ایران - یوریکا

موسسه ایرانی مطالعات اروپا و امریکا

گزارش تحلیلی > بریتانیا > بررسی مشارکت رأی‌دهندگان اسکاتلندی در انتخابات گوناگون بریتانیا

بررسی مشارکت رأی‌دهندگان اسکاتلندی در انتخابات گوناگون بریتانیا

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۵/۲۵ تعداد بازدید: 656

مقدمه:

چند سالی است که سطح مشارکت رأی‌دهندگان در انتخابات عمومی بریتانیا تنزل یافته و به محدوده 60 تا 70 درصد کاهش‌یافته است. این در حالی است که میزان مشارکت مردم از سال 1918 به زیر 70 درصد نرسیده بود.  

Scott Turnout 1البته می‌توان مشارکت کم مردم در انتخابات 1918 را به دلیل مشکلات و گرفتاری‌های پس از جنگ جهانی اول دانست ولی رکورد 59 درصدی انتخابات 2001 دقیقاً پس از مشارکت فعال سال 1997 و پیروزی چشم‌گیر تونی بلر انجام گرفت.

در بریتانیا انتخابات به گونه ایست که هر فرد دارای صلاحیت (به‌جز نمایندگان مجلس اعیان، زندانیان و بیماران روانی) می‌بایست ابتدا برای رأی‌دهی ثبت‌نام و سپس می‌تواند رأی دهد و افراد ثبت‌نام نشده از این امکان در روز رأی‌گیری بی‌بهره هستند. حداکثر مشارکتی که بریتانیا تاکنون به خود دیده است مربوط به انتخابات سال 1900 می‌شود که در آن فقط مردان بالای 21 سالی که مالک بودند و یا اجاره‌بها پرداخت می‌کردند حق رأی داشته‌اند.

ازجمله دلایلی که برای مشارکت اندک‌ سال 2001 برشمرده‌اند این است که در آن سال تفاوت چندانی بین سیاست‌های دو حزب اصلی نمایان نبود. درست چند ماه بعدازآن انتخابات بود که حملات یازده سپتامبر رخ داد و بلر تصمیم به همراهی آمریکا در حمله به عراق کرد. این موضوع و نارضایتی مردم از این اقدام نظامی سبب تنزل کرسی‌های حزب کارگر از 418 کرسی در سال 1997 به 355 کرسی در سال 2005 رسید.

Scott Turnout 2

بررسی میزان مشارکت اسکاتلند:

با مطالعه مشارکت مردم اسکاتلند در انتخابات عمومی می بینیم که در انتخابات عمومی سال 2010 مشارکت مردم 8/63 درصد بوده است و در انتخابات عمومی مجلس عوام در 7 مه 2015 (17 اردیبهشت 1394) مشارکت مردم اسکاتلند با رشد 3/7 درصدی به 1/71 درصد رسیده است. این در حالی است که در بقیه نقاط بریتانیا (انگلیس، ویلز و ایرلند شمالی) این رشد تنها در حدود یک درصد بوده است. از طرفی مشارکت مردم در انتخابات استقلال اسکاتلند در 18 سپتامبر 2014 (27 شهریور 1393)، به 6/84  درصد رسید که از مشارکت 1/71 درصدی در انتخابات امسال (17 اردیبهشت) بسیار زیادتر بوده است.

Scott Turnout 3

با نگاهی به گلاسکو، کم مشارکت‌ترین شهر بزرگ اسکاتلند در انتخابات، درخواهیم یافت که این مشارکت کم، از سال 1945 مطرح بوده است. در حقیقت مشارکت سیاسی اندک گلاسکو ریشه در فقر منطقه دارد. گلاسکو بیشترین سهم فقر در کشور بریتانیا را دارد. باوجوداینکه این شهر 4/11 درصد جمعیت اسکاتلند را تشکیل می‌دهد اما به میزان سه برابر این عدد از فقر اسکاتلند را شامل می‌شود. در انتخابات مجلس اسکاتلند، مشارکت مردم گلاسکو در رأی‌گیری 8 تا 10 درصد از میانگین مشارکت اسکاتلند پایین‌تر بوده است.

حتی مشارکت 75 درصدی گلاسکو نیز کمترین میزان در سراسر این منطقه بوده است. بخشی از این کاهش مشارکت را می‌توان در انگیزه‌های به وجود آمده توسط انجمن‌های محروم همچون "کمپین استقلال رادیکال" نام برد. شاید بتوان انگیزه افزایش مشارکت مردم اسکاتلند در انتخابات سرتاسری امسال را نه انتخاب سیاست‌مداران و نمایندگان مجلس بلکه از تمامی اقشار، ازجمله دانشجوی 20ساله پیتزافروش،  دانست و اینکه دیگر مردم این منطقه چیزی "برای از دست دادن" نداشتند.

از طرف دیگر، رشد مشارکت مردم اسکاتلند را می‌توان در افزایش حس ملی‌گرایی و کسب استقلال مردم این منطقه دانست. در انتخابات این دوره مجلس عوام، حزب ملی اسکاتلند موسوم به اس.ان.پی. توانست 56 کرسی از سهمیه کل 59 کرسی در اسکاتلند را به دست آورد.

 

جمع‌بندی و نظریه:

هرچند مشارکت مردم بریتانیا از سال 2001 با شیب ملایمی رو به افزایش است ولی هیچ‌گاه نتوانست به بالای 70 درصد برسد. این مشارکت اندک نشان از کاهش اطمینان مردم این کشور به سیاستمداران خود در حل مسائل کشور دارند. این بی‌اعتمادی با همراهی تونی بلر در حمله به عراق، و همچنین ادعاها و توجیه وی برای جنگ افزایش یافت و در حال حاضر مردم همچنان در انتظار انتشار گزارش تحقیق جنگ عراق[1]  می‌باشند که مدت‌ها انتشار آن به تعویق افتاده و ممکن است بخش‌هایی از آن هرگز نیز انتشار نیابد. عدم جواب دهی سیاست‌های ضد تروریستی دولت در مواجه با تروریسم و داعش نیز از دیگر علل نارضایتی مردم و درنتیجه کاهش مشارکت آن‌ها در این سال‌ها بوده است.

Scott Turnout 4

اما در مورد اسکاتلند اوضاع این‌گونه نبوده است. علت آن نیز نارضایتی از دولت مستقر در لندن در اتخاذ سیاست‌های غلط و همچنین خواست عمومی برای واسپاری‌های بیشتر به مجلس اسکاتلند است. مردم این منطقه با داشتن ذخایر انرژی در دریای شمال و موقعیت دریایی عالی نسبت به جنوب بریتانیا، خواهان افزایش توان تصمیم‌گیری خود هستند. 

در نتیجه‌گیری می‌توان  مشارکت 6/84 درصدی مردم در انتخابات اسکاتلند را ناشی از این حس نابرابری در تصمیم سازی دانست. اگر بخواهیم میزان رضایت مردم اسکاتلند از کسب استقلال را موردبررسی قرار دهیم درمی­یابیم که 4/56 درصد چارَکِ پایین درآمدی[2]، 6/53 درصد طبقه کارگری و 9/61 درصد اجاره‌نشینان به استقلال اسکاتلند پاسخ آری داده بودند و این بیشتر از رأی مثبت 45 درصدی کل اسکاتلند است.

اما اینکه چگونه این انتخابات با شکست مواجه شد را باید در عملیات روانی و تبلیغات رسانه‌های دولتی از مشکلات احتمالی جدایی اسکاتلند از بریتانیا بر مسائل اقتصادی دانست. درجایی نیز جرج آزبورن وزیر خزانه‌داری حزب سلطنت‌طلب محافظه‌کار، مردم  خواهان جمهوری اسکاتلند را به حذف پوند انگلستان از واحد پولی اسکاتلند کرده بود. این‌ مسائل موجب گردید که  بخشی از مردم دچار عملیات روانی شده و این انتخابات با اختلاف کمی با شکست روبه‌رو شود.

اما در انتخابات عمومی 17 اردیبهشت امسال اوضاع کمی متفاوت بود و افزایش 3/7 درصدی مشارکت اسکاتلندی‌ها (بیشتر از رشد یک‌درصدی در میانگین مشارکت دیگر مناطق بریتانیا) حاکی از ظهور و تقویت دوباره حس ملی‌گرایی در بین مردم این کشور بود. حزب ملی اسکاتلند به‌خوبی توانست از اشتباهات حزب کارگر در عدم ائتلاف با این حزب و همچنین حزب لیبرال دموکرات به نفع خود استفاده کند.

درنهایت با اشاره به موارد فوق به این نکته خواهیم رسد که افزایش درصد مشارکت مردم اسکاتلند و به‌تبع آن افزایش مشارکت کل کشور می‌تواند نشان از علاقه کمتر مردم به سلطنت و دولت باشد و بریتانیا نمی‌تواند از این رشد به نفع حکومت خود استفاده کند چراکه رشد مشارکت مردم اسکاتلند جز افزایش نارضایتی مردم این بخش از بریتانیا پیام دیگری ندارد و این تنها اهرمی در دست ملی‌گرایان اسکاتلندی برای افزایش فشار به دولت مرکزی و کسب اختیارات بیشتر است.

 

گروه تخصصی بریتانیا

سید جواد هاشمی

22/4/94[1] The Iraq Inquiry

[2] در صورت تقسیم صاحبان درآمد به چهار دسته، چارَکِ پایین درآمدی در دسته زیرین با کم‌ترین درآمد قرار می‌گیرند.    فرستادن مقاله چاپ مقاله
 
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

گزارش موارد نقض حقوق بشر توسط بریتانیا

۱۳۹۷/۱/۱۲

بررسی عملکرد موسسه ایران‌شناسی بریتانیا (BIPS)

۱۳۹۶/۶/۱۳

متغیرتقسیم، تفوق و فرقه سازی جمعیت مسلمان در سیاست خارجی بریتانیا

۱۳۹۶/۳/۲۴

جدایی احتمالی ایرلند شمالی از بریتانیا؛ ابعاد و عواقب احتمالی آن برای بریتانیا و اتحادیه اروپا

۱۳۹۶/۲/۳۱

پایگاه‌های نظامی و اطلاعاتی انگلستان در قبرس و نقش آن در تحولات منطقه

۱۳۹۵/۱۲/۷

اسلام سیاسی در خاورمیانه از نگاه بریتانیا؛ با محوریت فعالیت‏های اخوان‌المسلمین

۱۳۹۵/۱۲/۳

بریتانیای خارج از اتحادیه اروپا و ترامپ:ازدواج مصلحتی و ضرورت ناگزیر بازنگری در روابط ویژه فرا آتلانتیک

۱۳۹۵/۱۲/۳

مواضع متناقض دولت بریتانیا در قبال انتخابات اخیر امریکا

۱۳۹۵/۹/۳

ملاحظاتی در خصوص نقش بریتانیا در جنگ اقتصادی علیه داعش

۱۳۹۵/۸/۱

خلاصه گزارش چشم‌انداز وزارت امور خارجه بریتانیا

۱۳۹۵/۷/۳

نگاهی به انجمن بریتانیایی فابیان و فعالیت های آن در ارتباط با خاورمیانه

۱۳۹۵/۶/۱۷

خروج بریتانیا: بازی با حاصل جمع صفر یا بازی باخت – باخت

۱۳۹۵/۶/۸

تأثیر سیاست خارجی روسیه بر امنیت بریتانیا و متحدان آن

۱۳۹۵/۶/۶

چرایی برکسیت و آینده بریتانیا در نظام بین الملل: نگاهی اکتشافی

۱۳۹۵/۵/۶

خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا: تأثیرات جهانی و منطقه‌ای و روابط با جمهوری اسلامی ایران

۱۳۹۵/۴/۲۶

گزارش چیلکات یا لاپوشانی جرایم جنگی بریتانیا در عراق

۱۳۹۵/۴/۲۳

بهار بریتانیایی اتحادیه اروپا

۱۳۹۵/۴/۵

بررسی موقعیت و نقش جزیره دیگو گارسیا

۱۳۹۵/۳/۱

زوال سیاست خارجی اخلاقی در دولت بریتانیا

۱۳۹۴/۱۱/۱۳

واکاوی نقش بریتیش کانسیل به عنوان بازوی فرهنگی بریتانیا در جهان و ایران

۱۳۹۴/۱۰/۲۰

انتخابات ریاست حزب کارگر بریتانیا

۱۳۹۴/۷/۱۹

تحلیلی بر گزارش ایندیپندنت از "مبارزه تا تظاهر" غربی‌ها در قبال داعش

۱۳۹۴/۷/۱۱

مجادلات جدید بریتانیا و اسپانیا بر سر جبل الطارق

۱۳۹۴/۶/۱۱

ابعاد و عواقب جدایی احتمالی اسکاتلند برای بریتانیا و اتحادیه اروپا و حساسیت موضوع برای جمهوری اسلامی ایران

۱۳۹۴/۶/۱۰

بررسی مشارکت رأی‌دهندگان اسکاتلندی در انتخابات گوناگون بریتانیا

۱۳۹۴/۵/۲۵

روابط عربستان سعودی و بریتانیا

۱۳۹۴/۵/۲۵

بررسی افراط‌گرایی و پراکندگی تروریسم 10 سال پس از بمب گذاری لندن

۱۳۹۴/۴/۱۶

پدیده داعش و سیاست خارجی بریتانیا

۱۳۹۴/۴/۱۵

کاهش رو به رشد نقش ملموس بریتانیا در جهان

۱۳۹۴/۳/۲

روابط دوجانبه بریتانیا و بحرین در پرتوی سفر پادشاه بحرین به بریتانیا

۱۳۹۴/۲/۳۰

انتخابات بریتانیا و عملکرد حزب ملی اسکاتلند

۱۳۹۴/۲/۲۲

معضلات همه‌پرسی برای انگلستان

۱۳۹۴/۲/۲۱

فرصت طلبی فرانسه و قرار گرفتن به جای انگلیس به عنوان نزدیک ترین متحد کشورهای خلیج فارس

۱۳۹۴/۲/۱۶