ایران - یوریکا

موسسه ایرانی مطالعات اروپا و امریکا

بریتانیا : پایش هفتگی بریتانیا (12 تا 18 فوریه 2018 - 23 تا 29 بهمن 1396)
تعداد بازدید: 122 تاریخ انتشار: ۰۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۳

12 تا 18 فوریه 2018 - 23 تا 29 بهمن 1396 

فهرست

 1. خبر معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران از آغاز گفتگوهای سیاسی میان ایران و بریتانیا
 2. افشای سرکوبگری آل خلیفه در لندن
 3. سفر فرستاده تجاری بریتانیا به مصر
 4. همکاری نظامی جمهوری آذربایجان و بریتانیا
 5. اختلاف بریتانیا با امریکا بر سر بازداشت‌شدگان بریتانیایِ تبار عضو داعش
 6. تأکید نخست‌وزیر بریتانیا بر اولویت امنیت اروپا برای بریتانیا
 7. عدم آمادگی سیستم مهاجرت و مرزی بریتانیا برای فعالیت در دوران پسا برکسیت
 8. مانور نیروی دریایی بریتانیا در دریای چین جنوبی
 9. برکنار شدن رهبر حزب استقلال بریتانیا
 10. ناکام ماندن روند بازیابی دولت ائتلافی ایرلند شمالی
 11. فعالیت تبلیغاتی 400 سایت اینترنتی منتسب به داعش در بریتانیا


خبر معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران از آغاز گفتگوهای سیاسی میان ایران و بریتانیا

معاون سیاسی وزیر امور خارجه با بیان این‌که با بسیاری از کشورها گفت‌وگوهای دوره‌ای سیاسی برگزار می‌کنیم اظهار داشت: روز چهارشنبه گفت‌وگوهای سیاسی ایران و انگلیس در لندن برگزار می‌شود. سید عباس عراقچی روز یکشنبه در حاشیه اجلاس امنیتی مونیخ در جمع خبرنگاران افزود: در چارچوب گفت‌وگوهای دوره‌ای سیاسی قرار است روز چهارشنبه این هفته به لندن سفر کنم. عراقچی اظهار داشت: این قبیل گفت‌وگوها یک‌بار در تهران و یک‌بار در لندن برگزار می‌شود که اکنون نوبت لندن است تا میزبان گفت‌وگوهای دوره‌ای سیاسی باشد. وی خاطرنشان کرد: در گفت‌وگوهای دوجانبه مجموعه‌ای از مسائل منطقه‌ای، بین‌المللی، مسائل مربوط به برجام و آخرین تحولات آن در یک گفت‌وگوی فشرده یک‌روزه مورد بحث قرار خواهد گرفت. معاون سیاسی وزیر امور خارجه در پاسخ به سؤالی درباره گفت‌وگوهایی در مورد عفرین سوریه نیز تأکید کرد: دکتر ظریف درباره مسائل مختلف منطقه‌ای از جمله موضوع بسیار مهم سوریه و تحولات عفرین ملاقاتی داشتند؛ عفرین یکی از رایزنی‌های دوجانبه ما با طرف‌های مقابل بود. عراقچی اظهار داشت که اجلاس امنیتی مونیخ درعین‌حال که فرصت مناسبی از سوی شخصیت‌های مختلف برای ارائه دیدگاه‌هایشان است؛ فرصت مناسبی برای دیدارهای دوجانبه در حوزه‌های گوناگون نیز است و ما در دو روز گذشته ملاقات متعدد و دوجانبه با کشورهای مختلف داشتیم. وی با بیان اینکه درباره برجام ملاقات بسیار خوبی انجام شد گفت: دیدارهایی هم با معاونان وزارت خارجه کشورهای ایتالیا، فرانسه، انگلیس و آلمان درباره یمن داشتیم. معاون سیاسی وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه فاجعه انسانی در یمن رخ داده است افزود: میزان حملات ائتلاف به رهبری عربستان و امارات شدت گرفته است و فجایع بسیار زیادی را در یمن آفریده و به مرحله خطرناکی رسیده است. عراقچی با تأکید بر اینکه میزان کشتارها، میزان رنج مردم و بیماری وبا از معضلات عینی در یمن است تصریح کرد: ضرورت دارد تا تلاشی مشترک از سوی جامعه بین‌الملل برای برقراری آتش‌بس و نیز برای شکستن محاصره یمن صورت بگیرد. وی اظهار داشت: به منظور ارسال کمک‌های انسان دوستانه به یمن گفت‌وگوهای خوبی داشتیم که امیدوار هستیم بتواند در این فضای بسته‌ای که در خصوص یمن ایجاد شده است؛ گشایش ایجاد کند. معاون وزیر خارجه همچنین در پاسخ به سؤالی دیگر در خصوص سوریه نیز گفت : یکی از موضوعاتی که در جریان دیدارهای امروز آقای ظریف با دیگر مقامات شرکت‌کننده در اجلاس مورد توجه قرار گرفت بحث سوریه و لزوم حل این بحران بود. (ایرنا  /  30 بهمن 1396)

افشای سرکوبگری آل خلیفه در لندن

فعالان و بحرینی‌های مقیم بریتانیا با استفاده از بنرهای اعتراضی نصب‌شده روی خودروها به عملکرد رژیم بحرین اعتراض کردند. این بنرها حاوی تصاویر و مطالبی در تشریح میزان سرکوبگری رژیم بحرین علیه مردم و فعالان و مخالفان سیاسی بود. روی بنرهای نصب‌شده بر این خودروها که در خیابان شهر لندن به حرکت درآمده و از جمله از مقابل ساختمان دولت و مجلس عبور کردند؛ نوشته‌شده بود: ملت بحرین را از سرکوب و شکنجه و استبداد نجات دهید. در این بنرها همچنین نوشته‌شده بود: در بحرین بیش از 4000 زندانی سیاسی وجود دارد که شمار آن‌ها رو به افزایش است. ملت بحرین را یاری کنید. چرا مردم بحرین به خاطر درخواست جهت دستیابی به دموکراسی، عدالت و آزادی به قتل می‌رسند و زندانی می‌شوند؟ هفت سال است که مردم بحرین به خاطر درخواست جهت دستیابی به دموکراسی سرکوب می‌شوند. آن‌ها را یاری کنید.این بنرها همچنین حاوی شعارهایی در محکومیت استبداد و سرکوبگری رژیم بحرین بود؛ رژیمی که مورد حمایت بریتانیا است. فعالان در این بنرهای متحرک خواهان توقف حمایت بریتانیا از رژیم بحرین شده و تأکید کردند: استبداد و سرکوب در بحرین از حد و مرز گذشته است. جهان شاهد ریخته شدن خون بحرینی‌ها است. چرا دولت بریتانیا از رژیم خون‌ریز و تروریست و وحشی بحرین حمایت می‌کند؟ رژیم بحرین ملت خود را به خاطر درخواست جهت دستیابی به آزادی به قتل می‌رساند و زندانی می‌کند. سکوت ما جنایت است. خونریزی در بحرین را متوقف کنید. ملت بحرین در معرض بدترین نوع شکنجه و سرکوب قرار دارند. هفت سال سرکوب و خونریزی در بحرین جریان دارد اما اراده ما قوی‌تر است. (گاردین  /  29 بهمن 1396)

سفر فرستاده تجاری بریتانیا به مصر

جفری دونالدسون (Jeffrey Donaldson)، فرستاده تجاری بریتانیا در مصر به همراه 50 کمپانی بریتانیای با هدف توسعه تجارت و سرمایه‌گذاری دوجانبه از شهرهای قاهره و اسکندریه بازدید کردند. سفر هیئت تجاری مذکور به مدت 5 روز بوده و این هیئت تجاری بزرگ‌ترین هیئت تجاری بریتانیا بوده که در طول حداقل دو دهه اخیر از مصر دیدار داشته است. از میان 50 کمپانی حاضر در هیئت تجاری بریتانیا، 33 کمپانی از اسکاتلند بودند. همچنین نمایندگان 14 کمپانی فعال در حوزه حمل‌ونقل و سلامت، 6 کمپانی فعال در حوزه انرژی و 4 کمپانی فعال در حوزه آموزش در این هیئت تجاری حضور داشتند. در جریان این سفر، فرستاده تجاری بریتانیا در مصر با مقامات ارشد این کشور ازجمله وزرای «تجارت و صنعت»، «سرمایه‌گذاری و همکاری بین‌المللی»، «سلامت»، «آموزش»، «آموزش عالی» و «حمل‌ونقل» دیدار و گفتگو داشت. جان کسن (John Casson)، سفیر بریتانیا در مصر در خصوص این سفر هیئت تجاری اظهار داشت: «بریتانیا به شریک برتر اقتصادی مصر از مصر و دولت این کشور حمایت می‌کند. بریتانیا همچنین از طریق برنامه مالی «شروع مصر» (StartEgypt)، از استارتاپ­­های مصری حمایت مالی می‌کند. قدم بعدی اطمینان از این موضوع است که اصلاحات اخیر دولت مصر از طریق اشتغال‌زایی، تأثیر واقعی بر زندگی مردم این کشور خواهد داشت و بسیاری از کمپانی‌های بریتانیای برای سرمایه‌گذاری و تحقق این موضوع در این کشور حاضر شدند. (وب‌سایت رسمی سفارت بریتانیا در مصر  /  22 بهمن 1396)

همکاری نظامی جمهوری آذربایجان و بریتانیا

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان روز شنبه (28 بهمن.96) از امضای برنامه همکاری نظامی مشترک بین این کشور و بریتانیا خبر داد. بنابراین گزارش، مذاکرات ستادی وزارتخانه‌های دفاع جمهوری آذربایجان و بریتانیا به تازگی طی نشستی در لندن برگزار شده است. وضعیت فعلی و چشم‌انداز همکاری‌های نظامی جمهوری آذربایجان و بریتانیا در این نشست بررسی و درباره برگزاری دوره‌های آموزشی و نیز مسائل امنیت منطقه‌ای و سایر موضوع‌های موردعلاقه متقابل تبادل نظر شد. در پایان این مذاکرات برنامه همکاری نظامی وزارتخانه‌های دفاع جمهوری آذربایجان و بریتانیا برای سال‌های 2018 و 2019 میلادی به امضا رسید. (اسپوتنیک  /  30 بهمن 1396)

اختلاف بریتانیا با امریکا بر سر بازداشت‌شدگان بریتانیایِ تبار عضو داعش

اختلاف آمریکا و بریتانیا بر سر دو عضو بریتانیای داعش در سوریه است که از اواسط ژانویه 2018 در بازداشت نیروهای ائتلاف قرار دارند. طبق گزارش رسانه‌های بریتانیای نام این دو داعشی «الشافی الشیخ» و «الکساندر کوتی» است. درحالی‌که مقام‌های آمریکایی در روزهای اخیر بارها درباره دستاوردهای ائتلاف به رهبری واشنگتن در مقابله با داعش سخن گفته‌اند؛ اکنون یک رسانه غربی از اختلاف بین آمریکا و بریتانیا درباره اینکه چه کاری باید با جنگجویان خارجی بازداشت‌شده داعش انجام شود خبر داده است؛ اختلافی که پیچیدگی‌های دوره پس از جنگ چندساله برای پایان دادن خلافت ادعایی تروریست‌ها در سوریه و عراق را نمایان می‌کند. این دو تروریست، در سوریه به یک گروه 4 نفره از داعش پیوستند؛ گروهی که به خاطر لهجه بریتانیایی‌شان، به گروه «بیتلز» (Beatles) شهره شدند و گفته می‌شود که در بریدن سرهای دو خبرنگار آمریکایی به نام‌های «جیمز فولی» و «استیون ساتلاف» در سال 2014 دست داشتند. دولت آمریکا هشدار داده که در صورت عدم محاکمه این دو تروریست بریتانیای توسط مقامات لندن، احتمال انتقال آن‌ها به زندان گوانتانامو وجود دارد. در این گزارش آمده است: «سرنوشت این دو ستیزه‌جوی داعش، بخشی از معمای بزرگ‌تری است که حالا آمریکا و شرکای ائتلافش با توجه به از دست رفتن تقریباً همه اراضی تحت کنترل داعش، با آن مواجه هستند. صدها جنگجوی داعش در صحنه نبرد بازداشت شدند،؛ اما در بسیاری از این موارد، هنوز مشخص نشده که در چه مکانی باید عدالت درباره آن‌ها برقرار شود». بنابراین گزارش، دیپلمات‌ها و افسران نظامی آمریکا در حال فشار بر بریتانیا برای پذیرش این دو داعشی بریتانیای هستند و این کار بخشی از تلاش واشنگتن برای برقراری این اصل است که همه جنگجویان خارجی بازداشت‌شده داعش، باید به وطن خودشان برگشته و آنجا عدالت درباره آن‌ها برقرار شود. این دو عضو بازداشتی داعش، هم‌اکنون در بازداشت «نیروهای دموکراتیک سوریه» هستند. وزیر دفاع آمریکا روز سه‌شنبه گفته بود که هنوز توافق نهایی با بریتانیا درباره این دو داعشی حاصل نشده است. متیس تصریح کرد: «اینکه چطور آن‌ها مسئولیت خودشان را انجام دهند، به رویه‌های حقوقی خودشان مربوط است؛ اما خلاصه کلام آن است که ما خواهان بازگشت (داعشی‌ها) به خیابان نیستیم». وزیر دفاع بریتانیا هم درباره سرنوشت دو بریتانیای عضو داعش اظهارنظر کرده است. «گاوین ویلیامسون» به روزنامه «سان» گفت که این دو تبعه بریتانیای، با عضویت در داعش به کشورشان پشت کردند و هرگز نباید دوباره وارد بریتانیا شوند. (سرویس جهانی بی‌بی‌سی  /  28 بهمن 1396)

تأکید نخست‌وزیر بریتانیا بر اولویت امنیت اروپا برای بریتانیا

نخست‌وزیر بریتانیا روز شنبه طی اظهاراتی در اجلاس امنیتی مونیخ با اشاره به افزایش آمار و ابعاد تهدیدهای بین‌المللی بر لزوم تداوم همکاری‌های دفاعی و امنیتی کشورش با اتحادیه اروپا در دوره پسا برکسیت تأکید کرد. ترزا می در سخنانی در این اجلاس بیان داشت:"امروز جهانی‌شدن کشورها را به هم نزدیک کرده و ما شاهد تهدیدهای زیادی هستیم که ارزش‌های مشترک ما ازجمله دموکراسی، آزادی و حقوق بشر را هدف قرار داده‌اند " وی در این زمینه با تأکید بر حفظ امنیت سایبری اروپا افزود: بریتانیا همیشه معتقد بوده است که امنیت و اقتصاد به هم تنیده شده‌اند. نخست‌وزیر بریتانیا اظهار داشت: بریتانیا در مسائل امنیتی مهم مانند بازدارندگی اتمی، کمک به حل بحران‌های بین‌المللی مثل پاسداری صلح در قبرس جنوبی و کمک به امنیت اروپا سرمایه‌گذاری کرده است. وی تصریح کرد که بریتانیا علاقه دارد بر اساس این سرمایه‌گذاری‌ها روابط خود بر پایه اهداف امنیتی را با اتحادیه اروپا ادامه دهد. می با بیان اینکه اکنون بیش‌ازپیش امنیت کشورها به یکدیگر وابسته است گفت که پس از خروج از اتحادیه اروپا همچنان اولویت ما امنیت (قاره) اروپا خواهد بود. وی ضمن تأکید بر حفظ همکاری در مواجهه با تهدیدها گفت که دیدگاه‌های سیاسی و ایدئولوژیک نباید مانعی بر سر همکاری‌های کاربردی و عملی درزمینهٔ حفظ امنیت ایجاد کنند. نخست‌وزیر بریتانیا در ادامه به اهمیت همکاری‌ها در داخل اتحادیه اروپا برای مقابله با تروریسم اشاره کرد و گفت ما برای ادامه این‌گونه همکاری‌ها پس از برکسیت پیشنهادهای عملی داریم. به‌عنوان اولین پیشنهاد عملی وی تسهیل تبادل مجرمین را مورداشاره قرارداد و گفت پس از خروج ما از اتحادیه اروپا، موضوع تبادل مجرمین باید به سهولت و سرعت ادامه پیدا کند. ترزا می همچنین همکاری‌های اطلاعاتی، به اشتراک‌گذاری بانک‌های اطلاعاتی جاسوسی، تبادل اطلاعات سیستم ویزای شنگن، تبادل اطلاعات مجرمین و همچنین تبادل اطلاعات مسافرین را از زمینه‌های همکاری‌های عملی بین بریتانیا و اتحادیه اروپا برشمرد. نخست‌وزیر بریتانیا تأکید کرد که این همکاری‌ها باید استقلال نظام حقوقی و قضایی بریتانیا و اروپا را محترم بشمارند. وی با برشمردن برتری‌های اطلاعاتی، امنیتی، جاسوسی و دفاعی بریتانیا و گوشزد کردن عضویت دائمی این کشور در شورای امنیت و این واقعیت که بریتانیا مهم‌ترین شریک استراتژیک آمریکا است؛ ضمن بااهمیت دانستن همکاری‌های فرا آتلانتیک در مواجهه با تهدیدهای جهانی، اتحادیه اروپا را به پذیرش معاهده امنیتی جدیدی که بریتانیا ارائه خواهد کرد تشویق کرد. وی در برشمردن تهدیدهای جهانی و موارد امنیتی مورد همکاری به موضوع داعش، مهاجرت، اجرای صحیح معاهده اتمی با ایران و مقابله با رفتارهای خصمانه روسیه اشاره کرد. ترزا می در ادامه اظهار داشت: معاهده جدید باید درزمینه های دیپلماتیک مانند همکاری هماهنگ در جهت اعمال تحریم‌ها، همکاری‌های عملیاتی و اعزام نیرو و عملیات نظامی مشترک و ادامه همکاری درزمینه گسترش توانایی‌های دفاعی سایبری تعریف شود. وی با اشاره به 'کشتار ' در المپیک مونیخ در سال 1972 گفت در همان سال وزیر خارجه ما «جیمز کالاهان» ایده همکاری‌های امنیتی و اطلاعاتی بین کشورهای اروپایی را ارائه کرد؛ موضوعی که در آن زمان خارج از سیستم همکاری‌های داخل اروپا بود. وی با اشاره به این موضوع نتیجه گرفت که اکنون مانند آن زمان، باید بیشتر روی مسائل امنیتی همکاری کنیم. (سرویس جهانی بی‌بی‌سی  /  29 بهمن 1396)

عدم آمادگی سیستم مهاجرت و مرزی بریتانیا برای فعالیت در دوران پسا برکسیت

کمیته امور داخلی مجلس عوام بریتانیا در گزارشی تأکید کرد: کمبود منابع، بلاتکلیفی و تأخیرهای دولت سبب شده تا سیستم مهاجرت و مرزهای این کشور برای برکسیت آماده نباشد. در این گزارش آمده است: عدم شفاف‌سازی در خصوص هدف‌های مهاجرت، نگرانی‌هایی را برای شهروندان اتحادیه اروپا در بریتانیا به وجود آورده و مقامات مهاجرت را در شرایط غیرممکنی قرار داده است.  کمیته امور داخلی مجلس عوام بریتانیا در این گزارش بیان داشته است: به نظر می‌رسد دولت از این چالش بوروکراتیک عظیمی که با آن مواجه است درکی ندارد و نمی‌داند چقدر منابع و زمان برای برنامه‌ریزی برکسیت لازم دارد. این گزارش به شدت از دولت به خاطر تأخیر در انتشار گزارش دولتی که برنامه‌های مهاجرتی پس از برکسیت را مطرح می‌کند انتقاد کرد. ترزا می هشدار داده که شهروندان اروپایی که سال آتی میلادی پس از برکسیت وارد بریتانیا می‌شوند احتمالاً برخی حقوق خود را از دست می‌دهند؛ ‌هشداری که باعث ایجاد یک اختلاف و درگیری با اتحادیه اروپا در خصوص نحوه برخوردشان با شهروندان اروپایی در جریان دوره گذار پیش از برکسیت شده است. به دنبال سیل مهاجرت گسترده شهروندان اتحادیه اروپا به بریتانیا به ویژه از کشورهای فقیرتر در شرق اروپا، محدود کردن مهاجرت یکی از دلایل کلیدی بود که بریتانیایی‌ها در سال ۲۰۱۶ میلادی با خروج از اتحادیه اروپا موافقت کردند. این گزارش افزود: دولت باید با برنامه‌ریزی‌های گذار با اتحادیه اروپا که شامل عدم‌تغییر عملیات گمرکی است موافقت کند؛ چراکه برکناری کارمندان مرزی از پست‌های امنیتی یا مهاجرتی و اضافه کردن آن‌ها به بخش بازرسی گمرکی غیرقابل‌قبول است. یوت کوپر، رئیس کمیته امور داخلی مجلس عوام بریتانیا گفت: حرکت کند دولت تمامی مقامات را در یک موقعیت غیرممکن قرار داده است. چنین تعلل‌ها و عدم ارائه جزئیات آن‌هم در زمانی که کمتر از یک سال فرصت داریم بی‌مسئولیتی تمام است. (سایت مجلس بریتانیا  /  27 بهمن 1396)

مانور نیروی دریایی بریتانیا در دریای چین جنوبی

وزیر دفاع بریتانیا امروز (سه‌شنبه) در اظهاراتی اعلام کرد که یک کشتی جنگی ارتش این کشور ماه آینده میلادی از دریای چین جنوبی عبور خواهد کرد و این عبور تأکیدی است بر حق آزادی دریانوردی در این منطقه؛  مقام‌های بریتانیا سفر این کشتی را نخستین بار شش ماه پیش برنامه‌ریزی کردند و احتمالاً این اقدام بر تنش‌ها با چین می‌افزاید؛ زیرا پکن مدعی بخش عمده این منطقه بوده و اقدام به احداث تأسیسات نظامی در این دریا کرده است. گوین ویلیامسون اظهار داشت: ناوچه نیروی دریایی ما به نام ناوچه HMS Sutherland بعد از سفر به استرالیا قرار است از این منطقه عبور کند. این ناوچه در مسیر برگشت به خانه از دریای چین جنوبی خواهد گذشت و با این اقدام نشان خواهد داد که نیروی دریایی ما حق انجام این کار را دارد. پیش از این چند کشتی نیروی دریایی آمریکا به بهانه تأکید بر حق آزادی دریانوردی از دریای چین جنوبی کرده‌اند که با واکنش‌های منفی پکن روبرو شد. گنگ شوآنگ، سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به این اظهارنظرها گفت: همه کشورهای جهان با رعایت قوانین بین‌المللی می‌توانند از آزادی دریانوردی و پرواز در حریم دریای چین جنوبی بهره ببرند و هیچ اختلافی بر سر آن وجود ندارد. او خاطرنشان کرد: وضعیت در دریای چین جنوبی هر روز بهتر می‌شود. ما امیدوار هستیم همگی طرف‌های مربوطه به ویژه آن‌هایی که در خارج از این منطقه هستند بتوانند به تلاش‌های صورت گرفته از سوی کشورهای منطقه احترام بگذارند. پیش‌تر اشاره کردم وضعیت دریای چین جنوبی آرام و باثبات است و ما امیدوار هستیم طرف‌های مربوطه سعی به ایجاد دردسر بیهوده نکنند. (نشریه سان  /  27 بهمن 1396)

برکنار شدن رهبر حزب استقلال بریتانیا

رهبر حزب استقلال انگلیس به دنبال انتقادهای مطرح‌شده علیه رهبر این حزب و رسوایی ناشی از اظهارات نژادپرستانه یکی از نزدیکان او، پس از گذشت کم‌تر از پنج ماه از سمت خود برکنار شد. حزب استقلال انگلیس موسوم به یوکیپ در همه‌پرسی سال ۲۰۱۶ بر سر خروج انگلیس از اتحادیه اروپا نقشی تأثیرگذار داشت. هنری بولتون، رهبر این حزب افسر سابق ارتش است که در ماه سپتامبر به عنوان چهارمین رهبر حزب استقلال منصوب شد.  بولتون که از حمایت نایجل فاراژ، رهبر سابق حزب استقلال پادشاهی متحد برخوردار بود؛ با رأی ۶۳ درصدی اعضای این حزب به برکناری‌ او، ناچار به ترک سمت خود شد. بولتون به بی‌بی‌سی گفت: من کمی ناراحت هستم. این احساس خوبی نیست. کار من در سیاست تمام نشده و این تنها یکی از موانع این مسیر است. (سرویس جهانی بی‌بی‌سی  /  29 بهمن 1396)

ناکام ماندن روند بازیابی دولت ائتلافی ایرلند شمالی

'آرلین فوستر ' رهبر حزب دمکراتیک وحدت طلب ایرلند اعلام کرد که در مذاکره با حزب ایرلندی 'شین فین ' (شاخه سیاسی ارتش جمهوری‌خواه ایرلند) درباره بازیابی دولت ائتلافی به توافق نرسیده است. وی با انتشار بیانیه‌ای افزود که در حال حاضر دورنمایی برای تشکیل دولت ائتلافی با حزب شین فین وجود ندارد و از لندن خواست تا حاکمیت مستقیم خود بر این منطقه را در پیش بگیرد. 13 ماه از زمانی که دولت ائتلافی ایرلند شمالی به دلیل کناره‌گیری «مارتین مک گینس» از معاونت 'آرلین فاستر ' سر وزیر دولت این منطقه منحل شد می‌گذرد. تاکنون مذاکرات متعددی میان رهبران احزاب دموکراتیک وحدت طلب و شین فین درباره تشکیل مجدد دولت ائتلافی برگزار شد اما هیچ‌کدام به نتیجه نرسیده است. پس از اعلام کناره‌گیری جری آدامز از رهبری حزب شین فین و روی کار آمدن خانم مری لو مک‌دونالد از شنبه گذشته گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال توافق مجدد میان هر دو حزب افزایش پیدا کرد. «ترزا می» نخست‌وزیر بریتانیا به همراه همتای ایرلندی‌اش «لئو واردکار» روز دوشنبه راهی بلفاست شد و اعلام کرد که لندن از بازیابی دولت ائتلافی ایرلند شمالی به‌طور کامل حمایت به عمل می‌آورد. بااین‌حال فوستر سفر نخست‌وزیر بریتانیا را در جریان مذاکرات عامل 'حواس‌پرتی ' رهبران هر دو حزب توصیف کرد و گفت: به نظر من این سفر در راستای رسیدن به توافق سودمند نبود. «لئو واردکار» نخست‌وزیر ایرلند نیز از ناکام ماندن مذاکرات ابراز تأسف و بر لزوم حصول توافق میان هر دو حزب و بازیابی دولت ائتلافی تأکید کرد. تشکیل این مجمع و دولت ائتلافی ایرلند شمالی نیز ازجمله نتایج صلح موسوم به 'جمعه نیک ' به شمار می‌آیند. بحران ایرلند شمالی از سال 1968 آغاز شد و تا 1998 میلادی که دولت کارگری به رهبری 'تونی بلر ' توافق صلح را امضاء کرد، ادامه داشت. در این سه دهه بیش از سه هزار و 600 نفر کشته و حدود 50 هزار نفر زخمی شدند؛ اما فضای سیاسی ایرلند شمالی به ‌رغم پایان درگیری‌های مسلحانه، همچنان میان جمهوری خواهان و طرفداران دولت مرکزی بریتانیا موسوم به اتحادگرایان تقسیم و این مسئله سبب پیچیده‌تر شدن مسائل این منطقه شده است. (گاردین  /  26 بهمن 1396)

فعالیت تبلیغاتی 400 سایت اینترنتی منتسب به داعش در بریتانیا

وزارت کشور بریتانیا اعلام کرد: حامیان گروه تروریستی داعش طی سال گذشته میلادی از بیش از 400 سایت اینترنتی برای گسترش تبلیغات خود استفاده کرده‌اند. محققان بریتانیای مشخص کرده‌اند که حامیان داعش دست‌کم از 145 مورد از این خدمات اینترنتی برای نخستین بار در نیمه دوم سال 2017 به منظور گسترش محتوای "مسموم " بهره‌برداری کردند. همچنین، بررسی‌ها نشان می‌دهد که افراط گران به دنبال گسترش حضور خود در بخش‌های کم‌اهمیت‌تر در فضای مجازی بوده‌اند؛ چراکه شرکت‌های شناخته‌شده و بزرگ اینترنتی تلاش‌هایشان برای پاک‌سازی محتوای افراط‌گرایانه را تشدید کرده‌اند. این در حالی است که دولت بریتانیا از یک فناوری جدیدی رونمایی کرد که هدفش تشخیص خودکار محتوای تروریستی پیش از انتشار آن‌ها در فضای مجازی است. مقام‌های بریتانیای ادعا کردند که این ابزار می‌تواند 94 درصد ویدئوهای تبلیغاتی داعش را تشخیص دهد. وزارت کشور بریتانیا همچنین گفت: تمامی پنج حمله تروریستی که در سال گذشته میلادی در خاک بریتانیا رخ داده‌اند یک "مؤلفه اینترنتی " داشته‌اند و بعد از این اتفاقات سایت‌های مهم اینترنتی از بابت این مسئله تحت‌فشار قرار گرفته‌اند. این آمار شامل شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های انتشار ویدئو، دانلود محتوا و همچنین انتشار متن می‌شود. این تحقیق تصریح کرده که از ماه ژوئیه تا پایان سال 2017، 145 سایت اینترنتی برای نخستین بار برای فعالیت‌های افراط‌گرایانه مورداستفاده قرار گرفتند. (سرویس جهانی بی‌بی‌سی  /  26 بهمن 1396)

 

 


پیشنهاد این صفحه صفحه مناسب چاپ
 

سایر خبرها

۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۰ - پایش هفتگی بریتانیا (16 تا 22 آوریل 2018 -27 فروردین تا 2 اردیبهشت 1397)

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۰ - پایش هفتگی اتحادیه اروپا (16 تا 22 آوریل 2018 - 27 فروردین تا 2 اردیبهشت 1397)

۲۹ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۰ - پایش هفتگی آمریکا ( 9 تا 15 آوریل- 20 تا 26 فروردین 1397)

۲۹ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۰ - پایش هفتگی بریتانیا ( 9 تا 15 آوریل- 20 تا 26 فروردین 1397)

۲۹ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۰ - پایش هفتگی فرانسه (9 تا 15 آوریل 2018 / 20 تا 26 فروردین 1397)

۲۲ فروردین ۱۳۹۷ - ۲۳:۵۰ - پایش هفتگی فرانسه (19 مارس تا 8 آوریل 2018 - 28 اسفند 1396 تا 19 فروردین 1397)

۲۲ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۸ - پایش هفتگی بریتانیا (19 مارس تا 8 آوریل 2018 - 28 اسفند 1396 تا 19 فروردین 1397)

۲۲ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۶ - پایش هفتگی آمریکا (19 مارس تا 8 آوریل 2018 - 28 اسفند 1396 تا 19 فروردین 1397)

۲۲ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۰ - پایش هفتگی اتحادیه اروپا (19 مارس تا 8 آوریل 2018 - 28 اسفند 1396 تا 19 فروردین 1397)

۲۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۰ - پایش هفتگی بریتانیا (5 تا 11 مارس 2018 - 14 تا 20 اسفند 1396)

۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۰ - پایش هفتگی فرانسه (26 فوریه تا 4 مارس 2018 – 7 تا 13 اسفند 1396)

۱۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۷ - پایش هفتگی آمریکا (26 فوریه تا 4 مارس 2018 – 7 تا 13 اسفند 1396)

۱۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۰ - پایش هفتگی فرانسه (19 تا 25 فوریه 2018 / 30 بهمن تا 6 اسفند 1396)

۰۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۰ - پایش هفتگی اتحادیه اروپا (19 تا 25 فوریه 2018 / 30 بهمن تا 6 اسفند 1396)

۰۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۷ - پایش هفتگی آمریکا (19 تا 25 فوریه 2018 – 30 بهمن تا 6 اسفند 1396)

۰۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۰ - پایش هفتگی بریتانیا (19 تا 25 فوریه 2018 – 30 بهمن تا 6 اسفند 1396)

۰۵ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۰ - پایش هفتگی آمریکا (12 تا 18 فوریه 2018 - 23 تا 29 بهمن 1396)

۰۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۳ - پایش هفتگی بریتانیا (12 تا 18 فوریه 2018 - 23 تا 29 بهمن 1396)

۰۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۰ - پایش هفتگی اتحادیه اروپا (12 تا 18 فوریه 2018 - 23 تا 29 بهمن 1396)

۰۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۰ - حضور ایالات ­متحده و بروز اختلافات