ایران - یوریکا

موسسه ایرانی مطالعات اروپا و امریکا

گزارش تحلیلی > فرانسه > افزایش اغفال شدگان فرانسوی توسط داعش

افزایش اغفال شدگان فرانسوی توسط داعش

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۶/۸ تعداد بازدید: 1037

اوسامه بن لادن ، چهار سال قبل از حوادث 11 سپتامبر در مصاحبه ای در خبرگزاری CNN گفت: "ما همانقدر مرگ را دوست داریم که شما زندگی را دوست دارید." دو دهه بعد ، دولت اسلامی (گروهک تروریستی داعش) با همین شعار شروع به جمع آوری افراد تحت فرماندهی واحدی به نام خلافت اسلامی کرد.داعش خلافت اسلامی را تنها راه نجات از نیروهای اهریمنی برای "مسلمانان واقعی" جهان عنوان کرد و آن را "کشتی نجات نوح" نامید. 910 نفر از فرانسوی ها با همین شعارهای آرمانی داعش اغفال شده و به سوریه رفته اند. طبق آمار وزارت کشور فرانسه هنوز 494 فرانسوی در داعش هستند که 126 نفر از آنها در سوریه جان باخته اند. (از هر 7 نفر یک نفر)

158 زن فرانسوی اکنون در سوریه هستند که همه آنها به بیماری مبتلا شده اند. یک سوم از کودکانی که به سن قانونی نرسیده اند در سوریه از بین رفته اند.

Daeshian 

"سفری به سمت مرگ"

در ماههای اخیر شمار کشته شدگان فرانسوی عضو داعش به شدت افزایش یافته است. از ژانویه تا ماه ژوئیه این آمار از 11 درصد به 14 درصد افزایش یافته است. اگر تعداد فرانسوی ها در سوریه از ابتدای ماه ژوئیه2014، 44 درصد افزایش یافته باشد، شمار کشته شدگان در میان آنها 280 درصد افزایش یافته است و این یعنی کشته شدن هفت فرانسوی در هر ماه از ابتدای ماه ژانویه تا به امروز.

از ابتدای سال 2015 تا 50 نفر فرانسوی کشته شده است. این رقم با کشته شدگان کل سال 2014 برابری می کند. وزیر کشور فرانسه در این رابطه می گوید: "با استناد به این آمار و ارقام به دست آمده، سفر فرانسوی ها به کشور سوریه برابر با سفر به سمت مرگ است."

نویسنده روزنامه لوموند فرانسه آقای سورن سالو[1]  در ادامه نوشته است: از ابتدای حملات ائتلاف علیه داعش ، آمریکا موفق شده 10000 داعشی را از بین ببرد. در کوبانی مخصوصا موفق شده است با جنگ با کردها کنترل شهر را در دست بگیرد.

از ژانویه 2014 تعداد زیادی داوطلب جهاد از فرانسه عازم سوریه شده اند. در میان تعداد اعضای خارجی داعش، فرانسوی ها پیشتاز هستند و در خط مقدم قرار دارند و بعد از آن ها بوسنیایی ها و چچنی ها هستند.

Daeshihaa

 

داعش صد کشور در جهان را درگیر خود کرده است

سرویس اطلاعاتی هر کشوری با روش خاصی به جمع آوری آمار و اطلاعات درباره داعش ادغام کرده است ، اما طبق گزارش سازمان ملل در سال 2015 از صد کشور جهان 25000 نفر در عراق و سوریه جمع شده اند و می جنگند.

فرانسه در رتبه سیزدهم بعد از کشورهایی مثل آلبانی، لبنان، کوزووو و بوسنی و دو کشور اروپایی مثل بلژیک و دانمارک  قرار دارد. جدا از تعداد افرادی که به داعش ملحق شده اند، فعالیت های خطرناکی است که آنها در حال انجام آن هستند. در سال 2015 تا کنون 9 مورد خودکشی توسط فرانسوی ها در سوریه اتفاق افتاده است. پیر سی، نوجوان 19 ساله فرانسوی، در اکتبر 2013 فرانسه را به مقصد سوریه ترک کرد. او در یادداشتی به خانواده خود نوشت: "بابا، مامان، من می روم تا مردان و زنان سوری را یاری دهم، شما نگران من نباشید، هر زمانی که بتوانم به شما نامه خواهم داد." این نوجوان که اهل روستا اوسااون[2] با نام ابوطلحه الفرانسی خود را با مواد منفجره در پایگاه نظامی تکریت منفجر کرد.

910 فرانسوی تا کنون وارد گروهک تروریستی داعش شده اند که از این تعداد 500 نفر هنوز در حال فعالیت هستند، 290 نفر قصد عزیمت به فرانسه را دارند و 223 نفر اکنون به فرانسه عزیمت کرده اند. بنابراین، 800 نفر فرانسوی که جنایات و بی رحمی های داعش را دیده اند و یا خود مرتکب آن شده اند به خاک میهن باز می گردند و این روحیات آنها بسیار برای فرانسه خطرناک است. اکنون مسئله مراقبت و حفاظت از آنها پیش می آید. اگر این گروه اقل وارد فرانسه شده و دست به اقدام تروریستی بزنند عده زیادی قربانی این حمله خواهند شد. بنابراین، روحیه کسانی که به خاک فرانسه بازمی گردند برای خود آنها و محیط اطرافشان خطرناک است.

 

جمع بندی و نظریه:

همانطور که در گزارش روزنامه لوموند مشخص است، فرانسوی ها در رسانه های خود به مولفه های دقیقی از اسلام و پدیده داعش توجه می کنند که کمتر رسانه غربی آن را زیر ذره بین تحلیلی خود می برد. این موضوع به این دلیل اتفاق می افتد که فرانسه و مردم آن و رئیس جمهور آن همه درگیر این موضوع مهم هستند و روزانه در مطبوعات به آن پرداخته می شود.

10 درصد از جامعه فرانسه را مسلمانان تشکیل می دهند و این بستر مستعدی را برای داعشی هایی که به دنبال عضوگیری هستند فراهم می سازد. افراد داعش در شبکه های مجازی فرانسوی به شدت فعال بوده و بارها شبکه های تلویزیونی فرانسوی را هک کرده اند. شمار کشته شده ها و افرادی که به عراق و سوریه عزیمت کرده اند و در این  گزارش به آنها اشاره شد گویای این مطلب است که داعشی ها در این امر تا حد زیادی موفق بوده اند.

سیدامیر میرشمسی   8 شهریور 94


[1] - Soren Seelow

[2] - Haute-Saône

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
 
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

سیاست انرژی فرانسه در غرب آسیا با تأکید بر جایگاه و نقش ایران

۱۳۹۷/۱/۱۲

دولت‌های جدید آمریکا و فرانسه: تحلیل ابعاد همگرایی‌ها و واگرایی‌های پیش رو با تأکید بر راهکارهای ایران برای بهره‌برداری

۱۳۹۶/۹/۲۹

قدم زنان در شهر تهران

۱۳۹۶/۶/۲۸

پرونده شماره 3 نظامی‌گری فرانسه: حرکت به سمت بازیگری نخست نظامی در غرب آسیا

۱۳۹۶/۳/۱۷

واکاوی سیاست خارجی ماکرون، نامزد منتخب دور اول انتخابات ریاست جمهوری 2017 فرانسه

۱۳۹۶/۲/۱۰

انتخابات ریاست جمهوری 2017 فرانسه: پدیده نوظهور ماکرون

۱۳۹۵/۱۲/۱۷

گزارش دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه (2017): فرانسوا فیون، دلایل پیروزی و سیاست های پیش‌رو

۱۳۹۵/۱۲/۳

انتخابات ریاست جمهوری 2017 فرانسه

۱۳۹۵/۱۰/۲۸

سیاست خارجی فرانسه در قبال تحولات لبنان

۱۳۹۵/۱۰/۷

معرفی برترین اندیشکده‌های فرانسوی در عرصه‌ی سیاست خارجی

۱۳۹۵/۹/۲۳

بررسی مؤسسات اسلامی در فرانسه

۱۳۹۵/۸/۱۵

لزوم تغییر نگرش فرانسه به لبنان به‌عنوان عامل ثبات‌بخش در منطقه

۱۳۹۵/۵/۱۹

جنبش «ایستـاده در شب» در فرانسه

۱۳۹۵/۵/۳

بررسی سیاست‌ خارجی فرانسه در قبال سوریه از سال 2011

۱۳۹۵/۴/۱۵

بررسی سیاست خارجی فرانسه در قبال عراق

۱۳۹۵/۳/۱۰

چرخش دوباره فرانسه به خاورمیانه

۱۳۹۴/۱۰/۱۳

لزوم توجه ایران به بحران اقتصادی در فرانسه

۱۳۹۴/۹/۲

جزایر پولینزی و رویای استقلال از فرانسه

۱۳۹۴/۸/۱۲

افزایش اغفال شدگان فرانسوی توسط داعش

۱۳۹۴/۶/۸

موضع فرانسه برای مقابله با تروریسم

۱۳۹۴/۵/۱۲

رویکرد نظامی‌گری فرانسه

۱۳۹۴/۴/۱۵

کوبا، سرزمینی نو برای پیشبرد سیاست‌های فرانسه

۱۳۹۴/۲/۲۲