ایران - یوریکا

موسسه ایرانی مطالعات اروپا و امریکا

نوشتار دیگران > آلمان > ارزیابی دویچه بانک از تاثیر توافقنامه هسته‌ای بر اقتصاد آلمان

ارزیابی دویچه بانک از تاثیر توافقنامه هسته‌ای بر اقتصاد آلمان

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۵/۱۰ تعداد بازدید: 540

اگر نتایج توافقنامه هسته‌ای به خوبی پیش رود، اقتصاد ایران می‌تواند تا اوایل سال 2016، بار دیگر خود را در عرصه جهانی باز یابد. این اتفاق فرصت‌های جدیدی را برای ایران و جمعیت 80 میلیونی‌ آن به وجود خواهد آورد و همچنین ممکن است محرکی مدرن را برای تجارت دنیا و صادرات آلمان فراهم کند. علاوه بر آن، افزایش تولیدات نفت ایران می‌تواند قیمت نفت را تعدیل کرده و ازین رو از رشد درآمد خالص خانوارهای آلمانی حمایت کند.علی رغم ملاحظات دیپلماتیک، بسیاری از سیاستمداران سراسر جهان از توافقنامه هسته‌ای میان ایران و گروه 1+5 استقبال کردند. توافقنامه‌ای تاریخی که پس از 13 سال مذاکره حاصل شد، فرصتی را برای برداشته شدن گام به گام تحریم‌های تجاری و مالی تحمیل شده بر ایران می‌گشاید. تحریم‌هایی که در سال 2006 آغاز شده و در سال‌های 2010، 2012 و 2013 به منظور افزایش فشار بر دولت ایران و کاهش سرعت پیشروی برنامه هسته‌ای آن شدیدتر شدند. جهت لغو کامل تحریم‌ها ایران می‌بایست تمامی شرایط قطعنامه را به دقت انجام دهد. از جمله این موارد کاهش تعداد سانتریفیوژها به منظور غنی سازی اورانیوم و دسترسی کامل بازرسانان سازمان بین‌المللی انرژی اتمی به تاسیسات ایران است.

ch11geلغو تحریم‌ها و ورود تدریجی ایران به اقتصاد جهانی فرصت‌های قابل توجهی را برای کشور و ملت ایرانی فراهم خواهد آورد. پس از شدیدتر شدن تحریم‌ها در سال 2011 و علی الخصوص تا حد صفر رسیدن درآمدهای حاصل از فروش نفت، ایران دچار رکود اقتصادی شدیدی شد. تولید ناخالص داخلی از 6/6 % در سال 2012 به 1/9 % در سال 2013 تنزل یافت. بهبودی که در سال گذشته حاصل شد در قیاس با قبل تا حدودی تعدیل شده بود. پیش از این رکود اقتصادی، میانگین رشد کشور حدود 5/2 % در طی 10 سال محاسبه شده بود. ایران به آزاد شدن 100 میلیارد یورو وجه مسدود شده‌اش امید دارد. این موضوع کمک بسزایی در شکل‌گیری دوباره سایت‌های تولید نفت ایران که اکنون ضعیف شده‌اند خواهند کرد و از طرفی کمک خواهد کرد تا درآمدهای حاصل از صادرات برای سرمایه‌گزاری مالی در اقتصاد داخلی استفاده شوند.

این تاثیرات بر اقتصاد جهان و آلمان محدود و قابل کنترل است. ایران با جمعیتی حدود 80 میلیون نفر، تنها 1/1 % از جمعیت جهان را به خود اختصاص داده است. حتی در نسبت 1/2 % نیز سهم این کشور در اقتصاد جهان چندان بالا نخواهد بود و سهم جهانی تجارت ایران کمتر از 0/5 % است. برمبنای نسبت میان سهم تولید ناخالص داخلی جهانی و سهم صادرات جهانی سایر کشورها، سهم ایران می‌تواند در تجارت جهان به طور امکان پذیری 2 برابر شود.


آلمان در انتظار صادرات به ایران

مکانیزم اولیه اقتصاد آلمان بر پایه صادرات است. در آغاز شدیدتر شدن تحریم‌ها و رکود اقتصادی ایران، صادرات آلمان به ایران از 4/4 میلیارد یورو در سال 2005 به 2 میلیارد یورو در سال2013 کاهش یافت. درنتیجه سهم صادرات کامل آلمان از 6% به 2 % کاهش یافت و ایران به رتبه 50‌ام بازار صادرات سقوط کرد. دراین میان صادرات ماشین آلات و وسایل نقلیه بیشترین آسیب را دید. درمقابل صادرات مواد غذایی از آلمان به ایران در چند سال اخیر رشد کرده است.ch22ge

آلمان یکی از مهمترین شرکای تجاری ایران بوده و از لغو تحریم‌ها سود خواهد برد. علاوه برآن، احتمال دارد توده سرمایه‌گزاری بزرگی در ایران فراهم شود، که از دیدگاه تخصصی صادرکنندگان آلمانی، این بخش اثرات مثبتی را دارا خواهد بود. چندی پیش گابریل، قائم مقام صدراعظم و وزیر اقتصاد آلمان به همراه هیئتی کوچک از نمایندگان شرکت‌های آلمانی طی سفری به ایران از این کشور دیدن کردند. اگر بناست صادرات آلمان به ایران به همان اوج قبلی بازگردد، این امر با افزایش 2 میلیارد یورو همراه خواهد بود و اگر سهم صادرات ایران به همان میزان 0/6 % سابق بازگردد این افزایش می‌تواند تا 4/5 میلیارد یورو نیز برسد. در سناریو دیگر، رشد تولید ناخالص داخلی آلمان رو به فزونی بوده و تا حداکثر میزان رشد 1/4 % در یک دوره چند ساله خواهد رسید.

تحلیل‌های صورت گرفته منحصر به بخش صادرات کالاست. این درحالی است که طی چند سال گذشته، اهمیت صادرات بخش خدمات، رشد قابل توجهی را به خود اختصاص داده است. مصداق این صحبت، شرکت‌های معماری آلمانی هستند که ازسرمایه گزاری در بخش زیرساخت‌ها بهره‌ می‌برند. از طرف دیگر، چین جایگاه خود را در ایران به طور کاملا محسوسی قدرت بخشیده و آماده بهره‌مندی از منافع، پس از پایان تحریم‌هاست.


افزایش عرضه نفت، حامی درآمد خالص

دومین اثر بارز قطعنامه هسته‌ای بر اقتصاد آلمان متوجه موضوع تقویت شدن صادرات نفت ایران است. این امر بخش کوچکی از توجه عموم را به خود جلب کرده است. با توجه به وضعیت بد سایت‌های تولیدی ایران، انتظار می‌رود این کشور تنها قادر باشد که  نرخ تولیدش را تدریجا افزایش دهد. تا اواسط سال 2016، آن‌ها انتظار افزایش حداکثری 14 % را دارند، که می‌تواند تا سال 2020 باز هم تکرار شود. بنابراین پیش‌بینی ما از قیمت نفت در قالب مخاطراتی برای این صنعت به جهت افزایش میزان تولید همزمان با کاهش نسبی تقاضا می‌باشد. دویچه بانک پیش‌بینی کرد که میانگین قیمت هر بشکه نفت برنت(دریای شمال) 60 دلار آمریکا در سال 2015 و 70 دلار آمریکا در سال 2016 در قیاس با ترخ اکنون هر بشکه 58 دلار می باشد.

افزایش ضعیف‌تر قیمت نفت سبب می‌شود تا خانوارهای آلمانی هزینه کمتری را درقبال سایر کالا‌ها و خدمات داخلی بپردازند. به بیان فنی، قیمت پایین‌تر انرژی موجب تعدیل تورم شده و لذا از درآمد خالص قابل عرضه حمایت می‌کند. این تاثیر پس از کاهش قیمت نفت در سال گذشته، یکی از نیروهای محرک اصلی در سال جاری محسوب می‌شود؛ علاوه برآن، کمک مهمی در پیش‌بینی میزان مصرف خالص بخش خصوصی داشته است. حاصل این پیش‌بینی احتمال افزایش مصرف خالص بخش خصوصی بیش از 2 % آنچه در سال 2015 بوده، است. اثر حاصل از افزایش تولید ایران، تا حد بسیار زیادی به واکنش قیمت‌ها و سرعت کشور در افزایش تولید، وابسته است. درحال حاضر سهم ایران در تولید نفت جهانی حدود 9% می‌باشد. این درحالی است که سهم این کشور در سال 2006 بیش از 13 % بوده است./4

 

سایت پژوهش دویچه بانک  20 جولای 2015


  فرستادن مقاله چاپ مقاله
 
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

مصاحبه مهم فولکر پرتس رییس اندیشکده مهم آلمانی در باره مسائل سوریه

۱۳۹۶/۲/۱۰

شواهدی در ردّ ادعاهای غرب و کاربرد سلاح‌های شیمیایی در سوریه و دیدگاه کارشناس آلمانی

۱۳۹۶/۱/۲۱

رکورد رشد اقتصادی آلمان

۱۳۹۵/۱۲/۸

سه کشور نروژ، سوئیس و سوئد باثبات‌تر از آلمان

۱۳۹۵/۱۱/۲۳

عدم نیاز آلمان به سلاح هسته ای

۱۳۹۵/۹/۲۴

شکست اطلاعاتی آمریکا در بحران‌های اخیر آلمان

۱۳۹۵/۸/۱۱

آلمان : منافع غرب در بقای داعش

۱۳۹۵/۸/۱

تهاجم تسلیحاتی غرب

۱۳۹۵/۴/۲۰

رایزنی‌های تهران و برلین درباره تحولات منطقه

۱۳۹۵/۳/۲۶

رقابت فشرده برای تجارت با ایران

۱۳۹۵/۳/۴

فساد مالیاتی در کلیسای کاتولیک آلمان

۱۳۹۴/۹/۲۵

دلایل مداخله نظامی آلمان در سوریه: از سیاست داخلی تا سیاست خارجی

۱۳۹۴/۹/۲۵

آلمان، فرماندهی که فرمان‌بردار شد

۱۳۹۴/۹/۱۸

آیا دوره طلایی مرکل به پایان رسیده است؟

۱۳۹۴/۸/۳۰

حمایت نظامی روسیه از سوریه و موضع‌گیری آلمان

۱۳۹۴/۸/۱۹

بحران پناهندگان و تغییر رفتار ناگهانی خانم صدراعظم

۱۳۹۴/۶/۲۶

اتحادیه اروپا از نگاه مردم و احزاب آلمان

۱۳۹۴/۶/۳

تغییرات جمعیتی آلمان در 85 سال آینده

۱۳۹۴/۵/۱۴

ارزیابی دویچه بانک از تاثیر توافقنامه هسته‌ای بر اقتصاد آلمان

۱۳۹۴/۵/۱۰

اهمیت نقش آلمان در مذاکرات هسته‌ای با ایران

۱۳۹۴/۴/۲۵

دیدگاه مردم و احزاب آلمان در خصوص پوشش خبری بحران اکراین در رسانه‌های این کشور

۱۳۹۴/۲/۲۲

توهین به ادیان یا آزادی عقیده؟

۱۳۹۴/۲/۱۴

دیدگاه مردم و احزاب آلمان نسبت به برخورد دولت این کشور با "داعش"

۱۳۹۴/۲/۸

سفرهای دو جانبه مقامات ایرانی و آلمانی از سال 2000 تا 2011

۱۳۹۴/۱/۱۵