ایران - یوریکا

موسسه ایرانی مطالعات اروپا و امریکا

بریتانیا : پایش هفتگی بریتانیا (5 تا 11 فوریه 2018 - 16 تا 22 بهمن 1396)
تعداد بازدید: 229 تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۰

 5 تا 11 فوریه 2018 - 16 تا 22 بهمن 1396فهرست

 1. حمایت قاطعانه بریتانیا از برجام در کنفرانس یورومانی
 2. موضع‌گیری وزیر امور خارجه دولت در سایه بریتانیا نسبت به سفر لغو شده ولیعهد سعودی به لندن و کودکان زندانی در زندان‌های رژیم صهیونیستی                       
 3. کمک شرکت‌های بریتانیای و آمریکایی به عربستان در طرح تبلیغاتی کمک به یمن
 4. درخواست نمایندگان مجلس بریتانیا برای پایان دادن به تحریم‌های قطر
 5. دیدگاه وزارت امور خارجه بریتانیا در خصوص آخرین وضعیت سرزمین‌های اشغالی    
 6. پروازهای شناسایی مشترک بریتانیا و آمریکا در نزدیکی مرزهای روسیه
 7. لایحه دسترسی آمریکا به اطلاعات برون‌مرزی، محور تماس نخست‌وزیر بریتانیا و رئیس‌جمهور آمریکا  
 8. روابط تجاری بریتانیا با اتحادیه اروپا در دوران پسا برکسیت         
 9. هشدار ژاپن به بریتانیا درباره برکسیت   
 10. تأکید وزیر امور خارجه بریتانیا بر لزوم پایان وضعیت اضطراری در مالدیو
 11. ضرورت حفاظت از تعهدات بریتانیا در رابطه با منع اشاعه سلاح‌های هسته‌ای در دوران پسا برکسیت             

 

حمایت قاطعانه بریتانیا از برجام در کنفرانس یورومانی     

آلیستر برت، معاون وزیر امور خارجه بریتانیا در کنفرانس موسسه"یورومانی" که در پاریس برگزار شد اظهار داشت که بریتانیا قصد دارد با برطرف کردن نگرانی‌های ایالات‌متحده آمریکا، توافق هسته‌ای را نجات دهد. در این کنفرانس که با موضوع «مسائل کلیدی ادغام دوباره ایران در اقتصاد جهانی» در پاریس برگزار شد؛ به مسائلی مانند روابط بانکی و تجارت بین‌الملل و انطباق بانک‌ها و شرکت‌های ایرانی با اصول بین‌المللی پرداخته شد. نمایندگان بیش از ۲۵۰ بانک و موسسه مالی اروپایی در این کنفرانس یک‌روزه که ۸ فوریه/ ۱۹ بهمن در پاریس برگزار شد شرکت کردند و از ایران نیز ولی‌الله سیف، رئیس‌کل بانک مرکزی، عبدالناصر همتی رئیس‌کل بیمه مرکزی، عباس عراقچی معاون وزیر خارجه و ولی ضرابیه، رئیس هیئت‌مدیره بانک سامان نیز حضور داشتند. (دنیای اقتصاد  /  22 بهمن 1396)

موضع‌گیری وزیر امور خارجه دولت در سایه بریتانیا نسبت به سفر لغو شده ولیعهد سعودی به لندن و کودکان زندانی در زندان‌های رژیم صهیونیستی                        

امیلی تورنبری وزیر امور خارجه دولت در سایه بریتانیا در اظهارنظرهایی جداگانه به مخالفت با سفر بن سلمان به لندن پرداخته و همچنین، در نامه‌ای به بوریس جانسون وزیر امور خارجه بریتانیا از زندانی شدن کودکان در زندان‌های اسرائیل و بی‌احترامی این رژیم به قوانین حقوق بشری بین‌المللی به‌شدت انتقاد کرده و خواستار برخورد بریتانیا با این رژیم شده است. او با نام بردن از بن سلمان به‌عنوان طراح جنگ خانمان‌برانداز یمن از او به‌عنوان نقض‌کننده حقوق بشر و کسی که از قحطی به‌عنوان ابزار جنگی استفاده می کند نام می‌برد. (میدل ایست آی  /  19 بهمن 1396)

کمک شرکت‌های بریتانیای و آمریکایی به عربستان در طرح تبلیغاتی کمک به یمن          

بنا بر این طرح، که تحت عنوان برنامه جامع کمک‌های انسانی به یمن (Yemen Comprehensive Humanitarian Operations) شناخته می‌شود، قرار است یک و نیم میلیارد دلار به بودجه سازمان‌های امدادی سازمان ملل اعطا شود و اقدامات دیگری نیز مانند ایجاد راه‌های کمک‌رسانی امن، ارتقاء ظرفیت بنادر تحت کنترل نیروهای ائتلافی و ارسال منظم کمک‌های انسانی از طریق شهر مأرب (که تحت کنترل نیروهای ائتلافی است) صورت گیرد. این طرح همچنین شامل واریز 2 میلیارد دلار به بانک مرکزی یمن به‌منظور تقویت ارزش پول این کشور توسط عربستان می‌شود. با وجود این، این طرح در تضاد با درخواست سازمان ملل مبنی بر رفع محاصره بندر حدیده در شمال یمن قرار دارد. زیرا باعث خواهد شد که ورود محموله‌ها به این شهر (که تحت کنترل حوثی‌ها است) کاهش یابد و در مقابل ارسال کالا به مناطق تحت کنترل نیروهای ائتلافی افزایش یابد. علاوه بر این، هم‌زمانی تبلیغات این شرکت‌ها برای طرح مذکور با اجرای برنامه ارسال کمک‌های انسانی سازمان ملل به یمن ( UN’s Humanitarian Response Plan for Yemen) امری اتفاقی نیست. (هافینگتون پست  /  19 بهمن 1396)

درخواست نمایندگان مجلس بریتانیا برای پایان دادن به تحریم‌های قطر  

بی‌بی‌سی اعلام کرد که 15نماینده مجلس بریتانیا در نامه‌ای به «ترزا می» نخست‌وزیر این کشور خواستار پایان فوری تحریم‌های اعمال‌شده ( توسط کشورهای حاشیه خلیج‌فارس) علیه قطر شدند. پیش از این و در ماه سپتامبر، هیئت پارلمانی بریتانیا پس از سفر به قطر از «بوریس جانسون» وزیر خارجه این کشور خواستند تا کشورهای تحریم کننده را برای رفع تحریم از قطر تحت‌فشار قرار دهد. این هیئت در جریان سفر خود با شماری از افرادی که در اثر تحریم متضرر شده بودند ، دیدار کردند. عربستان ، امارات ، بحرین و مصر از 5 ژوئن 2017 (15 خرداد 96) با متهم کردن دولت قطر به حمایت از تروریسم ، روابط خود با این کشور را قطع و مرزهای زمینی ، دریایی و هوایی خود با قطر را هم مسدود کردند. قطر همواره این اتهامات را رد کرده و این کشورها را حامی تروریسم خوانده است. قرار است کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس بهار آینده در کمپ دیوید آمریکا گرد هم‌آیند تا شاید تحت نظارت آمریکا اختلافات خود را حل‌وفصل کنند. (سرویس جهانی بی بی سی  /  18 بهمن 1396)

دیدگاه وزارت امور خارجه بریتانیا در خصوص آخرین وضعیت سرزمین‌های اشغالی         

معاونان وزارت امور خارجه بریتانیا در پاسخ به سؤال چند نماینده مجلس این کشور، توضیحاتی پیرامون آخرین تحولات در سرزمین‌های اشغالی ارائه کردند. بنا به گفته آنها، کودکان محبوس در زندان‌های رژیم صهیونیستی یکی از اولویت‌های حقوق بشری بریتانیا به شمار می‌آیند. در خصوص این موضوع، سفارت بریتانیا در تل‌آویو با مقامات اسرائیلی در تاریخ 7 فوریه 2018 (18 بهمن 1396) گفتگو کرده و همچنین مقامات وزارت امور خارجه بریتانیا در خصوص این موضوع با سفیر اسرائیل در لندن مورخ 8 فوریه 2018 (19 بهمن 1396) رایزنی داشتند. همچنین، دولت بریتانیا در دیدار با مقامات اسرائیلی، نیاز به حفظ وضعیت کنونی در اماکن مقدس اورشلیم (قدس) را یادآوری کرده و نخست‌وزیر بریتانیا با صدور بیانیه‌ای مخالفت بریتانیا با تصمیم آمریکا مبنی بر انتقال سفارتخانه خود به قدس و به رسمیت شناختن این شهر به‌عنوان پایتخت اسرائیل را قبل از دست‌یابی به «توافق وضعیت نهایی اسرائیل و فلسطین» اعلام کرد و اظهار داشت: " دولت بریتانیا همچنین هیچ تصمیمی برای انتقال سفارتخانه خود به قدس ندارد." افزون بر اینها، دولت بریتانیا همواره از رژیم صهیونیستی خواستار تسهیل رفت‌وآمد در سرزمین‌های اشغالی فلسطین شده است. (وب سایت رسمی مجلس بریتانیا  /  19 بهمن 1396)

پروازهای شناسایی مشترک بریتانیا و آمریکا در نزدیکی مرزهای روسیه                     

هواپیماهای نیروی هوایی آمریکا و بریتانیا در نزدیکی مرزهای روسیه در ناحیه بالتیک پروازهای شناسایی انجام دادند. این پروازها در نزدیکی مرزهای لنینگرادسکی، پسکوف و کالینینگراد روسیه انجام شد. بر طبق اطلاعات دریافتی، هواپیمای استراتژیک شناسایی نیروی هوایی بریتانیا RC-135W که از پایگاه هوایی «ودینگتون» در بریتانیا پرواز کرده بود؛ در امتداد مرزهای روسیه در ناحیه «لنینگرادسکی» و «پسکوف» در حریم هوایی استونی پرواز کرد و سپس هنگام بازگشت در امتداد مرز روسیه درناحیه کالینینگراد در آسمان لتونی و در امتداد مرز روسیه در جنوب بالتیک به پرواز خود ادامه داد. هواپیمای آمریکایی RC-135W نیز به دنبال هواپیمای بریتانیایی، چند ساعت در امتداد مرزهای غربی لنینگرادسکی و پسکوف در حریم هوایی استونی پرواز شناسایی انجام داد. (اسپوتنیک  /  21 بهمن 1396)

لایحه دسترسی آمریکا به اطلاعات برون‌مرزی، محور تماس نخست‌وزیر بریتانیا و رئیس‌جمهور آمریکا             

رهبران بریتانیا و آمریکا شامگاه سه‌شنبه در تماس تلفنی درباره لایحه «شفافیت استفاده قانونی از اطلاعات برون‌مرزی» که قرار است اواخر ماه جاری میلادی در مجلس سنای آمریکا موردبررسی قرار گیرد گفت‌وگو کردند. سخنگوی دفتر نخست‌وزیری بریتانیا با اعلام این خبر گفت: این قانون بر نحوه دسترسی آمریکا به اطلاعات در سایر کشورها، زمانی که این کشور درصدد شکایت قضایی مربوط به جرائم جدی و یا اختلال در اقدام تروریستی می‌باشد، نظارت دارد. وی افزود: این قانون همچنین دادستان کل کشور آمریکا را مجاز می‌سازد تا با متحدان همسو مانند بریتانیا، درباره پذیرش متقابل احکام قضایی دادگاه‌های آمریکا و کشورهای خارجی وارد توافق شود. بر این اساس دستگاه‌های اجرای قانون در آمریکا و بریتانیا قادر خواهند بود تا شهروندان مظنون به اقدام تروریستی، قتل و یا قاچاق انسان را فارغ از موقعیت مکانی ذخیره اطلاعات ایمیل و یا پیامک مورد بازجویی قرار دهند. تماس تلفنی رهبران دو کشور پس‌ازآن صورت می‌گیرد که به دنبال ورشکسته خواندن سازمان بهداشتی بریتانیا از سوی دونالد ترامپ و پاسخ تند ترزا می، جدال لفظی میان دو طرف بار دیگر بالاگرفته بود. ترزا می و دونالد ترامپ دو هفته پیش در حاشیه نشست داووس سوئیس با یکدیگر دیدار کرده و بر محکم بودن روابط لندن و واشنگتن تأکید کردند. بر این اساس ترامپ که تاکنون سه بار سفر خود را به لندن به دلیل خشم افکار عمومی به تأخیر انداخته قرار است برای چهارمین بار بخت خود را در پاییز آینده بیازماید. بر اساس گزارش‌های منتشرشده، ترامپ احتمال دارد در ماه اکتبر (مهر) آینده به لندن سفر کند؛ بااین‌حال گروه‌ها و کارزارهای مدنی مخالف این سفر هشدار داده‌اند که در صورت حضور رئیس‌جمهوری آمریکا در لندن، خیابان‌های این شهر را با حضور گسترده خود مسدود کرده و اجازه تردد به خودروی حامل وی را نخواهند داد. (سرویس جهانی بی بی سی  /  21 بهمن 1396)

روابط تجاری بریتانیا با اتحادیه اروپا در دوران پسا برکسیت         

مایکل بارنیر، مذاکره‌کننده ارشد اتحادیه اروپا در مصاحبه‌ای با رویترز به موضوع روابط تجاری بریتانیا و اتحادیه اروپا در دوران پسا برکسیت اشاره کرد. این مقام اتحادیه اروپا تصریح کرد: "ما همچنین نیازمند شفاف‌سازی درباره پیشنهادهای بریتانیا در خصوص روابط آتی هستیم." در همین حال دیوید دیویس، وزیر برکسیت بریتانیا گفت که کشورش خواهان توافق تجارت آزاد همه‌جانبه و توافق گمرکی تسهیل‌کننده با اتحادیه اروپا است. وی افزود که گفت‌وگوهایش با بارنیر سازنده بوده است. (رویترز  /  18 بهمن 1396)

هشدار ژاپن به بریتانیا درباره برکسیت    

ژاپن در اقدامی کم‌سابقه به بریتانیا هشدار داد برکسیت ممکن است در روابط تجاری دو کشور تأثیرات منفی داشته باشد. 'کوجی تسوروکا' سفیر ژاپن در لندن در مصاحبه با رسانه‌ها گفت ما نمی‌توانیم منافع خود را در بریتانیا نادیده بگیریم. وی اظهار داشت:  درباره برکسیت به بریتانیا هشدار می‌دهیم اگر ژاپن منافعی نداشته باشد به مسیر فعلی ادامه نخواهد داد. او همچنین، به ترزا می نخست وزیر بریتانیا هشدار داد برکسیت نباید موانع تجاری برای کشور ژاپن ایجاد کند. این هشدار به دنبال دیدار نخست وزیر انگلستان و برخی از وزیران کابینه با شماری از روسای بانک ها و شرکت های ژاپنی داده شده است. دیپلمات ارشد ژاپن گفت اگر سودی در کار نباشد نه فقط شرکت‌های ژاپنی بلکه همه شرکت‌های متعلق به دیگر کشورها خواستار عملیاتی شدن فعالیت‌هایشان در انگلستان نخواهند بود. ژاپن به عنوان سومین اقتصاد بزرگ جهان کمتر به‌طور آشکار و عمومی از برکسیت و سیاست‌های دولت فعلی انگلستان انتقاد کرده است.

تأکید وزیر امور خارجه بریتانیا بر لزوم پایان وضعیت اضطراری در مالدیو            

بوریس جانسون، وزیر امور خارجه بریتانیا در درخواستی از مالدیو خواست تا وضعیت ویژه در این کشور را متوقف کند. او گفت ادامه این وضعیت آسیبی جدید برای دموکراسی مالدیو است. در ادامه جانسون اظهار داشت: من با یاسین گفتگو کرده و از او خواستم تا به قانون احترام گذاشته و این وضعیت را متوقف کند.

 عبدالله یاسین رئیس‌جمهور مالدیو به دنبال مخالفت با درخواست دادگاه عالی این کشور مبنی بر آزادی زندانیان سیاسی در این کشور وضعیت اضطراری اعلام کرد. یکی از مهم‌ترین این زندانیان، محمد نشید اولین رئیس‌جمهور منتخب این کشور است. هند، آمریکا و بریتانیا خواستار احترام به حاکمیت قانون و آزادی زندانیان سیاسی در مالدیو شدند. (نیوزویک / 20 بهمن 1396)

ضرورت حفاظت از تعهدات بریتانیا در رابطه با منع اشاعه سلاح‌های هسته‌ای در دوران پسا برکسیت              

اندیشکده "روسی" در گزارشی به ضرورت حفاظت از تعهدات بریتانیا در رابطه با منع اشاعه سلاح‌های هسته‌ای در دوران پسا برکسیت می‌پردازد. بر اساس این گزارش، برکسیت پیامدهای گسترده‌ای برای بریتانیا به‌ویژه در حوزه تعهدات این کشور ذیل پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای و پیمان‌های اروپایی در این باب داشته ودر دوران پسا برکسیت، تعهدهای بریتانیا در رابطه با منع اشاعه سلاح‌های هسته‌ای، توافقی خواهد بود و نه اجباری؛ در ادامه این اندیشکده به دولت بریتانیا توصیه می کند که بریتانیا باید در دوران پسا برکسیت، همکاری خود با آژانس را افزایش داده و توافق‌های همکاری هسته‌ای با کشورهای ثالث امضا کند. همچنین، اشاره می شود که بریتانیا نیاز به لایحه‌ای دارد که از تعهدات هسته‌ای این کشور در دوران پسا برکسیت حمایت کند و در این رابطه، تقویت نقش اداره مقررات و قانون‌گذاری هسته‌ای در بریتانیا ضروری است.
(اندیشکده "روسی" / 21 بهمن 1396)


پیشنهاد این صفحه صفحه مناسب چاپ
 

سایر خبرها

۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۰ - پایش هفتگی بریتانیا (16 تا 22 آوریل 2018 -27 فروردین تا 2 اردیبهشت 1397)

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۰ - پایش هفتگی اتحادیه اروپا (16 تا 22 آوریل 2018 - 27 فروردین تا 2 اردیبهشت 1397)

۲۹ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۰ - پایش هفتگی آمریکا ( 9 تا 15 آوریل- 20 تا 26 فروردین 1397)

۲۹ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۰ - پایش هفتگی بریتانیا ( 9 تا 15 آوریل- 20 تا 26 فروردین 1397)

۲۹ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۰ - پایش هفتگی فرانسه (9 تا 15 آوریل 2018 / 20 تا 26 فروردین 1397)

۲۲ فروردین ۱۳۹۷ - ۲۳:۵۰ - پایش هفتگی فرانسه (19 مارس تا 8 آوریل 2018 - 28 اسفند 1396 تا 19 فروردین 1397)

۲۲ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۸ - پایش هفتگی بریتانیا (19 مارس تا 8 آوریل 2018 - 28 اسفند 1396 تا 19 فروردین 1397)

۲۲ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۶ - پایش هفتگی آمریکا (19 مارس تا 8 آوریل 2018 - 28 اسفند 1396 تا 19 فروردین 1397)

۲۲ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۰ - پایش هفتگی اتحادیه اروپا (19 مارس تا 8 آوریل 2018 - 28 اسفند 1396 تا 19 فروردین 1397)

۲۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۰ - پایش هفتگی بریتانیا (5 تا 11 مارس 2018 - 14 تا 20 اسفند 1396)

۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۰ - پایش هفتگی فرانسه (26 فوریه تا 4 مارس 2018 – 7 تا 13 اسفند 1396)

۱۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۷ - پایش هفتگی آمریکا (26 فوریه تا 4 مارس 2018 – 7 تا 13 اسفند 1396)

۱۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۰ - پایش هفتگی فرانسه (19 تا 25 فوریه 2018 / 30 بهمن تا 6 اسفند 1396)

۰۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۰ - پایش هفتگی اتحادیه اروپا (19 تا 25 فوریه 2018 / 30 بهمن تا 6 اسفند 1396)

۰۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۷ - پایش هفتگی آمریکا (19 تا 25 فوریه 2018 – 30 بهمن تا 6 اسفند 1396)

۰۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۰ - پایش هفتگی بریتانیا (19 تا 25 فوریه 2018 – 30 بهمن تا 6 اسفند 1396)

۰۵ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۰ - پایش هفتگی آمریکا (12 تا 18 فوریه 2018 - 23 تا 29 بهمن 1396)

۰۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۳ - پایش هفتگی بریتانیا (12 تا 18 فوریه 2018 - 23 تا 29 بهمن 1396)

۰۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۰ - پایش هفتگی اتحادیه اروپا (12 تا 18 فوریه 2018 - 23 تا 29 بهمن 1396)

۰۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۰ - حضور ایالات ­متحده و بروز اختلافات