ایران - یوریکا

موسسه ایرانی مطالعات اروپا و امریکا

فرانسه : پایش هفتگی فرانسه (19 مارس تا 8 آوریل 2018 - 28 اسفند 1396 تا 19 فروردین 1397)
تعداد بازدید: 114 تاریخ انتشار: ۲۲ فروردین ۱۳۹۷ - ۲۳:۵۰

19 مارس تا 8 آوریل 2018 - 28 اسفند 1396 تا 19 فروردین 1397فهرست

 1. گفتگوی ژان ایو لودریان و نتانیاهو با تمرکز بر موضوع ایران
 2. دیدار ماکرون با نیروهای دموکراتیک سوریه
 3. برگزاری کنفرانس لبنان با محوریت اقتصادی در پاریس
 4. آینده برجام و پیامدهای آن برای فرانسه و اتحادیه اروپا
 5. سیاست خارجی اروپا در 2027: لزوم آمادگی برای شرایط غیرمنتظره
 6. تامین مالی فرانسه توسط لیبی در سال 2007، نیکولا سارکوزی در بازداشت:
 7. کاهش کسری بودجه فرانسه در سال 2017 نسبت به گذشته
 8. اعتصابات گسترده کارگری در فرانسه
 9. فراخوان صد روشنفکر فرانسوی علیه "جدایی خواهی اسلامی"
 10. چالش فرانسه در ردیابی 20000 مظنون به افراطی گری
 11. نشست امنیت سایبری فرانسه-اسرائیل-آمریکا
 12. ایران، ترکیه و روسیه: دست در دست هم علیه غرب
 13. آیا ماکرون می‌تواند توافق هسته‌ای با ایران را نجات دهد؟

 

1. گفتگوی ژان ایو لودریان و نتانیاهو با تمرکز بر موضوع ایران: وزیر امور خارجه فرانسه در تاریخ 2 فروردین‌ماه با رئیس‌جمهور اسرائیل دیدار کرد. در دیدار مذکور دو مقام ضمن اعلام این موضوع که اهداف و مشترکات بسیاری میان اسرائیل و فرانسه در قبال منطقه وجود دارد، به پرونده هسته‌ای ایران نیز اشاره کردند. وزیر امور خارجه فرانسه حضور ایران در منطقه را محکوم کرد.  در این سخنرانی بیان شد که در سال 2018 فصل‌های مشترک فرهنگی متقابلی میان دو کشور رقم خواهد خورد، به‌گونه‌ای که نزدیک به 200 اجرای فرهنگی در هر دو کشور کلید خواهند خورد. (فرانس دیپلماسی، 3 فروردین)

 
2.  دیدار ماکرون با نیروهای دموکراتیک سوریه: امانوئل ماکرون در تاریخ 29 مارس با هیئتی از نیروهای دموکراتیک سوریه که شامل عرب، کرد و سوریه‌ای بودند دیدار کرد. او در این دیدار ضمن یادآوری این موضوع که نیروهای دموکرات هیچ‌گونه ارتباطی با گروه‌های تروریستی ندارد اعلام کرد که با کمک و میانجی‌گری فرانسه می‌توان میان نیروهای دموکراتیک سوریه و ترکیه رابطه و گفتگو برقرار کرد. پیشنهادی که با مخالفت شدید ترکیه همراه شد. (سایت ریاست جمهوری، 9 فروردین)

 
3. برگزاری کنفرانس لبنان با محوریت اقتصادی در پاریس: در تاریخ 6 آوریل 2018، پاریس میزبان برگزاری کنفرانس اقتصادی لبنان باهدف توسعه اقتصادی این کشور از طریق ایجاد اصلاحات و پیشرفت شرکت‌ها بوده است. در کنفرانس مذکور وزیر امور خارجه، وزیر اقتصاد و دارایی و رئیس‌جمهور فرانسه به ترتیب سخنرانی کردند. هدف از برگزاری کنفرانس مذکور، حمایت جامعه بین‌الملل از تقویت و توسعه اقتصاد لبنان و همچنین اصلاحات و سرمایه‌گذاری‌های زیربنایی از جانب مقامات لبنانی بوده است. لازم به ذکر است که در پایان جلسه مذکور، جامعه بین‌الملل درمجموع 11 میلیارد دلار وام و کمک مالی در راستای مدرنیزه کردن اقتصاد لبنان در اختیار این کشور قرار دادند. عربستان سعودی نیز ازجمله کشور‌هایی بود که از لبنان حمایت مالی کرد. (فرانس دیپلماسی، 16 فروردین)

 
4. آینده برجام و پیامدهای آن برای فرانسه و اتحادیه اروپا: ایریس در مقاله‌ای به تحولات مرتبط با برجام و نقش دیپلماسی فرانسه در این زمینه پرداخته است. فرانسه تمام وزن دیپلماتیک خود را در مقابل فشارهای امریکا برای اصلاح برجام، به کار گرفت، به این امید که بتواند از یک بحران منطقه‌ای جلوگیری کند.اگر فرانسه و به‌طورکلی اروپا می‌خواهد نقش میانجی‌گری را در منطقه‌ای‌ رها کند باید بی‌طرفی خود را در جنگ هژمونیک میان ایران و عربستان حفظ نماید. به نظر می‌رسد حفظ توازن میان کشورهای منطقه تنها راه دستیابی به یک صلح پایدار در خاورمیانه است، مسئله‌ای که می‌تواند افزایش اعتبار فرانسه نزد بازیگران مختلف منطقه‌ای را نیز در برداشته باشد. در این میان به نظر می‌رسد سفر ماکرون به واشنگتن که در فاصله 23 تا 25 آوریل انجام خواهد شد، آخرین فرصت دیپلماسی فرانسه برای قانع کردن ترامپ و تغییر سرنوشت توافق هسته‌ای ایران خواهد بود. (ایریس، 15 فروردین)

 
5. سیاست خارجی اروپا در 2027: لزوم آمادگی برای شرایط غیرمنتظره: تهدیدهای پیش روی اتحادیه اروپا در یک دهه آینده عبارت‌اند از: حملات سایبری به زیرساخت‌های اروپا، گسترش پوپولیسم درون کشورهای عضو اتحادیه اروپا، موج جدید مهاجرت به اروپا، ظهور شبکه‌ها و بازیگران جدید، وابستگی به منابع طبیعی (ایریس، 15 فروردین)

  
6. تامین مالی فرانسه توسط لیبی در سال 2007، نیکولا سارکوزی در بازداشت: نیکلا سارکوزی، رئیس جمهوری پیشین فرانسه، بامداد سه شنبه ٢٠ مارس/ ٢٩ اسفند، بازداشت شد و در اختیار بازپرسان «ادارۀ مرکزی مبارزه با فساد و جرائم مالی و مالیاتی» قرار گرفت و در نهایت متهم شد. این پرونده در سال ٢٠١٢ هنگامی تشکیل شد که نشریۀ اینترنتی «مِدیاپارت» یادداشتی از موسی کوسا، رئیس پیشین سرویس‌های اطلاعاتی لیبی چاپ کرد که بر اساس آن ظنّ شرکت در تامین هزینه‌های مبارزات انتخاباتی نیکلا سارکوزی توسط رژیم معمر قذافی شکل می گرفت. تحقیقات قضائی نشان می‌دهد که بسیاری از هزینه‌های ستاد انتخاباتی نیکلا سارکوزی در سال ٢٠٠٧ بصورت  نقد پرداخت شده‌است. (لوموند، 29 اسفند 96)

 
7. کاهش کسری بودجه فرانسه در سال 2017 نسبت به گذشته: برای نخستین بار پس از سال 2007، کسری بودجه فرانسه با رقم 2.6% به لطف رشد اقتصادی این کشور، نسبت به سال گذشته کاهش یافت. (لیبراسیون، 6 فروردین)

 
8. اعتصابات گسترده کارگری در فرانسه: از روز سه‌شنبه سوم آوریل به مدت سه روز کارکنان شرکت ملی راه‌آهن سراسری این کشور اعتصابی گسترده را آغاز می‌کنند. سندیکاها اعلام کرده‌اند که در صورت نیاز این اعتصاب تا ژوئن آینده به مدت ٣۶ روز ادامه خواهد یافت. علت این اعتصاب مخالفت سندیکاها با تدابیری جدید فرانسه ازجمله حذف امتیازات ویژه کارکنان راه‌آهن در استخدام‌های آتی است. در حدود 90% از قطارهای سریع‌السیر فرانسه در مدت اعتصاب حرکت نخواهند کرد. همچنین خبرها حاکی از اعتصاب همزمان کارکنان هواپیمایی ایرفرانس برای افزایش دستمزدها است. (لوفیگارو، 12 فروردین)

 
9. فراخوان صد روشنفکر فرانسوی علیه "جدایی خواهی اسلامی": در این بیانیه اشاره شده که اسلام‌گرایی در فرانسه، آزادی را تهدید می‌کند. آنان می‌گویند "اسلام‌گرایی توتالیتر (تمامیت‌خواه) می‌خواهد به هر طریق پیشروی کند" و در این راه، اسلام‌گرایان خود را به عنوان "قربانیان عدم تساهل" نشان می‌دهند و تأکید می‌کنند که خود در جامعه قربانی تبعیض‌اند.  از نظر پیروان این مکتب،  مسلمانان در فرانسه تحقیر می‌شوند و بنابراین بهتر است که جدا و بریده از جامعۀ فرانسوی زندگی کنند.در پایان، امضا‌کنندگان فراخوان می‌نویسند: "ما خواهان زیستن در دنیایی هستیم که انسان‌ها از نزدیکی به یکدیگر ترس نداشته باشند، ما خواهان زیستن در دنیایی هستیم که در آن هیچ دین و مذهبی قانون‌گذار نباشد". فیگارو در سرمقالۀ خود، در تأیید حرف امضاکنندگان، می‌نویسد سه اصل مهم در این متن گوشزد شده است: آزادی عقیده و دین، آزادی زنان و بالاخره لائیسیته. (لوفیگارو، 29 اسفند)

 

10. چالش فرانسه در ردیابی 20000 مظنون به افراطی گری: وزارت کشور فرانسه با ایجاد فهرستی تحت عنوان «فایل S» افراد مشکوک به افراط‌گرایی ازجمله فعالان بالقوه جناح چپ و راست را در این فایل قرار داده است. پرونده‌ها شامل افراد با درجه‌های مختلف تهدید است و حتی افرادی را که از دست دادن با زنان خودداری می‌کنند و یا افرادی که به‌تازگی به دین اسلام گرویده‌اند را دربر می‌گیرد. موارد جدی‌تر در این لیست شامل افراد در تماس با گروه داعش و یا دیگر افرادی است که به عراق و سوریه و یا مناطق تحت کنترل داعش سفرکرده‌اند، می‌شود. اکثریت افراد این فهرست شامل مردان جوانی است که در حومه شهر فرانسه زندگی می‌کنند، همچنین جوامع مهاجرِ کم‌درآمد به‌ویژه مهاجران از کشورهای مسلمان، بخش عمده‌ی آن را تشکیل می‌دهند. مدت‌هاست که کارشناسان امنیتی فرانسه از نبود منابع لازم برای نظارت روزمره بر روی جهادگرایان هشدار داده بودند. کارشناسان می‌گویند که نظارت تمام‌وقت بر روی یک مظنون به حدود 20 افسر پلیس نیاز دارد. (لوموند، 7 فروردین)

 

11. نشست امنیت سایبری فرانسه-اسرائیل-آمریکا: در تاریخ 14 مارس 2018، دوازدهمین نشست امنیت سایبری در پاریس با حضور اعضای جامعه‌ی امنیت سایبری اسرائیل تشکیل شد. اتاق‌های بازرگانی اسرائیل-فرانسه به لطف کنفرانس‌هایی مانند Transtech در حال فراهم آوردن فرصت‌هایی جهت تعاملات دوطرفه میان دو کشور هستند. در این همایش با اعلام اینکه به‌زودی تعداد دستگاه‌های متصل به اینترنت در جهان از رقم 50 میلیارد دستگاه فراتر خواهد رفت، ضمن اشاره به حرکت سریع اسرائیل به سمت توسعه فناوری‌های جدید برای مقابله با جرایم سایبری، از شرکت‌کنندگان در این همایش برای سفر به تل‌آویو دعوت شد. (اسرائیل والی، 7 فروردین)

 

12. ایران، ترکیه و روسیه: دست در دست هم علیه غرب: اردوغان، پوتین و روحانی روز چهارشنبه در انکارا برای صحبت در مورد مسئله سوریه آن‌هم در شرایطی که هر سه کشور تنش‌هایی را با غرب دارند، گرد هم آمدند. پس‌ازاین نشست و بر اساس بیانیه صادرشده روسای جمهور ترکیه، روسیه و ایران خواستار "آتش‌بس پایدار " در سوریه شدند. اردوغان از یکسان بودن مواضع میان تروریست‌ها و کردهای پ.ک.ک سخن می‌گفت که در این شرایط حسن روحانی از تركیه خواست تا منطقه عفرین را که اخیراً توسط نیروهای آنکارا فتح‌شده، در اختیار سوریه قرار دهد. روسیه نیز از پیروزی سوریه علیه داعش سود می‌برد. با حمایت نظامی روسیه و ایران، بشار اسد توانست کنترل منطقه غوطه که در دست شورشیان است را به دست گیرد. همزمان ترکیه نیز توانست در منطقه عفرین ترکیه کنترل گروه‌های کرد را به دست گیرد. (لیبراسیون، 15 فروردین)

 

13. آیا ماکرون می‌تواند توافق هسته‌ای با ایران را نجات دهد؟: وی تنها رئیس‌جمهور اروپایی است که بیشترین مکالمات تلفنی را با ترامپ داشته است؛ اما باوجود مشترکاتی که میان این دو هست، مسئله ایران می‌تواند در آن اختلاف ایجاد کند. از سویی تلاش فرانسه برای متقاعد کردن ایران در مورد برنامه موشکی و یا فعالیت در خاورمیانه که خارج از توافق هسته‌ای بوده‌اند، بیهوده بوده است. درواقع سفر لودریان به ایران نوعی شکست محسوب شده و ایرانیان هرگز به قدردانی از فرانسه به خاطر متقاعد کردن ترامپ نخواهند پرداخت. این موقعیت، بسیاری از کشورهای اروپائی را نیز در تردید قرار می‌دهد، زیرا ممکن است واشینگتن، حتی در پی تصویب مجازات‌های تازه از سوی اتحادیۀ اروپا، به برجام پشت کند. (ابزرواتور، 13 فروردین)

 

 


پیشنهاد این صفحه صفحه مناسب چاپ
 

سایر خبرها

۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۰ - پایش هفتگی بریتانیا (16 تا 22 آوریل 2018 -27 فروردین تا 2 اردیبهشت 1397)

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۰ - پایش هفتگی اتحادیه اروپا (16 تا 22 آوریل 2018 - 27 فروردین تا 2 اردیبهشت 1397)

۲۹ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۰ - پایش هفتگی آمریکا ( 9 تا 15 آوریل- 20 تا 26 فروردین 1397)

۲۹ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۰ - پایش هفتگی بریتانیا ( 9 تا 15 آوریل- 20 تا 26 فروردین 1397)

۲۹ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۰ - پایش هفتگی فرانسه (9 تا 15 آوریل 2018 / 20 تا 26 فروردین 1397)

۲۲ فروردین ۱۳۹۷ - ۲۳:۵۰ - پایش هفتگی فرانسه (19 مارس تا 8 آوریل 2018 - 28 اسفند 1396 تا 19 فروردین 1397)

۲۲ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۸ - پایش هفتگی بریتانیا (19 مارس تا 8 آوریل 2018 - 28 اسفند 1396 تا 19 فروردین 1397)

۲۲ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۶ - پایش هفتگی آمریکا (19 مارس تا 8 آوریل 2018 - 28 اسفند 1396 تا 19 فروردین 1397)

۲۲ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۰ - پایش هفتگی اتحادیه اروپا (19 مارس تا 8 آوریل 2018 - 28 اسفند 1396 تا 19 فروردین 1397)

۲۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۰ - پایش هفتگی بریتانیا (5 تا 11 مارس 2018 - 14 تا 20 اسفند 1396)

۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۰ - پایش هفتگی فرانسه (26 فوریه تا 4 مارس 2018 – 7 تا 13 اسفند 1396)

۱۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۷ - پایش هفتگی آمریکا (26 فوریه تا 4 مارس 2018 – 7 تا 13 اسفند 1396)

۱۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۰ - پایش هفتگی فرانسه (19 تا 25 فوریه 2018 / 30 بهمن تا 6 اسفند 1396)

۰۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۰ - پایش هفتگی اتحادیه اروپا (19 تا 25 فوریه 2018 / 30 بهمن تا 6 اسفند 1396)

۰۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۷ - پایش هفتگی آمریکا (19 تا 25 فوریه 2018 – 30 بهمن تا 6 اسفند 1396)

۰۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۰ - پایش هفتگی بریتانیا (19 تا 25 فوریه 2018 – 30 بهمن تا 6 اسفند 1396)

۰۵ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۰ - پایش هفتگی آمریکا (12 تا 18 فوریه 2018 - 23 تا 29 بهمن 1396)

۰۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۳ - پایش هفتگی بریتانیا (12 تا 18 فوریه 2018 - 23 تا 29 بهمن 1396)

۰۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۰ - پایش هفتگی اتحادیه اروپا (12 تا 18 فوریه 2018 - 23 تا 29 بهمن 1396)

۰۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۰ - حضور ایالات ­متحده و بروز اختلافات