ایران - یوریکا

موسسه ایرانی مطالعات اروپا و امریکا

ایالات متحده امریکا : پایش هفتگی آمریکا (5 تا 11 فوریه 2018 - 16 تا 22 بهمن 1396)
تعداد بازدید: 236 تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۰

 5 تا 11 فوریه 2018 - 16 تا 22 بهمن 1396فهرست

 1. سفر مایک پنس به ژاپن
 2. ادامه تحریم‌های وزارت خزانه­‌داری علیه اتباع پاکستان
 3. تحریم‌های وزارت خزانه­‌داری علیه سازمان‌های حامی داعش در سرتاسر جهان
 4. گفتگوی ترامپ و نارندرا مودی؛ نخست‌وزیر هند
 5. سفر وزیر دفاع آمریکا به اروپا
 6. تغییر موضع مخالف دموکرات توافق هسته‌ای
 7. سوریه و راه پیش رو
 8. 45 میلیارد دلار برای جنگ در افغانستان در سال 2018
 9. مقاله دنیس راس در فارین پالیسی
 10. بازدید مقامات آمریکایی از عفرین
 11. ادامه توسعه روابط آرژانتین با روسیه و چین علیرغم هشدارهای امریکا


سفر مایک پنس به ژاپن

مایک پنس معاون اول ترامپ در سفرش به ژاپن از سامانه دفاع موشکی پاتریوت این کشور بازدید و با شینزو آبه گفتگو نمود. پنس در این سفر با ایتسونوری اونودرا وزیر دفاع ژاپن و شماری از مقامات ارشد ارتش این کشور دیدار و گفتگو کرد.  اونودرا با اشاره به ‌پیشرفت­های موشکی کره شمالی و تحرکات دریایی چین، از حفظ موقعیت امنیتی ژاپن در منطقه از سوی آمریکا قدردانی کرد. پنس در کنفرانس خبری با شینزو آبه نخست‌وزیر ژاپن، گفت: دوران 'بردباری استراتژیک ' به سر آمده است. کره شمالی یکی از بدترین رژیم‌ها است و اجازه نمی­دهیم در پشت بیرق المپیک پنهان شود و از پیام و وجهه المپیک سوءاستفاده کند، رژیمی که مردم خود را به بردگی گرفته و به تهدید منطقه می‌پردازد. آمریکا اشتباهات گذشته را تکرار نمی­کند، همان‌طوری که رئیس‌جمهوری ترامپ گفت ما از تجربیات گذشته درس آموخته‌ایم که مصالحه و امتیازدهی، طرف مقابل را تشویق به خصومت و اقدامات تحریک‌آمیز می­کند. (رویترز و کاخ سفید / 19 بهمن 1396)

ادامه تحریم‌های وزارت خزانه­‌داری علیه اتباع پاکستان

وزارت خزانه­داری آمریکا سه تبعه پاکستانی را ذیل حمایت از گروه‌های تروریستی در افغانستان به فهرست تحریم‌های خود اضافه نمود. این افراد ذیل اتهام در فراهم کردن تسهیلات نظامی و مالی برای گروه‌های تروریستی قرار دارند.  رحمان زیب فقیر محمد، حزب‌الله استم خان و دلاور خان سه فردی هستند که توسط آمریکا تحریم شده‌اند. این سه فرد متهم به همکاری با شیخ امین‌الله هستند که از سال 2009 در فهرست تروریست‌های بین‌المللی قرارگرفته است. آمده است که شیخ امین‌الله در حمایت از گروه‏های طالبان و لشکر طیبه؛ آموزش آیین¬نامه¬های آن‌ها و جذب نیرو کار می‏ کند. رحمان زیب با کمک کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس برای گروه تروریستی لشکر طیبه کمک مالی فراهم می‌کرد. حزب‌الله استم خان نیز امکانات لجستیکی برای سازمان امین‏الله فراهم کرده است و دلاور خان با تشکیل شبکه گسترده در پاکستان، حمایت مالی از امین‌الله فعالیت ‌کرده است. از این رو، آمریکا اشخاص و نهادهایی که پشتیبانی لجستیکی، دستگاه­های انفجاری دست‌ساز و سایر کمک­های فنی به القاعده، لشکر طیبه، طالبان و سایر گروه­های تروریستی را فراهم کرده­اند را مورد تحریم قرار می­دهد. آمریکا از دولت پاکستان و دیگران در منطقه می­خواهد که در ارتباط با فاش شدن پناهگاه این افراد و سازمان‌های خطرناک همکاری کند. (وزارت خزانه‌داری / 19 بهمن 1396)

تحریم‌های وزارت خزانه‌­داری علیه سازمان‌های حامی داعش در سرتاسر جهان

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی (OFAC) باهدف قرار دادن تشکیلات تسهیلاتی داعش اقدام به تحریم سه فرد و سه نهاد، ذیل دستورالعمل (EO) 13224 متمرکز به اهداف تروریستی و افراد حامی؛ نمود. تمام اموال و منافع این اشخاص مطابق باصلاحیت ایالات‌متحده مسدود شده است و افراد آمریکایی به‌طورکلی از انجام معاملات با آن‌ها ممنوع هستند. این کانال­ها هر فرد و نهاد هدفمندی را که موجب گسترش دسترسی شبکه تروریستی داعش در گوشه و کنار جهان شده است را در برمی­گیرد. عبدالپاتا اسکلون ابوبکر از ژانویه 2016 به‌عنوان یکی از تسهیل‌کنندگان اصلی داعش و شبکه آن در فیلیپین خدمت کرده است. در ژوئیه 2017، برای تسهیل انتقال حدود 5000 دلار کارکرده است. در ماه ژوئیه 2016 تقریباً 20،000 دلار را برای داعش ارسال کرد که توسط عناصر داعش در فیلیپین برای خرید اسلحه از طریق ابوبکر مورد استفاده قرار گرفت.  یونس امره ساکاریا به‌عنوان یک تسهیل‌کننده اصلی در تأمین قطعات هواپیمای بدون سرنشین (هواپیمای بدون سرنشین) برای داعش از 2015 خدمت کرده است. شرکت  Profesyoneller Elektronik  مستقر در ترکیه را ساکاریا اداره می‌کند که به‌عنوان شرکت پیشروی داعشی در تهیه مواد مرتبط با ماوراءبنفش فعالیت داشته است. تا اواسط سال 2016، این شرکت در معاملات مربوط به تجهیزات مرتبط با هواپیما که بیش از 500،000 دلار برای داعش، درگیر بوده است. محمد میرعلی یوسف: ارائه خدمات مالي، مادی و تکنولوژيکی به داعش داشته است. از اواسط سال 2016، میرعلی تمام فعالیت­های تجاری خود را از طریق شرکت، لیبیان تجارت، واقع در مرکز شهر بواساسو، سومالی، در جهت حمایت از داعش انجام داده است. (وزارت خزانه­داری آمریکا  /  20 بهمن 1396)

گفتگوی ترامپ و نارندرا مودی؛ نخست‌وزیر هند

کاخ سفید اعلام کرد دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا و نارندرا مودی نخست‌وزیر هند در یک تماس تلفنی درباره وضعیت افغانستان و منطقه هند و اقیانوس آرام تبادل‌نظر کرده‌اند. دو رهبر متعهد به ادامه همکاری با یکدیگر برای افزایش امنیت و رفاه در منطقه هند-اقیانوس آرام شدند. استراتژی جنوب آسیای دونالد ترامپ مورد استقبال هند قرار گرفت و دو کشور تعهد خود را نسبت به حمایت از امنیت و ثبات افغانستان تکرار کردند. هر دو رهبر نگرانی خود را حول بحران سیاسی مالدیو و اهمیت احترام به نهادهای دموکراتیک و حاکمیت قانون ابراز کردند. همچنین دیدگاه­هایی درباره برمه و راه­های مقابله با بحران پناهندگان روهینگیا را مطرح ساختند. اقدامات هسته‌ای کره شمالی و وضعیت آن نیز از دیگر محورهای گفتگو دو مقام بود. درنهایت، رهبران توافق کردند که همکاری امنیتی و اقتصادی را تقویت کنند، زیرا انتظار دارند که در ماه آوریل گفتگوهای دوجانبه بین مقامات دفاع و مقامات دیپلماتیک خود را به‌پیش ببرند. (کاخ سفید  /  19 بهمن 1396)

سفر وزیر دفاع آمریکا به اروپا

جیمز متیس، وزیر دفاع ایالات‌متحده، طی سفری به اروپا در روزهای 23 و 24 بهمن اقامت داشته و با مقامات ارشد این کشور ازجمله روبرتا پینوتی، وزیر دفاع ایتالیا دیدار خواهد داشت. وی همچنین طی روزهای 25 و 26 بهمن با حضور در بروکسل در اولین اجلاس وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو در سال 2018 شرکت کرده و با همتایان خود در رابطه با تقویت اتحاد، شراکت در زمینه‌های جدید و چگونگی بازدارندگی و یا برطرف کردن تهدیداتی که ناتو با آن روبرو است، گفتگو خواهد کرد. وی سپس در 26 و 27 بهمن با سفر به اشتوتگارت، با فرماندهان و نیروهای مرکز فرماندهی امریکا در اروپا و نیز مرکز فرماندهی آفریقایی امریکا دیدار خواهد کرد. درنهایت، جیمز متیس، سفر خود را طی روزهای 27 و 28 بهمن با حضور در 54 امین کنفرانس امنیتی مونیخ و بحث در زمینه بحران‌های جاری و چالش‌های پیشروی سیاست امنیتی اروپا، به پایان خواهد رساند. (21 بهمن 1396، وب‌سایت وزارت دفاع امریکا)

تغییر موضع مخالف دموکرات توافق هسته‌ای

سناتور باب منندز در یک مصاحبه‌ای به المانیتور گفت که قصد ندارد از جایگاه خود به‌عنوان یک دموکرات عالی رتبه در کمیته روابط خارجی مجلس سنا برای از بین بردن این توافق استفاده کند. منندز در عوض، در مورد تهدید دونالد ترامپ به کناره‌گیری از توافق‌نامه ابراز شک و تردید کرد، هرچند خود او به‌طورجدی پیگیر اعمال تحریم‌های بیشتر علیه تهران برای فعالیت‌های غیرهسته‌ای آن است.  او در سال 2015 به همران بن کاردین در کنگره به توافق هسته‌ای رأی منفی داده بود. ازنظر او آمریکا به‌جای کناره‌گیری از توافق هسته‌ای که فواید آن چند سال آینده مشخص می‌شود باید به دنبال ایجاد اجماع در جامعه بین‌الملل برای اعمال تحریم‌های بیشتری علیه ایران باشد. (المانیتور / 23 بهمن 1396)

سوریه و راه پیش رو

در 28 دی‌ماه 1396، وزیر امور خارجه رکس تیلورسون، پنج هدف ترامپ را در سوریه در پی شکست داعش به‌عنوان یک‌نهاد منطقه‌ای معرفی کرد: شکست پایدار داعش و القاعده، ایجاد شرایط برای بازگشت پناهندگان‌ سوری، از بین بردن سلاح‌های کشتارجمعی رژیم اسد، تضعیف ایران در سوریه، و پایان دادن به جنگ داخلی سوریه از طریق «یک‌روند سیاسی تحت رهبری سازمان ملل متحد [به دنبال ایجاد] پس از اسد» است. تیلرسون سه ابزار مدیریتی را برای دستیابی به این پنج هدف مشخص کرد: 1. یک استقرار نظامی محدود ایالات‌متحده در بخش‌های تحت کنترل کرد در سوریه - اساساً شمال شرقی – با ده‌ها هزار مبارزان محلی همکاری می‌کند. 2. دیپلماسی تهاجمی برای پیشبرد یک‌راه حل سیاسی از طریق فرایند به‌اصطلاح ژنو و حذف اسد از طریق انتخابات تحت نظارت سازمان ملل متحد. و 3. تثبیت عملیات در مناطق تحت کنترل ایالات‌متحده، ازجمله دیدار با نیازهای انسانی و بازگرداندن خدمات اساسی. ( شورای آتلانتیک  /  17 بهمن 1396)

45 میلیارد دلار برای جنگ در افغانستان در سال 2018

ایالات‌متحده اعلام کرد که در سال 2018، 45 میلیارد دلار برای جنگ در افغانستان هزینه خواهد کرد. این مبلغ شامل 13 میلیارد دلار برای نیروهای آمریکایی مستقر در کشور، 5 میلیارد دلار برای نیروهای افغان و 780 میلیون دلار برای حمایت اقتصادی و لجستیکی است.  در نوامبر، موسسه واتسون امور بین‌الملل و امور عمومی دانشگاه براون در یک مطالعه اظهار داشت که ایالات‌متحده از زمان حملات تروریستی 11 سپتامبر، 5.7 تریلیون دلار برای درگیری‌های نظامی در منطقه خاورمیانه صرف کرده است و 877.4 میلیارد دلار آن‌ها در عملیات در افغانستان، ازجمله صندوق‌های پشتیبانی ائتلاف برای پاکستان است. با توجه به ارزیابی‌های پنتاگون، هزینه‌های کل جنگ‌های خاورمیانه به 1.52 تریلیون دلار بود، درحالی‌که بر اساس ترامپ تا 7 تریلیون دلار بود. ( اسپوتنیک / 18 بهمن 1396)

مقاله دنیس راس در فارین پالیسی

ترامپ در میان رهبران خاورمیانه محبوب است و دلیل آن این است که وی برخلاف اوباما صراحتاً از تهدید ایران نسبت به منافع امریکا و متحدانش در خاورمیانه سخن می‌گوید. اما نکته مهم در این میان این است که ترامپ هنوز هیچ کنشی که متناسب با مواضع و صحبت‌هایش باشد را انجام نداده است. اوباما در مقایسه با ترامپ با اقداماتی مانند تأمین مالی سیستم «گنبد آهنین» اسرائیل و یا فروش تسلیحات فراوان به عربستان، نقش مؤثرتری در تأمین نیازهای امنیتی این کشورها داشت. تاکنون حمایت ترامپ از کشورهایی مانند اسرائیل و عربستان بیشتر نمادین بوده است و البته برای هردوی این کشورها نیز این حمایت نمادین بسیار مهم بوده است به این دلیل که این پیغام را به دشمنان آن‌ها می‌دهد که در صورت نیاز امریکا برای حمایت از آن‌ها وارد عمل خواهد شد. قرارداد فروش سلاح به عربستان برخلاف سروصدای فراوانی که به راه انداخت هنوز عملاً تحقق‌نیافته و شاید در آینده نزدیک هم به تحقق نپیوندد. ( فارن پالیسی / 19 بهمن 1396)

بازدید مقامات آمریکایی از عفرین

پائول فانک فرمانده آمریکایی به همراه جیمی جرارد فرمانده عملیات ویژه نیروهای آمریکایی از شهر منبج و منطقه تحت کنترل نیروهای ترکیه بازدید کرده و به دولت ترکیه اخطار دادند در برابر هرگونه حمله‌ای، واکنش نشان خواهند داد. نظامیان آمریکایی در شهر منبج مطرح ساختند اگر از سوی نظامیان ترکیه هدف قرار بگیرند، ترکیه نیز با اقدام متقابل مواجه خواهد شد این اولین بازدید مقامات ارشد نظامی آمریکا از شمال سوریه، بعد از سخنان اردوغان حول حمله به شهر منبج و خروج نیروهای آمریکایی از آن بوده است. آمریکا درگذشته نشست‌های مشترکی بین نظامیان ترکیه و شبه‌نظامیان کُرد منبج را میزبانی کرده‌ است، این نشست‌ها اکنون متوقف‌شده زیرا ترکیه دعوت آمریکا برای شرکت را رد کرده است. فرمانده نیروهای عملیات ویژه آمریکا تأکید کرد باوجود تقاضای ترکیه برای خروج نظامیان آمریکا از شهر منبج، آمریکا نیروهایش را از این شهر خارج نخواهد کرد. (نیویورک‌تایمز / 18 بهمن 1396)

ادامه توسعه روابط آرژانتین با روسیه و چین علیرغم هشدارهای امریکا

تیلرسون روابط روسیه و چین با کشورهای امریکای لاتین من‌جمله آرژانتین را هشدارآمیز قلمداد نموده بود. تنها سه روز پس از عزیمت تیلرسون از آرژانتین دولت آرژانتین شواهدی دال بر توسعه "همکاری استراتژیکی " خود با مسکو و پکن ارائه نموده است. تیلرسون رابطه با چین را به‌عنوان بزرگ‌ترین شریک تجاری کشورهایی نظیر آرژانتین، برزیل، پرو و شیلی، خطرناک و هشداردهنده برشمرده بود. بر اساس گزارش کاخ اجلاس وزرای خارجه آرژانتین (کاخ سن مارتین)، روز پنجشنبه 13 امین نشست آرژانتین-روسیه در زمینه همکاری اقتصادی-سیاسی و علمی-تکنولوژی بین دو کشور برگزار گردید. هدف از این نشست توسعه روابط در این زمینه‌ها قید گردیده است. (کلارین / 19 بهمن 1396)

 


پیشنهاد این صفحه صفحه مناسب چاپ
 

سایر خبرها

۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۰ - پایش هفتگی بریتانیا (16 تا 22 آوریل 2018 -27 فروردین تا 2 اردیبهشت 1397)

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۰ - پایش هفتگی اتحادیه اروپا (16 تا 22 آوریل 2018 - 27 فروردین تا 2 اردیبهشت 1397)

۲۹ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۰ - پایش هفتگی آمریکا ( 9 تا 15 آوریل- 20 تا 26 فروردین 1397)

۲۹ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۰ - پایش هفتگی بریتانیا ( 9 تا 15 آوریل- 20 تا 26 فروردین 1397)

۲۹ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۰ - پایش هفتگی فرانسه (9 تا 15 آوریل 2018 / 20 تا 26 فروردین 1397)

۲۲ فروردین ۱۳۹۷ - ۲۳:۵۰ - پایش هفتگی فرانسه (19 مارس تا 8 آوریل 2018 - 28 اسفند 1396 تا 19 فروردین 1397)

۲۲ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۸ - پایش هفتگی بریتانیا (19 مارس تا 8 آوریل 2018 - 28 اسفند 1396 تا 19 فروردین 1397)

۲۲ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۶ - پایش هفتگی آمریکا (19 مارس تا 8 آوریل 2018 - 28 اسفند 1396 تا 19 فروردین 1397)

۲۲ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۰ - پایش هفتگی اتحادیه اروپا (19 مارس تا 8 آوریل 2018 - 28 اسفند 1396 تا 19 فروردین 1397)

۲۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۰ - پایش هفتگی بریتانیا (5 تا 11 مارس 2018 - 14 تا 20 اسفند 1396)

۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۰ - پایش هفتگی فرانسه (26 فوریه تا 4 مارس 2018 – 7 تا 13 اسفند 1396)

۱۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۷ - پایش هفتگی آمریکا (26 فوریه تا 4 مارس 2018 – 7 تا 13 اسفند 1396)

۱۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۰ - پایش هفتگی فرانسه (19 تا 25 فوریه 2018 / 30 بهمن تا 6 اسفند 1396)

۰۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۰ - پایش هفتگی اتحادیه اروپا (19 تا 25 فوریه 2018 / 30 بهمن تا 6 اسفند 1396)

۰۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۷ - پایش هفتگی آمریکا (19 تا 25 فوریه 2018 – 30 بهمن تا 6 اسفند 1396)

۰۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۹:۴۰ - پایش هفتگی بریتانیا (19 تا 25 فوریه 2018 – 30 بهمن تا 6 اسفند 1396)

۰۵ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۰ - پایش هفتگی آمریکا (12 تا 18 فوریه 2018 - 23 تا 29 بهمن 1396)

۰۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۳ - پایش هفتگی بریتانیا (12 تا 18 فوریه 2018 - 23 تا 29 بهمن 1396)

۰۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۰ - پایش هفتگی اتحادیه اروپا (12 تا 18 فوریه 2018 - 23 تا 29 بهمن 1396)

۰۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۰ - حضور ایالات ­متحده و بروز اختلافات