردهای احتمالی دولت ترامپ در سوریه و تاثیرات آن بر منافع جمهوری اسلامی ایران

۱۳۹۵/۱۲/۳

دکترین ترامپ و تیم مشاوران سیاست خارجی او

۱۳۹۵/۱۰/۱۳

جایگاه معاونت ریاست جمهوری در ساختار سیاسی امریکا

۱۳۹۵/۱۰/۷

انتخابات 2016 ریاست جمهوری امریکا؛ معرفی چهره های کلیدی تیم سیاست خارجی هیلاری کلینتون

۱۳۹۵/۹/۱۵

چرایی تفاوت بین خوانش کاخ سفید و کنگره از متن گزارش 28 صفحه‌ای

۱۳۹۵/۷/۷

اختلافات میان امریکا و عربستان؛ تاکتیکی یا راهبردی؟

۱۳۹۵/۵/۱۹

انتخابات 2016ریاست جمهوری امریکا؛ تحلیلی بر آخرین وضعیت انتخابات و بررسی موضع گیری نامزدها نسبت به خاورمیانه و بالاخص ایران

۱۳۹۵/۵/۶

بررسی روابط تسلیحاتی ایالات متحده آمریکا و عربستان سعودی؛با نگاهی به شرکت‌های برتر نظامی جهان

۱۳۹۵/۴/۱۹

آمریـکا؛ سیـاست چرخش به شرق آسیـا و تاثیر آن بر خاورمیانه

۱۳۹۵/۴/۱۴

سرگردانی ناتو در سوریه

۱۳۹۴/۱۲/۲

انتخابات 2016 ریاست جمهوری امریکا؛موضع گیـری نامزدها نسبت به توافق هستـه ای ایـران

۱۳۹۴/۱۰/۱۹

تأثیر تحولات شرق اروپا بر راهبرد چرخش به شرق امریکا: تهدید اصلی چین یا روسیه؟

۱۳۹۴/۹/۲۸

انتخابات 2016 ریاست جمهوری امریکا؛مروری بر فرآیند انتخابات و معرفی کاندیداهای این دوره

۱۳۹۴/۸/۱۳

بررسی گزارش دیلی بیست از تامین اینترنت ایران بوسیله یک شرکت آمریکایی وابسته به سیا

۱۳۹۴/۸/۱۲

بررسی محبوبیت جهانی ایران از دیدگاه مرکز تحقیقاتی پیو

۱۳۹۴/۴/۲۱

مقامات اسرائیل: به تعویق افتادن توافق هسته ای با ایران بهتر از به نتیجه رسیدن آن است

۱۳۹۴/۳/۲۰

همایش مبارزه با خشونت گرایی افراطی در کاخ سفید

۱۳۹۴/۲/۲۸

آمریکا و خاورمیانه

۱۳۹۴/۲/۲۲

روابط آمریکا-کوبا؛ اهمیت آن در حرکت به سمت کاهش تنش در روابط ایالات متحده آمریکا و جمهوری اسلامی ایران

۱۳۹۴/۲/۲۲