ایران - یوریکا

موسسه ایرانی مطالعات اروپا و امریکا

نوشتار دیگران > آلمان > تغییرات جمعیتی آلمان در 85 سال آینده

تغییرات جمعیتی آلمان در 85 سال آینده

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۵/۱۴ تعداد بازدید: 1712

بر اساس پیش بینی‌ها، جمعیت جهان در سال 2100 بالغ بر 11/2 میلیارد نفر خواهد بود که بر اساس تحلیل‌های ارائه شده از سوی سازمان ملل، در پس این آمار تغییرات چشمگیری وجود دارد.بنا بر آمار جدید، پاکستان و آلمان حداقل در خصوص تراکم جمعیت فاصله زیادی از یکدیگر ندارند. در آلمان به طور متوسط در هر کیلومتر مربع 232 نفر زندگی می‌کند، در حالی که در پاکستان این میزان بالغ بر 245 نفر است، اما در آینده، این دو کشور از این لحاظ سال به سال از یکدیگر فاصله خواهند گرفت. در حالی که جمعیت پاکستان تا سال 2100 دو برابر خواهد شد، جمعیت آلمان به یک پنجم کاهش خواهد یافت.
بر اساس پیش‌بینی سازمان ملل، در 85 سال آینده تنها 63 ملیون نفر در آلمان زندگی می‌کنند. این روند برای کل اروپا نیز صادق است: جمعیت 738 میلیونی حال حاضر اروپا، در مدت مشابه به 646 میلیون کاهش خواهد یافت.
دلیل کاهش چشمگیر جمعیت اروپا، بیش از هر چیز تغییرات جمعیتی در اروپای شرقی است. بر اساس آمار سازمان ملل، جمعیت 10 کشور اروپایی طی 35 سال آینده بیش از 15 درصد کاهش می‌یا‌بد. بلغارستان، کرواسی، مجارستان، رومانی، صربستان، اوکراین و بوسنی و هرزگوین از جمله این کشورها هستند. جمعیتت بلغارستان در سال‌های 2050 و 2100 به ترتیب 28 و 50 درصد کاهش خواهد یافت. دلایل این روند را می‌توان در آمارهای موجود یافت. برای مثال نرخ باروری در بلغارستان با میزان 1/5 فرزند به ازای هر زن، تقریبا مشابه آلمان است که این نرخ پایین می‌تواند با پذیرش ثابت مهاجرین جبران شود، اما برخلاف آن، هر سال چند هزار نفری از بلغارستان مهاجرت می‌کنند.
ژاپن نیز تقریباً وضعیت مشابهی دارد، در حالی که در این کشور در حال حاضر 127 میلیون نفر زندگی می‌کنند، این تعداد در سال 2100 به 83 میلیون نفر خواهد رسید. جمعیت منطقه شرق آسیا نیز در مجموع کاهش می‌یابد، البته نه به شدت ژاپن. بر این اساس تعداد ساکنان چین از 1/38 میلیارد کنونی به حدود یک میلیارد کاهش خواهد یافت.

محققان بر این باورند که با وجود کاهش تعداد ساکنان شرق آسیا، در مجموع جمعیت آسیا افزایش می‌یابد که می‌توان دلیل آن را بیش از هر چیز، تغییرات جمعیتی جنوب آسیا دانست. در سال 2050، جمعیت مردم هند بیش از ساکنان چین خواهد شد و به این ترتیب پرجمعیت‌ترین کشور دنیا خواهد بود. در مقایسه با آفریقا، جمعیت قاره آسیا متعادل‌تر رشد می‌کند و به همین خاطر سهم قاره‌ها از جمعیت جهان تغییر خواهد یافت. جمعیت قاره آفریقا تا سال 2100 حدوداً 4 برابر خواهد شد. در این میان جمعیت 10 کشور آفریقایی تا آن زمان حداقل 5 برابر می‌شود، کشورهایی مانند آنگولا، سومالی، اوگاندا و تانزانیا. با رشدی 10 برابری، نیجریه بیشترین افزایش جمعیت را خواهد داشت.
مهمترین دلیل رشد جمعیت در آفریقا، کماکان نرخ بالای تولد در بسیاری از کشورهای این قاره است. در 10 سال گذشته نرخ متوسط باروری در این قاره، تنها به میزان ناچیزی کاهش یافته است. بر این اساس این نرخ در آفریقا بالغ بر 4/7 فرزند به ازاء هر زن است. در نیجریه این میزان حتی به 7/6 نیز می‌رسد که تقریبا سه برابر متوسط جهانی است. علاوه بر این، از سال 1950 شاخص امید به زندگی در این قاره به شدت افزایش یافته است و به این ترتیب از 37 سال به 60 سال رسیده است. این روند در سال‌های پیش رو نیز ادامه خواهد یافت و در سال 2100 می‌تواند به 78 سال برسد. هر دو شاخص مذکور در قاره آفریقا تأثیر به سزایی خواهند داشت، زیرا دو سوم جمعیت این قاره را افراد زیر 25 سال تشکیل می‌دهند. آن‌ها والدین فردا و پدربزرگ، مادر بزرگ‌های پس‌فردا هستند.
دانشمندان سازمان ملل تخمین‌های متفاوتی را برای تخمین تغییرات میزان جمعیت دنیا در نظر می‌گیرند. بر اساس تخمین میانی، اینگونه پیش‌بینی می‌شود که نرخ باروری در دنیا کاهش خواهد یافت. اما چنانچه شاخص باروری متناسب با تخمین حداکثری به طور ثابت بالاتر از میزان کنونی باشد، رشد جمعیت بیشتر خواهد بود که بر اساس آن، جمعیت جهان در سال 2100 بالغ بر 16/6 میلیارد خواهد بود، نه 11/2 میلیارد.
میزان تفاوت میان تخمین‌های مطرح شده، عدم اطمینان پیش‌بینی‌های بلندمدت تغییرات جمعیتی است. در سال 2003 دانشمندان سازمان ملل تخمین زده بودند که از سال 2040 شاهد کاهش جمعیت جهان خواهیم بود./1

 

اشپیگل/ 3 اوت 2015

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
 
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

مصاحبه مهم فولکر پرتس رییس اندیشکده مهم آلمانی در باره مسائل سوریه

۱۳۹۶/۲/۱۰

شواهدی در ردّ ادعاهای غرب و کاربرد سلاح‌های شیمیایی در سوریه و دیدگاه کارشناس آلمانی

۱۳۹۶/۱/۲۱

رکورد رشد اقتصادی آلمان

۱۳۹۵/۱۲/۸

سه کشور نروژ، سوئیس و سوئد باثبات‌تر از آلمان

۱۳۹۵/۱۱/۲۳

عدم نیاز آلمان به سلاح هسته ای

۱۳۹۵/۹/۲۴

شکست اطلاعاتی آمریکا در بحران‌های اخیر آلمان

۱۳۹۵/۸/۱۱

آلمان : منافع غرب در بقای داعش

۱۳۹۵/۸/۱

تهاجم تسلیحاتی غرب

۱۳۹۵/۴/۲۰

رایزنی‌های تهران و برلین درباره تحولات منطقه

۱۳۹۵/۳/۲۶

رقابت فشرده برای تجارت با ایران

۱۳۹۵/۳/۴

فساد مالیاتی در کلیسای کاتولیک آلمان

۱۳۹۴/۹/۲۵

دلایل مداخله نظامی آلمان در سوریه: از سیاست داخلی تا سیاست خارجی

۱۳۹۴/۹/۲۵

آلمان، فرماندهی که فرمان‌بردار شد

۱۳۹۴/۹/۱۸

آیا دوره طلایی مرکل به پایان رسیده است؟

۱۳۹۴/۸/۳۰

حمایت نظامی روسیه از سوریه و موضع‌گیری آلمان

۱۳۹۴/۸/۱۹

بحران پناهندگان و تغییر رفتار ناگهانی خانم صدراعظم

۱۳۹۴/۶/۲۶

اتحادیه اروپا از نگاه مردم و احزاب آلمان

۱۳۹۴/۶/۳

تغییرات جمعیتی آلمان در 85 سال آینده

۱۳۹۴/۵/۱۴

ارزیابی دویچه بانک از تاثیر توافقنامه هسته‌ای بر اقتصاد آلمان

۱۳۹۴/۵/۱۰

اهمیت نقش آلمان در مذاکرات هسته‌ای با ایران

۱۳۹۴/۴/۲۵

دیدگاه مردم و احزاب آلمان در خصوص پوشش خبری بحران اکراین در رسانه‌های این کشور

۱۳۹۴/۲/۲۲

توهین به ادیان یا آزادی عقیده؟

۱۳۹۴/۲/۱۴

دیدگاه مردم و احزاب آلمان نسبت به برخورد دولت این کشور با "داعش"

۱۳۹۴/۲/۸

سفرهای دو جانبه مقامات ایرانی و آلمانی از سال 2000 تا 2011

۱۳۹۴/۱/۱۵