ایران - یوریکا

موسسه ایرانی مطالعات اروپا و امریکا

نوشتار دیگران > آلمان > اهمیت نقش آلمان در مذاکرات هسته‌ای با ایران

اهمیت نقش آلمان در مذاکرات هسته‌ای با ایران

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۴/۲۵ تعداد بازدید: 942

آلمان‌ها اگرچه در مذاکرات هسته‌ای با ایران به عنوان بازیگر اصلی نقش آفرینی نکردند اما با این حال، نقش آنها به عنوان میانجی بین طرف‌های مذاکره کننده از اهمیت به سزایی برخوردار بود. آنها ایفای این نقش را بیش از همه مدیون یکی از مشاوران نزدیک به اشتاین مایر، وزیر امور خارجه آلمان، هستند.مذاکرات برای دستیابی به توافق هسته‌ای تا لحظه آخر با سختی و زحمات زیادی همراه بود. حتی در دور نهایی مذاکرات هم که بیش از دو هفته و با تمدیدهای مکرر به طول انجامید، مشخص نبود که واشنگتن، تهران، اتحادیه اروپا، چهار کشور صاحب حق وتوی سازمان ملل و آلمان، شجاعت پرش را داشته باشند. لیکن سرانجام، گفتگوها به فرجام رسید و این توافق هسته‌ای تاریخی حاصل شد، اما درحالی‌که همه طرف‌ها من‌جمله رئيس جمهورایالات متحده ازاین توافق ابراز رضایت می‌کنند، رژیم صهیونیستی از تسلیم شدن غرب سخن می‌گوید.

از دیدگاه روزنامه «زود‌ دویچه سایتونگـ»1، یکی از افراد مؤثر در این مذاکرات که کمتر از او سخن به میان رفته است، «هانس دیتر لوکاس»2 55ساله است. این دیپلمات آلمانی  که سال‌هاست در دایره مذاکره کنندگان فعالیت می‌کند، در طول مدت مذاکرات هسته‌ای در وین، شب و روز بر سر میز مذاکرات حاضر بود تا با وجود همه موانع و مشکلات موجود بر سر راه مذاکرات، مسیر را برای رسیدن به یک توافق جامع هموار سازد.
هنگامی که وزیر امور خارجه آلمان، برای استراحت و یا به خاطر مسائل مربوط به تونس، اوکراین و دیگر مناطق بحران‌زده، مذاکرات را ترک می‌کرد، لوکاس به عنوان چشم و گوش اشتاین‌مایر در مذاکرات حاضر بود، زیرا او یکی از نزدیکترین مشاوران به اشتاین مایر است.
به گفته این روزنامه آلمانی، لوکاس یکی از کسانی است که از سال‌ها پیش برای حصول این توافق، تلاش‌های زیادی کرده‌است. او از این طریق همواره بر آن بوده‌ است تا در خاورمیانه‌ای که هم‌اکنون نفرت و خشونت بیش ازهرچیز باعث ایجاد درگیری، جنگ و آوارگی مردم شده است، امنیت بیشتری ایجاد شود. امید است که ایران، پس از این توافق و رفع تحریمها، در منطقه‌ای که در حال حاضر به شدت بی‌ثبات و ناپایدار است به عاملی برای ایجاد ثبات تبدیل شود. از این روست که لوکاس پیش از پایان مذاکرات از "شادی بزرگی" سخن گفت که این توافق به ارمغان خواهد آورد.

هرچند که آلمان‌ها در مذاکرات هسته‌ای با ایران به عنوان بازیگر اصلی نقش آفرینی نکردند اما با این حال، نقش آنها به عنوان میانجی بین ایران و دیگر طرف‌های مذاکره کننده از اهمیت به سزایی برخوردار بود. آنها اگرچه از متحدان بلامنازع رژیم صهیونیستی  به شمار می‌روند اما از جمله کسانی هستند که برای حصول این توافق بسیار تلاش کردند و از این رو موفق به کسب اعتماد ویژه‌ای از طرف دولت ایران شدند. آلمان در این مذاکرات بیشتر از آنکه به عنوان کشوری شناخته شود که به دنبال تأمین منافع خود است، به عنوان کشوری میانجی تلقی می‌شد.
در پایان، بر اساس تحلیل روزنامه «زود دویچه سایتونگ»، اکنون وظیفه دیگر دولت آلمان، متقاعد ساختن رژیم صهیونیستی نسبت به این توافق است. وظیفه‌ای که با توجه به فحاشی‌ها و بددهانی‌های این رژیم نسبت به توافق هسته‌ای ایران، کاری بس سخت و دشوار است. به نظر می‌رسد، «آندراس میشائلیس»3 می‌تواند از عهده این وظیفه برآید. میشائلیس از جولای 2011 سفیر آلمان در اسرائیل است و از این‌رو از تجربه کافی برای صحبت با نتنیاهو در خصوص مسائل سخت و پیچیده برخوردار است./ 1

 زود دویچه سایتونگ /4 جولای 2015

1.SüddeutscheZeitung

2.Hans-Dieter Lucas

3. Andreas Michaelis

  فرستادن مقاله چاپ مقاله
 
مطالب دیگر در این بخش تاریخ انتشار

مصاحبه مهم فولکر پرتس رییس اندیشکده مهم آلمانی در باره مسائل سوریه

۱۳۹۶/۲/۱۰

شواهدی در ردّ ادعاهای غرب و کاربرد سلاح‌های شیمیایی در سوریه و دیدگاه کارشناس آلمانی

۱۳۹۶/۱/۲۱

رکورد رشد اقتصادی آلمان

۱۳۹۵/۱۲/۸

سه کشور نروژ، سوئیس و سوئد باثبات‌تر از آلمان

۱۳۹۵/۱۱/۲۳

عدم نیاز آلمان به سلاح هسته ای

۱۳۹۵/۹/۲۴

شکست اطلاعاتی آمریکا در بحران‌های اخیر آلمان

۱۳۹۵/۸/۱۱

آلمان : منافع غرب در بقای داعش

۱۳۹۵/۸/۱

تهاجم تسلیحاتی غرب

۱۳۹۵/۴/۲۰

رایزنی‌های تهران و برلین درباره تحولات منطقه

۱۳۹۵/۳/۲۶

رقابت فشرده برای تجارت با ایران

۱۳۹۵/۳/۴

فساد مالیاتی در کلیسای کاتولیک آلمان

۱۳۹۴/۹/۲۵

دلایل مداخله نظامی آلمان در سوریه: از سیاست داخلی تا سیاست خارجی

۱۳۹۴/۹/۲۵

آلمان، فرماندهی که فرمان‌بردار شد

۱۳۹۴/۹/۱۸

آیا دوره طلایی مرکل به پایان رسیده است؟

۱۳۹۴/۸/۳۰

حمایت نظامی روسیه از سوریه و موضع‌گیری آلمان

۱۳۹۴/۸/۱۹

بحران پناهندگان و تغییر رفتار ناگهانی خانم صدراعظم

۱۳۹۴/۶/۲۶

اتحادیه اروپا از نگاه مردم و احزاب آلمان

۱۳۹۴/۶/۳

تغییرات جمعیتی آلمان در 85 سال آینده

۱۳۹۴/۵/۱۴

ارزیابی دویچه بانک از تاثیر توافقنامه هسته‌ای بر اقتصاد آلمان

۱۳۹۴/۵/۱۰

اهمیت نقش آلمان در مذاکرات هسته‌ای با ایران

۱۳۹۴/۴/۲۵

دیدگاه مردم و احزاب آلمان در خصوص پوشش خبری بحران اکراین در رسانه‌های این کشور

۱۳۹۴/۲/۲۲

توهین به ادیان یا آزادی عقیده؟

۱۳۹۴/۲/۱۴

دیدگاه مردم و احزاب آلمان نسبت به برخورد دولت این کشور با "داعش"

۱۳۹۴/۲/۸

سفرهای دو جانبه مقامات ایرانی و آلمانی از سال 2000 تا 2011

۱۳۹۴/۱/۱۵