ایران - یوریکا

موسسه ایرانی مطالعات اروپا و امریکا

بریتانیا : پایش هفتگی بریتانیا (19 تا 25 فوریه 2018 – 30 بهمن تا 6 اسفند 1396)
تعداد بازدید: 190 تاریخ انتشار: ۰۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۰

19 تا 25 فوریه 2018 – 30 بهمن تا 6 اسفند 1396فهرست

 1. احتمال حضور دائمی نیروهای نظامی بریتانیا در کویت
 2. انتصاب سفیر جدید بریتانیا در یمن
 3. شکست حتمی عربستان در یمن  
 4. بیانیه وزارت امور خارجه بریتانیا در خصوص حکم محکومیت نبیل رجب فعال حقوق بشر بحرینی
 5. افشاگری گاردین درباره همکاری اطلاعاتی دولت بریتانیا با دولت پیشین لیبی
 6. سخنرانی سفیر بریتانیا در ترکمنستان در اجلاس «دیپلماسی جاده ابریشم: پیروزی صلح، دوستی و همکاری»
 7. بازگشت نظامی  بریتانیا به افغانستان
 8. حضور فرستاده تجاری بریتانیا و هیئت همراه در پاکستان
 9. روابط بریتانیا و اتریش در دوران پسا برکسیت
 10. گزارش عفو بین‌الملل از وضعیت حقوق بشر در بریتانیا
 11. اذعان رهبر حزب کارگر به ماهیت صلح‌آمیز دین اسلام
 12. گزارش دیلی تلگراف از افزایش تهدیدات افراط گرایان ضدمسلمان در بریتانیا
 13. گزارش فساد در خیریه آکسفام 

احتمال حضور دائمی نیروهای نظامی بریتانیا در کویت

دولت کویت نسبت به حضور دائمی نیروهای نظامی بریتانیا در این کشور ابراز علاقه نموده است و قرار است همکاری نظامی دو کشور در قالب یک "گروه فرماندهی مشترک" (Joint Steering Group) توسعه یابد. بر اساس طرحی که در ماه دسامبر سال گذشته به امضا رسیده است، وزرای دفاع دو کشور هر شش ماه یک‌بار با یکدیگر ملاقات خواهند نمود. تیم اجرای این طرح متشکل از 38 عضو می‌باشد و هزینه اجرای طرح را دولت کویت تأمین می‌کند. سایت forces.net همچنین از همکاری ارتش بریتانیا با کویت به منظور آموزش و آماده‌سازی نسل بعدی فرماندهان نظامی کویت خبر داده است. طبق این خبر، قرار است یک تیم 40 نفره به‌طور دائم در مدرسه نظامی علی الصباح (که به آموزش نیروی زمینی، هوایی و دریایی ارتش این کشور می‌پردازد) در کویت مستقر شوند. ( forces.net سایت  / 1 اسفند 1396)

انتصاب سفیر جدید بریتانیا در یمن

وزارت خارجه بریتانیا روز جمعه اعلام کرد که «مایکل آرون»  به‌عنوان سفیر جدید این کشور در یمن منصوب‌شده است. آرون در سال‌های 1984 تا 1985 دستیار میز ایران در بخش خاورمیانه وزارت خارجه بریتانیا بوده است. وی همچنین، سفیر بریتانیا در کشورهای مختلفی ازجمله لیبی، عراق و کویت بوده است. آخرین سمت وی سفیر بریتانیا در سودان طی سال‌های 2015 تا 2018 بوده است. بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا درباره انتصاب سفیر جدید لندن در یمن گفت: بریتانیا بدون وقفه تلاش می‌کند تا از مردم یمن در شرایط دشواری که به سر می‌برند حمایت کند. برای ما روشن است که راه‌حل سیاسی تنها راه پایان درگیری‌ها و رنج مردم در این کشور است. وی افزود: مایکل آرون تجارب زیادی را به‌عنوان سفیر بریتانیا در کشورهای مختلف داشته و امیدوارم که با حضور وی بتوانیم در جهت برقراری آینده‌ای باثبات همکاری کنیم. مایکل آرون نیز ابراز امیدواری کرد که با همکاری مردم یمن و شرکای منطقه‌ای و بین‌المللی و تمام طرف‌های درگیر از برقراری ثبات در این کشور حمایت به عمل آورد. بر اساس اعلام وزارت خارجه بریتانیا «سایمون شرکلیف» سفیر پیشین این کشور در یمن به ریاست بخش امنیت ملی وزارت خارجه بریتانیا منصوب‌شده است. (وب سایت رسمی وزارت امور خارجه بریتانیا  /  5 اسفند 1396)     

شکست حتمی عربستان در یمن  

اندرو میچل وزیر سابق توسعه بین‌الملل بریتانیا در مصاحبه‌ای با خبرگزاری میدل ایست آی اظهار داشت «اکنون مشخص است که عربستان از طریق حمله هوایی نمی‌تواند برنده جنگ یمن باشد و با توجه به نیروهای زمینی بسیاری کمی که عربستان در اختیار دارد، شکست این کشور حتمی است. بنابراین شرایط فعلی منجر به تحقیر این کشور در مقابل یمن، منطقه و ایران خواهد شد». در سفر ماه آینده محمد بن سلمان به لندن و ملاقات وی با مقامات ارشد سلطنتی و نخست‌وزیر بریتانیا، بر روابط نزدیک بریتانیا با عربستان و عملکرد این کشور در جنگ سه‌ساله یمن مورد توجه قرار خواهند گرفت. به عقیده اندرو میچل بریتانیا باید از این فرصت استفاده کند تا عربستان را از ادامه سیاستی که منجر به شکست این کشور خواهد شد و برای یمن مصیبت و اندوه به بار آورده است، منصرف کند. میچل همچنین بیان نمود که بریتانیا از سیاست‌های ولیعهد عربستان در مورد اصلاحات داخلی این کشور حمایت می‌کند، اما باید همان‌گونه که حمله حوثی‌ها به فرودگاه‌های ریاض را محکوم می‌کند، حملات شبانه نیروی هوایی عربستان را نیز محکوم نماید.

بیانیه وزارت امور خارجه بریتانیا در خصوص حکم محکومیت نبیل رجب فعال حقوق بشر بحرینی

الستر برت معاون وزیر امور خارجه بریتانیا دراین‌باره اظهار داشته است: «من نسبت به حکم حبس پنج-ساله نبیل رجب توسط دادگاه کیفری بحرین ، علاوه بر دو سال حبسی که او در ژوئیه 2017 به آن محکوم شد، نگران هستم. می‌دانم که او اکنون حق درخواست تجدیدنظر در حکم صادره دارد. (بااین‌وجود) بریتانیا از حکومت بحرین می‌خواهد تا طبق تعهدات بین‌المللی، از آزادی بیان برای همه شهروندان خود حمایت کند». (وب سایت رسمی وزارت امور خارجه بریتانیا  /  2 اسفند 1396)

افشاگری گاردین درباره همکاری اطلاعاتی دولت بریتانیا با دولت پیشین لیبی

این اسناد نشان می‌دهند، ریچارد دیرلاو، رئیس وقت ام‌آی۶، سال ۲۰۰۴ به طرابلس سفر کرد تا درباره چگونگی راه اندازی یک کمپین مشترک علیه افراط‌گرایان لیبیایی تبعیدی گفت‌وگو کند. این اسناد در هفته‌های اخیر در طرابلس به‌دست‌آمده است و یکی از آن‌ها با مهر فوق سری نشان می‌دهد که معمر قذافی، دیکتاتور سابق لیبی در نامه‌ای به تونی بلر، نخست‌وزیر سابق بریتانیا در سال ۲۰۰۳ پنج درخواست در ازای توقف برنامه‌های تسلیحات هسته‌ای لیبی داشت. این یافته‌ها، ابعاد جدیدی از همکاری مخفیانه سرویس‌های اطلاعاتی بریتانیا و رژیم قذافی در اجرای برنامه ربودن اعضای گروه "مبارزان اسلام‌گرای لیبی" (LIFG) و بازگرداندن اجباری آن‌ها به زندان‌های این رژیم در طرابلس را فاش می‌کند.   به این پنج درخواست در نامه‌ای که موسی کوسا، رئیس اطلاعات دوران قذافی در اکتبر ۲۰۰۳ خطاب به مارک آلن، رئیس سرویس ضد تروریسم ام آی۶ نوشت، اشاره‌شده است. در آن نامه، کوسا از آلن خواسته بود که "از طرف خودتان تأیید کنید که شما به اجرای این درخواست‌ها و علی‌الخصوص اعدام آن‌ها متعهد هستید." مشخص نیست که آن درخواست‌ها چه بوده است. فوریه بعدی، دیرلاو و آلن در رأس هیئتی از ام آی ۶ به طرابلس سفر کردند و دیدار آن‌ها با مقام‌های لیبیایی نشان می‌دهد که آن‌ها توافق کردند اطلاعات درباره "عناصر خطرناک" با عوامل اطلاعاتی قذافی به اشتراک گذاشته شود. چند هفته پس‌ازآن، مقام‌های دفتر نخست‌وزیری و وزارت خارجه بریتانیا هم راهی طرابلس شدند. سه هفته پس‌ازآن عبدالحکیم بلحاج، رهبر گروه مبارزان اسلام‌گرا به همراه همسر باردارش در بانکوک بازداشت شد و به صورت غیرقانونی به طرابلس انتقال یافت. اسنادی که حین انقلاب لیبی به دست آمد؛ نشان می‌دهد که آلن مسئول جمع‌آوری اطلاعاتی بود که محل حضور خانواده بلحاج را نشان می‌داد. بلحاج برای شش سال در یکی از زندان‌های قذافی حبس بود و می‌گوید مکرراً شکنجه می‌شده است. اسنادی که به تازگی یافت شده نشان می‌دهند که یک افسر ام‌آی‌۶ چند روز پس از ربوده شدن بلحاج راهی طرابلس شد و درباره میزان همکاری او با تیم تحقیقات کسب اطلاع کرد. او همچنین به همکاران لیبیایی خود گفت که ام‌آی۶ یک سری سؤال دارد که باید از بلحاج پرسیده شود. این افسر همچنین، اطلاعات مربوط به مخفیگاه دومین فرمانده گروه مبارزان اسلام‌گرا را در اختیار لیبیایی‌ها گذاشت و نهایتاً او یک ماه بعد بازداشت و به همراه همسر و چهار فرزندش بازگردانده شد. وکلای دولت بریتانیا هنوز درباره این اسناد جدید اظهارنظر نکرده‌اند؛ و این در حالی است که چند هفته از رؤیت این اسناد توسط آن‌ها می‌گذرد. شکایت بلحاج از آلن، ام‌آی۶ و جک استراو که آن زمان وزیر خارجه بریتانیا بود هنوز در جریان است. دادگاه عالی دوشنبه اعلام کرد بعید است تا سال آتی دادگاهی در آن رابطه برگزار شود. (گاردین  /  1 اسفند 1396)

سخنرانی سفیر بریتانیا در ترکمنستان در اجلاس «دیپلماسی جاده ابریشم: پیروزی صلح، دوستی و همکاری»

خانم توردا ابوت وات (Thorda Abbott-Watt)، سفیر بریتانیا در ترکمنستان، با حضور در اجلاس «دیپلماسی جاده ابریشم: پیروزی صلح، دوستی و همکاری» به بیان دیدگاه‌های خود در خصوص جاده ابریشم پرداختند. ایشان در این صحبت های اظهار داشت: ما معمولاً جاده ابریشم را به‌عنوان شبکه تجاری و مسیر خریدوفروش می‌شناسیم؛ اما جاده ابریشم دربرگیرنده‌ی ایده‌ها، فلسفه‌ها، فرهنگ‌ها و علوم بوده است. اما در اینجا صرفاً به تاریخ و میراث فرهنگی غنی نگاه نمی‌کنیم. نگاه ما به آینده است؛ آینده‌ای که کشورهای آسیای مرکزی بار دیگر از طریق جاده‌ها و پل‌های فیزیکی و غیر فیزیکی به یکدیگر متصل می‌شوند؛ آینده‌ای که مجدداً زمینه بارور شدن ایده‌ها و نوآوری‌های مردم منطقه را فراهم خواهد کرد. تغییراتی، آسیای مرکزی را در بر خواهد گرفت. بازسازی جاده ابریشم از مسیر زمین و دریا بخشی از این تغییر به شمار می‌آید. ما اقدام شما در گسترش خطوط ارتباطی با همسایگان خود را تحسین می‌کنیم؛ ما همچنین مشارکت شما در مدیریت منابع آبی در سطح منطقه را از طریق برنامه‌های مختلف می‌ستاییم. به اعتقاد ما، این فرایندها و همچنین درک و فهم بهتری که این برنامه‌ها به همراه خود دارند، بهترین ضمانت برای صلح، امنیت و رفاه در ترکمنستان است. بریتانیا شریک قابل‌اعتماد و دوست صادق ترکمنستان باقی خواهد ماند. ما به میراث اروپایی و ارزش‌های مشترک افتخار می‌کنیم. البته این موضوع در فردای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا نیز تغییر نخواهد کرد. فارغ از آینده بریتانیا در اتحادیه اروپا، ما همچنان با ترکمنستان در زمینه ترویج حکمرانی خوب، دموکراسی، حکومت قانون و حقوق بشر همکاری خواهیم کرد. همچنین از تلاش‌های ترکمنستان در ممانعت و پیشگیری از منازعه و ایجاد ثبات، صلح و رفاه حمایت می‌کنیم. (وب سایت رسمی وزارت امور خارجه بریتانیا  /  1 اسفند 1396)

بازگشت نظامی بریتانیا به افغانستان

رئیس سابق ستاد ارتش بریتانیا اعلام کرد که بریتانیا باید نیروهای بیشتری به افغانستان اعزام کند و برای حضور بلندمدت در این کشور آماده شود.  ژنرال «دیوید جولین ریچارد» رئیس سابق ستاد ارتش بریتانیا به «اسکای نیوز» گفت: بریتانیا باید به درخواست ترامپ برای اعزام نیروهای بیشتر به افغانستان پاسخ مثبت دهد. وی افزود دولت بریتانیا باید تدابیری را بیندیشد تا نظامیان بریتانیای بتوانند با هدف آموزش و حمایت از ثبات افغانستان حضور نظامی بلندمدت خود در این کشور را حفظ کنند. این ژنرال ارشد بریتانیای اظهار داشت: نیروهای امنیتی افغان در جنگ آمریکا و ناتو در افغانستان علیه تروریسم قربانی‌های بسیاری داده‌اند در نتیجه ما نیز باید از آن‌ها حمایت کنیم. پیش‌ازاین نیز برخی از رسانه‌های بریتانیای از اعزام چندین واحد از نیروهای ویژه این کشور به افغانستان برای هدف قرار دادن مخالفان مسلح و اجرای عملیات اطلاعاتی خبر داده بودند؛ این در حالی است که مأموریت جنگی نیروهای بریتانیای در افغانستان اکتبر سال 2014 میلادی به‌طور رسمی پایان یافت و نیروهای بریتانیای از بزرگ‌ترین پایگاه خود در جنوب افغانستان عقب‌نشینی کردند. (اسکای نیوز  /  5 اسفند 1396)

حضور فرستاده تجاری بریتانیا و هیئت همراه در پاکستان

رحمان چیشتی (Rehman Chishti)، فرستاده تجاری نخست‌وزیر بریتانیا به پاکستان، و هیئت همراه در سفری سه‌روزه به پاکستان، فرصت‌های همکاری در عرصه‌های زیرساخت، امور مالی، خدمات حقوقی و ... را موردبررسی قرار دادند. در جریان این سفر سه‌روزه، مقامات ارشد شرکت‌های بزرگ بریتانیای در حوزه‌های حقوقی، زیرساخت، حسابداری، مالی فناوری، مهندسی و توسعه، فرستاده تجاری بریتانیا را همراهی کردند. از زمان انتصاب رحمان چیشتی به‌عنوان فرستاده تجاری نخست‌وزیر بریتانیا در پاکستان در سپتامبر 2017، این دومین سفر مشارالیه به این کشور بوده است. هدف از سفر فرستاده تجاری به پاکستان، تأکید بر بلندپروازی بریتانیا به تقویت روابط تجاری با پاکستان است. در جریان این سفر سه‌روزه، هیئت بریتانیایی از سه شهر کراچی، لاهور و اسلام‌آباد بازدید و در خصوص فرصت‌های همکاری با مقامات فدرال و محلی، آژانس‌های اجرایی و صاحبان کسب‌وکارها گفتگوهایی بین دو طرف انجام گرفت. فرستاده ویژه تجاری بریتانیا این موضوع را مورد تأکید قرار داد که پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، پاکستان همچنان طبق روال قبل و در چارچوب قوانین اتحادیه اروپا، اجازه دسترسی به بازار بریتانیا را دارد. به گفته‌ی فرستاده تجاری بریتانیا، «زیرساخت» حوزه اصلی تمرکز دولت بریتانیا در پاکستان است. (وب سایت وزارت تجارت بین الملل بریتانیا  /  2 اسفند 1396)

روابط بریتانیا و اتریش در دوران پسا برکسیت

«کارین کنایسل» وزیر امور خارجه اتریش روز سه شنبه در دیدار با «دیوید دیویس» وزیر برکسیت انگلستان، وضعیت مذاکرات برکسیت و دورنمای روابط پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را بررسی کرد. کنایسل در این دیدار بر ضرورت گفت‌وگوهای مستقیم لندن با کشورهای عضو اتحادیه در مورد شرایط بعد از خروج انگلستان از اتحادیه تأکید کرد و انگلستان را حتی به عنوان یک کشور ثالث خارج از اتحادیه اروپا ، از شریکان مهم این اتحادیه در زمینه‌هایی مانند سیاست مشترک خارجی و امنیتی دانست. وزیر امور خارجه اتریش از اینکه شهر وین برای ایراد سومین سخنرانی مهم برای بیان دیدگاه‌های دولت بریتانیا درباره آینده روابط با اتحادیه اروپا انتخاب شده است  ابراز خشنودی کرد. کنایسل خواستار انجام مذاکرات برکسیت با هدف داشتن روابط و همکاری‌های نزدیک در آینده شد و تأکید کرد: "هدف ما روشن شدن سریع وضعیت اتریشی‌های مقیم انگلستان و همچنین، حضور شرکت‌های اتریشی در این کشور است که این موضوع‌ها باید در گفت‌وگوهای اتحادیه و دوجانبه موردتوجه قرار گیرد.. وی تأکید کرد که اتریش در دوره ریاست اتحادیه اروپا در نیمه دوم سال جاری میلادی تمام تلاش خود را برای حفظ وحدت در اتحادیه و نهایی ساختن به موقع مذاکرات برکسیت انجام خواهد داد. (یورو نیوز  /  1 اسفند 1396)

گزارش عفو بین‌الملل از وضعیت حقوق بشر در بریتانیا

عفو بین‌الملل گزارش سالانه‌ی خود (2017-2018) در خصوص وضعیت حقوق بشر در 159 کشور جهان را منتشر کرد. اهم موضوعات مطروحه در خصوص وضعیت حقوق بشر در بریتانیا در ادامه اشاره شده است: زنان در شمال ایرلند همچنان در دسترسی به خدمات مربوط به سقط‌جنین با محدودیت‌های چشمگیری مواجه هستند. قوانین ضد تروریسم همچنان حقوق شهروندی را محدود می‌کند. پاسخگو بودن سرویس‌های اطلاعاتی بریتانیا و نیروهای نظامی در خصوص شکنجه افراد کماکان محقق نشده است. لایحه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا که در مجلس این کشور در دست بررسی است، صیانت از حقوق کنونی افراد را به‌شدت تهدید می‌کند، زیرا در صورت تصویب این لایحه، بریتانیا از منشور حقوق بنیادین اتحادیه اروپا خارج می‌شود. همچنین این لایحه قدرت بیشتری در اختیار وزرا برای تغییر قوانین بدون بررسی‌های مجلسی می‌دهد و همین موضوع باعث تهدید قوانین حقوق و برابری افراد می‌شود. در ماه جولای 2017، یک زن عهده‌دار ریاست دادگاه عالی شد و صرفاً یک زن دیگر در این دادگاه حضور دارد. همچنین 7 درصد از اعضای دادگاه عالی اظهار داشتند که از یک اقلیت قومی هستند و همین موضوع عامل نگرانی به شمار می‌آید. گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در ماه می 2017 نگرانی خود را نسبت به رویکرد دولت بریتانیا در قبال «افراط‌گرایی غیر خشونت‌آمیز» ابراز کرد و اظهار داشت که این رویکرد نقض حقوق تجمع و اجتماع صلح‌آمیز به شمار می‌آید. دولت بریتانیا در اکتبر 2017 متممی به بخش 58 قانون تروریسم سال 2000 اضافه کرد مبنی بر آنکه دولت اجازه جمع‌آوری، ذخیره یا در اختیار گرفتن اطلاعاتی که ممکن است از سوی یک فرد برای یک اقدام تروریستی بکار آید را دارد. اتهام ارتکاب جرائم جنگی از سوی نیروهای نظامی بریتانیا در عراقی در سال‌های 2003 تا 2008 کماکان در حال بررسی است؛ بااین‌حال اداره بازپرسی دیوان بین‌المللی کیفری در سوم دسامبر گزارش داد که مبنای منطقی برای این موضوع وجود دارد که اعضای ارتش بریتانیا مرتکب جرائم جنگی شده است. آتش‌سوزی برج گرنفل در لندن که باعث مرگ 71 نفر شد، این سؤال و ابهام را نسبت به پایبندی دولت و بخش خصوصی به تعهدات و مسئولیت‌های حقوق بشری خود ایجاد کرده است. به‌رغم وجود 280 ظرفیت برای جذب و جایابی کودکان آواره و مهاجر در سال 2017، دولت بریتانیا در این سال هیچ اقدامی در جذب و جایابی برای کودکان آواره در قالب طرح‌ها و برنامه‌های ملی خود انجام نداده است. بریتانیا کماکان اقدام به تسلیح عربستان سعودی می‌کند، به‌رغم آنکه ائتلاف به رهبری عربستان در یمن قوانین بین‌المللی انسانی را شدیداً نقض می‌کند. (عفو بین الملل  /  3 اسنفد 1396)

اذعان رهبر حزب کارگر به ماهیت صلح‌آمیز دین اسلام

«جرمی کوربین» رهبر حزب کارگر بریتانیا روز یکشنبه در اظهاراتی در مسجد فینزبری لندن، اسلام هراسی را یک معضل برای جامعه بریتانیا برشمرد و تصریح کرد که دین اسلام نماد صلح و ایثارگری است. «کوربین» که در مراسم سراسری «از مسجد من دیدن کنید» حضور داشت؛ در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت:"جرائم مرتبط با تنفر علیه مسلمانان در بریتانیا اشتباه و شرم‌آور است و اکثر مردم بریتانیا چنین رفتارهایی را برنمی‌تابند." وی افزود: "در جلسات خود با مسلمانان به‌ویژه زنانی که به دلیل داشتن حجاب مورد تعرض و بی‌احترامی قرار می‌گیرند؛ توصیه کرده که از متخلفین در هنگام ارتکاب جرم فیلم گرفته و به مراجع قانونی شکایت کنند." کوربین تصریح کرد که اخیراً دادگاهی در بریتانیا فردی را که به یک زن مسلمان در اتوبوس بی‌احترامی کرده مورد بازخواست قرار داده و متعاقباً محکوم کرده است. رهبر حزب کارگر همچنین حمله تروریستی خردادماه گذشته به نمازگزاران مسجد فینزبری را که در پی آن یک تن کشته و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند؛ به‌شدت محکوم کرد و خاطرنشان ساخت که تنها پاسخ محکم به چنین اقداماتی، وحدت میان مردم است.  در جریان حمله تروریستی خردادماه گذشته فردی به نام «درن آزبورن» با خودرو به نمازگزارانی که پس از اقامه نماز عشاء از مسجد خارج می‌شدند حمله و به گفته خود تلاش کرد تا تعداد زیادی از مسلمانان را زیر بگیرد. وی اعتراف کرد که در ابتدا قصد داشته به راهپیمایی روز قدس حمله و «جرمی کوربین» رهبر حزب کارگر را به زیر گیرد؛ اما به دلیل تدابیر امنیتی از سوی پلیس لندن قادر به انجام نقشه خود نشده است. دو هفته پیش دادگاهی در لندن وی را مجرم شناخته و به 43 سال حبس محکوم کرد. جرمی کوربین نماینده مجلس عوام بریتانیا از حوزه «ایزلینگتون نورث» است که مسجد فینزبری در این منطقه واقع‌ شده است. او روز یکشنبه در کنار امیلی تورنبری وزیر امورخارجه کابینه در سایه حزب کارگر و شماری از نمایندگان شورای شهر در مسجد فینزبری حاضرشده بود. (دفتر لندن ایرنا  /  30 بهمن 1396)

گزارش دیلی تلگراف از افزایش تهدیدات افراط گرایان ضدمسلمان در بریتانیا

یک نوجوان بریتانیای با انتشار تصویری از خود با در دست داشتن اسلحه و در کنار علائم نازی‌ها، مسلمانان بریتانیا را تهدید به قتل کرده است. نوجوانی 17 ساله تصاویری از خود با اسلحه در تهدید علیه مسلمانان منتشر کرده است و ازآنجایی‌که عضو یک کلوب سلاح است؛ دسترسی زیادی به انواع سلاح‌های دستی داشته است.  این نوجوان افراطی،‌ اولین بریتانیای نیست که مسلمانان را تهدید به مرگ می‌کند. 6 ماه پیش از این هم یک بریتانیای افراطی با ورود به یک فروشگاه، کارکنان آن فروشگاه اسلامی در لندن را تهدید به کشتن کرده بود. این مرد وارد فروشگاهی شده و به کارکنان گفته بود آن فروشگاه را منفجر و مسلمانان را خواهد کشت و سپس متواری شده بود که البته توسط پلیس بریتانیا دستگیر شد.  در همین زمان هم چند خانواده مسلمان در بردفورد بریتانیا، نامه‌های ناشناسی دریافت کرده بودند که در آن نویسنده، مسلمانان و زنان محجبه را تهدید به حمله اسیدی کرده بود.  ماه رمضان گذشته نیز نمازگزارانی در شهر لندن هنگام برگزاری نماز صبح، موردحمله یک ون قرار گرفتند که در نتیجه آن، 11 نفر به شدت مجروح شدند. پلیس بریتانیا این اقدام را حمله تروریستی نامید و فرد مجرم به پلیس گفته بود قصد دارد مسلمانان زیادی را به قتل برساند. آمار نشان می‌دهد‌ جرائم بر پایه نفرت از مسلمانان، منجر به حملات به مساجد اسلامی در بریتانیا شده و آمار این اقدامات در سال 2017 دو برابر سال 2016 بوده است. افراد افراطی در بریتانیا، با حمله به مساجد بر روی دیوارهای آن‌ها جملات و نقاشی‌هایی در توهین به اسلام و مسلمانان می‌نوشتند و یا شیشه‌های مساجد را شکسته و اقدام به تخریب خودروهای پارک شده مقابل این مساجد می‌کردند. (دیلی تلگراف  /  1 اسفند 1396)

گزارش فساد در خیریه آکسفام 

آکسفام (Oxfam) چهارمین سازمان بزرگ خیریه در بریتانیا از میان 100موسسه خیریه در این کشور، سال 1942 با هدف کاهش فقر در جهان تأسیس شد و در سال 1948 نخستین فروشگاه‌های خود را در بریتانیا افتتاح کرد. گفته می‌شود اکنون 23هزار داوطلب بدون دریافت هرگونه حقوقی با جدیت در 650 فروشگاه این سازمان بریتانیای فعالیت می‌کنند. رئیس اجرایی موسسه خیریه آکسفام روز سه‌شنبه طی اظهاراتی در یک کمیته مجلس بریتانیا از رفتارهای غیراخلاقی مسئولین این سازمان که به اعتبار فعالیت‌های بشردوستانه آسیب‌زده، به‌طور رسمی عذرخواهی کرد. (گاردین  /  1 اسفند 1396)                                


پیشنهاد این صفحه صفحه مناسب چاپ
 

سایر خبرها

۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۰ - پایش هفتگی بریتانیا (16 تا 22 آوریل 2018 -27 فروردین تا 2 اردیبهشت 1397)

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۰ - پایش هفتگی اتحادیه اروپا (16 تا 22 آوریل 2018 - 27 فروردین تا 2 اردیبهشت 1397)

۲۹ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۰ - پایش هفتگی آمریکا ( 9 تا 15 آوریل- 20 تا 26 فروردین 1397)

۲۹ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۰ - پایش هفتگی بریتانیا ( 9 تا 15 آوریل- 20 تا 26 فروردین 1397)

۲۹ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۰ - پایش هفتگی فرانسه (9 تا 15 آوریل 2018 / 20 تا 26 فروردین 1397)

۲۲ فروردین ۱۳۹۷ - ۲۳:۵۰ - پایش هفتگی فرانسه (19 مارس تا 8 آوریل 2018 - 28 اسفند 1396 تا 19 فروردین 1397)

۲۲ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۸ - پایش هفتگی بریتانیا (19 مارس تا 8 آوریل 2018 - 28 اسفند 1396 تا 19 فروردین 1397)

۲۲ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۶ - پایش هفتگی آمریکا (19 مارس تا 8 آوریل 2018 - 28 اسفند 1396 تا 19 فروردین 1397)

۲۲ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۰ - پایش هفتگی اتحادیه اروپا (19 مارس تا 8 آوریل 2018 - 28 اسفند 1396 تا 19 فروردین 1397)

۲۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۰ - پایش هفتگی بریتانیا (5 تا 11 مارس 2018 - 14 تا 20 اسفند 1396)

۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۰ - پایش هفتگی فرانسه (26 فوریه تا 4 مارس 2018 – 7 تا 13 اسفند 1396)

۱۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۷ - پایش هفتگی آمریکا (26 فوریه تا 4 مارس 2018 – 7 تا 13 اسفند 1396)

۱۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۰ - پایش هفتگی فرانسه (19 تا 25 فوریه 2018 / 30 بهمن تا 6 اسفند 1396)

۰۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۰ - پایش هفتگی اتحادیه اروپا (19 تا 25 فوریه 2018 / 30 بهمن تا 6 اسفند 1396)

۰۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۷ - پایش هفتگی آمریکا (19 تا 25 فوریه 2018 – 30 بهمن تا 6 اسفند 1396)

۰۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۰ - پایش هفتگی بریتانیا (19 تا 25 فوریه 2018 – 30 بهمن تا 6 اسفند 1396)

۰۵ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۰ - پایش هفتگی آمریکا (12 تا 18 فوریه 2018 - 23 تا 29 بهمن 1396)

۰۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۳ - پایش هفتگی بریتانیا (12 تا 18 فوریه 2018 - 23 تا 29 بهمن 1396)

۰۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۰ - پایش هفتگی اتحادیه اروپا (12 تا 18 فوریه 2018 - 23 تا 29 بهمن 1396)

۰۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۰ - حضور ایالات ­متحده و بروز اختلافات