ایران - یوریکا

موسسه ایرانی مطالعات اروپا و امریکا

نوشتار دیگران > آلمان > بحران پناهندگان و تغییر رفتار ناگهانی خانم صدراعظم

بحران پناهندگان و تغییر رفتار ناگهانی خانم صدراعظم

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۶/۲۶ تعداد بازدید: 861

کسانی از تغییر رفتار اخیر خانم مرکل در خصوص بحران پناهندگان در آلمان، متعجب می‌شوند که با سبک رفتار سیاسی او ناآشنا باشند.

merkel

حدود دو هفته پیش (اوایل سپتامبر 2015)، صدراعظم آلمان در یک حرکت انسان دوستانه، به هزاران نفر از پناهندگان اجازه ورود به این کشور را داد و آنها با استقبال مردم در ایستگاه اصلی مونیخ وارد آلمان شدند؛ اما حالا دولت آلمان دستور کنترل مرزی در  مرز خود با اتریش را می‌دهد و عبور و مرور قطار از آلمان به اتریش و بالعکس را متوقف می‌کند. آیا این واقعاً همان خانم مرکل است، همان خانمی که پناهندگان سوری تصویرش را همچون قهرمانان در دست داشتند و در مقابل دوربین رسانه‌ها با آن شادی می‌کردند؟
از یکشنبه (13 سپتامبر 2015) تاکنون اوضاع کمی متفاوت شده است و آلمان دیگر آنچنان روی خوشی به پناهجویان نشان نمی‌دهد. پلیس فدرال در مرزهای جنوبی آلمان به حالت آماده باش در آمده است و همه رفت و آمدها را کنترل می‌کند. خانم مرکل، وزیر کشورش، آقای توماس دو مَزیر (Thomas de Maizière) را برای بررسی اقدامات می‌فرستد و خودش را نشان نمی‌دهد که البته از نظر فنی این کار کاملا درست است، زیرا هر کس مسئولیت بخشی را بر عهده دارد. اما حالا آنچه که در اینجا مطرح است، تغییر رفتار ناگهانی صدراعظم است. مگر خانم مرکل چند روز پیش در اردوگاه پناهندگان با آنها عکس یادگاری نگرفته بود؟! پس اینک چه شده است که به یک باره شاهد این تغییر رفتار از سوی او و دولتش هستیم؟  

merkel

آنچه که مشخص است آن است که سبک رفتار سیاسی خانم مرکل در بحران پناهندگان که تاکنون شاهد آن بوده‌ایم، به انتها رسیده است. رفتار وی حاکی از یک الگوی رفتاری است و آن اینکه او هیچ برنامه کلانی ندارد و تنها نگاه خرد به موضوعات و مسائل دارد و البته در صورت نیاز دست به تغییرات ناگهانی و بزرگ می‌زند؛ مثلا قبل از فاجعه اتمی فوکوشیما، برنامه بلند مدتی برای نیروگاه‌های هسته‌ای آلمان وجود داشت، اما بعد از آن اتفاق، به یک باره، خروج آلمان از چرخه فعالیت‌های هسته‌ای اعلام شد. 
خانم مرکل یک فراعملگرای واقعی است؛ زیرا در زمانی که سیل پناهندگان بی‌پناه به سوی آلمان سرازیر می‌شود و هیچ کاری نمی‌شود انجام داد، جز اسکان دادن آنها، خانم مرکل برای کمک حاضر و آماده است؛ اما زمانی مثل حالا که صدای ایالات درآمده است و از سوی سوسیال مسیحی‌ها مورد انتقاد قرارگرفته است، موضعش را تغییر می‌دهد؛ این رفتار خاصه خانم مرکل است.

merkel

صدها هزار نفر پناهنده، کماکان به صورت غیرقابل کنترلی به سمت ایالات شمالی در حرکت هستند. حقیقت امر این است که خانم صدراعظم این وضعیت را دست کم گرفته است. خانم مرکل با آن جمله همیشگی‌اش «ما این کار را انجام می‌دهیم»، فاقد برنامه‌ای خاص برای حل این بحران است. پس اوضاع به همین شکل ادامه پیدا خواهد کرد و شگقتی‌های جدیدی در راه است.
البته باید این را هم در نظر داشت که تاکنون هیچ کس، راهی برای خروج از این بحران نداشته است و همه با احتیاط عمل می‌کنند. شاید به همین خاطر است که تازه اکنون شاهد تصمیم دولت مبنی بر کنترل مرزهای این کشور هستیم. دولت فدرال اکنون توانسته است با این اقدام اخیر خود در راستای کنترل مرزها، اقدامی که البته پیش از این، حکومت راست‌گرای مردمی دانمارک در سال 2011 آن را اجرا کرده بود و باعث عصبانیت و نگرانی دولت آلمان شده بود، تنها کمی وقت به دست آورد و چیز بیشتری عاید او نخواهد شد.

merkel

آنگلا مرکل تاکنون هیچ پاسخی برای هجوم دسته‌جمعی پناهجویان نداشته است و این روند سیل‌آسای مهاجرت‌ها در صورت ادامه باعث خواهد شد که پذیرش در شهرها و ایالات این کشور به نهایت ظرفیت خود برسد، مسئله‌ای که سوسیال مسیحی‌ها (CSU) آن را به خوبی درک کرده‌اند. از این‌رو، هورست زهوفر (Horst Seehofer)، رهبر حزب  سوسیال مسیحی (CSU) و نخست‌وزیر ایالت بایرن، بیش از هر چیز خواستار برقراری کنترل مرزی در آلمان شد، امری که باعث شده است تا افراد بسیاری در اتحادیه منفعل اروپایی و همچنین برخی از اعضای حزب سوسیال دموکرات آلمان (SPD) به خاطر این تدبیر وی که باعث توقف موقتی روند هجومی مهاجران به این کشور شده است، سپاسگذار او باشند. /1

اشپیگل 14 سپتامبر 2015

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
 
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

مصاحبه مهم فولکر پرتس رییس اندیشکده مهم آلمانی در باره مسائل سوریه

۱۳۹۶/۲/۱۰

شواهدی در ردّ ادعاهای غرب و کاربرد سلاح‌های شیمیایی در سوریه و دیدگاه کارشناس آلمانی

۱۳۹۶/۱/۲۱

رکورد رشد اقتصادی آلمان

۱۳۹۵/۱۲/۸

سه کشور نروژ، سوئیس و سوئد باثبات‌تر از آلمان

۱۳۹۵/۱۱/۲۳

عدم نیاز آلمان به سلاح هسته ای

۱۳۹۵/۹/۲۴

شکست اطلاعاتی آمریکا در بحران‌های اخیر آلمان

۱۳۹۵/۸/۱۱

آلمان : منافع غرب در بقای داعش

۱۳۹۵/۸/۱

تهاجم تسلیحاتی غرب

۱۳۹۵/۴/۲۰

رایزنی‌های تهران و برلین درباره تحولات منطقه

۱۳۹۵/۳/۲۶

رقابت فشرده برای تجارت با ایران

۱۳۹۵/۳/۴

فساد مالیاتی در کلیسای کاتولیک آلمان

۱۳۹۴/۹/۲۵

دلایل مداخله نظامی آلمان در سوریه: از سیاست داخلی تا سیاست خارجی

۱۳۹۴/۹/۲۵

آلمان، فرماندهی که فرمان‌بردار شد

۱۳۹۴/۹/۱۸

آیا دوره طلایی مرکل به پایان رسیده است؟

۱۳۹۴/۸/۳۰

حمایت نظامی روسیه از سوریه و موضع‌گیری آلمان

۱۳۹۴/۸/۱۹

بحران پناهندگان و تغییر رفتار ناگهانی خانم صدراعظم

۱۳۹۴/۶/۲۶

اتحادیه اروپا از نگاه مردم و احزاب آلمان

۱۳۹۴/۶/۳

تغییرات جمعیتی آلمان در 85 سال آینده

۱۳۹۴/۵/۱۴

ارزیابی دویچه بانک از تاثیر توافقنامه هسته‌ای بر اقتصاد آلمان

۱۳۹۴/۵/۱۰

اهمیت نقش آلمان در مذاکرات هسته‌ای با ایران

۱۳۹۴/۴/۲۵

دیدگاه مردم و احزاب آلمان در خصوص پوشش خبری بحران اکراین در رسانه‌های این کشور

۱۳۹۴/۲/۲۲

توهین به ادیان یا آزادی عقیده؟

۱۳۹۴/۲/۱۴

دیدگاه مردم و احزاب آلمان نسبت به برخورد دولت این کشور با "داعش"

۱۳۹۴/۲/۸

سفرهای دو جانبه مقامات ایرانی و آلمانی از سال 2000 تا 2011

۱۳۹۴/۱/۱۵