ایران - یوریکا

موسسه ایرانی مطالعات اروپا و امریکا

گزارش تحلیلی > بریتانیا > تحلیلی بر گزارش ایندیپندنت از "مبارزه تا تظاهر" غربی‌ها در قبال داعش

تحلیلی بر گزارش ایندیپندنت از "مبارزه تا تظاهر" غربی‌ها در قبال داعش

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۷/۱۱ تعداد بازدید: 653

در اوت 2012 آژانس اطلاعات دفاعی، بازوی اطلاعاتی پنتاگون، برای اولین بار در یک گزارش در اوایل سال جاری فاش کرد که "سلفی‌ها [بنیادگرایان]، اخوان المسلمین و AQI [القاعده در عراق] نیروهای عمده مبارزه در سوریه هستند و نه میانه‌روها!واکنش به مداخله نظامی روسیه در سوریه نشان می‌دهد که عدم آگاهی و دانش از چشم‌انداز سیاسی آینده سوریه در تعدادی از رهبران سیاسی غرب و رسانه‌های آن مانع از اتخاذ سیاست‌های سازنده در طول چهار سال گذشته در قبال بحران سوریه شده است، از همین رهگذر ساده‌سازی بیش‌ازحد بحران و نیز افکار واهی، تحقق صلح، پایان دادن به جنگ داخلی، کاهش اثرات آن یا جلوگیری از گسترش آن به کشورهای دیگر را عقیم ساخته است.

200

از سال 2011، همواره خروج رئیس‌جمهور بشار اسد از قدرت به‌عنوان یک‌راه سریع در پایان بخشیدن به درگیری‌های سوریه تجویز شده است، اما حقیقت آن است که هیچ راه‌حل سریع و آسانی وجود ندارد، جنگ داخلی سوریه چندلایه شده است. در این بحران دولت‌های غربی واکنش‌های ساختگی داشته‌اند، زمانی خود را به تغافل زده‌اند و زمانی دیگر حتی حقیقت را قلب کرده‌اند.

در گزارش فوق تأکید شده بود که مبارزان (عمدتاً میانه‌روها) در سوریه توسط غرب، کشورهای حوزه خلیج‌فارس و ترکیه پشتیبانی می‌شوند و پیش‌بینی‌شده بود که داعش در آستانه تشکیل یک دولت از طریق اتحاد آن با دیگر سازمان‌های تروریستی در عراق و سوریه است. تأثیر ارائه این گزارش برای دستگاه‌های تصمیم گیر کاملاً آشکار نیست، اما در ابتدای سال جاری یک اعتراض نسبتاً آشکار دولتی توسط تحلیلگران اطلاعاتی آمریکا صورت گرفت که می‌گفتند در ارائه نتیجه‌گیری پژوهش آنان که داعش در حال رشد و قدرت‌یابی است، توسط مقامات مافوق تحریف صورت گرفته است. تعدادی از این تحلیلگران که به 50 نفر می‌رسند و برای مرکز فرماندهی ارتش ایالات‌متحده گزارش تهیه می‌کنند به‌طور رسمی شکایت کرده‌اند که تجزیه‌وتحلیل آنان به نفع روایت دلخواه دولت در مورد اوضاع سوریه از جانب آنان دست‌کاری و مصادره به مطلوب شده است.

در سال 2014، جو بایدن، معاون رئیس‌جمهور خیلی موجز ازآنچه دولت آمریکا در مورد سوریه می‌پندارد، پرده برداشت. او گفت که عربستان سعودی، ترکیه و امارات متحده عربی مصمم به سقوط اسد هستند و اساساً بحران سوریه یک جنگ نیابتی شیعه و سنی است". آن‌ها مصمم به تأمین مالی و مسلح ساختن هرکسی هستند که علیه اسد مبارزه کند، به‌شرط آنکه از افراد النصره و القاعده و عناصر افراطی دیگر نباشد.

اما صحبت‌های بایدن موجزتر از آن بود که حقیقت موضوع را آشکار سازد؛ اینکه چگونه نیروهای جهادی و فرقه‌ای سنی افراطی در حال تسلط بر مخالفان مسلح در سوریه و یا به حاشیه راندن و از بین بردن "میانه‌روها" هستند؛ و ارتش آزاد سوریه در حال مرگ و به خاک‌سپاری است.

چنانچه آنتونی کوردزمن از مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی در واشنگتن نوشت که زمان آن فرارسیده که تظاهر به اینکه " میانه‌روها» در سوریه به‌اندازه کافی قوی هستند را کنار بگذاریم.

بعضی‌ها هنوز تظاهر می‌کنند! چنانچه در هفته جاری بعضی‌ها برای نشان دادن نارضایتی خود مدعی آن شدند که حملات هوایی روس‌ها در سوریه متوجه ارتش آزاد سوریه و "میانه‌روها " بوده و نه داعش. چنانچه یک روزنامه بریتانیایی ادعا کرد که به نظر می‌رسد هدف حملات، گروه‌های میانه‌رو ضد رژیم بشار اسد است و از همین روی دیوید کامرون نگران است که این اقدام علیه ارتش آزاد سوریه در حمایت از بشار اسد باشد، چراکه در آن صورت بدیهی است که یک گام پس‌رونده است".

پس‌ازآنکه سنای روسیه مجوز استفاده از نیروی نظامی در سوریه را صادر کرد، سخنگوی کرملین، هدف مداخله نظامی احتمالی نیروهای روسی در سوریه را مبارزه با تروریسم و حمایت از دولت قانونی بشار اسد اعلام کرد. پسکوف گفت: بشار اسد از ولادیمیر پوتین درخواست "کمک نظامی" کرده است. دفتر ریاست جمهوری سوریه نیز این موضوع را تائید کرد.

 به پیرو آن جنگنده‌های روسیه در 9 مهر 1394 مواضع داعش را در شهرهای "تلبیسه"، "الرستن الزعفرانه" و "المکرمیه" در حومه حمص موردحمله قراردادند.

تحلیل:

در متون غربی، مقصود از مبارزان میانه‌رو در سوریه عمدتاً نیروهای موسوم به ارتش آزاد سوریه است که در 29 ژوئیه 2011 در چند ماه پس از آغاز بحران سوریه به فرماندهی «ریاض موسی ریاض الاسعد» و جمعی از نظامیان جدا شده از ارتش سوریه تأسیس شد. باآنکه « ریاض الاسعد» در سال ۱۹۶۱ میلادی در منطقه «جبل الزاویه» از توابع استان ادلب در شمال سوریه در خانواده‌ای سنی به دنیا آمد و آنجا به‌نوعی کانون شکل‌گیری جماعت «اخوان المسلمین» در سوریه به‌حساب می‌آمد، اما حقیقیت آن بود که الاسعد به‌عنوان یک مهندس پرواز تفکرات سکولار داشت. چنانچه ارتش آزاد سوریه برخلاف آنچه داعش انجام داد، یکی از اهداف خود را محافظت از میراث فرهنگی و تمدنی سوریه اعلام کرده بود و خواستار تشکیل دولتی مدنی بر اساس اصول دمکراتیک شده بود.

از یک‌سو اعراب به خاطر برانداختن نظام طرفدار ایران در سوریه و از طرف دیگر غربی‌ها به خاطر امکان برقراری نظامی سکولار از ارتش آزاد سوریه حمایت کردند. ریاض الاسعد در 20 فوریه 2011 در گفت‌وگو با روزنامه «الرای» صراحتاً از حمایت‌های گسترده «عبدالله بن عبدالعزیز»، پادشاه عربستان خبر داد. شبکه العربیه در 17 اوت 2012 اعلام کرد که ارتش آزاد سوریه به 14 فقره موشک ضد هوایی از نوع پیشرفته استینگر ساخت آمریکا دست‌یافته است. در همان زمان بود که «ویلیام هیگ»، وزیر امور خارجه وقت انگلیس گفت که کشور متبوعش 5 میلیون پوند به ارتش آزاد سوریه در راستای تهیه تجهیزات مخابراتی و مواد دارویی کمک می‌کند. «ژان مارک آیرو»، نخست‌وزیر وقت فرانسه نیز اعلام کرد: پاریس از شورشیان ارتش آزاد سوریه حمایت می‌کند و فرانسه تجهیزات ارتباطی در اختیار شورشیان سوری قرار می‌دهد. ترکیه نیز به‌عنوان واسطه‌ای میان ارتش سوریه و کشورها و طرف‌های حامی این ارتش عمل کرد و دولت اردوغان پایگاه‌های متعددی برای آموزش اعضای این گروه در مرزهای این کشور دایر کرد؛ بنابراین آشکار بود که غربی‌ها آرزو داشتند به‌مرور ارتش آزاد سوریه بتواند بر سوریه تسلط یابد و نوعی نظام سکولار طرفدار غرب را بنیان بگذارد. از همین رو از یک‌سو انواع پشتیبانی از آن را صورت دادند و از سویی دیگر خواستار براندازی اسد بودند.

در ابتدا که بعضی افراد و حتی گروه‌های کوچک افراطی و تروریستی در سوریه شروع به فعالیت کردند، آن نیز به فال نیک گرفته شد و آن را نوعی کمک و خون تازه برای مبارزیم میانه‌رو علیه اسد در نظر گرفته شد، وجود چنین افرادی احتمال سقوط اسد را بیشتر کرد و غربی‌ها را امیدوارتر ساخت، اما شکل‌گیری دو موضوع در سوریه آنان را منفعل ساخت و به قول پاتریک کوکبورن  نویسنده مقاله ایندیپندنت غربی‌ها را حتی مجبور به تظاهر ساخت. نخست آنکه به‌مرور تعداد این افراد فزونی یافت و حتی آنکه از کشورهای خارجی نیز بدان جا پای گذاشتند و این افراط‌گرایان خشن خود تهدید بزرگی شدند و دیگر آنکه در مقابل میانه‌روها در سوریه قرار گرفتند.

هم‌اکنون داعش در حال تصرف یکی از آخرین پایگاه‌های ارتش آزاد سوریه در شهر «مارع» ولو با گازهای ممنوعه است!

با توجه به وابستگی حداقل نظامی فرقه "تیپ 30" مستقر در مارع به امریکا و غرب، ورود داعش بدان جا نشان داد نیروهای سکولار و میانه‌رو در مقابل افراط‌گرایان در سوریه در حال شکست و نابودی هستند. مجموعه «فرقه 30» یا «سوریه جدید» از اتحاد 54 گردان کوچک و پراکنده در استان حلب تشکیل‌شده و شالوده فکری این گروه‌ها، حمایت از لیبرالیسم و سکولاریسم می‌باشد و ازلحاظ مذهبی سکولار محسوب می‌شوند.

عجیب‌تر از آن، دیگر افراط‌گرایان مسلح حاضر در مارع، یعنی جبهه النصره ارتش آزاد سوریه را در آنجا تنها گذاشتند تا بلکه داعش آسان‌تر آنجا را تصرف کند، از همین روی بود که صاحب‌نظران عملکرد جبهه النصره را پاس طلایی برای داعش خوانند. نتیجه آنکه نیروهای موسوم به ارتش آزاد سوریه در حال نابودی هستند، لاجرم همه کمک‌ها و یاری‌های غرب برای آنان و برانداختن اسد به نفع افراط‌گرایان شد. غرب نمی‌خواهد بپذیرد که عمر ارتش آزاد رو به اتمام است، به همین خاطر است که در حملات اخیر روسیه شبهه ایجاد می‌نماید که مبادا به ضرر میانه‌روها در سوریه بوده باشد./2

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
 
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

گزارش موارد نقض حقوق بشر توسط بریتانیا

۱۳۹۷/۱/۱۲

بررسی عملکرد موسسه ایران‌شناسی بریتانیا (BIPS)

۱۳۹۶/۶/۱۳

متغیرتقسیم، تفوق و فرقه سازی جمعیت مسلمان در سیاست خارجی بریتانیا

۱۳۹۶/۳/۲۴

جدایی احتمالی ایرلند شمالی از بریتانیا؛ ابعاد و عواقب احتمالی آن برای بریتانیا و اتحادیه اروپا

۱۳۹۶/۲/۳۱

پایگاه‌های نظامی و اطلاعاتی انگلستان در قبرس و نقش آن در تحولات منطقه

۱۳۹۵/۱۲/۷

اسلام سیاسی در خاورمیانه از نگاه بریتانیا؛ با محوریت فعالیت‏های اخوان‌المسلمین

۱۳۹۵/۱۲/۳

بریتانیای خارج از اتحادیه اروپا و ترامپ:ازدواج مصلحتی و ضرورت ناگزیر بازنگری در روابط ویژه فرا آتلانتیک

۱۳۹۵/۱۲/۳

مواضع متناقض دولت بریتانیا در قبال انتخابات اخیر امریکا

۱۳۹۵/۹/۳

ملاحظاتی در خصوص نقش بریتانیا در جنگ اقتصادی علیه داعش

۱۳۹۵/۸/۱

خلاصه گزارش چشم‌انداز وزارت امور خارجه بریتانیا

۱۳۹۵/۷/۳

نگاهی به انجمن بریتانیایی فابیان و فعالیت های آن در ارتباط با خاورمیانه

۱۳۹۵/۶/۱۷

خروج بریتانیا: بازی با حاصل جمع صفر یا بازی باخت – باخت

۱۳۹۵/۶/۸

تأثیر سیاست خارجی روسیه بر امنیت بریتانیا و متحدان آن

۱۳۹۵/۶/۶

چرایی برکسیت و آینده بریتانیا در نظام بین الملل: نگاهی اکتشافی

۱۳۹۵/۵/۶

خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا: تأثیرات جهانی و منطقه‌ای و روابط با جمهوری اسلامی ایران

۱۳۹۵/۴/۲۶

گزارش چیلکات یا لاپوشانی جرایم جنگی بریتانیا در عراق

۱۳۹۵/۴/۲۳

بهار بریتانیایی اتحادیه اروپا

۱۳۹۵/۴/۵

بررسی موقعیت و نقش جزیره دیگو گارسیا

۱۳۹۵/۳/۱

زوال سیاست خارجی اخلاقی در دولت بریتانیا

۱۳۹۴/۱۱/۱۳

واکاوی نقش بریتیش کانسیل به عنوان بازوی فرهنگی بریتانیا در جهان و ایران

۱۳۹۴/۱۰/۲۰

انتخابات ریاست حزب کارگر بریتانیا

۱۳۹۴/۷/۱۹

تحلیلی بر گزارش ایندیپندنت از "مبارزه تا تظاهر" غربی‌ها در قبال داعش

۱۳۹۴/۷/۱۱

مجادلات جدید بریتانیا و اسپانیا بر سر جبل الطارق

۱۳۹۴/۶/۱۱

ابعاد و عواقب جدایی احتمالی اسکاتلند برای بریتانیا و اتحادیه اروپا و حساسیت موضوع برای جمهوری اسلامی ایران

۱۳۹۴/۶/۱۰

بررسی مشارکت رأی‌دهندگان اسکاتلندی در انتخابات گوناگون بریتانیا

۱۳۹۴/۵/۲۵

روابط عربستان سعودی و بریتانیا

۱۳۹۴/۵/۲۵

بررسی افراط‌گرایی و پراکندگی تروریسم 10 سال پس از بمب گذاری لندن

۱۳۹۴/۴/۱۶

پدیده داعش و سیاست خارجی بریتانیا

۱۳۹۴/۴/۱۵

کاهش رو به رشد نقش ملموس بریتانیا در جهان

۱۳۹۴/۳/۲

روابط دوجانبه بریتانیا و بحرین در پرتوی سفر پادشاه بحرین به بریتانیا

۱۳۹۴/۲/۳۰

انتخابات بریتانیا و عملکرد حزب ملی اسکاتلند

۱۳۹۴/۲/۲۲

معضلات همه‌پرسی برای انگلستان

۱۳۹۴/۲/۲۱

فرصت طلبی فرانسه و قرار گرفتن به جای انگلیس به عنوان نزدیک ترین متحد کشورهای خلیج فارس

۱۳۹۴/۲/۱۶